Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#8001) Scythian


Scythian
csendes tag

Üdv Urak!

Nagy tudású szaki segítségére lenne szükségem, aki bevállalná egy félbemaradt project befejezését S7-300-ra. A feladat PC Cam file adoptáció / adatbázis kezelés OP25 konzol illesztés. Emberem 2 hónap után eldobta " idő hiányában nem tud tovább foglalkozni vele". Elméletileg a PC oldali program készen van, de valami számábrázolási gond akadt vele.
Természetesen megegyezés alapján. Ha van rá lehetőség, akkor privátban kérném. Köszönettel: Toni

(#8002) Zoli54213


Zoli54213
aktív tag

Sziasztok!
Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy PLC-n FDB programozási nyelven, hogyan tudok bool-t int-re alakítani? Pl. a következő sort szeretném PLC-nek megadni:

if(input1 == true && input2 == true)
int variable = 23;

Hogyan tudok ilyet FDB-ben?
Köszönöm előre is a választ!

GigaByte X570 Aorus Elite ::|:: 48GB DDR4 3200Mhz ::|:: AMD Ryzen 7 5800X3D + NZXT Kraken Z63 ::|:: RTX 4080 Phantom 16GB ::|:: Samsung 980 Pro 1TB + 860EVO 1+1TB + 250GB ::|:: Acer XV322QK KV 32" 4K 144hz 10bpc ::|:: Logitech Z906 ::|:: Corsair HX850i

(#8003) lappy válasza Zoli54213 (#8002) üzenetére


lappy
őstag

azért jó lenne tudni hogy milyen PLC-ben akarod ezt megvalósítani?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#8004) Zoli54213 válasza lappy (#8003) üzenetére


Zoli54213
aktív tag

Siemens S7 1500 PLC, TIA Portal 15.1-es programmal. Illetve később egy S5-ben is.

A lényeg az lenne, hogy van egy régi S5 PLC, amiből egy értéket szeretnék átküldeni S7 PLC-nek, amit meg megjeleníteni HMI-n. Sajnos a régi PLC-t nem akarják cserélni, és nem ismerek más megoldást erre a kommunikációra, mint a jel szintűt. Úgy képzeltem el, hogy lenne 4 bit, amit lekezelnék mindkét oldalon. (9-ig számol max, ezért 4bit)

GigaByte X570 Aorus Elite ::|:: 48GB DDR4 3200Mhz ::|:: AMD Ryzen 7 5800X3D + NZXT Kraken Z63 ::|:: RTX 4080 Phantom 16GB ::|:: Samsung 980 Pro 1TB + 860EVO 1+1TB + 250GB ::|:: Acer XV322QK KV 32" 4K 144hz 10bpc ::|:: Logitech Z906 ::|:: Corsair HX850i

(#8005) spkkill válasza Zoli54213 (#8004) üzenetére


spkkill
tag

Szia!

FBD-ben a MOVE utasítással tudsz memória címekre adatokat mozgatni.

(#8006) Zoli54213 válasza spkkill (#8005) üzenetére


Zoli54213
aktív tag

Köszönöm szépen! :)

GigaByte X570 Aorus Elite ::|:: 48GB DDR4 3200Mhz ::|:: AMD Ryzen 7 5800X3D + NZXT Kraken Z63 ::|:: RTX 4080 Phantom 16GB ::|:: Samsung 980 Pro 1TB + 860EVO 1+1TB + 250GB ::|:: Acer XV322QK KV 32" 4K 144hz 10bpc ::|:: Logitech Z906 ::|:: Corsair HX850i

(#8007) crucified


crucified
tag

Sziasztok, adott egy Siemens CPU 1214C DC/DC/DC, mellette egy I/O és egy analóg I/O.
A project valószínűleg TIA Portal V12-ben lett kódolva, nekem csak V13 van a gépemen. Módosítanom kellene a programot. Megtalálja a CPU-t, látja a blokkokat de nem tudok online csatlakozni, sem feltölteni ezáltal módosítani.

Aki találkozott már ilyennel legyen szíves segíteni, hogyan tudom feltölteni és a módosítást biztonsággal visszatölteni a CPU-ra.

Köszönöm előre is

(#8008) Yipp válasza crucified (#8007) üzenetére


Yipp
tag

Online / "Accessible devices"-nél nem csatlakozik?

(#8009) spkkill válasza crucified (#8007) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Egyszer már volt téma akkor segített a következő megoldás a problémán,reméljük most is segít:
[link]

(#8010) Yipp válasza Yipp (#8008) üzenetére


Yipp
tag

Talán nem megfelelő FW-ű PLC-t szúrtál be a projektbe, vagy rossz az MLFB.

