Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6901) stopperos válasza DeniL (#6900) üzenetére


stopperos
senior tag

Van dual boot. Ha a noobs-ot felrakod, és két disztrót telepítesz.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6902) moli.hu válasza moli.hu (#6891) üzenetére


moli.hu
őstag

asszem ezek meg nemvoltak:
folyadekhuteses raspi
leghutes raspire
szep magas rezbordak

[ Szerkesztve ]

(#6903) balaaa88 válasza DeniL (#6900) üzenetére


balaaa88
aktív tag

Ezzel akárhány disztrót felrakhatsz különböző vagy akár egy pendrivera / hdd-re. Én kipróbáltam; működött, de én megvagyok csak a raspbiannal.
Ja igen: lépésről lépésre videó, ha a listán kívüli rendszert adnál hozzá (érdemes):
https://www.youtube.com/watch?v=GYamNsUXC8M

[ Szerkesztve ]

(#6904) balaaa88 válasza moli.hu (#6902) üzenetére


balaaa88
aktív tag

Az első brutális :)
A második / harmadik is jól néz ki, csak relatíve drága (értem én, hogy réz).

(#6905) wassermann válasza DeniL (#6900) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Arra gondoltam, hogy az SD-kártya nem birná sokáig a torrent sok kicsi fájljának mozgatását.

A tápod szerintem tökéletes, ha stabil a Pi, nem módosítanék rajta, mert semmin nem változtat. Ha később tunningolni akarod, akkor berakhatod az eredeti tápágat is, de nem biztos, hogy sokat emel a TP1-TP2 feszültségen. Ki kell mérni növekszik-e a feszültség, ha két felől táplálod.

Az igazi út, amit te is írsz: a TV-re kötött Pi tehermentesítése és a többi funkció áthelyezése egy másik Pi-re.

(#6906) moli.hu válasza wassermann (#6905) üzenetére


moli.hu
őstag

Arra gondoltam, hogy az SD-kártya nem birná sokáig a torrent sok kicsi fájljának mozgatását.

de ha atrakja a /var/lib/transmission -t mashova, meg van oldva. /etc/default/transmission-daemon , CONFIG_DIR
en az egesz /var-t atraktam hdd-re anno.
mondjuk tapasztalatok szerint eleve nem transmission-t kell hasznalni, mert az tul sokat kommunikal onmagaval a szerver-kliens architektura miatt, es megeszi a nyithato kapcsolatokat, amitol befagy a bugos usb-firmware.

[ Szerkesztve ]

(#6907) Lin3Lord


Lin3Lord
tag

dht22 kb masfel napja elkezdte azt csinalni, hogy lekernem de nem valaszol es 30-50% porgeti a cpu-t... mivel benn volt cronba igy mire hazaertem 700+ sleeping task volt ami 120-as loadot csinalt... ujraforgattam adafruit_dht-t es a bcm2835-t is, de semmi valtozas... nem ad vissza semmi eredmenyt. lehet elszallt a szenzor?

# ./Adafruit_DHT 22 23
Using pin #23

ennyi.

akkountvadasz

(#6908) golya87 válasza moli.hu (#6902) üzenetére


golya87
őstag

A két bordás megoldás valóban drága.
De ha az ember nem RPi bordát keres, hanem megfelelő méretekkel rendelkező alu-t, akkor fillérekből megússza eBay-en. Nekem még úton van a pont elférő bordák. Remélem ráférnek. :DDD

(#6909) DeniL válasza golya87 (#6908) üzenetére


DeniL
tag

Én is mostanság kerestem bordát, még nem raktam fel. Kb 6 számtechboltot jártam végig "memóriahűtőt keresve" és az eredmény:
- nincs, nem is lesz
- olyan tuning memórián van, amire rá van szerelve
- egy helyen volt egy vga memóriachip hűtőborda készlet, aminek az ára cakk-pakk 2500, köszi inkább nem ( bár igaz hogy állt vagy 10 darabból+paszta, de nekem minek ennyi, mikor 3 is elég lenne)
- aztán még egy helyen jártam, ahol elmagyaráztam miért keresem az ilyen kis bordákat, erre mondta az eladó, hogy nincs, de ha várok, akkor úgy rémlik neki, hogy régről még van elfekvőben. Így kaptam 4 db-t ingyen :D

Bár nem raktam még fel, erősen gondolkodom, hogy vágjak-e belőle, vagy pedig szigetelő szalagozzam be azt a részt a borda alján, ami rálóghat másra...

[ Szerkesztve ]

(#6910) golya87 válasza DeniL (#6909) üzenetére


golya87
őstag

szigszalag

(#6911) moli.hu válasza golya87 (#6908) üzenetére


moli.hu
őstag

amit en eddig lattam ebben a topikban bordat, az mind alacsony volt. eshat alu, ugye. egyebkent azt a rezbordat talaltam olcsobban is, 1350ft-ert, csak nem postaz.

