- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- Hold - SW Heritage - Auto üzemmód
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- MasterDeeJay: Noname 1TB-os SATA SSD teszt
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Gurulunk, WAZE?!
- droidic: YouTube videók és playlistek letöltése GUI-alkalmazással
- sziku69: Szólánc.
Új hozzászólás Aktív témák
-
pilot-csaba
csendes tag
Sziasztok!
Felugrott a 360R-re az új 1.3-as firm. Nagyon tetszik! Viszont a "Status / DSL information" menüpont alatt szürkék a diagramok. Első indításkor hiányolta az SVG Viever plugint, installáltam a 3.03 magyar nyelvű verziót, de nem megy. Lefuttattam az SVG plug-in testet, és azt mondja, az rendben van. Olyan, mintha a webszerver nem válaszolna. Azt írja, várakozik...
Mi lehet a gond? -
joecontra
addikt
Hali dchard!
Nem tudom, a privátot olvastad-e, de még mindig nem kaptam vissza a modememet. Nagyon szépen kérlek, nézz utána, hogy merre keveredett el. Ha múlt hét kedden elsőbbségivel adtad fel, annak már réges-régen itt kéne lennie.
A postás szerint, aki azt mondta, hogy múlt hét kedden adta fel, az hazudott. Ezt én nem gondolom rólad, azt viszont gondolom, hogy rossz címre ment el a küldemény.
Kérlek szépen, hogy nézz utána, hogy mi is van.Köszi.
Üdv,
J -
kokszi75
csendes tag
válasz
ufocsalad #391 üzenetére
Biztos ,hogy csökkent rajta,ha belegondolsz a két ill. három eres pvc-ben egymás mellett futottak az erek.A kábelek szerkezete,azon belül az érnégyesek úgy vannak kitalálva(sodorva),hogy az áthallás minél jobban csökkenjen.Az más kérdés ,hogy sokszor nem jól terveznek.Az ötérpáras kiosztásnál a harmadik érnégyes második érpárja sokszor a következő kábel egyes érpárja,és ezzel ennek a kábelnek fel is fordult a az áthallás csökkentésre kialakított szerkezete.Minden érnégyes pár egy szomszédos érnégyes pár mellett megy tovább.Vagy búrakötéseknél ugyan hányan húzzák csak minimálisan szét az érnégyeseket?Az ilyen szerkezeti változások mind zajosodást hoznak magukkal.
-
dchard
veterán
válasz
pilot-csaba #394 üzenetére
A 360R T1 és a 321B között a méréseim szerint sebesség különbség nincs, érdekes módon a 360R T1 alacsonyabb csillapítást mutat.
És igen: egyelőre nem lehet visszaállni.
Próbálom a D-Linktől behajtani az eredetit, de nem lesz egyszerű.
Dchard
-
pilot-csaba
csendes tag
Gratula a fejlesztéshez!
Most szerzek be egy 360r T1-et. (ehhez tudok hozzájutni) Lenne egy-két kérdésem.
+ Van-e (hardver) sebességkülönbség a 360r, és a 321B között. 15 megás megosztott nethez használnám, amin nagy a terhelés.
+ Jól emlékszem-e arra, hogy a firmware csere után egyenlőre nincs visszaút, azaz még nincs mit visszatölteni. Van-e, lesz-e ebben változás?Előre is köszi! Csaba
-
dchard
veterán
Most éppen azon munkálkodom, hogy lefaragjak a kernel méretéből, hogy több szabad RAM legyen, ami mindig jól jön, de az újonnan befejlesztett grafikonok miatt sem árt.
Hogy értsétek: 10KB-nyi memóriákért megy a küzdés. A netfiltert akartam egy az egyben kiszedni, de attól megrohadt a bridge rész is, pedig ezzel 100KB-ot is nyerhettünk volna és nincs használatban. Ugye a Broadcom-os gányolt kernel kód... Itt az lesz a megoldás, hogy benthagyom a netfiltert de majd kikísérletezem, hogy csak annyi modul forduljon mellé, amennyi feltétlenül muszály.
A jelenlegi fejlesztési verzióval már 6MB használható RAM fölött vagyok, ami nem rossz, de már tényleg nem sok minden maradt, amit ki lehet szedni.
Dchard
-
-
ufocsalad
tag
Azért arra kiváncsi lennék, hogy a négy ér ugye együtt van csavarva, vajon így is
csökkenti a zaj felvételt (ezt jól megfogalamaztam) vagy csak azért
jobb mert új ill. 0,6-os, ja meg tudunk variálni a négy érrel. -
ufocsalad
tag
válasz
joecontra #389 üzenetére
a vörös-fehér lenne a bejövő ami az első elérhető csatlakozási ponttól jön (poli vége, ajtófölötti csatidoboz vagy falidoboz) a fekete szürkén meg visszamegy a szűrt
telefonvonal erre már annyi kötést csinálhatunk büntetlenül ahány telefon készülékünk faxunk riasztónk van. -
dchard
veterán
válasz
joecontra #387 üzenetére
A QLN (Quiet Line Noise) térkép azt mutatja meg, hogy az ADSL modem a szinkronizálás előtt megméri a vonalat amikor még "csend" van, vagyis nincs forgalmazás az egyes vivőkön, és az ott mért zajt mutatja meg.
Sajnos úgy néz ki, hogy a csillapítási karakterisztikát nem fogom tudni kirajzoltatni, mert a 4 térkép kirajzolását a modem nem bírja megcsinálni. El kellett döntenem, hogy melyik a fontosabb és a QLN fontosabb mint a vonalkarakterisztika, Utóbbit a DMT amúgy is megmutatja.
Az ethernet-probléma abból állt, hogy ha úgy indítottad el a modemet, hogy nem volt bele dugva semmilyen hálózati eszköz, majd a modem elindulását követően dugtál bele hálókábelt, a modem eth0 interfésze nem állt fel, ergó csak akkor tudtad elérnia modemet, ha úgy indítottad el, hogy az már a PC-be vagy a routerbe be volt dugva.
