Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#8901) n0rbert0 válasza tibi-d (#8900) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Hogyan monitorozod az értéket? Nincs agyonírva néha a változó?

(#8902) tibi-d válasza n0rbert0 (#8901) üzenetére


tibi-d
tag

Közvetlenül az analóg kártya bemeneti "IW" változóját monitor módban jeleztetem ki. Ezt csak beolvasom, és egyből "MOV"-olom egy DB változóba. Minden más műveletet ezzel végzek.

(#8903) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

BS40 sorozatú Wenglor vision szenzorhoz nincs meg valaki a telepítő?
wBS40_install.exe

Köszönöm!

(#8904) hemlock


hemlock
csendes tag

Üdvözlök mindenkit !
Keresek Egy siemens logo plc-hez értő programozót egy egyszerűnek tűnő program megírásához. A program röviden : bekapcsoláskor 10 percig behúz az egyes relé 10 perc után leáll, elindul a kettes relé szintén 10 percig majd leáll. Majd minkét relé behúz újabb 10 percig. Utánna 10 perc szünet. A szünet lejártakor újra indul a ciklus . Ha van valaki aki el tudja készíteni és feltölteniazt nagyon köszönöm persze nem ingyen.

(#8905) spkkill válasza hemlock (#8904) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Szerintem sokat segítene ha megadnád a lokációt. ;)

(#8906) hemlock válasza spkkill (#8905) üzenetére


hemlock
csendes tag

Üdv ! Budapest és környéke de mobil vagyok

(#8907) spkkill válasza hemlock (#8906) üzenetére


spkkill
tag

Megoldódott?

(#8908) hemlock válasza spkkill (#8907) üzenetére


hemlock
csendes tag

köszönöm igen sikerült elkészíteni.

(#8909) crucified


crucified
tag

Sziasztok, nem tudom melyik fórum az aktuális, pár PLC eszköz használtan eladó profilváltás miatt. Privátban keressen kérem. Amennyiben nem ez a megfelleő fórum úgy elnézést.

SIEMENS
6ES7 512-1SK01-0AB0 - 1 DB
6AV2 123-2MB03-0AX0 - 1 DB
6ES7 516-3FN02-0AB0 - 1 DB
6GK7 542-1AX00-0XE0 - 1 DB
6AV2 124-0MC01-0AX0 - 1 DB
6ES7 193-6AR00-0AA0 - 1 DB
66K7 542-6UX00-0XE0 - 1 DB
6ES7 131-6BH01-0BA0 - 2 DB
6ES7 136-6BA00-0CA0 - 1 DB
6ES7 136-6DC00-0CA0 - 1 DB

(#8910) GeriSzán


GeriSzán
csendes tag

Sziasztok!

Ismerkedni szeretnék a PLC programozással, de nagyon nem vagyok képben, így a segítségeteket kérném.
Van esetleg olyan elsősorban magyar nyelvű videó, anyag amit ajánlanátok a kezdéshez, illetve annyival tovább mennék, hogy otthoni felhasználásra milyen hardvert illetve szoftvert mondanátok, amivel el lehet otthon legózni és nem túl drága megoldás?

Köszönöm!

(#8911) tibi-d válasza GeriSzán (#8910) üzenetére


tibi-d
tag

Szia!
Sajnos a PLC programozás nagyon költséges "hobby". Ha nincs konkrét célod vele, nagy elszántság kell a tanuláshoz. Ahány PLC, annyiféleképpen kell programozni. Előszőr is ki kell választanod, hogy mely gyártó PLC-ével szeretnél ismerkedni (rengeteg van és mind más felépítésű, logikájú). Be kell szerezni a programozó szoftvert. Minden gyártó saját fejlesztő környezetet használ a PLC-ihez. Ha fizikai PLC-n is ki akarod próbálni, akár több 100eFt-ba is kerülhet. (pl. SIEMENS LOGO kb. min 50eFt) Érdemesebb lenne kölcsön kérni. Az sem mellékes, hogy mennyi programozási alapismerettel rendelkezel. Ha csak hobby célból szeretnél fizikai I/O-val rendelkező készüléket programozni, javaslom az ARDUINO fejlesztői környezetet, mely ingyenes, a hardver már pár ezer Ft-ból beszerezhető, rengeteg ismeretanyag van a neten, sok fórumon lehet segítséget kérni.

(#8912) spkkill válasza GeriSzán (#8910) üzenetére


spkkill
tag

Szia!