(#6912) golya87 válasza moli.hu (#6911) üzenetére


golya87
őstag

Én letettem a rézről. Lehet van értelme ekkora méretben is, de ami nincs az sajnos nincs...
Ezt és ezt rendeltem, egyelőre még nem jött meg. Ha megjött, kétoldalú hővezető ragasztó (SEKISUI) és posztolom az eredményeket.

(#6913) DeniL válasza golya87 (#6910) üzenetére


DeniL
tag

Helyesírással már vannak gondok, köszi :D

[ Szerkesztve ]

(#6914) wassermann


wassermann
Topikgazda

Ha ennyire rákészültök a tuningra akkor egy jó tápegység is kell mert a borda magában a maximuhoz nem elég. Legjobb egy állítható kimeneti feszültségű tápegység 5,25V-ra beállitva a GPO felől. A normál bemenet ebben az esetben nem jó mert lehet, hogy elóbb bekorlátoz.

(#6915) GyéBen


GyéBen
tag

Valaki elmagyarázná nekem, hogy miért is kell hűtőbordát rakni a Pi-re? Esetleg valakinek elérte a kritikus 85°C-t a proci hőmérséklete?

(#6916) golya87 válasza DeniL (#6913) üzenetére


golya87
őstag

Egy példával szemléltethetnéd, mert nem értem mire gondolsz...

wassermann, GyéBen: Nekem 1ghz-re lesz húzva és a tv mögött lesz. Amikor odakerül, utána hardveres "soha" többé nem akarok vele foglalkozni, így inkább túlméretezem, amit csak lehet.

[ Szerkesztve ]

(#6917) moli.hu válasza GyéBen (#6915) üzenetére


moli.hu
őstag

nem kell. eleve pi-t se kell venni, minden feladatra van helyette jobb megoldas. hobbi.

(#6918) harry válasza DeniL (#6909) üzenetére


harry
veterán

Miért nem néztek elektro boltban? [link] [link]
Csak kell valamilyen kétoldalas hővezető ragasztó lap is. Vagy egyéb rögzítési módszer. [link]

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#6919) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Üdv!

Van egy első szériás B modellem. HD Webkamerához vettem, de a folyamatos stream-et nem bírta, állandóan bedugult az usb, a hálózat is lerohadt.

Már több mint 1,5 éve a fiókban pihen, egy cubieboard dolgozik helyette.

Sikerült esetleg azóta megoldani ezt az usb-s gondot, vagy ez 100% hardware gond, és nem javítható szoftversen?
Esetleg Openwrt-vel próbálta valaki? Ott nem stabilabb az usb-s rész?

Esetleg van olyan új verzió a raspiből aminél megy rendesen az usb?

Nem foglalkoztam a dologgal jó ideje, nagyon nem vagyok képben. Ha a topicban volt róla szó, elég a hsz linkje is.

Köszi.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#6920) DeniL válasza harry (#6918) üzenetére


DeniL
tag

Köszi, még így nem is gondoltam, ilyen szemszögből vizsgálni a dolgot :D

(#6921) DeniL válasza Drótszamár (#6919) üzenetére


DeniL
tag

1 hónapja vagyok kb Pi tulaj, majd kijavítanak az "okosabbak", de szerény véleményem szerint, nem változott e téren semmi. Ugyan úgy lerohad az usb. (Engem éppen most idegel ki, hogy eldobja a hálózatot, nem tudok rájelentkezni, megszakad a torrentkliens)...

[ Szerkesztve ]

(#6923) Pulsar válasza DeniL (#6921) üzenetére


Pulsar
veterán

nekem egyik sem jelentkezik. Jelenleg 4 napja megy folyamatosan. Nyilván nem izzik a kábelem a forgalomtól, de nekem elég:
https://lh3.googleusercontent.com/-y4V9dclW0S8/UuTsc5PfHSI/AAAAAAAAVhU/DBUouP_yFf8/s309/statistic.png

(#6924) peter9228 válasza Pulsar (#6923) üzenetére


peter9228
aktív tag

Transmission vagy rtorrent? Nekem a transmissionnal mindig meghalt, az rtorrent működött rendesen, amíg nem raktam be neki 15 gigánál nagyobb torrentet.

(#6925) stopperos válasza peter9228 (#6924) üzenetére


stopperos
senior tag

Én is rtorrent-et használok. Semmi gondom nem volt eddig.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6926) bencsikgab válasza peter9228 (#6924) üzenetére


bencsikgab
tag

rTorrent szintén, 504 betöltött torrentel működik rendesen. A legnagyobb közülük 23GB-os. Ha 15 gigánál nagyobb fájlt raksz be, mi történik?

[ Szerkesztve ]

(#6927) Pulsar válasza peter9228 (#6924) üzenetére


Pulsar
veterán

tramsmission. semmi gondom nem volt még vele.

[ Szerkesztve ]

(#6928) PistiSan válasza Pulsar (#6927) üzenetére


PistiSan
addikt

Amióta linuxt használok, azóta a transmission nekem is a favorit kliens!
Használtam már OpenWrt, ArchLinux,Raspbian, és Debian alatt is, legjobb!

(#6929) Drótszamár válasza DeniL (#6921) üzenetére


Drótszamár
őstag

Szia!

Köszönöm. Közben kipróbáltam OpenWrt-vel is, ott is lerohad 1 perc alatt, ha bekapcsolom a webcamot. :(

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#6930) Honkydoo válasza Drótszamár (#6929) üzenetére


Honkydoo
őstag

Nem tudom megoldható e, de mi lenne ha a pi-hez a saját kamera modulját használnád?
Gondolom az nem az usb-n keresztül küldi az adatot, hanem közvetlenül a processzorba megy.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#6931) Drótszamár válasza Honkydoo (#6930) üzenetére


Drótszamár
őstag

Szia!

Sajnos annak nagyon rövid a kábele, a pi-t nem akarom kitenni a tetőre, az esőbe / hóba.
Na mind1, akkor megy vissza a fiókba, egyszer csak jó lesz valamire.

---

Ha más is szívna az usb-vel: nemrég találam egy viszonylag olcsó, A10-es procival szerelt deszkát. 30 Euró. Dobozzal, áfával, és szállítással 15.000 Ft. [link]

A támogatás kisebb hozzá, de Debiant és androidot hegesztettek hozzá. Ja és lehet rá akkut dugni, amit tölteni is tud :)

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#6932) peter9228 válasza Drótszamár (#6931) üzenetére


peter9228
aktív tag

Én épp ma vettem plexit, amivel egy vízálló házat akarok a Pi-nek készíteni (kamerával, külső akkuval együtt). Így rakom majd ki, és csinálok time lapse-t:) Remélem a hó olvadását / a hó esését (ha lesz még) el tudom majd kapni.

(#6933) azbest válasza peter9228 (#6932) üzenetére


azbest
félisten

Ne feledd, hogy a hidegtől lehet hamar lemerül az akku, érdemes lehet a pi közelébe tenni és valami hőszigetelő dologgal körbevenni őket. A melegről kivitt pakkban pedig kicsapódhat a pára... mondjuk talán erre egy kis nyers rizs megoldás lehet :)

[ Szerkesztve ]

(#6934) csimpas


csimpas
tag

akkus megoldást egyébként ki hogy oldotta meg a pi-re?

(#6935) Honkydoo válasza Drótszamár (#6931) üzenetére


Honkydoo
őstag

Kár hogy nincs valami kamera szalag kábel -> hdmi átalakító. Olyan chip létezik ami elvileg ezt tudja, csak nem csinálta meg még senki.

Pedig ilyen esetekben jól jönne.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#6936) wassermann válasza azbest (#6933) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A rízs is jó, de a legjobb teljesen lezárt, szigetelt ház és a legalsó pontján vagy izzó tűvel vagy 1mm-es fúróval készített légzőlyuk. Ha le is csapódna a házban a kirakás utáni első estén egy pici víz a napi hőingás okozta ki-be szelelés kinyomja a vizet. A pici lyuk a hőszigetelésben nem igazán számít, mert mivel lefelé néz fölötte megáll a melegebb levegő.

(#6937) moli.hu válasza peter9228 (#6932) üzenetére


moli.hu
őstag

az elofutest se felejtsd el:
What is the usable temperature range?
The Raspberry Pi is built from commercial chips which are qualified to different temperature ranges; the LAN9512 is specified by the manufacturers being qualified from 0°C to 70°C, while the AP is qualified from -40°C to 85°C. You may well find that the board will work outside those temperatures, but we’re not qualifying the board itself to these extremes.

[ Szerkesztve ]

(#6938) balaaa88


balaaa88
aktív tag

Szerintetek egy ilyen I2C képes GPIO bővítővel fogom tudni használni a szintén I2C interfésszel ellátott BMP085-ös szenzort? (nyilván nem 5k-ért vettem). Konkrétan amit tutorialt olvastam azok bővítő nélküli leírások, de ott is az i2c-re konfigolja a bmp085-öt. Szóval a chippen keresztül is el tudnám érni az eszközt? RPI <-----> GPIO expander <-----> BMP085. Köszi!

(#6939) Peter789 válasza balaaa88 (#6938) üzenetére


Peter789
senior tag

A hardveres I2C buszra kötött GPIO expanderen akarsz egy szoftveres bitbang GPIO I2C buszt létrehozni és arra kötni a BMP085-öt? Ennek mi értelme, ha ott van a hardveres I2C az RPi-n? :F

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#6940) Drótszamár válasza peter9228 (#6932) üzenetére


Drótszamár
őstag

Sok sikert hozzá!

Én még canon a60-as fényképezővel csináltam régen ilyeneket.

Felhőkhöz 4-5s a jó időköz, hóolvadáshoz 5 perces időköz elég.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#6941) balaaa88 válasza Peter789 (#6939) üzenetére


balaaa88
aktív tag

Azért, mert az alap GPIO portokon felül még szeretnék használni GPIO portot, és ehhez vettem az i2c-s GPIO expandert, ami elvinné az i2c-t alapból. Plusz a BMP085 is i2c-s. ;] Szóval "kényszerből". De akkor elvileg megoldható?

(#6942) stopperos válasza balaaa88 (#6941) üzenetére


stopperos
senior tag

2 darab i2c port van a pi-n. Illetve az i2c protokoll olyan, hogy több szenzort rá lehet kötni, csak azok címét kell beállítani.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6943) balaaa88 válasza stopperos (#6942) üzenetére


balaaa88
aktív tag

Köszi.

(#6944) stopperos válasza balaaa88 (#6943) üzenetére


stopperos
senior tag

Csak mielőtt port sokszorozásba mennénk át, gondoltam szólok. wiki szerintem eligazít részletesen.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6945) Peter789 válasza balaaa88 (#6941) üzenetére


Peter789
senior tag

Igen ahogy a kolléga írja, az i2c buszon minden slave eszköznek egyedi címe van és azon lehet megcímezni

Külön port használatának akkor lehet jelentősége, ha egy eszköz egymaga akkora adatforgalmat generál ami már megakasztja a többi szálat. A bmp085 normál esetben alig pár byte-ot forgalmaz másodpercenként - nemrég írtam éppen hozzá egy lekérdező C kódot a kernel driver alapján. A GPIO bővítőnél pedig kérdés hogy másodpercenként hányszor szeretnéd kapcsolgatni, de nagy valószínűséggel az sem fog említésre méltó forgalmat generálni...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#6946) balaaa88


balaaa88
aktív tag

Még egyszer köszi mindenkinek! Azt hiszem kielégítő válasz(oka)t kaptam. :) (Csak 1-2 hónapja van meg a Pí, de igyekszem.)

(#6947) stopperos válasza balaaa88 (#6946) üzenetére


stopperos
senior tag

Azért vagyunk itt, hogy segítsünk. Nekem 1,7 éve van pi-om. De csak 2-3 hónapja használom másra mint linux szerver és xbmc. Eddig OneWire témában (pl DS18B20) maxoltam ki magam, most tervezek egy DHT22 bekötést, és az I2C felé kacsintgatok, mert ott már vannak normális ADC-k.
Btw annyira megörültem, hogy van 4 csatornás OneWire alapú 16bit felbontású ADC, hogy majdnem rendeltem 5 darabot, aztán kiderült hogy az alsó 8 bit csak zaj.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#6948) feco93


feco93
tag

Sziasztok!

Azután érdeklődnék hogy valaki próbálkozott-e már a hang alapú vezérléssel? [link]
S még kérdés az lenne hogy milyen usb-és hangkártyát javasoltok hozzá?
A cél az lenne hogy az internetrádiót a hang alapon is lehessen vezérelni.

(#6949) sztanozs válasza feco93 (#6948) üzenetére


sztanozs
veterán

FYI: [link]

Vagy egyenesen az rpi fórumáról: [link]

Internetrádiót - amit használsz - lehet command line-ból vezérelni?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#6950) OddMan


OddMan
őstag

Mekkora bitrátájú filmeket lehet lejátszani RaspBMC-t használva?
Az alábbi filmet próbálom lejátszani NFS-en keresztül, de állandóan beszaggat meg néha szerintem a képkockasebesség sem éri el a 24fps-t. Az arm_freq 800Mhz a core_freq pedig 300 Mhz-re van állítva. Az iperf-el próbálgattam a hálózatom sebességét és azzal szerintem nincs gond.

SiZE..........: 17,0 GB
ViDEO CODEC...: AVC High@L4.1
FRAMERATE.....: 23.976 fps
BiTRATE.......: 26,9 Mbps
RESOLUTiON....: 1920x1080
AUDiO 2.......: Angol DTS 5.1 @ 1510 Kbps

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.