Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5551) lugosi válasza Donki Hóte (#5550) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"Védőkesztyűben rendes kést kell használni, nem bicskát."

Miért kell?

(#5553) Dr. Akula válasza #46372352 (#5552) üzenetére


Dr. Akula
félisten

De ezek mind nagyobbak 8 centinél, elveszi a rendőr, azért meg kár pénzt kiadni. :) Mostanában találtam egy ilyet: Jake Hoback WarSpear, mindenben tökéletes - csak épp kapni nem lehet. :(

(#5554) BloodRay válasza #46372352 (#5552) üzenetére


BloodRay
veterán

Nekem se tetszett/tetszik sok Spyderco, de mióta megvan a Para 3 nagyon megszerettem. Brutál ergonómikus és a nyitó, záró megoldás is szuper.
Amúgy meg ízlésről nem vitatkozunk, viccesek a kinyilatkoztatások ilyen téren. :))
Hogy on is legyek, én meg továbbra se tudom eldönteni, hogy kivárjam e a Koenig mini Arius-t, vagy egy Small Sebenza, vagy egy Kizer Assassin legyen. :DDD
Koenig számomra etalon, de büdös drága :DDD, Small Sebenza szuper kivitelezés, szép, de fosli a nyitó megoldása, az Assassin meg kb mindenben szupernek tűnik, csak kb semmi tapasztalat nincs róla... :)

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5555) petipetya válasza #46372352 (#5552) üzenetére


petipetya
nagyúr

Tőlük jelenleg az alábbiak tetszenek a leginkább:
Cold Steel American Lawman: kompakt, teljesen fekete, vékony
Cold Steel AD15: egyedi, erős
+
Demko AD20: kíváncsi leszek a Cold Steel változatra, de a jelenlegi is bitang jó kés (ez a kék szín rusnya - Ben Petersen most felébredt álmából és csuklik -, de hirtelen csak itt találtam meg a specifikációkat

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#5556) lugosi válasza BloodRay (#5554) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Elég drága kategóriában nézegetsz, de ebben az árban azért már van választék. Mi a fő felhasználási cél amúgy?

szerk.: petipetya: az AD-15-öt én is írni akartam, csak aztán úgy voltam vele, hogy nem tudom mire kellene. Én ennél valamivel olcsóbban, de kb ebben az árban kellene választanom akkor az SR1-et választanám, de egyébként döbbenet hogy egy 175 usd-be kerülő késből hogy lesz itthon 100-110e Ft.

[ Szerkesztve ]

(#5557) gyapo11 válasza Dr. Akula (#5553) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Én is hordok egy 9.5 cm-es pengehosszúságú Gerber Gatort a hátizsákban, tokban, remélem azt nem veszik el, mert nem hordom hanem szállítom.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#5558) F34R válasza Dr. Akula (#5553) üzenetére


F34R
nagyúr

Fu ez nagyon jol nez ki. marmint itthon nem lehet kapni vagy kulfoldon is kifogyott?

(#5559) BloodRay válasza lugosi (#5556) üzenetére


BloodRay
veterán

Sima legál EDC a felhasználás.
Szempontok a letisztult, de egyben szép kinézet, a jófajta nyitás - zárás, a minőségi anyagok. Alapvetően frame lock-os, titán markokatos darabban gondolkozom.
Koenig-et már én is kicsit drágának érzem, de csak mert a sima Arius nem is legál méret nálunk. :)

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5560) lugosi válasza BloodRay (#5559) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Arra azok, amiket én írtam, nagyok.
Jobb megjelenésű, jobb anyagú mindennapos bicskában egy Fallknivenen nem gondolkoztál el?

(#5561) BloodRay válasza lugosi (#5560) üzenetére


BloodRay
veterán

Azok között én nem láttam titán markolatos, frame lock-os darabot.
Amúgy túlságosan retro kinézetűnek tűntek nekem, nem annyira az én stílusom. Egyetlen fanyelű késem van, egy Marttiini. :B
Gentleman folder-nek ott a Benchmade tengu flipper.

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5562) Dr. Akula válasza F34R (#5558) üzenetére


Dr. Akula
félisten

Sehol se, olyan ez mint a group buy az infós cuccoknál, legyárt a mester pár darabot amikor épp kedve van, aztán lehet jelentkezni. Ugyanez megy a Grimsmonál is. Cheburkovnak is vannak tök jó kései, pl. ez a Bulldog, hát persze hogy ez se kapható már. :( Azért a Hummingbird se rossz tőle, még kapható is elvileg, és befér a 8 centibe. De nemcsak a ruszkik jönnek fel, a lengyelek is tudnak ha akarnak, Herman Vespertilio például (mondjuk az árát is megkérik elég amerikásan). Még a Bökernél is találtam művészileg is értelmezhető kést (Gents Blitz), kár hogy csak 154CM, nem M390. Bár ez még annyira nem is szar, középkategóriába simán befér, de a tetején a csavart elfelejthetnék már, könnyen letörős. Inkább egy Spyderco lyukat, vagy egy flippert kellett volna rátenni.

#5560lugosi: A Fallkniven sajnos leragadt a körömvájatos-slipjoint dizájnnál, alig 1-2 kése van ami 1 kézzel is nyitható, a P3G és a PXL, ebből csak az előbbi esik be 8 centi alá.

[ Szerkesztve ]

(#5565) BloodRay válasza #46372352 (#5564) üzenetére


BloodRay
veterán

Sajnálom, de megértelek, én se vennék meg semilyen hiperszuper kést sem ha nem tetszik. :)

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5568) BloodRay válasza #46372352 (#5567) üzenetére


BloodRay
veterán

Jópofa. Látod én meg a fekete késektől ódzkodok. Pedig tetszik némelyik.
Nekem az segít a "spórolásban", hogy sose elérhető amit szeretnék, vagy épp van más amire kell az ára. :DDD

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5570) petipetya válasza #46372352 (#5564) üzenetére


petipetya
nagyúr

Régebben nekem sem tetszettek, de manapság már csak a hosszú és vékony markolatú modellektől mászok a falra, mint például a Spyderco Para Military 2. Viszont a tömzsibb változatok - főleg, ha a mechanikája is remek - már tetszenek, mint például a Spyderco Para 3. Mondjuk sem itt, sem a gyári honlapon nem jön át a különbség csak a fotók alapján, de a youtubeon látottak már közelebb állnak a valósághoz.

"nincs rá lezsóidő"

(#5572) BloodRay válasza #46372352 (#5569) üzenetére


BloodRay
veterán

Na én pl ezt választanám a fekete helyett. :K
De én mindig túltervezek. :B

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5573) Dr. Akula válasza BloodRay (#5568) üzenetére


Dr. Akula
félisten

A fekete lakkréteg nekem se jön be, használatkor az az első ami lekopik és csúnya lesz.

#5570petipetya: A PM2 pedig nagyon jó, masszív darab (már ha nem rohad szét annál is a pivot mint a Native 4-nél), a Para 3-nál is megtarthatták volna a nyélhosszt, még ha a pengét 8 centi alá is kellett csökkenteni (aminek a tövényi előírások miatt épp ideje volt, úgy tudom amcsiban is 3" a határ, már ahol egyáltalán van ilyen, és 2 önvédelmi golyószóró meg shotgun között elkezdik méricskélni a centiket). Sajnos a legtöbb 8 centi alatti késnél a nyelet is rövidítik, ezáltal nem lehet kényelmesen megfogni egész kézzel.

(#5574) Digitalpimp válasza lugosi (#5549) üzenetére


Digitalpimp
senior tag

:) Irónia on.
Ő biztos sose, már többször kifejtette, hogy irodista aszfaltdzsungelharcos.

"...a popszakmában sokminden fontosabb, mint maga a zene. Azt a legjobb kikapcsolni." Ford Fairlane kalandjai "Vihar előtti csend, nem jó itt senkinek, csak az a pár szemét érzi jól magát, aki a képernyőről felém integet, az a sok nagy magyar, az a sok jóbarát!" PiCsa

(#5575) lugosi válasza Dr. Akula (#5573) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nem olyan vészes ha elkezd kopni, legfeljebb látszanak rajta a használati nyomok, na bumm. Nekem egy késem van ami ilyen bevonatos, de annál nem volt szempont a választásnál a bevonat, egyszerűen abból amit kinéztem (terävä jääkäripuukko) csak ilyet lehetett kapni. Igen, elkezdett róla kopni, ugye ennek az a funkciója, hogy az oxidálódástól védje. Egy kicsit eltörölgettem olajos ruhával amikor úgy gondoltam hogy most hosszabb ideig nem lesz használva, de igazából csúnyának nem nevezném. Tény, hogy nem olyan mint újkorában.