Szerintem otthonra felesleges a hardver. Logo egy vicces kis játék, azért pénzt nem adnék. Az angol nyelv alapvető ismerete erősen ajánlott, rengeteg infó van ami magyarul nem elérhető. PLC szimulátorral is ugyanazt az eredményt tudod alap szinten produkálni. Léteznek olyan szimulátor játékok is mint a Factory IO [link] amivel akár látványos mozgó dolgokat is meg tudsz valósítani. Persze ezek soha sem fogják a terepi viszonyokat és eszközöket pótolni. Kérdés mi az előzménye annak, hogy felkeltette az érdeklődésed.
Első körben ezt találtam: [link]

[ Szerkesztve ]

(#8913) Drive60


Drive60
friss újonc

Üdv!
Egyszer itt olvastam valakitől a módbus módhoz memória kártya szükséges.
S7-1214c 1hg40 Plc(2017-es) -hez kell memória kártya a módbus RTU és a TCP/IP iso
kapcsolat létrehozásához és adatátvitelhez egy s7-300 -al?A 300-as ban van kártya..Az 1214c-nek van beépített 4Mb töltő memóriája és 100KB munkamemóriája.
Köszi!

(#8914) GeriSzán válasza spkkill (#8912) üzenetére


GeriSzán
csendes tag

Sziasztok! Köszönöm az infokat. Ipari alkalmazása érdekelne a plc-nek. Dolgoztam CNC megmunkáló központokkal, jelenleg pedig egy hegesztőrobottal melózok. Szeretném a robotizálás irányában tovább képezni magamat. :)

(#8915) spkkill válasza GeriSzán (#8914) üzenetére


spkkill
tag

Szívesen, de a robotika megint egy más téma. ;)

(#8916) norbert1998 válasza GeriSzán (#8914) üzenetére


norbert1998
veterán

Elszántság és pénztárca függő, de jó ötlet lehet az Óbudai egyetem levelezős Ipari robotintegrátor szakmérnök/szakember (előképzettségtől függő) képzése, továbbá egyes robotgyártóknak is van saját tréningje, több nelyven, több országban, több formában és szinten. A KUKA tréningekkel szemezgetek, azt a pár ezer eurót valahogy ki kellene húzni egy "szponzorból" :B

A szakmérnöki képzést csinálom közben, érdekes. Bár levelezős révén kissé nehezebb komoly szakmai tudást átadni, de csatornákat nyit meg, és azért ad betekintést bőven így is.

Robotika terén is elképesztő különbségek vannak gyártó és gyártó között a robot programozása terén. Például egy KUKA és egy Fanuc még csak nyomokban sem hasonlít egymásra, az UR-nek van némi hasonlósága mindkettőhöz, de még az is nagyon más. Hegesztőrobotokat nyomkodtam korábban én is, ahhoz meg igazából hegesztő tudás kell erősen, mert a robot mozgását körbeprogramozni elég egyszerű, de hogy úgy csináld meg, hogy a hegesztés jó is legyen, beolvadás, vastagság, szimmetria, stb, na ahhoz már kell tudni a hegesztéshez is hozzászólni.

iszont alapvetően mindkettőhöz (plc és robot) fontos az angol.

(#8917) fefe64


fefe64
újonc

Azután érdeklődöm, hogy ABB plc-n futó programot le lehet -e menteni, hogy vész esetén feltölthető legyen egy másik hardverre. Persze tudom ez nem a szerkeszthető álomány lenne. Mert az a programírónál van. Saia plc-ről kinyerhető volt.

(#8918) crucified


crucified
tag

Sziasztok, van egy merítő kád aminek a lemozgása nyomógombbal történik, időrelé engedi a felmozgást. A kádban lévő folyadék hőmérsékletét hőfokszabályozóval szabályzom. Minden ciklust el kellene tárolni és exportálni ha szükséges. Milyen eszközt ajánlotok erre az egyszerű feladatra? PLC szerintem drága hozzá. Köszönöm előre is.

(#8919) norbert1998 válasza crucified (#8918) üzenetére


norbert1998
veterán

Milyen adatokat szeretnél tárolni?

16:01 - Pista bá benyomta a gombot, ezért a kád lement
16:02 - Pista bához kijött a kád, mert lejárt az időrelé
....

Vagy hőfokot, lent töltött időt, egyéb szenzorjeleket?
Mekkroa megbízhatóságot vagy hajlandó feláldozni az ár oltárán?

(#8920) crucified válasza norbert1998 (#8919) üzenetére


crucified
tag

Szia, a következőket:

16:01 - Pista bá benyomta a gombot, ezért a kád lement
16:02 - Pista bához kijött a kád, mert lejárt az időrelé
Aktuális hőfokot, mást nem.

