Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#7801) Szakbarbár


Szakbarbár
aktív tag

Üdv!

Használt PLC-t és néhány modult szeretnék eladni és a beárazásban kérnék segítséget mert nekem fogalmam sincs mennyi a reális áruk ezeknek. Omron PLC-ről lenne szó. Aki tudna segíteni kérem privátban keressen meg.
Előre is köszönöm annak aki segít.

Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.

(#7802) byte-by válasza M@nH. (#7800) üzenetére


byte-by
tag

halo

nincs semmi elrontva.
a probléma, hogy a letöltéskor előugró "Download Options " ablaknál a
"Symbols, Comments, Program index " beállításánál a
" To / From " beállítás valószínűleg a "Memory card " van kiválasztva a " Comment memory " helyett.
de gondolom kártya meg nincs benne.

[ Szerkesztve ]

(#7803) M@nH. válasza byte-by (#7802) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Hmm, ellenőriztem amit írtál és az az érdekes, hogy a Comment memory van kiválasztva, ráadásul nem is enged mást. Ennek ellenére mégis ezt az üzenetet kapom letöltéskor :(((

(#7804) byte-by válasza M@nH. (#7803) üzenetére


byte-by
tag

nos, ez tényleg érdekes, de valami oka van.

még a DIP kapcsolók állapota okozhatja.
az SW1állása rendelkezik a program memory írásának engedélyezéséről / tiltásáról.
az SW2 , hogy honnan töltődjön be a program.
ha van manuálod nézd meg a DIP kapcsolók állapotát.

[ Szerkesztve ]

(#7805) M@nH. válasza byte-by (#7804) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Ellenőriztem a DIP kapcsolókat és jól állnak, majd megpróbáltam másik géppel is, másik oprendszerrel is, de hiába. Végül viszont bepipáltam a bekeretezett kockát és sikeres volt a letöltés. Bár nem teljesen értem miért. Köszönöm a segítő ötleteket. :R

(#7806) byte-by válasza M@nH. (#7805) üzenetére


byte-by
tag

érdekes. alapból ez nem kell.
ellenben a Special Unit Setup alapesetben nincs kijelőlve,
csak ha Transfer All-t választasz.
Az IO tábla sem, de az ugyanazon hardver esetén nem számít.

(#7807) M@nH. válasza byte-by (#7806) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Majd még gyakorlok vele hátha rájövök miért lehet.
Viszont egy kérdésem még akadt. Többször találkoztam már olyannal, hogy pl egy komparátornál nem a valós ágat láttam aktívnak monitorozás közben, persze a működő tekercset jól mutatta, de akkor is zavaró. Ennek mi lehet az oka?

(#7808) Birkaporkolt


Birkaporkolt
friss újonc

Sziasztok!
Előre szólok, hogy teljesen laikusként vagyok itt. Van egy Arduino Uno-m és egy Panasonic FP Sigma-m COM2 port-tal amihez a FPWinGR2 programot használom. Szeretnék a kettő között soros kommunikációt létrehozni. A cél, hogy az arduino analog jeleket feldolgozva sorosan küldené a plc-nek ami aztán egy DT-ben tárolná nekem.... Találtam egy két funkciót ami lehet hogy egyszerűen megoldaná a problémám, csak nem igazán tudom őket kezelni...f159 talán de nem tudom biztosan.

Addig eljutottam, hogy az Arduino tx-rx-ét rákötöttem a plc COM port-ra és 9600 as bound rate al küldök egy számot. Találtam ebben a manualban a 8.1.2 oldalon egy funkciót amit tud az enyém kezelni. Ez az f159 es...Átállítottam a plct General Communication-ra...de nemigazán akar működni...Van aki esetleg ismeri ezt a típust? Bármilyen segítség jól jönne...A megerősítés is, hogy egyáltalán jó úton járok-e... :)) Köszi!

(#7809) joci9 válasza M@nH. (#7807) üzenetére


joci9
tag

Sztem több helyen címzi a program a 169.0-át és az egyest. A monitor a porgram végéről veszi az értékét. Alt+4 -el be lehet kapcsolni az address reference toolt, rákattintasz a 169.0-ra és mutassa hányszor van használva a programban.

[ Szerkesztve ]

(#7810) Szirty válasza M@nH. (#7807) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Szerintem inkább az az oka, hogy a P_LT, P_EQ, P_GT flag-et használja a programban az összes összehasonlító utasítás.(ellentétben pl. a Siemens-el, ahol nincs külön összehasonlítási eredményt jelző flag, az összehasonlítás az RLO-t állítja be (logikai eredmény).
A monitorozás (debugger funkció) meg nincs arra felkészítve hogy az éppen monitorozott összehasonlításhoz tartozó eredményt megkülönböztesse a többitől.

Erről meg tudsz győződni ha akarsz:
Megkeresed a programban az utolsó összehasonlító utasítást és azt monitorozva a helyes állapotot látod, akkor ez lehet a helyzet...

(#7811) byte-by válasza M@nH. (#7807) üzenetére


byte-by
tag

halo

ha nem használod sehol máshol, akkor az algoritmus sajátossága.
mivel a komparátor utáni eredményjelzők az aktuális komparátor eleme, de mindegyiknél hasonló.

ha zavar, javaslom a comparátor legyen feltétel és a kimenetéhez tegyél bitet.
ekkor minden relációhoz kell egy komparátor, de nem gond.
ez a CJ sorozattól lehetséges.

(#7812) M@nH. válasza Szirty (#7810) üzenetére


M@nH.
aktív tag

joci9: ellenőriztem, de csak egy helyen van címezve.

Szirty: Valóban. Kipróbáltam gyorsan szimulátorban és tényleg mindenhol az utolsó összehasonlítás alapján jeleníti meg a program. Ezek szerint ez ilyen, de legalább már biztosra tudom :K

byte-by: igazából annyiból zavart, hogy nemértettem miért így mutatja, de most már minden világos. Ezt a bites megoldást még kipróbálom.

Mindenkinek köszönöm a válaszokat. :R

(#7813) Krisz0627


Krisz0627
csendes tag

Sziasztok.
Lenne egy olyan problémnám M5-ös PG-én hogy eltünt a soros portom. A Com1 nincs benne az eszköz kezelöben. Hogyan tudnám vissza varázsolni.
Elöre is köszönöm.

(#7814) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét, Mindenkinek! SFC példaprogramokat szeretnék beszerezni, minnél nagyobb mennyiségben. Honnan tudom ezt megtenni? Köszönöm a válaszokat. Üdv.: Joe

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#7815) Kutek


Kutek
újonc

Sziasztok!

Viszonylag kezdő PLC programozó vagyok és TwinCat rendszerrel kapcsolatos kérdésem lenne.
Azon az ipc-n amin a vezérlés is fut, hiányosan találja meg a program a referenciákat TC3 fejlesztőkörnyezetben(codesys v2.3). Mind online, mind offline módban. Érdekes módon a programot lementve saját gépre a keresés jól működik, ugyanarra a változóra megtalál minden hivatkozást.A programot nem én írtam és meglehetősen nagy is, rengeteg importált library-vel. A hibakereséshez szükségem lenne online módban lehívni a cross-reference-t.
Próbáltam újrafordítani, nem segített.
Ötlet, hasonló tapasztalat?
Előre is kösz!

(#7816) ZetorGumi


ZetorGumi
addikt

Sziasztok.

Kecskeméten, és környékén nincs valakinek kölcsön (kb 1 órára) egy legalább 12Mb-s Siemens MMC-je?
FW-t kellene frissítenem egy 1214C-n, és arra a 4Mb-s karcsú.
Sima mezei kàrtyát meg nem eszi meg.

[ Szerkesztve ]

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#7817) Milli82


Milli82
tag

Sziaszok
CP1L-EM omron PLC-vel szeretnék e-mail-t küldeni.
Az omrontól megkaptam az e-mail kliens FB-t, amivel elméletileg meg lehet oldani a dolgot.
Egy baj van, hogy az SMTP szerver címzését csak IP-vel tudom kitölteni.
Mivel költséghatékonyan szeretném megoldani, gondoltam Gmail-t használnék.
Kérdés, hogy tudok-e olyan IP-t beállítani, ami nem fog változni a Gmail-nél?
Ha ez nem jönne be:
Esetleg létezik valami custom dolog, amivel jelzéseket tudok küldeni mobil-ra?
SMS modult kellene kiváltani, mert annak hosszútávú költségei vannak.

Asus AC85P - DS118

(#7818) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét és Boldog Új Évet Kívánok Mindenkinek! Szeretnék hozzájutni egy korlátlan használatú Matrikon OPC server for Allen-Bradley programhoz. Egyelőre csak egy 30 napos trial változatot találtam a Matrikon.com-on. Aki rendelkezik ezzel, szívesen venném, ha megosztaná Velem. Köszönöm a segítséget. Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#7819) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!
Gondom van egy EM235 analóg bővítővel, valamiért nem akar működni, vagyis szerintem bekötési probléma lehet.
Van egy CPU226, majd 1db DI/O bővítő, 1db Analóg kimeneti kártya, és most raktam a sor végére egy EM235 analóg kártyát.

Egy ultrahangos szenzort szeretnék rákötni, aminek van +, - és kimenet csatlakozója. Asztalon S7-300al összekötöttem és tökéletesen mutatta a távolságot. Viszont a helyére betéve a bővítőt, maximumot mutat értékileg.

Szenzor kiemenete RA és A+-ra van kötve, A- pedig M-re. Szenzor + vezetéke +24V-on, - vezetéke pedig 0V24-en.
Többi bemenet le van zárva vezetékkel. DIP kapcsoló 1 és 6 Be, többi kikapcsolva. Programban AIW0-ként olvasom az értéket, csak ez az egy bemeneti kártya van.

Köszönöm a segítséget!

(#7820) Tomika86 válasza Tomika86 (#7819) üzenetére


Tomika86
senior tag

Pont fordítva voltak a DIP kapcsolók.
Megoldódott

(#7821) lappy


lappy
őstag

Siemens LOGO plc -ben van élfigyelés? ha igen hol ha nem hogyan tudom megoldani fb nyelven? 0-1 átmenet kellene figyelnem

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7822) spkkill válasza lappy (#7821) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
A Logo-ban élfigyelt ÉS kapuk vannak, "AND(Edge)" néven keresd,párja a "NAND(Edge)".

[ Szerkesztve ]

(#7823) lappy válasza spkkill (#7822) üzenetére


lappy
őstag

Köszi idő közben megtaláltam és működik!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7824) PeterUr


PeterUr
csendes tag

Rievtech PLC ről mi a vélemény föleg lakás automatizáláshoz, világítás stb mert egyre több ilyen jellegű érdeklődés van. Intenzíven használom a inpulzus relés megoldásokat. És olyan rendszert szeretnék kiajánlani megtanulni ami jól fejleszthető. De nem agyament drága. Tudom vannak okos otthon megoldások de azokat néha a pokolra kívánja egy két felhasználója. Attól sokkal megbízhatóbb megoldásokat szeretnének. Köszönöm a segedelmet.

(#7825) Szirty válasza PeterUr (#7824) üzenetére


Szirty
őstag

Szerintem nem érdemes PLC-vel házat automatizálni. Nem költséghatékony.

(#7826) byte-by válasza PeterUr (#7824) üzenetére


byte-by
tag

halo

egyetértek Szirty kollégával.

mindazonáltal, hogy a kérdésre feleljek a rievtech cucc meglepően jól sikerült low budget kategória, ipari körülmények között is megállja a helyét.
a szoftvere ingyenes , a support magyarországi és elég jó.
használunk rievtech eszközt és a legmeglepőbb a HMI, mivel jó az árfekvése és a tudása is, több gyártóval is kompatibilis.
jelenleg ez a vélemény, még nem futottunk bele nagy problémába a vezérlővel.

ez így reklám szagúnak tűnhet, de továbbra is jelzem, hogy egy nagy gyártó terméke mellett használjuk kisebb , egyszerűbb automatizálásra és megállja a helyét.
bár épület automatizálás szempontjából nincs tapasztalatunk róla.

[ Szerkesztve ]

(#7827) lappy


lappy
őstag

A következő kérdésem lenne felétek:
Van egy nyomógomb meg egy lámpa. A feladat az hogy amíg nincs megnyomva a gomb addig a lámpa 0 (nem aktív) amikor megnyomom akkor aktív marad. (ezt talán most átgondolva időzítővel megoldható) azt hogyan tudnám megoldani hogy amig nem jár le az idő addig a gomb inaktív legyen azaz ha megnyomom akkor olyan mintha ott sem lenne?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7828) Szirty válasza lappy (#7827) üzenetére


Szirty
őstag

Szia lappy!

Nem pontos a leírás.
1. Mikor kezdjen el telni az időzítő? A gomb megnyomásakor, vagy felengedésekor?

2. A gomb felengedéséig az időzítő nem tilt? Ha a gombot nyomva tartod addig világít amíg nyomod az időzítőtől függetlenül?

3. A gomb felengedése után az idő letelte előtt újra megnyomva a gombot az időzítő tiltja a lámpát?

4. Mi történjen ha a gombot megnyomod (lámpa bekapcsol) majd felengeded (lámpa kikapcsol) és az idő letelte előtt újra megnyomod (lámpa nem kapcsol be az időzítő tiltása miatt) de a gombot nyomva tartod és letelik közben az idő? Ilyenkor az idő leteltével kapcsoljon be újra és kezdjen újra telni az iső, vagy ne kapcsoljon be újra csak ha a gombot felengeded majd újra megnyomod?

5. Mivel akarod megoldani? PLC programmal? Ha igen, milyen PLC-vel?

A nyitott kérdések miatt az általad megadott leírásnak számtalan működésmód megfelel.

Mindenesetre itt van két megoldás, hogy valami konkrétum is legyen:
alt="" title=""

A network-ök sorrendje lényeges (ha megcseréled a kettőt, nem működik)!
alt="" title=""

A kettő egyformán működik, de a 2. spec. időtagot tartalmaz.

[ Szerkesztve ]

(#7829) Szirty


Szirty
őstag

Helyesbítés:

A 2. képen fent az I0.0 utáni --I/I-- T1 hivatkozás az nem T1, hanem természetesen T2!

(#7830) crucified válasza lappy (#7827) üzenetére


crucified
tag

Szia, lehet én gondolom rosszul, de ahogy Te is írtad egy közönséges időrelével megoldható, nem kell hozzá PLC.

(#7831) lappy


lappy
őstag

Pontosítok!
Ha nincs megnyomva a nyomógomb akkor a kimenet aktív (ajtó). Ha megnyomom (0-1 átmenet esetén) a kimenet 0 lesz. Ha nem történik változás akkor 5 ms múlva újra lezár. Azt szeretném megoldani hogy az 5 ms alatt ne lehessen a gombot nyomni (hatástalan legyen a program szerint fizikailag hiába nyomja)
Ez egy elektromos zár ami gomb hatására nyit, de ha nem nyitják ki az ajtót lezár. Ha kinyitják és újra becsukják akkor egy ventilátor indul el.
Siemens LOGO PLC -vel van FB nyelven.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7832) lappy válasza lappy (#7831) üzenetére


lappy
őstag

vagy az is jó ha újra nyomják a gombot akkor újra induljon a B023 időzítő

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7833) Szirty válasza lappy (#7832) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Szerintem jobb lenne ha nem csöpögtetnéd az információt a feladattal kapcsolatban, hanem kerek perec leírnád mi a cél és ezzel amit leírtál milyen problémát kellene megoldani. Ne azt írd hogy gomb ezt meg azt csinálja, hanem hogy mi az egésznek a célja.
Most sokadik üzenetváltásra kiderült hogy valamiféle ajtózárról van szó.

5ms-os időzítést akarsz.
El sem tudom képzelni miféle ajtózár lehet az aminek számít öt ezredmásodperc.

(#7834) lappy válasza Szirty (#7833) üzenetére


lappy
őstag

Elnézést kérek
A konkrét feladat:
A légzsilip alapvetően két eltérő tisztaságú tér közötti átjárást tesz lehetővé. Mindkét
irányból történő mozgás esetén légöblítés történik (ventilator). A vezérlés biztosítja, hogy normál működés esetén a zsilip kapui közül mindig csak az egyik legyen nyitható. A reteszelt
működés megakadályozza, hogy a két eltérő tisztaságú térből szennyeződés kerülhessen
át. Alaphelyzetben a fülke kapui zárva vannak. A kapu nyitását nyomógombbal lehet kérni, melyeknek visszajelző lámpái vannak (egy piros és egy zöld). A szürke tér felőli vagy tiszta tér
felőli nyitást követően a belső világítások felkapcsolnak, kapu zárását követően légöblítés
történik. Légöblítés ideje alatt (15mp) a kapuk nem nyithatóak. Mindkét oldalon és a fülkén
belül vészjelző nyomógombok vannak elhelyezve. Vészgomb megnyomása esetén az
kapuk azonnal nyitható állapotba kerülnek. Vészgomb aktív állapota esetén mind a két kapu
nyitott állapotban marad.
az előzőleg feltöltött képen természetesen csak a teszteléshez adtam meg rövidebb időket.
A probléma:
ha bármelyik nyomógombot megnyomom akkor az ajtók egy megadott ideig nyitva vannak majd önműködően bezárnak (ez megvan), de ha újra megnyomom a gombot akkor vagy újra kellene indulnia az időzítőmnek vagy figyelmen kívül kellene venni a gombnyomást ha nem nyitják ki az ajtót. Viszont ha kinyitom az ajtót és becsukom akkor viszont 15 ms-ig zárja mindkét oldalon az ajtókat és ezután kinyitja az ellenkező oldalon lévő ajtót.
Mi áll rendelkezésre:
LOGO PLC
oldalanként: 1 db nyomógomb (visszajelző lámpák beépítve polaritástól függően zöld vagy piros színű), 1 db elektromos ajtózár (1 db relé az ajtó reteszeléshez és 1 db reed-érintkező visszajelzésként hogy az ajtó nyitva vagy zárva)
amennyiben nem elég az infó akkor még írok hozzá :D

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7835) Szirty válasza Szirty (#7833) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Még mindig akad kérdés:
Ajtó nyitás kérő nyomógomb csak a zsilipkamrán kívül vannak és belül nincsenek?
Ha belül is vannak akkor az adott ajtónál lévők párhuzamosan mennek ugyanarra a bemenetre vagy másik bemenetre megy?

Ha ajtó nyitás gombok CSAK kívül vannak:
Alaphelyzet van (nincs légöblítés, ajtók zárva). Ekkor megnyomja valaki az 1-es ajtó nyitás kérő gombját, nyithatóvá válik X ideig az 1-es ajtó. Delikvens X időn belül kinyitja, bemegy és becsukja maga után.
Elindul a légöblítés mialatt mindkét ajtó zárva és annak nyitása sem kérhető kívülről.
Letelik az öblítési idő, majd nyithatóvá válik a 2-es ajtó. mennyi ideig marad nyitható?
Mert ha állandóan, akkor mikor záródik a retesz? Ha majd megint megnyomják az 1-es ajtó gombját kintről?
Vagy akkor ha kinyitották a 2-es ajtót?
Ha a 2-es ajtó nyitásáig marad nyitható a 2-es ajtó, mi van akkor ha a bent lévő delikvens NEM a 2-es ajtón akar kimenni hanem az 1-es ajtón (tehát vissza akar menni arra az oldalra ahonnan bejött)? Nem tud mert bent nyitáskérés. vagy kimegy az 1-es ajtón és eljátssza visszafele az egész procedúrát?

Ha viszont egy ideig tartja nyitható állapotban, akkor mi van ha az idő leteltéig a delikvens nem hagyja el a kamrát?
Nem tud kijönni csak vészgombbal ha belül nincs normál nyitáskérő gomb, vagy megvárja amíg jön valaki és kintről kinyitja neki!

Másik kérdés: Az ajtónyitás egy retesz oldás ha jól értem és nem az ajtó fizikai nyitása...

(#7836) lappy válasza Szirty (#7835) üzenetére


lappy
őstag

Ajtó nyitás a kamrán kívül van mindkét oldalon (tiszta tér, szennyezett tér) ezeken felül van még vészgomb kívül és belül is (a bent ragadás miatt, vagy veszély esetére).

Ha ajtó nyitás gombok CSAK kívül vannak:
Alaphelyzet van (nincs légöblítés, ajtók zárva). Igen Ekkor megnyomja valaki az 1-es ajtó nyitás kérő gombját, nyithatóvá válik X ideig az 1-es ajtó. Igen Delikvens X időn belül kinyitja, bemegy és becsukja maga után. Igen
Elindul a légöblítés mialatt mindkét ajtó zárva és annak nyitása sem kérhető kívülről. Igen
Letelik az öblítési idő, majd nyithatóvá válik a 2-es ajtó. mennyi ideig marad nyitható? Addig amíg az ott lévő érzékelő jelet nem ad, hogy változás történt az ajtó állapotában. Alapesetben be van csukva ilyenkor egy reed-érzékelő zárva van. Amikor kinyitja az érintkező nyit majd ha újra becsukja akkor érintkező zár. (ilyenkor kell zárni az ajtókat (nincs bent ember)
Mert ha állandóan, akkor mikor záródik a retesz? Ha majd megint megnyomják az 1-es ajtó gombját kintről? Csak ha letelt az öblítés!
Vagy akkor ha kinyitották a 2-es ajtót?
Ha a 2-es ajtó nyitásáig marad nyitható a 2-es ajtó, mi van akkor ha a bent lévő delikvens NEM a 2-es ajtón akar kimenni hanem az 1-es ajtón (tehát vissza akar menni arra az oldalra ahonnan bejött)? Ilyen nem lehetséges! Nem tud mert bent nyitáskérés. vagy kimegy az 1-es ajtón és eljátssza visszafele az egész procedúrát? Ha már nyitáskérés volt akkor nem lehet visszafordulni
Ha viszont egy ideig tartja nyitható állapotban, akkor mi van ha az idő leteltéig a delikvens nem hagyja el a kamrát? Csak a nyitáskéréskor tartja x nyitva ha mégsem nyitja meg az ajtót azért hogy ilyenkor újra lehessen kérni x idő után mindkét oldalról a nyitási kérelmet
Nem tud kijönni csak vészgombbal ha belül nincs normál nyitáskérő gomb, vagy megvárja amíg jön valaki és kintről kinyitja neki! Amikor magára zárja az ajtót légöblítés elindul (ajtók záródnak) majd amikor megáll a légöblítés akkor az ellenkező oldali ajtózár felold és ott ki tud menni. Ha az 1-es ajtón lépett be akkor a 2.es ajtón léphet ki csak és ugyanez fordítva.

Másik kérdés: Az ajtónyitás egy retesz oldás ha jól értem és nem az ajtó fizikai nyitása...
Az ajtó nyitását (retesz feloldása) egy tekercs végzi. Az ajtó állapotának ellenőrzése pedig egy reed -érintkezőn keresztül (24V -ot kapcsolgatok valójában) egy az ajtóra szerelt mágnessel történik.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7837) PeterUr válasza Szirty (#7825) üzenetére


PeterUr
csendes tag

Lehet de sokszor számolgattam hogy egy okos otthon központ plusz a hozzá való nyomok meg vezérlők meg még a ...... micsodákkal lehet azt megcsinálni ami már érdemes neki állni, viszont a legnagyobb gond az a szoftver oldal és a kommunikáció néhány esetben. Plusz már halt le központ és igen érdekes dolgokat művelt. Így egy PLC és arra írt szoftver meg HMI ha nagyon akar LCD-t basztatni nekem valahogy szimpatikus amiatt hogy ha lehall valamiért nem működik és kész meg az is hogy ha utólagos beépítés nem jár arányaiban nagy agyalással és átalakítással ha már eleve felkészül az ember erre a lehetőségre relés megoldással. De ez az én meglátásom. Ami még anno megfogott az a riasztóközpontok egyes típusok egyes gyártóknak pld SATEL csinálnak relés kimenetek meg EIB illesztőket és ezeket nagyon jól támogatják, így egy jól elhelyezett és megfelelő érzékelő esetén felhasználható aktív elemként egy automatizálási feladatra, ha aktiválja a riasztási funkciót akkor persze annak megfelelően működik. Szóval ezért kezd el érdekelni a PLC. Plusz egyre több olyan igéyn merül fel hogy szeretnék a fűtést vezérelni meg hasonlók. Egy komolyabb fűtésvezérlésnél már megéri a PLC használata.

(#7838) Szirty válasza lappy (#7836) üzenetére


Szirty
őstag

"vissza akar menni arra az oldalra ahonnan bejött)? Ilyen nem lehetséges! "

De még mennyire hogy lehetséges! :)

(#7839) Szirty válasza PeterUr (#7837) üzenetére


Szirty
őstag

"Egy komolyabb fűtésvezérlésnél már megéri a PLC használata."

Ha sok I/O van. De a "soknak" tizede sem jön össze egy családi házban.

(#7840) Szirty válasza lappy (#7836) üzenetére


Szirty
őstag

Mit vársz tőlünk pontosan a feladattal kapcsolatban?

(#7841) joci9 válasza PeterUr (#7837) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Épületgépész haverommal mi is gondolkoztunk ezen, de még nem kezdtük el :-)
De majd ...
https://www.beckhoff.com/english.asp?applicat/building.htm?id=70997827099822
Nemsoká lesz ócsóbb PLC-jük is. Szubjektív: kicsit többet kell macerázni, de nagy a szabadság.
ü
J

(#7842) lappy válasza Szirty (#7840) üzenetére


lappy
őstag

Nyilván nem a teljes megoldást csak majd lépésről lépésre haladva fogok problémakba ütközni. Az első amit ezzel kapcsolatban akarok megcsinálni az a belépési kérem kerése. A következők szerint kell működnie. Ha nincs egyik gomb sem megnyomva a hozzájuk tartozó ledek zölden világítanak. Majd ha megnyomja akkor van 5ms-e, hogy kinyissa az ajtót eközben ez a lámpa villog. Most ezen dolgozom és a problémám az hogy hogyan tudok egy villogót elinditani (ez megy), de inkább megállítáni. Több módon lehetséges ezt megállítani. 1. Letelik az idő 2. Kinyitja az ajtót 5ms belül 3. Veszgomb. Ha az 1. következik be akkor zölden világít ha a 2. akkor piros lesz a lámpa. 3 esetén nyitnak az ajtók lámpa nem világít egyáltalán. Holnap felteszem meddig jutottam.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7843) rsf válasza PeterUr (#7837) üzenetére


rsf
senior tag

Szia.
Nekem otthon PLC és HMI van.
Sok év alatt gyűltek össze a cuccok hozzá. Ha elromlana a PLC akkor nagy bajban lennék térhetnék át más rendszerre. Pl analóg bemenetet(8x4-20mA) úgy vettem az ebayen hozzá 25eFt ért de az új ára 250eFt lett volna.. HMI-t is nagyon olcsón tudtam venni innen a fórumról. :)
Szóval nem biztos hogy megéri 0-ról kezdeni. Sőt nagyon nem.. Nekem kb. 80eFt ban van a rendszer. A saját összegyűlt cuccokat és az időt nem számítva.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7844) byte-by válasza lappy (#7842) üzenetére


byte-by
tag

halo

ez nem olyan túl bonyolult projekt.
lehet, hogy rosszul látom,de ha probléma akad és kell a segítség javasolt IO listával, vezérlő pontos típussal, a megoldandó probléma részletes leírásával kérdezni.

javaslom szétbontani a logikai eredményeket. pl. ne villogót csinálj , hanem csak kimenet merkereket , amik bizonyos feltételek mellett pl. villogni fognak , egyéb feltételek mellett más történik.
használj memóriákat. a feltételeket külön leprogramozni , majd betenni, a megfelelő helyre.

(#7845) lappy válasza byte-by (#7844) üzenetére


lappy
őstag

Tudnál mutatni egy példát erre a kimeneti merker megoldásra (tudom mi a merker):)
Logo PLC vel kell megoldani a feladatot.
Memória alatt merkereket érted vagy mást?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7846) crucified válasza rsf (#7843) üzenetére


crucified
tag

Szia, konkrétan miket vezérelsz ezekkel? Csak fűtést? Azt hogyan?

Köszi

(#7847) Szirty válasza lappy (#7842) üzenetére


Szirty
őstag

Itt egy kezdemény.
A 2-es ajtó lámpáit nem raktam bele.
Ha gondolod indulj ki ebből és faragd át kedvedre...

(#7848) lappy válasza Szirty (#7847) üzenetére


lappy
őstag

Köszönöm megnezem és folytatom.
Más:
Allapotgepes megoldást lehet Fb nyelven. Azaz Vann az összes bemeneti változóm és abból kiválasztva a megfelelőket vmi történik a kimeneten megvaltozik a bemenet akkor a kimenet is más lesz és így tovább
Ha lehet akkor az hogy néz ki?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#7849) vasii


vasii
senior tag

Hali,
a topikban nem talalok semmit a Do-more szoftverrol.
[Ezt a tutorial] sorozatot neztem, amiben ezt hasznaljak programozasra es szimulaciora es ingyenes is, hasznos lehet?
Eppen uj munkat keresek, gondoltam a szabadidot kihasznalom PLC tanulasra, mert egyetem óta (8 ev) nem foglalkoztam vele semmit, de most kedvet kaptam.
Elso korben ezt es a [ezt a konyvet] neztem, ha van barmilyen egyeb tanacsotok otthoni tanulashoz, szivesen fogadom :))

(#7850) Szirty válasza vasii (#7849) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Kezdetnek jó lesz.
Később olyan PLC-vel ismerkedj ami elterjedt idehaza.
Pl. Siemens, Omron.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.