Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12551) kovaax válasza Vladi (#12547) üzenetére


kovaax
őstag

Remélem ezt nem gondoltad komolyan...

$ id
uid=17481(kovaax) gid=4000()
$ sudo id
uid=0(root) gid=3(sys) groups=0(root),1(other),2(bin),4(adm),5(daemon),6(mail),7(lp),20(users)
$

-=- There's no place like /home -=-

(#12552) MacCaine válasza kovaax (#12550) üzenetére


MacCaine
őstag

Átváltás simán megy az otthoni gépemen. Ha valamit mókolni akarok, akkor elég gyakran su-zok át. A belépést majd kipróbálom este.

(#12553) kovaax válasza MacCaine (#12552) üzenetére


kovaax
őstag

És milyen jelszóval akarsz belépni?

By default, the Root account password is locked in Ubuntu.

-=- There's no place like /home -=-

(#12554) MacCaine válasza kovaax (#12553) üzenetére


MacCaine
őstag

A root jelszavával.

(#12555) kovaax válasza ViZion (#12549) üzenetére


kovaax
őstag

Szerk.: Ez marhára nem kezdő topikos hozzászólás, de mindegy...

Alapvetően az a baj, hogy az Ubuntuban "nem jól, nem szabályosan" használják a sudo-t.

A sudo arra van kitalálva, hogy az egyik júzer tudjon meghatározott dolgokat futtatni más júzer nevében, mégpedig úgy, hogy csakis és kizárólag az engedélyezett dolgokat tudja futtatni.

Vegyünk egy életszerű példát:
Van egy cég, ahol a hivatalos fájltranszfer mq-val van megoldva. Van egy alkalmazás, ami szerver oldalon egy orákli adatbázis, kliens oldalon meg valami vastag kliens van. Ha az alkalmazás valami adatot akar elküldeni más szervernek (alkalmazásnak), akkor az adatot az orákli júzer hozza létre a szerveren, de az mq júzer akarja küldeni. Ebben az esetben az orákli előállítja mondjuk egy fájlba a szükséges adatokat, majd meghív egy scriptet, amiben a fájlokat még lehet mondjuk összecsomagolni, tömörgetni, majd sudo-val berakja a kjúba.
Így fog kinézni a sudoers:
oracle ALL=(mq) NOPASSWD: /valahol/mq/parancsamiküld

És ez lesz az orákli scriptjében:
#!/bin/sh
#összecsomagolom az adatot
gzip -9 $1
#elküldöm az adatot
sudo -u mq /valahol/mq/parancsamiküld $1.gz

Ebben az esetben a orákli júzer csak és kizárólag ezt az egyetlen parancsot tudja indítani az mq júzer nevében, és a jelszavát sem kell hozzá ismernie (persze ismerheti, de mivel egy script fog futni a háttérben, nem tudjuk neki bepötyögni).

A su viszont arra való, hogy átváltsunk egy másik userre, de ahhoz kell ismernünk az adott júzer jelszavát (ha nem vagyunk root-ok, természetesen). Ha én a fenti konfigurációban én vagyok az orákli, de nem ismerem a root jelszavát, viszont az mq-ét igen, és van valami gebasz az mq-val, akkor bejelentkezek orákliként, átmegyek mq-ba, és úgy fogom elvégezni a feladatot:
$ id
uid=174(oracle) gid=40()
su - mq
Password:
$ id
uid=154(mq) gid=55()
$ cd /valahol/mq/log
$ more parancsamiküld.log
$ stb.
$ exit
$ id
uid=174(oracle) gid=40()

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#12556) kovaax válasza MacCaine (#12554) üzenetére


kovaax
őstag

Feladom. ;)

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#12557) Vladi válasza kovaax (#12551) üzenetére


Vladi
nagyúr

Köszi, ezt nem tudtam.

De akkor mi értelme ubuntuban a sudózásnak? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12558) Jester01 válasza Vladi (#12557) üzenetére


Jester01
veterán

A lehetőség adott, hogy precízen bekonfiguráld. Az, hogy ezt gyakorlatilag senki nem teszi meg, az nem az ubuntu hibája. Tény, hogy így nem sok értelme van a sudo-nak. Sőt, kifejezetten kevésbé biztonságos.