Nem gyógyszeripar, "normál megbízhatóság" a cél. ( illetve mit jelent Nálad a "megbízhatóság"? )

Előre is köszönöm az ötleteket.

(#8921) norbert1998 válasza crucified (#8920) üzenetére


norbert1998
veterán

Megbízhatóság alatt azt értem, hogy PLC színvonalon, azon belül akármilyen egyéb pontosság, vagy például jó egy mikrokontroller is, ami akkora, mint egy radír, van egy csomó IO rajta, programot írsz rá, és az egész 10 euró alatt megvan, ha pl. analóg jeled van a hőfokról.

Az adatok is azért fontosak, mert a hőfokot elég sok formátumba tudod szolgáltatni, de az még azért egész egyszerű.

[ Szerkesztve ]

(#8922) ZetorGumi válasza crucified (#8918) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Én erre nem használnék PLC-t, erre egy ESP32 is elég egy DS18B20 (Vagy MAX6675, hőfok függvénye) szenzorral a másik mellé pakolva.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#8923) crucified válasza norbert1998 (#8921) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszönöm. Ahogy ZetorGumi kolléga írta ( Neki is köszönöm ) egy sima ESP32-vel és a hozzá tartozó DS18B20-al megoldom. Ezt C++ -al vagy Python-nal egyszerűbb? Előbbiben régen sokat programoztam, utóbbiban még semmit, de gondolom nem vészes a Python.

(#8924) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Szeretnék vásárolni egy Allen-Bradley 1769-OF2 analóg kimeneti modult a CompactLogix PLC-mhez. Mivel itthonra, magáncélra alkalmaznám, csak használtat és minél olcsóbbat keresek. Több részletet is írok, ha van egy eladó. Köszönöm válaszát a esetleges jelentkezőnek. Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8925) szeva000


szeva000
addikt

Sziasztok!
Lenne itt a fórumon valaki aki tudna nekem segíteni, esetleg megírni egy kisebb programot?
Sürgős lenne, kissé megszívatott a haverom....
Kinco MK070E-33DT- t vettem, a többit privátban írnám le inkább.
Esetleg tudok adni pár új s7 300-as cuccot érte :)

[ Szerkesztve ]

(#8926) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Step7-ben harcolok egy Vipa SLIO cpu-val és van dolog amit nem értek.
Az mitől lehet, hogy van két azonos felépítésű DB-m, mondjuk legyen DB1 és DB2
Ha DB1-ben módosítok valamit, akkor az DB2-ben is "átíródik" és viszont? Tehát, ha DB2-ben történik változás, akkor módosul a DB1 is.
Olyan, mintha mind a két hivatkozás ugyan arra a memória területre mutatna. Lehet ilyen?
Hogyan lehet ez megváltoztatni?
Még nem találkoztam ilyennel...

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#8927) spkkill válasza ratkaics (#8926) üzenetére


spkkill
tag

Én ilyenről még nem hallottam. Saját program, nincs valamilyen funkció ami szinkronizálja?

(#8928) ratkaics válasza spkkill (#8927) üzenetére


ratkaics
senior tag

Nem teljesen saját. Bővítenem kellett egy meglévő projektet, de ezeket a db-ket én hoztam létre...

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#8929) spkkill válasza ratkaics (#8928) üzenetére


spkkill
tag

Olyanra tudnék gondolni, hogy indirekt címzéssel van valami DB kezelés. Viszont ez elég extrém lenne, hogy az általad létrehozott DB-t is használja.

(#8930) GeriSzán


GeriSzán
csendes tag

Sziasztok!

Valaki esetleg használja, vagy találkozott már a xLogic programmal?
Egy WC ventilátor késleltetett kikapcsolását szeretném kiváltani PLC-vel. :)
Segítségeteket kérném.

Köszönöm.

(#8931) géeles válasza GeriSzán (#8930) üzenetére


géeles
aktív tag

Már használtam. Nem bonyolult. Csináld menni fog.

