Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#6801) BG*


BG*
csendes tag

Üdv!

S7-1200-as PLC-ről szeretnék nyomtatni címkenyomtatóval, TCP-IP kommunikációval.
Megvan a kapcsolat, megvan a formátum is amit át kellene küldeni. Jelenleg 12 string sorból áll a címke.
A sorokat egy 12 tagú string tömbbe rakom, és el szeretném küldeni. El is küldi, de minden sor elején van két karakter (ha a nyomtató helyett a saját laptopomra küldöm és Herculessel fogadom akkor látom) így kezdődik az első sor: ţE^XA~TA000~J a következő: ţ#^FH\^FD12
Az első két karakter nem szerepel a küldendő adatban, csak itt kezdődne a hasznos rész:^XA~TA00
Így nem is nyomtat. Ha Herkulessel átküldöm a sorokat, akkor nyomtat. csak a PLC-ről nem sikerül.
Korábban más típusú PLC-nél úgy emlékszem nem volt plusz átküldött karakter.

Valaki találkozott már ilyen problémával?

BG

(#6802) joci9 válasza molntomi (#6797) üzenetére


joci9
tag

Szia!

Ha jól emlékszem és tudom:
CJ-nl a dip kapcsolókkal kap címet a kártya, és ez alapján kapja a címeket.
CQM-nél szerintem ahogy beteszed sorban, ott nincs ilyen.

üdv
J

(#6803) byte-by válasza molntomi (#6797) üzenetére


byte-by
tag

halo

itt is megtalálhatók az IO Table-ban a Rack-ek megnyitva , láthatóak az IO címek.
illetve az a szó amit az adott hardver lefoglal.
ez a CS-CJ szériára vonatkozik leginkább.

mindenképp érdemes a gépkönyvet lapozni, mert pl. az analóg kártyáknak van alap címzésük, és azt kapják akkor is ha a pl. a 0003.-ik szó után kerül beépítésre. (alapból cio 2000 pl.)

a CQM-nél kissé más a helyzet.
itt automatikus allokáció van. a hardver helyzete határozza meg a kiosztott és lefoglalt címeket.
az inputok 000-tol indulnak az outputok 100-as szótól.

ha közben bekerül egy pl. egy analóg kártya mondjuk 4 elemes akkor lefoglalja az n+3.-ik szót.
pl. PLC majd- 1 input (000) , 1 output (100), 1 input (001) , egy 4 elemes analóg kártya (002-005), stb.
ebben az esetben is érdemes a gépkönyvet átnézni. a hardver konfighoz CQM esetén nemigen férünk hozzá.

a CQM egy fejlettebb cpu , mint a CPM-sorozat, de még hasonló szoftverrel.
kevésbé praktikus, de használható.

(#6804) Peddy789


Peddy789
őstag

Helo,
Hallott mar valaki olyanrol hogy raspberry pi-vel opc szervert letrehozni, ami etherneten keresztul pl omron cj2m plcbol kitud nyerni adatokat? Es emelett elerhetove tenni nyilvan kulso alkalmazasoknak.

[ Szerkesztve ]

(#6805) Szirty válasza BG* (#6801) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Szerintem az a gond, hogy S7-nél a string első byte-ja a string hosszát jelenti, a második byte-ja pedig hogy hány karakter van benne éppen és te ezeket is elküldöd.
A stringben lévő szöveg a string változó 3. byte-ján kezdődik.

(#6806) BG* válasza Szirty (#6805) üzenetére


BG*
csendes tag

Üdv!

Valóban így lehet, de hogyan tudnám nem elküldeni az első kettőt?
Ha rövidebbre állítom a hosszt, pont a végét vágja le.

BG

(#6807) BG*


BG*
csendes tag

Úgy néz ki találtam egy egy megoldást, bár nem túl elegáns.
Egy Zebra címkenyomtatóról van szó. Megvan a cimke kódja ZPL-ben, 12 sornyi String.
Egy String tömbbe raktam, egy eleem egy sor, hogy átláthatóbb legyen.
Ha String-ként küldöm át, nem nyomtat. próbáltam összefűzni őket és egy String-ként átküldeni, de nem működött. (A teljes címke nem is fér bele egybe.)
Végül Strg_To_Chars -al karakter tömbbe raktam, az első sornál 0 pozícióból indítva, a második sornál a kezdő pozíció az előző műveletnél visszakapott CNT, a harmadik sornál az első kettő összege és így tovább.
Az Array of Char kerül a TSEND_C Data-ra.

Így működik, de kell lennie ennél egyszerűbb megoldásnak.

[ Szerkesztve ]

BG

(#6808) Szirty válasza BG* (#6807) üzenetére


Szirty
őstag

A megoldás az, hogy nem küldöd el a string első két byte-ját, de figyeled hogy a 2, byte-ban mi van és annyi karaktert küldesz.

(Írd meg SCL-ben és fel sem merül ez a probléma)

[ Szerkesztve ]

(#6809) Xellos1988


Xellos1988
újonc

Szeretnék egy kazánházba kb 20 db hömérsékletet mérni, esetleg kijelzőn megjeleniteni, menteni. Erre mi lehet a legolcsobb legegyszerübb megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#6810) Szirty válasza Xellos1988 (#6809) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!
Ez nagyon kevés infó.
Bizonyos források szerint ez egy húsüzem gépházába kerülne. Tehát nem otthoni mókolásról van szó ahova egy ügyes kezű amatőr mikrovezérlő-zsonglőr I2C buszos szenzoros megoldása megfelelhet.Pedig legolcsóbbnak épp ez a megoldás ígérkezik. :)

Én csináltam már kazánház felügyeletet (gőzfejlesztő) Siemens S7-300 PLC-vel + profibuszos terepi analóg I/O szigettel, ProTool RT megjelenítő HMI szoftverrel, adatrögzítéssel kijelzéssel stb.
Valószínűleg nem az a legolcsóbb megoldás, de stabil és gyorsan / rugalmasan alakítható.

(#6811) Xellos1988


Xellos1988
újonc

A minöségi követelményeket valoban nem határoztam meg. Itt az arduinos és hasonlo megoldások nem elfogadottak.

Eddig a loxone rendszert találtam. Ismeri a bus rendszert és lehet használni olcso ds18b20 hőmérséklet érzékelőkett. És a miniszerver nem olyan drága. Ismeri valaki ezt a rendszert?

https://www.loxone.com/dede/kb/inbetriebnahme-1-wire-extension/#Wire-Sensor-einfuegen

Siemens 7 ismeri ezt a busz rendszert? Eddig nem találtam meg csak ezt a verziot.

http://www.automation24.de/steuerungstechnik/siemens-sm-1231-rtd-6es7231-5pf32-0xb0-i101-1722-0.htm

(#6812) moseras válasza Xellos1988 (#6811) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

Mi DS18B20-hoz ezt használjuk:

LinkHubE - 32K, Ethernet Hub

Ebből van RS232-es változat is. 300 méter/csatorna, és van 4 csatornája. PLC-t használunk hozzá, abban fut a kezelő/kiolvasó program. Kb. 2-2.5 sec/hőmérő lekérdezési sebességgel lehet számolni. A stabilitással vannak gondok, árnyékolt FTP kell, frekiváltót/invertert nem szereti, gondosan kell kábelezni és a kábelt távol vezetni a motor/betáp kábelektől. A kábelezés lehet csillag is, de stabilabb, ha egymás után fűzöd fel őket. A 300 métert valóban tudja, 360 méternél már akadozik.

Szabályzási feladatokra egyáltalán nem ajánlom !!!!!! Néha eltűnik néhány darab a buszról, később visszajön, kizárólag olyan célra tudom ajánlani, ahol a feladat megengedi/tolerálja a lassú kiolvasást, a néhai eltűnést, bizonytalanságot. A másik probléma, hogy ha mondjuk előremenőt kell mérned (ez tipikus kazánházban), akkor ebből speciális merülő változatot kellene venned, ilyenből Pt 100/Pt 1000 esetén könnyen be tudod szerezni a megfelelőt, de Dallas-ból ez nem egyszerű.

A loxone dallas megoldásáról régebben kifejezetten rossz dolgokat hallottam, megerősíteni nem tudom, nincs vele tapasztalatom.

Ami belinkeltél Siemens modult, az nyilván nem tudja a Dallasokat fogadni.

(#6813) Szirty válasza Xellos1988 (#6811) üzenetére


Szirty
őstag

"Siemens 7 ismeri ezt a busz rendszert?"

Nem nagyon. Az épület automatizálás és az ipari automatizálás teljesen külön bolygó!

[ Szerkesztve ]

(#6814) Xellos1988


Xellos1988
újonc

Bocsi félreérthetően fogalmaztam. A siemensel azt szerettem volna kérdezni, hogy a siemensnek létezik e hasonló felfüzhettő megoldása? Mert igy minden érzékelött egyenként bekell kötni. PL ha Siemens logo! hoz létezne egy modul amivell a hőmérséklet érzékelőket sorba lehetne kötni az tökéletes lenne. De én eddig ilyet nem találtam.

"Szabályzási feladatokra egyáltalán nem ajánlom !!!!!!" Ezt alapvetöen a dallas hömérőkre érted vagy az általad javasolt "LinkHubE - 32K, Ethernet Hub" megoldásra? Vagy a sorba köttö hőmérséklet érzékelőkre?

A feladat csak annyibol ál mint amit le írtam. Semmit nem szabályozna. Csak diagnosztika esetleg hiba felügyelet ha valami le álna. Egy kb 15*15 helységbe van minden. A vezeték nem lehet több 50 méternél.

Csak azért gondolkoztam el rajta hogy én csinálom mert elég egyszerü. és nem szabályoz semmit.

[ Szerkesztve ]

(#6815) moseras válasza Xellos1988 (#6814) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

"Szabályzási feladatokra egyáltalán nem ajánlom !!!!!!" Ezt alapvetöen a dallas hömérőkre érted vagy az általad javasolt "LinkHubE - 32K, Ethernet Hub" megoldásra? Vagy a sorba köttö hőmérséklet érzékelőkre?

A Dallas one-wire hőmérőkre úgy egészében. Ha jól számolom, 5 konvertert használtam eddig (erősítő nélküli mikrokontrolleres, USB-s gyári, kétféle Ethernet-es gyári, RS232-es gyári), azok közül messze-messze a korábban említett gyártó Ethernet-es és RS232-es terméke volt a legstabilabb.

Csak diagnosztika esetleg hiba felügyelet

Két példa:
- frekiváltós környezetben 39 hőmérő közül nincs olyan pillanat, hogy legalább 1 ne lenne érvénytelen (hibás a CRC), de jó eséllyel a következő ciklusban, vagy a rá következő második ciklusban jó CRC-vel jön egy érvényes adat
- kevésbé zavart környezetben 24 órás átlagban 50-60 olyan ciklus van, amikor legalább 1-2 hőmérő kiesik

A ciklusidő függ a hőmérők számától, 40 hőmérőre kb. 90-100 sec.

Lehet, hogy nálad ennél jobb lesz az arány, de az is lehet, hogy rosszabb.

(#6816) Xellos1988


Xellos1988
újonc

http://www.ebay.de/itm/RTD-PT100-Temperatur-Messumformer-DC24V-Minus-50-100-Grad-Ausgang-0-10V-/262628138504?hash=item3d25db5e08:g:JfgAAOSwYIxX26B5

Ezzek a hömérséklet érzékelők mért ilyen olcsok mit sporoltak ki belölük?

(#6817) Szirty válasza Xellos1988 (#6816) üzenetére


Szirty
őstag

Egyrészt mert az ebay-en szinte minden olcsóbb, másrészt mert kínai. :)
De ez csak egy távadó fej Pt100 ellenálláshőmérőhöz. Tehát kell hozzá maga a Pt100, ami rendszerint nem olcsó (de iparban előszeretettel használják, mert precíz mérést lehet vele csinálni).

Ez a távadó ilyen kivitelű fejbe illik bele:

Ha mondjuk ilyet használnál 20 mérésre, akkor 20 darab 0-10V-os analóg bemenettel tudnád feldolgozni a 20 jelet, nem lehet felfűzni őket egy kábelre.
Léteznek terepi buszos távadók is (pl. AS-i,prfibus, Modbus, stb). Ezeket lehet felfűzni, iparban gyakran használják ezt a megoldást. De ha a mérőpontok nincsenek nagy távolságban egymástól, akkor a buszos megoldás nem biztos hogy kifizetődőbb.

Ui.: Ha linket raksz be javaslom használd a "Link" lehetőséget!

[ Szerkesztve ]

(#6818) rsf válasza Xellos1988 (#6816) üzenetére


rsf
senior tag

Én már rendeltem több ilyet 4-20mA-es kimenettel kínából. Eddig csak egy halt meg de az két hét alatt a többi működik rendesen. Anno néztem, hogy vmi egyszerűbb megoldás van benne nem olyan mint a drágábbakban, de már nem emlékszem rá.. De meg tudom nézni ja kell.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#6819) BG* válasza Szirty (#6731) üzenetére


BG*
csendes tag

Közben visszatértem ehhez a problémához, Job mailbox Area pointer használatával lehet egyszerűen felhasználói csobortba belépni a HMI-n, még password-öt sem kell beállítani, csak a csoport számára hivatkozni, és Plc_user felhasználónévvel belép a kívánt csoportba. Így a problémám ezen része megoldódni látszik. Köszönöm a segítséget!

BG

(#6820) Szirty válasza BG* (#6819) üzenetére


Szirty
őstag

Ez a lényeg: megtalálni a megoldást!

(#6821) regenyid


regenyid
tag

Sziasztok,

Step7-ben, hogy tudok indirekt címzést alkalmazni String adattípusokra?

Konkrétum a feladatom megértéséhez:
Szeretnék egy legördülő listához rendelt megjegyzés rovatot. Ez a megjegyzés rovat lenne egy String[75].
A bitpozícióig eljutok, de a végén nemtudom, hogy tudnám az adott bitcímen lévő stringemet bemásolni egy fix helyre ( másik DB).

L "TP_data".termek_tipus_kiválasztas // TP legördülő lista INT
L 75 // 75 byte ból álló string
*I
SLD 3
T #PTR_String // Kapott pointer
OPN "Komment" / Megjegyzés rovat DB nyitás
L DBW [ #PTR_String] // pointerem betöltése
??

Hogyan tovább? :/. Egy integer adattípusnál könnyű a befejezés mert T .. és mehet a cél terület.
Próbáltam BLK_MOV-al de sajnos azzal nem működött.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

Üdv,
regenyid

www.rdelectronic.hu

(#6822) Szirty válasza regenyid (#6821) üzenetére


Szirty
őstag

Stringet másolni csak blkmove-val tudsz, vagy ciklust faragsz hozzá.
Vagy írd meg SCL-ben :)

(#6823) regenyid válasza Szirty (#6822) üzenetére


regenyid
tag

Igen, csak pont ezt szerettem volna elkerülni :).
Ha mondjuk egy készletnyílvántartásban gondolkodunk, ahol 1 tételhez ( áru ) csak 5 adatot szeretnék megadni, amiből 4 adat komment ( beszállító, megjegyzés stb.. ), és mondjuk van 200 árucikkem, akkor ezt a block másolgatós dolgot elég nyügös leprogramozni. SCL-ben sajnos még nem programoztam :/.

Kösz,

www.rdelectronic.hu

(#6824) Szirty válasza regenyid (#6823) üzenetére


Szirty
őstag

Rájöttem közben hogy Step7 SCL-ben nem lehet DB-ben klévő stringet írni/olvasni, elnézést. Azzal egyszerű lett volna (egy érték adás).

Így írni kell rá egy függvényt ami elvégzi a másolást.

(#6825) Gusi


Gusi
csendes tag

Sziasztok!
Nem szeretnék flamet generálni, csak nincs kitől kérdezzem :)
Fel kellene újítani pár gépet, kellene bele PLC.
Milyen gyártmányt javasoltok?
Siemens S7-2-300 ismerem, jók, talán még ez lesz a nyerő.
Omron, Hitachi, Rockwell a sw miatt felejtősek.
Újban LG nehezen beszerezhető, Kinco jó lenne, csak a HMI-je el van cseszve, nem tudok a modbuszos 32 adatnál többet átrakni (receptura, de a PLC-ben nem fért, és így a letöltés akadozott).

Szóval stabil, beszerezhető és használható kellene.
Thx!

(#6826) Szirty válasza Gusi (#6825) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Milyen I/O számról lenne szó? Csak DI/DO vagy analóg is kell? Terepi busz kell-e, milyen kell ha kell? Kell-e HMI, stb.

Ha csak néhány digital I/O kell (50-60) akkor S7-300 nem hiszem hogy megéri.
Kis I/O számhoz én Omron CP1E-t vagy Siemens S7-1200-at javaslok. (Ezekkel dolgoztam, ezeket ismerem)

[ Szerkesztve ]

(#6827) regenyid válasza Gusi (#6825) üzenetére


regenyid
tag

Szia,

Nem tudom Te hogy vagy vele, de Én mióta elindultam a Siemens vonalon, más nem is érdekel :). Nekem az a szemléletem, hogy egyet tudjak, de azt nagyon. Így Én a siemens-t javaslom egyértelműen, de a kommentedből kiszűrve, Te magad is kizártad az összes többit :).

Üdv,

www.rdelectronic.hu

(#6828) Mazsika válasza Gusi (#6825) üzenetére


Mazsika
őstag

Lényegében kizártál a Siemensen kívül mindent. :) I/O tól függ szerintem is, ha Siemenses vagy akkor kis I/O számnál 1200 egyébként, ha a költségvetés engedi (erről nem írtál) akkor 300, főleg ha jól ismered és kedveled is. De omronnal is lehet szép dolgokat csinálni... :)

Dáccsika

(#6829) byte-by válasza Gusi (#6825) üzenetére


byte-by
tag

halo

ebben Szitry-vel kell egyetértenem.
mi a feladat, milyen mélységű, milyen erőforrásokra van szükség , stb.

említed az S7-200 és 300-at is.
azért ez a két fajta vezérlő nem egy súlycsoport, nem csak a szoftverük más.

de ha a siemens-t ismered, akkor maradj annál.
én sokat használtam, de már jó ideje szinte csak omront.
ennek nincs jelentősége, csak beszélgetés alap.

még egyszer , használd azt amire -elmondásod szerint- van tapasztalatod , valamint gondolom szoftvered,stb.
de akkor is meg kell tervezni a munka vezérlő és periféria igényét, utána lehet kiválasztani a megfelelő hardvert.

[ Szerkesztve ]

(#6830) Gusi


Gusi
csendes tag

Köszönöm a válaszokat!
Valóban kizártam minden mást :D
Az Omron is jó lenne, csak amikor bejelentik, hogy üzleti partnerként /2 az ára, de ha nincs szerződés akkor x, használják vibrátornak.
Valójában bármi más érdekelne, amiről van 4-5 év megbízhatósági tapasztalat.
Akár HMI-is, abból legutóbb Siemenssel szívtam nagyot fw upgradenál, előtte Kinco esett szét (szó szerint), szóval még talán az Exor volt, amivel nem kellett küzdeni. Ha már végigmegyek a listán UniOp-ot nem ismerem, egyszer megégtem vele, azóta nem megyek a közelébe sem (hwhiba volt tizenéve).

Az S1200 hol beszerezhető halandó számára?

(#6831) Gusi


Gusi
csendes tag

ui.: hw igény: 8-10" HMI színes-szagos + 32-32I/O (digit), hőelem(4-8db) + analóg ki (2-4db)

(#6832) crucified válasza Gusi (#6830) üzenetére


crucified
tag

Szia, nem akarok reklámot csinálni senkinek, de az általad említettek alapján én az OMRON-t nem gondolom vészesen soknak, szerintem nem drágább mint a Siemens.

De ahogy korábban említették, ha a Siemens-et ismered jobban akkor válaszd azt.

(#6833) byte-by válasza Gusi (#6830) üzenetére


byte-by
tag

halo!

az omronnal kapcsolatos problémát nem ismerem, nem tudom honnan ered.
én még ilyesmit nem tapasztaltam.
az természetes, hogy ha többször használsz egy gyártó termékét , egy idő után jelentős kedvezményre számíthatsz.
ez üzlet.

a siemens viszont-eladókon keresztül üzletel, maga az anyacég alig használható aktív supportra.
de ha 1200-ast akarsz akkor valamelyik viszont eladóval kell tárgyalni.
ha nem veszel túl gyakran ilyen vezérlőt , akkor az is alapáras lesz.
az 1200-ashoz TIA portal kell és erős hardver, gondolom ez megvan.

én az ebben a régióban ritkán használt fajtákat kihagynám.

[ Szerkesztve ]

(#6834) crucified válasza Gusi (#6830) üzenetére


crucified
tag

Kíváncsiságból megnéztem az S7-1200-at, hát nem tudom mi alapján vélted azt, hogy az OMRON drágább.

És amit az előttem szóló említett, a Siemens-hez elég erős hardware kell. De nem akarok ideológiai vitákba bocsátkozni, azt választod amelyik Neked szimpatikus.

Üdv

(#6835) Szirty válasza crucified (#6834) üzenetére


Szirty
őstag

Nem drágább a CP1E, de S7-1200 ár/érték arányban több szerintem mint egy CP1E
Ugyanakkor ha kevesebb képesség elég aminek a CP1E is megfelel, akkor az a gazdaságosabb választás lesz.

(#6836) Gusi


Gusi
csendes tag

Köszönöm a segítségeket!
Az árak szépek, de csak töredékek.
A 10" Sie kijelző pölö 477 000.- :)
Azért egy Kinco 113 bruttójával meg sem közelíti (és ezen már tuti van 15% haszon is).
Szóval, vagy öszvér lesz, vagy drága.
Még nekifutok egyszer az Unitronicsnak, hátha most jó lesz.

off: HMI-hez tartókonzolt honnan szoktatok venni?
Mezei TV-konzol elég snassz lenne :)

(#6837) crucified válasza Gusi (#6836) üzenetére


crucified
tag

Az Unitronics-ban annyi kétségtelenül szimpatikus, hogy ingyen letölthető hozzá a software - legalábbis egy éve az volt -, elég sok okos dolgot tud - email, sms küldés etc -, megbízhatóságban csak egy évnyi tapasztalatom van, de eddig nem volt gond vele. Az tény, hogy a Siemens, Omron, etc már hosszú távon bizonyítottak, de szerintem egyszerűbb feladatokra az Unitronics is jó. Mondjuk annak nem tudom van-e analóg kártyája, de gondolom van.

(#6838) n0rbert0 válasza byte-by (#6833) üzenetére


n0rbert0
senior tag

"a siemens viszont-eladókon keresztül üzletel, maga az anyacég alig használható aktív supportra."

No offense, de ez így nem igaz. Évek óta közvetlenül a Siemens-től vesszük a dolgokat és a supportjukra sincs panaszom, mindig tudtak segíteni.

(#6839) KLR válasza n0rbert0 (#6838) üzenetére


KLR
csendes tag

Mindkettőtöknek igaza van és ez nem csak Siemens sajátosság. A "nagyok" komolyabb projektekre és nagyvállalatokra hajtanak, a darabszámos rendeléseket átpasszolják a partnerekre. Ez logikus is, mert az anyacégtől csomagszámra (package) lehet csak rendelni. Pl: ha neked kell 12 db motorvédő, nem éri meg rendelned 1 csomaggal, mert abban pl 100 db van. Ezen az alapon már viszonteladó is beszélt le termékről, mert ők azt a tipust nem tartják álláson. Csak akkor rendelik meg, ha elviszem az egészet, mert eddig soha nem kértek tőlük ilyet.
Hiába, pénz beszél, kutya ugat.
Ez a hozzáállás lehet visszaüt a support-ra is. Ezek szerint te egy Siemens partneri cégnél dolgozol...

(#6840) n0rbert0 válasza KLR (#6839) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Azt nem tudom, hogy másoknál hogy működik, de ha mi kérünk 5db motorvédőt meg 5db mágneskapcsolót azt is kiszállítják, nem csak 100db-kat. Nem vagyunk siemens partner, de tény, hogy sok siemens termékkel dolgozunk, mert a végfelhasználó ezt írja elő (főleg autóipar).

(#6841) byte-by válasza n0rbert0 (#6838) üzenetére


byte-by
tag

halo

amit leírtam az igaz.
az, hogy Te máshogy látod vagy más kedvezőbb tapasztalatod vagy tapasztalatotok van az szerencsés,
de nem változtat az általam megtapasztalt történéseken.

személyes tapasztalat és nem egy cégnél.
tehát, amikor siemens-es cuccot vásároltunk volna, a siemens segítőkész volt.
majd a területen aktív partnere felhívott, hogy a siemens letolta mondván, hogy miért nem foglalkozik az ügyfeleivel.
akkor egy giga-mega beruházás volt legalább 30-40 000 eurót költöttünk csak vezérlőkre és modulokra.
a supportot is a partnertől kaptuk.
ez német cég volt tehát nem volt kérdés milyen eszközök lesznek beépítve, de a siemens-től közvetlenül
semmit nem vettünk.

más gyárban hasonló dolog. gép beszerzés, svájci (borzasztó) gépek , minden siemens.
folyamatos terepi Profibus problémáink voltak. a siemens készséges volt, de a válasz mindig napok múlva érkezett. akkor is egy partnertől volt a support, ő jött segítségül, amivel és akikkel meg is voltunk elégedve.

vettünk mi siemens partnertől PG Fieldet is majd 2 millióért, meg mindenféle mást is,(pl. szoftverek update-jait) de mindig a partnertől kellett. sőt , ők telepítették fől az update-ket.

(#6842) crucified válasza Szirty (#6835) üzenetére


crucified
tag

Szia, tényleg nem ismerem az S7-1200-at, inkább az Omron CP1 sorozatot (E, L, H). Miben tud többet az S7-1200 a CP1-es sorozatnál? Vagy csak a CP1E-re vonatkozik, a CP1H-ra már nem?

Köszi

(#6843) Szirty válasza crucified (#6842) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Ha igazán tudni akarod megnézed a doksijában :)
Nem egy szinten vannak (és ez alatt NEM minőségi szintet kell érteni). Használom mindkettőt. Semmi bajom egyikkel se.
Épp egy farokméregetős hitvita küszöbén áll a fórum, így ezzel a többé-kevésbé diplomatikus válasszal kell beérned.

(#6844) crucified válasza Szirty (#6843) üzenetére


crucified
tag

Szia, jogos. Én is ezért írtam, hogy azt választja amelyiket akarja, ki nem állom azt a gyerekes szintet, amikor valaki szerint a Ford a legszuperebb autó, van aki szerint az Opel.

Téma befejezve és max. respect a hozzáállásod.

(#6845) Gausz


Gausz
aktív tag

Sziasztok,

egy régi S5-t kell migrálnom egy másik rendszerre, és a határértékképzés nem egészen tiszta. Egy medencéből vizet kifelé nyomó szivattyú vezérlésében ilyen van jelenleg:

Úgy tudom, hogy KF esetében a megadott számot el kell osztani 2048-al, mivel az a 100%.
De így nagyon kicsi számok jönnek ki: 1,22-3,9% Ami valljuk be, elég hihetetlen kapcsolási pontok :)
Vagy hihetőbb eset, de ilyet nem találtam sehol, hogy a KF utáni szám a DW-re vonatkozó %os értékek, tehát tényleg 40% és 25%.

Majd kicsit odébb egy FB-ben, ahol a frekiváltónak adandó Sollwertet kell számolni, egy ilyen fogad:
L KF +190
T =MULT //faktor 1,9
L KF +100
T =DIVI

Itt vajon mire gondolt a költő?

Köszönöm előre is!

(#6846) And válasza Gausz (#6845) üzenetére


And
veterán

Nem tudom, ez a 2048-as osztás miből következne. A KF sima 16 bites előjeles integer változó, és a (korábban már megnyitott adatblokkban található) DW is nyilván hasonló formátumú.
"Itt vajon mire gondolt a költő?"
Ha jól sejtem, semmi mást nem csinál, mint hogy a KF után található konstanst szépen átadja az utána következő szimbólumnak (vagyis a szimbólum által reprezentált változónak). Azaz MULT= +190, és DIVI= +100.

[ Szerkesztve ]

(#6847) Gausz válasza And (#6846) üzenetére


Gausz
aktív tag

Hétfőn megnézem hogyan van pontosan az utóbbi eset, azt furcsálltam, hogy a MULT és DIVI az FB bemenő oldalán voltak, nem a jobb oldalon.
A határértékek pedig 25% és 40%? Szintén hétfőn bemásolom ezt is, mivel egy másik programban KH-val vetették össze a bemenő DW-t és a 16 bites KH-t decimálba kellett alakítani, osztani 2048-al ez adta meg a százalékot, amivel DW-t meg kellett szorozni.

(#6848) Gausz válasza Gausz (#6847) üzenetére


Gausz
aktív tag

Reggelt,

szóval itt a KH-s határérték, ami miatt túlbonyolíthatom a KF-t:

L PW130
SRW 3
L KH 05EB
>= M10.1

Mivel 05EB Hexa = 1515 Decimál
PW130 = 0...150°C
és 1515/2048=74%,
így a határérték = 130*74%= 110°C

De akkor And szerint KF-et nem kell így váltogatni, ha az +40, akkor 40% a határérték?

A köv. kérdésem:

Így hívja meg az FB-t, ami ezt tartalmazza:
U =PUM2
SPB =M001
L KF +190 //1 szivattyúnak Faktor 1,9
T =MULT
L KF +100
T =DIVI
M001: U =PUM1
SPB =M002
L KF +40 //2 szivattyúnak Faktor 0,866
T =MULT
L KF +32
T =DIVI
M002: BE

Itt az volt a furcsa, hogy amit ír, az az FB bemenetén van. De akkor ezek szerint nem kell feltétlenül a jobb oldalon lennie.
És persze az a 2 FB, amiben DW5 és DW6 felhasználásra kerül, titkosítottak...

(#6849) crucified válasza Gausz (#6848) üzenetére


crucified
tag

Szia, csak "kötözködés" a részemről, de 130 74%-a nem 110 szerintem, bár ez nem befolyásolja.

És mi a kérdés?

(#6850) And válasza Gausz (#6848) üzenetére


And
veterán

Ok, már értem, honnan jött neked ez a 2048-as osztás mizéria. Épp csak azt felejtetted el leírni a #6845-ben, hogy te analóg bemeneti értékeket komparálsz, ez ugyanis abból a részletből nem látszik. Százalékokat említettél, meg integer változókat, csak az nem volt egyértelmű, hogy azok eredete egy PIW. Ráadásul ha az S5 manual-ban jól látom, nem feltétlenül igaz, hogy egy analóg bemenetnél a '100%' értéke 2047, mert ez az input kártya és a jel függvénye is lehet, 0..20 mA-es - vagy más unipoláris - bemenetnél lehet 4095 is a skála teteje. Ezt neked kell megállapítanod az adott hardverkonfiguráció alapján.
Az a 130, amire az előbbi hsz-ben is utalnak, gondolom sima elírás, és 150 akart lenni.
FB14: Jó lenne látni ennek a funkcióblokknak a paramétereit (illetve azok deklarálását és típusát), úgy talán tisztázható lenne a szerepük. Mert a PUM1, PUM2 boolean változókat valóban inputként használja (olvassa), a MULT és DIVI nevű paramétereket látszólag valóban csak fix értékre állítja be az előbbi input bitek állapota alapján.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.