(#8011) Zoli54213


Zoli54213
aktív tag

Sziasztok, lenne még egy kérdésem.

Ez valahogyan Step 5-ben is megvalósítható? (S5 943-as CPU-ra)

[ Szerkesztve ]

GigaByte X570 Aorus Elite ::|:: 48GB DDR4 3200Mhz ::|:: AMD Ryzen 7 5800X3D + NZXT Kraken Z63 ::|:: RTX 4080 Phantom 16GB ::|:: Samsung 980 Pro 1TB + 860EVO 1+1TB + 250GB ::|:: Acer XV322QK KV 32" 4K 144hz 10bpc ::|:: Logitech Z906 ::|:: Corsair HX850i

(#8012) crucified válasza Yipp (#8008) üzenetére


crucified
tag

Szia, ott csatlakozik, látja is a CPU-t, de az Upload menüpont inaktív. Tegnap letöltöttem a V12-öt is, ugyanaz a probléma.Sem a V12 SP1, sem a V13 SP1 nem tölti fel, de látja a CPUT-t mindkettő. Ezt írja ki:

Honnan tudom azt meg, hogy melyik verzióban írták? Miért nem kompatibilis lefelé?

Köszönettel

(#8013) Tomika86 válasza crucified (#8012) üzenetére


Tomika86
senior tag

A kiválasztott FW verziója más szerintem a CPUnál

(#8014) crucified válasza Tomika86 (#8013) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszönöm. TIA Portal-ban nem csináltam még ilyet, hogyan lehet a legmegbízhatóbban ezt? V13 SP1 van a gépemen, fogalmam sincs milyen van a CPU-n. Működő gép, nem szeretném "hazavágni", mivel nem tudok feltölteni ezért mentés sincs a projectről, aki készítette már nem üzemel.

Köszönöm

(#8015) crucified válasza Tomika86 (#8013) üzenetére


crucified
tag

ps: A CPU:

1214 DC/DC/DC 6ES7214-1AG31-0XB0

Még véletlenül sem találok a Siemens honlapon ehhez firmware-t.

Köszönöm

(#8016) Rigor Mortis válasza Zoli54213 (#8011) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

Szia Zoli54213!

Lassan elillanó emlékeim szerint (régen foglalkoztam már ezzel) STEP5-ben nincs MOVE utasítás FBD/LAD-ban. Tehát marad az STL, valahogy így:
A I0.0
A I0.1
NOT
JC IDE
L KF 23
T MW 100
IDE: NOP 0

Remélem minden parancsra jól emlékeztem. :)

Üdvözlettel:

RM

(#8017) n0rbert0 válasza crucified (#8015) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia.
Csinálsz egy teljesen új, üres projektet. Deveices & networks -> Online -> Upload device as new station (hardware and software). Ezzel a módszerrel próbálod kiolvasni?

[ Szerkesztve ]

(#8018) crucified válasza n0rbert0 (#8017) üzenetére


crucified
tag

Szia, V12-nél onlineban nem aktív az Upload, V13-ban aktív de a fenti hibaüzenetet generálja.

Ráadásul a V13-ban nincs firmware upgrade a general menübenm úgyhogy hiába találtam meg a firmware-t az adott CPU-hoz.

Elképzelésem sincs hogyan lehet hozzáférni a CPU-hoz így. Nem tudott volna a Siemens kompatibilis szoftvereket gyártani? :W

Köszönöm a segítséget

(#8019) n0rbert0 válasza crucified (#8018) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia,
Frimware-t webszerveren keresztül (FW3.0-tól) vagy memóriakártyával tudsz frissíteni. Az utóbbihoz legalább egy 24MB siemens memóriakártya kell. Mindkét esetben STOP-ba megy a CPU.

[ Szerkesztve ]

(#8020) ZetorGumi válasza crucified (#8014) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Szia.

Online diagnostics fül alatt ki tudod olvasni az aktuális FW-t, ami fut rajta.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#8021) Tomika86


Tomika86
senior tag

Én a múltkor írtam, hogy nem tudok új plcre tölteni, nem találja meg a gépem.

Csak úgy tudom, hogy egy 32bites rendszeren S7-1200 tool és a 0.0.0.0 ip címet átírom.

A gyári gépemen csak a megegyező IP címeket találja meg, a project és a plc ip címe azonos akkor látja, de csak a same address móddal.

Mitől lehet ez? Mi lehet a megoldás?
Most egy PN IM151-3 eszközt se lát a gépem.

Köszönöm!

