Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33901) Aryes válasza maestro87 (#33878) üzenetére


Aryes
nagyúr

A lefagyás okozta fájlrendszer-sérülést, ahogy írták, maga a lefagyás okozza, de pi3-on működik az a megoldás, hogy a gpio3 (pin5) és a gnd közé egy nyomógombot teszel, az felébreszti a processzort "halt" állapotból. Hogy konkrétan lefagyás után is újra lehet-e vele indítani, azt nem tudom, de én a pi3-ra épülő retropie gépembe raktam egy ilyen kapcsolót, egy py script figyeli a gombot, és általában ha egy emulátor miatt lefagy a gép, ezt a gombot megnyomva szépen szabályosan leáll a rendszer, és ugyanezen gomb megnyomásával újra is tudom indítani anélkül, hogy ki kellene húzni a tápot. Eddig majdnem minden helyzetben működött a script, hiába fagy csonttá a gép, a script valahogy mégis fut a háttérben és le tudja állítani a gépet. Talán megér egy próbát, ha érdekel, holnap felteszem a scriptet (de a neten is megtalálható, onnan szedtem én is).

(#33902) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló,

A mai nap érkezett meg egy Raspberry Pi 4 model B, 4Gb-os kiadásban.
Azügyben szeretném kérni a segítségeteket, hogy milyen sd kártyát érdemes beletenni ?
Elolvastam a fórumon található micro sd kártyás összefoglalót, viszont továbbra is tanácstalan vagyok.
Maga a raspberry majd amolyan webszerverként fog szolgálni, egy egyetemi projektemnél. Az adatokat nem az sd kártyán kívánom majd tárolni, hanem hozzá csatlakoztatott külső merevlemezen. Ezek főként képek, videók, hangok, és szöveges tartalom. Maga a webszerver az alábbi módon fog felépülni:

Maga a konstrukció megoldható raspberryn, ennek már utána jártam.

Szóval mindezek tudatában, melyik sd kártyát ajánljátok ?
Elég sokminden fel lesz telepítve a rendszer mellé, szóval a minimum a 32Gb-os, de a 128Gb-os verzió is gondolkodtatóba ejtett, mivel nagyjából maximum egy 10k-t szánok rá, és ebben az összeghatárban már benne van a 128as is.

Ezeket nézegettem ki:
32Gb:
SanDisk SDHC Extreme Pro 32GB
Samsung microSDHC EVO Plus 32GB

64Gb:
Samsung microSDXC EVO Plus 64GB
SanDisk microSDXC Ultra 64GB

128Gb:
Samsung microSDXC EVO Plus 128GB
SanDisk microSDXC Ultra 128GB

Köszi előre is :R

[ Szerkesztve ]

(#33903) jerry311 válasza asuspc96 (#33902) üzenetére


jerry311
nagyúr

U3 sebesség alá nem mennék.
Minél nagyobb annál jobban tud dolgozni a wear leveling is --> később válik használhatatlanná.

(#33904) kutga válasza kutga (#33898) üzenetére


kutga
nagyúr

Jelentem szépen működik, torrent és ftp szerver megy róla eddig.

Let the Zone take me if I am.

(#33905) zsolt_64 válasza asuspc96 (#33902) üzenetére


zsolt_64
senior tag

SD kártyát semmiképp sem szerintem.
A legolcsóbb 128GB kártya 11-12 Khuf.
Ebből kijön egy tetszőleges SSD 120 GB kb 6 Khuf és egy külső USB3 meghajtó 3-4Khuf.
Ehhez kell még egy 256KB SD 0.2 Khuf :P a Bootnak. Igy az oprendszer és a lapozás is egy USB3 sebességű
A SSD-SD sebességről meg ne is beszéjünk.
A fórumban már kitárgyaltuk hogy kell megcsinálni a boot-ot.

SSD helyett 13Khuf ért kapsz 1TB os mevlemezt :K Az is tökéletesen megfelel sebességben.

U.I. most nézem az ábráidat: webszervert meg mongoDB-t, stb... akarsz telepíteni :D felejtsd el az SD kártyát...

[ Szerkesztve ]

(#33906) Aryes válasza asuspc96 (#33902) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mivel usb3 van rajta, és eleve lesz rá dugva merevlemez, talán érdemesebb tényleg kihagyni az sd kártyát és az adatokkal együtt az egész rendszert rögtön egy usb3-as merevlemezre tenni.