Jester

(#12559) Vladi válasza Jester01 (#12558) üzenetére


Vladi
nagyúr

Najó, akkor ez marad a nyitott kérdések között nálam, amiket soha nem fogok megérteni az ubuntuban... :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12560) ViZion válasza kovaax (#12555) üzenetére


ViZion
félisten

Köszönöm, hogy leírtad példával - mondjuk ez az eset kevesekkel fordul elő, de Fedora alatt root jog kiosztás, vagy su annál inkább, Ubinál meg mindegy ;] . Mondjuk ex-ubuntu, ill. jelenlegi Fedora userként (...és számtalan disztróval volt "alkalmi" kapcsolatom) tudom a különbséget, ha nem akartam is utána kellett járnom. Csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, h az nem elég infomatív hsz. hogy "barátom, ezt Te rosszul tudod." abból aztán lehet tanulni :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#12561) kovaax válasza Vladi (#12559) üzenetére


kovaax
őstag

Szerintem egyszerűen azért így csinálták meg, mert a vindózerről érkező júzer ott fogja rögtön feladni a linuxszal való ismerkedést, amikor egy "csak a gyökér futtathassa!" üzenet feljön neki... :K

-=- There's no place like /home -=-

(#12562) Vladi válasza kovaax (#12561) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na jó, de egy ilyen ablakra mi a válasz? root jelszó.
ubuntun meg? Saját jelszó. :DDD

nagy segítség ténylegh. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12563) MacCaine válasza Vladi (#12557) üzenetére


MacCaine
őstag

Felhasználóbarátabb. Egyszerűbb. Ez sajnos a window$ hatása.

(#12564) Vladi válasza MacCaine (#12563) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szerintem meg ettől alig lesz felhasználóbarátabb. Az meg elég gáz, hogy a friss linuxosokat ilyen marhaságra tanítja. Egyéni véleményem itt vége. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12565) MacCaine válasza Vladi (#12564) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor inkább úgy fogalmazom, hogy így jobban hasonlít a winnyózra, mert ott is egedélyezni kell, ha valamit installálni akarsz, meg ilyesmi...

(#12566) szeva000


szeva000
addikt

Hali!
Tegnap már jártam erre:).Végül a kubuntu lett felrakva mindkét gépre.
Igazából működik minden a két gépen,kivéve a tintás Canon MG5250 nyomtatóm.
Erre tudnátok valami drivert vagy valami megoldást,hogy működjön?(itt nem találtam a linux alatt hozzá semmit csak az MP sorozathoz).
A másik kérdésem pedig az lenne,hogy a 2gépet miként lehetne összekötni hálózatban?( a nagy HP hálózati nyomtató is a routeren van,azt be tudtam könnyen állítani mindkét gépen,de a 2gépet nemtommm miként kellene összehozni.
De a legfontosabb a tintás nyomtató lenne:)

(#12567) kovaax válasza Vladi (#12562) üzenetére


kovaax
őstag

Úgy tűnik Canonicalék szerint a vindózer felhasználók csak egy jelszót bírnak megjegyezni... :C

-=- There's no place like /home -=-

(#12568) pushalias válasza MacCaine (#12563) üzenetére


pushalias
addikt

Na, srácok, azért ne durvuljunk már. Felesleges rissz-rossz mítoszokat kitalálni. A sudo nagyjából 1980 körül keletkezett, milyen Windows hatásáról beszélünk? Az 1.0 1984-es. :O

Honor 9 / HP 8470P

(#12569) pushalias válasza pushalias (#12568) üzenetére


pushalias
addikt

Alapvetően egyébként másra való a su és a sudo. Default a sudo a mezei júzernek kell, amikor valami olyasmit kell megcsinálnia, amihez több jog kell, mint ami neki van. Mezei júzernek azért mégsem adunk root logint, marad a sudo. A su meg például azoknak van kitalálva, akik nem szeretnek root logint engedélyezni az ssh szerverre, ellenben tevékenységük java részét root loginnel végzik.

Honor 9 / HP 8470P

(#12570) Jester01 válasza pushalias (#12569) üzenetére


Jester01
veterán

De a sudo csak akkor ér valamit, ha rendesen, szelektíven be van konfigurálva (és nyilván shellt nem enged). Különben pont ugyanolyan mint a su, csak mivel mindenki a saját jelszavával használhatja, így jóval nagyobb biztonsági rés.

Jester

(#12571) MacCaine válasza pushalias (#12568) üzenetére


MacCaine
őstag

Félreérted, a kérdés az volt, miért erőlteti az Ubuntu a sudo témát, miért nem marad a hagyományos linuxos megoldásoknál.

