Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#6651) KLR válasza Bazs87 (#6650) üzenetére


KLR
csendes tag

Szia.

Egyszer ráfutottam erre az oldalra, különféle megoldásokat kínál Profinet-hez.

Üdv,

(#6652) Bazs87 válasza KLR (#6651) üzenetére


Bazs87
tag

Köszönöm a tippet, én ezt használom: [link]

a gond ezzel az, hogy kell mellé 1 PC, amin a kód fut, ami a CPU-ból kiolvassa az adatokat, majd továbbítja a szervernek.
(Arduino vonalon játszik még ez [link], de kérdés, hogy mit kezd a vezérlő azza, ha ráengedünk 2 libet, ill mennyire stabil - ez nem professzionális megoldás)

A PC-t szeretném kikerülni és (ingyenes, no meg) direkt kommunikációt felépíteni.

(#6653) Bazs87 válasza molntomi (#6616) üzenetére


Bazs87
tag

Szia!

Én is ugyanezzel a hw-vel dolgozom. Van esetleg valami működő mintakódod? Én csak dokut, gsdml-t és libet találtam hozzá. Ha esetleg lenne valami basic mintakódod az rengeteget segítene és nem kellene a libet újból megfejteni :)

Köszi előre is a válaszod!

(#6654) KLR válasza Bazs87 (#6652) üzenetére


KLR
csendes tag

Ezek szerint félreértettem valamit, mert a MySQL-ből arra következtettem, hogy PC-re fogod kötni.
Az S7-1200 van webserver is, de itt bemutatják hogyan lehet az MySQL serverhez kapcsolni.

(#6655) Bazs87 válasza KLR (#6654) üzenetére


Bazs87
tag

Ezt a videót már láttam. A gond, hogy egy teljes lib van mögötte, amit megmutat ugyan, de ha csak 1 kis része is kimarad, akkor mit sem ér az egész. Valszeg nem fogom tudni önállóan "befejezni".Ezt tartogatom utolsó mentsvárnak.

A webservert miért tartottad fontosnak megemlíteni? Egy közepes vizun és némi belső adaton kívül sok mindent nem lehet vele kezdeni, vagy rosszul gondolom?

(#6656) Psanyi42 válasza Bazs87 (#6655) üzenetére


Psanyi42
tag

Ez nem rendelkezik sok funkcióval, nem is néztem bele, de kezdetnek lehet hogy jó lehet:
videó

(#6657) KLR válasza Bazs87 (#6655) üzenetére


KLR
csendes tag

Nem sok közöm van az SQL serverekhez, viszont ráfutottam erre is, ahol is PLC-ben hoztak létre egy klienst.
Nem tudom láttad-e?

(#6658) Bazs87 válasza KLR (#6657) üzenetére


Bazs87
tag

Köszönöm a linket, ezt még nem láttam. Amint előkotrom a régi siemenses jelszavaimat letöltögetem a csatolmányaikat és megnézem mit tud.

Másik kérdés:
Ti csináltatok már Siemens 300-as v 1500-as plckből NTP servert?

ABB robi és plc/vizu óraszinkronizálása miatt kellene, hogy az esetleges logolt hibák felderítésekor lássuk mi milyen sorrendben történt.

Ezt találtam hozzá: [link]

Valakinek volt már hasonló gondja/megoldása/feladata?

(#6659) molntomi válasza Szirty (#6645) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

Olyan kérdésem lenne hogy egy TP177B PN/DP típusú kijelzőt akartam backtransferelni, de .pdz file hiányzik.
Ezek szerint ez nem letölthetős?

(#6660) Szirty válasza molntomi (#6659) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Nem áll össze a kérdés teljesen a fejemben.
A .PDZ file backup file amit a ProSave készít amikor a panelt backup-olod. Ekkor jön létre.
Erre a file-ra akkor van szükség ha a mentést vissza akarod tenni a panelre (restore) a ProSave-vel.