(#8022) Zoli54213 válasza Rigor Mortis (#8016) üzenetére


Zoli54213
aktív tag

Köszönöm, sokat segítettél. 🙂

GigaByte X570 Aorus Elite ::|:: 48GB DDR4 3200Mhz ::|:: AMD Ryzen 7 5800X3D + NZXT Kraken Z63 ::|:: RTX 4080 Phantom 16GB ::|:: Samsung 980 Pro 1TB + 860EVO 1+1TB + 250GB ::|:: Acer XV322QK KV 32" 4K 144hz 10bpc ::|:: Logitech Z906 ::|:: Corsair HX850i

(#8023) Tomika86


Tomika86
senior tag

Megnéztem az itthoni gépre csak a proneta programot tudtam feltenni, az látja az im151 egységet. Gyári laptopomon a proneta se látja az im151et.

Valamivel összeveszhet?
Van rajta mindenféle program, simatic s7, omron cx one, rslogix
De ezeket használom is. Tűzfalat próbára letiltották az It-ok a gyárban, akkor sem lett jó.

Valamiért csak az adott ip cím tartományba lát

(#8024) crucified válasza ZetorGumi (#8020) üzenetére


crucified
tag

Szia, megtaláltam köszönöm. V3.0.1.

Látni látom a projectet, de nem tudom feltölteni a PLC-ről. Feltettem a TIA Portal V12-öt is, azzal sem megy.

https://support.industry.siemens.com/tf/de/en/posts/problem-uploading-from-1214-dc-dc-dc/155682/?page=0&pageSize=10

Itt azt írják nem lehet a V3.0-és projecteket beolvasni a CPU-ról. Hogyan tudok akkor módosítani? A cég aki készítette a programot már nem működik sajnos.

A CPU 1214 DC/DC/DC 6ES7214-1AG31-0XB0 firmware V3.0.1, nekem TIA Portal V12 és V13 van. A fenti forum szerint nem is lehet upgradelni V3.0-ás CPU firmwaret. Milyen megoldás van arra, hogy a fenti CPU-ról feltöltsem és módosítás után visszatöltsem a programot? Próbáltam webserverrel, azzal sem engedi.

Esetleg online CPU stop, program módosítás és CPU start? Így menne?

Agyrém a Siemens. :W

Köszönöm előre is.

(#8025) asdeerhun


asdeerhun
újonc

Sziasztok!
Csodás vírushelyzet miatt kaptunk a suliból egy már-már régészeti leletnek számító Siemens S7-200-as PLC-t. Fainul összeraktam csak annyi a probléma, hogy amit kaptunk mellé program egy SP3-as Step7 az istenért nem akarja megtalálni, van ezekhez valami ősi varázslat amit rá kell olvasni mielőtt működni kezdene, vagy mi ennek a titka?

(#8026) crucified válasza ZetorGumi (#8020) üzenetére


crucified
tag

Szia, beállítottam auto detect-re a TIA Portal-t, lát mindent de így sem hajlandó kompatibilitási problémák miatt feltölteni a CPU-ról. A vicc az, hogy a CPU-n egy alacsonyabb verziójú TIA Portalban írták a programot, tehát a gépemről fel kellene tudni tölteni.

A hibaüzenet szerint TIA Portal V13-ban írták a blokkokat, nekem pedig TIA Portal V13 SP1 van a gépemen? Lefelé kompatibilisnek kellene lennie.

A CPU 1214 DC/DC/DC 6ES7214-1AG31-0XB0, firmware V3.0.1, a gépemen an TIAP Portal V12 SP1 és V13 SP1. Firmware-t sem tudok upgradelni ezen a CPU-n.

Van valakinek ötlete, hogyan tudom feltölteni és módosítani? Megköszönném.

(#8027) Rigor Mortis válasza asdeerhun (#8025) üzenetére


Rigor Mortis
csendes újonc

Szia asdeerhun!

Tényleg megkínáltak egy 200-assal?! Mármint, hogy csinálj vele valamit? Hmm... :D

A Step7 Simatic Manager (mármint, amivel a 300/400-asokat lehet programozni) tényleg nem eszi a 200-ast. Elvileg a kapott programcsomag része a Step7 MicroWIN (legalábbis a PRO verzió biztosan tartalmazza) és feltelepült a többivel. Ezzel próbáld megpiszkálni.

Üdv.

RM.

(#8028) crucified


crucified
tag

Sziasztok, sikerült megoldanom a problémát, leírom hátha valaki belefutna ilyenbe.

A Siemens honlapról letöltöttem egy V13 V13 SP1 kompatibilis üres project filet, azt megnyitottam, a kérdésre, hogy konvertálja-e SP1-re azt választottam, hogy nem. Hozzáadtam egy unspecified CPU1200-as hardware-t és a firmware V3.0-át választottam ki mivel az van a jelenlegi CPU-n, ha más firmware-t választok ki nem működik. Project file megnyitva, auto detect hardware kiválasztva és így már beolvassa, működik, fel tudom tölteni a CPU-ról a projectet.

Gondolom a visszatöltés ugyanúgy megy.

Még egy kérdés. Csak egy konkrét FC-t tudok visszatölteni a CPU-ra anélkül, hogy a komplett projectet visszatölteném?

Köszönöm mindenki segítségét. :R

[ Szerkesztve ]

(#8029) Tomika86 válasza crucified (#8028) üzenetére


Tomika86
senior tag

Csak azt tölti ami módosul. Le lehet nyitni a részleteket fordítás utána, hogy mit fog tölteni és kell e stopba tenni. Ha nem adsz hozzá új Tag-et, csak az FC-ben módosítasz, akko csak az FC-t tölti. és megkérdi hogy felülírod e az adott FC-t, szám szerűen.

(#8030) asdeerhun válasza Rigor Mortis (#8027) üzenetére


asdeerhun
újonc

Igen, sajnos tényleg egy 200-ast vágtak hozzám. :)) Mondjuk az igaz, hogy nem kell bonyolult dolgot csinálni, csak hengereket kell mozgatni, de akkor is... Habár az már rég megvan, hogy iparképes tudást sem ettől a sulitól fogok kapni, magam kell megoldjam :D

Na de, megpróbáltam ezzel a MicroWIN dologgal is, inkább kevesebb mint több sikerrel. Egy USB programozó kábelt nyomtak a kezembe de a programban nem is találok ilyen lehetőséget. Lehet, hogy én áskálódok rossz helyen (sőt biztos) de én itt most teljesen elakadtam. :W

(#8031) Tomika86 válasza asdeerhun (#8030) üzenetére


Tomika86
senior tag

A COM1-et kell szerintem átállítani, ha USB-s. Az interface beállításokban. Átvitel sebessége ugyanaz legyen mint ami a plcben be van állítva. Meg van olyan lehetőség, hogy végigpásztázza minden átviteli sebességgel és minden station-t.

Nem is olyan rossz az S7-200 amúgy.

[ Szerkesztve ]

(#8032) asdeerhun válasza Tomika86 (#8031) üzenetére


asdeerhun
újonc

Nem azt mondtam, hogy rossz, csak már nem nagyon használják.

Az interfacenél már néztem, de ott semmi hasonló sincs, ha erre gondoltál.

(#8033) Tomika86 válasza asdeerhun (#8032) üzenetére


Tomika86
senior tag

Properties gomb alatt

(#8034) ZetorGumi válasza crucified (#8028) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Szia.

Hasonlót olvastam én is, de mire odajutottam volna, hogy leírjam, illetve leteszteljem, addigra megcsináltad. :)
Ezzel csak annyi a probléma, hogy a HWkonfigban beállított egyedi PLC, illetve egyéb eszköz beállításokat nem húzza át, ahogy én néztem legalábbis.

Ahogy Tomika említette, csak a változást fogja feltölteni, nem az egész projektet.
Sőt, ha törölsz egy FC-t, FB-t, sokszor fennmarad online-ban, a projektből viszont hiányozni fog. Érdemes Online-ban törölni, ha szükséges.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#8035) Tomika86 válasza asdeerhun (#8032) üzenetére


Tomika86
senior tag

Megnéztem, nálam az interface beállításainál a Local Connection fülnél az USB van kiválasztva.

(#8036) crucified válasza ZetorGumi (#8034) üzenetére


crucified
tag

Szia, becsszó lógok Nektek egy-egy sörrel, köszönöm a segítségeteket ( nem sorolom fel mert hosszú lenne ), rendes srácok vagytok, gondolom sok szívással a hátatok mögött. :)

(#8037) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Miért nincs nekem a motoron lévő enkóder opció?
Telegramm jól van kiválasztva, kapcsolat van.

(#8038) n0rbert0 válasza Tomika86 (#8037) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia.
Az alábbiaknak kell teljesülni:
- A hajtás profineten vagy profibuszon kommunikál a PLC-vel
- Az encoder jeleit a hajtás feltudja dolgozni (pl. Siemens G120C nem tudja)
- Helyes telegram beállítás (encoder jelek is fel vannak véve)

(#8039) spkkill válasza Tomika86 (#8037) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Milyen hajtásról van szó? (ha jól látom S120).
Milyen hardvered van? DriveCliQ vagy Profinet-es encoder van a motorban?
A konfiguráció alapján Te Profinet-es encodert választottál amit a Device configba is be kell rakni és kiválasztani az encoder selection-nál. A jobb oldali példán DriveCliq encoder van konfigurálva.

[ Szerkesztve ]

(#8040) Tomika86 válasza spkkill (#8039) üzenetére


Tomika86
senior tag

Siemens S7-1214 PLC van összekötve a Semens V90 vezérlővel, ezen van egy 750W-os kis motor, beépített enkóderrel.
Kommunikáció van.
Telegrammnál a Standard 3-at állítottam be. Amikor létrehozom az axis-t ott a V5.0-át választva bejött a beépített enkóder funkció.
De nem működik jól. Még csak asztalon szeretném kipróbálni.

(#8041) n0rbert0 válasza Tomika86 (#8040) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szia.
Válaszd ki az encoder on profibus/profinet lehetőséget.
Utána válaszd ki azt a lehetőséget, hogy telegramon jönnek az encoder adatok:

Elvileg utána már jó lesz.

Érdekes, mert nem így emlékeztem rá.

(#8042) Tomika86 válasza n0rbert0 (#8041) üzenetére


Tomika86
senior tag

Jó lett így.
Köszönöm a gyors segítséget!

(#8043) n0rbert0 válasza Tomika86 (#8042) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Szívesen. Elvileg TO V6.0-tól és TIA V15-től így kell beállítani. Kíváncsiságból rákerestem. [link] 68. oldaltól írja.

(#8044) Zaleka


Zaleka
friss újonc

Sziasztok.
Kezdő vagyok a plc programozásban.
Olyan segítség kellene hogy van egy omron zen 10c1ar-a-v2 AC110-224 v plc-m amivel szeretnék hőmérsékletet mérni, pontosan kazán tűztér hőmérsékletét.
Ez meg valósítható vele valamilyen módon?

(#8045) byte-by válasza Zaleka (#8044) üzenetére


byte-by
tag

halo

csak a DC betáplálásúval lehet analóg inputot kezelni,
akkor is figyelni kell a PNP bekötésre és a COM port negatív megtáplálására, ekkor az utolsó két bemenet analóg lesz.
vagy kell egy ilyen, vagy külső mérőt kell használni.
a ZEN egy programozható relé, a PLC-től elég messze van, de amire gyártották arra jó.

[ Szerkesztve ]

(#8046) asdeerhun válasza Tomika86 (#8035) üzenetére


asdeerhun
újonc

A hétvégén kicsit elsodródtam a témától, de holnap megint nekiesek.
Köszi, hogy meg nézted :R

[ Szerkesztve ]

(#8047) Tomika86 válasza n0rbert0 (#8043) üzenetére


Tomika86
senior tag

Szia!

Még megy a próbálkozás a szervoval. Most hétvégén szépen tudtam tesztelni, beírtam mennyit forogjon és ment.
Most hétfőn meg hibát ír.
Szépen mutatja az enkóder értékét, a sebességét és hogy bekapcsoltam.
Aztán rányomok hogy előre és oldalt írja ,hogy gyorsítás leállítás és a motor meg nem csinál semmit és kiírja a hibát.
Nem jövök rá mi a gond, maga a szervo bekapcsol amikor engedélyezem itt. És nem ír hibát se, csak S_OFF-ba vált
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#8048) asdeerhun válasza Tomika86 (#8035) üzenetére


asdeerhun
újonc

Update.
Megnéztem, nekem nincs USB lehetőség. COM1 és COM3 között tudok választani, egyikkel sem látja a PLC-t. Megnéztem 100%, hogy a COM1 porton van a dolog. (A COM3 az EasyVeep portja de már azzal is megpróbáltam hátha...) Viszont azóta olvastam olyat, hogy ha Win10-en, USB kábellel szeretnénk S7-200-at programozni akkor 99%, hogy nem fogja látni mert valami nem kompatibilis. Ebben mennyi igazság lehet?

(#8049) Tomika86 válasza asdeerhun (#8048) üzenetére


Tomika86
senior tag

windows 10en nem fog menni szerintem

(#8050) asdeerhun válasza Tomika86 (#8049) üzenetére


asdeerhun
újonc

El sem hiszem, de megvan.

Egy ezer éves SP2(!)-es változatot adtak meg amit a Win10 hírből sem ismer.
Meg kellett keresnem az SP9-es változatot, leszedni az összes régebbit aztán be kellett kapcsolnom az MSMQ szolgáltatásokat és már látja is. 3 órát szenvedtem vele de csak meglett. :DD

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.