[ Szerkesztve ]

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#8932) tanonc76


tanonc76
újonc

Üdv mindenkinek!
Abszolúte kezdőként segítséget szeretnék kérni wago plc program kapcsán. Van egy működő programom amiben néha hiba csúszik a 485 kommunikációs vonalba, és ilyenkor elromlik 1-2 hőmérőm értéke. Gondoltam automatizálom a hőmérők újra indítását. Össze is szedtem a dolgot, lehet nem túl elegánsan, de nem jutok túl azon a részen, hogy meghívom a kimenetet az adott feltétel kapcsán, majd le kellene zárnom minimum 1 percig, és csak utána újra vizsgálni feltételt, és ha kell újra meghúzni a kimenő relét. Tudna valaki segíteni ebben? A reset relé a vez_homreset kimeneten van. A funkció blokkokat bemásolom ide:
FB hom_reset
VAR
v_homreset: BOOL;
tof_homreset: TOF;
END_VAR
.............................
hom_reset();
be();

------------------------------------
FB-ST be
tof_homreset(IN:= v_homreset, PT:=T#10s );
vez_homreset:= tof_homreset.Q;
------------------------------------
FB-ST hom_reset

IF (hom_1szoba >= 2000) THEN
v_homreset:=TRUE;
ELSIF (hom_2szoba >= 2000) THEN
v_homreset:=TRUE;
ELSIF (hom_3szoba >= 2000) THEN
v_homreset:=TRUE;
ELSIF (hom_etkezo >= 2000) THEN
v_homreset:=TRUE;
ELSE
v_homreset:=FALSE;
END_IF;

(#8933) spkkill válasza tanonc76 (#8932) üzenetére


spkkill
tag

Ha jól értem egy 10s-es reset után szeretnéd, ha egy perccel később vizsgálná csak újra a feltételt a resethez. Ha jól gondolom, ez segíthet.

FB hom_reset
VAR
v_homreset: BOOL;
el_homres_szunet: BOOL;
el_seged_homres_szunet: BOOL;
tof_homreset: TOF;
tof_homreset_szunet: TOF;


END_VAR
.............................
hom_reset();
be();

------------------------------------
FB-ST be
tof_homreset(IN:= v_homreset AND NOT vez_homereset, PT:=T#10s);
vez_homreset:= tof_homreset.Q;
------------------------------------
FB-ST hom_reset

//Időzítő a szünethez, az előző timer lefutó élére indítjuk.
tof_homreset_szunet(IN:=el_homres_szunet, PT:=T#60s);

//Lefutó él figyelés
el_homres_szunet:= NOT el_homres_szunet AND el_seged_homres_szunet;
el_seged_homres_szunet:= el_homres_szunet;

//Ez így szebben mutat
IF (hom_1szoba >= 2000) OR (hom_2szoba >= 2000)
OR (hom_3szoba >= 2000) OR (hom_etkezo >= 2000)
AND NOT tof_homreset_szunet.Q THEN //Itt tiltjuk 1 percre az újraindulást.
v_homreset:=TRUE;
ELSE
v_homreset:=FALSE;
END_IF;

(#8934) tanonc76 válasza spkkill (#8933) üzenetére


tanonc76
újonc

Igen. Ilyenre van szükségem. Nagyon szépen köszönöm a segítséget, este ki is próbálom.

(#8935) crucified válasza GeriSzán (#8930) üzenetére


crucified
tag

Szia, egy ilyen egyszerű dologra szerintem egy sima időrelé alkalmasabb mint egy PLC, de Te tudod.

(#8936) pamacs1535 válasza crucified (#8909) üzenetére


pamacs1535
csendes tag

1

[ Szerkesztve ]

(#8937) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Szeretnék "beszélni" egy szakemberrel, aki járatos az Allen-Bradley PLC-k konfigurálásában. Rendelkezem egy CompactLogix 1769L31-gyel. Van hozzá egy-egy IQ16, OB16 modul. Sajnos offline-ban egyiket sem tudom hozzáadni, mint New module. További részleteket írok, amennyiben valaki járatos a témában. Előre is köszönöm a segítséget. Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8938) cs.lacika


cs.lacika
friss újonc

Üdv mindenkinek! Szeretnék a közeljövőben PLC tanfolyamra jelentkezni, ebben szeretnék tanácsokat kérni. Évek óta dolgozok robotokkal és automatizált rendszerekkel, de ezek tanítása, programozása az ami igazan érdekel. Ahogy olvasgattam a topicot, az angol nyelvtudas nélkülözhetetlen, ez már folyamatban van. Tapasztalataitok szerint milyen egyéb tudásra lehet szükség mielőtt egy tanfolyamra jelentkezek? Illetve egy fontos kérdés, hogy tudtok-e ajanlani egy iskolát vagy intézményt, ahol a tanfolyamot el tudom kezdeni?! Találtam elég sok lehetőséget, de nagyon különböző árkategóriákban, így kételkedem abban, hogy egy olcsóbb tanfolyam talán nem ad át minden tudást. Inkabb a ti tapasztalataitokra hallgatnék! Köszönöm a segítséget!

