- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- MasterDeeJay: Noname 1TB-os SATA SSD teszt
- Hieronymus: A németországi vasúthálózat
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Klímaváltozás, természetszennyezés
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- Gurulunk, WAZE?!
- hcl: MS Office365 Linuxon
-
LOGOUT
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
lev258
veterán
válasz
qwertly #33998 üzenetére
Két dolog.
A /boot-ot nem kell külön tenni. Nem tudom mikor terjedt el, de egy ideje egyre többen csinálják és aztán később bajok is vannak belőle. Átlagos felhasználónak értelmetlen ezzel foglalkoznia.
Másik. Korábban a Mint fura módon csak azt szerette, ha a Grub-ot nem a lemezre (ahogy általában), hanem az EFI partícióra teszi az ember. Tégy egy próbát vele.
+1 Nem ismerem azt a programot, amit használsz a kiírásra, így arról nem tudok nyilatkozni. -
Persze, hogy nem állítottad, csak azért írtalak be a válaszba, mert Te írtad, milyen gépeid vannak! Nem akartam félreérthető lenni, bocs.
Ma már egyre inkább nem csak régi gépeken Linuxoznak, viszont én még azt is megkockáztatnám, hogy országosan sem mindenkinek a legújabb gépei, notebookjai vannak, ezért gondoltam, hogy akkor ez Linuxnál is érvényes. (meglepne, ha nekem lennének csak ilyen elavult gépeim - a látens réteg is ott van még)
-
válasz
Frawly #33994 üzenetére
Mint a kérdező esetéből is látjuk, ő is úgy véli, hogy a 64bit már UEFI-t akar.
Én nem vagyok UEFI ellenes alapból, de ha valami nem működik minden esetben, akkor hajlamos vagyok a megszokott működő módszernél maradni. Azért is írtam, hogy a 8470p-nél Mint-et akartam felrakni, bár ha jól emlékszem már a telepítés előtt komoly akadályokba ütköztem bios szinten.Most a 8570p-re nem próbáltam ráerőltetni UEFI-t, amire használom ezt és a desktopot, gyakorlatilag nincs jelentősége, hogy UEFI vagy Legacy. Újabb gépem meg nem lesz, a desktopot én legózóm, ha valami kidöglik belőle, a 8570p-t meg most vettem HA-n, home user célokra, böngészőből dolgozva hülye lettem volna venni egy új consumer notebookot 3x ennyiért.
&Dave
Azért én még mindig gyanítom, hogy nem mindenkinek 7, 8 generációs gépe van, így még ne temessük a Legacy-t sem. Tudván mennyivel jobb az UEFI!5) induláskor gyorsabban inicalizálhatja a lemezeket
Ez nagyon tetszik! Kb 2-3 éve az öreg desktop Debian 3,12 sec, az Antergos 2,7 sec alatt állította fel a rendszert, jó lenne már valami gyorsabb inicializálásra áttérni!
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #33983 üzenetére
Az UEFI-nek van egy csomó előnye
1) nem csak az 4 elsődleges partícióra nem vagy korlátozva és nem kell extended/logical partíciókkal szenvedni, meg 2 TB-nál nagyobb meghajtókat is támogat, hanem
2) nincs memóriakorlátja, az UEFI már 64 bites védett módban használja a procit, és emiatt nem fut bele a valós módban futó, 16 bites tradicionális BIOS korlátjába, így több funkció integrálható bele, pl. grafikus felület, egérkezelés, hálózatkezelés, sokoldalú monitorozás, profilkezelés (ventik, memória), energiatakarékos mód használata, stb., így kb. úgy viszonyul a hagyományos BIOS-hoz, mint a DOS a modern Linuxhoz/Windowshoz
3) tud boot managerként is működni, feleslegessé téve a GRUB-ot meg a többi köztes réteget, amik szeretnek mindenféle frissítéskor elállítódni
4) sok eszköz már csak így tud bootolni, pl. NVMe SSD-k.