(#12572) kovaax válasza pushalias (#12569) üzenetére


kovaax
őstag

Direkt azért olyan példát hoztam, hogy a kedves olvasók megpróbáljanak megszabadulni a root-fixációjuktól, de úgy tűnik hiába való volt a fáradozásom. :W

Szerk.: su-sudo témakörben kizárólag ott van a root-nak jelentősége, hogy (alapból) ő tudja a sudoers-t szerkeszteni. Egyébként tök mindegy, hogy root-ról vagy kispistáról beszélünk. De mivel egy pöcs disztribució bénán oldotta meg a rendszeradminisztrációt, mindenkinek a root akadt be.

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#12573) kovaax válasza kovaax (#12572) üzenetére


kovaax
őstag

De hát mit várjunk akkor, ha az egész net ezzel a hülyeséggel van tele: http://hu.wikipedia.org/wiki/Sudo

"su parancs (a felhasználó számára superuser-hozzáférés biztosítása a shell-hez)"

Egy faszt. su = switch user. Totál mindegy, hogy milyen júzerre váltunk vele.

"Míg a su parancsnál a felhasználók a root jelszót adják meg, a sudo parancsnál inkább a saját jelszavukat."

Dettó. su-nál annak a júzernek a jelszavát adjuk meg, akire át akarunk váltani, nem pedig a root-ét. sudo-t meg legfőképpen azért használjuk, hogy egyáltalán ne kelljen jelszót megadni scriptekben.

Amit a Canonical kitalált, az egy egészen speciális, és mint már többen is elmondtuk, nem túl biztonságos megoldás a külön rendszergazda júzer kiváltására.

susu

Szerk.: Az angol nyelvű wikipédia szócikk egyébként sokkal korrektebb, gratulálok a fordítónak.

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#12574) Lacces


Lacces
őstag

Sziasztok!

Nemtom, hogy mennyire gnu/linux disztró függő a kérdésem ezért teszem fel itt.

HP Device Manager-ben kérnék segítséget.

OP: Ubuntu 12.04. 64bit, Printer: HP5600

Ezt a drivert és szoftver töltöttem le és telepítettem a nyomtatóhoz: HP Linux Imageing and Printer

Működik is nagyjából... minden. Tudok nyomtatni, szkennelni, ha csak a nyomtatót rakom fel. De alapból ugye felrakja a faxot is. És ha felrakom a faxot, valahányszor a nyomtatás gombra kattintok egy libreoffice doksinál, akkor faxolni akarja. (Direktben meg nem tudja nyomtatni a libreoffice doksikat, nem támogatott)
Gondolom az itt a gond, hogy nem a printer alapértelmeztt a nyomtatásnál, hanem a nyomtatónak a fax része... és ezért akar faxolni, nyomtatást csak úgy tudok, ha a fax driver-jét törlöm, és csak a nyomtató virit.

Ha valaki használt, az tud nekem segíteni? Sorrendet kellene módosítani? Default-tá kell tennem a nyomtatot valahol?

(#12575) MacCaine válasza kovaax (#12573) üzenetére


MacCaine
őstag

(#12576) kovaax válasza MacCaine (#12575) üzenetére


kovaax
őstag

"Általában arra használják, hogy megváltoztassák a root felhasználói jogosultságokat, ki- és bejelentkezések nélkül, de más felhasználó számára is bekapcsolható."

Ha nem vesszük figyelembe, hogy nyelvileg is értelmezhetetlen a mondat, még nem is igaz. Nem változtatjuk meg a root felhasználói jogosultságokat, és nem is kapcsolunk be semmit.

-=- There's no place like /home -=-

(#12577) MacCaine válasza kovaax (#12576) üzenetére


MacCaine
őstag

Nem akarod kijavítani? ;)

(#12578) Brutforsz válasza Lacces (#12574) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Csak tájékoztatásul: feleslegesen dolgoztattad magad a letöltéssel és a telepítéssel, a hplip része az alaptelepítésnek, legfeljebb a grafikus felületét lehet érdemes pluszban - csomagkezelőből - feltenni.

Kezdetnek a következőket javaslom:

A LibreOffice-ban Fájl > Nyomtatóbeállítások > Beállítások > Fax > Nincs beállítás elvégzése után nyomtatáspróba,

ha ugyanúgy faxolni akar, akkor próbálj meg másik alkalmazásból bármit nyomtatni, illetve a hp-toolboxban a Configure > Preferences > Commands (Advanced) lapon nézd meg, mi szerepel a Print rovatban

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#12579) szeva000


szeva000
addikt

Nah,újabb agyalásom lett:)
Feltettem a 12.04 64-bitest.Itt már megy a canon nyomtatóm is,de a Xonar DS hanggal ismát baj van.Igazából semmi hibát nem látok,de analóg kimeneten nem jön hang.Ráraktam e3gy toslink optikait is,azzal viszont jön ki hang,ha azt állítom be az audacious lejátszóban.Csak így meg hangerőt nem tudok változtatni.
erre lenne valakinek ötlete?