(#8939) spkkill válasza cs.lacika (#8938) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
A robot és a PLC teljesen más világ, jobb első körben választani mit szeretnél. Erős villamos alapismeretek nem ártanak a PLC-hez. A tanfolyamokon nagyon alap dolgokkal fogsz találkozni, de nyugi egyetemi szinten is egy katasztrófa a dolog. Próbálj informálódni, milyen az adott tanfolyam másoktól. Nem egy emberrel, kollégával vagyok kapcsolatban. Van aki egyetemen tanulta, van aki OKJ-n és ugyanazt a tudást kapták. Persze a legalapabb dolgok megértésében sokat segítenek viszont, ha komolyan meg akarod tanulni az csak rajtad múlik. Nézz videókat, értsd meg a PLC működését, tanuld meg az adattípusok felépítéseit, korlátait. Tölts le programozási nyelvekről (LAD, FBD, STL, SCL, GRAPH) manualokat és gyakorolj, gyakorolj és gyakorolj. Máshogy nem fog menni.

(#8940) cs.lacika válasza spkkill (#8939) üzenetére


cs.lacika
friss újonc

Köszönöm a válaszod, sokat segít! Alapvetően mindenhez kell az önszorgalom, ez köztudott. Ugy látszik van miből felzarkoznom.😁

(#8941) spkkill


spkkill
tag

Más is szokott néha bolondozni PLC-vel? :))
[link]
[link]

(#8942) FOX888


FOX888
tag

Amatőrként, az otthoni fűtésrendszert vezérlem PLC-vel.
Van arra valamilyen megoldás, hogy az USB programozó kábelt belső hálózaton távolról tudjam használni? Folyamat figyelés és esetleg módosítás lenne a cél.

(#8943) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Szeretnék "beszélni" egy szakemberrel, aki járatos az Allen-Bradley PLC-k konfigurálásában. Rendelkezem egy CompactLogix 1769L31-gyel. Van hozzá egy-egy IQ16, OB16 modul. Sajnos offline-ban egyiket sem tudom hozzáadni, mint New module. További részleteket írok, amennyiben valaki járatos a témában. Előre is köszönöm a segítséget. Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8944) lappy válasza FOX888 (#8942) üzenetére


lappy
őstag

Milyen PLC? inkabb vmi Ethetnet megoldást javasolnek

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#8945) DasBoot válasza lappy (#8944) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Kizárólag ez az egy lehetőség van, mert ezek már megvannak. A típus szerepel a kérdésemben. A kapcsolat működik a PC-vel, RS232-n keresztül.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8946) lappy válasza DasBoot (#8945) üzenetére


lappy
őstag

ez félre ment

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#8947) norbert1998 válasza FOX888 (#8942) üzenetére


norbert1998
veterán

Nagyban függ a PLC típusától. Például adott esetben egy Node_RED Raspberry-n bármi másssal IS összehozhatja a PLC-det, akár Google Home eszközökkel, szenzorokkal, lámpakapcsolókkal, kaphatsz értesítést kritikus hőmérsékletről, páratartalomról, ajtónyitásról akár SMS-ben, akár Instagram üzenetben, vagy bármi egyéb módon. Konkrétan szinte bármit bármivel össze tudsz húzni annak segítségével.

(#8948) FOX888 válasza lappy (#8944) üzenetére


FOX888
tag

lappy
APB 22 MRAL PLC
Milyen ethernet megoldásra gondolnál?

norbert1998
"Node_RED Raspberry" erről meglehet tudni többet?

[ Szerkesztve ]

(#8949) norbert1998 válasza FOX888 (#8948) üzenetére


norbert1998
veterán

Raspberry helyett bármilyen pc-t használhatsz, amin az ubuntu elfut.
A Node-RED erre települ rá. Egy folyamatorientált, főként grafikus programozású automatizálási környezet. Nem épp ipari, de otthonra szerintem tökéletes. És tényleg bármit automatizálhatsz vele, tengeri akváriumtól elkezdve a redőnnyitásig, bármit. Ipari dolgokkal is kapcsolódik, például Siemens S7, OPC UA, stb, de akár internet alapú kommunikációt (okosotthon elemek, különböző szolgáltatók hangasszisztensei, IFTTT), bármilyen nyílt forráskódú webes API-t megeszik, egy kis JSON formázással, van benne webszerver alapú "HMI", stb. Nézz róla pár videót, hogy mit tud, alkalmas lenne-e neked.