(#33907) zsolt_64 válasza asuspc96 (#33902) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Jahh bocs az ábrák miatt benéztem hogy eleve akarsz külső merevlemezt. :B
De amit leírtam a Boot os kis SD-ről az érvényes.
Nincs értelme merevlemezt és SD kártyát venni és az SD kártyán tárolni a oprendszert. Gondolom a mervlemezt nem akarok le-fel csatolgatni, az fix lesz.
Úgy látom aryes is ezt javasolja. :K

[ Szerkesztve ]

(#33908) z1RoX


z1RoX
tag

Pi 4 libreelecet hasznal valaki? Vennek eggyet de elotte erdeklodnek mi a helyzet vele. 4k hdr hd hangok , halozati lejatszas hogy megy rajta? Taprol hallottam valqmit h nem jo..

(#33909) maestro87 válasza Aryes (#33901) üzenetére


maestro87
őstag

Érdekelne, köszi. :R

(#33910) lkristóf válasza zsolt_64 (#33907) üzenetére


lkristóf
senior tag

Akkor mi a helyzet ha olyan külső tápos külső vinyóm van aminek van külön bekapcs gombja, és ha jön egy áramkimaradás, majd ha újra van áram nem kapcsol be, nekem kell kézzel megnyomni a gombját. Ezt valahogy ki lehet küszöbölni? :DDD
Jelenleg úgy is sdkártyán van a rendszer, szóval a pi az megy, csak nincs felcsatolva a vinyó, de ha azon lenne a rendszer akkor meg nem tudna bebootolni.

(#33911) jerry311 válasza lkristóf (#33910) üzenetére


jerry311
nagyúr

Olyan kulso vinyo kell ami bekapcsol, amint aramot kap. :))

(#33912) KaqXar19


KaqXar19
tag

Hello, a kovetkezo 2 dologra keresem a megoldast egy eszkozben:
- horizon.tv akadasmentes jatszasa;
- m3u stream akadasmentes lejatszasa helyi halorol.

Utobbit a Kodi tudja addonnal, viszont horizonos addon tudtommal meg nincs. Sajnos kiesik a Librelec igy.

Raspbiant neztem VM-el, Chromium nem, viszont a Firefox vitte a horizont weben. Viszont Vlc halozati folyammal nem indult el az m3u stream.

Meg tudna valaki UPC-s pi tulaj nezni, hogy megy-e rendesen a horizon a pi-n?

Van eselteg otletetek, hogy hogyan tudnam megoldani ezt a kettot egy gepen es melyik pi legyen alatta?

Koszi

WEBASTO Pure Elektromos autó Fali Gyorstöltő (11kW, 4.5M Type2 kábel) eladó

(#33913) zsolt_64 válasza lkristóf (#33910) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Kell 1 másik külső doboz amibe átszereled a meghajtót :K

(#33914) Aryes válasza maestro87 (#33909) üzenetére


Aryes
nagyúr

.off_button.py [link]
Forrás, beállítási instrukciók

[ Szerkesztve ]

(#33915) Fecogame


Fecogame
veterán

A hűtőbordát mivel érdemes "odaragasztani" a Pi CPU-jára? A hűtőpaszta jó megoldás lenne, de az nem tartja ott fixen, jól gondolom?

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33916) cigam válasza Fecogame (#33915) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Itt az aprón is árulnak, de bármely számítógépes boltban kapható. De a piboltokban is árulnak komplett hűtés megoldásokat.

Arra figyelj, hogy van amelyik nem szereti az aluminiumot!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33917) Fecogame válasza cigam (#33916) üzenetére


Fecogame
veterán

Rendben, köszi!