5) induláskor gyorsabban inicalizálhatja a lemezeket, eszközöket, mivel kihagy egy csomó hagyományos BIOS POST tesztet, ezzel pedig a rendszerbetöltőig eljutási idő lerövidülhet egyes gépeken, lapoknál, igaz ez nem mindig igaz.Vitathatatlan, hogy az UEFI a jövő, nem véletlenül támogatja már minden. Abban viszont igazad van, hogy ha nem megy, akkor nem kell orrvérzésig feltétlen erőltetni. Attól nem leszel menőbb gyerek, mert UEFI-t használsz, meg UEFI módban bootolsz. Törekedni lehet rá, hogy haladj a korral, érdemes is, de semmi áthidalhatatlan hátrány nem ér, ha valami csak legacyban indul. Bár lassan ez is egy érv lesz a kedvenc Minted ellen, az általad eléggé megutált Archnál például nincs így, hogy válogat, meg legacyra vagy kényszerítve. Lehet vért hugyozol, mire Wiki alapján felrakod, de megéri.
Ha nem régebbi üzleti notin használod, hanem modern alaplapon, akkor már az első pillanattól fogva le kell jönnie, ahogy belépsz egy modern UEFI-be, hogy mekkora evolúciós lépcső a hagyományos BIOS-hoz képest. Én mikor először láttam ilyen modern UEFI-t a bokám lefostam milyen állat, alig hittem a szememnek, öregnek éreztem magam, hogy nem ehhez vagyok szokva.
A BIOS meg az MBR rendszer még az IBM XT-AT korszak hagyatéka, mikor még a 16 bit, valós mód volt a fő csapásirány floppyval meg MFM HDD-vel, és támogatni kellett a DOS hülyeségit, meg a programozóknak BIOS megszakításokat és rutinokat kínálni, mert ezeket akkor az OS nem nyújtotta szolgáltatásként. Ezt próbálták megtartani az évek során, mert a PC egyik legfőbb elve a visszafelé kompatbilitás, de megunták idővel a korlátait, meg rájöttek, hogy elég kevesen fognak rajta DOS-t, Win 9x-et használni (aki meg igen, az vagy emulálja, vagy virtualizálja).
Egyelőre persze az UEFI tud hagyomány BIOS-t emulálni, meg hagyományos BIOS bootot, MBR-kezelést, stb., DOS is futtatható így, de kérdés meddig fogják ezt a legacy egérutat támogatni. Nem valószínű, hogy túl sokáig, ahogy a kolléga írta, szépen csendben ki fog halni, ahogy a 8-32 bites rendszerek.
Ami miatt sok user megutálta, hogy az OS-ek közül még mindig nem mind kezeli sajnos korrekten, meg ha belefutsz ilyen kókányolt 32 bites meg nem szabványos implementációjú UEFI-be, akkor az nagyon sok keserűséget tud okozni (elvileg a te HP laposod UEFI-je 64 bites és szabványos). Elég szomorú, hogy egy jó, modern technológiától, meg a fejlődéstől ilyen hülyeségekkel rettentik el az embereket. Az átlag user egyébként is hajlamos, hogy a legacy megoldásokat preferálja merő konzervativizmusból, megszokásból, legacy BIOS, SATA eszközök IDE módban hajtása, XP használata 2018-ban, frissítések fel nem rakása, stb..
-
qwertly
addikt
Sziasztok, köszönöm a válaszokat.Holnap teszek fel képeket is de ma már megyek aludni.Azért uefi módban teleitem amiért már csak 64-bit OP rendszerekkel foglalkozzom.Mert ez nem elavult, és gondolom hogy egy Dell Latitude notebook amit ubuntuval és müködött is amíg össze nem fosta magát.Ezzután próbáltam Linuxmint Mate 19 telepíteni rá a mi szimpatikusabb is mint az ubi.De nem ment eddig.
