Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:36:22

LOGOUT.hu

Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák otthoni felhasználók, mind nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX alaplap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38451) FefeX válasza HookR (#38448) üzenetére


FefeX
csendes tag

Újratervezés! :D

Milyen lap lenne akkor számomra a megfelelő mini-itx méretben?!

A videókártyát meg ha találok garisat 1070-est 100k körül akkor az lesz a befutó!

(#38452) Mukucs válasza FefeX (#38451) üzenetére


Mukucs
senior tag

ASUS B150I PRO Gaming/Aura ? :B

(#38453) FefeX válasza Mukucs (#38452) üzenetére


FefeX
csendes tag

Jónak tűnik, köszi az ajánlást! :R

(#38454) dugo_ válasza FefeX (#38453) üzenetére


dugo_
veterán

Azzal számolj, hogy a 100-as chipset csak Skylake procikat ismer fel dobozból kivéve, az i5-7500-hoz először bios frissítés kell, nem fogja egyből felismerni. Bolttal csináltasd meg előtte, ha ilyet veszel.

Illetve az a hír járja, hogy a következő 1151 generáció, a Coffee Lake csak 200-as chipsetig lesz visszamenőleg támogatva, lehet érdemes most rádobni azt a kis pluszt a lapra.

(#38455) Csokilama válasza FefeX (#38451) üzenetére


Csokilama
tag

Kártyáknál figyelj arra, hogy beférjen elé a bekapcs gomb is. Sima Metis plusba a founders nem a legjobb, mert hátrébbről szívja a luftot.(már nem emlékszem, hogy elfért volna mögé a bekapcs gomb vagy sem.) Gigabyte karikat felejtsd el azokkal a hulladék windforce hűtőkkel. :N Nálam a bekapcs gomb áthelyezésével EVGA GTX 1070 FTW volt a max ami szépen elfért a házon belül. A Zotak karik is jók. :)

Procihűtőnek vmi szimpla CM evo 212 féleség megfelel. Ilyen felállásban, a táp felőli venti nélkül. Non K procival elboldogul. (igen igen tudom, már megint ez a kép, de ez az egyik legkorrektebb középkategóriás build :B )

(#38456) MrDerekas


MrDerekas
addikt

Uhh, be rég jártam erre... De azért agyalok valami picike házikón erősen. Ami munkákat újabban ide bedobtok. :R én elszégyellem maga és inkább nem linkelem amit a blogomban műveltem egy midi towerrel. Mondjuk off is lenne a mérete miatt erősen. csak hát na, ilyen az ember :B

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#38457) Pendra37


Pendra37
tag

Nincs bajom a hasznalt cuccokkal, viszonylag gyakran adok veszek. Viszont az 1070-es hasznalt GPU-t nem ertem. Vett egy 1080 TI-t, vagy rajott, hogy nem is kell neki szamitogep vagy mi? Miert ad el valaki egy olyan kartyat, aminel jelenleg nincs jobb a kategoriajaban? Ilyenkor valamiert mindig az jut eszembe, hogy "teherautorol leesett", vagy eszetlen tuning miatt nem megbizhato es garit vesztett darab.

Ha sokat fogsz jatszani a legeslegujabb AAA jatekokkal, minimum 1080p felbontasban, minden maxon, akkor egy uj GTX 1070 8GB-ben gondolkodnek. Ilyen beallitasoknal az 1060 6GB 1-2 even belul mar nem fogja adni a 60+ FPS-t. A 3GB meg nem fogja engedni a max beallitasokat vagy jobban fog esni az FPS es tobb lesz a mikro lag.

A CPU+lap komboban a tobbiek velemenyet osztom. 7500-as I5 meg B250-es lap tokeletesen megteszi.

RAM ban 16GB ala nem mennek.

SSD-ben mSATA vagy M.2. Kisebb, konnyebb, kevesebb kabel, jobb szellozes.