(#5576) petipetya válasza Digitalpimp (#5574) üzenetére


petipetya
nagyúr

:K

"nincs rá lezsóidő"

(#5577) gyapo11 válasza lugosi (#5575) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Vannak, akik idézem "megvigyázzák" a tárgyaikat, a cuccot tokba, a tokot is még be kell tekerni valamibe, nehogy látsszon rajta használati nyom. És vannak, akiket nem zavar, hogy látszik a használat a késen, én is ilyen vagyok, nem dísznek vettem, hanem használni.
Legjobb példa nagyapám Zsigulija. Az ülésekre huzat kell, mert hát meg kell védeni. Aztán a huzatra meg mindenféle takaró, nehogy kiszívja a nap. Még kellett volna a takarókra valami, hogy azok se kopjanak, és így tovább a végtelenségig. :)

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#5578) BloodRay válasza gyapo11 (#5577) üzenetére


BloodRay
veterán

Ugyanakkor szerintem az, hogy valaki igényes és vigyáz a cuccaira, nem rosszabb annál, hogy valaki igénytelen és szarik rá hogy néznek ki a cuccai...
Pont azért mert én használom az összes órám, késem, nem akarok bevonatosat. Késnek még állhat jól használati karc, de szerintem az is annak stílusától függ.
És szerintem mert valami használati tárgy, attól még lehet dísz is. :)

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5579) Donki Hóte válasza BloodRay (#5578) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nálam ez úgy néz ki, hogy ha szeretek egy kést, akkor azt használom sűrűn, ergo látszanak rajta a használat nyomai, akármennyire is vigyázok rá.

Ha egy kés nem tudott a közelembe férkőzni, akkor azt nemigen használon, ergo patyolat állapotban van.

Mi ez, ha nem kontraszelekció :P

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#5580) BloodRay válasza Donki Hóte (#5579) üzenetére


BloodRay
veterán

Persze, ez nálam is így van, ezért próbálok már vásárlásnál olyat választani ami esztétikai és funkcionális szempontból is idótálló. :) Meg persze van külön "játszóskés". :DDD

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5581) lugosi válasza gyapo11 (#5577) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én nagyon vigyázok a cuccaimra, szinte mindenem új állapotban van még több éves használat után is. Bizonyos mértékű természetes használati nyom, sőt akár elhasználódás viszont nem zavar egy ideje (régebben az is zavart).

Én életem első új autójánál tanultam meg, hogy én vigyázhatok rá akárhogy, lehetek akármennyire óvatos, ha egy másik ember figyelmetlen, és nem is kell nagy dologra gondolni, nekinyitja az ajtót egy parkolóban vagy ilyesmi. Megtanultam elengedni azt, hogy valaminek mindig újnak kell kinéznie, ugyanakkor ellentmondásosan mégis törekszek erre.
De viszont a késeimnél és a baltáimnál éppen az zavarna ha kicsomagolt állapotban lennének. A victorinoxaimnak a nyele mikor elkezdett karcolódni, nagyon zavart. Aztán kipróbáltam a polírozást és azt meg tudom oldani. De aztán rájöttem, hogy minden egyes használati nyom egy plusz emlék (nyilván beazonosíthatatlanok), hogy az a tárgy ott volt és használtam egy számomra értékes pillanatnál, így megtanultam elfogadni a használati nyomokat. Pl a korábban említett terävä jääkäripuukko késemen van egy olyan kopás, amire ha ránézek, mindig az a grillezés jut eszembe, mikor mindenki elfelejtett baltát hozni és azzal daraboltuk a fát, és mekkora élmény volt. Megpróbálok a dolgokhoz így hozzáállni.

(#5582) Dr. Akula


Dr. Akula
félisten

Ha valakinek tetszik a Hinderer Half Track, itt egy "klónja", a Viper Storm. Azért az idézőjel, mert Hinderer bedolgozik más gyártóknak is, ez is az ő neve alatt fut. A penge CPM 20CV helyett M390, ami nehezen nevezhető gagyizásnak, ugyanolyan vastag, anyaggal nemspórolósnak látszik mint a Half Track. Egyvalami érdekes, és pont a legfontosabb: teszt videóban a mérőszalag szerint bőven túllóg a 8 centin, miközben a fentebb említett adatlapján 7.4 centisnek hirdetik (itt meg 7.9 centi).

(#5583) gyapo11 válasza BloodRay (#5578) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

A vigyázás nálam összeférhetetlen a használattal. Óhatatlanul és önkéntelenül másképp viselkedsz vigyázás közben, nem használod ki az eszköz lehetőségeit, mert nyomot hagyhat. Ez olyan, mint amikor megfordulnak a szerepek, és nem az eszköz szolgál téged, hanem te az eszközt.
Van a vigyázásnak is egy ésszerű határa, ami a tönkremenéstől óvja, kést csak annyira szabad terhelni erővel és hővel, amit még elbír, és nem úgy kell élezni mint egy laposvasat.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#5584) BloodRay válasza gyapo11 (#5583) üzenetére


BloodRay
veterán

Ebben teljesen egyetértek.
Csak nálam van játszós, nyúzós kés amit nem sajnálok semmire, meg vannak olyanok amiket használok, de ésszel és finomabb feladatokra, mert azok számomra egyben "műalkotások" is. :)

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5585) petipetya válasza BloodRay (#5584) üzenetére


petipetya
nagyúr

Mitől függ, hogy melyik a játszós? Ár, anyaghasználat, érzelmi kötödés stb.?

"nincs rá lezsóidő"

(#5586) Lacerta válasza petipetya (#5585) üzenetére


Lacerta
aktív tag

Az emberek általában a jó minőségű cuccaikat szokták kímélni, az olcsót meg nyüstölni. Holott jellemzően a drága pont bírná, az olcsóval meg csak szopik.
Mentálisan fel kell nőni ahhoz, hogy a drága is használni való, vagy ha sajnálom az ára miatt, akkor meg sem kell venni.

(#5587) MittuDomain_ válasza Lacerta (#5586) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Maximális +1.
Ennek ellenére én is sajnálom a drága dolgaimat keményen használni. :B

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#5588) lugosi válasza petipetya (#5585) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Bár nem tőlem kérdezted de én is elgondolkoztam rajta, azaz valójában azon, hogy melyik késemet használom a legtöbbet. Én a legolcsóbb opinel no. 8-amat. Pedig vannak drágább, strapabíró késeim, de az opinel az, ami annyira bevált, annyira kézreáll, mint semmi más.
Az opinelnél és a moránál tanultam meg, hogy nem mindig a legdrágább a leghasználhatóbb, sőt néha a legolcsóbb a leghasználhatóbb.
Nem azért nem használom annyit a drágább késeimet, mert féltem őket, hanem azért mert ez olyan szinten kézreáll, mint semmi más.

(#5590) BloodRay válasza petipetya (#5585) üzenetére


BloodRay
veterán

Nálam a SOG a mindenre is jó, illetve a kiridashi ami a piszkos apróbb munkákat végzi. Nem gagyit használok ikyen célra sem, félreértettetek.
De van olyan tényleg drágább kés amit nem csesznék szét(azért nem vitrinben tartanám egyiket se...) , mégis megveszem, megvenném, mert egyszerűen tetszik, elismerem a munkát ami ahhoz kellett, hogy az adott minőségben elkészüljön.

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#5591) ProdyG válasza lugosi (#5535) üzenetére


ProdyG
senior tag

Egy porcikám se akarja szakemberhez vinni a kést (ismerős sajnos nincs a közelben), csak idegesít, hogy hibás az éle a késnek az esés miatt.
De ha azt mondjátok, hogy egy vizes kővel magam is helyre tudom hozni a hibát, akkor veszek egyet, előbb-utóbb úgyis vennék... továbbra is a kő a szimpatikus eszköz nekem, már csak azt kéne kitalálnom, milyen legyen...
Alaposan tönkre vágott élhez a kevésbé finom szemcse kell ha jól látom, szerintetek melyik kombikő lehet jobb számomra? 400/2000 vagy 1000/3000?
Jól értem, hogy egy rossz állapotú élt 400-zal jobban helyre lehet hozni, mint egy ezressel? illetve 3000-rel élesebbet/szebbet lehet létrehozni, mint a 2000-rel?
Remélem nem írtam hülyeséget :D

(#5592) lugosi válasza ProdyG (#5591) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az én tippem a 400-as kő, plusz egy 1000+3000 kombi kő.

(#5593) Lacerta válasza lugosi (#5588) üzenetére


Lacerta
aktív tag

Az Opinel, Mora, Fiskars, stb. pont a kivétel.
Illetve nem is annyira. Ezek nem annyira kések, inkább szerszámok. Nagy tömegben, szénné optimalizálva gyártják őket, nem elvárás, hogy a legjobb legyen, csak az, hogy pont elég jó, de az viszont stabilan. Nem kell évente akár többször is valami leget villantani, ritkán van modellváltás, egy-egy változatot sok évig vagy akár évtizedig is finomítgatnak.
Valahol a Victorinox is ide tartozik, bár ott azért a branding sokat vastagít az áron.

Én magam azt látom, hogy az emberek vágynak a minőségre, de amikor megszerzik, és elmúlik az oxitocin hatása, már az jár az agyukban, hogy milyen sokáig kellett rá spórolni, és ha kinyúvad, akkor jajmilesz. Ez az egyik.
A másik meg, hogy a drága cucc gyakran csalódás, mert hiába kerül mondjuk 10x annyiba, nem jobb tízszer, de a user nem tudja belőni, mennyivel jobb, mert sokáig spórolt erre az egyre is, és semmi tapasztalata nincs. Viszont vágyott rá, és megmagyarázta magának, hogy egyszer kell megvenni, és utána egy életre letudta. És végülis tényleg. :DDD

(#5594) gyapo11 válasza Lacerta (#5586) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Jaja. Illetve van a dísztárgy funkció ártól függetlenül, azt nem kell használni, de nem is arra vettük. És nem az olcsót kell nyüstölni, hanem amelyiket arra készítették, vagyis nem biztos, hogy a drágább cucc jobban bírja mint az olcsóbb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#5595) gyapo11 válasza Lacerta (#5593) üzenetére


gyapo11
Topikgazda

Jaj, ez az egyszer kell megvenni is mekkora egy marhaság. Az én 300 Ft-os séfkésemet hányszor kell megvenni? Teljesen szokásos forma minden árkategóriában, az anyagok egyszerűek, a penge teljesen átlagos. Jól élezhetően puha, de mégis tartja valamennyire az élét, teljesen jó konyhai használatra, és még a nem létező unokám is használhatja.
Amúgy egyetértek, az emberek sok dolgot a pénzzel mérnek, nem néznek utána, nincsenek ismereteik, úgy gondolják a pénz mennyisége mindent minősít. Pedig egy nagy lófüttyöt.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#5596) lugosi válasza Lacerta (#5593) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én nem szerszámként használom pl. az opinelemet, nem is tudok rá úgy gondolni (azzal eszek). A moránál amúgy rendszeresen jönnek ki új modellek, sőt minden évben van limitált adott évi kiadás is, illetve régi modelleket újra kihoznak a retró jegyében.

A többi részével sem értek egyet úgy ahogy leírtad, de felesleges ezt részletezni mert ez abból adódik hogy máshol látjuk a dolgokat és a magunk szemszögéből mind a kettőnknek igaza lehet.

(#5597) Grisly73


Grisly73
csendes tag

Szeretnék venni vmilyen élezőt egyszerű fiskars késekhez. Wüsthof kettős késélező [link] és Lansky Blademedic [link] eket néztem ki. Az egyszerű használat lényegesebb lenne, mint a tökéletesség. Jók ezek vagy van jobb alternatíva ebben az árban?

(#5598) Dr. Akula válasza Grisly73 (#5597) üzenetére


Dr. Akula
félisten

Erre a szintre szerintem olyan mindegy, felesleges túlvállalni, amelyik a legolcsóbb.

(#5599) lugosi válasza Grisly73 (#5597) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nekem a Lansky van, nálam bevált.

(#5600) lomposfarkas


lomposfarkas
tag

Nekem is van piros Wüsthof gyalugépem, (sőt, még Decathlonos is, annak nagyobb a szöge) a következő a tapasztalatom: a wolframkarbid része brutál, erőteljes használatnál jól látható forgácsokat szed le a késből. (na persze, hisz a vidia esztergakés is ilyen anyagból készül) A kerámia része már csak igazgatja, simogatja a legyalult élt, amivel szeritem alkalmas az egyébként még éles kés idönkénti kezeléséhez is. Mindkét részben az eltolt felépítés okán az egyik fenőlap később halad el a pengén, vagyis egy pici sorja mindig lesz. Ezt lehet kezelni úgy, hogy a kerámián oda-vissza tologatom kicsit a pengét vagy valami más kerámián húzok párat és eltűnik a sorja. Egy ilyen kezelés után tolva viszi a lábamon a szőrt, tehát gyakorlatban is éles lesz a bökő.
Ami viszont igaz: nagyítóval megnézve nem egyenletes a penge, hullámok jelennek meg és az él csúcsa is kissé szakadozottá válik. Mondjuk emiatt megértem, hogy sokan elutasítják az ilyen kis gyalugépeket.
Összességében azt mondanám, ha valaki nem akar mélyen tekeregni a köves fenés göröngyös ösvényein, nem a napi rutin része a délutáni 2 órász szeánsz az élszalagok kiképzésére :D és megfelel neki, hogy 1 perc alatt éles a kés, akkor ez neki való.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.