Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33801) nababika válasza zsolt_64 (#33800) üzenetére


nababika
aktív tag

Én konkrétan ez az ssd-t néztem ki. Azt lehet tudni, hogy erről megy e? Vagy lutri az egész? Azt sajnos nem tudom hogy mi az a Buster, majd ha oda jutok, kérdezek.

(#33802) Ezekiell válasza Archttila (#33799) üzenetére


Ezekiell
veterán

Létrehozol a boot partícióra az SD-n egy "ssh" nevű fájlt (kiterjesztés nélkül, tartalom nélkül), és be tudsz rá ssh-zni az indulás után.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#33803) Archttila válasza Ezekiell (#33802) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Uhh milyen igazad van, hisz anno pont igy csinaltam a jelenlegi rendszeremen is. :R

Felraktam az ethtool progit es ugy tunik, h ezresnek latja a portot

kép link

kép link

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33804) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ugy tunik az usb sebessegevel sincs gond:

[kép]

Speedtest-cli meg azt mondja:

Download: 253.81 Mbit/s
Upload: 4.06 Mbit/s

Ennyi info alapjan valami otlet? :D

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33805) zsolt_64 válasza nababika (#33801) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Bocs ha félreérthető voltam , de nem az adathordozó típusától füg a kompatibiltás,
hanem attól a külső usb meghajtótól, amibe beleteszed az általad kiválasztott merevlemezt/SSD-t.
Ebből ugye van számtalan féle a piacon kb 3-4 Khuf ársávban.

[ Szerkesztve ]

(#33806) azbest válasza Archttila (#33804) üzenetére


azbest
félisten

hát csak találgatni lehet, mivel azt sem tudjuk honnan és hogyan próbálsz :)

a cli speedtestnek megadható szerver konkrétan, hogy legalább esélye legyen reprodukálni, mert lehet épp lassú szervert válaszott magától.

letöltés sebességet az sd kártyára írás is korlátozhatja, vagy a szerver, ahonnan töltesz...
A router beállításán is múlik, hogy boldogul -e gyorsabb nettel, ha gyorsabb a neted.

[ Szerkesztve ]

(#33807) Archttila válasza azbest (#33806) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Nem is a speedtest itt a mervado (bar szepen felismerte az ISP-m) hanem h gyakorlatilag lan-on lassabb az atvitel a joval gyorsabb eszkozon, mint korabban a lassabb RPI3-on. Most is 5-7MB/s-t mutat a transmission holott a tegnapi kepeken is latszik, h latszolag rendbe van a gigabites kapcsolat, illetve openwrt/switch ful alatt szinten 1000 mbps lathato a PI-re kotott LAN csati mellett.
Allitolag egyebkent az ASIC miatt szivok, mivel az az uj PI-n total mas...:) mondjuk ezt a fene sem gondolta volna.:N

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33808) zsolt_64 válasza nababika (#33801) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Ja és Buster a pi4 -re való operációs rendszer "kódneve".

(#33809) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Meg utoljra megneztem a kabeleket, illetve lottem egy kepet a LAN 2 (ezen log a PI4) OpenWRT beallitasarol

Nekem egyebkent nagyon az a gyanum, h a samba szop@t...

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33810) Ezekiell válasza Archttila (#33809) üzenetére


Ezekiell
veterán

ext4 a filerendszer a vinyón? Nekem NTFS-el volt nagyon lassú. Illetve Samba helyett próbáld meg NFS-el, nekem azzal lett jó a sebesség, SMB nálam se volt jó. Mehet egyszerre NFS és SMB share is.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#33811) cigam válasza Archttila (#33804) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A helyi háló sebességét mérd meg ne azt, hogy a torrent, vagy valamelyik távoli szervert milyen sebességgel érde el. Van egy ügyes program ami megméri mit tud az eszköz kapcsolata: iPerf
Raspbian-ra a sudo apt install iperf parancsal telepítheted. A másik gépre, meg ugye oprendszerfüggő, a fenti linken vannak a letölthető programok Windows-ra, OS X-re,...
Az iperf -s parancsal "szerver"t készítesz az adott gépből. pl. a Pi-ből. A másik gépen pedig ki kell adni a z iperf -c pi.ip.cime parancsot.

Miért telefonon keresztül kapcsolódsz rá?

Ezekiell
Mi köze a sambanak meg nfs-nek a torrent sebességéhez?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33812) Archttila válasza Ezekiell (#33810) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Termeszetesen ext4
Tudom, h kaki a samba de kulfoldi forumokon masnak szepen hozza a sebesseget. Mindegy nem szenvedek vele tovabb, koszi a helpet mindenkinek.:)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33813) GAgyiXyXy válasza zsolt_64 (#33808) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

A buster a debian 10 kódneve, pi3-ra és pi3b+-ra is felmegy. pi2-re még nem próbáltam, de nem is fogom, pi4-em meg még nincs. A buster még eléggé fejlesztői állapotban van még, sok a frissítés, de nekem gondom még nem volt vele amire én használom.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#33814) jgab666


jgab666
csendes tag

Sziasztok

Egy rpi4 el küzdök. Raspbian alatt sehogy nem bírom a felbontást 1024x768 fölé tornászni. A grafikus felületen ez a legnagyobb beállítható felbontás, config.txt -t pedig hiába piszkálom semmi változás.

Van ötletetek erre?
Köszi

(#33815) cigam válasza GAgyiXyXy (#33813) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Felmegy az mindegyikre minden gond nélkül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33816) cigam válasza jgab666 (#33814) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Mivel hogyan van összekötve?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33817) AXisBOLD válasza Ezekiell (#33792) üzenetére


AXisBOLD
addikt

& (#33793) jerry311

köszi, okos töltőm nem lévén akkor ezzel nem lesz gond, az első cikknek viszont elég szenzációhajhász címe van, ha ez ennyivel áthidalható, nem annyira súlyos...

Aurea mediocritas

(#33818) Ammonita6


Ammonita6
csendes tag

Sziasztok !

Működik valakinek a pi4-en a bluetooth ?

(#33819) nababika válasza zsolt_64 (#33805) üzenetére


nababika
aktív tag

Ilyet vettem, remelem jo lesz.

(#33820) jgab666 válasza cigam (#33816) üzenetére


jgab666
csendes tag

Szia.

Hdmi-n keresztül egy full hd tv-vel.

(#33821) cigam válasza jgab666 (#33820) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Laptopot vagy más eszközt rákötve megvan a fHD felbontás, vagy ot is 1024 a max.? Pontosan miket próbáltál állítani, és hol?

Első tipp: A config.txt-ben tiltsd le azt, hogy a monitor által megadott felbontást válasszon.
hdmi_ignore_edid=0xa5000080

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33822) Ezekiell válasza cigam (#33811) üzenetére


Ezekiell
veterán

Ha windowsról torrentezik rá megosztáson keresztül, akkor az IO speed lehet limiter - de nem tudom, ez-e a helyzet, ha nem, akkor nyilván semmi.

Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

(#33823) cigam válasza Ezekiell (#33822) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Azért ez nem életszerű, de valóban. Nem mesélte el részletesen mit hol futtat, mi mire van kötve.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33824) jgab666 válasza cigam (#33821) üzenetére


jgab666
csendes tag

Köszi. Ezzel a konfiggal végre be tudtam állítani a fHD-t. Megy is. Cserébe a széleken kilóg. Overscan_ értékeket hiába állítok a config.txt ben mintha nem történne semmi.

(#33825) cigam válasza jgab666 (#33824) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

disable_overscan=0 vagy 1?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33826) cinemazealot válasza jgab666 (#33824) üzenetére


cinemazealot
addikt

Pontosvessző (vagy hashmark, nem emlékszem, mi a config fájlok comment jelzése) ki van törölve az "overscan_..." sorok elejéről?

(#33827) jgab666 válasza cigam (#33825) üzenetére


jgab666
csendes tag

0 az értéke

(#33828) jgab666 válasza cinemazealot (#33826) üzenetére


jgab666
csendes tag

Ki. Nincsenek kikommentelve.

(#33829) cinemazealot válasza jgab666 (#33827) üzenetére


cinemazealot
addikt

Akkor legyen 1, mert ha "engedélyezed" (=1) az overscan kiiktatását (disable), akkor lesz pixel-pontos méretű a kép.

(#33830) GAgyiXyXy válasza cigam (#33815) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

Ja, gondoltam én is, hogy pi2-re is felmegy, de azok munkában vannak, nem próbálkozom rájuk béta állapottal.

Pi1-re is próbáltad? Arra is felment? Mondjuk miért ne menne...

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#33831) cigam válasza GAgyiXyXy (#33830) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

P1-em nincs, de arra is rá kellene hogy menjen.
Miért/mi béta?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33832) GAgyiXyXy válasza GAgyiXyXy (#33830) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

Frissítéskor írja is, hogy a legtöbb csomag még fejlesztői fázisban van...

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#33833) cigam válasza GAgyiXyXy (#33832) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Ez fura, nem láttam ilyent, pláne úgy hogy a Buster x86-ra is megjelent a hónap elején. A forráslistában sem látok testing bejegyzést:
deb http://raspbian.raspberrypi.org/raspbian/ buster main contrib non-free rpi
Lásd #33774

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33834) golya87 válasza cigam (#33831) üzenetére


golya87
őstag

Pi 1B 512 és 256-on is megy.

(#33835) GAgyiXyXy válasza cigam (#33833) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

Igen, valóban. Én strech-ről frissítettem, határozottan emlékszem, hogy írt valamit erről az első frissítéskor. Na majd megnézem a logokat, most nem tudom.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#33836) wassermann válasza jgab666 (#33824) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Hasonló kézi beállítással megy az én tévémen is a FHD. Ezekkel a sorokkal kell a congig.txt-ben a kép széleit belőni. Elég macerás, mert mindig újra kell indítani (az értékek az én TV-mre vonatkoznak)

overscan_left=-9
overscan_right=-7
overscan_top=-25
overscan_bottom=-18

(#33837) Mosqu!to


Mosqu!to
addikt

Sziasztok!

Eddig Plexet használtam, PC-n futott a szerver, abban a HDD az anyagokkal, és az LG TV Plex kliensével hálózaton keresztül játszotta a képet a tv, a hangot HDMI ARC-on keresztül a hifi.
Ezzel egy gond van, a max formátum amit az ARC (és elvileg a Plex) kezel, az a DTS vagy DD+.

Tudtok arról valamit, hogy az új RBP4 képes-e DTS-HD MA, Dolby TureHD, DTS-ES hangot HDMI-n továbbítani?
Valamint képes lenne arra, hogy az egyik HDMI-n megy a 4k kép, a másikon a DTS-HD MA hang az erősítőbe, miközben az USB3.0-n lenne egy külső HDD, amin a forrás lenne (lejátszó pedig gondolom Kodi?)

Ha így nem tudom megvalósítani, akkor tudtok esetleg valamilyen alternatívát?

Köszi,
Mosqu!to

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

(#33838) sutszi


sutszi
veterán

(#33772) moleculez & (#33775) aryes: Jogos felvetés. Egyik részről módszer maga ami érdekes. Mert több helyen is fogják ezt alkalmazni a jövőben így általánosságban véve lesz nehezebben szűrhető a tartalom. Tehát nem feltétlen PH specifikusnak szántam. Inkább csak példaként akartam...

Másik részről volt pár konfliktusom a vezetőséggel ami miatt valahogy nem érzem azt, hogy nekem ezért fizetnem kéne... Bele lehet menni elvi fejtegetésekbe ki mivel fizet és mit kap cserébe de már meguntam...és fárasztó is.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#33839) dni


dni
őstag

Sziasztok,

tudnátok ajánlani rpi4-hez olyat házat, ami passzív hűtéssel rendelkezik? Flircre gondoltam első körben, de még nem kapható, valamint 25 usd a kiszállítás, annyit pedig nem ér meg.

[ Szerkesztve ]

(#33840) golya87 válasza dni (#33839) üzenetére


golya87
őstag

Ha nem a FLIRC, akkor én ilyesmit választanék. De nulla tapasztalatom van.

(#33841) wassermann válasza golya87 (#33840) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Húú ez jól néz ki, de a Wifi-nek és a Bluetooth-nak szerintem betesz, mert az antenna az áramköri-lapon van kialakítva!

[ Szerkesztve ]

(#33842) rosejbli válasza wassermann (#33841) üzenetére


rosejbli
senior tag

Nekem ilyen van rajta, bluetooth simán megy vele 5-6 méterről is.
Wifi meg gondolom hasonlóan megy, azt még nem próbáltam.

(#33843) zsolt_64 válasza rosejbli (#33842) üzenetére


zsolt_64
senior tag

ÚÚ ez kegyetlen jól néz ki...
Ezek szerint akor feleslegessé teszi a műanyag dobozt ?
Továbbá ha jól láttam akkor 3 db ilyen hővezető kétoldalasan ragadó lapka van hozzá ?
Tudnál fényképet dobni, és pár mondatban leírni hogy raktad fel ?
Mer úgyláttam 20 dolcsi, a doboz meg feleennyi itthon., + terveztem hozzá ilyen kis hűtőbordákat , de azzal együtt majdenm ugyanannyi kiadás... :R
Ja és kérem írd meg a tapasztalatodat, mennyire hatékony.. :K

[ Szerkesztve ]

(#33844) wassermann


wassermann
Topikgazda

Egy dolog miatt viszont nem tartom jónak: az rendben van, hogy a 3 hővezetős ragival 3 alkatrészt hűt, de a többi elfedett aktív alkatrész viszont nem nagyon jut semmiféle hűtéshez

(#33845) zsolt_64 válasza wassermann (#33844) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Jogos :O :F

(#33846) golya87 válasza wassermann (#33844) üzenetére


golya87
őstag

Mi olyan van még hűtetlenül aminek jobb a gyári műanyag ház?

(#33847) jerry311 válasza wassermann (#33844) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nem is nagyon melegszik ott mas. En meg Pi-on nem nagyon fogtam a CPU-n kivul mas forro alkatreszt.

(#33848) Fecogame válasza jerry311 (#33847) üzenetére


Fecogame
veterán

Nekem a MicroSD kártya rendszeresen forró, amikor leállítás után kiveszem a helyéről.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33849) zsolt_64 válasza jerry311 (#33847) üzenetére


zsolt_64
senior tag

https://www.tomshardware.com/reviews/raspberry-pi-4-b,6193.html van hőtérkép.
Közben lelkesedésem kissé lecsökkent.
Nem látom hogy a 3 hővezető lapkát hova kell tenni, tovább ezek hűtendő elemek síkban vannak-e egymáshoz képest ?
Mert ha nem akkor nemsokat ér az egész, és másfele beszerezhető egyedileg felragasztható bordák többet érnek. Nekem ilyen van a 3B+ on
A hivatalos dobozában csücsül, se oldalfala,se teteje nincs felrakva...

[ Szerkesztve ]

(#33850) sztanozs válasza zsolt_64 (#33849) üzenetére


sztanozs
veterán

Látszik, hogy SOC-on már fémkupak van, viszont a memória lapos kerámia - nincsenek síkban.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.