Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#6501) crucified


crucified
tag

Sziasztok, először is BÚÉK.

Van egy S7-300, amihez szeretnék hozzáférni. Van Simatic Manager V5.5-öm, meg TIA Portal V13 SP1-em is, valamint PC Adapter USB A2 kábelem. A PLC MPI számát nem tudom.

Az első kérdésem, hogy csak a Simatic Manager-el férhetek hozzá vagy a TIA Portal-al is. Amennyiben csak a Simatic Manager-el, akkor ha jól tudom nem a varázslóval nyitok egy új projectet, rádugom az MPI kábelt, de mivel az MPI számát nem tudom, úgy elvileg megkeresi a Simatic Manager? Kell-e a hardware-t előre definiálnom?

A kábel beállítása a következő:

Amennyiben igen, és kapcsolódik, úgy elég ezzel feltölteni a programot?

Amennyiben feltöltötte, online monitorozni hogyan tudom a programot?

Köszönöm előre is,

Üdv

[ Szerkesztve ]

(#6502) Szirty válasza crucified (#6501) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

"csak a Simatic Manager-el férhetek hozzá vagy a TIA Portal-al is"

Azzal amelyik ismeri azt a CPU-t. A régebbieket a TIA nem kezeli. Ha mindkét rendszer ismeri a CPU-t, akkor bármelyikkel hozzáférhetsz.

"Amennyiben csak a Simatic Manager-el, akkor ha jól tudom nem a varázslóval nyitok egy új projectet"

Igen, új, üres projectet kell nyitni varázsló nélkül, utána upload station to PG.
Nem kell előre összeállítanod a HW configot, azt is fel fogja tölteni.

Részletesebben itt: Hogyan töltsük át a működő PLC-ből a teljes programot, ha nincs meg a forrás project?

Nem csak az MPI címét kell tudnod, hanem a rack és slot számát is ahol a CPU van! Ha azt n em jól írod be, akkor sem fogja feltölteni.
300-as esetében egyébként alkapesetben MPI cím:2 Rack: 0 Slot: 2
De meg lehet kerestetni is. Pl. az accessible nodes funkcióval. Ezzel kapsz egy listát a PG/PC interfészen beállított buszon lévő eszközökről. Ott lesz a cím is.

"Amennyiben feltöltötte, online monitorozni hogyan tudom a programot?"

Ugyanúgy mint bármely project esetében. Megnyitod a blokkot és nyomod a monitorozás gombot.
Mivel PLC-ből jött a project, symbol információk, változó nevek és megjegyzések nem lesznek sehol. Sajnos ez ezzel jár.

A monitorozéshoz egyébként nem kell feltölteni PC-re a programot, accessible nodes-sel kapott struktúrát kinyitva a blokkoknál is megnyitható és monitorozható a blokk.

[ Szerkesztve ]

(#6503) crucified válasza Szirty (#6502) üzenetére


crucified
tag

Szia Szirty, köszönöm a gyors választ és a doksit.

Üdv

(#6504) crucified válasza Szirty (#6502) üzenetére


crucified
tag

Szia, tökéletesen működik, köszönöm. Javítottam amit kellett. A visszatöltés is ugyanúgy működik gondolom. Amennyiben a network-ön talál HMI-t, úgy azt is fel tudom tölteni, vagy arra külön kell csatlakoznom az MPI-vel?

Milyen koncepció vezette a Siemens-t anno, hogy nem tárolja a CPU a szimbólumokat, a változók neveit és a megjegyéseket? Szerintem pont az a lényeg, hogy egyszerűbben visszakövethető legyen a program, de ebben az esetben jelentősen megnehezíti az ember dolgát.

Köszi előre is,

Üdv

(#6505) Szirty válasza crucified (#6504) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

"A visszatöltés is ugyanúgy működik gondolom"

Visszatölteni elég azt a blokkot amik módosult. A többi blokkot és a HW configot nem kell (főleg ha adatblokk, mert okozhat galibát).

"Amennyiben a network-ön talál HMI-t, úgy azt is fel tudom tölteni, vagy arra külön kell csatlakoznom az MPI-vel?"

Azt leginkább sehogy nem tudod feltölteni PC-re.
De attól függ milyen HMI. Ha nem valami egyszerűbb régi siemens panel, hanem windows alapú és a letöltéskor alkalmazták az "enable backtransfer" opciót, akkor lehet.

Szóval a panelen múlik, de nagyon nem jellemző hogy a forrásprojectet nem hogy visszatölteni lehessen róla hanem hogy tartalmazza egyáltalán (a működéshez arra nincs szükség).

"Milyen koncepció vezette a Siemens-t anno, hogy nem tárolja a CPU a szimbólumokat, a változók neveit és a megjegyéseket?"

A gyártók (hátsó) szándékait ugyan nem ismerem, legfeljebb feltételezni tudom. De kb. ugyanaz mint a többi gyártót, hiszen ott is ez, ez volt a helyzet.
A következő okok játszanak szerepet a dologban (szerintem).

1. A memória. Régebben a program RAM-ban volt, amit háttértelep látott el. A retentív RAM méret szűkös volt és 8, 16, 128k-ban volt mérhető. Egyszerűen nem volt hely a szöveges szimbólumoknak, megjegyzéseknek és forrásanyagoknak. Ezek összmérete többszörösen is túltehet a lefordított tárgykód méretén!

2. Nem nagyon indokolta semmi azt hogy a PLC tárolja ezeket, mert a program működéséhez ezekre a PLC-nek semmi szüksége nincsen.

Az S7 1200, 1500, Omron CP1E, CJ1 stb. már tárolhatja a project forrását és vele a szimbólumokat is.
De opcionális, ha valaki nem akarja nem teszi rá...

"de ebben az esetben jelentősen megnehezíti az ember dolgát."

Meg bizony! És ez még nem minden, hiszen a ahelyett hogy a forrást rátöltenék, inkább titkolóznak, jelszóval védik, hogy egyáltalán ne férhess hozzá semmilyen szinten.
Vagy visszatöltheted, de magas szintű nyelven graph-ban vagy STL-ben írták. Ha nincs meg a forrás, akkor azt STL-ben látod, ami tele van indirekt címzésekkel ha feltöltöd a PLC-ről. Na abban azért nem vígan módosítgat vagy lapozgat az ember.

"Szerintem pont az a lényeg, hogy egyszerűbben visszakövethető legyen a program"

Neked, mint felhasználónak, aki a gyártók programjaival xopik, ez a lényeg.
Sajnos nekik nem feltétlenül. Épp nemrég zajlott itt le egy (szerintem igen tanulságos) vita arról, hogy milyen dolog az ha az üzemeltető nem kapja meg a géppel a program forrásanyagait és milyen dolog az ha igen.

(#6506) crucified válasza Szirty (#6505) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszi. Pont az én felvetésemre indult el a diskurzus arról, hogy miért védik a gyártók jelszóval a programot.

OMRON CP1H PLC-vel dolgoztam eddig, számomra azért furcsa, hogy nincs a Siemens esetében megjegyzés, stb. Persze a régi mondjuk 128k esetében még értem, de a mostaniaknál már nem. De ez van. Maradok OMRON-párti, de kinek a pap, kinek a pap lánya. :)

Én anno a Simatic ProSave-vel simán tudtam backup-ot csinálni, igaz az sem adott forrásprogramot, csak a backup-ot csinálta meg illetve vissza tudtam tölteni. Mentés-visszatöltésre használtam csak, mondjuk úgy jól működött. Akkor maradjak továbbra is a ProSave-nél, ha backup-restore-t akarok, forrást nem tölt vissza?

Ezek szerint blokkonként is vissza tudok tölteni majd? Egy blokkban módosítottam csak. Ilyenkor csak a blokkon állok, PLC / Download-al csak azt tölti le?

Köszi és üdv.

(#6507) Szirty válasza crucified (#6506) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

"OMRON CP1H PLC-vel dolgoztam eddig, számomra azért furcsa, hogy nincs a Siemens esetében megjegyzés"

Írtam hogy van és azt is melyiknél.
Azt ne felejtsük el, hogy az S7-300 kb. húsz (20) éves!

"Én anno a Simatic ProSave-vel simán tudtam backup-ot csinálni"

Azt lehet is. Arra való.
csakhogy az image mentést készít. Vagyis létrehoz a panelről egy bináris file-t, amivel egy dolgot tehetsz: visszateszed egy panelra (másikra vagy ugyanarra). Mentés/visszaállítás.
Mivel lefordított bináris file, nem forrásanyag, nem szerkeszthető.

"Ezek szerint blokkonként is vissza tudok tölteni majd?"

Igen. Amelyiket a blokk listában kijelöld (akár többet is) és nyomsz rá egy download-ot, azt áttölti a PLC-be. Akár a PLC RUN üzemmódjában is anélkül hogy a program leállna (hacsak nincs az áttöltött blokkban valami szarvashiba).
Illetve ha a LAD/FBD szerkesztő van nyitva, akkor onnan is áttöltheted (Ctrl-L). Azt tölti át amelyiket látod.

(#6508) crucified válasza Szirty (#6507) üzenetére


crucified
tag

Szia, nagyon köszönöm.

Üdv.

(#6509) n0rbert0 válasza Szirty (#6505) üzenetére


n0rbert0
senior tag

"...Vagy visszatöltheted, de magas szintű nyelven graph-ban vagy STL-ben írták. Ha nincs meg a forrás , akkor azt STL-ben látod..."

Abszolút nem akarok beleokoskodni - távol álljon tőlem -, de ebben a mondatodban az STL nem SCL akart lenni?
Csak azért szeretném helyretenni ezt, hogy a siemens-ben nem annyira jártas kolléga helyes információkat kapjon (meg mindenki más is).

(#6510) crucified


crucified
tag

Sziasztok, a helyi IT server szobában néha elromlik a klíma, egyelőre nincs lehetőség új klímára. A kérdésem az, ha megáll a kompresszor és túlmelegszik a szoba, milyen egyszerű eszközzel érdemes mondjuk sms-t / email-t küldeni a rendszergazdának, ha hétvégén történik mindez? PLC, abból milyen fajta, vagy létezik egyszerűbb eszköz erre, milyen érzékelő kapcsolót ajánlotok?

Köszi az ötleteket

Üdv.

(#6511) Szirty válasza crucified (#6510) üzenetére


Szirty
őstag

Szerintem egyszerűbb egy GSM-es jelző és egy szobatermosztát.

A termosztát záró érintkezőjét rákötöd a GSM jelző bemenetére, beállítod a kritikus hőmérsékletet.
Amikor a termosztát érintkezője zár, a GSM jelző küld egy előre megírt üzenetet a beállított számra. Esetleg hívást indít, ez a GSM jelzőtől függ.

Rosszabb esetben ha csak átmenetileg kell, akkor a GSM jelző egy kis mókolással helyettesíthető egy kiöregedett nyomógombos mobiltelefonnal is. Percek alatt össze lehet rakni és olcsó.

De ha már úgy is szerver terem, akkor lehetséges a hálózaton keresztül mail-t küldeni pl.

A PLC nem épp optimális szerintem ilyen megoldáshoz elsősorban a költség miatt.

(#6512) Szirty válasza n0rbert0 (#6509) üzenetére


Szirty
őstag

Igen, sajnos rosszul fogalmaztam, elnézést!

Azt próbáltam magyarázni, hogy a gyártók programozói gyakran szándékosan akadályozzák a programjuk olvashatóságát.

Vagy jelszóval védik a kiolvasás ellen
Vagy STL-ben írják meg a kódot
Vagy magasabb szintű nyelven amihez nem adnak forrásprogramot.

Tehát ha SCL-ben, GRAPH-ban írtak egy blokkot, azt a PLC-ből visszaolvasva STL lesz ha nincs meg a forrásanyag hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#6513) crucified válasza Szirty (#6511) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszi. Nem akarok reklámot csinálni senkinek, csak a google-ban kerestem rá.

Ezeket mondjuk ajánlod, vagy van valami més ajánlatod amit használtál már?

Köszi és üdv

(#6514) Szirty válasza crucified (#6513) üzenetére


Szirty
őstag

Nem tudok konkrét típust ajánlani.

De én közönséges mechanikus szobatermosztátra gondoltam, ami ilyesmi:

(csak mert olcsóbb mint egy digitális hőmérő panelműszer szenzorral)

(#6515) Mazsika


Mazsika
őstag

Sziasztok,

Ilyen Sigmatek PLC-vel volt már dolga valakinek? Hogyan lehet ezt "betámadni"? RJ45-ön lehet vajon, és milyen softverrel?
Köszönöm!

Dáccsika

(#6516) crucified válasza Mazsika (#6515) üzenetére


crucified
tag

Szia, nekem nagyon "MOXA"-snak tűnik a dolog, de nem volt még ilyennel dolgom. Én első körben C#, Java vagy valami ilyesmire gondolnék.

Üdv

(#6517) crucified válasza Szirty (#6514) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszi. A GSM jeladókhoz gondolom adnak valami szoftvert is, amivel fel lehet programozni?

(#6518) Szirty válasza crucified (#6517) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Keress rá néhányra és nézz bele a leírásába. Le van írva hogyan kell beállítani.
Rendszerint nem kell hozzá program meg kábel. vagy neki küldött üzenetekkel lehet beállítani vagy előre a SIM kártyára mentett számokkal.

Mint pl. ennél: Mini GSM hívó és riasztó modul, MobilArm-1

(#6519) joci9 válasza Mazsika (#6515) üzenetére


joci9
tag

Nem sok betűt írtál? Ez PC nem PLC :-)
Tehát attól függ, mi fut rajta.

(#6520) Mazsika válasza joci9 (#6519) üzenetére


Mazsika
őstag

Igen ez egy PC, de egy gépet vezérel, és valahogyan nekem monitorozni/programozni kellene. Nem tudom mi fut rajta, de biztos, hogy valamilyen alacsony szintü utasitásokkal operál.
A kérdés lényegén egyébként nem változtat.

Dáccsika

(#6521) crucified válasza Mazsika (#6520) üzenetére


crucified
tag

Szia, szerintem telnet-el hozzáférhetsz, gondolom tudod az IP címét. admin / admin lehet a belépés, de természetesen ez csak tipp. Watchdog-al szerintem tudod monitorozni, a programozását meg csak tippelem Visual C# vagy valami C nyelv lehet. Nem vagyok arról meggyőződve, hogy alacsony szintű utasításokkal operál. A MOXA pl. olyan, hogy felkészíted a watchdog-ra, onnantól alacsony szintű utasításoknak néz ki amivel monitorozod, de valójában a háttérben egy Visual C# fut mint kiszolgáló.

De nem ismerem az eszközt, csak a "rokonait" így első ránézésre.

[ Szerkesztve ]

(#6522) crucified válasza Szirty (#6518) üzenetére


crucified
tag

Szia, több mint tökéletes, köszönöm.

Üdv.

(#6523) crucified


crucified
tag

Sziasztok, S7-300 feltöltése közbeni hibaüzenet. nem találok a neten hozzá leírást. Igen-t nyomva folytatja és látszólag mindent feltölt. Mi lehet ez?

Másik, TP270 10"-os HMI backup-ja gondolom olyan mint a TP177B-é pl. Táp lehúz, Profibus lehúz, táp vissza, control panel MPI address a Transfer menüből kinéz, táp lehúz, MPI kábel be, táp be, Transfer-t elindítani, Prosave-el címet beállítani és mehet a backup?

A harmadik S7-300 SF led világít, BF led villog pirosan. A diagnose menüben ennyit látok. Egy másik PLC-t a hálózatból korábban lekapcsoltak, ennyit tudok a dologról.

Hol tudom még megnézni, hogy mi lehet a baja? A szalag amit vezérel működik.

Köszi és üdv

(#6524) Szirty válasza crucified (#6523) üzenetére


Szirty
őstag

"S7-300 feltöltése közbeni hibaüzenet. nem találok a neten hozzá leírást. "

Pedig ott van az: Step7 error codes

"TP270 10"-os HMI backup-ja gondolom olyan mint a TP177B-é"

Elvileg igen.

"Hol tudom még megnézni, hogy mi lehet a baja?"

Ott van a diag üzenetben.
Nem tudja írni és olvasni a PQW580-at.
Nem tudja olvasni a PIW582-t.

Keresd meg a HW configban (View menü, address overview) hogy melyik perifériának van ilyen címe (580, 582). Az az eszköz nem elérhető valami miatt.

(#6525) crucified válasza Szirty (#6524) üzenetére


crucified
tag

"Pedig ott van az: Step7 error codes"

Szia, a 3107-es hibakódra kerestem rá, nem a 13:77-re, bocs. Inconsistent HW configuration in module, occurs when previous loading of SDBs into the module was incomplete or faulty. Gondolom valamit módosítottak rajta korábban vagy valami hasonló. Ettől még úgy tűnik feltöltötte.

"Elvileg igen."

Megcsináltam, köszi.

"Az az eszköz nem elérhető valami miatt."

Kikapcsoltak pár invertert, ez volt a baja. Azt nem tudtam, hogy SF BF led-el is jelzi a kommunikációs hibát.

Le kellene mentenem pár S5-ös PLC-t is. Van valakinek ehhez software? Nem akarok illegálisat kérni, csak ez egy ötezer éves software, ezért írtam ki. De ha gáz, töröljétek nyugodtan, bocs érte. Az MPI kábel jó az S5-höz?

Köszi és üdv.

[ Szerkesztve ]

(#6526) And válasza crucified (#6525) üzenetére


And
veterán

Az MPI-kábel nem jó S5-höz. Utóbbiakon 15 pólusú programozó csatlakozó (DB15 mama) található, fizikailag TTY áramhurok interfésszel. Mi pár éve beszereztünk valami olcsó utángyártott USB-s kábelt S5-ös PLC-hez, amibe bele van építve a soros-USB konverter a PC felé. Gond nélkül működött a megfelelő driver feltelepítése után WinXP-n. Hogy Win7 alatt működik-e ez illetve a Step 5, azt nem tudom, pedig a közelmúltban kikoptak a WinXP-s laptopjaink. Azt sem tudom, hogy manapság a Step 5 beszerezhető-e egyáltalán legális forrásból, de ezt majd szirty kolléga megmondja, ahogy esetleg azt is, hogy mire lehet számítani egy ilyen DOS-ablakban működő programtól az újabb oprendszerek alatt, esetlen kell-e hozzá virtuális gép: Virtualbox, VMware vagy hasonló.

(#6527) crucified válasza And (#6526) üzenetére


crucified
tag

Szia, értem és köszi.

Win7 32 bit Enterprise-om van, nincs soros port a gépemen. Legális forrás is tökéletes lesz.

Köszi előre is.

Üdv

(#6528) crucified


crucified
tag

Még egy kérdés, bocs.

Van egy olajmelegítő rendszer, 3 szekciós. Az első szekcióban 237C-ot mutat a Scada-ban az olaj hőfokának, ez valahol 30-40 C között van a valóságban. A másik 2 szekcióban ez 30-40 C.

7.136 mA-t mértem a jeladótól a terminál blokknál. S7-300 a CPU. Hol tudom megnézni mindezt online-ban a programban?

Köszi előre is

(#6529) plac95


plac95
újonc

Sziasztok!

A szakdolgozatomon dolgozom, egy s7 314C-2 PN/DP cpu-val.
A programban encoderes motorok vannak, amiknek a pozícióját az encoderekből tudnám, ehhez kaptam két FM350-2-es számláló modult. Napok óta tanulmányozom a leírásokat, de eddig nem jöttem még rá, hogy hogyan bírnám működésre bírni.

Nekem egész egyszerűen csak annyi kéne, hogy ki tudjam nyerni az aktuális számláló értéket, és egy végállás kapcsolóval nullázni. Nem kell semmilyen hardware meg software gate.

Meg tudnátok mondani, hogy milyen fc-ket, és a counter db melyik adatait kéne ehhez használnom? (esetleg egy példaprogram is jól jönne :) )

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm! :)
Üdv.
plac95

(#6530) And válasza crucified (#6528) üzenetére


And
veterán

"7.136 mA-t mértem a jeladótól a terminál blokknál."
Ez az áramérték ugye csak a távadó adatainak ismeretében releváns: alsó- és felső határérték, 0-20 vagy 4-20 mA-es távadó. A hardverkonfigurációban az AI-modul szokásosan egy egész (16-bites integer) értéket fog mutatni, skálázás nélkül. Ezt megnézheted pl. Step7 alatt a HW-konfigban az adott modulra jobb gombbal klikkelve a Monitor/Modify menüpontban online. A nyers számérték átskálázása már a szoftver dolga, erről több infó is van ebben a topikban, keress csak rá az FC105 kifejezésre. Hogy ezt a hőmérsékleti értéket a scada milyen formátumban kapja, az megint más kérdés, de ha a PLC jól skálázza (ott még megfelelő az érték), akkor az is lehet, hogy a megjelenítő is jól kapja meg, de mondjuk nem lebegőpontos, hanem egész (int, word) értékként, és nem megfelelő helyen (vagy egyáltalán nem ) jeleníti meg a hozzá tartozó tizedespontot.

(#6531) Szirty válasza crucified (#6525) üzenetére


Szirty
őstag

"Azt nem tudtam, hogy SF BF led-el is jelzi a kommunikációs hibát."

A BF akkor jelez, ha a buszon nem tud elérni olyan eszközt, ami benne van a HW configban.
Az SF meg azért jelez, mert a nem létező (leszakadt) eszközt a program írni és olvasni akarja, de nincs olyan cím.
Ezért meghívja az OB122-t (I/O Access error) aminek kezelnie kellene ezt a hibát, de gondolom a blokk üres. :)

"Le kellene mentenem pár S5-ös PLC-t is."

A régi DOS-os STEP5 fut Win7 alatt futtatott virtuális gépre rakott XP-n és működik is.
De ennél a probléma az szokott lenni, hogy a mostani gépeken nincs soros port. Az USB-vel realizált COM portot meg ált. nem lehet beállítani benne.
Keresd az IBH softek S5/S7 for Windows nevű programját. Azzal több esélyed van. Nem DOS-os és még élő project ha jól tudom.

(#6532) Szirty válasza crucified (#6528) üzenetére


Szirty
őstag

A 7.136 mA nem mond semmit ha nem tudjuk a távadó méréstartományát. Azt is ismerni kell.

A 4-20mA-es kör áramából a következőképpen számíthatod ki a mért fizikai mennyiséget:
Mért mennyiség=((I-4)/16)*(Max-Min)+Min

Az analóg bemeneten olvasott értéket az áramból pedig így kapod:

PIW=((I-4)/16)*27648

Ahol:
I: a mérőkör árama mA-ben
Min: a távadó méréshatárának az alja a mért fizikai mennyiségben kifejezve (ez esetben °C)
Max: a távadó méréshatárának a teteje a mért fizikai mennyiségben kifejezve (ez esetben °C)
PIW: Az analóg bemenet perifériacíméről beolvasott decimális egész érték

Pl. ha a távadód méréstartománya 0-200 °C, akkor a 7,136 mA 39,2 °C-t jelent és 5419-et kellene olvasni az analóg bemenetről.

[ Szerkesztve ]

(#6533) crucified válasza Szirty (#6531) üzenetére


crucified
tag

Szia,

"Ezért meghívja az OB122-t (I/O Access error) aminek kezelnie kellene ezt a hibát, de gondolom a blokk üres. :)"

"Keresd az IBH softek S5/S7 for Windows nevű programját."

Megtaláltam, tökéletes.

Nagyon köszönöm

(#6534) crucified válasza And (#6530) üzenetére


crucified
tag

Szia, nagy segítség, nagyon köszönöm.

Az OB-ket ha jól tudom maga Simatic hozza létre és az oprendszer illetve a program közötti kommunikációért felelős.

Az FC-k számozás szerinti kiosztásának is van valami logikája az S7-ben úgy, mint az OB-k esetében (lásd FC105) ?

Üdv

(#6535) crucified válasza Szirty (#6532) üzenetére


crucified
tag

Szia, tiszta sor, köszönöm. Holnap megnézem.

Jó hétvégét.

ui: hihetetlen tudással rendelkezel. :)

(#6536) Szirty válasza crucified (#6534) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

"Az OB-ket ha jól tudom maga Simatic hozza létre és az oprendszer illetve a program közötti kommunikációért felelős."

Nem hozza létre a szó szoros értelmében. Az OB-k szám szerint előre meghatározott (fenntartott) funkcióval bírnak, de létre nem jönnek.
Amikor az OB számára meghatározott esemény (hiba, megszakítás) bekövetkezik, akkor az oprendszer meghívja (lefuttatja) ha létezik. Ha nem létezik, akkor az eseménytől függően vagy semmi továbbit nem tesz (pl. timer interruptok) vagy a CPU a program futtatását leállítja (CPU stop). Ezek a hibakezelő OB-k.
Mint a te esetedben az OB122. Ha nem lenne OB122, a CPU leállna ettől a hibától.

"Az FC-k számozás szerinti kiosztásának is van valami logikája az S7-ben

Nincs megkötés. Lehet (és ha sok a blokk akkor javasolt is) valamilyen logikát felállítani mert az könnyíti a programban az eligazodást, de kötelezően semmilyen megkötés nincs.
A szabályszerűség tehát öntörvényű, ez igaz a lib-ekre is, amiben FC vagy FB blokkok vannak.

(#6537) And válasza crucified (#6534) üzenetére


And
veterán

Annyira sajnos nem vagyok jártas a Siemens PLC-kben, de tudomásom szerint az OB-k nem jönnek létre csak úgy maguktól, (az OB1 ugye mindenképp kell) legalábbis az összes biztos nem. Találkoztam már olyan hibával, amely az azt lekezelő OB hiányában stop-ba vitte a PLC-t, majd létrehozva az OB-t (egyébként teljesen üresen, nulla hasznos kóddal) a hiba miatti leállás megszűnt. Erről is volt már értekezés a topikban. Úgyhogy azt sem tudom megmondani, hogy a készen 'importálható' FC-k / FB-k számozásában van-e valamilyen logika. Amelyekkel én találkoztam - például kommunikációt (pl. soros modbus) vagy PID-szabályozást lekezelő blokkok -, azok számozása nem tűnt annyira rendezettnek, de a help szerencsére elég jó, az segített.
Mod. #6536: Mire leírom.. ;)

[ Szerkesztve ]

(#6538) crucified válasza And (#6537) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszi.

Üdv.

(#6539) crucified válasza Szirty (#6536) üzenetére


crucified
tag

Szia, világos, köszönöm

Itt a képletben a /16 mi lenne?

PIW=((I-4)/16)*27648

Köszi

Üdv

(#6540) And válasza crucified (#6539) üzenetére


And
veterán

Az a 4..20 mA-es távadó lehetséges áramtartománya, 20-4= 16 mA.

(#6541) Psanyi42 válasza crucified (#6528) üzenetére


Psanyi42
tag

Heló!

crucified,

A hibakeresés folyamán végig kell követni a jelet. Megnézed mit mér a szenzor, az a 7 mA alapján jónak tűnik, mivel az alacsony hőm. tartományra utalhat (persze beállítás/szenzor függő). Ezután megnézed a PLC bemenetén mit kap meg, és megnézed, hogy kb. az az érték jelenik-e meg, mint amit Szirty írt. Ezután azt feltételezve, hogy minden jó a PLC programban megnézed, hogy a HMI honnan kapja az értéket, ha az is jó, akkor megnézed a konverziókat, hogy nem e a másik számábrázolásba váltással van a gond. Ha a HMI már a nem jó értéket kapja meg, a PLC programban van elírva. Itt végig kell követni az értéket.

Mazsika,

Rá lehet dugni egeret, billentyűzetet, és monitort. Megnézted, hogy mit csinál, ha elindult, hátha feldob egy konzolt. Egyébként a dokumentációban láttam egy olyat, hogy AUTOEXEC.bak, gondolom ezt automatán elindítja, szóval az is lehet ebbe tudsz írni valamit. Nem használtam még ilyet, csak gyorsan végiggörgettem a dokumentációját és ötletelek.

(#6542) Mazsika válasza Psanyi42 (#6541) üzenetére


Mazsika
őstag

Köszi neked is és mindenkinek, ha lesz idöm majd betámadom a gépet ilyen irányból... mondom hátha valaki dolgozott már ilyen géppel.

Dáccsika

(#6543) plutokas


plutokas
csendes tag

Sziasztok.

Örömmel jelentjük be hogy a plcforum.hu oldal motorját cseréltük. 1 héten belül minden funkciója megy ismét. Bátran használjátok!
Minden ami PLC!! Adok-veszek, segítség, társalgó stb...

(#6544) Mazsika válasza plutokas (#6543) üzenetére


Mazsika
őstag

Nem úgy volt, hogy leáll?

[ Szerkesztve ]

Dáccsika

(#6545) crucified válasza Mazsika (#6542) üzenetére


crucified
tag

Szia, innen próbáltad?

http://www.sigmacontrol.eu/component/rsfiles/bestanden

Üdv.

(#6546) plutokas válasza Mazsika (#6544) üzenetére


plutokas
csendes tag

De úgy volt... viszont kár veszni hagyni mert jeleneg olyan fórumok vannak amik nem tematikusak. Sokszor segített nekem is a fórum és azért próbálom most felkarolni hátha másoknak is segítségére tud lenni. Még sok munka lesz vele amíg nem lesz mai kornak megfelelő és biztonsággal mondhatnánk hogy nagyon hasznos, de próbálkozunk.
Annyi kiegészítés lesz még vele, hogy robotos témák is fel fognak kerülni.
Üdv!

(#6547) joci9


joci9
tag

Sziasztok!

Foglalkozott valaki Esaware HMI-vel?
Ha igen mik a tapasztalatok?

üdv
Józsi

(#6548) plutokas válasza joci9 (#6547) üzenetére


plutokas
csendes tag

Nem csak ESA ?? Mert olyannal igen. Esaware-rol meg nem hallottam.

(#6549) joci9 válasza plutokas (#6548) üzenetére


joci9
tag

SZia!

Ez az új sorozat az EW, és ez olcsóbb mint az IT, a crew editor nevű programmal kell nyomkodni, a régiekhez a polymath van.

üdv
Józsi

(#6550) crucified


crucified
tag

Sziasztok, Simatic Step 7 V5.5-ben hogyan tudom összehasonlítani a PLC-ben lévő programot és a régebbi meglévő verziót amit letöltöttek a PC-re?

Köszönöm és üdv

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.