-
L
De egyébként meg itt az az obstruálás, ha nem akarok foglalkozni más problémájával, de látom, hogy valaki okoskodik, no annak jól megmondom, hogy marhaságot beszél. (a kérdező meg csak pislog, mert innentől kezdve a kérdése quasi el van takarva)
Ezért nem szoktam én obstruálni. Soha! (talán kivételt képez, ha valaki nem a Mint, Cinnamon ill. a Debian kulcsszavak köré építi a pozitív mondandóját)
Nincs dógod az Arch topikban, hogy már megint itt obstruálsz?
-
válasz
ubyegon2 #33983 üzenetére
(ha tanulni akarsz és nem a géped használni, akkor bocs, hogy belavauztam)
Én kb ennyit tudtam segíteni a kérdezőnek. Egyszer kipróbáltam, nem ment, mindenki tudja, hogy produkál az UEFI egyes disztrókon és hardvereken fura jelenségeket.
Attól, hogy engem mindig elküldtök a fenébe, ha ezt előhozom, még nem kap segítséget az, aki mégis UEFI/GPT-t akar használni.
Itt a lehetőség, a problémára fókuszálva segítsetek a kollégának megoldani a gondját, nekem hiába írjátok le 1000x, hogy az UEFI a jövő, én is tudom.
Egy piciny gond van, a kérdező nem a jövőben akarja használni a gépét az általa kiválasztott Linux disztróval!
Én is figyelem a segítő válaszokat, hátha tanulok belőlük.
(az obstruktív válaszokkal már tele van a padlás)
-
-
sonar
addikt
válasz
ubyegon2 #33981 üzenetére
Ezzel csak az a baj, hogy a legacy support egyre inkább háttérbe szorul.
Server fronton nem egy kártya van ami már nem igazán tud legacyban bootolni.
Lassan de biztosan ez is kikopik, mint a 8bit, 16bit, 32bit...
Lehet mellette kardoskodni, de a trend egyértelműen az uefi -
válasz
qwertly #33978 üzenetére
Hány PB-os meghajtód van amúgy?
Sok esetben érzem erőltetettnek és feleslegesnek ezt az UEFI-s dolgot, kár erőltetni, ha valami miatt gond van vele. Már nem csak úgy mondom, mint régebben, tettem egy próbát én is pár hónapja, mire nagy nehezen rendbehoztam mindent és békésen fel tudtam rakni legacy-val a Linuxot a HP8470p-re..... Soha, még ha tízen biztatnak se! Számomra nincs előnyem mert tudom, mi lehet a hátránya a legacy/MBR-nek! A 4 elsődleges partició és ennyi, erre oda kell figyelni és időben csinálni kiterjesztett/logikai particiókat.
Szerinted fogsz érzékelni különbséget a GPT és a MPR partíció séma között? Ha valaki azt mondja, hogy ő érzett, az valami nagyon mást érezhetett.....
(ha tanulni akarsz és nem a géped használni, akkor bocs, hogy belavauztam)
-
Frawly
veterán
-
Dhampir
félisten
válasz
lev258 #33973 üzenetére
Ez klassz!
Írják a STALKER: Shadow of Chernobyl-t is. Ez és a hozzá kapcsolódó egyes modok már régebben mennek Wine, illetve PlayOnLinux alatt, például lásd ebben a hozzászólásomban a sikeresen futtatott Stalkeres játékokat (Call of Pripyat, Call of Pripyat + AMK Devolution, Oblivion Lost 2010), ráadásul a fenti linken lévő AMD Kaveri processzor melletti Radeon dedikált VGA-val ment. A Stalker Clear Sky és a Lost Alpha futtatását nem tudtam megoldani annak idején.
-
qwertly
addikt
Sziasztok!
Miért nem tudok uefi módban telepíteni linuxmint 18 a 64-bit verziót?Már kikapcsoltam a Secure Boot is és így sem megy fel.Állandóan azt a hiba üzenettett kapom,hogy a grup nem telepíthető.Amúgy is hogyan érdemes particionálni az ssd?Mert sima bios módban felmegy de már szeretném a uefi módot használni plusz a gtp is jó lenne ha már létre hozták. -
-
lev258
veterán
A Prohardveren már volt említve, de most már hivatalos.