(#8950) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

Szakma váltáson vagyok és jelentkeztem egy villanyszerelői felnőtt képzésre (Épületvillamosság szakirány). Utána plc felé mennék, szerintetek mennyire életképes az a elgondolás hogy kezdőként ezzel foglalkozni egyetem nélkül?

https://kepzocentrum.hu/kepzeseink/plc-programozo/
Ezt néztem ki elsőre, Wago Plc-vel foglalkoznak, ezzel a “tudással mit lehetne kezdeni az életben munkatéren? Merre lenne érdemes indulni?

:R

(#8951) spkkill válasza noorbertt (#8950) üzenetére


spkkill
tag

Szia!

Egy ilyen felnőtt képzéssel sikeresen el tudod sajátítani a szakma 10%-át, a PLC-ssel is. A többi rajtad múlik. Gyakorlás és türelem, ennyit tudok tanácsolni, ha tényleg szeretnél értékelhető tudást szerezni.

(#8952) noorbertt válasza spkkill (#8951) üzenetére


noorbertt
őstag

Köszönöm, esetleg van valami jó irány amerre érdemes menni egy ilyen képzés után? Gondolok itt online vagy bármi másra. Amúgy a Wago specifikus képzés vagy inkább valami más termékkel érdemes tanulni? (Hisz ha jól sejten a saját termékük lesz a fő téma )

(#8953) spkkill válasza noorbertt (#8952) üzenetére


spkkill
tag

Az alapok elsajátítására teljesen jó lehet. A legelterjedtebb hazánkban a Siemens, de Omron, Allen-Bradley is van sok helyen. Ha ilyen vonalon gondolkodsz érdemes lehet a villanyszerelő képzés után karbantartóként elhelyezkedni, majd ott gyakorlatot szerezni, mellette pedig képezni magad. Minden gyártónál a saját termék a téma, de a programozás alapja ugyanaz. Egyetemek is főleg Siemens-el foglalkoznak és nem sokkal többet adnak egyetemi szinten mint egy OKJ tanfolyam sajnos.

(#8954) noorbertt válasza spkkill (#8953) üzenetére


noorbertt
őstag

Köszönöm :R

(#8955) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

A feladat az lenne, hogy tcp-n kellene 6 darab analóg értéket összeszedni, majd némi számolás után az eredményeket két modbus RTU-s eszközre "kiírni".
Milyen egyszerű PLC-t javasolnátok a feladatra?
Fontos lenne, hogy ezeket a műveleteket egy másodpercen belül kétszer el tudja végezni.

Köszi előre is mindenki segítségét!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#8956) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Step7-ben kellene egy Vipa PLC-t modbus TCP slave-ként (server) elérhetővé tenni más modbus master(nem Siemens PLC) számára. Ilyet még sosem csináltam. Próbálok a VIPA doksijaiban infókat összeszedni a feladathoz, de nem sikerül a dolog.
Csinált már hasonlót közületek valaki?
Ha jól értelmezem a doksit, akkor kell hozzá az FB65(TCON) blokk és az FB71(TCP_MB_SERVER) blokk. De arról nem ír sehol semmit, hogy a Netpro-ban hogyan kellene beállítani a dolgokat.
Tud valaki esetleg segíteni a témában?
Köszi előre is mindenki segítségét!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#8957) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Uraim! Kellene nekem számlaképes PLC képzés, de nem kell, hogy Ádámtól és Évától, mert láttam és írtam is már programokat. Inkább olyan képzés érdekelne, lehetőleg Kelet-Magyarországon, ami az ipari környezetbe is betekintést nyújt, ipari buszrendszerek, érzékelők/beavatkozók, mert ilyen festékkeverős szintű példákat és játékprogramot ( :D ) írtam PLC-re, de valós ipari környezet tőlem távol áll.
Van olyan képzés, ami azért frissíti is a tudást, és az ipari környezetet is jobban bemutatná?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#8958) lappy válasza E.Kaufmann (#8957) üzenetére


lappy
őstag

Amit te szeretnél az van de nem Keleten hanem Bp-en csak nem olcsó (Siemens képzések)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#8959) E.Kaufmann válasza lappy (#8958) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Még akár BP is szóba jöhet, közel az autópálya és nem én fizetnék ;]
Egy a baj, hogy pont Siemens cuccokkal nem kellene elvileg bajlódnom, hanem két-három másik konkurenssel.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#8960) spkkill válasza E.Kaufmann (#8959) üzenetére


spkkill
tag

Érdemes lehet a konkurens gyártóknál is érdeklődni, hogy nekik van-e saját oktatásuk.

(#8961) E.Kaufmann válasza spkkill (#8960) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mindenképp az lesz, ha itt nem kapok tuti tippet :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#8962) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!
Ha nem baj, akkor bedobom ide, biztosan nem ismeretlena téma Nektek:
Nem értek a PLC programozáshoz, csak ex-műszerészként kért tőlem segítséget a kolléga.
Adott a nagy gép, ajtókon a zár mágnessel reteszel, ha zárva van és indulna.
Ajtó nyitva hibát dob. Az ajtón az érzékelők sorba vannak, elvileg a jel visszajut a kontaktorhoz, de a mágnesekre nem küld feszt, mert nyitva van... a kontaktorok után már a PLC van, ha jól néztem a rajzot... Elvileg a kontaktorok jók, PLC-hez egyelőre csak kijelzőn tudunk infót kapni, ami nem sok. Holnap utánanézek, h van-e hibakatalógos vagy valami, amivel, részletesebben lehet kiolvasni a hibát.
PLC-ben keressük a bajt, vagy csak vmi mechanikus/eletromos hiba lesz ez? Amit tudtunk, ott végigmértünk. Szerintem az ajtók nyitva miatt nem ad a mágnesekre delejt. :U
Cseréljük az érintett reléket, kontaktorokat esetleg? Rámérve jónak tűntek, de nem ez lenne az első relé, amit jónak mérve cserélni kell... :U
Köszönöm, ha tudtok pár tanáccsal segíteni :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#8963) PHM válasza ViZion (#8962) üzenetére


PHM
addikt

Azért egy PLC bemeneteit kimérni nem ördöngösség szvsz.
Oda kellene mennie az ajtó érzékelők jelének.
Mivel nyitva hibát jelez a PLC, joggal nem aktiválja a mágnestekercseket.
Rajz szerint mérd végig sorban, egyenként az ajtó érzékelőket.
Itt a kontaktor(oka)t nem igazán értem.
Milyen jelet adnak és hova mennek az érzékelők? Kontaktus illesztőkre?
A rajz sokat segített volna...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8964) ViZion válasza PHM (#8963) üzenetére


ViZion
félisten

Kontaktorok/relék kapcsolják a 24 V-ot a mágnesekre, valamiért az ajtó érzékelők előtt is van relé. A rajz egy lapozgatós könyv a műhelynek, majd elkérem digitálisan is, meg elvileg kell lennie vmi hibakatalógus félének. PLC bemenetéig időhiányban ma nem jutottam el, sokalkatrész nincs a körön (3 ajtó, 3×2 NO kapcsoló sorban), azokat jónak mértük. De holnap átmérem újra, hátha mégis csak ennyiről van szó. :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#8965) PHM válasza ViZion (#8964) üzenetére


PHM
addikt

" valamiért az ajtó érzékelők előtt is van relé"
Ebből arra következtetek, hogy valamilyen reteszfeltétel teljesülésekor húz be az a relé,
és ad tápot az ajtóérzékelőkre.
Ilyenkor célszerű a rajzon a PLC bemenetéhez csatlakozó érzékelő kimenetén megnézni
a feszültséget, majd ha ott nincs meg a 24V, sorban haladni visszafelé.
Ilyen célra a legjobb egy passzív feszültségkereső.
(Pl. egy ellenállás + 2, ellenpárhuzamosan kapcsolt led. Ezzel sokszor a kontakthiba
is fülön csíphető.)
Privátban írok egy mailcímet.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8966) ViZion válasza PHM (#8965) üzenetére


ViZion
félisten

:R
Holnap ránézünk, ha elakadok, akkor jövök :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#8967) spkkill válasza ViZion (#8962) üzenetére


spkkill
tag

+1 gondolat. Ha a gép ezzel a PLC programmal üzemel évek óta akkor szinte felesleges a PLC-ben keresni a hibát. I/O lehet, de az, hogy a programban lenne hiba szinte kizárt. Azért írom, hogy szinte mert volt már szerencsém 20+ év üzem után is program hiba okozta üzemzavarhoz.

(#8968) ViZion válasza spkkill (#8967) üzenetére


ViZion
félisten

:R
nem régi vas, de üzemelt azért. Nem a plc-t gyanítom, inkább kötés, vagy a szenzor az ajtókban. Ma kaptam rajzot pdfben, de az fent van irodán a gép meg lent, nem is jutottam ma oda. Gondoltam zárom a két kört a vezérlésnél, kikerülve az ajtókat, elvileg ha így ok, akkor ott a hiba. hacsak vmi fesz esést nem néz még, de a rajz szerint nem kellene...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#8969) BG*


BG*
csendes tag

Üdv!
A következő folyamatábrát kellene megoldanom,
Siemens S7 1200 PLC, Basic panel.
A logolást kellene valahogy megoldanom.
Gondoltam használom a data log funkciót, ki is lehetne írni az adott komesszához tartozó értékeket, de úgy tűnik visszaolvasni ezzel a funkcióval nem lehet.
Hogyan lehetne ezt megoldani ezzel a PLC-vel?

BG

(#8970) spkkill válasza BG* (#8969) üzenetére


spkkill
tag


Szia!
Bennem azért pár kérdés felvetődött. Kell-e elérhetőnek lennie külső eszköz számára? Ha igen, milyen formátumban? Mennyi ideig kell megőrizni a log-ot? Három irányt látok. 1. PLC oldalon megoldva. Ebben az esetben tanulmányozd át a TIA súgot a csatolt képen látható funkciókkal kapcsolatban. Van példaprogram is benne. (Ilyet még nem csináltam.) 2. Saját DataType-ot hozol létre az adatok alapján és DB-ben log-olsz. Így a HMI-ről visszaolvashatók az adatok. Ilyent már volt szerencsém összehozni. 3. A másik irány a HMI oldal, itt viszont a Basic panel miatt a script kilőve így hiába is lehetne összehozni Data log-al a logolást valahogy, utána nem tudnád megnyitni.

[ Szerkesztve ]

(#8971) BG* válasza spkkill (#8970) üzenetére


BG*
csendes tag

Üdv!
A legfontosabb a visszaolvashatóság lenne. A ciklus elején amikor beírja a kom. számot ellenőrizni kell van-e nyitott viszgálat. (nincs levizsgálva mind a 8 féle alkatrész)
A data log funkciónál úgy tűnik nem lehet vissaolvasni a PLC-vel. (megnyitni és folytatni lehet, de nem ad vissza értéket)
Legjobb lenne kirlátlan ideig megőrizni az adatokat, ami PC szinten nem is lenne lehetetlen, de ennél a PLC-nél nem tűnik megoldhatónak.

BG

(#8972) BG* válasza spkkill (#8970) üzenetére


BG*
csendes tag

Jelenleg erre jutottam: Létrehozok egy 100-as array of struckt-ot a retain területen.
Ebben fogom tárolni a nyitott vizsgálatokat, számontartom mennyi nyitott vizsgálat van. (retain változóban) A ciklus elején lefuttatok egy for-t annyiszor ahány nyitott vizsgálat van. (nem tudom máshogy kikeresni van-e egyező kom. szám)
Ha mondjuk 10 nyitott vizsgálat van és a 6. megegyezik a megadott kom. számmal,
- betöltöm a tömb 6. elemének az értékeit egy aktuális változóba.
- áttöltöm az utolsó (10.) elem értékeit a 6. helyre hogy ne legyen "lyuk" a tömbben
- a 10. elem értékeit nullázom
- a nyitott vizsgálatok számát csökkentem egyel.

Teszek a képernyőre egy kilépés gombot, ha kilép mielőtt végzett volna a 8 alkatrésszel, az aktuális értéket beírom a tömb következő helyére (aktuális+1)

A kész vizsgálatokat logolom, így utólag át lehet nézni mi készült el, akár web serveren keresztül.

Ha kilépés nélkül lekapcsolják a gépet az utolsó befejezetlen vizsgálat elveszik.
Nem fogom tudni kiszűrni az ismétlődést, ha korábban szereplő kom. számot ír be ahol teljes volt a vizsgállat azt nem fogom tudni kiszűrni, csak a log-bal lesz látható.
A log fájlok szerverre mentését meg kell valahogy oldani különben megtelik a tárhely.

Elég macerás lesz de jelenleg nem tudok jobbat.

BG

(#8973) n0rbert0 válasza BG* (#8972) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia
Ha van szerveretek vagy egy PC-tek, ahol van Microsoft SQL szerver, akkor én ebben az irányban indulnék el. [link]

(#8974) BG* válasza n0rbert0 (#8973) üzenetére


BG*
csendes tag

Üdv!

Valószínűleg ez lenne a legjobb megoldás, de nincs vele tapasztalatom és most lem lesz idő hogy beleássam magam, de megjegyzem és később visszatérek még rá.

BG

(#8975) spkkill válasza BG* (#8972) üzenetére


spkkill
tag

A kilépés nélküli résznél is használhatnál retain DB-t. Így lekapcsoláskor sem veszik el a befejezetlen vizsgálat. Nekem még az SQL-en kívül az S7.NET jutott eszembe, mint PC-PLC kapcsolat. Ezzel is a DB-ből ki tudnád olvasni az értékeket és logolni.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.