A többit tudod.
Dchard
-
dchard
veterán
Elkészült és letölthető az 1.3-mas verzió.
v.1.3 - (2011.03.06.)
- Ethernet-probléma javítása elkészült
- QLN térkép a webes felületen (Status --> DSL status menüpont alatt)
- Kibővült a nyitólap még több hasznos ADSL paraméterrel (SNR, Adásszint, Csillapítás)
- A BER teszthez beraktam a távközlési standard-et hogy legyen mihez viszonyítaniAz ötleteket, esetleges hibákat várom szeretettel.
Dchard
-
dchard
veterán
Flash memória támogatás megoldódott (lásd: leírás).
A LED probléma utolsó utáni, annál fontosabb lenne a QLN és Hlog térképek befejlesztése, a nyitólap megbővítése, az ethernet startup probléma megoldása.
A nyitólapon lesz még csillapítás, power és SNR adat, mint legfontosabb paraméterek, ez hamar el fog készülni.
Az ethernet probléma ezután a legfontosabb.
A LED csak minden után fog jönni.
Amúgy 360R T1-nél egészen jól működik a dolog:
A DSL led működik, ethernet led működik és a power led villog, ha van forgalom
Dchard
-
somi16
csendes tag
Dchard:
A 360R T1-re a led problémára és a flash memória kezelésére sikerült megtalálnod a megoldást?
Köszi!
-
dchard
veterán
moszat:
"Éjszakára mindent áramtalanítok"
NE tedd. Ezek az eszközök tartós használatra vannak tervezve, nem kimondottan szeretik a kapcsolgatást, arról nem beszélve, hogy az ADSL kapcsolatoknál különösen nem egészséges, ha rendszeresen tűnnek el, majd pedig jönnek vissza előfizetők showtime-ba. Ha ezt sokan csinálnák, akkor használhatatlan lenne az ADSL, mivel akkora különbségek lennének az áthallási zajban az egyes napszakok között.
Szóval ismétlem, NE.
Dchard
-
moszat
csendes tag
Szia!
Tegnap este már 40%-on teszteltem és semmi probléma nem jelentkezett, igaz a Path melletti érték már meg is haladta picit a határértéket. Éjszakára mindent áramtalanítok, ma reggel viszont már nem akart felcsatlakozni, a BS szerint a dsl és modem statusz rendben volt de tárcsázni nem tudott. Snr-t felvittem 50%-ra és most eddig minden ok. Speedtest-el ekkora sebességet még sohasem mértem.:
50% Snr dmt: -
kokszi75
csendes tag
Már bocs,de én a fehér vezetékre gondoltam amin a két aljzat van.Azt hívjuk pvc-nek és ugyanolyan sodrata van mint az oszlopokon ill földben levő kábeleknek van,ami a központig megy a másik a szalagkábel vagy készülékzsinór ami lapos.Egyetlen hibája ennek a fehér pvc-nek,hogy nincs árnyékolva ez egy kb utoljára két éve volt használatban,ma már árnyékolt pvc-t használunk.A lapos négyeres valóban gyenge pont lehet,mert párhuzamosan futnak a szálak.A padláson lévő modemmel kapcsolatban annyit,hogy én mindenkit lebeszélek róla--nem egy berohadt szűrőt leszedtem már.Ki vannak téve a hőingadozásnak és a párának.
-
dchard
veterán
Mint már mondtam, ha nem szakad, akkor lehet az SNR margint 10%-onként csökkenteni addig, amíg a "Path" melleti résznél nem látsz letöltési irányban 18.300kbit/s-ot. Az a vonali maximum egy 15megás előfizetésnél.
Én beállítanék a helyedben 60%-ot, aztán ha nem szakad, akkor 10%-onként csökkentsd, majd figyelj hogy szakad-e. Amíg nem szakad, addig lehet menni lefelé.
Dchard
-
dchard
veterán
Minden méter nem sodrott, árnyékolatlan telefonkábel számít, ami a központ és az ADSL modem között van.
A legjobb, amit tenni lehet, hogy amilyen hamar felbukkan a házban a tápfej (bejövő telefon vezeték), rögöt tenni rá a szűrőt és egy 20centis telefonvezettékel a modemet (akár a padláson is lehet a modem), és onnan lehozni UTP-n a PC-ig vagy a routerig a LAN-t.
A kolléga által említett 1x4-es PVC kábelek ugyanúgy nem sodrottak és ugyanúgy nem árnyékoltak, mint a lapos készülék vezetékek, ergó az vacak, szedi össze a zajt.
Dchard
-
kokszi75
csendes tag
Tökéletesnek néz ki a vezetékelésed(feltéve,hogy végig ilyen a falidobozig).Normális 1x4 pvc sodrott erű a modemig.Az egész külső hálózat is ilyen érnégyesekből felépített kábeleken fut a központig.Piros érpár a vonal,feketeszürke megy vissza a készülékig.Ami zavaró lehetne az a lapos készülékzsinór,de mint írtad az csak 0.5méter.A kép jónak néz ki,de ennek elemzését meghagynám inkább dchard-nak.
-
moszat
csendes tag
Sziasztok,
Itt olvastam, hogy a kábelezésen is milyen sok múlik, nálunk ahogy a lenti képen is látszik, bejön a fővonal a szobába - a dobozból közvetlenül, de vagy 15 métert tekereg a lakásban mire odaér. Aztán a szobában a szűrő és onnan viszont már csak 0.5 méter vezeték fut a modemig. Most melyik számít ??? Érdemes elvágni a telefondoboz után közvetlenül és a szűrő, modem után utp kábellel behozni a szobába?