A Valve egy Wine-on alapuló megoldással elkezdi elérhetővé tenni a Windows-os játékokat Linuxon. Többek között a már egy ideje népszerű DirectX to Vulkan leképezőt is alkalmazzák.
[link] -
válasz
gyulank #33967 üzenetére
most firefoxban nyílik meg, és nem tud írni az egyik HDD-re, amin van hely.
Ez akkor egyszerűbb, nem kell gksu sem pkexec, mert itt a Firefox-nál kell beállítani, hová mentse a fájlokat. Ha külön HDD-re mentést állítasz be, akkor azt fel kell csatolnod, hogy hozzáférjen, az FSTAB-ban ezt meg tudod tenni.
-
Dhampir
félisten
válasz
lev258 #33941 üzenetére
Na, találtam még egy ilyet is, itt már játszogatott is vele egy másik koma. Úgy látszik, hogy rárepült az Archra is, amit ajánlottál.
Egyszerűbb lenne a dolga, ha csupán APU lenne a gépben...
-
Dhampir
félisten
válasz
Frawly #33965 üzenetére
A Potato idején nekem még annak tűnt, főleg, hogy bétát próbálgattam, ami valamiért kellemes kernelpánikkal állt le és nem akadt senki, aki segíteni tudott volna a hiba megmagyarázásában. Persze azóta jó pár köbméter víz lefolyt a Kárpát-medence folyami mederszelvényeiben. Talán inkább Slackware, Gentoo, Frugalware a "nagyok" disztrói, és ezek mellett, felett pláne a BSD-k...
A különféle új disztrókat ritkán követem, kajtatom, nekem régóta bőven elegendő az Ubuntu, ha azzal nem tudok megoldani valamilyen problémát, akkor a többi disztróval sem tudnám, mert ezt ismerem jobbára.
Egyébként nagyjából a kései modemes Internet óta Linuxozgatok, akkor keltette fel az érdeklődésemet egy gimnázium honlapjának Linuxos ismertetője. Inkább a desktop fejlődése érdekel, a túlzott konzolos "bohóckodás" () nem a műfajom, amikor sok hűhó ment el semmiért, ámbátor akinek abból fakad a megélhetése, annak nyilván megérheti a mély-vizelés. Kedvenceim az rpm-es akkori Mandrake és a SuSe Linux voltak. Biztosan emlékszel még a Linuxvilágra, a Kiskapu Kiadóra és az Uhu Linuxra, szép idők voltak azok.
Ha már szóba került a rolling, akkor ajánlom figyelmedbe a PCLinux OS-t, néha kellemes meglepetéseket is tud produkálni, habár régen változatosabb, többféle verzióban adták ki.
-
-
#40553216
törölt tag
válasz
lev258 #33950 üzenetére
Pedig a net másfél éve ezzel volt tele:
canonical drops mir -
Frawly
veterán
válasz
Dhampir #33964 üzenetére
Debian nem mazochizmus, nem szeretem, de nem amiatt, mert nehezebb lenne használni. Ha figyelsz arra, hogy a non free tárolókat engedélyezed, és komplett DE-t telepítesz, nagy meglepetés azért nem érhet alatta.
De a rolling szerintem is jobb, nem csak az Arch van, ha felhasználóbarátabb kell, akkor ott van a Manjaro, Fedora is, azok is elég frissek. Igaz a Fedora csak amolyan half rolling, mégis sokszor 1-2 csomag még az archosnál is frisebb benne, viszont Fedora alatt meg disztrókiadások között kell frissíteni.