Közben találtam egy mm pontos rajzot a Raspberry Pi 4-hez, hátha valakinek hasznára válik (nekem pl. most kellett épp)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33918) asuspc96 válasza zsolt_64 (#33905) üzenetére


asuspc96
senior tag

@zsolt_64, @aryes

"Ebből kijön egy tetszőleges SSD 120 GB"
külső merevlemezem, amin csak az adatok lesznek már van, konkrétan nekem most egy olyan adattároló kellene, amin rajta lenne az op. rendszer, meg a fentebb vázolt programok.
nézegettem a külső ssd-ket, itt a legolcsóbb 11.6k, a kingmax, mint név arról meg már legalább hallottam, szóval biztos az lenne a választás.
van konkrét javaslat, melyik legyen ? :F

"SSD helyett 13Khuf ért kapsz 1TB os mevlemezt"
lényeges, hogy a rendszer az ssd-n van, míg az adatok a hdd-n ?
mármint én így személy szerint nem keverném az adatokat, meg az adatokkal bánó programokat
ez lenne az a merevlemez, amin az adatok lennének: WD My Passport 2,5" 1TB USB3

(#33919) cigam válasza asuspc96 (#33918) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nagyon túlgondolod a dolgot. Megveszed a kedvenc kereskedődnél, vagy rendelsz egyet kínából, és használod. 1ik sem lesz örökéletű, csak az esetleges garancia érvényesítése egyszerűbb.
Hetente, havonta lemented egy image fájlba a kártyát, és védve vagy az adatvesztés ellen (ugye a merevlemez tartalmáról is készül majd biztonsági mentés?!)

Lecsípsz egy 64GB-os darabot a merevlemezről, és oda telepíted a raspbian-t.

személy szerint nem keverném az adatokat, meg az adatokkal bánó programokat
Ezt gondold át újra. Mi ebben a keverés? Külön partíción van a rendszer, külön partíción az adatok. Nem mellesleg nem teljesen mindegy melyik hol van? Az adatpartíciót is fel kell csatolni a fájlrendszerbe, és már is csak egy könyvtár valahol a futó rendszeren belül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33920) asuspc96 válasza cigam (#33919) üzenetére


asuspc96
senior tag

akkor sima hdd, ami most van tökéletes ezekszerint erre a megoldásra (? :F )

(#33921) csipuka


csipuka
senior tag

Holnap megjon az RPI4-em.
Eddig OSMC-t hasznaltam, mert lehetett butykolni SSH-n keresztul, es fut nalam egy motion nevu progi, meg mas script-ek.
Ahogy nezem OSMC meg nincs RPI4-re. A 3-as image-vel probalkozzak, el fog indulni? Esetleg csak ez az image nem a 4-esre van optimalizalva?

Gondolkodtam meg a LibreELEC-en is, de anno azert valasztottam az OSMC-t par eve, mert az teljes OS-t ad. Tudok apt-get-el telepiteni LibreELEC-re is progit, vagy maradjak az OSMC-nel?

(#33922) cigam válasza asuspc96 (#33920) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Persze, hogy jó. Próbáld csak ki, ismerkedj meg vele!

csipuka
Nem valószínű hogy menne. Ha úgyis ssh-n keresztül babusgatod miért nem jó a raspbian?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33923) lkristóf


lkristóf
senior tag

Hali szeretném azt megoldani, hogy raspberry-ről figyelem a fix ipcímmel ellátott gépemet, hogy mikor kapcsolják be, mikor lesz elérhertő. Ezt egy egyszerű script-el megoldható úgy, hogy a ping válaszát figyelem? :DDD Vagy egyszerűbb ha a windows-os gépre rakok valami bekapcsoláskor emailt küldő alkalmazást?

(#33924) zsolt_64 válasza asuspc96 (#33920) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Csak ahogy cigam írta !

Tehát a meglevő külső Usb meghajtó amiben van 1 merevlemez teljesen jó, persze legyen USB3.
Ehhez kell még az általam megemlített picike SD kártya amin a Boot-van. Ez lehet bármilyen típusú de legalább 256KB (kilóbájt) : :U legyen és tökmindegy milyen, mert csak a betöltés(bekapcsolás) pillanatában működik kb 3 másodpercig aztán már ugrik is át. a merevlemezre (Nekem a fiókban kallódik 2-3 db, régen Nokia butatelefonokhoz adták grátisz)
Ez is csak azért kell, mer a pi4 -re még nem csinálták meg a közvetlen Boot-ot. (Nekem 3b+ van ahhoz már az SD sem kell feltétlenül)
Ha szét akarod választani az oprendszert, és az adatokat teheted őket egy fizikai adathordozón belül másik partícióra (szigorúan ext4 típusú legyen)
Hidd el a linuxnak tök mindegy :D

[ Szerkesztve ]

(#33925) csipuka válasza cigam (#33922) üzenetére


csipuka
senior tag

Ahogy olvasgatom a dolgokat, ez lesz a vege.
Vagy raprobalok az LibreELEC-re es addig meghagyom a RPI2-t, amig ki nem jon az OSMC a 4-esre.
Koszi.

(#33926) jerry311 válasza lkristóf (#33923) üzenetére


jerry311
nagyúr

A Windpws saját feladatütemezője tud emailt küldeni, és ezt lehet eseményhez kötni.
De ha az nem tetszik, vagy kevés, akkor el lehet vele indítani a SendMail-t megfelelő paraméterekkel.

(#33927) kovisoft válasza lkristóf (#33923) üzenetére


kovisoft
őstag

Valami ilyesmivel tudod figyelni, csinálhatsz belőle egy szkriptet, amit akár hívhatsz mondjuk crontab-ból:

ping -c1 ipcim > /dev/null
if [ $? -eq 0 ]
then
echo "Elerheto a gep"
fi

(#33928) cigam válasza lkristóf (#33923) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Egyszerűbb egy, a gép induláskor generálódó eseményt készíteni a feladatkezelővel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33929) pube111 válasza lkristóf (#33923) üzenetére


pube111
senior tag

(#33930) zsolt_64 válasza zsolt_64 (#33924) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Bocs elírtam !
"de legalább 256KB (kilóbájt) : :U " helyesen de legalább 256MB (Megabyte) :DDD

A mostanában legkisebb megvásárolható a 4 GB (GigaByte) ...

[ Szerkesztve ]

(#33931) lkristóf válasza pube111 (#33929) üzenetére


lkristóf
senior tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget, akkor Windows-on belül fogom megoldani ha ott könnyebb. :R

(#33932) Fecogame válasza lkristóf (#33923) üzenetére


Fecogame
veterán

Ha van esély arra, hogy a Windows-os gépen kitörlik a taskot a feladatütemezőben, akkor célszerűbb az RPi oldaláról megoldani a dolgot.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33933) jerry311 válasza Fecogame (#33932) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hogyan torolne ki user taskot, amit admin hozott letre? :U :F

(#33934) Fecogame válasza jerry311 (#33933) üzenetére


Fecogame
veterán

Azt nem írta, hogy több user is van a gépen ;)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33935) DopeBob


DopeBob
addikt

Meh... jött mail, hogy van raktáron 4GB-os Pi4, de mire rendeltem volna már megint kifogyott mindenhol :(

MZ/X

(#33936) szabifotos válasza DopeBob (#33935) üzenetére


szabifotos
senior tag

2GB-os modellt küldtek a szállítmányba a 4-es helyett. Gondolom ez (is) lehet az oka. Én is arra várok, honnan rendelhetném meg...

(#33937) Murdock1981


Murdock1981
tag

Üdv! Pi3b+ raspbiannal.Van olyan online rádió progi, ami újraindítás után is elindul egy adott rádió adóval? Mindenképpen raspbianra szeretném telepíteni.

(#33938) pube111 válasza Murdock1981 (#33937) üzenetére


pube111
senior tag

Valami ilyesmi megoldás lehet:
mplayer http://radio.ip:port
Bash script autostartba.

(#33939) pube111 válasza Murdock1981 (#33937) üzenetére


pube111
senior tag

Az autostarton én így csináltam.
Csináltam egy mappát startup néven, és oda pakoltam azokat a bash fájlokat amiket indítani akarok.
Majd a home/pi/.config/lxsession/LXDE-pi/autostart fájl végére beillesztettem az elérési útjukat így:
@/home/pi/startup/start_deluge.sh
@/home/pi/startup/start_deluge_web.sh
@/home/pi/startup/start_ums.sh

[ Szerkesztve ]

(#33940) FeriPapa2


FeriPapa2
tag

Van e arra megoldás, hogy egy GDrive-t a Pi-vel használni lehessen?

(#33941) Murdock1981


Murdock1981
tag

A /home/pi/play.m3u-t kellene minden indításkor megnyitnia. Akkor ezt hogyan is kell?

