- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- weiss: Pant* rant
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Gurulunk, WAZE?!
- Lalikiraly: Astra kalandok @Harmadik rész
- eBay-es kütyük kis pénzért
- btz: Internet fejlesztés országosan!
-
LOGOUT
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
PsycHo88 #33596 üzenetére
Mindkettő opció lehet, de ha van már a háttértáron egy Windows telepítve EFI módban, akkor nyilván a Linuxot is annak megfelelően kellene. A telepítő indításánál amúgy itt inkább a boot sorrend, illetve szükség esetén a megfelelő boot opció hozzáadása, illetve kiválasztása lenne a lényeg. Hardvertől függően meg pl. F9/F12 funkcióbillentyűvel is lehet közvetlenül az indítás előtt boot eszközt választani.
-
PsycHo88
senior tag
Hogyan ? Bocsi a sok kérdésért ! de most tanulom :S
-
PsycHo88
senior tag
A secureboot legyen kikapcsolva. A bios-ba ?
-
PsycHo88
senior tag
Annyi változtatás volt rajta hogy 8gb ram van benne és egy 128gb ssd .
Egyéb ként volt már rajta ubuntu !
-
PsycHo88
senior tag
Rendben !
De az ubuntu még mindig nem akar be bootolni :s
-
PsycHo88
senior tag
Most csinálok először ilyen :s azt sem tudom mit írsz :s
magyarul szóval mi volt rendben beállítva ?
-
PsycHo88
senior tag
segítsetek pls ! hogyan tudom a pendrivét vissza állítani ?
-
King Unique
titán
válasz
PsycHo88 #33583 üzenetére
Az előbb linkeltem a leírásokat, hogy gondoltam szólok előre...
Windows alatt ilyenkor parancssor kell az újraparticionáláshoz, de amúgy a Rufus, vagy a linkelt FMW is simán megoldja. Linux alatt szintén problémát okozhat és szükség lehet terminálra, mert a Disks / GParted sem mindig tud vele mit kezdeni, vagy max. csak többszöri nekifutásra.
UEFI -s telepítésnél egyébként rendszerint FAT32 kell, mert NTFS fájlrendszerű pendrive-ról korántsem minden hardvernél lehet EFI módban bootolni. De amúgy felesleges külön piszkálni, mert beállítja automatikusan program. Illetve a DD képfájl mód szerinti kiírásnak biztosan működnie kell, az a legacy BIOS (CSM) és az UEFI módhoz egyaránt jó. Ha gond van a bootolásnál, akkor az biztos nem emiatt lesz... Az Ubuntu-alapú rendszereknek pedig rendszerint van Secure Boot aláírása, tehát normál esetben azt sem szükséges kikapcsolni. De hardvere is válogatja és van amelyiknél szükség lehet rá.
Amúgy néha el kellene olvasni a válaszokat is, illetve használni a "válasz" opciót és nemcsak write-only módban nyomi...
-
PsycHo88
senior tag
most valami lett a pendrivével :S 32gb-helyett 2.5 mb lát
-
PsycHo88
senior tag
ugyan ez a hiba :S Fat-ba vagy NTFS-ben formázzam a pendrive-t ?
-
King Unique
titán
válasz
PsycHo88 #33578 üzenetére
A képfájl kiírásához kapcsolódóan jó az Ubuntu, Mint stb. ISO-khoz elvileg az első opció is (próbáltam már), de a biztos a DD képfájl mód. Például az Etcher eleve az utóbbit használja, de a Fedora weboldaláról letölthető eszköz (FMW) szintén. Utóbbi plusz előnye, hogy utána a pendrive helyreállítását is megoldja, mert amúgy ilyet okoz a "dédézés".
-
PsycHo88
senior tag
Rendben !
-
PsycHo88
senior tag
Sziasztok !
Szeretném fel rakni a laptopomra az Ubuntu 18.04 LTS-t .
Letöltöttem Rufus.al kiírtam Pendrivére ! indítottam a boot-t UEFI-ben ! És ezt a hibát írja failed to set moklistrt out of resources
Tudnátok nekem segíteni pls ....