-
Frawly
veterán
Kipróbáltam a 18.04-et, és nekem úgy tűnt, hogy alig venni észre, hogy nem Unity van alatta, annyira hasonlóra megoldották. Az ilyen képernyő felső tálcájára integrált menü meg egyebek megoldhatók addon-okkal és tweakekkel. Úgy elég hasonló a Gnome Shell meg a Unity, mindkettő a MacOS-t próbálja utánozni koncepciónálisan. Persze egyiket sem szeretem épp emiatt. Jelenleg Gnome-ot használok, de csak kényszerűségből: átálltam Waylandra, meg X-mentes rendszert használok, és Waylanden ez az egyetlen DE, a többi még kezdetleges WM, tervbe van véve a Sway, de első körben nem jött be. A KDE Wayland-támogatása meg csak részleges még, meg a mostani KDE nálam elég bugos.
A Gnome-mal az a legnagyobb bajom, hogy a letisztultság és modernség jegyében porig butították, meg flat designosították, de ezt a KDE is meglépte, nem lehet mit tenni.
-
Dhampir
félisten
válasz
Dhampir #33940 üzenetére
Egy blogban erre a beszámolóra leltem.
-
growler
őstag
válasz
gyulank #33955 üzenetére
A fájlkezelőt, emelt szintű jogosultsággal meg tudod nyitni a pkexec-el
pkexec nautilus
Szövegszerkesztőnek, meg használhatod a nano-t.
sudo nano /etc/fstab
mentés, kilépés:
F3
enter
Ctrl+x
Vagy ha telepíted a "nautilus-admin"-t, akkor a fájlkezelő jobb egérgombos
menüjébe bekerül a Megnyitás rendszergazdaként opció.
(Nem egészen ez - és angol nyelvű - de a hatása megegyezik azzal.) -
gyulank
addikt
Nincs gksu, és telepíteni se lehet. Viszont amit el akarok indítani, az simán nem tud írni bárhova. Akkor jó sima sudoval is? Nem jó, mert nem indul úgy el.
-
Most esett le, hogy a nagyAcrhúaknak ezt érdemes elmagyarázni!
Ezek szerint a Debian is azért elavult, mert 25 éves!
Vannak persze mindig újabb verziók, az Ubuntu új Gnome-ja sem 7 éves szerintem. Majd legközelebb a kedvedért utána nézek a verziószámnak is, hogy ne kelljen belekötnöd (nem friss beton ez).
-
Dave™
nagyúr
válasz
Frawly #33946 üzenetére
Nekem úgy rémlik azért dobták, mert ki akartak vonni erőforrásokat költségcsökkentés címén, és a Unity emésztette fel az erőforrások nagy részét. Sokkal könnyebb út a minimális hozzájárulás a Gnome-hoz, így olcsóbb is. Persze sokaknak nem tetszett a Unity, ami azért vicces mert a Gnome 3 nagyon hasonló logikában és felépítésben, csak (alapból) sokkal rondább és kisebb funkcionalitású. Az a 90-95% nekem eléggé optimista becslésnek tűnik, a HUD, global menu, integrálódó fejléc stb. nem tudom mennyire megoldható Gnome alatt, arról nem is beszélve, hogy mindenhez plugin kell, míg a Unity ezeket alapból tudta. Kb. egy hete egyébként én is Gnome-ot használok újra, de csak azért, mert a Manjaro-s változat meg tudott győzni arról, hogy lehet ezt jól is, az alap Gnome annyira fapados, hogy tényleg el tudj venni az ember kedvét az egésztől.
-
válasz
Frawly #33945 üzenetére
Szerintem lev258 csak amiatt ajánlott Arch-ot, mert a Ryzen miatt a legfrissebb csomagokat használó rollinggal esélyesebb a működés. Én csak megemlítettem az elavult-nak mondott Debiant, aminek frissebbek a csomagjai a legújabb Ubuntu/Mint páros csomagjainál. Hátha így elkerüli a kolléga az archoskodást!
(#33946) Frawly
Ahogy olvasni, ez az új Gnome felület még rosszabbra sikeredett, mint a már kialakuló félben lévő Unity.