Ez a file sem a baktransferhez nem kell, sem a WinCC Flex-hez (szerintem).

A TP177B a TP177A-val ellentétben tudja a backtransfer funkciót.
De mint írtam visszahozni róla a forrás projectet (végrehajtani a backtransfert) csak akkor lehet ha azt a panelre rátették amikor utoljára töltötték rá a projectet.

(#6661) crucified


crucified
tag

Szia Szirty, nem ismerem annyira a Siemens logikáját. Mi az oka annak, hogy egy adott programon vagy adott esetben függvényen belül a LAD helyett - mellett STL-t használ a programozó? Simatic Manager-ben láttam sok ilyet.

Köszi és üdv

[ Szerkesztve ]

(#6662) molntomi válasza Szirty (#6660) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

Igen ezt értem is.

De ha backup-ot készítek akkor egy .psb filet kapok.

Mikor egy 177B típusról akartam leszedni a HMI projectet (backtransfer), akkor nem talált egy .pdz filet.

(#6663) molntomi válasza crucified (#6661) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

Nem hozzám szólt a kérdés, de megpróbálom megválaszolni.

A különbséget szerintem a feladat és a programozó határozza meg.

Komolyabb feladatoknál már nem elég a LAD programozási nyelv, kell az STL is.
Másrészről ki mire specializálódik, STL, LAD vagy FBD esetleg SCL. A programozó dönti el melyik neki a szimpatikusabb az adott feladathoz. Ügye a Létra nyelv még a relés korszakból maradt fent, de sokszor ez nem elég.

(#6664) Bazs87 válasza Bazs87 (#6658) üzenetére


Bazs87
tag

NTP szerver S7 300/400/1200/1500:

eddig 300ason teszteltem, be kell húzni a libből kb 10 objektet (néhány sfc, udt, fb).
Eztán a leírásnak megfelelően felparaméterezni az fb1000-ret és amint billen a startjel gyönyörűen működik.
(tesztelve egyenlőre python3.4 ntp libbel [link] és egy erre használható ingyenes tool-lal [link] hasonló szintax-szal reagál, mint a pool.ntp.org, ebből gondolom, hogy menni kell)

Remélem valakinek hasznos lesz az infó.

Üdv!
Bazs87

(#6665) Szirty válasza crucified (#6661) üzenetére


Szirty
őstag

Helló!

Néhány ok hogy egy blokkon belül miért vannak LAD/FBD és STL networ-ok vegyesen.

Az egyik ok az, hogy eredetileg FBD-ben készült blokk van átváltva LAD nézetre, vagy eredetileg LAD-ban készült blokk van átváltva FBD nézetre.
Bizonyos FBD network-ok ugyanis nem jeleníthetők meg létrában és ez visszafele is igaz. Ilyenkor a meg nem jeleníthető network STL-ben látható.

A másik az ha LAD vagy FBD-ben készült blokkot STL-ben módosítanak.
A LAD/FBD megjelenítés ugyanis csak akkor lehetséges ha bizonyos szabályokat betart az ember STL-ben.

A harmadik természetesen az amikor LAD/FBD-ben írt blokkhoz szándékosan STL-ben írnak meg network-öket.
Ilyesmit akkor csinál az ember (szerintem) amikor a logikai feladatok között egy számítási, adatmozgatási feladatot kell megoldani. Az utóbbira az STL egyszerűbb.
Pl. eltérő típusú (INT, REAL, stb) változókat kell összehasonlítani vagy azokkal műveleteket végezni. LAD/FBD-ben ez csak több lépésben és átmeneti belső változó használatával lehet megoldani, de STL-ben 3-4 sor z egész, nem kell temp változó sem.

A használt nyelvet elsősorban a feladat határozza meg. A létra és az FBD rendkívül hatékony és áttekinthető még igen bonyolult logikai feladatok esetél is.
Egyáltalán nem arról van szó, hogy a "bonyolultabb" feladatokra STL vagy SCL kell. Nem a eladat komplexitása dönt, hanem a jellege!
Több ezer logikai változós hálózatot az ír SCL-ben IF-elgetve akinek több női szülője van szerintem.

Persze benne van a dologban az is, hogy "akinek kalapács van a kezében az hajlamos mindent szögnek nézni". Aki java-ban vagy C-ben programozott eddig PC-n az mindent java-ban vagy C-ben akar megoldani PLC-n.

(#6666) Szirty válasza molntomi (#6662) üzenetére


Szirty
őstag

Szia molntomi!

Sajnálom, félreértés van! Úgy néz ki nagyon benéztem elnézést!.
Nem írtad le hogy az említett üzenetet a panel küldi backtransfer során és nem a PC!!!

Na mindegy. Innen az erdőből üzenem, hogy ezt olvasd el:

[Back transfer]

A 3. fejezet foglalkozik a problémával (7. oldal): "Why is the back transfer aborted with the error message
"Could not find the pdz file"?"

Meg ez is hasznos:
[Back transfer devices]

[ Szerkesztve ]

(#6667) molntomi válasza Szirty (#6666) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

Köszönöm szépen! A táblázat nagyon hasznos :)

(#6668) byte-by válasza molntomi (#6663) üzenetére


byte-by
tag

halo

ha Szirty nem szólt volna hozzá a dologhoz, én azon megállapítás után, hogy
"Komolyabb feladatoknál már nem elég a LAD programozási nyelv, kell az STL is"
és
"Ügye a Létra nyelv még a relés korszakból maradt fent, de sokszor ez nem elég."
erősen kérdőjelet tettem volna.

régebben siemens-el dolgoztam, de jó ideje már megint csak omronnal.
ugyan van mnemonic nyelv, de az is csak a létra fordítottja.

létrával és a hozzá tartozó létrás és/vagy strukturált text fb blokkokkal ugyanúgy létrehozható
bármilyen bonyolult program.
ha akarnék se tudnék omronba stl-be programozni, és van még jó pár olyan típus aminél nincs lehetőség használni stl-t.

ez természetesen nem hitvita, mindenki úgy programoz ahogy
számára a legkedvezőbb.

(#6669) Szirty válasza byte-by (#6668) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

"létrával és a hozzá tartozó létrás és/vagy strukturált text fb blokkokkal ugyanúgy létrehozható bármilyen bonyolult program."

Igen (vagy inkább majdnem igen). De nem az a kérdés hogy létrehozható-e, hanem az hogy mennyire hatékony és áttekinthető lesz az eredmény.
Ez akkor fontos ha hibát kell keresni vagy módosítani.

Siemens-nél (300/400) az STL nem alternatívája egy az egyben a LAD/FBD-nek. Azoknál alacsonyabb szintű.
Ezért hiába fordul a LAD és FBD vagy az SCL is STL-be, az STL nem fordítható vissza feltétel nélkül ezek valamelyikére. Ennek előnye is van és hátránya is van.

[ Szerkesztve ]

(#6670) byte-by válasza Szirty (#6669) üzenetére


byte-by
tag

halo !

" hanem az hogy mennyire hatékony és áttekinthető lesz az eredmény.
Ez akkor fontos ha hibát kell keresni vagy módosítani."

egyetértek.

egyébiránt kissé kijavítom magam, miszerint létrehozható bármilyen "szükséges bonyolultságú" program, adott esetben.

ezt csak azért, mert azt gondolom nem az a cél (vagy legalább is nem az kellene célnak lenni), hogy bonyolult legyen a program,hanem csak a szükséges mértékben.

(#6671) rsf válasza byte-by (#6670) üzenetére


rsf
senior tag

Nem beszélve arról, hogy az STL-t a siemens elkezdte kivezetni!
1200-as sorozat: nincs is STL
1500-as sorozat: gyorsabban fut a létra mint az STL
Az STL a siemens PLC-k ősnyelve!
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#6672) Achilles83


Achilles83
csendes tag

Sziasztok!Egy kis segítségre lenne szükségem.
Adott 5db Omron NS5-ös kijelző.A kijelző a PLC-vel Etherneten kommunikál, a PLC-k egymással profibuson.
A kijelzőn különféle értékeket lehetne beállítani, na most az lenne a cél, hogy ha az egyik kijelzőn megváltoztatok egy értéket, akkor az összes többin is megváltozzon, és nem csak a PLC-be, hanem a kijelzőn is.Ennek az lenne az értelme, hogy a kijelzők viszonylag távol vannak egymástól, és azt szeretném ha mindenhonnan lehetne mindent állítani, hogy ne keljen annyit mászkálni.Ha ugyanarra a címre rakom mind az 5 plc-be a változtatni kívánt értéket, akkor attól félek, hogy csak a plc-be változik.A válaszokat előre is köszönöm.

(#6673) Szirty válasza Achilles83 (#6672) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

"Ha ugyanarra a címre rakom mind az 5 plc-be a változtatni kívánt értéket, akkor attól félek, hogy csak a plc-be változik."

Ugyanarra a címre állítsd be mindegyik kijelzőn a változót.
Ha valamelyiken átírják (vagy akár a PLC írja át) a többi panelen azonnal látható lesz a megváltozott érték, mivel ciklikusan kiolvassa mindegyik. A panel csak akkor írja ha módosítják az értéket.

[ Szerkesztve ]

(#6674) Achilles83 válasza Szirty (#6673) üzenetére


Achilles83
csendes tag

Szimulálva működik, remélem élőben is :R

(#6675) crucified válasza Achilles83 (#6674) üzenetére


crucified
tag

Szia, élőben is menni fog.

(#6676) crucified válasza Szirty (#6665) üzenetére


crucified
tag

Szia, értem és köszi.

üdv.

(#6677) crucified válasza molntomi (#6663) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszi Neked is.

üdv.

(#6678) draht


draht
újonc

Sziasztok! Üdvözlöm a fórumozókat!
Teljesen új vagyok itt és plc-k területén. Eddig OMRON ZEN-nel meg tudtam oldani amit kellett, most azonban komolyabb vezérlést kellene megoldanom.
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnám megoldani hogy a PLC /valószínűleg UNITRONICS JAZZ/ analóg bemenetére kötött potméterrel / 0-10V/ miként tudnám a program futása közben az egyik időzítő késleltetési idejét változtatni. Sokat kerestem, de a konkrét megoldást nem találom. Remélem nem hüleség amit kérdezek.

(#6679) Szirty válasza draht (#6678) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Régebben és akkor sem túl sokat foglalkoztam U90 programmal és Jazz-el.
Így belelapozva azt látom hogy timernek nem lehet változót megadni (csak HMI változót lehet linkelni hozzá, tehát a HMI-ről állíthatóvá lehet tenni egy timert).

Ha mindenképp analóg bemenettel kell az időzítő idejét beállítani, akkor egy kicsit gépészkedni kell hozzá azt hiszem.
Egy időalappal előállított impulzusokkal növelsz vagy csökkentesz egy változót és azt hasonlítod össze az analóg bemenetről olvasott értékkel.
Persze az analóg bemenet aktuális értékét skálázni kell (jobb esetben erre egy osztás vagy szorzás is elég).

(#6680) DasBoot válasza draht (#6678) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Szép napot! Csak egy ötlet leegyszerűsítve. Pl. két nyomógombbal és két MOV (Allen-Bradley-ben ez, Unitronics-ban nem tudom) utasítással egy-egy konstans értéket kell mozgatni ugyanannak az időzítőnek a preset-jébe. Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#6681) DasBoot válasza DasBoot (#6680) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Elnézést, az analóg elkerülte a figyelmem.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#6682) draht válasza Szirty (#6679) üzenetére


draht
újonc

Szia!
Végső esetben megoldás lehet a HMI-ről való állítás, de szerettem volna "felhasználóbiztos" szabályzót kitenni a gépre. Lehet, hogy inkább az egyik kimenetet még átviszem egy tekerős omron időzítőn. Abba nem fog belebonyolódni a kezelő. Köszönöm a segítséget, máris beljebb vagyok!!

[ Szerkesztve ]

(#6683) Szirty válasza DasBoot (#6680) üzenetére


Szirty
őstag

"értéket kell mozgatni ugyanannak az időzítőnek a preset-jébe."

Amennyire én látom ezt nem lehet. Az időzítőnek nem lehet változót adni. Egyetlen lehetőség hogy a timerhez linkelni lehet HMI változót, de azt saját belső magánügyeként kezeli, programból nem hozzáférhető.

(#6684) KLR válasza draht (#6678) üzenetére


KLR
csendes tag

Szia.

Au U90 helpjében található a leírás, az SI 140 - SI 143 rendeszer regiszterekbe írással lehet újrakonfigurálni a timer-eket. A keresőbe beírod, hogy "Store Timer's Preset/Current value". Egy példán keresztül be is mutatja.

Üdv,

(#6685) Szirty


Szirty
őstag

Költői kérdések...

Vajon mi ihlette a művészt amikor kitalálta hogy a STEP 7 Professional V13 SP1-ben ne lehessen S7-300/400 esetén array tag-et és in/out mezőnél fix pontos decimális kijelzést használni?

(#6686) draht válasza KLR (#6684) üzenetére


draht
újonc

Szia! Köszönöm utánanézek.

(#6687) molntomi


molntomi
csendes tag

Sziasztok!

Két Siemens-es kérdésem lenne.

Szeretnék egy Siemens 400-as PLC-re program módosítást tölteni. Ez érintené az OB1-et is.
1 FC-t és 1 DB-t töltenék még fel pluszba, ami egy számolást hajt végre és tárol el, de a futó programba nem vezérelnék mást. Az OB1-be csak az FC meghívása kerülne.

A kérdésem, hogy miközben fut a gyártási program feltölthetek-e anélkül, hogy megálljon a rendszer vagy összezavarjam a PLC-t.

A másik kérdésem, hogy ami DB-t létrehozok, ott REAL típusú értékeket számolok, ezeket az értékeket x. idő után a plc kitudja-e íratni excelbe, vagy ez hogy működne?

Előre is köszönöm a válaszokat.

[ Szerkesztve ]

(#6688) Szirty válasza molntomi (#6687) üzenetére


Szirty
őstag

Ha körültekintően csinálod, nem lesz gond belőle.
Fontos:
Először az FC-t és az új DB blokkokat töltsd át.
Csak ezután töltsd át a PLC-re a módosított OB1-et ami az új blokkra hivatkozik.

Egy a lényeg: Amikor az OB1 meghívja az új FC blokkot és az új FC blokk hozzáfér az új DB blokkhoz, azok már legyenek a PLC-n, különben CPU stop lesz ha nincs benne OB121.

Ha eredetileg a PLC-ben lévő DB-t is módosítottál, akkor annak rátöltése össze fogja kuszálni az aktuális értékeket benne, ami a tartalomtól függő galibát okozhat.
Ha nincsen ilyen DB csak új (ami eddig nem volt a PLC-ben) akkor ilyen gond nem lesz.

Ne legyen az új FC-ben címzési hiba, mert ha az új blokk olyan címhez akar hozzáférni ami nincs (pl. a DB írása olvasása során) az szintén CPU stop-ot okozhat.
Az új FC-ben lehetőleg ne legyen végtelen (vagy nagyon hosszú lefutású) ciklus, mert akkor ugat a watchdog vagyis timing errort okoz, ami szintén CPU stop-hoz vezethet.

(#6689) Bazs87 válasza molntomi (#6687) üzenetére


Bazs87
tag

Szia!

Az excelbe kiírást mi visu scripttel oldjuk meg. Gyakorlatilag felépítünk egy *.csv fájlt sima text manipulálással és appenddel. Utána már csak az opről kellene "letölteni".

A kimentéshez sok egyéb lehetőség is van, a fő kérdés, hogy pontosan mi a feladat és milyen eszközök állnak rendelkezésedre.

(a TIA-s cpuknak mint ha lenne csv mentési funkciója, amit a kártyára ment el, de 400asnál nem tudom mi a helyzet.)

(#6690) joci9 válasza Bazs87 (#6689) üzenetére


joci9
tag

Szasza!

Én is.
De CE alapúra át kellett írnom stringkezelésűre az egészet. :-)
Oda vissza.
(ESAHMI)

ü
J

(#6691) Bazs87 válasza joci9 (#6690) üzenetére


Bazs87
tag

Win és WinCE közt valóban van különbség, én anno rászántam pár órát és összekalapáltam mindkettőt(Siemens TIA-s opkre).

Ami kellemetlenebb, hogy a szintax checkolója sem teljeskörű. Hiába fordítja hiba nélkül a scriptet, az nem jelenti azt, hogy a, fel tudod tölteni az op-re hiba nélkül b, működik is.

Persze az is lehet, hogy én nem használom professzionális szinten ezt a felületet.
Ha lehet inkább *.bat-ot hívok meg vagy *.vbs-t(win-nél másolásos feladatokra). Ott sincs sokkal több segítség, de legalább le tudod tesztelni.

Ti mit gondoltok a script editorról tiában? Nálam a hiba?

(#6692) molntomi válasza Szirty (#6688) üzenetére


molntomi
csendes tag

Köszönöm a választ!

(#6693) molntomi válasza Bazs87 (#6689) üzenetére


molntomi
csendes tag

Szia!

Köszönöm a választ :)

(#6694) Szirty válasza Bazs87 (#6691) üzenetére


Szirty
őstag

"Ti mit gondoltok a script editorról tiában?"

Én azt gondolom az egész TIA-ról, hogy nincs még kész. Nagyon nincs!

(#6695) Bazs87 válasza Szirty (#6694) üzenetére


Bazs87
tag

úgy hallottam a kollégáktól, hogy a következő verziók egyikében belepreparálnak még 1 rakás modult, ami eddig más szoftverekben volt. Így már tényleg az egy lépést előre 2-t hátra elv érvényesül.

Próbálkozott már valaki virtuális gépen TIÁ-t futtatni?

A céges gépeken úgy ahogy mennek virt gép nélkül, jó lassúak így is (ha jól sejtem ez inkább a komplex szoftver vs "gyors" fejlesztési idő/rengeteg hiba miatt van, a hw-val nagy gond nem lehet.)

Virtuális gépen viszont még rettenetesebb a helyzet. Egyfolytában fagy és a windowst is kiakasztja nem egyszer. Pedig hagytam neki 8 giga ramot. A színes blokkok miatt meg csak nem kell neki quadro videokártya:D

Valaki vetemedett már TIA-val virtuálgépre? (am akitől kaptam ők azzal dolgoznak, ezért se értem, jelentős eltérés nincs a gépek közt sem hardveresen)

A script szerkesztővel kapcsolatban pedig, igaz a WinCC scriptelőjével csak párszor volt kontaktom, de nincsenek emlékeim ugrásszerű változásról. (ergo ugyanolyan silány, vagy nem?) (tudom...ezt nem erre találták ki amúgy sem, húzzunk be gombot, kösszünk rá egy változót és minden jó)

[ Szerkesztve ]

(#6696) joci9 válasza Bazs87 (#6691) üzenetére


joci9
tag

Siemensét nem ismerem, az ESHMI-t úgy debuggolom, hogy megkeresem a c meghajtó bugyraiban az általa egybegyúrt scriptet, mert a hibákat csak futás közben írja az abban lévő sorszámmal.
Doksi nuku, nemrég kerestem a neten, de csak a saját írásomat találtam meg itt a fórumon :-)

(#6697) zsozso17


zsozso17
tag

Sziasztok! S7-1200-al próbálom a webserver funkciót. Beállítani betudtam, olvasni is tudom az értékeket (TAG-eket), de az írás nem akar menni. Ahogy néztem az lehet a baj, hogy nem lépek be (adminnal) a webserverbe. De nem is tudok mert a plc protection-ja full access-ra van állítva. Segítséget előre is köszönöm.

(#6698) moseras


moseras
tag

Sziasztok!

Siemens TIA portállal kapcsolatban kérdeznék:

TIA V12 SP1 Basic: Windows 10 nincs a kompatibilitási listában, tesztelve JÓL működik Windows 10/64 bit-en
TIA V13 Basic: Windows 10 nincs a kompatibilitási listában, tesztelve NEM működik Windows 10/64 bit-en
TIA V14 Basic: nincs ilyenem, nem tudom kipróbálni

Kérdésem, hogy akinek van V14-es Basic változata, működik e Windows 10/64 bit alatt ?
Olvastam Siemens fórumban, hogy a V14 SP1 fog működni Windows 10 alatt (hivatalosan), és hogy 2017 februárban fog megjelenni, február elmúlt, de nem találom.

A másik, hogy a főverziók között van e frissítési lehetőség? Tehát pl. V13-ról lehet e frissíteni V14-re külön díj fizetése nélkül? Vagy külön meg kell venni a V14-et? Basic változatról van szó minden esetben...

Köszi, Imi.

(#6699) byte-by válasza moseras (#6698) üzenetére


byte-by
tag

halo

nekem ugyan nincs tia v14-em, de azt írod nézted a hivatalos siemens fórumon.
valóban azt írják, hogy a sp1-el fog működni win 10 alatt,(mármint garantáltan, hivatalosan) és ez már bőven márciusi hozzá szólás volt.
erre még várni kell szerintem.

valaki azt írta, hogy neki a v13 SP1 is működik win 10-el, de hozzáteszi lehet, hogy szerencséje volt,
ezt én nehezen hiszem, mármint , hogy ez a szerencsén múlik.

a fizetős licencekkel kapcsolatban annyit tudok, hogy annó fizetni kellett a v12-ről v13-ra egy céges
fejlesztés közben.
a fórumon egyébként valaki pont rákérdezett, hogy Basic-ról Prof-ra szeretni frissíteni, és azt a választ
kapta, hogy lehet vásárolniPower Pack-ot az upgrade-hoz, még cikkszáma is van.

de, mivel ez siemens gondolom mindenért fizetni kell, de ezt nem vedd készpénznek.

sajnos nagyon sok problémát is leírtak a fórumban.
az egyik riasztó dolog, a V14 telepítése közben többen kaptak valamilyen DLL errort.
de az is érdekes, hogy erre a fórum szerint megoldási procedúra van.
kérdés, hogy miért nem működik csak úgy magától....
a fórumozó a végén azt írta, inkább megvárja a V14 Sp1-et....

én ezen a fórumon már dicsértem a TIA bizonyos funkcióit, ez nem is változott, de
most már megcsinálhatnák total jóra is.

[ Szerkesztve ]

(#6700) moseras válasza byte-by (#6699) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

V14 telepítése közben többen kaptak valamilyen DLL errort

V13 telepítése után a license manager dob DLL error-t nálunk.

Na mindegy, ezek szerint a Siemens nagyobb úr, mint a Microsoft, várunk akkor.

Köszi, Imi.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.