-
dchard
veterán
Ott valami komoly gond lehet, rövidzár vagy kötési hiba. Nem laksz olyan távol a központtól, hogy ezt a csillapítás indokolja, pedig a spketurmképen szépen látszik, hogy zaj nincs viszont az SNR és a bitloading is szépen követi a vonal csillapítási karakterisztikáját.
Ha nincs szűrő akkor nincs mit csodálkozni, de ettől függetlenül kéne mérni egyet minden nélkül, az átadási pontnál. Lehet lakáson belüli kábelezéssel van a gond, de akár a modem is lehet szar. A BCM6338-cal szerelt modemek elég jók, de nincs az a termék, amiből ne lenne selejt.
Dchard
-
xabolcs
őstag
sziasztok!
az alabbi vonaldiagnosztika mellett vajon el lehet erni 5megabites sebesseget?
csak mert annyira lett elofizetve (5M/0.5M).vagy nem veletlenul irja 2656kbs-nek az elerheto maximumot?
ja igen, meg annyit, hogy szuro nincs rajta, de nemsokara lesz.
nem hiszem, hogy annyit javitana jelenlete, hogy megketszerezodne a sebesseg. -
gabipaci
őstag
Szia!
60%-ra állítottam, jobbnak tűnik, legalábbis speedtest i megával többet ír. A tesztprogram:
adslctl info
adslctl: ADSL driver and PHY status
Status: Showtime
Retrain Reason: 8000
Max: Upstream rate = 1217 Kbps, Downstream rate = 19008 Kbps
Path: 0, Upstream rate = 765 Kbps, Downstream rate = 18383 Kbps�[00;32mroot�[00m@�[01;31mBS�[00m:�[01;34m~ #�[00m
Most pár napig így hagyom, ha stabil, megyek lejjebb.
Köszi a segítséget -
ufocsalad
tag
Az sm50b időnként kifagy ha rákapcsolódok a netre, a DMT is ilyen?
A gépemen van 2 ethernet csatlakozó ha átfűzöm rajta a netet
zavartalanul tesztelhetek? Ha működik veszek a teszlaptopba is
hálókarit. -
StSanya
senior tag
válasz
gabipaci #364 üzenetére
Gondolom, az egyik hülye szolgáltató elkezdte az elméleti max sebességet árulni, a többi meg ment utána... Ha nálunk is lenne nagyobb verseny, már mi is itt járnánk.... S szerződés szerinti minimum sebesség kötelezettsége van-e a szolgáltatóknak? Tehát amit garantálniuk kell?
-
dchard
veterán
válasz
gabipaci #360 üzenetére
Elég jó a vonalad.
Szerintem azt a 19megát el lehet érni target SNR margin csökkentéssel, de arra figyelj, hogy 2-3dB alatt könnyen lehet, hogy szakadni fog a vonalad. Most 6dB körül vagy.
Szerintem álltsd be a target SNR margint 60%-ra, majd ha stabil a vonal, akkor 10%-os lépésekben lehet csökkenteni addig amíg még stabil a vonal, így gyorsulni fog a sebesség.
Az azért durva, hogy 24megás előfizetést egyáltalán eladnak (labor körülmények között sem láttam még 24megán szinkronizáló modemet), másrészt meg hogy legalább az 1 megabit uplinket nem rakják mellé.
Dchard
-
gabipaci
őstag
Nos, először is, user error volt erősen...
8/35-el gond nélkül megy.
adslctl info
adslctl: ADSL driver and PHY status
Status: Showtime
Retrain Reason: 8000
Max: Upstream rate = 1213 Kbps, Downstream rate = 19808 Kbps
Path: 0, Upstream rate = 765 Kbps, Downstream rate = 16775 Kbps�[00;32mroot�[00m@�[01;31mBS�[00m:�[01;34m~ #�[00m
Csak 7 percre állítottam idő hiányában, de a fő kérdés az lenne, hogy miért van nekem 24megás netem, mikor csak 19808Kb a max.
Ha jól értem bármit csinálunk, ettől több nem lesz, mert most is csak 16775Kb van meg belőle.
Így elsőre mit tanácsolsz?
Oké, hogy nyomassak egy 24 órást, meglesz, de csak hétvégén.
Mivel addig az asszonynak nincs nete, mert Ő a routerről kapja. Azt meg nem iktathatom közbe a teszt ideje alattÜdv, és köszi hogy észrevetted a 32-es hibát
-
ufocsalad
tag
Dchard! VDSL-ben is otthon vagy? Feltehetem itt a kérdéseimet?
-
-
biomika
csendes tag
Sziaszok,
az én dsl321b modememben W25X16VSSIG-es FLASH van, attól h a chip nevének vége nem egyezik, még mehet rá a firmware?
köszi elöre is!# dmesg
Linux version 2.6.8.1 (root@BB3) (gcc version 3.4.2) #1 Thu Oct 22 09:42:16 CST 2009
Serial flash device: name W25X16VSSIG, id 0xef14, size 2048KB
96332CG prom init
CPU revision is: 00029010
Determined physical RAM map:
memory: 007a0000 @ 00000000 (usable)
On node 0 totalpages: 1952
DMA zone: 1952 pages, LIFO batch:1
Normal zone: 0 pages, LIFO batch:1
HighMem zone: 0 pages, LIFO batch:1
Built 1 zonelists
Kernel command line: root=31:0 ro noinitrd console=ttyS0,115200
brcm mips: enabling icache and dcache...
Primary instruction cache 16kB, physically tagged, 2-way, linesize 16 bytes.
Primary data cache 8kB 2-way, linesize 16 bytes.
PID hash table entries: 32 (order 5: 256 bytes)
Using 120.000 MHz high precision timer.
Dentry cache hash table entries: 2048 (order: 1, 8192 bytes)
Inode-cache hash table entries: 1024 (order: 0, 4096 bytes)
Memory: 6048k/7808k available (1261k kernel code, 1740k reserved, 187k data, 64k init, 0k highmem)
Calibrating delay loop... 239.20 BogoMIPS
Mount-cache hash table entries: 512 (order: 0, 4096 bytes)
Checking for 'wait' instruction... unavailable.