-
Frawly
veterán
válasz
Necroman_Mk2 #33937 üzenetére
A Canonical azért dobta, mert többen utálták, mint szerették. Másrészt meg a Gnome 95-99%-ban átalakítható Unity-szerűre, és a Canonicalnak így nem érte meg beletenni a sok erőforrást. Egy darabig erőltették, de feladták. Ennek ellenére egy rajongói réteg átvette a fejlesztését, fel tudod rakni külön.
-
válasz
Dhampir #33942 üzenetére
Szerintem nézegesd a Phoronix tesztjeit a Ryzen-ről és ha nem akarsz Arch-ot felrakni, próbáld ki Debian Buster-rel, az jóval frissebb alap dolgokban, mint az Ubuntu/Mint:
csak érdeksségképpen:
ubyegon@debiancinnamon-9:~$ inxi -Gxxx
Graphics: Card-1: AMD Trinity [Radeon HD 7660D] vendor: ASUSTeK driver: radeon v: kernel
bus ID: 00:01.0 chip ID: 1002:9901
Display: x11 server: X.Org 1.20.0 driver: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa
resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: AMD ARUBA (DRM 2.50.0 / 4.17.0-1-amd64 LLVM 6.0.1)
v: 4.3 Mesa 18.1.6 compat-v: 3.1 direct render: Yes
ubyegon@Mint19C:~$ inxi -Gxxx
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7660D]
bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1002:9901
Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 )
drivers: ati,radeon (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
Resolution: 1600x900@59.98hz
OpenGL: renderer: AMD ARUBA (DRM 2.50.0 / 4.15.0-32-generic, LLVM 6.0.0)
version: 4.3 Mesa 18.0.5 (compat-v: 3.0) Direct Render: Yes -
Dhampir
félisten
-
Dave™
nagyúr
válasz
Necroman_Mk2 #33937 üzenetére
Az alap Gnome és a Unity között elég nagy a különbség használhatóságban és küllemben. A Unity ellen szól viszont, hogy már nem fejlesztik és régebbi Gnome-ra épül. Sajnos az Ubuntu-féle Gnome túl közel van az alaphoz, nézd meg pl. egy Live Manjaro Gnome-ban hogyan fest, aztán alakítsd át a szükséges mértékben.
-
BoB
veterán
válasz
Necroman_Mk2 #33937 üzenetére
Dash-to-doxk kiegészítőt ajánlom neked ha a unit hiányzik.
-
Necroman_Mk2
őstag
No, frissült az Ubuntum a legújabb, 18.04 LTS verzióra. Hát, az "új" GNOME felület egyelőre nem nyerte el a tetszésem, de adok még neki egy kis időt. Ha viszont szeptemberig továbbra se változik a véleményem róla, akkor nagy valószínűséggel leszedem a "régi" Unity desktopot hozzá.
Lehet most fikázni miatta, de azt a felületet nagyon megszoktam és megszerettem. Nem is értem, a Canonical miért kukázta a fejlesztését -
Értelek, ha nem lenne ez a külső panelfűtés nálunk, ez leesett volna a linkelt oldalról is.
Ezt amúgy csak tényként említettem, de most már tiszta, köszi az egyszerű magyarázatot. Amit inkább furcsállok, az ez :Mint 19-nél eddig azért nem tűnt ez fel, mert ezt a hwe kernelt nem látni sem a frissítéskezelőben, sem a terminalos frissítéskor.
Annyira le vagyok lassulva most a Mint-tel kapcsolatban, hogy még a szokott FSTAB beállításokat sem csináltam meg, pedig már egy hete a 19-et használom, rájöttem, hogy jobban tűri a hw-hibát, ami jelentkezik az öreg desktopon. Nem tudom még mi a gond, de az Asus bios már letiltotta párszor a futást.
-
-
válasz
Frawly #33931 üzenetére
Sorry, mobilról írtam, így se forrás, se bizonyosság.