-
Tutu7030
veterán
Kis helyzetjelentés nyomtató ügyben. Vettem egy Xerox workcentre 6027V_NI multifunkciós lézer nyomtatót.
Hálózati(wifi) nyomtatóként állítottam be. Ubuntu mate 18.04-re telepítettem a xerox-workcentre-6027_1.0-22_all.deb csomagot, a Rendeszer -> Adminisztráció -> Nyomtatók alatt rögtön meg is jelent a nyomtató, már lehetett is nyomtatni hiba rögtön. Viszont olyant, hogy hálózati scanner, nem találtam. Ha erre lenne valami megoldás, annak nagyon örülnék. Jelenleg a zyxel nasra dolgozik a szkenner (smb). -
válasz
King Unique #33563 üzenetére
Szia(sztok),
Akkor én nagyon renitens vagyok, mert 20+ év Windows után, Ubuntura álltam át 4 hete.
Mivel hirtelen jött az elhatározás (kicsit indulatból), ezért nem nagyon tudtam rákészülni, elolvastam néhány kapcsolódó írást, meg itt a topikban az összefoglalót és a kereső által kidobott érdemi hozzászólásokat, aztán ment minden elsőre.
Sikerült az összes általam korábban Windowson használt alkalmazás alternatíváját megtalálnom Ubuntura, bár attól féltem, hogy a DJ pultban kompromisszumos lesz a laptop, de szerencsére nem, a Mixxx megfelelőnek bizonyult.
A parancssorokkal nincs problémám, C64-en és társain nőttem fel.
Azóta folyamatosan képzem magam a témában, érdekel és tetszik is, jó és kell is néha a változatosság.halhatatlan: Az asztali ikonokét: Jobb klikk -> Ikon átméretezése
Az indítópanelen lévőket: Beállítások -> Indítópanel -> Ikonméret -
halhatatlan
aktív tag
Az asztali ikonok méretét hogy lehet kisebbre állítani?
-
King Unique
titán
válasz
halhatatlan #33567 üzenetére
A naplózó fájlrendszerek egy esetleges áramszünetet, hirtelen leállást is jobban tolerálnak, illetve egy logikai helyreállításnál csak a naplót kell újraolvasni és megvizsgálni, hogy az oda bejegyzett műveletek rendben lezajlottak-e. Azonkívül pl. jogosultságkezelést és egyéb dolgokat is támogat az említett kettő, ami megint nem hátrány. Opció lehet akár a nem naplózó exFAT fájlrendszer is és annál nem kell foglalkozni a töredezettséggel, van amikor egyes fájlműveletek is valamivel gyorsabbak lehetnek, de az előbbieknek szintén megvannak az előnyei. Ha már gyorsaság, akkor az alábbi hozzászólás jól szemlélteti, hogy amúgy egyik sem feltétlen lesz olyan gyors, mint Windows alatt használva. Mondjuk kissé azért csalóka, mert csak 1 rendszer, 1 teszt és Live környezet, illetve más szituációban nyilván lehetnek Linux alatt azért ennél nagyobb értékek is NTFS-nél és exFAT-nál egyaránt.
-
halhatatlan
aktív tag
válasz
King Unique #33566 üzenetére
miért, nem jó? már tisztára összezavarodtam a végére
-
King Unique
titán
válasz
halhatatlan #33565 üzenetére
Látom felesleges volt bármit is írni...
-
King Unique
titán
válasz
halhatatlan #33559 üzenetére
Írták már, hogy NTFS, vagy exFAT fájlrendszerre, bár az utóbbihoz Ubuntu esetén szükség lehet az
exfat-fuse exfat-utils
csomagok telepítése. A Mint amúgy már natívan támogatja mindkettőt és szerintem jobb választás Windows után egy kezdő usernek. De akár Ext4 is lehet, amit ugyan a Windows alapértelmezetten nem kezel, de a TC-hez van read-only ExtFS kiegészítő. Sőt, az Ext2Fsd, illetve a Paragon szoftverével már írni és olvasni is lehet egyaránt. Ha pedig eleve dual-boot megoldással használod, akkor a Linuxnál nem kell foglalkozni az NTFS töredezésével, szükség esetén nyilván megoldható Windows alól a töredezettségmentesítés. De, ha pl. torrentnél be van állítva a fájlok előre lefoglalása, akkor meg amúgy is kevésbé fog töredezni a fájlrendszer.Egyébként egy belső / külső merevlemeznél elsődlegesen naplózó fájlrendszereket javasolt használni, mint pl. az NTFS, vagy az Ext4. A FAT16/32 és exFAT inkább az olyan flash-alapú tárolókra való, mint pl. a pendrive-ok és a memóriakártyák.
