Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:12:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20501) tata93


tata93
tag

Sziasztok!

omv 7.0.32-es rendszert tettem fel egy régi gépre. mellé egy portainer docker, plex docker is hozzákerült. A plex egyelőre csak otthoni hálózaton elérhető, ahogy minden más is.
Az a kérdésem, hogyha szeretném a plexet külső hálózaton is elérni, akkor nyilván a routeren port forwardot kell eszközölnöm, azonban ezt a portot le szeretném védeni vpn-el, erre tudnátok valami leírást adni vagy valamilyen videót? Nézegettem youtubeon, de őszintén szólva nem tudom melyikkel lövök mellé és melyikkel nem, lévén új vagyok a témában. Illetve akkor ebben az esetben csak arra a bizonyos portra lenne vpn-em és ha teszem azt később egy torrent klienst akarnék működtetni kizárólag az otthoni hálózaton, akkor abba nem zavar majd bele vpn?

Köszi előre is a segítésget! :R

(#20502) tradeelek11 válasza tata93 (#20501) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Szia!

Én saját részről nem Plexet hanem Jellyfint használok illetve,
nálam a VPN server is az Opnsensen fut tehát majd a többiek kiegészítenek :)
De aki az OMVés gépen futtatja a VPNt álltalában a PiVPNt használja itt a topikban is többször esett róla szó, arra keress rá légy szí.

A torrentet pedig nem befolyásolja, mert igaz ahhoz is portot kell nyitnod a routeren,
de másikat nem ütköznek :)

Tisztelettel :R

(#20503) Horvi válasza tata93 (#20501) üzenetére


Horvi
őstag

Esetleg ha dockerben akarod megoldani akkor van WG is, az egy telejsen jó megoldás.
A VPN és a torrent portja két külön dolog szóval nem fog belezavarni.
De a leírásod alapján egy kis zavart érzek az erőben.
Nem a portot véded le VPN-el hanem magát a forgalmat. Igazából pongyolán fogalmazva az arra jó, hogy bárhonnan becsatlakozva az otthoni VPN-edre, az eszközöd a belső hálózatra kerül és eléri az ottani erőforrásokat. Szóval akár a plex-et/jellyfint.

A torrent ugye az OMV-n fut, annak nyitsz egy portot ha aktívan akarsz torrentezni. De ennek semmi köze a VPN-hez.

Hello darkness, my old friend...

(#20504) divan válasza tata93 (#20501) üzenetére


divan
senior tag

Nekem nem teljesen tiszta, hogy mit szeretnél. Csak vpn-en keresztül elérni az otthoni Plexet? Ahhoz nem kell portot nyitni. Ha bevpnezel otthonra, olyan mintha otthon lennél.

(#20505) tata93 válasza divan (#20504) üzenetére


tata93
tag

Okés, akkor tényleg zavar van az erőben a részemről. Sztori time: 1 hónappal ezelőtt különböző videókból összeollózva hoztam létre egy home servert, ahol megcsináltam azt is, hogy az omv távolról is elérhető legyen, majd egy másik videó alapján openvpn-el levédtem a hálót. emellett volt plex is. a routeremen mindent, amit a videók mutattak port forwardoltam, majd egy hét használat után nem tudtam belépni a plexre. felléptem a routeremre és láttam, hogy valaki kedves személy 3 minecraft szervert és 1 másik plex media servert port forwardolt. :) (megjegyzem a jelszavas védelmeim szvsz elég jók, mert 10-12 karakteres mindegyik és mindenféle speckó karakterek vannak bennük és mindenhol más a jelszavam is)
úgyhogy egyből mindent lekapcsoltam, reset mindenre, reinstall, és most körültekintőbben akarnék eljárni, ezért érdeklődöm ennyire élénken, mert valószínűleg valamit ott mégis elrontottam korábban, ha ennyire könnyen sikerült feltörni a routeremet is.
Úgyhogy ezért gondoltam azt, hogy valahogy a port forwardot is le kéne védeni.
Összegezve, nem csak otthon akarom a plexemet használni, hanem bárhonnan a világból. De ez a PiVPN nekem jónak tűnik így első ránézésre.

[ Szerkesztve ]

(#20506) tradeelek11 válasza tata93 (#20505) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Az OpenVPN protokolt ha lehet mellőzd, a Wireguard sokkal gyorsabb!
A PiVPN tudja mind a két protokollt, tehát ha teheted WG.

Tisztelettel :R

(#20507) tradeelek11 válasza divan (#20504) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Nem szeretnék kötözködn, de az OpenVPNhez és a Wireguarrdhoz is portot kell nyitni.
Az OpenVPNél 1194-es UDP-port és a 443-as TCP-port
illetve a WGnél pedig a 51820 a a default port.