Hutobol mindenkepp olyat nezzel, ami belefer a hazba szelessegre es magassagra is. Ezen kivul a magas RAMokkal sincs baja. Ezutan jo, ha a fordulatszama szabalyozhato es a venti maga nem hangos. A jobb gyartok megadjak a dB erteket is. Ez egyebkent a PSU-ra is igaz.

PSU-bol a felpasszivakhoz nincs nagy bizodalmam, hacsak nem 1000W folottiek. Az egy dolog, hogy mukodni fog venti nelkul, de a magasabb homerseklet az elettartam rovasara megy.

[ Szerkesztve ]

Gondolj egy jeghegyre.

(#38458) Csokilama válasza Pendra37 (#38457) üzenetére


Csokilama
tag

Én csak 4db gtx 1070-t adtam el. Van aki csak siman mas tipusra vagyik, valt erosebbre, stb. Amennyiben van ra egy korrekt gari akkor tok m1. Ugy levannak korlatozva a kartyak, hogy nem tudod megolni oket. :)

(#38459) Pendra37 válasza Csokilama (#38458) üzenetére


Pendra37
tag

Szuk 1 ev alatt 4x vettel egy 1070-est aztan jottel ra, hogy nem szereted, adtad el es vettel egy nem 1070-est, aztan rajottel, hogy azt sem szereted es adtad el es vettel egy 1070-est? :C

Gondolj egy jeghegyre.

(#38460) Ispy válasza Mukucs (#38444) üzenetére


Ispy
veterán

Attól is függ mivel tolja, valahol kell az a plusz vram. Mondjuk az még nem derült ki, hogy játék alatt mit kell érteni.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#38461) shteer válasza Csokilama (#38458) üzenetére


shteer
titán

Más típus :K

..szerintem jónak tűnik

(#38462) Seep válasza Seep (#38403) üzenetére


Seep
senior tag

Na hirtelen felindultságból vettem egy Asrock z270i-t és egy i7 7700-t megy az egész holnap a Metisbe :)

(#38463) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Valaki idő közben gépházat cserél és rájön (napasztmek, megint Metis-ezek), hogy nem fér be az adott 1070 és nem akar vagy tud tápot cserélni. Vagy az adott konfigban "csúnya" az adott típus. Vagy a szellőzése szerencsétlen. Vagy nagyon-nagyon olcsón szerezte be és kis haszonnal tovább adja. Vagy túl alacsony az alkoholvér szintje...

[iTX-or-GtfO!]

(#38464) #25954560 válasza Nirvanus (#38463) üzenetére


#25954560
törölt tag

vagy szobafesto-pemzli. vagy papucs orran pamutbojt...

en azzal a problemaval kellett szembesuljek, hogy dual-socket alaplap c612-es chipsettel nincs itx meretben :D ugyhogy most egy supermicro x10dri-t probalok rogziteni egy tt core p3-ba. nem, termeszetesen a felfogato lukak az alaplapon nem mind felelnek meg az ATX szabvanynak :) az egyetlen dolog, ami miatt kicsit kapcsolodik a topikhoz, hogy egy sfx tap fogja hajtani.

(#38465) VTom válasza Pendra37 (#38457) üzenetére


VTom
veterán

Nem mindenki 1080p-ben játszik, és 1440p-re már érezhetően jobb a 1080.

Everybody has a plan until they get punched in the mouth.

(#38466) VTom válasza HookR (#38404) üzenetére


VTom
veterán

Aztamindenit! Gyönyörű ez a kis ház! És VGA nélkül 4 HDD fér bele. Asszem megvan az új otthoni szerverem háza. :K

Everybody has a plan until they get punched in the mouth.

(#38467) Nirvanus válasza #25954560 (#38464) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Durci koncepció, szép lesz, ha kész lesz szerintem. :Y

[iTX-or-GtfO!]

(#38468) #16939776 válasza #25954560 (#38464) üzenetére


#16939776
törölt tag

A CPU1, memóriák mellett lévő borda nélküli VRM-ek feltételeznek némi légáramot, azt hogy oldod meg a P3-ban?

