Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#7151) ZorKK


ZorKK
csendes tag

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. Elérkezett az idő, hogy lecseréljem a Zelio vezérlőrelémet egy Siemens S7 1200 - 1211C típusú PLC-re. TIA Portal 13.0 fejlesztői környezetet tudok kölcsönkérni hozzá egy ismerősömtől, viszont azt nem tudom, hogy ehhez pontosan milyen programozókábelre lenne szükségem. Amit látok, hogy ez elméletileg Etherneten lenne hajlandó beszélgetni. Nekem eddig csak RS232 protokoll terén van tapasztalatom. Tehát ha megveszem a CPU-t és van TIA Portal programozói környezet is hozzá (természetesen tápegység is) akkor mi egyéb teendőm lenne még?
Előre is köszönöm a segítséget!

ZorK

(#7152) Szirty válasza ZorKK (#7151) üzenetére


Szirty
őstag

Nem kell hozzá semmi extra programozó interfész vagy kábel.
Etherneten keresztül programozható, debugolható.
Csak egy közönséges UTP ethernet patch kábel kell aminek a két végén RJ45 van.
Összeállítod a HW konfigot TIA-ban, adsz neki szabad helyi IP címet ugyanabban az alhálózatban amiben a PC-d van, megkeresteted TIA-val, rátöltöd.

(#7153) bekecs76


bekecs76
tag

Amikor csinálnám a hardwer configot, egyszerűen nem enged hozzáadni semmilyen eszközt. Se HMI-t, se CPU-t, se semmit. Tök mindegy mit választok ki a legördülő listából, az "add" gomb nem aktív. Konkrétan egy 315 2dp-akarnék hozzáadni, de nem működik az "add" gomb. Ismeri valaki ezt a problémát? Próbáltam a v13-as és a v14-es verziót is, de azzal is ugyan ez a helyzet. Win 10 pro 64bites rendszerem van. Tudna valaki erre valamit mondani?

(#7154) byte-by válasza bekecs76 (#7153) üzenetére


byte-by
tag

halo

esetleg támogatottségi problémák...?
a win 10 64 bit nem támogatott V13 és V14 esetén. legalább is a siemenses táblázat szerint.
a V14 sp1 és a V13 sp2 támogatja. illetve V14 sp1 fölött minden.
de lehet , hogy van más probléma is.

[ Szerkesztve ]

(#7155) HaGii válasza bekecs76 (#7153) üzenetére


HaGii
tag

Tapasztalatom szerint a win10 miatt csak random kilépések, vagy csak spontán el nem indulás tapasztalható. Gyári progi, vagy "EKB"-s :)) ?

"-Milyen telefon? Androidos? - Nem,sima okos."

(#7156) bekecs76 válasza HaGii (#7155) üzenetére


bekecs76
tag

EKB-s. Próbáltam több féle EKB-t is. Próbáltam a Siemens oldaláról letöltött Tia portal v14-et. Azzal is ez a helyzet. Lehet az EKB-vel csinálom rosszul? Igazából nem lehet elrontani: Required kesy-nél összes pipa kijelölése majd katt a dupla kulcsra. Nem tudom mi lehet a baj...
A v14 SP1-egy, hogy lehet letölteni? A siemens oldalon nem találtam.

(#7157) HaGii válasza bekecs76 (#7156) üzenetére


HaGii
tag

Próbáld meg, hogy nem a required kulcsokat használod.
EKB-ben TIA portal, V13 és pipáld ki az összeset. Rosszabb nem lesz :) .

SP1-ek , valamint azok update-jei leszedhetők Automation Updaterrel (települ a TIA-val együtt).
Search for software updates, vársz, letölt, telepít.

"-Milyen telefon? Androidos? - Nem,sima okos."

(#7158) Mazsika válasza bekecs76 (#7153) üzenetére


Mazsika
őstag

Szia,

1200ast se enged, mert akkor gyanús, hogy licence probléma...

Dáccsika

(#7159) ZorKK válasza Szirty (#7152) üzenetére


ZorKK
csendes tag

Nagyon köszönöm az infót! Csak, hogy biztosra menjek, azért ha nem haragszol, dobok be egy linket. Ez a PLC lenne a választottam.
[link]

ZorK

(#7160) bekecs76 válasza Mazsika (#7158) üzenetére


bekecs76
tag

Ez a v14 nem enged semmit. Pedig most frissítettem Sp1-re. A v13-as verzió az 1200-ast engedett, de ugye az nekem nem jó. Amúgy a korábbi v13-as verziót is frissítettem sp1-re majd utána sp2-re, de mire mindent letöltött magának, meg feltelepített, fullra meg telt a 128Gb-os Ssd vinyóm. Pedig csak a windows van rajta meg az office. Aztán azt leszedtem, eljátszottam vele egy egész délutánt. Most ezzel a v14-el kinlódok, de nem bírok rájönni miért csinálja ezt, hogy nem enged hozzáadni semmit. Lehet az EKB nem jó, de már több félét is próbáltam. Vagy a win 10 pro 64 bit miatt van. Nem tudom...

[ Szerkesztve ]

(#7161) HaGii válasza bekecs76 (#7160) üzenetére


HaGii
tag

Hello!

Amiket letöltött azokat telepítés után törölted? c:\Users\...\Downloads\simatic\tiaportal
+ a törölhető TEMP könyvtárak tartalmát.
Egyébként V14 ~ 12 giga, V13 10 giga. SIM-mel, naprakészen.

Az EKB-ben még mindig csak a required kulcsokat adod meg?

"-Milyen telefon? Androidos? - Nem,sima okos."

(#7162) bekecs76 válasza HaGii (#7161) üzenetére


bekecs76
tag

Próbáltam az "all keys" is, de ugyan az a helyzet. Most délután megint el voltam vele... Mindenhogyan próbáltam. V13, v14, sp1 sp2..., vagy három féle EKB-vel, de sehogy nem akar normálisan működni. Úgyhogy feladtam. Lepucoltam a gépről. Majd egyszer talán nekifutok még egyszer, de nem mostanában lesz az biztos.

(#7163) ooovatos


ooovatos
újonc

Sziasztok!
Ha esetleg érdekel valakit 300-as PLC, jelezze: ooovatos@gmail.com
Küldöm a részleteket.

(#7164) Rigor Mortis válasza bekecs76 (#7162) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

Szervusz bekecs76!

Nos, én már belefutottam ebbe a problémába. Tipikus (legalábbis a SIEMENS support fórum idevágó témagazdagságából erre lehet következtetni) TIA portal nyavalya, de megoldható.
Én annyival szerencsésebb voltam, hogy kaptam egy 0086:000001 számú hibaüzenetet, amit a License Manager küldött, miközben próbáltam kiválasztani az új hardvert. Ez vezetett nyomra. (Egyébként nálam TIA V14, Win10, 64bit környezetben, a hardver elemek mellett megjelent egy piros pecsét (?) szimbólum, mint ahogyan az általad korábban csatolt fényképen is megfigyelhető.)
A megoldás egyszerűen az, hogy a License Managert, és a TIA V14-et is rendszergazdaként kell futtatni.
Hogy ne kelljen minden programindításnál eljátszani a jobb klikk, helyzetérzékeny menü, kiválasztom az admin futtatás lehetőséget, mindkét alkalmazás esetén a Tulajdonságok/Kompatibilitás fül/Összes felhasználó beállításai gomb megnyomás után felbukkanó ablakon pipáld be "A program futtatása rendszergazdaként" paramétert. Így a továbbiakban minden indításnál rendben lesznek a rendszergazdai jogok.
A V14 mellett mindig fusson a License Manager is!
Ez a módszer nálam bevált. Remélem neked is működni fog.

RM

[ Szerkesztve ]

(#7165) bekecs76 válasza Rigor Mortis (#7164) üzenetére


bekecs76
tag

Huuu, de kár, hogy nem jöttél korábban. Két-három napon keresztül, fel-le telepítgettem minden féle verziót. Elcsesztem vele egy csomó idöt..., mondom most már hagyom a francba az egészet. Azért kösz, hogy írtál, meg fogom próbálni ezt a módszert, aztán majd megírom a fejleményeket.

(#7166) Rigor Mortis válasza bekecs76 (#7165) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

Igen, későn néztem rá a fórumra és későn is reagáltam. Sajnálattal olvastam, hogy addigra már alkalmaztad az "OBK eljárást" :D , de abból, amit írtál, úgy gondoltam neki fogsz futni újra a "szélmalmodnak".

Tudom, mennyire gáz már az elején elakadni valamivel. Én is küzdök a saját szélmalmaimmal. Ne add fel, menni fog!

RM

(#7167) Mazsika válasza Rigor Mortis (#7166) üzenetére


Mazsika
őstag

"OBK eljárás" mit jelent?

Dáccsika

(#7168) Rigor Mortis válasza Mazsika (#7167) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

:D

Sajnos a fórum tematikája és moderálási alapelvei nem igazán teszik lehetővé számomra, hogy kifejtsem, mit is jelent egészen pontosan az "OBK eljárás". Arra kérlek, használd a fantáziád!

:D

Legyen annyi elég: az automatizálás (vagy általában az élet?) buktatóival folytatott szűntelen harc néha vesztésre áll. Olykor napszálltára porba hullunk, elvérzünk. Ilyenkor keserűen, lemondóan, de felindultan OBK-t kiáltunk. Másnap feltámadunk és vígan harcolunk tovább...

Elnézést kérek a képzavarért és a feleslegesnek ható pátosz miatt. Csak próbáltam virágnyelven rávilágítani a fogalom roppantmód vulgáris, rejtett jelentésére. ;)

(#7169) tibi-d


tibi-d
tag

Sziasztok!
Szerintetek egy SIEMENS OP27 color HMI projekt fájl melyik ma is kapható HMI-be migrálható. Az sem baj, ha méret-azonos a régivel. Ha nem lehetséges, akkor mi a legpraktikusabb megoldás, hogy ha a kijelző tönkre megy, helyettesíteni lehessen egy másikkal. A kijelző hátoldalán van egy I/O egység is, ami a kijelző PROFIBUS-át használja kommunikációra.
Köszi a tanácsokat.

(#7170) Szirty válasza tibi-d (#7169) üzenetére


Szirty
őstag

Mivel készült az OP27 project? ProTool?

(#7171) tibi-d válasza Szirty (#7170) üzenetére


tibi-d
tag

Igen. ProTool v6 SP3 programmal szerkeszthető. Ha kell, Prosave programmal képfile is készíthető.

(#7172) molntomi


molntomi
csendes tag

Sziasztok!

Omronos kérdésem lenne. :)

Két napja szívok egy PLC és egy HMI összekapcsolásán.
PLC: Omron CQM1H-CPU51
HMI: NQ5-SQ000-B

Az alábbi ábrán látható a kapcsolat:

A PLC és HMI Host link-en kapcsolódik össze (máshogy nem lehet az NQ szerint), HMI Unit 0, PLC Unit 1.
PC-vel USB-n keresztül programozom fel a kijelzőt.
A gond, hogy ha a PC-t eltávolítom a "körből" a kapcsolat elveszik a PLC és a HMI között. Addig ameddig a PC is a kommunikációban jelen van, a kapcsolat tökéletesen működik (bár a RUN led gyorsan villog ilyenkor is ami épp a kommunikációs hibát jelzi).
A kábellel nincs probléma (teszteltem, átnéztem).
Leírásban ilyen esetre nem találtam megoldást.

PLC comm:

HMI comm: (COM2-ön van most, de COM1-en is ugyanazt tapasztalom)

Örülnék, ha valakinek lenne egyáltalán valami ötlete :R
Köszönöm.

(#7173) JAGER 10


JAGER 10
tag

Sziasztok!

Siemens Starter-rel szeretnék csatlakozni Sinamics S120 CU320-2 DP vezérlőhöz.
Az eszközt látja, kiírja az IP címét is, viszont a projektbe nem tudom beilleszteni.
Statikus IP-vel, a tűzfal kikapcsolásával, a PG/PC beállításaival próbálkoztam.
Mivel látja a vezérlőt, ezért gondolom nem csatlakozási, hanem valamilyen szoftver támogatottsági probléma van.
Találkozott már valaki ilyennel?

(#7174) JAGER 10 válasza molntomi (#7172) üzenetére


JAGER 10
tag

Szia!

A PLC soros port beállításainál próbáld meg a "Custom" lehetőséget megfelelő paraméterekkel beállítva, töltsd rá a vezérlőre és kapcsold ki, majd be.
Egy próbát megér! :)

[ Szerkesztve ]

(#7175) Szirty válasza tibi-d (#7171) üzenetére


Szirty
őstag

Ha elküldöd a projectet megpróbálhatom migrálni valamire.
De ha csak ProSave image mentés van akkor felejtős. Azt sem migrálni sem szerkeszteni nem lehet. csak ugyanolyan panelre visszatenni.

(#7176) byte-by válasza molntomi (#7172) üzenetére


byte-by
tag

halo

a plc port beállítasait nem kell elállogatni.
az NQ-n a protokoll "None"-t ír.
be lett állítva protokoll az NQ-n a projekt létrehozásakor?
azért kérdezem, mert később nem lehet.

[ Szerkesztve ]

(#7177) tibi-d válasza Szirty (#7175) üzenetére


tibi-d
tag

Ok. Holnap küldöm.
Köszi.

(#7178) molntomi válasza byte-by (#7176) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

Nem tudom így már hogy ki lett-e választva, de nem gond újra írni a projektet, a kérdés, hogy még is hol lehet beállítani a kijelző protokollját, mert én nem találtam. (Leírásban sem).

[ Szerkesztve ]

(#7179) byte-by válasza molntomi (#7178) üzenetére


byte-by
tag

halo

ott, a beállításoknaál lehet megnézni elmentett projekt esetében is.

ekkor már nincs lehetőség módosítani.

de újat lehet kezdeni , de az elején mindenképp beállítani a protokollt.
ezt azért kell, mert többféle gyártó több féle protokolljához is lehet illeszteni és az első letöltéskor azt a firmware-t és drivert tölti le.
a COM1 és COM 2-nél ilyenkor aktívak lesznek a legördülő menük.
a Baud Rate, data Bits, stb. automatikusan ki lesz töltve, alapértelmezett beállítási értékekkel.

ezután már működnie kell, a plc-n a settings-ben a soros portot nem igazán kell el állogatni.
ebbe a projektbe be lehet másolni a nem működő projrkt elemeit, így nem kell mindent újra írni.

utóirat, ezen fórumon már jeleztem, hogy véleményem szerin az NQ szériát meszziről el kell kerülni,
ha mód van rá.

[ Szerkesztve ]

(#7180) Fortitude444


Fortitude444
csendes újonc

Sziasztok!

Olyan gondom lenne, hogy régi laptopomat lecseréltem egy újra, amin jelenleg van egy win10.. és mellé telepítettem win 7-et, mert ezt ajánlották PLC programozáshoz.(nem tudom, miért.)

Van egy S7-300as PLC-m, rajta pár modullal, viszont sehogy sem tudok hozzácsatlakozni, ebben szeretnék segítséget kérni. Régebben Profibuson / MPI-on csatlakoztam rá, ezekhez van adapterem.

Pontosan nem tudom, hogy a step7ben miket kell beállítani, hogy működjön a kommunikáció ha valaki tudna ebben segíteni azt megköszönném. :)

jelenleg ennyi van a HW Configomban:
[link]

Adapter: PC Adapter USB A2
Windows 7 Professional
Simatic Manager telepítőt ismerősömtől kaptam hozzá (step7 v55 sp4)
+ Simatic_Short_Keys_EKB_2006_11_14

(#7181) molntomi válasza byte-by (#7179) üzenetére


molntomi
csendes tag

Köszönöm a választ!

De itt, ha ezeket beállítod (új projektnél) a HMI protokollja akkor is None lesz.
Megnéztem, be volt állítva a COM1 és a COM2 is.

A probléma ugyanúgy fent áll.

Ui.: Teljesen egyetértek, az NQ szériát aki teheti kerülje el, lehet én is így fogok tenni.

[ Szerkesztve ]

(#7182) Szirty válasza Fortitude444 (#7180) üzenetére


Szirty
őstag

Telepíted a PC Adapter USB A2 drivert, az adapter bekerül a PC/PG interface listába.
Ott kiválasztod.
Utána működnie kell.

(#7183) byte-by válasza molntomi (#7181) üzenetére


byte-by
tag

halo!

a protokoll az első letöltésnél aktualizálódik.
én CJ2-vel és USB-n keresztül használtam, nem volt probléma.

talán ...milyen a NQ-designer verziója?
milyen hosszú a kábel a PLC és a HMI között?

érdekesnek találom a problémát, és nyilván neled bpsszantó is.

(#7184) molntomi válasza byte-by (#7183) üzenetére


molntomi
csendes tag

Hali!

Kábel méret: kb. fél méter, ez még csak tesztelésre van kialakítva
NQ Version: 2.00

Frimware:2.23

Egy ötletem marad, a battery 0,5V, 3V helyett, majd cserélem és hátha történik valamit.

[ Szerkesztve ]

(#7185) byte-by válasza molntomi (#7184) üzenetére


byte-by
tag

halo

az elem nem csinál ilyen problémát, de egyébként ha aktuális kicserélheted.

viszont az elején belinkelt képen a PLC settings -nél az unit nubmer át van állítva 1-re.
azt próbáltad visszaállítani alapra?

illetve esetleg még töltsd le a legújabb NQ -designert.
de vigyázz, mert nem a megszokott módon frissül.
előszőr le kell totál dózerolni a régit és úgy telepíteni az újat.
v2.21 a legújabb, omron kft oldalon díjmentes.(még jó, hogy nem kérnek ezért pénzt...)

"szerkesztés"
jut eszembe, a soros kábel az omronos? csak azért kérdezem, mert a gépkönyv dedikált rs232
kábelt ír a csatlakozáshoz.
tudom , írtad, hogy lecsekkoltad, ez azt jelenti, hogy egyébként csatlakoztál vele már omron PLC-re
és online tudtál lenni?

[ Szerkesztve ]

(#7186) molntomi válasza byte-by (#7185) üzenetére


molntomi
csendes tag

Hali,

"viszont az elején belinkelt képen a PLC settings -nél az unit nubmer át van állítva 1-re.
azt próbáltad visszaállítani alapra?"

- természetesen, de semmi változás.

"illetve esetleg még töltsd le a legújabb NQ -designert.
de vigyázz, mert nem a megszokott módon frissül.
előszőr le kell totál dózerolni a régit és úgy telepíteni az újat.
v2.21 a legújabb, omron kft oldalon díjmentes.(még jó, hogy nem kérnek ezért pénzt...)"

- Ezt holnap kipróbálom, de kb. 2 hónapja van a gépen, nem hiszem azóta frissült.

"jut eszembe, a soros kábel az omronos? csak azért kérdezem, mert a gépkönyv dedikált rs232
kábelt ír a csatlakozáshoz.
tudom , írtad, hogy lecsekkoltad, ez azt jelenti, hogy egyébként csatlakoztál vele már omron PLC-re
és online tudtál lenni?"

- Soros Omron kábel :)

Amit nem értek, a kommunikáció rendben van, akkor, ha a PC is bent van a körbe!!!!

Szerintem lassan nem adok több esélyt az NQ-nak. :o :o :o

[ Szerkesztve ]

(#7187) byte-by válasza molntomi (#7186) üzenetére


byte-by
tag

halo!

érdekes a dolog, én személy szerint csak USB-n keresztűl használtam a korábban megadott PLC
környezetben. De akkor minden működött.
Esetleg az omron support megkérdezése járható út lehet, hátha van ötletük. szoktak segíteni, ha az ember esetleg nagyon elakad.
Nem tudom mire gondoljak , hasonló helyzetbe én nem kerültem, de hátha van itt még valaki akinek van ötlete.
vagy tudja.

Esetleg CQM DIP kacsolók?....stb.,de ez csak vaktöltény...

"Szerintem lassan nem adok több esélyt az NQ-nak."

hosszú évek óta száműztük a rendszerből.

[ Szerkesztve ]

(#7188) vtomcsire válasza molntomi (#7186) üzenetére


vtomcsire
csendes tag

Szia!

Hmi tápcsatlakozónál be van kötve a földelés?

(#7189) tibi-d


tibi-d
tag

Sziasztok!
Milyen csatlakozó bekötésű kábel kell az OP27 HMI projekt fájl fel, és letöltéséhez. Nekem DB15/DB9 kábelem van, aminek a bekötése:
DB15 DB9
3 3
4 2
5 7
10 8
12 5

A DB15 az IF2-re, a DB9 a PC COM1-re csatlakozik. A ProTool azt írja ki, hogy nincs kapcsolat. Ha a ProSave-vel akarom a képfájlt letölteni, akkor azt írja ki, hogy nincs fájl, bár látszólag akar csatlakozni. A HMI ilyenkor is Transfer módban van.

(#7190) tibi-d


tibi-d
tag

Időközben a képfájlt sikerült lementeni, a projekttel még szenvedek.

(#7191) vtomcsire válasza tibi-d (#7190) üzenetére


vtomcsire
csendes tag

Szia!

Eszközkezelő com port beállítások megfelelőek? Nekem úgy rémlik nem szerette csak a 9600 ill. 19200-as sebességet.

(#7192) tibi-d


tibi-d
tag

IF1B porton keresztül lehet-e projekt fájlt fel-le tölteni az OP27 (-ről, -re).

(#7193) tibi-d


tibi-d
tag

Igazából annyit szeretnék megtudni, hogy az OP27-ben lévő program megegyezik-e a PC-n lévő projekt fájlal. Erre van-e bevált technika?

(#7194) molntomi


molntomi
csendes tag

Köszönöm a válaszokat az NQ kijelzővel kapcsolatban!

Jobbnak láttam elcsomagolni és száműzni a fiókba. :)
Szerencsére "csak" egy új projektben lett volna szerepe, de így gyorsan leszavazásra került.

Mindenki kerülje el aki teheti.

(#7195) Szirty válasza tibi-d (#7192) üzenetére


Szirty
őstag

Az OP27 manual szerint lehet.

(#7196) Szirty válasza tibi-d (#7193) üzenetére


Szirty
őstag

Az automatikus összehasonlításra semmilyen lehetőség nincs, mivel a panel nem tárolja a forrás projectet, csak a lefordított, RT által futtathatót.

Persze elvileg megtehetnéd, hogy lemented ProSave-vel az eredeti image-et, majd rátöltöd a kérdéses projectet, majd azt is lemented ProSave-vel és bináris file összehasonlító programmal megnézed eltér-e a két bináris file egymástól.

Gyanítom azonban, hogy még ugyanazon project is mutatna eltérést, így ez a módszer aligha használható.

(#7197) Szirty válasza tibi-d (#7189) üzenetére


Szirty
őstag

A korábban linkelt OP27 manual-ban benne van a csatlakozók bekötése is.

(#7198) tibi-d válasza Szirty (#7197) üzenetére


tibi-d
tag

Köszönöm a választ, sejtettem, hogy így lesz. Minden esetre már megvan a képfájl, végső esetben vissza lehet tölteni. A berendezést 2000-es évek elején telepítették. Az eredeti projekt fájl van meg, még az akkori ProTool verzióval készítve. Ha megnyitom a mostani verzióval, a progi közli, hogy csak átkonvertálás után tudja megnyitni. Ha az átalakított projektet töltöm fel, elvileg ezután is működnie kell a PLC-vel. Ezt majd csak akkor tudom kipróbálni, ha kiveszik karbantartásra.

(#7199) Szirty válasza tibi-d (#7198) üzenetére


Szirty
őstag

A konvertálás következménye valószínűleg az lesz, hogy a legközelebbi rátöltésnél figyelmeztetni fog ugyanerre a verzió eltérésre. Átkonvertálta, de az már nem megy fel a HMI runtime-ra. Ez meg OS update-et fog kiváltani. Ezzel sincs gond, megcsinálja (bár van benn rizikó).

(#7200) tibi-d válasza Szirty (#7199) üzenetére


tibi-d
tag

Ha a frissített feltöltés még sem lenne jó, a régi képfájlt vissza lehet tölteni?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.