NET: Registered protocol family 16
Total Flash size: 2048K with 512 sectors
File system address: 0xbfc10100
Can't analyze prologue code at 80149dd4
PPP generic driver version 2.4.2
NET: Registered protocol family 24
Using noop io scheduler
bcm963xx_mtd driver v1.0
brcmboard: brcm_board_init entry======= GPIO CONFIG_BCM96338 inited ========
Serial: BCM63XX driver $Revision: 3.00 $
ttyS0 at MMIO 0xfffe0300 (irq = 10) is a BCM63XX
NET: Registered protocol family 2
IP: routing cache hash table of 512 buckets, 4Kbytes
TCP: Hash tables configured (established 512 bind 1024)
NET: Registered protocol family 1
NET: Registered protocol family 17
Ebtables v2.0 registered
NET: Registered protocol family 8
NET: Registered protocol family 20
VFS: Mounted root (squashfs filesystem) readonly.
Freeing unused kernel memory: 64k freed
Algorithmics/MIPS FPU Emulator v1.5
atmapi: module license 'Proprietary' taints kernel.
adsl: adsl_init entry
blaadd: blaa_detect entry
Broadcom BCMPROCFS v1.0 initialized
Broadcom BCM6338A2 Ethernet Network Device v0.3 Oct 22 2009 09:41:13
Config Internal PHY Through MDIO
BCM63xx_ENET: 100 MB Full-Duplex (auto-neg)
eth0: MAC Address: F0:7D:689:17:23
eth0 Link UP.
ZIPB............
FLAG: 1
BcmAdsl_Initialize=0xC00683C8, g_pFnNotifyCallback=0xC0081004
AnnexCParam=0x7FFF7EB8 AnnexAParam=0x00003980 adsl2=0x00000000
pSdramPHY=0xA07FFFF8, 0x1B78DA 0xDEADBEEF
AdslCoreHwReset: AdslOemDataAddr = 0xA07F9244
AnnexCParam=0x7FFF7EB8 AnnexAParam=0x00003980 adsl2=0x00000000
dgasp: kerSysRegisterDyingGaspHandler: dsl0 registered
ATM proc init !!!
ZIPB............
FLAG: 1
Device UP br0
Fib_add_ifaddr : DEV br0
Device UP: br0
Device add to fib: br0
device eth0 entered promiscuous mode
br0: port 1(eth0) entering learning state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 1(eth0) entering forwarding state
ADSL G.994 training
device nas_0_1_32 entered promiscuous mode
br0: port 2(nas_0_1_32) entering learning state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 2(nas_0_1_32) entering forwarding state
eth0 Link DOWN.
eth0 Link UP.ioctl, p_name=diapd
ADSL G.992 started
ADSL G.992 channel analysis
ADSL G.992 message exchange
ADSL link down
ADSL G.994 training
ADSL G.992 started
ADSL G.992 channel analysis
ADSL G.992 message exchange
ADSL link up, interleaved, us=1085, ds=17330
ATM Soft SAR: ATM link connected.
eth0 Link DOWN.
br0: port 1(eth0) entering disabled state
eth0 Link UP.
br0: port 1(eth0) entering learning state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 1(eth0) entering forwarding state
eth0 Link DOWN.
br0: port 1(eth0) entering disabled state
eth0 Link UP.
br0: port 1(eth0) entering learning state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 1(eth0) entering forwarding state
eth0 Link DOWN.
br0: port 1(eth0) entering disabled state
eth0 Link UP.
br0: port 1(eth0) entering learning state
br0: topology change detected, propagating
br0: port 1(eth0) entering forwarding state
# -
gabipaci
őstag
Minden bántás nélkül:
Aki így önzetlenül segít, mint Ti, az csak egy valamire nem gondol.
Arra, hogy vannak dolgok, amik embereknek esetleg nem egyértelmű.
"A modemből elsősorban memória hiány miatt kikerült a routing, NAT, tűzfal, és DHCP szerver funkció."
Ebből nekem nem jön le, hogy a modem csak bridge módban megy.
Persze, van az a link, ahol el lehet olvasni, hogy mi mit jelent pontosan.
De -és ez nem csak erre a cikkre vonatkozik, hanem minden szakmai cikkre a logouton- én például nem akarok ebbe beletanulni, nem érdekel.
Nekem csak arra van szükségem, hogy ezt nyomd meg itt, azt írd be oda, restartold, átdugod, és jó. Nem érdekel, hogy miért jó, csak jó.
Ha esetleg így is van kedved segíteni, akkor olvasd tovább légy szíves.Este már nem írtam le, de szépen elmentem odáig, hogy beállítottam a leírás alapján.
Annyi különbséggel, hogy a screen-en Annex B van, nekem Annex A kell, és a VPI/VCI nem 1/32, hanem 8/32. A szolgáltatóm (eircom) ezt írja ezen az oldalon.
Ezután próbáltam a win PPPoE kapcsolatával netet létrehozni. Beírtam a felhasználónevet és jelszavat, mint a linkelt oldalon is van, de sajna csak azt kaptam kb fél perc után, hogy nem sikerült. Ekkor a gép még fix IP-n volt, a leírásban szereplő:
IP: 192.168.1.2
Maszk: 255.255.255.0
Átjáró: 192.168.1.1
értékeken.
Azt gondoltam, nincs róla szó, de biztos a Félisteneknek egyértelmű, hogy vissza kell tenni autómatára. Átettem, restartoltam a gépem, de ugyanúgy nem jött össze a PPPoE kapcsolat a win-el.
Átdugtam a routerbe, ahogy eredetileg is használom. A router be van állítva, hogy tárcsázzon, de így sem jött össze.
Ekkor keresgéltem a PPPoE beállításokat a modemben, de ezek szerint hiába, mert nincs is benne. (nem baj, úgyis bridge módban kellene nekem is)
Visszaraktam a gyári fw-t, áttettem bridge-be, és működött win betárcsázással is meg routerrel is.
Akkor hol rontottam el?
Örülnék, ha segítenétek, de nem lepődöm meg, ha az off-ban leírtak miatt nem kapok segítséget -
PonPon
senior tag
Hihetetlen hogy ennyit segít a rövidebb telefonkábel.
eddig kételkedtem azon, hogy volna-e értelme panelban oda levinni a modemet, ahol bejön az épületbe a telefon kábel, és utp-n felvezetni a netet a másodikra a lakásba.
de akkor ezek szerint lesz értelme a a dolognak, legközelebb megcsinálom...remélem nem feleslegesen fogom elszúrni rá a délelőttöm. -
promark
csendes tag
válasz
gabipaci #346 üzenetére
"... se a PPPoE fn/jelszó beírásának a ehetősége, semmi...
Szóval, lehet hogy nagyon jó, de nem értem, hogy mit kellett volna csinálnom, mert egy fél utalás sincs erről sehol."Pedig a cikkben le van írva, hogy kikerültek ezek a funkciók.
"Hátrányok:
- A modemből elsősorban memória hiány miatt kikerült a routing, NAT, tűzfal, és DHCP szerver funkció. Úgy gondolom, hogy aki meg szeretné osztani az internetelérést, az már csak a Wi-Fi miatt is rendes routert vesz és nem a modemet fogja ilyen célra használni.
- Az ADSl led nem működik megfelelően egyelőre." -
dchard
veterán
válasz
gabipaci #346 üzenetére
gabipaci:
Pontosan annyit kell csinálnod amennyi le van írva.
Az én szoftverem CSAK bridged módban működik ergó nincs mit beállítani ezzel kapcsolatban. A DSL beállításokat megcsinálod, save, reboot és csókolom. A PPPoE kapcsolatot a routerben vagy a PC-n kell beállítani.
Elég világosan le van írva.
Dchard
-
gabipaci
őstag
válasz
ufocsalad #345 üzenetére
Reggelt!
Sikerült feltenni a FW-t
Elkezdtem a leírás alapján beállítani, ami a második oldalon van.
Végig is mentem.
De aztán mi van?
Mert se egy kapcsoló, ahol bridge módba tehetném a modemet, se a PPPoE fn/jelszó beírásának a ehetősége, semmi...
Szóval, lehet hogy nagyon jó, de nem értem, hogy mit kellett volna csinálnom, mert egy fél utalás sincs erről sehol.
A vége az lett, hogy visszatettem a gyári FW-t, és annyi előnyöm lett, hogy egyel újabb FW van fent.
Viszont jobban szeretném ezt a moddoltat, mert akkor elkezdhetném a finomhangolást.
Öntsétek a forró olmot a fülembe, hogyan kellett volna tovább lépnem??? -
-
ufocsalad
tag
Ja meg van egy tizkilos szünetmentesem amit sziuntén ezért vettem, de nem mindig czippelem magammal kézben.
-
ufocsalad
tag
Ahhoz elég drága hogy meggondoljam betegyem a kocsiba.
Az sm50b -hez se értek.
Ma fittiztem egyet a szofveres méréssel a könyvesboltban
csak a bithibák gyűltek a spektrum türhető volt
az SNR margint felcserélte a progi (EDAport)
Szereld magad - modemet nem lehet cserélni
fali elzárva, központcsere nem jött be, persze az akksi feladta
és be se kapcsolt a modem tápfejes mérésnek fuccs.. -
kokszi75
csendes tag
A németeknél például ezért (és még sok más dolog miatt) árnyékolt a telefonvezeték. Nálunk is árnyékoltak a külső-belső vezetékek,persze nem egy kivétel van és az árnyékszálak belső vége sehova sincs bekötve.
A konnektorok védőföldjéről csak annyit említenék,hogy szabályos a nullával való közösítés,amennyiben a mérőnél van.Mérőig nullával egyesített földelő hálózat(NEFH)van,mérő után válik szét a nulla és a védőföld.Máshol nem lehet a lakásban védelmet levenni a nulláról.Bocs tudom ,hogy nem vill.szer topic--csak megemlítettem.
Amúgy megint igazat adok neked dchard az sm50b-vel kapcsolatban.Saját környezetemben rajtam kívűl egy-két szerelőről tudok aki használja ezt a progit. -
dchard
veterán
válasz
ufocsalad #331 üzenetére
Megnéztem ezt az Argus 145-öt, hát ha ennek már örülni kell, akkor inkáb az én szoftverem + DMT
Viccet félretéve se nem drága se nem kielégítő funkciókkal rendelkező műszer. Akkor kijelzőn biztosan élmény lehet spektrumképet vizsgálni, ha egyáltalán képes a realtime mutatásra.
Dchard
-
ufocsalad
tag
Vettem végre egy 321b-t mert a 360R/T1-est még nem tudok mosni
Erre ma kaptam egy ARgus145-öt, most kezdhetek játszani vele. -
gabipaci
őstag
Díjazom a lelkesedésed, azt tudom, hogy Putty-al is lehet.
De azt nem, hogy hogyan. Open WRT esetén (TP-Link WR1043ND router) volt valami kavarás, hogy hogy kellett bejelentkezni, és azt a szörnyű emléket (linux parancsok) igyekeztem is kitörölni az emlékeimből.
Tehát nem tudom, hogy mit kell beírni, kipipálni, stbViszont jobban örülnék neki, ha a windows-os megoldásról írnál, amit elvileg engedélyeztem a telnet.hu alapján.
Ez most csak azért kellene, hogy megbizonyosodjam róla, a modemem fw-frissítésére alkalmas. dsl-320b
-
gabipaci
őstag
A telnet kapcsolat létrehozása számomra egy sötét folt.
Felmentem a telnet.hu-ra és végigzongoráztam a telnet engedélyezését vista rendszeren (tudom hogy win7-em van, de elvileg ugyanaz)
És akkor most mi van? Hogy kell telnet ablakot elindítani?
Az Open WRT is ezért volt nekem problémás...
Lehetne erről két szóban? Vagy egy linket, ahol csak step-by-step le van írva, beugratós mellébeszélések nélkül -
dchard
veterán
válasz
joecontra #323 üzenetére
Földelni mindig szabályosan, földpotenciálon lévő vezetékhez kell. Szándékosan nem írom azt, hogy a konnektor föld lábához, mert az gyakran csak akmu föld, valójában sokszor a nulla és a föld össze vannak közösítve teljesen helytelen módon, és az nem jó.
Hogy ki hogyan oldja meg a szabályos földelést, az már mindenkire magára van bízva.
Ha a padláson nem megoldható, akkor az árnyékolt kábelt olyan hely közelében kell végződtetni, ahol a szabályos földelés megoldható. Inkább legyen hosszabb a vezeték, de ha nem tudjuk az árnyékolást mindkét végén földelni, úgy nem sokat ér.
Dchard
-
dchard
veterán
válasz
gabipaci #319 üzenetére
Igen, létezik. Nálam 10méter kábellel 8-9mega a max, anélkül pedig 13-14mega.
Tanulság: ahogy a cikkben is írtam, az egyenes (nem csavart) érpárú, hagyományos nem árnyékolt telefonkábelek antennaként gyűjtik a zajt. Ezért minnél rövidebb és legalább csavart érpáras kábeleket kell használni. De ha valaki elég maximalista akkor az árnyékolt Cat6 fali kábel a tuti, aminél az érpárak, és az érnyolcas is külön-külön árnyékolt. Ebben az esetben ne felejtsük el, hogy a kábel mindkét végét szabályosan földelni kell, különben mit sem ér a szuper új kábel.
Dchard
-
gabipaci
őstag
Sziasztok!
Bele akarok kezdeni ebbe a FW modba, de előtte elolvastam a kapcsolódó anyagokat.
Főleg a modem elhelyezése a lakásban fogott meg. Hogy a lehető leghamarabb menjen bele a dsl kábel a modembe, ne hosszabitgassuk.
Nos ezért vártam eddig a modem fw-vel, mert most hozta a posta a 15méteres hálókábelt a modem és a router közé.
Szóval a 15méteres telefonkábelt (ami hosszabbítós volt, tehát tovább gyengülhetett a jel) kivettem, modemet áthelyeztem, most egy 50cm-es telefonkábel, és természetesen egy dsl szűrő van a modem előtt. Onnan jön a 15m-es hálókábel a routerbe.
Az eredmény megdöbbentő, csak azt szeretném megkérdezni, hogy létezhet-e. A két mérés között 20 perc telt el kb.
Előtte:
Utána: -
dchard
veterán
Most számoltam ki, és a 24 órás SNR monitor beállítással bő 3 órát tudunk átfogni mérésben úgy, hogy még a teljes grafikon látszik. Ez a csúcsidei időszak bő 2/3-a.
Ez azért elég masszív előrelépés.
Dchard
-
dchard
veterán
PonPon:
Találtam rá módot, hogy hosszabban tudd futtatni az SNR monitort:
A DMT-ben a Special --> Misc. options menüpontban álítsd át az SNR Monitor duration-t 24 hours-ra, így ha elindítod az SNR monitort, sokkal tovább tudod futtatni úgy, hogy nem rondítja össze a spektrumképet a bitswap térkép.
Így kéne futtatnod a problémás időszakban (vagy ha időszakhoz nem köthető akkor este 6-7 órától) legalább 1 óráig.
A leírást frissíteni fogom enek megfelelően, az új módszert mindenki használhatja.
Dchard
-
dchard
veterán
válasz
kokszi75 #313 üzenetére
kokszi75:
A németeknél például ezért (és még sok más dolog miatt) árnyékolt a telefonvezeték. Ott ilyen nem fordulhat elő (megfelelő földelés mellett persze).
A másik dologra azt tudom mondnai, hogy vonalvizsgálatot csinálni vonalvizsgáló műszer nélkül nem lehet (legalább is szakszerűen semmiképpen sem), márpedig az SM50B + 360R az nem vonalvizsgáló műszer, bár sok kolléga még ezt sem használja. Abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán értik-e, amit látnak.
Azért nem általáosítok, mert vannak azért elhivatott, műértő telefonszerelők is, például akitől a 360R T1-et kaptam, ő használja az én szoftveremet + DMT-t vonalmérésre, és láthatóan a fontosabb paraméterekkel azért tisztában van. Az SM50B-hez képest azért így jóval részletesebb információkhoz jut.
Persze ha adott vivőn van periodikus zavartatás, akkor ott nincs mese: spektrumanalizátorral ki kell menni és addig mérni a vonalat, amíg a hiba elő nem jön, ha pedig megvannak a hibás vivők, ki kell őket zárni vagy a modemben, vagy a PSD maszkolással.
Dchard
-
dchard
veterán
Ha 99%-on is szakad, akkor két lehetőséged van:
1. Emelni kell a target SNR margint-t 10%-os lépésekben, amíg el nem múlnak a szakadások, ez az egyszerűbb, viszont minnél tovább emeled a margint annál lassabb lesz a vonalad.
2. Meg kell keresni azt a vivőt, vagy vivő csoportot, ami a problémát okozza, és egyszerűen kizárni. Ha ezs ikerül, utána még az is lehet, hogy SNR csökkentéssel lehet maj gyorsítani a vonalat.
Most nézegetem a képedet és 256-400 között azért vannak jelentős, 4dB-t is meghaladó fluktuációk, ami nem igazán jó, bár a 10dB-s target margin mellett még így sem lenne szabad szakadnia...
Lehet, hogy van valami periodikus zavartatás, egy-egy vivőn/vivő csoporton, ami még ennél is durvább, és ezt már nem bírja az ADSL.
Ha a szakadásod köthető időszakhoz, akkor azt kéne csinálni, hogy abban az időszakban amikor a probléma jelentkezik, kéne futtatnod egy SNR monitort, ahogy már tetted is, de ezúttal várd meg, amíg a kék/sárga valami az alsó grafikonon eléri a 250-ik vivőt, és akkor csinálj képkivágást. Akkor a felső (számomra problémásnak tűnő) freki tartományról időben hosszabb mérést kapunk.
Dchard
-
kokszi75
csendes tag
Leírnák egy érdekes hibajelenséget,ki tudja nálad is lehet ilyen gond.Azoknál fordulhat elő ez a hiba akiknél 1x4-es légvezetékkel van bekötve a net és 20kV alatt megy el.A kábelben van tartószál ill.árnyékoló szál ami a falidobozban össze van kötve egymással ill. földelve is van ha az oszlopon is bekötik.Így földhurok keletkezik és a keresztező nagyfesz hatására némi áramfolyás indulhat meg ezen a dróton ami zavarhatja a dsl-t.Személyesen nemrég tapasztaltam meg ezt a hibát.Amúgy a net lassulások rossz kötésekből is szoktak eredni.
dchard: valóban jól látod nem mindenki rohangál argus 145 műszerrel---baromi drága.Meg idő sincs elemezgetni max a macerásakat.Örül az ember ha kész van és rohan a következő bekötéshez.Persze egy gyors vonalmérés történik de azért vannak hibák amik hosszabb idő után jönnek elő.
-
PonPon
senior tag
Szia! köszönöm szépen a válaszod!
most defaulton 99-en van az SNR margin és még így is szakadozik, a rekord szakadás nélkül így 12óra volt eddig. valami így bezavarhat a vonalnak bizonyos időközönként?
amúgy direkt lecseréltem a 360r-t egy 321b-re, az olvasottak alapján gondoltam majd megoldja a problémát, de sajnos nem segített
10,5 megával megy most a 15ös net. -
StSanya
senior tag
Szomszédomnál volt gond az ADSL-el, bejelentette, amikor kijött a t-home-os szerelő, szomszéd áthívott, mondván én is legyek jelen. A szerelő egy laptop + 360R + SM50B comboval, kb. félóráig méregetett. Mondom neki, az nem baj, hogy most dél van, a szakadások meg 18.00 - 22.00 óra között vannak? Vigyorgott, s persze a végén modem cserét javasolt... Mondtam a szomszédnak, hogy ennyit én is tudtam csinálni/mondani...
-
dchard
veterán
Bocsánat, neked még nem válaszoltam:
Szerintem első körben próbálkozz egy 60%-os SNR marginnal ha most stabil a vonalad, és nézd meg, hogy 60%-on stabil marad-e, a sebesség nőni fog.
Ha 2-3 napig stabil a kapcsolat, akkor mehetsz tovább 40% majd 20%-ra, de mindig tesztelj legalább 2 napig, mielőtt tovább mész lefelé. Elég szép a vonalad, bár a felső freki tartományban az SNR monitorban látok 2dB körüli elhajlásokat, ami nem sok, ha tényleg annyi marad. Szerintem te is lemehetsz 3-4dB körüli SNR marginig, és ott még stabil marad.
Üdv,
Dchard -
dchard
veterán
válasz
ufocsalad #307 üzenetére
Rosszul tudod: minden DSLAM tud naplót készíteni, csak nem a DSLAM az a hely ahol a naplókat gyűjtik. Erre egy hatalmas adatbázist tartanak fenn (ez az ANMS backend-je) ahová gyűlnek ezek az adatok, és ott rendszerezik és biztonsági mentik őket. Egyértelmű, hogy egy ekkora hálózatból ennyi adatot nem sokáig képesek tárolni, általában negyedórás felbontással 2 hétig maradnak meg az adatok, utána jön egy takarító rutin, és különböző eljárásokkal félórás, majd órás mérésekké aggregálja őket. Valószínűleg a félórás mérések is 2hétig vannak meg, az órás mérések meg esetleg 2-3 hónapig. De az azért nem giaz, hogy nem készül napló. De még egyszer mondom: ha ez esetleg kevés, akkor lehet egyedi jelleggel trace-t indítani, amiből aztán igazán jól fel lehet mérni egy vonal állapotát.
Nem tudom Te milyen beosztásban vagy a Telekomnál, de előfordulhat, hogy hozzá sem férsz ezekhez az adatokhoz. Mezei telefonszerelőnek, technikusnak nem szoktak ilyen jellegű hozzáféréseket osztogatni, ami egyébként hiba, mert láthatólag mérnökig ne szokott hibajegy eljutni, ergó a telefonszerelő nnem látja ezeket a fontos adatokat, a mérnök meg nem foglalkozik vele, hát akkor sok értelme van.
Az meg, hogy nincs professzionális vonaldignosztikai eszköz minden olyan szerelőnél aki vonalfelmérésre, vagy hibajegyre megy ki, hát elég tragikus. Ha mást nem, használhatnák az egyes mondemtípusokhoz mások által megírt ingyenes alkalmazásokat, mint amilyen az SM50b, az OrbMT vagy a DMT. Az összes közül a DMT a legrészletesebb, viszont elég kevés hazai modemet támogat.
Dchard
-
dchard
veterán
Jah, csak néztem, hogy nálunk itthon nincsnek is ilyen profilok.
Nos ebben az esetben igen csak kapod a maximumout, ezen nincs mit piszkálni. Igazából túl is van lőve a vonalad, hiszen a 6megabites előfizetésedhez több mint 7megás vonalsebességet állítottak be és az uplinked is túl van lőve.
Szerintem ezzel a vonallal olyan 5,5-6mega közötti mérhető sebességet kellene kapjál.
Ha ez még sincs így akkor az két dolog miatt lehet:
1. Roszzul van beállítva a géped, esetleg a routered, illetve a routered nem bírja az iramot.
2. A DSLAM amire csatlakozol túl van terhelve a gerinc oldlaon. Ebbe az esetben néha tudnál tölteni 5,5-6megával, és csúcsidőben jelentkezne a lassulás.A vonalad minden esetre rendben van. 2+-ra azért nem tudsz átállni, mert a szolgáltatód végberendezése nem támogatja, vagy a portodon le van tiltva. Mindenesetre a csomagodhoz nem is kell a 2+.
Kipróbálhatnád még az ADSL2 módot (nem 2+).
Dchard
-
dchard
veterán
válasz
ufocsalad #302 üzenetére
Te is tudod, hogy az ANMS naplózza a fontosabb értékeket adatbázisba, tehát nem csak pillanatnyi értékeket, hanem tendeciákat is ki lehet nyerni, ami sokkal többet mutat a vonal állapotáról. Arról nem beszélve, hogy egy-egy előfizetőre lehet trace-t is indítnai, ami relatíve nagy mintavétellele naplózza az összes vonali paramétert is. Ha ezeket az amúgy rendlekezésre álló adatokat a szakemberek nem használják, az komoly szegénységi bizonytívány.
Arról nem beszélve, hogy sok külföldi (és hazai nem inkumbens) operátor használ akár több féle konfigurációt egy-egy profilban:
Például vegyük a mostani 5 megás csomagot, amiből jelenleg egy féle profil van. Máshol ezekből van 2-3 féle kialakítás:
1. Ami a tlejesen hibatálan vonalakhoz van (fast path, minimális redundancia, minimális margin (5-6dB), trellis nincs de bitswap van)
2. Az átlalgosan tejesítő vonalaknál már van bekapcsolt DS interleaving 16-32-es konfiggal, mellé 8dB-s target margin, trellis és bitswap)
3. Az igazán rossz vonalakhoz. maximális interleaving mindkét irányban, 10dB-s margin (vagy egyedi esetkebn még több), trellis, bitswap bekapcsolva.Ráadásul ezt akár úgy is be lehet állítani, hogy egy bizonyos szakadás szám felett automatikusan váltson profilt a port.
Ehyelett most van egy profil, amiben esetleg az interleaving depth változik, bár az is teljesen inkonzisztensen a megfigyeléseim alapján. És ennek megfelelően ha egy 15-ös profil nem jó, már megy is le 5megára, hiszen nincs is miből válogatni, holott ez nem pénz kérdése.
Dchard
-
gabee77
csendes tag
Szia dchard.
Nos akkor probálkoztam, de nem sikerült ADSL2+ módra váltani.Hiába állitottam be ADSL2+ -ra akkor is csak adsl1-en szinkronizalt a modem. Szerintem a helyi adsl központ csak adsl1 módot tud sajnos./Sory de azt megkell emlitenem hogy Szlovákiából vagyok/ .Akkor az előfizetett 6Mb -t sehogy sem tudom elérni a mostani 4,5Mb helyett? -
ufocsalad
tag
Csak olyan adatokból tudunk dolgozni amit kapunk.
Ráadásul az ANMS csak egy pillanatot képes megmutatni
mindig eltér a modemből kiolvasottal.Az sm50b nem hivatalos, csak én használom és én se tudom pontosan mit látok
annyit tudok leszűrni amit a sok adatgyűjtésből összehasonlításokból kiderítettem. -
dchard
veterán
válasz
ufocsalad #300 üzenetére
Szívesen
Azt azért problémának érzem, hogy ezt olyanok sem tudják, akiknek ez volna a dolguk, és ez alapján tévesen ítélik meg egy vonal minőségét, pedig azt rengeteg minden befolyásolja.
Visszakézből pattognak az "ezt nem bírja el a vonal" miközben rám sem néz olyan műszaki szakember, akinek ezek a paraméterek egyáltalán mondanka valamit, nem hogy pontosan tudná a jelentésüket.
Az ANMS pontosan azt fogja mutatni, amit a modem riportol, ergó ha ő 3.4dB-s SNR margint mutat, akkor ennyit fog az ANMS is. De még egyszer mondom, nem ez a lényeg, az SNR margin csak azt mutatja, hogy mennyivel több tartalékkal működik egy vonalnak az adott iránya, az ADSL szabványban alapértelmezésben lefeketetthez képest. Egyébként ha akarod, csinálok nekedd 0dB-s DL marginnal futó stabil vonalat, és nézegetheted ANMS-ben
Egyébként az SNR marginnál szerintem sokkal fontosabb az INP, vagyis az inpulse noise protection, amit az interleaving depth mutat: minnél nagyobb az interleaving mélysége, annál nagyobb hosszabb inpulzus zajt képes a vonal szakadás nélkül elviselni. Az ADSL szakadások hátterének többségében ez a probléma áll. A konstans zavartatáshoz az ADSL jól alkalmazkodik, viszont különösen egy már amúgy is terhelt vonalon egy nagyobb inpulzus zaj betörés könnye szakadáshoz vezethet.
A Magyar Telekomnál egyébként rengeteg ADSL-re vonatkozó belső folyamatot át kellene alakítani, azt hiszem ezt bátran mondhatom.
Dchard
Új hozzászólás Aktív témák
- Intel Core i7-8700, i7-9700 CPU, processzor - Számla, garancia
- CarPlay / Android Auto adapter meglévő Android alapú fejegységhez
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Akciós dokkolók, Lenovo Legion Pro 7 RTX 4080/4090 laptopok, licencek, antivírusok
- Azonnali készpénzes AMD CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest