Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#7051) ratkaics válasza Mazsika (#7048) üzenetére


ratkaics
senior tag

Én is tegnap este akadtam rá erre cuccra, de még nem teljesen világos, hogy mi is ez.
Neked van vele tapasztalatod?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7052) ratkaics válasza moseras (#7049) üzenetére


ratkaics
senior tag

Köszi az infót vizsgálódok tovább a témában. Ez a CodeSys mennyire macerás?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7053) Szirty válasza TotoThomas (#7043) üzenetére


Szirty
őstag

"Ezeket a CPU-kat a TIA V13 és V14 sem ismeri."

Mindkettőt ismeri.

(#7054) Mazsika válasza ratkaics (#7051) üzenetére


Mazsika
őstag

Ez egy arduino alapú cumó, csak ipari, 0-24es üzemre kitalálva. Igen, tesztelgettük már, kell bele egy sd kártya amire felmegy egy gyari flash. Eztán mindent be lehet allitani puttyal, és nodered nevü kornyezettel lehet programozni. (Webes felületről) végtelenül egyszerű, es 1200ast simán tudja irni olvasni, i/o-t, db-t, merkert. Neten van sok anyag hozzá, illetve a siemens support oldalán is.

Dáccsika

(#7055) ratkaics válasza Mazsika (#7054) üzenetére


ratkaics
senior tag

Köszi!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#7056) kushido2


kushido2
újonc

Tisztelt Főrum.
Mitsubishi AL2-24 MRD PLc hez keresek programozó kábelt.
Ha valakinek van elfekvője kérem értesitsen 06209758051 Mészáros Jenő

(#7057) Brownn


Brownn
tag

Sziasztok

Azt szeretném kérdezni, hogy minek a megvalósítása a nehezebb avagy időigényesebb egy HMI-n egyedi felhasználókezelésnél? WinCC esetén. Megoldani azt, hogy a deaktivált felhasználó ne tudjon belépni egyáltalán a rendszerbe? Vagy megoldani azt, hogy a felhasználó ugyan beléphet (mint nem jogosult személy), de nincs semmihez se joga.

Ha az utóbbi lett megvalósítva akkor nehéz, időigényes megcsinálni olyanra a rendszert, hogy a deaktivált felhasználó ne tudjon belépni?

(#7058) Szirty válasza Brownn (#7057) üzenetére


Szirty
őstag

Melyik WinCC?
Wincc6, Wincc7, Wincc flexible, TIA Wincc pro, advanced?

(#7059) DP_Joci


DP_Joci
tag

Sziasztok,
Hogyan szokták az alábbi feladatot megvalósítani:
Van egy 1m3 –es tartály amit úgy szeretnének ellenőrizni, hogy jól van-e meghegesztve, hogy megtöltik vízzel x bar nyomásra és ha ez a nyomás 10 percig megmarad, akkor jó a tartály.
Az elmélet az, hogy van egy szivattyú ami megtölti a tartályt vízzel, majd át kapcsol egy másik szivattyúra, ami nyomás alá helyezi a tartályt 7,5bar. Van egy nyomás távadó a rendszerben.
Kérdés az, hogy a nyomást hogyan lehet beállítani pontosan. Ha a nyomástávadó jelét figyelem és az eléri az értéket, akkor elzárom a gömbcsapot, ami bezárja a vizet a tartályba és leállítom a szivattyút.
Ekkor megmarad-e a kívánt nyomás a tartályban ill. a szivattyú után a nyomás hirtelen felugorhat. A biztonsági szelep elengedi a túlnyomást, de nem biztos, hogy ennek így kéne működnie.
Voltak ötletek, hogy frekvenciaváltó kell a szivattyúra ….

(#7060) rsf válasza DP_Joci (#7059) üzenetére


rsf
senior tag

Miért nem elég csak levegővel lepróbálni ha már úgyis nézitek a nyomást?
Vagy a víz a szivárgás helyének meghatározásához kell csak?
Pusztán szakmai okokból érdeklődök.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#7061) Szirty válasza DP_Joci (#7059) üzenetére


Szirty
őstag

Ha a módszert kell kitalálni, akkor azt javaslom, hogy a tartályban maradjon néhány százalék levegő (gáz) az összenyomhatóság miatt.
A folyadékkal teljesen nyakig töltött tartályban a vég nyomást kalapácsütés-szerűen érné el a közeg, ami meglehetősen kezelhetetlen.

rfs!
Nyomáspróbához rendszerint folyadékot használnak biztonsági okokból. Nem dobja szét a házat ha kireped... :)
Talán ez az oka a víznek.

(#7062) byte-by válasza DP_Joci (#7059) üzenetére


byte-by
tag

halo

ha módszer, akkor lehetőleg minél egyszerűbb legyen.
hogy ne legyen nyomás sokk, amit Szirty említett-
elég 1 szivattyú olyan teljesítménnyel ami nagyjából az üzemi nyomásnak felel meg.
ez nem tölti túl a tartályt.
kell egy szelep a szivattyú és a tartály közé. ennek zárásával, (vagy csőbe nyitásával) változtatod az
űrméretét, így a nyomás növekszik, mivel a folyadék nem összenyomható. van csavarorsós szelep is, stb.
ez lehet kézi, vagy akár pneumatikus, lényeg, hogy szép lassan lehessen működtetni, így nem lesz nyomás ugrás.

( lehet kapni - nem is drágán - direkt nyomáspróba kézi-pumpákat. itt hálózati vízzel kell feltölteni a rendszert, majd ugyanez a víz át van vezetve a kézi pumpán, amivel további vizet erőszakolunk a rendszerbe, így a nyomás szintén szépen lassan növöget, ahogy mi pumpáljuk. ekkor szivattyú sem kell )

a módszer egyébként kevésbé információt magáról a hegesztések minőségéről.
ez nyomástartás illetve tömörségi/szilárdsági vizsgálat, a tartály összteljesítményéről kapunk információt.
a varrat egyéb paramétereiről nem ad infót.

fontos, hogy ne legyen nagy eltérés a vizsgáló közeg és a vizsgálandó tárgy hőmérséklete között.
ez persze egy idő után kiegyenlítődik, de okozhat nyomás változást. illetve ahol csinálják a próbát lehetőleg állandó nyomás és hőmérséklet viszonyok legyenek.

a levegő összenyomható, így ebben az esetben kevésbé használható. a legfőbb probléma vele, hogy
szivárgása esetén nagyon lassú az esetleges nyomásváltozás, az összenyomhatósága miatt.
a folyadék esetében sokkal gyorsabb.

mi tejtermék sterilező berendezés fűtőcsöveit szoktuk régebben nyomás próbázni.
lezártuk a végét. a másik végére egy kézi pumpa volt szerelve , átfolyt rajta a víz, majd ha tele lett a kézi
pumpával nyomtunk még rajta.ekkor ügye nem az űrmértéket csökkentettük, hanem a rendelkezésre álló helyre még több vizet préseltünk be, de ugyanaz történik.
volt a pumpa mögött egy óra azon ellenőriztük a nyomást.
csövenként 11 perces volt a sztori.
10 perc volt a nyomástartás, 1 perc a szemrevételezés.

[ Szerkesztve ]

(#7063) DP_Joci válasza Szirty (#7061) üzenetére


DP_Joci
tag

Elméletileg a víz kiszorítaná a levegőt a leeresztő nyíláson, majd ha itt megjelenne a víz, akkor zárna itt a 2. gömbcsap, így már csak a feltöltő gömbcsapon nyomná a (másik) nyomásfokozó szivattyú a vizet. Ha a nyomás megvan, akkor elzárna feltöltő gömbcsap is és bezárná a nyomást, talán itt nem is lenne probléma, főleg ha marad egy pici levegő is a leeresztő csőben.

De a nyomó ágban a szivattyú útját elzárva lenne egy nagy ütés, még ha a szivattyút egyből meg is állítanám. Ide esetleg egy tágulási tartály nem ártana.

Vagy itt lenne jó a frekváltó és lejjebb venni a fordulatszámot a végnyomás elérése előtt, bár akkor is lenne egy kis ütés. Legjobb az lenne, ha egy háromjáratú szelep a töltő ágat lezárná a másik ágon meg elengedné a nyomást, gyorsan!

Bár végig gondolva ezek a sterimo jelegű szivattyúk nem szállítanak sokat és nem biztos, hogy lenne probléma. A mosók is úgy működnek, hogy ha a pisztoly elzárja az emberke, akkor felszalad a nyomás, ami leállítja a szivattyút a túlnyomás meg elmegy a biztonsági szelepen (pár deci).

(#7064) DP_Joci válasza byte-by (#7062) üzenetére


DP_Joci
tag

Szerintem azért kell két szivattyú, mert nagy a térfogat 1-2 m3 és így idő lehet nyerni.
Pontosabban nem is a hegesztést kell vizsgálni, mint egy röntgennél, hanem, hogy nem folyik-e valahol.
Folyamatosan jönnének a tartályok ezért a kéz módszer, helyett egyből az automatát gondolnák megvalósítani.
A frekváltó használata azért is lenne jó, hogy a nyomást pontosabban „ el lehessen kapni”, gondolom minőségi szempontból sem mindegy, hogy néha 1-2 bar különbség van az egyes tartályok nyomása között.

(#7065) byte-by válasza DP_Joci (#7064) üzenetére


byte-by
tag

ha automata rendszerben gondolkozunk akkor legyen a legjobban használható rendszer.
többféle megoldás lehetséges.

egyike , hogy 1 szivattyúval gyorsan feltöltjük,zárunk, majd némi nyomást generálunk,utána egy
ellennyomás szeleppel a próbanyomásig növeljük a nyomást.
vagy akkor +1 szivattyú nagyon lassú üzeménél fokozzuk a nyomást.
zárt rendszernél nagyon hamar fel fog menni a nyomás, finoman kell fokozni mindkét esetben.
ezt valamilyen mérő egységgel figyeljük, stb.
így nem kell túl bonyolult rendszer.

(#7066) DP_Joci válasza byte-by (#7065) üzenetére


DP_Joci
tag

Igen, így lehet jelentősége a frekváltónak.
Ki kell találni azt a frekvenciát, ami a beállított nyomáshoz még elégséges és nem is túl hirtelen. Másik nyomáshoz másik frekvencia, esetleg.

(#7067) PcCar


PcCar
tag

Sziasztok.
Keresek Siemens Simatic OP 7 -DP Operátor panelt.

Köszönöm.

(#7068) m_zoli


m_zoli
csendes tag

Hello

Érdeklődnék, Siemens TIA Portal Basic V13 - upgrade Proff. verzióra
hol tudnék utánaérdeklődni, email, stb. (kereskedő - támogató )
Köszönettel

(#7069) BG* válasza m_zoli (#7068) üzenetére


BG*
csendes tag

PL:Amiplast

BG

(#7070) crucified


crucified
tag

Sziasztok, van egy NC gép, Sinumerik 840D sl, Solutionline kártyákkal. Az NC, PLC és HMI mentéseket meg tudom csinálni a HMI-ről a gép HDD-re, a kérdésem az, hogy a HDD-ről hogyan tudom lementeni saját gépre ezeket?

Csak HDD ki és klónozással, vagy van rá más megoldás it? Amennyiben igen, milyen program, kábel kell hozzá?

Köszönettel

[ Szerkesztve ]

(#7071) Miertvansote


Miertvansote
tag

Sziasztok!
van egy olyan problémám, hogy van egy adat ami random jelleggel változik és az előző adatot meg az éppen aktuális adatot meg kell tartani. Ezt valamiért nem tudom létrába megoldani. Köszi.előre is aki segít, délután elküldöm hogy én hogyan próbáltam. Ja és az a baj hogy az adat fél másodpercenként frissül de csak random jellleggel változik.

(#7072) Szirty válasza Miertvansote (#7071) üzenetére


Szirty
őstag

Tehát jön a random változó adat nevezzük "aktuális"-nak.
Szükség lesz egy átmeneti tárolóra, legyen a neve "átmeneti".
Továbbá kell egy tároló amiben megőrzöd a változás előtti állapotot. A neve legyen "előző".

Az átmeneti tároló kezdetben 0 tartalmú.
Csinálsz egy összehasonlítást aktuális<>átmeneti.
Ha az eredmény igaz (vagyis a kettő különbözik) akkor előző=aktuális.
A feltételtől függetlenül ezután átmeneti=aktuális.

Az előző így minden változás előtti állapotot megőriz a következő változásig.

(#7073) PHM


PHM
addikt

Sziasztok!
Nem tudtok ajánlani valami olcsóbb programozható relét, mint az Omron Zen?
Kijelző nem kell, csupán 4-5 digitális bemenet és 4 relé kimenet.
Előre is köszönöm.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7074) JAGER 10 válasza PHM (#7073) üzenetére


JAGER 10
tag

Szia! IMO iSmart okosrelé.

(#7075) PHM válasza JAGER 10 (#7074) üzenetére


PHM
addikt

Köszi, utána járok. :R

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7076) PHM válasza JAGER 10 (#7074) üzenetére


PHM
addikt

Közben magam is keresgéltem, s ezt találtam:
EATON EASY512-AC-RCX jelentősen leárazva.
Hátha érdekel még valakit.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7077) giakam


giakam
újonc

Sziasztok!

Egy Phoenix Contact ILC 350 PN a vezérlőm és Siemens ET200M i/o szigetekkel szeretnék kapcsolatot teremteni PROFINET-en, aztán programozni.
Kapcsolatteremtés nehézkes volt, de végre BF led megszűnt villogni. Ezek után írtam egy egyszerű programot. 1 gomb vezérel 1 vagy több kimenetet közvetlen.

Probléma a következő:
Gomb megnyomása hatására input egységen visszajelző led világít és a pc worx debug módjában is billen a bemenet a megfelelő állapotba. Tehát bemenet tökéletesen jó
A kimenet debug módban átbillen a kívánt értékre, az Output egységen a visszajelző led nem világít, nem villan, vagyis fizikailag nem kerül ki a kimenetre a jel. (Mintha nem lenne táp alatt).

Valakinek van ötlete mi lehet az oka?

(#7078) Szirty válasza PHM (#7076) üzenetére


Szirty
őstag

"Valakinek van ötlete mi lehet az oka?"

Pl. rossz a cím...

(#7079) Dezső_38


Dezső_38
csendes újonc

Sziasztok!

Ez ahol most dolgozunk egy nagy gépgyártó által kivitelezett üzem.
Több évet pihent mert akkor is sok busz hiba volt.
Azóta sem javult!
A kivitelező viszont már megszűnt.
Ezt kell most helyre tenni. :W

A Siemens profibus kábelt hány helyen szabad vagy illik testelni?
Köszönettel

(#7080) Szirty válasza Dezső_38 (#7079) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Minden kábelvégen az árnyékolást földre kell kötni.
Profibusznál nagyon fontos a helyes kábelezés.
Ez áll (nagyjából fontossági sorrendben):

- A kábelvégek megfelelő lezárásából
- A kábelhossznak megfelelően választott adatsebességből
- "T" elágazásoktól mentes topológiából
- Megfelelő két eres árnyékolt csavart érpárt tartalmazó profibus-ra való kábelből
- Erősáramú kábelektől távol vezetett kábelnyomvonalból

(#7081) crucified válasza Szirty (#7080) üzenetére


crucified
tag

Szia,

"Minden kábelvégen az árnyékolást földre kell kötni."

Anno én úgy tanultam, hogy csak az egyik végén szabad földelni az árnyékolást az adatkábeleknél. A Siemens Profibus kábel miben tér el ettől az alapszabálytól?

Köszi

(#7082) Szirty válasza crucified (#7081) üzenetére


Szirty
őstag

Aszimmetrikus (földhöz viszonyított) jeleknél lehet ez probléma a potenciálkülönbségek és ebből adódó kiegyenlítő áramok miatt.

Ha szabvány profibusz csatlakozókat használsz máshogy be sem tudod kötni. Árnyékolás minden csatlakozási ponton alapból megy a földpontra. Egyszerűen így van kialakítva a csatlakozó maga.
A jel egyébként galvanikusan leválasztott és szimmetrikus.

(#7083) crucified válasza Szirty (#7082) üzenetére


crucified
tag

Szia, köszönöm.

"A jel egyébként galvanikusan leválasztott és szimmetrikus."

Profibus kábel esetében csak asszimetrikus lehet a jel, nem?

[ Szerkesztve ]

(#7084) byte-by válasza Dezső_38 (#7079) üzenetére


byte-by
tag

halo!

én még az elején ellenőrizném a fizikai állapotokat.
ahogy Szirty is mondta, kábelvégek, kábel hosszak, nyomvonal, stb.

illetve mellékelek két fotót egy ezen a fórumon jóval korábbi hozzászólásomból.
személyes profibus tapasztalat, bevágott erek, töméntelen profibus hiba.
igy kötötte be a gyártó, figyelmetlen, trehány blankolás, gondolom sniccerrel végezték.

ezeket újra kötve, sokat javult a helyzet, abban a projektben.

[ Szerkesztve ]

(#7085) #34322688


#34322688
törölt tag

Sziasztok.
Sikerült szereznem egy siemens s7-200-as plc-t, tudom nem mai darab, de gyakorlásra lenne.
Ezt a tipust csak a Step 7 microwin szoftverrel lehet programozni, vagy van másik program is hozzá?
Nekem a Step7 microwint nem sikerült feltelepíteni, pedig már virtuál gépre is próbáltam xp-alá.

(#7086) Dezső_38 válasza Szirty (#7080) üzenetére


Dezső_38
csendes újonc

Szia!
Köszönöm a válaszodat!

,,- A kábelvégek megfelelő lezárásából"
Ez rendben van!

,,- A kábelhossznak megfelelően választott adatsebességből"
Ezt nem tudom milyen értéken van sem a hosszát. (talán 100-200m egységenként.)
Több technológiai hálózat van és ezek felett egy Safety hálózat.
Minden plc szintén hálózatba van kötve Profibuson és eterneten is.

,,- "T" elágazásoktól mentes topológiából"
Siemens repeater-nél van elágazás ez még Ok nem?

,,Megfelelő két eres árnyékolt"
Ez rendben van!

,,- Erősáramú kábelektől távol vezetett kábel nyomvonalból"

Eddig rá volt tekerve az erős árramú kábelekre + pár méter ,,tartalék volt valahol eldugva.

Ez most újra lett húzva a lehetőségekhez mérten távolság tartással.

(#7087) byte-by válasza #34322688 (#7085) üzenetére


byte-by
tag

halo

milyen verzió a microwin?
érdemes lecsekkolni a compatibilitás mátrixban , hogy lehet-e használni az adott OP rendszerrel.

illetve az OP milyen verzió, SP x ?

[ Szerkesztve ]

(#7088) #34322688 válasza byte-by (#7087) üzenetére


#34322688
törölt tag

Win 10 64bit az op-rendszer, ezen fut a virtuálgép, az pedig egy xp 32bit, erre az xp-re akartam feltenni a microwin 4.0-ás verziót. Feltelepül, de amikor elindítom hibával leáll.

(#7089) Dezső_38 válasza byte-by (#7084) üzenetére


Dezső_38
csendes újonc

Szia!
Ilyen jellegű hibákkal nem találkoztunk!
Csak a képen látható érdekességek vannak.

Itt testre köti, alatta a szekrényben ismét.

Egy másik eszköznél pedig nincsen nyoma a testre kötésnek.

Nálunk a Busz hiba általában azt jelenti hogy 1 vagy több eszközt nem ér el a buszon!
Ezeknek az eszközöknek a táp feszültség elvétele után ismét elérhetők.
( Néha többször kell lekapcsolni.)

(#7090) byte-by válasza #34322688 (#7088) üzenetére


byte-by
tag

Ez így kevès, de itt tudod lecsekkolni.

https://support.industry.siemens.com/cs/document/8675614/which-version-of-step-7-micro-win-or-s7-200-pc-access-is-compatible-with-which-version-of-ms-windows-?dti=0&lc=en-WW

(#7091) #34322688 válasza byte-by (#7090) üzenetére


#34322688
törölt tag

Szia.
Köszönöm a linket, sikerült letöltenem egy eddig működő Step 7 microwint, most már jöhet a "programozgatás".

(#7092) Szirty válasza Dezső_38 (#7089) üzenetére


Szirty
őstag

"Itt testre köti, alatta a szekrényben ismét."

Ez gyakori megoldás.

"Egy másik eszköznél pedig nincsen nyoma a testre kötésnek."

A DP csatlakozó úgy van kialakítva hogy mindenképpen testre köti az árnyékolást.
Kivéve persze ha csutkára visszanyírták benne a harisnyát. De akkor mechanikai tehermentesítés sincsen, szóval az valószínűleg látszana.

"Egy másik eszköznél pedig nincsen nyoma a testre kötésnek."

A CPU is leáll (CPU STOP)?
Egyébként jellemzően magától újracsatlakozik ilyenkor az eszköz. De attól is függ hogy van megírva a PLC-ben a buszhibák kezelése.

(#7093) Dezső_38 válasza Szirty (#7092) üzenetére


Dezső_38
csendes újonc

Szia!

,,Ez gyakori megoldás."
Jól értem, hogy az árnyékolást tetszőleges helyen le lehet testre kötni?

,,Kivéve persze ha csutkára visszanyírták benne a harisnyát."
Ilyen nem volt!

,,A CPU is leáll (CPU STOP)?"
Nem áll le, csak buszhibát jelez.
Sok tapasztalatom még nincsen a rendszerről most van karbantartás alatt.

(#7094) Szirty válasza Dezső_38 (#7093) üzenetére


Szirty
őstag

"Jól értem, hogy az árnyékolást tetszőleges helyen le lehet testre kötni?"

A kábel végénél kötik földre.
Jó nem az utolsó 1 cm-en, hanem az utolsó pár méteren...

(#7095) crucified


crucified
tag

Sziasztok, úgy tudom a Step7 5.5-ben ha csak egy FB-t akarok letölteni, akkor az megengedett a melléklet szerint? Valami másra figyelnem kell, vagy csak a módosítás után Download és indulhat a gép?

Köszönettel

[ Szerkesztve ]

(#7096) #34322688


#34322688
törölt tag

Sziasztok.
S7-200 plc-hez írtam egy egyszerű kis programot Step 7 microwin-ben, elmentettem, viszont amikor a betöltésre kerül a sor nem sikerül betölteni a fájlt. Mwp-ben mentem, igaz más lehetőséget nem is ajánl fel.
Szerintetek mi lehet a probléma, még ha rosszul írtam volna meg, szerintem akkor is be kellene töltenie, vagy tévedek?

(#7097) Szirty válasza crucified (#7095) üzenetére


Szirty
őstag

"Valami másra figyelnem kell, vagy csak a módosítás után Download és indulhat a gép?"

Igen. Ha az FB-hez tartozik DB (instance DB) akkor arra figyelned kell, hogy azt is átküldd! :)

(#7098) Szirty válasza #34322688 (#7096) üzenetére


Szirty
őstag

A "nem sikerülés" körülményeinek részletei segíthetnek a válaszadásban.

(#7099) crucified válasza Szirty (#7097) üzenetére


crucified
tag

Szervusz, köszönöm. Létezik egy DB171, akkor elvileg azt is le kell töltenem ha jól értem?
A STEP7 nem töltötte fel az FB-hez tarozó változók neveit, gondolom a letöltés után sem okoz ez majd problémát?

Köszi

(#7100) #34322688 válasza Szirty (#7098) üzenetére


#34322688
törölt tag

Megoldódott, rossz volt a mentés, kicsit utánakerestem, most már működik.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.