Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#7951) Tomika86 válasza byte-by (#7950) üzenetére


Tomika86
senior tag

Köszi!

(#7952) ZetorGumi válasza Tomika86 (#7951) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Sziasztok.

Adott egy S7 1214C -> PP17 II PN kapcsolat. TIA V14 az alany.
HW konfig össze van rakva, működik. Gombokat tudom monitirozni, LED-eket ki tudom vezérelni, a DO-t ki tudom vezérelni, de a DI-re kötött bemenetek az istenért sem akarnak életre kelni.
Elvileg működöképes a PP17.
Valakinek ötlet, hogy mi lehet a rossz? Beállítás, vagy huzalozás?
Próbáltam már direktben +24-et vezetni az egyik bemenetre, úgy sem.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7953) Tomika86 válasza ZetorGumi (#7952) üzenetére


Tomika86
senior tag

Hogy van a huzalozás?

[ Szerkesztve ]

(#7954) Marci0607


Marci0607
újonc

Sziasztok!

Van egy cpu 315 amit tudok programozni működik minden. Ugyanazzal a PCvel, kábellel stb próbálnék csatlakozni egy másik plchez cpu 315 2dp-hez de sehogy nem ismeri fel, a sima 315nél semmi gond. Létezhet erre valami trükk amit nem ismerek vagy valószínű hardware hibás?

(#7955) And válasza Marci0607 (#7954) üzenetére


And
veterán

Egész pontosan milyen típusjelű CPU-hoz próbálsz csatlakozni, miféle kábellel és melyik portján keresztül? Ez azért lehet érdekes, mert futottunk már bele olyan (emlékeim szerint) 315-ösbe, amelyiken a két port (Profibus) DP illetve MPI/DP volt, és mint később kiderült, utóbbi DP-nek volt konfigurálva, így az MPI-kábelünkkel nem értük el. Később szereztünk Helmholz MPI/Profibus-ethernet gateway kábelt, azzal tudtunk hozzá csatlakozni.

(#7956) Marci0607 válasza And (#7955) üzenetére


Marci0607
újonc

Ő lenne, 6es7-315-2af02-0ab0
Igen a MPI programozó kábellel próbálkoztam

[ Szerkesztve ]

(#7957) Szirty válasza Marci0607 (#7956) üzenetére


Szirty
őstag

Jó lenne ha leírnád milyen kábellel (interfésszel) próbálkozol mert az hogy "MPI kábel" elképesztően kevés infó. (Külön kérték hogy írd le pontosan).

Az is lehet hogy nem a 2-es címen van a CPU vagy nem 187.5 kbps-re van beállítva az adatsebesség az MPI porton.
Milyen programot használsz? Ha Simatic managert (klasszikus Step7) akkor próbálkozhatsz a "Display accessible nodes" menüponttal ami felderíti a hozzáférhető eszközöket.
Van-e valamilyen eszköz csatlakoztatva ahhoz a porthoz vagy csak a PC?
Hogyan van pontosan beálítva a PG/PC interface a gépeden?

(#7958) Marci0607 válasza Szirty (#7957) üzenetére


Marci0607
újonc

Amsamotion 6es7-972-ocb20-0xa0 kínait használok elnézést.
Managert használok, minden beálítást megpróbáltam csak a sebességet nem :W 19,2-n volt átraktam 187,5-re és működik. Köszönöm szépen! :)

(#7959) ZetorGumi válasza Tomika86 (#7953) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Egy táp, az látja el a PLC-t, a PP17-et, illetve arról kapcsolok 24-et a bemenetre.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7960) Szirty válasza Marci0607 (#7958) üzenetére


Szirty
őstag

"átraktam 187,5-re"

Ez a sebesség az alapértelmezett S7-300/400 esetén.

(#7961) Tomika86 válasza ZetorGumi (#7959) üzenetére


Tomika86
senior tag

A .0 elötti 1M sorkapocs be van kötve?

(#7962) ZetorGumi válasza Tomika86 (#7961) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Az be.
Az 1200-ason működnek a DI-k, a PP17-en nem. :D
ott nem rénlik hogy lenne N direktbe, hanem csak a 16 bemenet.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7963) Szirty válasza ZetorGumi (#7962) üzenetére


Szirty
őstag

Lehet hogy nincs benne a process image-ben :)
Nézd meg a HW configban! Meg azt, hogy PI területen sem jön az adat róla (PIB/PIW)?

(#7964) ZetorGumi válasza Szirty (#7963) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Ez egy jó kérdés. Alapesetben benne kellene lennie szerintem.
Este ránézek. :)
Köszi a tippet.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7965) ZetorGumi válasza Szirty (#7963) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Jelentem benne van a Process Image-ban, és úgy sem áll velem szóba.
De a kimenetei viszont működnek, ledeket kötöttem rá, és simán megvilogtatja.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7966) spkkill válasza ZetorGumi (#7965) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Az adatlap szerint az utolsó két byte (esetedben 16-17) a digitális bemeneteké, azokat is monitoroztad?

(#7967) ZetorGumi válasza spkkill (#7966) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Csak azokat monitoroztam. :)
a gombok nyomásra váltanak állapotot, azokat használom is, és működnek.

Update: Meglett a hiba. Magamat sz.pattam. :D

Rendszer: 2 db 5A-s 24 V-os táp van beépítve, nullájuk közösítve.
egy táp a PLC, HMI, PP17 triónak, egy a többinek.
A kapcsoló a másik tápról kapta a 24-et, és így nem tetszett neki.
Közösre húztam a +-t is, előtte azért tizedre pontosan belőttem a feszt, és így működik.

Azért nem gondoltam erre, mert máshol így, több táp, nullpont közösítéssel megy évek óta.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7968) crucified válasza ZetorGumi (#7967) üzenetére


crucified
tag

Szia, ez a közösítés sosem szerencsés, szakmailag nem is szabad. Nagyon könnyen szivathatja meg az ember magát vagy a céget egy ilyen jellegű kötéssel.

(#7969) ZetorGumi válasza crucified (#7968) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Ezt én tudom, hogy a legjobb minél jobban elválasztani ezeket egymástól, de nekem itthon így volt csak lehetőségem. Benn meg ne kérdezd, már így volt kiépítve minden. :)
Itthon úgyis majd az lesz, hogy ha kész teljesen, akkor lemérem a felvett áramot, és kicserélem a két tápot egy, megfelelő méretűre.
Csak addig nem akarok venni, míg nem tudom, hogy mennyi az annyi, lehet elég csak 1db 5A-s.

[ Szerkesztve ]

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7970) crucified válasza ZetorGumi (#7969) üzenetére


crucified
tag

Szia, az lesz a tökéletes. Engem is szivattak már anno hasonlóval, gondolom a cégnél utólagos "kókányolás" miatt lehetett az a megoldás, de akármennyire finoman próbálod hangolni, attól az még két különböző potenciál lesz.

Mindig tanul az ember. :)

[ Szerkesztve ]

(#7971) ZetorGumi válasza crucified (#7970) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Itt még szerencsére nem volt evvel próbléma *kop-kop*
Remélem nem is lesz. :)

Így van, mint a mondás is tartja: “Jó pap is holtig tanul.” :)

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7972) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok

Honnan lehet legálisan TIA portal-t vásárolni. Van valaki esetleg itt a topic-ban, aki foglalkozik ilyesmivel?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7973) Szirty válasza crucified (#7968) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Az ilyesminek semmilyen problémát nem szabadna okoznia ha megfelelően van kivitelezve.
A 24V DC bemeneteknek is megvan a specifikációja hogy pl. -30V-tól +5V-ig logikai 0 szint, +13-tól +30V-ig logikai 1 szint.
Abszolút nem érdekli a bemeneti modult hogy a bemenetre nem ugyanaz a tápegység adja a feszültséget mint amelyik egyébként energiával látja el (főleg hogy még galvanikusan le is van választva).

Nálunk is van olyan megoldás ahol egy szekrényben négy darab 24V-os tápegység van.
Sőt kifejezetten előnyös ha a PLC modulok tápellátását nem ugyanaz a tápegység hajtja meg mint amelyik azoknak a szenzoroknak ad tápot amelyek a bemenetekre visszaküldik a feszültséget (ha jön a "ménkű" akkor legfeljebb csak a szenzorok és a bemenet repül, az egész rendszer nem).

(#7974) joci9 válasza Szirty (#7973) üzenetére


joci9
tag

Öööö, de a nulla volt közösítve vagy a 24 Voltok gnd-je? Remélem jó szavakat írtam, oda ahova gondoltam :-)

(#7975) ZetorGumi válasza joci9 (#7974) üzenetére


ZetorGumi
addikt

24V-ok GND-je van közösítve.
A 230-at mindkét táp ugyanarról a fázisról kapja.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7976) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!
Hogy tudok HSC esetén a megadatott pozicióknál biteket kapcsolni?
Tehát a gépen enkóder S7-1200 PLCvel és szeretnék különböző enkóder értékeknél biteket bekapcsolni?

Az összehasonlítás nem működik sima CMP == funkcióval

(#7977) ZetorGumi válasza Tomika86 (#7976) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Komparálni kell, de egy megadott határértéken belül, mert szerintem szinte soha nem kapod meg ugyanazt az értéket. Pl ha 1500-nál akarsz billenteni valamit, akkor 1490 fölött, és 1510 alatt legyen az enkóder értéke.

[ Szerkesztve ]

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7978) Tomika86 válasza ZetorGumi (#7977) üzenetére


Tomika86
senior tag

Na de ha pont azon az enkóder értéken akarok csinálni valamit?
1000-es a felbontása az enkódernek, akkor adjak meg egy tartományt, hogy 800-810 mondjuk?
Köszi!

(#7979) ZetorGumi válasza Tomika86 (#7978) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Egy próbát megérhet.

Semmilyen enkóder nem tud szerintem fix értéket adni folyamatosan. Ezért lehet jó egy valamennyi tűrés. :)

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7980) Tomika86 válasza ZetorGumi (#7979) üzenetére


Tomika86
senior tag

Ha tűrést adok akkor megáll de összevissza, mindig a tűrésen belül. Ha kicsi a tűrés akkor megse áll.
Valami megszakítás kéne ezekhez sztem. Plc ciklus idő azthiszem 3 vagy 4ms, tehát ez tuti nem sok ez miatt a ciklikus megszakítás se ér sztem sokmindent.

(#7981) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7980) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia. Lehetne használni interruptot is, de akár motion control object-et. Tudni kellene, hogy milyen PLC pontosan (FW?), milyen TIA-t használsz, milyen az encoder, hogy van bekötve, stb...?

(#7982) Szirty válasza Tomika86 (#7978) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Igen!
Így kell csinálni. Fogadd meg ZetorGumi tanácsát.
Illetve lehet még úgy is vizsgálni (ha nem HW megszakítással csinálod, hanem szoftveresen) hogy azt figyeled hogy nagyobb vagy egyenlő (illetve kisebb vagy egyenlő csökkenő irány esetén).
Persze ha az encoder felbontása kicsi a forgás meg lassú, akkor lehet egyenlőségre vizsgálni de nagy felbontás és vagy gyors mozgás esetén ez szívás.
Szervóhajtások is tartományt vizsgálnak (ami állítható, de sosem egyenlőséget néznek).

A HW-es megszakításos figyeléssel meg az a helyzet hogy kapsz egy jelet amikor a hajtás ott volt.
De hogy most is ott van arra nincs garancia :)

(#7983) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7981) üzenetére


Tomika86
senior tag

S7-1200 a plc FW passz.
Enkóder Kübler inkr. 1000 felbontás.
A B és a Z van használva HSCnél minden beállítva.
Motor fékes aszinkron. Plc indítja mágneskapcsolóval, és a féket is mágneskapcsoló oldja indításkor és leálláskor.

(#7984) Tomika86 válasza Szirty (#7982) üzenetére


Tomika86
senior tag

Köszi.
Szóval a legjobb egy kisebb felbontású enkóder lenne. 30 volt a fogszám, most 1000 lett. Túl nagyot ugrottam, de ez volt kéznél.

(#7985) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7983) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Pozicionálni akarsz vagy pozíciótól függően dolgokat kapcsolgatni?

(#7986) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7985) üzenetére


Tomika86
senior tag

Poziciótól függően kapcsolni

(#7987) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7986) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Akkor én még futnék a helyedben egy kört a megszakítási rutinokkal. Szerintem nagyobb pontosság érhető el, mint a ciklikus programban komparalással. Bár nyilván vannak a dolognak korlátai.
Ha nem csal az emlékezetem, akkor az input delay (vagy filtering nem tudom mi a pontos neve) gyárilag 6-8ms körül van. Talán ezt is érdemes kisebbre levenni.

[ Szerkesztve ]

(#7988) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7987) üzenetére


Tomika86
senior tag

Ha az enkóder bemeneteire gondolsz azok 0,1us-re vannak állítva az input filter

(#7989) Tomika86


Tomika86
senior tag

Ez az alsó 2 beállítás mit takar?

(#7990) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7988) üzenetére


n0rbert0
senior tag


Erre gondoltam, amennyiben HW interruptot használsz.

(#7989) Tomika86
Leegyszerűsítve ott tudod beállítani, hogy a PLC mikor kérdezze le az inputok és mikor frissítse az outputok állapotát.
Alapértelmezetten a process image-be frissítve vannak ciklikusan. De akár egy OB-hez is tudod kötni, hogy az adott OB elkezdődik, akkor frissíti a kiválasztott image partícióban a bemenetek állapotát, majd ha az OB lefutott, akkor a kimenetekkel teszi ugyan ezt.

[ Szerkesztve ]

(#7991) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7990) üzenetére


Tomika86
senior tag

Igen ezt raktam 0,1us-re, mert 1ms-en már kihagyott a számlálás

[ Szerkesztve ]

(#7992) Tomika86 válasza ZetorGumi (#7979) üzenetére


Tomika86
senior tag

Helló
Megcsináltam ablakosra a komparálást, így most mindig ugyanott áll meg(a gond az volt hogy én nem az ID1000-et komparáltam?)
Illetve annyit csináltam hogy egy FCbetettem a komparálásokat és SETelem a bitet. Majd utána hívom azt a blokkot amiben az ellenőrzése van a bitnek, aztán köv sorban Reset.

Így mindig ugyanott áll meg, de ha 300 a beállított akkor 470en áll meg.
Ezen hogy tudnék finomítani?

(#7993) lappy


lappy
őstag

Sziasztok
Logo plc-n kellene az alábbit megoldanom:
Van két analóg jelem. A feladat hogy mindig csak a kisebb analóg jel értéke mehet ki. Hogyan tudnám ezt megoldási milyen elemek felhasználásával?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7994) Rigor Mortis válasza lappy (#7993) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

Szia lappy!

Azt javaslom, hogy használj "Analog differeintial trigger" és "Analog multiplexer (MUX)" blokkokat a feladat végrehajtásához.

A két analóg jelet célszerű egy-egy alapbeállítású analóg erősítő blokkal kezelni, mert a MUX-ot csak paraméterátadással lehet "etetni". A két erősítő kimenetét egyenként össze kell kötni a trigger két (Ax és Ay) analóg bemenetével, fel kell paraméterezni a kapcsolási pontjait (így: On=0, Off=20000). A MUX engedélyező bemenetére "High"- t kell kötni, a trigger kimenetét pedig úgy kell a MUX S1 és S2 bemenetére kötni, hogy az S2 legyen negálva. A MUX V2 bemeneti paramétere az egyik, a V3 bemeneti paramétere a másik analóg erősítő kimeneti paramétere legyen. Ha jól csináltál mindent, a multiplexer, a kimenetére mindig a kisebb értéket fogja kiadni.

Üdv:

RM

(#7995) ZetorGumi válasza Tomika86 (#7992) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Szia.

Hamarabb legyen az ablak. :D
Ha jól olvastam, ez egy aszinkron motor, mágneskapcsolós indítással, és fékkel.
Be kellene lassítani a pozíció előtt, vagy mint fentebb is írtam, hamarabbra tenni az ablakot.
A lassítás csak frekvenciaváltóval oldható meg rendesen.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7996) Tomika86 válasza ZetorGumi (#7995) üzenetére


Tomika86
senior tag

Az lesz a következő lépés, már be van építve, csak nem szeretnék mindent egyszerre módosítani. Most csak át kell kötnöm a motort a frekiváltóra és programozni.

(#7997) n0rbert0 válasza Tomika86 (#7996) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Ha TIA V14+ és, ha az 1200-as PLC frimware-e 4.1+, akkor ajánlom figyelmedbe a korábban említett motion control technology object-et. link
Ha egy positioning axis-t beállítasz, ott és akkor tudod megállítani a motort ahol szeretnéd (lehet relatív és abszolút mozgás is). Mivel nem abszolút enckódered van ezért ildomos egy homolási szekvenciát is felvenni.
(Habár fentebb azt írtad, hogy nem pozíció szabályzás, most meg még is az, közben kiderül, hogy van frekvencia váltó is. :F Ha nem szivárogtatnád az információkat, akkor hatékonyabban lehetne segíteni.)

[ Szerkesztve ]

(#7998) Tomika86 válasza n0rbert0 (#7997) üzenetére


Tomika86
senior tag

Ezt írtam az elején is sztem, ha megnyomom a stop gombot és mondjuk 300as enkóder poziciónál kell megállni(beállított) , nem pont 300nál de jobb lenne ha nem futna túl 170 impulzust. De így már használható.

A frekvenciaváltó pedig most lett beépítve, nincs felprogramozva semmi hozzá, csak a szekrényben van. De jelenleg mágneskapcsoló van.

Tény hogy elöbb a frekvenciaváltót kellett volna beüzemelni.

(#7999) lappy válasza Rigor Mortis (#7994) üzenetére


lappy
őstag

Köszönöm de időközben sikerült megcsinalnom de ezt a megoldást is megnezem

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#8000) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Olyan Rockwell Software RSLogix500 szoftver-verzióra lenne szükségem, ami működik Windows 10-zel, és persze RSLinx is. Köszönöm a segítséget. Jó egészséget mindenkinek! Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.