-
growler
őstag
válasz
halhatatlan #33559 üzenetére
Már ajánlották az exfat-ot.
Ahhoz hogy az Ubuntu kezelni tudja ezt a fájlrendszert, ezeket telepítsd.:
exfat-utils
exfat-fuse -
Tutu7030
veterán
válasz
halhatatlan #33553 üzenetére
Nagy hiba volt. Mármint a "sima fatra" formázás. Ha mindenképpen win-linux közös tárhely kell, akkor exfat vagy ntfs, esetleg ext (total commanderhez volt ext olvasó/író bővítmény).
-
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33550 üzenetére
A telepítés során van egy olyan opció, hogy te alakítod ki a partíciókat (Kézi, Egyéni, Manuális, ... néven). Azt kell választanod. Jó lenne, ha előtte elolvasnál egy jobb minőségű, képekkel is illusztrált leírást.
-
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33547 üzenetére
Futó rendszer alól nem fog menni a partíció átszabása/darabolása. Live rendszer alól tudod megcsinálni. De ismétlem, jobb lenne egy újratelepítés, nem mellesleg sokat tanulnál közben.
-
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33545 üzenetére
Csak mondom.
Általában javasoljuk, hogy legyen egy rendszerpartíció, egy felhasználói partíció és esetleg egy külön adatpartíció (a swap újabban már fájl és nem egy partíció, így az kiesett). A telepítési leírásokban szokták ezeket részletezni is. Ja és UEFI esetén kell még egy EFI partíció is. -
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33543 üzenetére
Te döntesz mindenről telepítésnél. Ha azt választod, hogy a lemezt kénye-kedve szerint használja, akkor persze, hogy belakja. Érdemes lenne újratelepíteni, az igényeidnek megfelelő particionálással. Ha tartósan Linux mellett maradsz, akkor jobb elhagyni az ntfs partíciót, problémásabb lesz majd töredezettség mentesíteni (és lassabb is lesz a használata).
-
halhatatlan
aktív tag
na ujabb gondom akadt!
méghozzá, az hogy feltettem az új 18.04-est az 1Terrás vinyomra ami ketté volt C:-re és D:re.
azt gondoltam hogy simán a c:-re felmegy és kész! törölte az egészet és egybe tette a particiókat.
most szeretném ketté választani ugyan úgy ahogy volt, csak azt nem tudom hogyan! ráadásul a D:-t NTFS-be szeretném. köszönöm a válaszokat -
Orgi
addikt
Remek volt a kérdés, segített megoldani a problémát
Szóval észleltem, hogy a beépített "Videók" alkalmazással próbál megnyitni mindent, nem a telepített VLC-vel, beállítottam alapértelmezettnek azt és természetesen minden megy rendben, csak a gyári alkalmazásnál van némelyik mkv-nál zöld képernyő
-
halhatatlan
aktív tag
ma reggel megoldottam a skype kérdést, feltelepítettem az áruházból a Wavebox-nevű progit, és azon belül be lehet jelentkezni a facebook-tól kezdve mindenbe!
-
Orgi
addikt
Sziasztok,
használtan szerzett 64-es üres SSD-re telepítettem végül szűzen a 18.04-et. Igazából minden klappolni látszik, kivéve a VLC-t, 16.04 alatt nem volt gondom vele, de most a videók egyik fele zöld képernyő (hardveres gyorsítást kikapcsolva is), másrészt a felirat fájlokat se találja meg, hiába ugyanaz a neve és van a videó mellett. Esetleg van vmi megoldási tippetek? Előre is köszi! -
BoB
veterán
válasz
halhatatlan #33527 üzenetére
-
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33524 üzenetére
Ismétlem. Skype hivatalos oldal, Linuxos telepítő.
