Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#6251) byte-by válasza DasBoot (#6250) üzenetére


byte-by
tag

halo

ha a Lite megfelel, akkor miért nem töltöd le.
az AB oldalán ingyenes.

OPC és DDE , VB, valamit a leírás szerint az API nem megy, de minden más igen.
nézd meg a manual-ját és ha megfelel, akkor le tudod tölteni.

[ Szerkesztve ]

(#6252) DasBoot válasza byte-by (#6251) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Természetesen megfelel a Lite! Sajnos nem tudtam letölteni, nem kell kérdezni, hogy miért, nem tudom. Éppen ezért kértem.Nem a tények megállapítását kértem, hanem magát az RSLinx-et. A választ mindenképpen köszönöm.

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#6253) dodi54 válasza kope20 (#6249) üzenetére


dodi54
újonc

Köszi a választ.
Nekem szoftveresen kell megoldani.

(#6254) Szirty válasza dodi54 (#6253) üzenetére


Szirty
őstag

Tessék itt a "megoldás":

Mivel nem méltattál arra hogy a kérdéseimre válaszolj, ha nem erre gondoltál, akkor magadra vess! :)

(#6255) BG* válasza ghoul_ (#6234) üzenetére


BG*
csendes tag

Üdv!

TIA Portal V13-ban készült.
Újraindítás nem segített.
Az első eset után volt update, mert vilt frissítés a TIA-ban, Most megint frissült, úgy látszik azóta jött ki még újabb.

BG

(#6256) BG* válasza Mazsika (#6238) üzenetére


BG*
csendes tag

Üdv!

Ez TIA Portal-al készült, a 2015-ös nyár végén adtuk át, akkori a panel is.
Nem jöttem rá mi okozta a hibát, frissítés után megint jó.
Volt másik munka is ilyen panellel, ott nincs semmi probléma. (egyelőre legalábbis)

BG

(#6257) dodi54 válasza Szirty (#6254) üzenetére


dodi54
újonc

Irtam neked privibe bocsi!

(#6258) Szirty válasza dodi54 (#6257) üzenetére


Szirty
őstag

Üdv!

Ok. Közben megláttam.
Ne írj privátba, azt elég ritkán nézem.

Szóval ezt írtad:

"Adott 1 szennyvizátemelő.
3 uszókapcsoló
alsó kikapcsolja a szivattyukat
középső inditja a 1 szivattyut
a harmadik uszó akkor müködik ha tul sok viz van benne ilyenkor megy mind a két szivattyú./havaria/

Azt szeretné hogy induláskor sorrendet váltson.
Tehát ha 1 szivattyú elindul leáállás után a kettesnek kellene indulni.
ha a kettes leáll akkor az egyes induljon.
Erről kellene létradiagram."

Itt egy lehetséges félmegoldás a dologra. Több megoldás is van. Pl. MB0-val való trükközés helyett lehetne használni élvezérlést avagy impulzust: -(P)-.

Félnek meg azért fél, hogy ha a szintkapcsolókat is be akarod vonni a PLC-be, akkor azzal ki kell még egészíteni.

Ez annyit csinál így ahogy van, hogy ha I0 aktív, akkor bekapcsolja O0 vagy O1 kimenetet (szivattyút). Amikor megszűnik I0, mindkét szivattyú áll.
Amikor aktív I0, akkor elindul a 2-es ha előtte 1-es ment.
Ha a 2-es ment előtte, akkor az 1-es indul el.

(#6259) dodi54 válasza Szirty (#6258) üzenetére


dodi54
újonc

Köszönöm a segitségedet!
Este kipróbálom!

(#6260) Szirty válasza BG* (#6255) üzenetére


Szirty
őstag

A problémáról nekem az jut eszembe, amikor a panelek nálunk "felejtették" a felhasználókat.

Alapból így volt beállítva:

Tehát három sikertelen belépési kísérlet után törli a felhasználót... a fiúk meg éjszaka próbálkoztak.. :)

(#6261) tibi-d


tibi-d
tag

Van-e az S7-300 PLC-ben (10^X) függvény.
Köszi

(#6262) tibi-d


tibi-d
tag

Igazából az lenne a feladat, hogy ha egy bit 1-be vált elő kell állítani az 1, 11, 111, 1111, (DEC) sorozatot, max. 8 helyiértékig, egy másik bit törli ezt az értéket.
Köszi

(#6263) dodi54 válasza Szirty (#6258) üzenetére


dodi54
újonc

Lehet valamit rosszul csinálok
program futtatásnál hiba van a harmadik 4 sorba
köszi

(#6264) Szirty válasza dodi54 (#6263) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Bocsánat, én rontottam el, figyelmetlen voltam!

A negyedik network-ben a sor végén az MB1 ON/OFF-ot kimenetre kell cserélni: --()-

(#6265) molntomi


molntomi
csendes tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy a CX-ONE szoftvert csak win7 32-re tudom használni, vagy 64 bites win7-en is megfelelően működne? Az OMRON-nál azt találtam, hogy csak 32bit-es rendszer támogatott.

Előre is köszönöm!

(#6266) dodi54 válasza Szirty (#6264) üzenetére


dodi54
újonc

Köszönöm kipróbáltam szépen müködik.
Köszönöm mégegyszer

(#6267) natec válasza molntomi (#6265) üzenetére


natec
tag

Nekem működik WIN7 64 alatt. (CX-Programmer, CX-Designer, CX-Drive)

NATEC

(#6268) Miertvansote válasza molntomi (#6265) üzenetére


Miertvansote
tag

Helo, ha jól emlékszem nekem működött win8.1 en is. De most mondjuk épp Win7 32 bitesen használom.

(#6269) byte-by válasza molntomi (#6265) üzenetére


byte-by
tag

halo

a cx-one régebben sem problémázott, megy win7 64 biten is,
csak a .net keretrendszer x.x verzióját kéri, az letölthető a microsoft oldaláról és telepíthető ha épp az nincs meg.
a frissített win7 64 bit op rendszer általában tartalmazza.

[ Szerkesztve ]

(#6270) molntomi


molntomi
csendes tag

Köszönöm a gyors válaszokat :)

(#6271) Szirty


Szirty
őstag

Web oldal téma...

Elnézést az offért, rövid leszek:

Létrejött egy fórum ahova azokat várom, aki a PLC-s web oldallal kapcsolatban felajánlotta a segítségét, ötlete van stb.
Ott meg lehet beszélni a témát, nem zavar másokat.

A topic a plcforum.hu fórumon található, címe: PLC Weboldal

Kényelmetlenség, ugyan de szükségesnek éreztük, hogy a az írásához és olvasásához is regisztráció legyen szükséges. Tehát csak a plcforum-ra regisztrált tagok láthatják és szólhatnak hozzá. A regisztráció ingyenes és az admin jóváhagyása szükséges hozzá.

(#6272) crucified válasza rsf (#6227) üzenetére


crucified
tag

A magam nevében beszélek, én szívesen támogatom a munkát mint anyagilag, mint cikkekben. Mi a teendőm?

(#6273) crucified


crucified
tag

Sziasztok, adott pár Siemens OP 177B mono DP TS, különböző alkalmazásokkal. Szeretném lementeni mindegyiket. Mindegyik ProfiBus-on keresztül csatlakozik a PLC-hez. Jelenleg mindegyik élesben megy. MPI kábelem és Siemens ProsSave-em van.
Mi a mentés menete (reboot a táp leválasztásával és újbóli csatlakozásával, Control fül, etc)? Mit tudok vele elrontani, ha valamit nem jól csinálok (értelemszerűen a Backup fület használva csak).
Köszönöm előre is.
Üdv.

(#6274) tibi-d


tibi-d
tag

Milyen tapasztalatotok van azzal kapcsolatban, hogy ha egy változó egy cikluson belül többször kaphat új értéket, akkor monitorozás közben nem az az érték látszik a monitoron, mint ami épp akkor képződik . Különböző PLC-k debug programjai hogy kezelik ezt a helyzetet?

[ Szerkesztve ]

(#6275) Miertvansote válasza byte-by (#6171) üzenetére


Miertvansote
tag

Helo!

Köszönöm a hozzászólást egy kicsit elsiklottam felette eddig, de most, hogy rendesen elolvastam elég hasznosnak találtam. Egyetlen gondom van ezzel:

"majd ha 0.00 1- lesz, akkor resetelj 1 szó minden bitjét. ( első két bájt)
@RSTA &0 &15
az első szó minden bitje 0 lesz."

Itt egy kicsit félreértettél, szerintem vagy csak én fogalmaztam rosszul. Itt nem resetelni kell kimondottan, hanem negálni, tehát ami eddig 0- volt az 1-re vált és ami 1 volt az 0 ra vált. Ebben lenne még szükségem.

Erre már próbáltam keresni megoldást, de eddig nem találtam olyat amit elfogad a gép és rendesen is működik is vele.

Üdv. Köszi előre is!

(#6276) Miertvansote


Miertvansote
tag

Sziasztok!

Cx-One programnál lenne szükségem segítségre. Nem tudom pontosan, hogy az omronnál is létezik e ilyen, dolog. Amikor Siemens plc-vel foglalkoztam, akkor volt egy ilyen, hogy Variable table így úgymond a belső változókat tudtam kézzel is kapcsolgatni a szimuláció során.

Omronnál sajnos nincs lehetőségem plc re csatlakozni, így csak szimulálni tudom a programot, szóval ezért szükségem lenne egy a siemens-hez hasonló megoldásra, amivel a szimuláció során tudom módosítani a belső változókat.

Köszi előre is a tippeket.

Üdv.

(#6277) byte-by válasza Miertvansote (#6275) üzenetére


byte-by
tag

halo

az MVN (022) utasítás teszi ezt.
a source szó minden bitjét ellenkezőre állítja és bemásolja a destination szóba.
a múltkori példák fontosak a bites és szavas műveletekhez.

(#6278) joci9 válasza Miertvansote (#6276) üzenetére


joci9
tag

Szasza!

Az omronkft.hu oldalon van CX-Simulator leírás.
Soha nem használtam...

üdv
J

(#6279) byte-by válasza Miertvansote (#6276) üzenetére


byte-by
tag

halo

Alt+3-al ( nem a numerikus padon) előjön a toggle watch ablak.
oda beírhatod a változókat és beállítod ahogy szükséges, a siemens-nél hasonlatos módon.

ez abban az esetben azonnali eredmény ha bitet máshol nem írod.
ellenkező esetben jobb-klikk és utána force. ebben az esetben "force"-olod a bitet.
de elővigyázatosan, mert ha csak off-olod a force-ot akkor is force-olva marad, csak off-ban.
tehát cancel kell. ami az adott biten lévő force beállítást törli.

(#6280) Szirty válasza tibi-d (#6274) üzenetére


Szirty
őstag

Nem kell annak többször változnia egy cikluson belül hogy ne lásd mi van benne. :)
Akkor sem látod ha minden ciklusban csak egyszer változik.

Nem is nagyon volna értelme kijelezni, tekintve hogy a ciklus idő ms nagyságrendű.
Ha kijelezné akkor látnál egy számot ami pár ezredmásodpercenként változik, de leolvasni nem tudnád.

Ilyenkor azt szoktam csinálni, hogy ahol az illető változó értékére kíváncsi vagyok, a programban átmásolom egy szabad helyre és azt monitorozom. :)
Később ezt a másolást a végleges programból kiveszem.

(#6281) Miertvansote


Miertvansote
tag

Helotok!

Köszönöm az eddigi segítségeket. MVN(022) utasítás világos egyszerű, csak egy dolgot nem értek, amit már az XFER utasításnál sem tudtam hova tenni. A címeket beállítom oké a source word-ot ahonnan és a destination word ot ahol elkezdődik a léptetés. Meg ugye a Details menüpontnál beállítom hogy ne channel legyen hanem word. De utána nem vágom hogyan tudom pontosan definiálni azt, hogy most melyik kimenet és melyik bemenet. Siemensnél ezt könnyedén meg tudtam tenni, csak megadtam a változó címét pl.: I124.0 és már definiálva is volt és könnyedén tudtam is használni, a kimenetek sem voltak nehezebbek pl.: Q124.0 -címet beírtam egy kimeneti coilnak, elé az adott feltételeket, és a futtatáskor tök jól működött. Szóval itt az omronnál az a problémám, hogy nem látom tisztán ezeket hol tudom beállítani.

Esetleg ha ez fontos, akkor még csak annyi kiegészítést, hogy sajna minden programot csak szimulálni tudok, mert nincs plc-m.

(#6282) Szirty


Szirty
őstag

Üdv!

Tudja valaki, hogy TIA V13-at (SP1) hogyan lehet rákényszeríteni arra hogy lefordítsa az egész projectet?
Tehát MINDENT. HW configot, DB-ket, HMI-t, program blokkokat, stb. és nem csak azt ami szerinte változott!
Amolyan "rebuild all" funkció kellene, mert bizony előfordul (elég gyakran) hogy bizonyos dolgokat nem fordít be újra mert szerinte up to date, de valójában koránt sem így van.

Sajnos emiatt nagyon sokszor hibásan működik a program és rettentő időigényes megtalálni mi az amit nem fordított be.
Ha megtalálom, akkor belemódosítok, majd a módosítást törlöm, ezután már befordítja mert megváltoztattam.

(#6283) Miertvansote válasza Szirty (#6280) üzenetére


Miertvansote
tag

A válaszod alapján, akkor lehet, hogy nem teljesen tisztán fogalmaztam. Itt igazából leginkább csak az akartam, hogy az aktuális bemeneteket illetve kimeneteket tudjam monitorozni, illetve az adott bemenetek értékét tudjam módosítani.

(#6284) Achilles83 válasza Miertvansote (#6283) üzenetére


Achilles83
csendes tag

Szia!Ha megnyitod a memoria ablakot akkor tudod kapcsolgatni a biteket, és ha átváltasz decimális, hex, vagy BCD nézetbe akkor értékeket is tudsz irogatni.FONTOS, hogy ezeket a dolgokat csak monitor mode-ban tudod csinálni

(#6285) Achilles83 válasza Miertvansote (#6281) üzenetére


Achilles83
csendes tag

Már privat-ban leírtam, hogy mitől kap a bemenet "I" betűt és a kimenet "Q" betűt.Ha az I/O táblába nem illesztesz be fizikai ki és bemeneti egységeket, akkor a címzésed elé nem fogja berakni automatikusan az I vagy a Q betűt.Még ha szimulálod is, akkor is meg kell csinálni mert különben csak belső változóként fogja kezelni

(#6286) zsohu


zsohu
tag

Sziasztok!

Tanuláshoz szereztem egy Omron CJ1M-et egy bemenet és egy kimenet modullal, táp sajnos nem volt hozzá. :( Nincs véletlenül valakinek egy eladó CJ1WPA202 (205 is jó esetleg) típusú tápegysége?

Előre is köszönöm!

Üdv:
Zsolti

(#6287) joci9 válasza zsohu (#6286) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Rosszat tudok adni, lehet pár kondi csere azt jó lesz! :-)
Lehet....

ü
J

(#6288) tibi-d


tibi-d
tag

Elkészült a PLC-ben futó virtuális jelszókezelő. Max. 8 karakteres jelszót tud lekezelni, 50 felhasználó fogadására előkészített adatbázissal ( jelenleg 26 aktív), mely tartalmazza a jelszót, a Nevet, a jogosultsági szintet, a belépés alatt eltelt időt, és az elvégzett műveletek számát. Plusz a szintekhez használható képernyők vezérlését. Ez így kb. 5X akkora programrészlet lett, mint a berendezés vezérléséhez szükséges egyéb rész. Most következik a részletes tesztelés, hátha van benne "BUG". Mivel nem a valódi berendezésen tesztelem, hanem a tartalék PLC-n, a berendezés működését szimuláló programrészletet is kellett írni hozzá, természetesen ezt nem fogom feltölteni a berendezésbe. Ennek a programírásnak a legnagyobb előnye, hogy sokat lehet tanulni belőle. Tavalyig szinte csak OMRON PLC-t kellett programozni. OMRON-ról átállni SIEMENS-re majdnem rosszabb, mit ha "0"-ról kezdene valaki tanulni SIEMENS-t. Egyedül a programozási alapelvek nem változnak, azok platformfüggetlenek. A PLC csak az eszköz a végrehajtáshoz.

[ Szerkesztve ]

(#6289) byte-by válasza Miertvansote (#6281) üzenetére


byte-by
tag

halo

(#6281) ,(#6283) ezen hozzászólásaid alatt (vagy fölött) meg is válaszolták a problémát.

1.ki kell tölteni a hardver konfigot és akkor lesz fizikai IO-d , kijelzéssel.

2. a CIO területet, a hardver konfig alapján foglalja le.
a jelzett módon tudod monitorozni, vagy bemásolod a symbol listát a toggle watch-ba.
mindenhogy működik.

[ Szerkesztve ]

(#6290) zsohu válasza joci9 (#6287) üzenetére


zsohu
tag

Szia!

Köszi a választ, küldtem privátot hogy ne offoljuk a topicot.

Zsolti

(#6291) molntomi


molntomi
csendes tag

Sziasztok!

Egy olyan OMRON-os kérdésem lenne, hogy, ha csatlakozok egy CQM1H PLC-hez, Peripherial porton keresztül és letöltöm a programkódját, (PLC/Transfer/From PLC) a symbol táblába felvett kimenetek, bemenetek és adatok, miért nem töltődnek le a programmal együtt? Ez a "hiba" több azonos típusú PLC-n előjött már.

Vagy ezeket aki beprogramozta nem vette fel?
Mert így elég nehéz megnézni, mi miért van.

Előre is köszönöm! :) :) :)

(#6292) joci9 válasza molntomi (#6291) üzenetére


joci9
tag

Szasza!

Remélem jól értem a kérdést....
A szimbólumneveket csak az újabb PLC-k tudják tárolni. A CQM1 az nem.

üdv
J

(#6293) molntomi válasza joci9 (#6292) üzenetére


molntomi
csendes tag

Köszi szépen a választ!

(#6294) joci9 válasza molntomi (#6293) üzenetére


joci9
tag

Jaa és ki is lehet hagyni direkt az újabb PLC-knél, azaz ha ki/be pipálod a megfelelő négyzetet letöltésnél, akkor eldöntheted, le akarod e tölteni a szimbólumneveket, kommenteket stb.

[ Szerkesztve ]

(#6295) molntomi


molntomi
csendes tag

Sziasztok!

Az adatmemória címzésről / használatról valakinek van valami jó doksija vagy link esetleg? Lehetőleg OMRON-os példákkal, de bármit szívesen fogadok!

Köszönöm a válaszokat!

(#6296) Achilles83 válasza molntomi (#6295) üzenetére


Achilles83
csendes tag

Szia!Arról miért kell doksi?Vagy konkrétan mire gondolsz, vagyis gondolom a "DM" memóriaterületre gondolsz ugye?

[ Szerkesztve ]

(#6297) molntomi válasza Achilles83 (#6296) üzenetére


molntomi
csendes tag

Igen, a DM-ről beszélek, eddig inkább CJ1M típusú PLC-kel foglalkoztam, de most kell CQM1H-val is.

Pl. ennél a képnél, hogy nyomozom ki azt, hogy ez mi akar lenni?

Értem mit csinál a program kód / utasítás, de ezt az adatmemória területet nem igazán.
És ehhez hol tudnék utána olvasni?

DM:

Előre is köszönöm!

(#6298) joci9 válasza molntomi (#6297) üzenetére


joci9
tag

omronkft.hu

itt van magyar nyelvű CQM1H leírás a PLC-k között az archívumban

ü

[ Szerkesztve ]

(#6299) byte-by válasza molntomi (#6297) üzenetére


byte-by
tag

halo

konkrétan nem igazán találsz a doksikban a memóriákról különösebb infót.
szó alapú előre definiált memória tömbök vannak, direkt címzéssel bármilyen szabad memóriát
felhasználhatsz bármire.
azt mondod Cj1M-el már foglalkoztál, akkor ezt is ismerned kell, ugyan az, gyakorlatilag csak a neve más:nem D hanem DM terület.
az utasítások is szinte ugyanazok.
a példádban a BSET nullával feltölti a D21-től a D80-ig az összes memóriát.
a MUL aritmetika, a D82 értékét szorozza #50-el és az eredményt elmenti a D83-D84 memóriába.
ez a CJ1-ben is így van, csak más a neve: * vagy *L .

a probléma a feltételek beazonosítása, igen sajnos, itt kell keresgélni.

[ Szerkesztve ]

(#6300) joci9 válasza zsohu (#6286) üzenetére


joci9
tag

Itt van működő: http://www.plc-szerviz.hu/plc/eladasra-kinaljuk
gondolom

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.