(#12580) Lacces válasza Brutforsz (#12578) üzenetére


Lacces
őstag

Köszi, na ezt nem tudtam, hogy alapból rajta van. Nem ismerte fel a nyomtatót ezért telepítettem.. De szerencsére, jó volt dokumentálva. Majd megnézem ezeket is amiket mondtál :) :R

(#12581) kovaax válasza MacCaine (#12577) üzenetére


kovaax
őstag

Nem hiszem, hogy boldogok lennének, ha kiírnám, hogy man su... :B

-=- There's no place like /home -=-

(#12582) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12579) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínűleg a HDMI hangeszköz került be alapértelmezettnek, mint ahogy Windows is azt teszi, ha felrakod a catalyst azon részét, ott sem nézi, hogy van-e másik hangkari a gépben. Persze hogy a toslinkon miért van hang, az lehet ellent mond ennek, de egy próbát megér megnézni.

Azt ne kérdezd tőlem, hogy Unityben ezt hol kell állítani.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12583) MacCaine válasza kovaax (#12581) üzenetére


MacCaine
őstag

:DDD :C

(#12584) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12582) üzenetére


szeva000
addikt

az a legnagyobb gond,hogy semmi hibát nem látok.Áttállítom az analóg sztereó kimenetre,de hang nincs.Ugyanúgy nem jön ki hang 5.1-ben sem analógon.Ha csinálok egy restartot,akkor vissza áll a VGA HDMI kimenetére újra a beállítás.Persze az sem szól:D..egyedül a xonar ds optikai kimenetéből tudtam hangot kicsalni.
Nomeg az is bizta,hogy frissítenem kellett a kubuntu 10.10-re,itt van egyedül hang.Ráfrissítettem a 11.04-re,már ott sem volt.Ezek után kínomban kipróbáltam az új 12.04-et,ami tényleg jó is,kivéve itt is a hang a gond.
Lehet igazat kell adnom az ismerősömnek,hogy nincs itt ingyen semmi...majd időben,szívásban fizetem meg.....
akkor még azt sem értem,miért nem tudok a HD4850-en csak klónozást csinálni,mást nem is enged a catalyst.Így meg nézhetetlen egy normális HD film VLC alatt.beszaggat a kép.Persze ezt sem értem,hogy miért:)

[ Szerkesztve ]

(#12585) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12584) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézz meg egy nem Ubuntu alapú disztrót. Tudom ajánlani a Chakrát, live módban rögtön kiderül, hogy mi a helyzet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12586) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12585) üzenetére


szeva000
addikt

nah ezt meglesem mihamarabb.remélem lesz időm rá:)

(#12587) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12585) üzenetére


szeva000
addikt

Nah,még gyors megnéztem a chakrát,itt is ugyanaz a helyzet.Annyi a változás,hogy itt már kiírja a hangkari típusát,mindnen jó és semmi hang analógban..
azt viszont megnéztem,hogy itt a rendszermodul a GStream,a 10.10 alatt meg Xine van.De ez nekem nem sokat mond.

(#12588) Jester01 válasza szeva000 (#12587) üzenetére


Jester01
veterán

A hang problémákat alulról kell felgöngyölíteni, lehetőleg csak alsa rendszer alatt, az alsamixer és aplay programokkal kezdve.

Jester

(#12589) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12587) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezeknek a parancsoknak a kimenete segíthet az alsa túrásánál:

cat /proc/asound/cards

cat /proc/asound/devices

cat /proc/asound/pcm

Ha a devicesnél nem az van első helyen, amit te szeretnél, akkor próbáld meg azt, hogy létrehozol egy /etc/asound.conf fájlt, amibe beleírod az alábbi 3 sort, a .../devices kimeneténél látott kártya számával. Innen származik: [link]

defaults.ctl.card 1
defaults.pcm.card 1
defaults.timer.card 1

Amikor a Chakrát próbáltad, a KDE hangkezelőjében kiválasztva az analóg kimenetet és lenyomva a tesztet, nem szólt semmi? Mert ha megszólalt, akkor felfelé kellene mozgatni és prioritást adni neki.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12590) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12589) üzenetére


szeva000
addikt

nem,ott sem szólt az analóg kimenet.Kipróbáltam 2.0 és 5.1-el is,de semmi.