Érdemes elolvasni akkor pár leírást, meg persze a topik Összefoglalókat (a kezdő Linuxosat is). -
lev258
veterán
válasz
leviske #33521 üzenetére
Normál esetben biztosan nem töröl meghajtókat, de még partíciókat se, hacsak nem utasítod erre. Telepítés előtt is érdemes tájékozódni, mert pl. a Windows szeret lvm jellegű partíciókat is csinálni, az meg a Linux számára ismeretlen (nem valódi partíció, hanem csak a Windows szemében létezik). A 18.04-esben nincs swap partíció, a swap fájl az alapértelmezett.
Azért a fancontrol használata már erősen haladó és körültekintést igénylő probléma. -
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33522 üzenetére
Volt már frissítve a rendszer? Ha nem, itt az ideje. Egyébként írtam, a hivatalos oldalon ott a .deb telepítőfájl.
-
leviske
veterán
válasz
lev258 #33511 üzenetére
A fájlkezelőben nem tudtam rákattintani. Mindenesetre közben felraktam a neont és a KDE PM elég érthetően írta, hogy partíció nélküli terület, szóval az Ubi letörölte. Szerencse, hogy a cuccok nagy részéről van másolatom a notin és felhőben.
Nem értem a közösséget. Régebben szinte lehetetlen volt egy telepítést elrontani, pedig hajlamos volt mindent az ember szájába tolni. Most meg az "advanced" szerű beállításokban kell kutakodnom, ha nem akarom, hogy 16GB RAM mellé 15GB (!) swapot állítson be és ne töröljön olyan partíciót, amit rohadtul nem is terveztem formázni.
Na mind1, elnézést a zavarásért. Az után, hogy a fancontrol úgy befagyasztotta a gépet, hogy még bios-ig se akart bootolni amíg nem álltam át a másodlagos bios-ra, én inkább befejezem a próbálkozást.
Valószínűleg túl sokat akartam a rendszertől.
-
lev258
veterán
válasz
halhatatlan #33519 üzenetére
Skype-ot írjál be.
-
BoB
veterán
válasz
halhatatlan #33517 üzenetére
Ott van a szofverboltban, nem kell tudnod mi az. Egy kattintással telepíthető a grafikus alkalmazásból.
-
BoB
veterán
válasz
halhatatlan #33513 üzenetére
Minek szenvedsz? A snap csomagot tedd fel.
-
halhatatlan
aktív tag
Megoldódott a gondom! leszedtem egy másik ubuntu 16.04.4-et és fel is ment szépen!
Most a skype telepítéssel szenvedek jelenleg -
leviske
veterán
Szerintem ntfs, mert windows-al használtam eddig, de eddig nem volt megoldhatatlan gondja vele a Linux-nak. Korábban ugyanehhez a tárolóhoz kértem itt segítséget, hogy a fájlkezelő az oldalt listázott gyors music/video/docs linkekkel erre mutasson és ne a rendszer partícióra. Most pont ezt a szenvedést akartam elkerülni, így telepítéskor nem csatoltam le a gépről. Generáltam vele újat.
-
leviske
veterán
Sziasztok!
Pár pozitív teszt elolvasása után úgy gondoltam megint megnézném az Ubuntut magamnak, viszont az install már zavaróan hosszúra nyúlik. Pendrive-ról telepítek SSD-re és fél órája nem történik semmi. Tudom a vacak ajánlót pörget, meg használni a live rendszert és kész. Ennyi idő alatt a W10-et átlagban teljesen belakom.
Van valami trükk, amivel legalább azt megtudom nézni terminálban, hogy min vergődik?
Az asztali gépre tenném fel, ami az adatlapomon is van.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Xiaomi Redmi Note 13 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Olcsó Laptop! Új akkumulátor! Dell Latitude E6540 : I7 4600M / AMD HD8790M / 8GB DDR3 / 128GB SSD
- AKCIÓ! Apple iPad Pro 11 2024 1TB WiFi + Cellular tablet garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! ASRock B460M i5 10400 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA TT 500W
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest