Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#7301) DasBoot válasza Tanonc (#7298) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Tanonc! A minimális elektromos tudás sajnos igencsak kevés! És a legalapvetőbb az informatikai ismeretek. Ezektől függetlenül: hajrá!

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#7302) crucified válasza Tanonc (#7298) üzenetére


crucified
tag

Szia, akkor jársz a legjobban, ha sikerül elhelyezkedned olyan munkahelyen, ahol használnak PLC-ket, amennyiben szerencséd van akkor segítenek az ott dolgozók - feltéve ha tudnak és akarnak -, de ehhez tényleg kevés a minimális szintű elektronikai ismeret. Azonban ha érzed Magadban a kitartást és szerencséd is van, akkor hajrá.

[ Szerkesztve ]

(#7303) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Allen Bradley RSlogix 5000 programnak létezik demo változata amivel lehet kezdeni valamit?

Köszönöm!

(#7304) jmarcell


jmarcell
csendes tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy adott egy Siemens-es rendszer 1 db nagyobb Comfort Panellel és több kisebb Basic panellel, van rá valami mód/funkció TIA Portalban, hogy a Comfort panelról "behívjuk" a Basic panelek képernyőjét mintha azon a kijelzőn lennénk?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#7305) spkkill válasza jmarcell (#7304) üzenetére


spkkill
tag

Hello!

Ha PLC-hez csatlakoztatva van a gép és elindítod a runtime szimulációt működnie kell.

[ Szerkesztve ]

(#7306) ZorKK


ZorKK
csendes tag

Sziasztok!

A TIA Portal 13-as verziójában van egy kis problémám. Menet közben a favoritok menüből (ahonnan a kontaktust, a tekercset és a rung áramút összekötő nyilakat lehet letenni a létraprogramba) a tekercs ikon eltűnt, pedig még nagyon sok segédrelét és kimenetet kellene letennem a programba. Ezt mi okozhatja? Ha új projektet hozok létre, ott sem elérhető az említett ikon.
A programming guide-ot letöltöttem, de sajnos erről a problémáról, vagy ennek a menünek a testreszabásáról nem találtam semmit.
Előre is köszönöm a segítséget!

ZorK

(#7307) Szirty válasza jmarcell (#7304) üzenetére


Szirty
őstag

Ha mindegyik panel comfort panel lenne meg lehetne csinálni.
A funkció neve SmartAccess (ezt kell bekapcsolni a device settings-nél. (Egyébként közönséges VNC-vel is elérhető)

A basic panelekben viszont nincs ilyen funkció épp azért mert basic (butított / egyszerűsített).

(#7308) ZorKK válasza ZorKK (#7306) üzenetére


ZorKK
csendes tag

Közben megoldottam, köszönöm szépen! Ha esetleg valaki így járna, Jobb oldalon a Basic Instructions fül alól újra hozzá lehet adni a kedvencekhez. :)

ZorK

(#7309) Szirty válasza ZorKK (#7308) üzenetére


Szirty
őstag

Igen.
De ott vannak a funkció gombok amikkel minden alapvető elemet akkor is gyorsan le lehet rakni ha a toolbar-ból el lett távolítva az ikonja. (sokkal gyorsabb és kényelmesebb mint az állandó egerészés)

(#7310) DasBoot válasza Tomika86 (#7303) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Üdvözlet! Szerintem nincsen.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#7311) Tomika86 válasza DasBoot (#7310) üzenetére


Tomika86
senior tag

Helló!

Találtam egy letölthető verziót (V20). 7 napig használható, persze a crack-et Céges gépen nem használom ezért a 7 nap. Nemsokára beszerzik a legális programot, aktiváló kóddal együtt.
Addig ismerkedek vele.

[ Szerkesztve ]

(#7312) villamos bá


villamos bá
csendes tag

Szervusztok!
A Step 7 TIA Portal-jában (V 12.0) hogyan lehet adatblokkokra hivatkozni? Szeretnék egy szekvenciális folyamatkövetést megvalósítani, ahol adott sorrendben lefutnak a folyamat egyes moduljai és egy memóriacímre beíródna egy Integer formátumú számérték vagy egy inkrementum hozzáadna a tartalmához. Ez pl Keyence-nél egy pl D1200 formátumú memóriacím ahová a Mov függvényhívással lehet adott értéket beíratni. Siemensnél ezt hogyan tudom megtenni? A helpet faggattam, de nem sokat segített. Légyszi részletekbe bocsátkozva reagáljatok a kérdésre, mert nagyon kínai még ez nekem.

(#7313) byte-by válasza villamos bá (#7312) üzenetére


byte-by
tag

halo

mivel itt nincsenek előre definiált memóriák neked kell létrehoznod.

a project tree-ben a "program blocks" fül alatt a "Add new block" opciónál létrehozol egy új DB-t (Data block)
ha gondolod adsz neki saját nevet. persze használhatsz meglévő global adatblokkot. ha megvan megnyitod és egyszerűen a sorra rákattintva TAG alapon létrehozol egy memóriát. az oszlopokban (data type) ki tudod választani a típusát.
a logikádat követve legyen ez is ineger (INT). ha kell továbbiakat is létrehozhatsz.

ezt aztán hasonló módon MOVE utasítással tudsz bele mozgatni pl. konstanst, ha a lépéseket akarod számolni.
de bármi mást is leeht vele csinálni.

a képek internetről valók , nem saját és nem egy projekt.

[ Szerkesztve ]

(#7314) villamos bá válasza byte-by (#7313) üzenetére


villamos bá
csendes tag

Vagy úgy! Azt a DB funkciót pedig már nézegettem, de nem jöttem rá. Nem akar segíteni a felhasználón a Siemenses fránya mindenit. :) Ez persze nem negatív értelmű, csak ilyenkor látom, hogy mindig van hova fejlődni. Nagyon köszönöm kedves byte-by!

(#7315) rsf válasza byte-by (#7313) üzenetére


rsf
senior tag

Az első mondatod nem teljesen igaz, mert ott az M-es terület! :)

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7316) Szirty válasza rsf (#7315) üzenetére


Szirty
őstag

"Az első mondatod nem teljesen igaz, mert ott az M-es terület! "

Sőt ott az I terület is. Meg a Q, No meg a PI, a PQ...
Igazából csak definíció kérdése és nincs éles határ sem, mert igaz hogy a DB-kre nem lehet hivatkozni amíg azt létre nem hoztuk, de maga a memória a HW-ben ott van azért.
No meg az M-es (és többi) területre hivatkozás is úgy megy hogy be kell írni a symbol táblába (kvázi deklarálni kell, csak másképpen).

(#7317) byte-by válasza Szirty (#7316) üzenetére


byte-by
tag

halo

a kérdéskör az adatblokkok kezeléséről szólt.
persze van M terület és más, de itt a DB létrehozásáról és adott esetben kezeléséről volt szó.

a TIA verzióiban a DB-t egyszerű létrehozni, átnevezni vagy típusát megváltoztatni.
ha kell programonként elszeparálható , szerintem előnyös használni.
de persze ez szabadon választott.

(#7318) Szirty válasza byte-by (#7317) üzenetére


Szirty
őstag

"a kérdéskör az adatblokkok kezeléséről szólt."

Az amire válaszoltál az "M" memória területről és a változók deklarálásáról szólt.
Amit említesz arról az eredeti kérdés szólt, amire reagáltál az már nem. De én nem az eredeti kérdésre írtam a választ mint azt láthatod.

[ Szerkesztve ]

(#7319) crucified


crucified
tag

Sziasztok, van két kábel (IBH Link S7++ és USB A2 PC ADAPTER), Step 7 V5.5-el kellene csatlakozni Sinumerik modulhoz. Mindkettővel elérem a programot.

A kérdésem az, hogy mi a kettő közötti különbség? Mi az amit az egyik kábellel nem lehet megcsinálni, a másikkal meg igen?

Eddig úgy tudtam, hogy bármelyiket használom ugyanúgy elérem / módosítani tudom a gépben a programot.

Köszönöm

(#7320) JAGER 10


JAGER 10
tag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani jó ár/érték arányú PT100 érzékelőt és analóg átalakító modult, amivel PLC analóg bemenetre tudom kötni az érzékelőt?

(#7321) rsf válasza JAGER 10 (#7320) üzenetére


rsf
senior tag

Olyat csak az ebay-en találsz.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7322) Rigor Mortis válasza JAGER 10 (#7320) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

A jó ár-érték arány túl szubjektív megközelítés. Ami nekem jó árú cucc, neked lehet, hogy nem jó. Tudni kellene mennyi bír el a költségvetésed.

Ha nem ragaszkodsz a PT100-hoz és jó a PT1000 is, nem szükséges laboratóriumi pontosság, nem kell ipari kivitel, akkor ez akár jó is lehet neked:

[link]

Amennyiben kiszűröd az oldalon a gyártót (B+B Thermo-Technik), találni fogsz a kínálatban egyéb kialakítású, méréshatárú, kimenetű stb. hőmérséklettávadókat is. Mindenféle PT1000-es is található ugyanitt. Egy kis "guglizással" lehet, hogy máshol még olcsóbban találsz ilyen termékeket, ettől a gyártótól.

[link]

Én vásároltam ilyen modulokat magánhasználatra, de bevallom őszintén nem volt még időm kipróbálni ezeket.

Üdv:

RM

(#7323) lappy


lappy
őstag

Sziasztok!

Azt szeretném megcsinálni hogy van 10 különböző helyem aminél 1-1 nyomógomb van (ezek egymás után lennének fűzve!) Azt szeretném hogy a PLC-vel meg tudjam állapítani melyik gombot nyomtam meg.
Hogyan lehetséges ez?
Arra gondoltam hogy analógra kötöm és teszek mindenhova egy ellenállást és ezekkel kalibrálva meg tudnám határozni melyik lett megnyomva. Ez működne a valóságban?
A másik probléma hogy amelyik gomb nyomva van az ott lévő elektromos zár kivételével az összes többit működtetni kellene. Szintén egy szálról kellene működtetni. Erre viszont nincs ötletem :F Ezt vajon, hogy lehetne megoldani?
ha valakinek van vmilyen ötlete szívesen fogadom! A lényeg hogy csak 1 szál áll rendelkezésre a be és kimenetnek! Természetes több ilyen szál lenne,de ha egy működik akkor a többi is fog.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7324) Szirty válasza lappy (#7323) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Igen, analóg bemenettel elvileg elég jól szét tudod választani hogy arra az egy vonalra kötött gombok közül melyik lett megnyomva. Pl. 0-10V-os bemenetekkel. Egy ellenállás osztót kell kialakítani, aminek az egyik tagja fix, a másik pedig gombonként változó és a bejövő feszültséggel tudod azonosítani melyiket nyomták meg.
Gond akkor van ha egyszerre többet is megnyomnak, illetve lehet hogy az nem gond, mert akkor nem lesz azonosítva a gomb.

"A másik probléma hogy amelyik gomb nyomva van az ott lévő elektromos zár kivételével az összes többit működtetni kellene."

Erre az lehet a megoldás, hogy amikor megnyomnak egy gombot, a bejövő feszültség szint azonosítja melyiket, akkor a PLC kiad egy nyitást a kimeneti vonalon.
De hogy ne nyíljon ki ettől az összes zár csak az amelyik gombot nyomják, a megnyomott gombra kell még egy NO érintkező ami sorba van kötve a gombhoz tartozó zárral. Így csak az nyílik ki amelyiket épp nyomják.

[ Szerkesztve ]

(#7325) lappy válasza Szirty (#7324) üzenetére


lappy
őstag

Az egyszerre nyomás szinte kizárt, Nem hiszem hogy ilyen előfordulna ha mégis akkor szoftveresen megoldom hogy ilyen esetben nem csináljon semmit.
Amúgy biztos hogy lesz pár ms eltérés és az már elegendő :)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7326) tooomikaaa01


tooomikaaa01
újonc

Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni LG-NI 1000 hőfok mérő beüzemeléséhez. Bármit is kötözgetek csinálok minidig 0-át ad.
-Tiaportalban V13
-cpu 315-2 pn dp + ET200SP
-analog bemenet 6ES7 134-6JD00-0CA1 AI 4xRTD/TC 2-,3-,4-wire HF
-Termosztát Siemens QAA24
Hadware configban kiválsztom a 2 vezetékes lg ni 1000 beállítást és ugy sem ok valami.

Kérlek segítsetek.

(#7327) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Nincs valakinek a Siemens S7-300-as(szűk kivitelű) sorozatra a fekete kis üzemmódváltó kapcsolója? Letörött a pöcök :)

Köszönöm!

(#7328) ratkaics válasza tooomikaaa01 (#7326) üzenetére


ratkaics
senior tag

A QAA24 jó (nem szakadt, vagy ilyesmi)?
/Szoba hőmérsékleten 1kOhm körüli értéket kell rajta mérni multiméterrel./

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7329) SafE84 válasza tooomikaaa01 (#7326) üzenetére


SafE84
tag

Szia!

Ha PIWxxx -ként hivatkozol akkor is 0-át kapsz vissza?

Üdv.: SafE

(#7330) tooomikaaa01 válasza SafE84 (#7329) üzenetére


tooomikaaa01
újonc

Köszönöm piw ként jó lett. :)

(#7331) tooomikaaa01


tooomikaaa01
újonc

Sziasztok.
Volna még egy problémám. Hmi nél nincs lehetöségem runtime settings ben smart server beállítására.
Mi lehet a gond?
Új v másik licenc?
Vagy esetleg vakami wincc probléma.?
Tiaportal 13 és simatic wincc professional v13 ezeket raktam fel.
Segítséget előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#7332) Szirty válasza tooomikaaa01 (#7331) üzenetére


Szirty
őstag

Basic panelek nem tudják. Ha ilyened van felejtsd el a smart acces/smart servert!

(#7333) Miertvansote


Miertvansote
tag

Hellotok!

Ti hogyan oldanátok meg a következő problémát?

Van 5 darab kés. mindegyik kést be lehet állítani, hogy hány mm széles anyagot vágjon. Első körben kell csinálni 10 csoportot, hogy melyik kés mennyit vágjon.

A számokat majd TP panelen lehet módosítani. most csak beirkáltam pár számot a példa kedvéért.

Ezeket ha megadtuk, akkor van másik jó sok fajta anyag és ezekhez kell hozzárendelni a csoportokat, de változtathatóra kell megcsinálni. Ezt is majd a panelen lehet kiválasztani, hogy melyik anyaghoz melyik csoportot választják.

Még több anyag is van, de ezt a képet csak a példa miatt raktam be.

Én először arra gondoltam hogy ilyen egyenlőség instruction okkal megoldom, de így nagyon sokat kellene programozni, van valakinek erre valami tippje ? Vagy egy kis indító gondolata, hogyan is lehetne ezt megoldani, elegánsabban.

Köszönöm előre is a segítségeteket.

[ Szerkesztve ]

(#7334) moseras válasza Miertvansote (#7333) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

Ha jól értem a kérdést, akkor valami hasonló:

Imi.

(#7335) Miertvansote válasza moseras (#7334) üzenetére


Miertvansote
tag

Köszönöm szépen, bár egy kicsit zavaros így elsőre.
Gondolom Itt a valós számok helyett lehet használni tag eket, hogy változtatható legyen.
Ha nem gond egy kis magyarázatot is fűzöl hozzá ? Köszi előre is.

Gondolom létra diagrammal nehezebb megoldani.

(#7336) moseras válasza Miertvansote (#7335) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

Sajnos azt sem tudjuk, hogy milyen PLC-re készülne, és az a típus milyen változókat, milyen nyelvezetet támogat. Ez ST-ben (Codesys) készült, de a Siemens féle STL is hasonló, esetleg a tömböt máshogy kell deklarálni (ha esetleg nincs többdimenziós tömb, akkor egy dimenziós tömbbel is megoldható egy szorzással).

Röviden annyi, hogy létrehoztam tömbben tömböt, ahol 10 sor van (Kés programok számának megfelelően), és 5 oszlop (az 5 Késnek megfelelően), ez tárolja a kések méreteit. Aztán egy másik tömböt, az anyagcsoportoknak, amelyben a Késcsoportok indexeit tároltam el. Az Anyag_sorszama változóba valahogy bekerül (te teszed bele vagy kiválasztja valaki a vizualizáción), hogy melyik csoportba tartozó anyagról van szó, ez alapján kikeressük az indexet az Anyag_csoportok tömbből, majd ezen index alapján kikeressük a kések méreteit a másik tömbből mind az 5 késre. így összességében az anyag típusa alapján lesz 5 kés méreted.

Persze az nagyon fontos, hogy az index ne lépje túl a tömb méreteit, tehát ha mondjuk 20 anyagcsoport van, de te a 30-as csoportot keresed, akkor ezt Neked le kell kezelni, valamit ilyenkor tenni kell, Illetve ha 10 kés csoport van, akkor te nem hivatkozgatsz a 15-ös kés csoportra, ezt szintén Neked le kell tudnod kezelni korrekt módon (riasztás, hibaüzenet, stb).

Imi.

(#7337) Miertvansote válasza moseras (#7336) üzenetére


Miertvansote
tag

Köszönöm a válaszod!

Allen Bradley PLC-re lenne, RS-Logix 5000

Létradiagramban kellene megoldani sajnos, csak úgy fogadják el.

(#7338) Szirty válasza Miertvansote (#7337) üzenetére


Szirty
őstag

Létradiagramban tömb és adat kezelés?
Kiváló ötlet! Mi baj lehetne? :)

(#7339) rsf válasza Szirty (#7338) üzenetére


rsf
senior tag

Azért az Allen Bradley PLC nem Siemens S7 300..
Létrában mindent meg lehet csinálni..
A tömb kezelés is elég egyszerű. Tomb[5]
Ez már a Tomb 5.eleme de simán beírható oda egy tag
Amit már lehet növelni, cimezgetni..
Bár a Tia portál és egy S7 1500 után ez a studio 5000 elég fapad..
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7340) Szirty válasza rsf (#7339) üzenetére


Szirty
őstag

Siemens S7 300-on is meg lehet csinálni.
Meg omronon is stb. Arra utaltam hogy erre a feladatra nem a létra való.

(#7341) Miertvansote válasza Szirty (#7338) üzenetére


Miertvansote
tag

Sziasztok!

Megcsináltam végül, rengeteg rung/network felhassználásával. :)

Azt csináltam, hogy először szűröm az anyag nevét, aztán megnézem, hogy melyik késcsoport van hozzárendelve, aztán, a hozzárendelt késcsoporthoz tartozó értékeket moveolom a kimenetre. Csomó EQU és Move utasítás, de legalább meglett. Köszi a tippeket.

(#7342) rsf válasza Szirty (#7340) üzenetére


rsf
senior tag

Hát omronon igen, de S7 300-on csak létrában stl nélkül és alap beépített blokkokal nem hinném.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7343) Szirty válasza rsf (#7342) üzenetére


Szirty
őstag

Nem akarok én nagyon vitázni, de meg lehet csinálni létrában. Te azt hiszed, én meg ezt. :)
Viszont nem célszerű és közel sem hatékony. Főleg nem átlátható és egyszerű.

(#7344) mcwizard


mcwizard
tag

Sziasztok!

Jó ideje küzdök egy problémával és nem sikerül megoldani és ebben kérném a segítségeteket, hogy mit nem állítok be jól. A problémám az, hogy van egy CP kártya, aminek az idejét időszerver szinkronizálja, de ezt az időt a CPU-nak sehogy sem sikerül átadni.
CPU: S7-1200, 1214 (Firmware: 4.2)
CP: 1243-1 (Firmware: 2.1.77)
A help szerint ezeknél a FW verzióknál az időt automatikusan megkapja a CPU is, nem kell programban megoldani. S7-1500 CPU és CP esetében minden gond nélkül működik. Összehasonlítottam az 1500-as és 1200-as beállításait, de ami közös, azok egyformán vannak beállítva a CPU és a CP kártya esetében is.
Előre is köszönöm az esetleges segítséget.

Üdv,

(#7345) crucified


crucified
tag

Sziasztok, Omron Cx-Programmer v9.0-ban próbáltam feltölteni egy CPU-ból a programot és argumentum hibát írt ki.

A megoldás az volt, hogy a Windows Vezérlőpulton belül a tizedes elválasztót át kellett írnom "vesszőről" "pontra" és működött a feltöltés.

Csak ha valaki ilyennel találkozik írtam le, hogy ne küzdjön annyit mint én küzdöttem vele, de ha ez ismert info akkor bocs a bejegyzésért.

(#7346) byte-by válasza crucified (#7345) üzenetére


byte-by
tag

Ezt alapból érdemes megcsinálni, valóban sok problémát előzhet meg.
egy példa, elég sok japán géppel foglalkozom, ha ez a beállítás nem lenne, csúnya error-okat lehet vele csinálni.amit persze nem tudsz vissza csinálni,csak ha van elmentett projekted eredeti szimbólum listával.
de,igaz jobb felhívni rá a figyelmet.

(#7347) joci9 válasza crucified (#7345) üzenetére


joci9
tag

Sziasztok!

Én 2005 ben taliztam ezzel, meg azóta még valamiben amire nem emlékszem.
Kollégáim akartak matatni a plc-ben az ő gépükkel, aszitték szabotálom :-)

ü
J

(#7348) byte-by válasza joci9 (#7347) üzenetére


byte-by
tag

ha már itt tartunk, akkor még egy dolog.
mivel, mint jeleztem több japán masinával volt-van dolgom, ezek alapvetően NPN rendszerű, pozitív sarok-földelésű gépek.

ajánlatos japánosítani a laptop dugvilláját csípőfogó által, vagy a kevésbé temperamentumosak vehetnek is
földelés nélküli dugvillával rendelkező adapter kábelt.

a plc memóriájának kiégetése és a HMI-k tönkretételének esélye ezek hiányában nagymértékben megnő.
sőt, ha van dokkoló egység, annak szigetelése is ajánlatos, vagy legalább vigyázni, ha a laptopot
a gépre rakjuk, terepi küzdelmek során.

saját (de nem személyes) tapasztalatom, hogy képes a dokkoló egység csatlakozóján keresztűl indukálódott
potenciál az USB portot közbeiktatva, egy HMI-t az örök hexa-mezőkre küldeni. vagy legalább is csere javításra, jó pénzért.

ja, és a hálókábel csatlakozóból tökéletesen megfelel a műanyag.

[ Szerkesztve ]

(#7349) Szirty válasza byte-by (#7348) üzenetére


Szirty
őstag

Javasolt minden kommunikációt galvanikusan leválasztott eszközökkel használni (USB-t is).
Hasznos, sok furcsa hibajelenségtől meg tudja kímélni az embert.

(#7350) crucified válasza byte-by (#7346) üzenetére


crucified
tag

Szia, ez csak azért érdekes, mert ebből a CPU családból ( OMRON CP1L ) több is van a cégnél és a többit simán fel tudtam tölteni a Windows eredeti tizedes elválasztó beállításaival. Ezért nem értettem első körben, hogy mi lehet a baj, előtte más gép CPU-ját simán kezelte. Ráadásul ugyanaz a cég programozta anno.

De én is köszönöm az infót.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.