Már közben jöttek válaszok. Ami miatt még bizonytalan voltam, az az, hogy ebben a Mint eltér az Ubuntutól, HWE például.DOS is volt, bocsi, sokat az sem igazol az Ubi frissítési/támogatási metodikájával kapcsolatban.
-
válasz
Frawly #33927 üzenetére
Windows-t most hiába hozod fel példaként.🙂
Erős a gyanúm, hogy rosszul tudod ezt a támogatás dolgot Ubuntu és erre alapuló disztróknál. Nincs semmilyen kényszer az 5 éves támogatáshoz, a frissítéseket szerintem megkapja az alapverzió is, nem csak akkor, ha frissítesz alverziókra.
Vagy én tudom rosszul, de majd tisztázza valaki a helyzetet ez ügyben, remélem. -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #33926 üzenetére
Nem keverem. A 16.04 LTS-en belül is vannak ezek az alverziók, amiket frissíteni kell, csak úgy kapod meg a támogatást 2021-ig vagy meddig. Tehát az LTS sem azt jelenti, hogy nem frissítesz egyáltalán, mert azt mindig kell, csak nem 18.04-re, hanem 16.04.n+1-re frissül a rendszer.
A Windowsoknál is csak úgy jár a hosszú távú támogatás X évig, ha közben az alverziókat, SP-ket felteszed. Pl. a legelső kiadású Win10-nek nemrég járt le a támogatása, ez nem azt jelenti, hogy a Win10 nem támogatott már, csak azt, hogy a legeslegelső kiadása nem, fel kell tenni az időközben megjelent nagy évszakos Update-eket.
Aki nem akar frissíteni, vegyen egy XT-t, azon épp olyan jól fut az IBM branded DOS 3.30, mint 33 évvel ezelőtt, szép gördülékenyen kezeli a 3.5 colos kisfloppykat (amit viszont az XT nem támogat), meg a 32 MB-nál nagyobb partíciókat, és keményen rendelkezésre bocsátja mind a 640 KB memóriát (feltéve, hogy van annyi a gépben), ami a mai napig „ought to enough for anybody”. Még csak az sincs, hogy rossz verziót töltenél le, mert meg lehet venni floppyn is a mai napig.
-
bazsi83vp
senior tag
Kis segítség kellene: a 16.04.1 és a 16.04.5 között van funkcionalitásbeli különbség vagy csak szimplán az ötös az újabb.
Csak érdekes, hogy az ubi oldala az előbbit ajánlja fel előbb letöltésnél. -
qwertly
addikt
Köszönöm válaszokat,nem én nem kapcsoltam be a BIOS semmit így vettem gyárilag Ubuntuval.Elégefett is voltam amíg nem jött ez a gond. Most nincsen több időm majd délután megnézem a dolgokat.
-
qwertly
addikt
Köszönöm az eddigi segítséget grub,elöjön de hogyan tovább? Mert a fent említett parancsokat nem ismerte fel.Elöre is köszönöm a további segítséget.
-
lev258
veterán
válasz
qwertly #33909 üzenetére
Olyankor már értelmetlen.
Ismétlem. Bekapcsolás után nem sokkal jelenne meg a GRUB menü. Mivel csak egy rendszer van a gépeden, ez rejtve marad. A SHIFT-tel lehet előhívni. A rendszer (és a kernel) betöltése csak ezután kezdődik. Az üzenetek megjelenése pedig már ennek a végén történik. Mivel eddig eljut, biztos nincs baj a GRUB-oddal. Viszont csak te tudod előhívni. -
qwertly
addikt
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Bomba ár! Dell Precision M6600 i7-2720QM I 8GB I 500SSHD I 17,3" FHD I Quadro I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! HP ProBook 440 G10 - i5-1335U I 16GB I 256SSD I 14" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T480s - i7-8GEN I 16GB I 256GB I 14" WQHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- IKEA (HAVREHOJ) tablet vagy laptop tartó
- 118 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 9 7945HX, RTX 4070 (ELKELT)
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest