Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#7201) Szirty válasza tibi-d (#7200) üzenetére


Szirty
őstag

Igen az teljes egészében mindent visszaállít.

(#7202) Garsza


Garsza
veterán

Helló!
Szeretnék érdeklődni, hátha van itt valaki aki tud segíteni.
Van egy Siemens S7 FM-350-2 Couter monulom. Szeretném eladni, mennyit érhet egy ilyen, és hol érdemes meghirdetnem ahol érdeklődnek is ilyen iránt.

(#7203) Achilles83 válasza molntomi (#7172) üzenetére


Achilles83
csendes tag

Szia! Ne host link-et válaszd hanem az NT linket. De a HMI-ben is.

(#7204) molntomi válasza Achilles83 (#7203) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

NQ-t akarom összekötni CQM1H-CPU51 PLC-vel, akkor csak a Host linket engedi...
De! elraktam már az NQ-t a fiók mélyére, helyette Kinco HMI-vel oldom meg, azért köszönöm!

(#7205) molntomi


molntomi
csendes tag

Sziasztok,

Olyan kérdésem lenne Simatic Step7-nél, ha van egy gyártótól kapott projektem, szóval "eredeti", a symbol table és a DB-k elvannak nevezve, de én csinálok egy -- Upload station to PG-t --, mentés miatt, akkor ugye a siemens plc nem tárolja a symbol neveket, hogyan tudom az eredeti projektből átmásolni az "elnevezéseket".
Nem konkrétan a symbol tábla a gond, hanem van 100 db DB-d és azon belül a DB adatainak elnevezéseire lennék kiváncsi. Vagy Például a commentekre.

Gondolom biztos van rá megoldás, nem kell egyenként begépelni.

Előre is köszi.

(#7206) Szirty válasza molntomi (#7205) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Ha jól értem, akkor az eredeti project ami a gyártótól van aktuális. Tehát a PLC-ben az a program és DB struktúra van, ami az offline projectben és a célod az, hogy a DB tartalmat aktualizáld a projectben,

Ha így van, akkor tedd a következőket:
1. Mentsd el az eredeti projectet megmaradjon érintetlenül.
2. Nyisd meg a gyári projectet
3. csatlakozz a PLC-hez online valamilyen interfésszel.
4. Nyisd meg a Simatic managerben az online ablakot (View/Online menü)
5. Az online blokk listában jelöld ki az összes kívént DB blokkot, majd jobb gomb COPY (vagy Ctrl-C)
6. Válts át az offline ablakra és ott a blokk listában jobb gomb PASTE (vagy Ctrl-V)

Kérdezni fogja felülírja-e, mondj igent.
Elkezd tölteni.
Amikor kész nézz bele az offline DB blokkokba. Az adattartalmuk és a struktúrájuk azonos lesz a PLC-ben lévővel.
Ha a blokkot valaki szerkesztette (változót tett hozzá vagy törölt akkor a blokk megnyitásakor figyelmeztetni fog hogy a symbol infók nem stimmelnek, majd azt látod hogy minden sorban a symbol név STAT szöveggel kezdődik comment meg nincs.
Ha az eredeti project tényleg aktuális volt, akkor az eredeti symbol neveket és commenteket fogod látni és a DB offline adattartalma azonos lesz a mentéskor végzett pillanatnyi tartalommal.

(#7207) tlk


tlk
újonc

Sziasztok!

Van egy AB 1794 IF4I analóg modul, és a rá kötött egyik jel nem mutat szinte semmit, az underrange bit is aktív. 4-20 mA jel. A többi csatorna jól működik. Igazából ez a csatorna is jól működik ha egy másik jelet kötök be. Már ellenőriztem a vezetékezést is. A szenzor paraméterei jól be vannak állítva, mert van másik 4 ugyan így van beállítva. Igaz a kábel meg van toldva, és nincs szigetelve, de a 4-20 mA es jel szerintem elég zavar érzéketlen. Illetve a többi is ugyan úgy van megkötve, illetve ugyan ott megy, és rendesen működnek. A vezetékezést úgy ellenőriztem, hogy kikötöttem mindent, és egymáshoz képest ellenállást mértem, először úgy hogy nincsenek rövidre zárva, majd egymással rövidre zárva, illetve néztem azt is hogy nincs e vmi testzárlat, valahol a kábeltálcánál. De semmit nem találtam. 24VDC jel.

Esetleg valakinek még valami tippje? Vagy valószínűleg a kábelezéssel lehet a gond csak még nem találtam meg ?

Köszönöm előre is a tippeket.

(#7208) JAGER 10


JAGER 10
tag

Sziasztok!

Szervo motor vezérléssel kapcsolatban tudnátok jó oktató anyagot ajánlani?
Főként a valós koordináta adatok megvalósításához szükséges paraméterek beállításai érdekelnek.
Köszönöm előre is!

(#7209) Szirty válasza JAGER 10 (#7208) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Kész oktató anyagot nem tudok sajnos.

"Valós koordináta adatok megvalósításához szükséges paraméterek beállításai" alatt pontosan mit kell érteni?
A szervó hajtás visszaad egy pozíció értéket (már ha terepi buszos vezérlésről van szó).
Abból lehet tudni hol van éppen.

Vagy arra gondolsz hogy az encoderről olvasott inkrementumból hogy lesz mm távolság?
Vagy a szervó hajtás átszámolja, vagy neked kell a PLC-ben :)
Az előbbi esetben pár paraméter alapján történik a számítás. Meg kell adni pl. hogy forgó mozgást végez a hajtott szerkezet, vagy lineáris mozgást. Meg kell adni az áttételt, stb.

(#7210) Szirty válasza tlk (#7207) üzenetére


Szirty
őstag

Én megmérném mekkora áram folyik a mérőkörben.

(#7211) molntomi válasza Szirty (#7206) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia,

Az eredeti project ami a gyártótól van az nem az aktuális. Vannak változtatások már.

(#7212) Primary92


Primary92
senior tag

Sziasztok!
Próbálkozott már valaki ezekkel a kínai Mitsubishi FX3 koppintásokkal? Milyen szoftvert mellékelnek hozzá? Vajon lehet programozni ST-ben?

Egyszerűbb otthoni hobbi cuccokhoz akár jók is lehetnének.

[ Szerkesztve ]

(#7213) crucified válasza Primary92 (#7212) üzenetére


crucified
tag

Szia, nem tudom mit értesz "koppintás" alatt, én már leszedtem pár működő FX3-asról programokat és módosítottam is rajtuk. GX Developer FX programot használtam és SC09-FX kábelt.

Én LAD-ban módosítottam, nem néztem tud-e ST-t, de megnézem Neked ha gondolod.

(#7214) JAGER 10 válasza Szirty (#7209) üzenetére


JAGER 10
tag

Szia!

Igen, az enkódertől kapott értékből hogyan lesz valóságos mm adat.
Ennek szeretném a logikáját megérteni.

(#7215) byte-by válasza JAGER 10 (#7214) üzenetére


byte-by
tag

halo

ez némi matek.
de ez általában maga a szoftver tartalmazza
electronic gear - paraméterezhető, menetemelkedés - adott típushoz kiválasztható, de nem változó.
beállítások a mozgással kapcsolatos jellemzőkre, (ahogy Szirty mondta, lineáris, avgy fogó), fékes, vagy nem, stb.

erre van pl. omron vezérlés esetén funkció block ami az encoder adatait mm-be számolja át és beírja egy memóriába.
ha a vezérlés impulzusalapú, akkor egy hasonló block a mm-t számolja át impulzusra.
és megfelelő vezérlővel oda fog menni.

[ Szerkesztve ]

(#7216) Primary92 válasza crucified (#7213) üzenetére


Primary92
senior tag

(#7217) crucified válasza Primary92 (#7216) üzenetére


crucified
tag

Ja, én az eredeti Mitsubishi FX3-ra értettem, ezekkel még nem volt dolgom.

(#7218) Primary92 válasza crucified (#7217) üzenetére


Primary92
senior tag

Az eredetieket én is használom. Erre véletlenül akadtam rá, aztán rájöttem arra, hogyha normálisan használható, akkor egyszerű hobbi/otthoni problémákat tök jól meg lehetne oldani.

(#7219) crucified válasza Primary92 (#7218) üzenetére


crucified
tag

Én egyszerűbb dolgokra - nem akarok reklámot csinálni senkinek - az Array PLC-ket használom, árban olyan 20ezer környékén már megkapható, ingyenes a szoftver, igaz nem tudsz vele LAD-ot csak FB-t.

(#7220) JAGER 10 válasza byte-by (#7215) üzenetére


JAGER 10
tag

Omron vezérlésnél a CX-One-ra vagy a Sysmac Studio-ra gondolsz?
A funkció blokk alapból benne van?

Egyébként nekem épp az lenne a lényeg, hogy a mögöttes dolgokat értsem, ne "csak" használni tudjam.

[ Szerkesztve ]

(#7221) byte-by válasza JAGER 10 (#7220) üzenetére


byte-by
tag

a cx-programmerre.
a block az Omron kft oldalán hozzáférhető.
pár sor strukturált text.

(#7222) JAGER 10 válasza byte-by (#7221) üzenetére


JAGER 10
tag

Köszönöm, megnézem.

(#7223) JAGER 10


JAGER 10
tag

Sziasztok!

Van egy eladó Mitsubishi HMI kijelzőm.
Ha valakit érdekel, keressen bátran! :R

(#7224) Bazs1ka


Bazs1ka
újonc

Sziasztok,

Elégé zöldfülű vagyok PLC programozásban és a következő problémával,feladattal állok szemben.
Egy olyan rendszert kell tervezni, ahol van egy tároló aminek 6 polca van minden polcra 3 láda fér be.
Attól függően,hogy egy polcon egy kettő vagy három láda van különböző színű Leddel kell jelzést adni róla.
A ládák érzékelése szenzorokkal történik. Ha egy polcon mind3 láda a helyén van Zölden világít a led, ha 2 akkor narancs ha csak 1 akkor piros. (1polc 1led és 3 szenzort igényel tehát összesen 18 szenzorra és 6 ledre van szükség).

Ezen egyszerűbb feladat megoldására, milyen PLC a preferált? Hogy épüljön fel a rendszer?

Köszi!

Üdv.
B

(#7225) PHM válasza Bazs1ka (#7224) üzenetére


PHM
addikt

Erre a feladatra szvsz bármelyik programozható relé megteszi,
ha van legalább 18 digitális bemenete, és 12 digitális kimenete.
A bemenetek esetleg kiválthatók 6 analó bemenettel, de akkor
ellenállásosztókkal kellene mókolni, cserébe egyszerűbb lenne a program.
A programozható relék előnye, hogy általában van hozzájuk szimulátor,
ami a próbálgatást nagyban megkönnyíti.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7226) JAGER 10 válasza Bazs1ka (#7224) üzenetére


JAGER 10
tag

Szia!

A feladatra tudom ajánlani az Unitronics termékeit.

(#7227) rsf


rsf
senior tag

Sziasztok!
Van egy Siemens 1500-as CPU aminek 8ms a ciklus ideje de a max az belever a 20ms-ba is.
Ha én szeretnék egy 10ms-os ciklikus taszkot(OB30) akkor azt a PLC mindig tartja vagy csak ideális körülmények között?
Köszi.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7228) Mazsika válasza rsf (#7227) üzenetére


Mazsika
őstag

Mindig tartja...

Dáccsika

(#7229) Szirty válasza rsf (#7227) üzenetére


Szirty
őstag

...feltéve persze hogy az OB30 futásához szükséges idő nem közelíti meg a 10ms-ot :)

(#7230) Mazsika válasza Szirty (#7229) üzenetére


Mazsika
őstag

Gondoltam ez evidens, hiszen ha több mint 10ms akkor lehetetlen a feladat... :)

Dáccsika

(#7231) Szirty válasza Mazsika (#7230) üzenetére


Szirty
őstag

Bármit gondolhatsz, de le csak ezt írtad: "Mindig tartja"

(#7232) Mazsika válasza Szirty (#7231) üzenetére


Mazsika
őstag

Akkor pontosítok: ha van áram, és nem hibás a CPU, és kevesebb mint 10ms a végrehajtási idézés, és ha stb... sorolhatnánk a végtelenségig... de ezek evidens dolgok így gondoltam felesleges felsorolni öket.

[ Szerkesztve ]

Dáccsika

(#7233) Szirty válasza Mazsika (#7232) üzenetére


Szirty
őstag

Pontosan! Tehát nem mindig :)

(#7234) PLCguru


PLCguru
újonc

Szeretném figyelmetekbe ajánlani az alábbi linken lévő webshop-ot, ez itt nálunk egy teljesen új márka.

http://www.rievtech.hu/

A webshopban Mikro PLC-ket, Ethernet PLC-ket, GSM/GPRS PLC-ket, Wifi PLC-ket, a hozzájuk tartozó bővítő modulokat, tartozékokat és különböző méretű HMI-ket találhattok kedvező áron.
A kínálat mellett ingyenesen letölthető szoftvereket valamint teljes körű szakmai támogatást nyújtanak, ami nem utolsó szerintem.
:C

(#7235) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Van egy ilyen hardverkonfiggal rendelkező rendszert.
Ezt kellene kihelyezett IO szigettel bővítenem. Milyen termékcsaládot javasoltok hozzá?
HW konfig

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7236) Szirty válasza ratkaics (#7235) üzenetére


Szirty
őstag

Attól függ, hogy profinetest akarsz, vagy profibuszost.
Hogy 5 méterre lesz az I/O, vagy 250 méterre
Hogy szekrényen belüli IP védettségű is elég, vagy gépre szerelt verzió kell M8 vagy M12 csatlakozókkal
Hogy 10-20 I/O pont kell rá, vagy 1000-2000 I/O pont
Hogy analóg I/O-k kellenek vagy digitálisak
Hogy 24V-os megfelel, vagy 230V-os kell, AC legyen vagy DC, PNP vagy NPN?
Hogy digitális I/O-n 2A-t kell kapcsolni vagy 0.5A-t

De alapvetően bármelyik ismert gyártó termékpalettájáról szerintem nyugodtan választhatsz (pl. FESTO, Phoenix, WAGO, Siemens, Balluf, Pepperl, stb, stb) amelyiknek van a neked megfelelő műszaki paraméterekkel rendelkező gyártmánya.

(#7237) Dontra


Dontra
újonc

Sziasztok!

Kaptam egy Siemens LOGO! plc-t, azt szeretném megtudni, hogy ezt milyen szoftverrel lehet programozni (simatic managerben nemtaláltam, gondolom külön szoftver van rá), illetve honnan tudhatom meg, hogy a cpu mellé hány bővítést rakhatok.
(input, output modulokat kellene felraknom mellé, jelenleg van mellette egy DM8 24 modul.)

(kezdő vagyok még plcben, bocsi ha rossz a fogalmazás)

(#7238) moseras válasza Dontra (#7237) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

> milyen szoftverrel lehet programozni

Siemens LOGO!Soft Comfort, legújabb a V8-as.

De ez fizetős, árát nem tudom, mert mi egy egységcsomagban a LOGO mellé kaptuk.
A Siemens oldaláról csak a demo tölthető le, amivel nem fogod tudni áttölteni a programot a LOGO-ba, illetve a LOGO-ból sem tudsz programot visszaolvasni.

Imi.

(#7239) crucified válasza Dontra (#7237) üzenetére


crucified
tag

Szia,

https://hu.rs-online.com/web/p/plc-programozo-szoftverek-es-kiegeszito/8251704/

üdv

(#7240) Szirty válasza Dontra (#7237) üzenetére


Szirty
őstag

Szia Dontra!

"honnan tudhatom meg, hogy a cpu mellé hány bővítést rakhatok."

Az eszköz leírásából megtudhatod, de mivel sok változat létezik, ezt onnan nem mindig egyszerű kihámozni.
Hasznos dolog a TIA selection tool, ami egy online (de offline formában is létező, letölthető) segédlet.

Ezzel össze lehet állítani egy Siemens konfigrációt (a Logo-t is ismeri). Előnye hogy össze nem illő elemeket nem enged összerakni és figyelmeztet a szükséges kiegészítőkre.
Nem mondom hogy nem lehet tőle tanácstalan fejvakarást kapni, de egy kis gyakorlattal nagyon sok időt (és hibás megrendelések miatti veszteséget) meg lehet takarítani...
Próbáld ki!

(#7241) Dontra válasza Szirty (#7240) üzenetére


Dontra
újonc

Köszönöm, neked és az előző kommentelőnek is ! :)

(#7242) ZorKK


ZorKK
csendes tag

Sziasztok!

S7 1200 1211C DC/DC/RLY bekötéséhez szeretnék kérni egy kis segítséget. Találtam hozzá egy gyári bekötési ábrát, de azon nekem nem egyértelmű ez a Sensor Output 24V csatlakozó mi célt is szolgál, illetve, hogy a be és kimeneti oldalon az 1M és 1L csatlakozókra mit is kössek pontosan? Az 1L-re gondolom a +24V megy az 1M-re meg a (-)? Eddig a L+ és M csatlakozókra bekötöttem a 24V DC tápfeszt, illetve a bemeneti oldal 1M csatlakozójára áthidaltam a tápról a (-) ágat. Ezen kívül mi lenne még a teendőm? Előre is köszönöm. Elnézést, hogy triviális kérdéssel fordulok hozzátok, Omronnál és Panasonicnál nekem valahogy egyértelműbbek voltak a jelölések.

A válaszotokat előre is köszönöm!

ZorK

(#7243) PHM válasza ZorKK (#7242) üzenetére


PHM
addikt

Balról jobbra:
L+: +24V táp.
M: -24V táp.
Földelés.
L+: +24V kimenet, ez megy vissza a bemenetekre.
M: A kimenet negatívja,ezt kösd össze az "1M" ponttal, az a bemenetek
közös viszonyítási pontja.
Azért így van ez, mert így a bementekhez akár független tápot is használhatsz.
.0-.5: digitális bemenetek.
2M: A 2 analóg bemenet közös negatívja.
0 és 1: A 2 analóg bemenet pozitív pontja.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7244) ZorKK válasza PHM (#7243) üzenetére


ZorKK
csendes tag

Igazán nagyon köszönöm az infókat. Már csak 1 kérdéses pont maradt. A kimeneti csatolón van egy "1L" nevezetű csatlakozó. Oda mit kellene kötnöm? Gondolom +24V-ot, de melyiket. Lehet a betápról, vagy a kijövő 24-ről?

ZorK

(#7245) PHM válasza ZorKK (#7244) üzenetére


PHM
addikt

A kimeneten az "1L" a 4 kimeneti relé közös pontja.
Azaz van 4 relé kontaktusod, de azok egyik fele egy közös
pontra van kötve.
Oda bármit köthetsz, akár 230V-ot is, vagy a betáp +24V-ját,
s akkor mind a 4 kimeneten azt fogod kapcsolni.
A kijövő 24V-ot a bemenetek táplálására szokás használni.
(Nem találtam meg az adatlapon, mennyire terhelhető.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7246) ratkaics válasza Szirty (#7236) üzenetére


ratkaics
senior tag

Utána néztem kicsit a dolgoknak.
A PROFIBUS kábel hossz kb. 120m.
Kiválasztottam néhány modult, amire szükségem lenne, az alábbi összeállítás szerintetek működni fog? Vagy kell még valami?
DP Slave: 6ES7 153-2AA02-0XB0
DI: 6ES7 321-1BH02-0AA0
DO: 6ES7 322-8BF00-0AB0
AI: 6ES7 331-1KF00-0AB0 (Itt Pt100-as hőmérséklet érzékelőket szeretnék használni)

Köszi a segítséget előre is!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7247) ZorKK válasza PHM (#7245) üzenetére


ZorKK
csendes tag

Köszönöm! :)

ZorK

(#7248) vtomcsire válasza ratkaics (#7246) üzenetére


vtomcsire
csendes tag

A modulok rendben vannak. Ne felejtsd el az előlapi csatlakozókat megrendelni! A Profibus-nak Repeater nélkül 1,5 Mbit/s sebességgel tudnia kell a 200 m-t. Nagyobb sebességnél 100 m a határ.

(#7249) vtomcsire válasza ratkaics (#7246) üzenetére


vtomcsire
csendes tag

És kell még a Profibus kábel + csatlakozók, kapcsolószekrény, tápellátás...

(#7250) vtomcsire válasza ratkaics (#7246) üzenetére


vtomcsire
csendes tag

És Profilsín és védelem a szekrényhez...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.