Tisztelettel :R

(#20508) Shade45


Shade45
senior tag

Milyen szoftvert/megoldást tudnátok javasolni a következő problémára:

Adott egy NAS (Raspberry Pi4 - 2GB), ami tárol több ezer képet/videót (WD Purple), melyek több tucat mappába vannak kategorizálva (Openmediavault/OMV rendszer, SAMBA megosztás).

Ezeket a képeket/videókat szeretném nézni a TV-n, amihez jelenleg egy Google Chromecast 4k eszközt használok, ami kábelen csatlakozik a belső hálózatra.
A Chromecast-on a Kodi appot használom, hogy felcsatoljam a hálózati meghajtót, és azon keresztül tudjam nézegetni a képeket-videókat.

És itt jön a probléma: gyakran nagyon lassan tölti be ezeket a fájlokat, hiába van mindkét eszköz kábelen a belső hálózaton, és gyakran össze is omlik a Kodi.
Feltételezem a többezer fájllal van problémája, mert igyekszik mindegyikhez borítóképet kreálni miközben a mappákban lépkedek.

Mivel lehetne ezt gördülékennyé tenni, hogy zökkenésmentesen nézhessük a képeket-videókat?

(Laptoppal nincs ilyen probléma, igaz ott sima Windows intézőt használok.)

(#20509) _q válasza Shade45 (#20508) üzenetére


_q
addikt

Én minidlna-t használok dockerben. Több száz képpel és videóval nem próbáltam, de nincs előnézeti kép csak egy "mappa" ikon, elég lightweight app, pont ezért erőforrás igénye se igazán van.

(#20510) kutga válasza _q (#20509) üzenetére


kutga
nagyúr

A Chromecaston van dlna app? Sokáig én is minidlna-t használtam, de nálam okostévé van otthon, a saját lejátszója elérte a szervert.

Let the Zone take me if I am.

(#20511) BlackJack21 válasza Shade45 (#20508) üzenetére


BlackJack21
tag

Valamelyik nap botlottam bele az OMV bővítmények között a photoprism-re. Ez talán megfelelhet neked...

(#20512) Horvi válasza BlackJack21 (#20511) üzenetére


Horvi
őstag

Ez a Photoprism jó lehet nextcloud helyett is(ha csak a képek nézegetése/tárolása a cél)?
Nextcloud kicsit macerás volt pedig reménykedtem, hogy jó lesz, de igazából a tudásának a töredékét használom csak.
Illetve akinek van tapasztalata a dockeres/plugines photoprism különbségek/használhatóság között kérem ne tartsa magában.

Hello darkness, my old friend...

(#20513) _q válasza kutga (#20510) üzenetére


_q
addikt

Ezzel az app-al elvileg lehet: [link] Én még régen telefonon használtam. Nem tudom gyárilag kezeli-e. A másik megoldás, hogy SMB megosztást kell csinálni, azt a telefonon egy fájlkezelővel pl.: [link] meg lehet nyitni és onnan mint a windows intéző, mappa szerűen el lehet érni.

Amúgy android okos TV alatt a bemeneteknél van média bemenet, ahol látja a TV nekünk a minidlna-t. Lehet a chromecast-nál is van ilyen és akkor az is látja. Én ezeket az alap, minden extrától mentes megoldásokat használom (SMB+DLNA esetén).

[ Szerkesztve ]

(#20514) Shade45 válasza BlackJack21 (#20511) üzenetére


Shade45
senior tag

Ezt hogyan érem el a tv-ről?

Tv app nincs. Tv böngésző?

(#20515) sztanozs válasza tradeelek11 (#20507) üzenetére


sztanozs
veterán

Ha mar WG - van arra valami megoldas, hogy ha valtozik a szerver IP cime, akkor a klient ujra probaljon csatlakozni (valami kliens oldali konfig, hogy probalja ujra a DNS lekerdezest)?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#20516) tradeelek11 válasza sztanozs (#20515) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Nálam saját domain név van Cloudflare alatt +DDNS, de ez a kombó működhet Duckdnsel illetve alternatívái is.

(De mégegyszer a Wireguard(ok) van egy szerver amiről beszélünk, illetve egy kliens(Surfshark) így az összes "kimenő" forgalom is VPN alatt van, az Adguard,
a DDNS stb.stb. nekem Opnsense alatt van megoldva, de nem látom akadáját hogy dockerben fusson)

Tisztelettel :R

[ Szerkesztve ]

(#20517) sztanozs válasza tradeelek11 (#20516) üzenetére


sztanozs
veterán

Nalam a OMV a szerver es a kliens mobilokon es laptopokon van.
Mobilon a klines azt csinalja, hogy a DNS-t csatlakozaskor resolve-olja, es a feluleten csatlakozas utan mar nem dns.nev:port, hanem ip_cim:port jelenik meg a szerver mezoben.
Ha a szerver cime valtozik (ami lehet akar egy copr kornyesetben is, ha egy load-balanced node ujraindul), akkor az ip-cim a kliensben mar ervenytelen lesz.
Mivel azonban a WG UDP-t hasznal, igy a kapcsolat "megszakadasa" a kliens oldalrol lethatatlan marad, a kliens csak annyit erzekel, hogy nem jon vissza valasz a tovabbiakban. Ezert kerdeztem, hogy tudsz-e olyan beallitasrol kliens konfigban, ami kikenyszeriti az ujracsatlakozast (es ip resolve-ot), ha adott ideig nincs valasz a szervertol.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#20518) szpeti40 válasza sztanozs (#20517) üzenetére


szpeti40
addikt

"csatlakozas utan mar nem dns.nev:port, hanem ip_cim:port jelenik meg a szerver mezoben."
Ez így a helyes működés, mivel a beírt domain nevet feloldja IP címre.

Volt már ilyen tapasztalatod, hogy megszakadt a VPN kapcsolatod IP változás miatt?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#20519) sztanozs válasza szpeti40 (#20518) üzenetére


sztanozs
veterán

Persze, ha bekapcsolva hagyom a VPN-t ejszakara, akkor reggel nincs internet kapcsolat a telon (es a WG logban is latszik, hogy csak kimeno forgalom van, bejovo nincs). Ilyenkor ha ki es bekapcsolom a VPN atjarot a kliensben, akkor ujra lekeri az ip-cimet es az uj ip-n mar megy ujra a net (szvsz a szolgaltato valamikor ejszaka ad uj ip-t a routernek dhcp-n).
De neha napkozben is elofordul ez...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#20520) Tarokk79 válasza szpeti40 (#20227) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Van egy OMV5-tel műkdödő saját építésű NAS-om. Most vettem egy új ssd-t, hogy biztonságosan tudjak új rendszerre átállni.
Úgy egy éve az volt a tervem, hogy Proxmox-ot raknák fel és alá egy HA OS-t és egy OMV-t. Most néztem, hogy van már 7-es szóval gondolom azt.
Ez még mindig jó ötlet? Van valakinek javaslata, esetleg valami leírása?

OMV alatt dockerben fut most egy csomó minden: adguard, joplin, nextcloud, wireguard, nginx proxy manager, cloudflare-ddns, qbittorent, jackett, sonarr, radarr, overseerr, Plex ...
Ide mentem 7 kamera felvételét (8 csatornás Annke NVR).
Itt fut a HA Supervised is, ami most unhealty és unsupported.

(#20521) tradeelek11 válasza Tarokk79 (#20520) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Szerintem két út lehet(ne) :)

A HA-t ahogy írtad is VMbe a legegyszerűbb tenni, ha nem akarod külön gépre (nem akarod :) )
Ha nem kell más VM, akkor OMV (ha már feljebb lépsz akkor a 7es) KVM plugin "bele" a HA(pl. Gabesz87 forumtárst tudom hogy így használja)
Ha kell más VM akkor Proxmox és alá a VMek. (nálam OMV+ dockerek, Opnsense, HA, + 2 Win)(annyi előnye biztos hogy van , hogy rugalmasabb, könnyebb a backup , hátránya "bonyolultabb")

A döntés a tied, de mind a 2 út járható :)

Tisztelettel :R

(#20522) tradeelek11 válasza sztanozs (#20519) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Igazából fel sem tűnt, mert igaz hogy hivatalosan
nem fix az IPcímem, gyakorlatilag meg nem változik :D
(Invitel)

Tisztelettel :)

(#20523) Gabesz87 válasza tradeelek11 (#20521) üzenetére


Gabesz87
addikt

Igen, így van. Pár napja gond nélkül update-eltem én is 7-esre az OMV-t. És ahogy írod, KVM-ben fut a HA, tökéletesen fut. Annyi az észrevételem, hogy valami okból kifolyólag egy teljes restart után elég sok idő, míg betölt, helyreáll a HA. De utána minden ok.

(#20524) Tarokk79 válasza Gabesz87 (#20523) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszi a választ.
Én még úgy emlékeztem, hogy a HA nem szereti a KVM-et, de akkor rosszul. A KVM alá nem kell trükk, hogy felmenjen a HA?
Az, hogy lassan áll fel nem olyan gond, mert nagyon ritkán indul újra a gép.
Nekem nem volt gondom igazából az egy rendszernek, csak a HA sírt, hogy unhealty, meg gondoltam, ha lépek, akkor fejlesztek is egy lépést.
Performancia szempontjából mindegy?

(#20525) nagyfejü


nagyfejü
őstag

Sziasztok!
Belakott komplett rendszert omv6 lehet költöztetni másik pc re ?
üdv

(#20526) szpeti40 válasza nagyfejü (#20525) üzenetére


szpeti40
addikt

Lehet

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#20527) nagyfejü válasza szpeti40 (#20526) üzenetére


nagyfejü
őstag

Szuper! És mi a módszer?
üdv

(#20528) szpeti40 válasza nagyfejü (#20527) üzenetére


szpeti40
addikt

Én ezt úgy oldottam meg, hogy csak simán átdugdostam a lemezeket az új gépbe.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#20529) gyulazsolti


gyulazsolti
senior tag

Sziasztok.

2 satás alaplapom van. Egyik SSD rendszer, másik HDD.
Vettem egy PCIe-sata bővítőkártyát. 2 port.
Hogyan csináljam? A most alaplapon majdnem tele vinyót amin a torrent megy, át akarom rakni a bővítőkártyára, az új vinyót meg az alaplapra, majd átmásolni az adatokat az új vinyóra.
Le kell választani, átdugni, majd felcsatolni, vagy egyszerűen átdugom, és csak az útvonal változik?

(#20530) BB9000 válasza gyulazsolti (#20529) üzenetére


BB9000
senior tag

Mindenképp kikapcsolt állapotban végezd el a bővítést! (bocs, ha ez triviális)
Nem kell átdugdosni semmit. Az alaplap PCIE bővítőportjába beilleszted a bővítőkártyát, arra csatlakoztatod az új HDD-t.
Az első ellenőrzési pont, még az OMV-n kívüli. A BIOS-ban látni kellene az új HDD-t. Ha a BIOS-ban látszik, akkor az OMV is látni fogja.
A következő ellenőrzési pont az OMV - tárolás- eszközök menüjének ellenőrzése. Meg kell jelenjen az új HDD.
Az új HDD-re rá kell tenni a file-rendszert, majd fel kell csatolni meghajtóként. Utána mehet a másolás.
Ha így csinálod, nem fog megváltozni a régi HDD meghajtóneve.
Ha mindent átmásoltál és nincs szükség a régi lemezre, akkor kikapcsolt állapotban kiszerelheted. Ekkor már át lehet dugni a megüresedő alaplapi SATA portra az új HDD-t is.

[ Szerkesztve ]

(#20531) gyulazsolti válasza BB9000 (#20530) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Lehet félreérthetően fogalmaztam.
A HDD az új hardver.
A PCIe kártyán már lóg egy HDD.

Ami most az alaplapi portban van azt akarom a másik PCIe portba dugni.
Az új Hdd-t meg a felszabadult alaplapi portba.
A kikapcsolás természetes.
Ha így átdugom akkor le kell e választani, átdugni, felcsatolni, újra beállítani?
Vagy simán átdugom, és csak az elérési útvonal változik, minden beállítás marad.

[ Szerkesztve ]

(#20532) szpeti40 válasza gyulazsolti (#20531) üzenetére


szpeti40
addikt

Mivel UUID alapján vannak mostmár a diszkek felcsatolva linux alatt, így én azt mondanám, hogy csak simán gép kikapcs, HDD átdug, gép bekapcs és megy minden tovább, nem kell lecsatolgatással foglalkoznod.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#20533) BB9000 válasza gyulazsolti (#20531) üzenetére


BB9000
senior tag

:D Igen, egy kicsit más a helyzet, mint ahogy az első kérdésedből értettem.
Az OMV "okos" és a HDD-ket fel fogja ismerni akkor is, ha átkötöd másik SATA portra. Ebből a szempontból mindegy, hogy egy SATA port alaplapi, vagy bővítőkártyán lévő port. Nem kell bajlódni felcsatolással, lecsatolással, állítgatással, semmivel.
Nálam pl. 6 SATA port van az alaplapon, ebből kettő SATA600, másik négy Sata300, plusz 4 SATA 600 port van egy bővítőkártyán is. Egyedül annyi a megkötés, hogy a rendszerindítás nálam nem megy ha a bővítőkártyára kötöm a rendszert tartalmazó SATA SSD-t. Egyébként minden HDD-t szabadon lehet bármelyik SATA portra csatlakoztatni. Felismeri és helyén kezeli, még a RAID5-ben lévőket is.

[ Szerkesztve ]

(#20534) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Üdv!

Van arra lehetőség, hogy meglévő OMV--s gépre kössek egy nyomtatót és igazából megosszam ezt a hálózaton?

USB a nyomtató, ezért merült fel a kérdés, mert így lehetne egyszerűsíteni a dolgokat.

Először a Router USB portján gondolkoztam, de az lehet nem fog menni.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#20535) gyulazsolti válasza szpeti40 (#20532) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

#20533
BB9000

Köszönöm, Rendben is ment a port csere ahogy mondtátok.
Holnap kezdem átmásolgatni az adatokat.
Most formáz, már egy órája 6TB, felénél tart.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.