(#33942) Murdock1981 válasza Murdock1981 (#33941) üzenetére


Murdock1981
tag

Oké rájöttem, hogy kell parancssorból elindítanom. Márcsak az autostart hiányzik

(#33943) Murdock1981 válasza Murdock1981 (#33942) üzenetére


Murdock1981
tag

A vlc http://stream.radio1.hu/high.mp3 parancsot kellene végül futtatni.

Bocsánat a variálásért. És ezt hova kellene beraknom?

(#33944) pube111 válasza Murdock1981 (#33943) üzenetére


pube111
senior tag

Nyiss egy terminált.
nano startvlc.sh
Írd bele ezt:
#!/bin/sh
sleep 10
vlc http://stream.radio1.hu/high.mp3

mentsd el (ctrl+o), zárd be (ctrl+x).
tedd futtathatóvá
chmod +x startvlc.sh
lépj be az autostart mappájába:
cd home/pi/.config/lxsession/LXDE-pi
nézd meg, ott van-e az autostart fájl:
ls
ha ott van, akkor jó helyen vagy, szerkeszd:
nano autostart
írd a végére:
@/home/pi/startvlc.sh
mentsd el (ctrl+o), zárd be (ctrl+x).

[ Szerkesztve ]

(#33945) Murdock1981 válasza Murdock1981 (#33943) üzenetére


Murdock1981
tag

Nah, sikerült!

Úgy oldottam meg végül is, hogy a beállítások/main menu editorban létrehoztam egy radio elemet, ahova parancsnak megadtam a "vlc http://stream.radio1.hu/high.mp3" sort.
Utánna a /home/pi/.local/share/applications/radio elemet átmásoltam a /home/pi/.config/autostart-ba és működik is. Öröm és boldogság :D

Köszönöm a segítséget!!!!!

(#33946) jerry311 válasza FeriPapa2 (#33940) üzenetére


jerry311
nagyúr

[link]
Bővebben? Mik a vágyak?

(#33947) FeriPapa2 válasza jerry311 (#33946) üzenetére


FeriPapa2
tag

Szeretnék rá feltölteni és Plex szerverből elérni.
Bővebben: #33397

(#33948) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!

Biztosan emlékeztek még rá, hogy pár napja panaszkodtam az RPI 4 (eth0) letöltési sebességére. Akkor Stretch-röl upgrade-eltem Buster-re és úgy voltam vele, hogy egy clean install majd szépen megoldja a problémát, nos nem így lett.
Korábban már futtattam a vason HDD read/write tesztet ahol is szépen hozta a számokat (több mint 100MB/s etc) szóval a lánc ezen részével biztosan nincs semmi probléma, viszont tegnap este fogtam és a gyári kis 4GB-os SD kártyára felhúztam egy friss buster-t amire ezúttal csak a transmission-t tettem fel.
Jött is a nagy meglepetés: 10-12MB/s a max, illetve időnként vannak 20-22MB/s peak sebességek.
A settings.json-be cache méretét 4-ről 16-ra növeltem, illetve kikapcsoltam a titkosítást, de érdemi változás nem történt, így szerintem máshol keresendő a probléma.
A 20-22MB/s peak sebességekből kiindulva arra tudok még gondolni, hogy itt bizony az OpenWRT köp egy nagyot a levesbe, és nagyjából ennyit lehet kihozni belőle, viszont akkor nem értem miért nem jár folyamatosan 20-30MB/s környékén, mert például Steam alatt simán repül avg 33-35MB/s, szóval a kliens kihozza a maxot az OpenWRT-t futtató router-ből.

Mit gondoltok, szerintetek is az OpenWRT a probléma?

- Raspberry Pi 4 with Buster
- Archer C7 gigabit with OpenWRT 18.06.4
- CAT6 kábel

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33949) Fecogame válasza Archttila (#33948) üzenetére


Fecogame
veterán

A router nélkül, direktben rákötve a Raspberry-t, ki tudod próbálni?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33950) Archttila válasza Fecogame (#33949) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

pppoeconf-ot próbáltam, csatlakozik is szépen, viszont ilyenkor nem tudom elérni PC-röl a PI-t :) (WAN-ba nincs bedugva a DIGI)
Egyre inkább azon töröm a fejem, hogy visszateszem a router-re a stock firmware-t... gigabites DIGI-vel (egyelőre) csak egy korlátozó tényező.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.