(#12591) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12589) üzenetére


szeva000
addikt

lementettem amit kiírt terminalban.:)

(#12592) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12589) üzenetére


szeva000
addikt

így beállítom,hang analógon semmi.A másik kép pedig egy restart után,amikor visszaáll a HDMI kimenetre,amin szintén nincs hang.
Jah,ez most már a 12.04-es kubuntun van,de a lényeg ugyan az.

[ Szerkesztve ]

(#12593) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12592) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kubuntunál nem tudom hogy van, kell root a rendszerbeállításokhoz? Próbáld meg úgy, hogy Alt + F2, a kijövő kis helyre meg: "kdesu systemsettings", így root jogokkal indul a rendszerbeállítások.

Ami látszik a képen, hogy a HDMI hangeszköz az alapértelmezett. Ha olyan TV-t kötnél rá, valószínűleg az szólna. Egy biztos, elsőnek ezt a problémát kell lekűzdeni, hogy a Xonar legyen az alapértelmezett. Ha a rendszerbeállításokból nem megy még rootal sem a tartós megváltoztatás, akkor próbáld meg a korábban írt megoldásomat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12594) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12593) üzenetére


szeva000
addikt

de elhiheted egy olyan tv van rákötve a hdmi-re és az is b*szik szólni:)

(#12595) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12594) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az sem szól? O.o

TV-nél ki van választva a HDMI mint audio forrás? Nálam ezt lehet választani és alapból az analóg bemeneten van, hiába szedi a képet HDMI-n a TV...

Jutottál valamire a sorrend beállítással? Jah még a mixert kellene megnyitnod, lehet ott van a kutya elásva. Dobj fel egy képet róla, valszeg hozzá kell adni 1-2 vezérlőt. Pl. nálam nem volt alapból hangerő szabályzó az analóg kimenethez, csak a HDMI hangeszközöz.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12596) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12595) üzenetére


szeva000
addikt

Hát nem szól,nekem nem kell külön hangot állítani,a képbemenet mellé oda is rakja azt is.Nomeg megnéztem a médialejátszómmal,azzal megy a hang azon a HDMI bemeneten is.Így a VGA-ból nem jön ki egyértelműen.(természetesen win7 alatt is minden működik)
igen,beidegelt ez a sz*r és elkezdtem leszedni az alsa-s lomokat...aztán el sem indult többé a linux:D
majd újrarakom és megnézem mi is van...meg meddig bírom idegekkel.(most kezdődik a F1 :D ,nincs már idő).Ez nem felhasználóbarát,pedig nekem netezni ,filmet nézni.zenét hallgatni kellene csak...de erre sem nagyon való.Vagyis ha a 10.10-es kubuntun vaahogy meg lehetne oldani a többképernyős módot,az már jó lenne.Így klónozva nem igazán.Ne hajtsak már 2X HD filmet,ha csak a tv-n akarnám nézni.Nomeg be is akadozik a klón miatt.
Bizta,hogy ezek a problémák másnak nem nagy dolgok,de nekem az:)
az vigasztal,hogy a másik gépen jól megy a 12.04,mert azon hangszóró sincs,csak net és kész:D

A mixert is be tudtam állítani a xonar vezérlésére,de semmi változás.gyakorlatilag lehetetlen kicsikarni analógban hangot.

[ Szerkesztve ]

(#12597) CPT.Pirk válasza szeva000 (#12596) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha már kinyírtad, tedd fel a Chakrát helyette, újabb KDE, minden újabb benne. Btw, alaposan végigtúrtam a google-t, más emberek nem panaszkodtak a xonarra, csak abban az időben, mikor még az alsa nem tartott a kellő verziónál.

A "nem szabad driverekkel" opcióval ha feldobod a Chakrát, akkor kapsz teljes működő catalystet (gondolom legalább a hdmi hang problémát megoldja), ott biztosan be tudod állítani a neked kellő képernyő módot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#12598) szeva000 válasza CPT.Pirk (#12597) üzenetére


szeva000
addikt

nah,azt még fél óra alatt feldobom,ha sikerül,aztááán majd kiderül mi lesz:)

(#12599) pushalias válasza kovaax (#12572) üzenetére


pushalias
addikt

Félreértesz én egyfajta praktikus megközelítést adtam. Mint más is írta, a su-nak eredetileg csak annyi köze van a roothoz, hogy létezik su root.

Honor 9 / HP 8470P

(#12600) pushalias válasza MacCaine (#12571) üzenetére


pushalias
addikt

A sudo egy hagyományos linuxos megoldás, nincs rajta mit erőltetni.

Honor 9 / HP 8470P

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.