[ Szerkesztve ]

(#38469) shteer válasza VTom (#38465) üzenetére


shteer
titán

hát esélyes, hogy ide se lesz elég a 1070 :( VR-hez is kompromisszumos pl

ON: a STRIX B250I boltokba kerüléséről gondolom még nincs info

..szerintem jónak tűnik

(#38470) radi8tor válasza HookR (#38404) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Amilyen jó hogy szellőzik, olyan rossz, hogy minden zaj kijön belőle...
Porról ne is beszéljünk.

⭐ Stella

(#38471) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Ebből mi lesz?

[iTX-or-GtfO!]

(#38472) radi8tor válasza Nirvanus (#38471) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Zárlat? ;]

⭐ Stella

(#38473) Nirvanus válasza radi8tor (#38472) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Ha erre a válaszra fogadni lehetett volna... :DDD Kíváncsi voltam, hogy ez a pico meg tud-e hajtani egy h81i-g3220-8g dual-ssd-wd desktop vinyót. A táp meg is lenne hűtve és a merevlemez is kapna a huzatból kicsit. Csak a választ sajnos már nem fogom megtudni (nem, nem a zárlat miatt!), ugyanis most írt a dpd, hogy jön a qc5000m-itx/ph lap vissza a vizes boltból és ugye az meg fullpasszív lesz és kell neki a pico. Mondjuk ahhoz képest, hogy nemrég bejelentettem, hogy befejeztem... D201GLY, D2500HN, AT3IONT-I, QC5000M-ITX/PH, 2xH81i... :DDD

[iTX-or-GtfO!]

(#38474) shteer válasza Nirvanus (#38473) üzenetére


shteer
titán

szerintem belefér. nyomd a powert!! :)

..szerintem jónak tűnik

(#38475) #16939776 válasza Nirvanus (#38473) üzenetére


#16939776
törölt tag

Meg kell szenvedni (fizetni) a lelki békéért, de ha oda értél azt tudni fogod :DDD

(#38476) #25954560 válasza #16939776 (#38468) üzenetére


#25954560
törölt tag

hat, ez eleg offtopic, de leirom:
a terv az, hogy a kartyak kozvetlenul az alaplapra lesznek dugva, tehat nincs pcie-riser meg 90fokos elforgatas.
a mostani koncepcio szerint csupa LP kartya megy bele, tehat a plexi elhelyezese is valtozni fog, vagy megroviditem az eredeti tavtartoit (nem) vagy pedig csinalok masikakat, esetleg a koncepcio ellenorzesere sima menetesszarat hasznalok.
eleve ventimentes bordak vannak a procikon, tehat legaram kell kivulrol.
a low profile kartyak es a 2U magas (alacsony) hutobordak miatt a plexi egeszen kozel kerul az alaplaphoz. az a terv, hogy pl 8 centis ventikkel telerakom az egyik oldalt (tipikusan hatulrol a pcie slotok iranyaba akarom mozgatni a levegot), ami elegendo legaramot kene csinaljon. ez kene hutse a vrm-eket is. egyebkent 105W-os procik mennek bele, nemtom az segit-e valamit a vrm-eken...

sokat gondolkodtam az egesz lap elforgatasan 90fokkal (ft03, szevasz!) h felfele nezzenek a csatik, de az cakkos. akkor mar inkabb az egesz hazat forgatom el, siman a talpakat atszerelve a szomszedos oldalra. pedig a cpu hutobordak miatt is ez lenne a szebb es a kemenyhatas is segithetne kicsit a szellozesen.

rettenetesen szegyellem magam, de eddig rgb ledeket meg nem terveztem ra :)

Nirvanus: hat h szep lesz-e... magamat ismerve inkabb csak jo lesz, szep nem. ha mar megvan a megoldas, akkor tovabb nem mozgat annyira, hogy a vegso plasztikai modositasokat is megcsinaljam.

[ Szerkesztve ]

(#38477) #16939776 válasza #25954560 (#38476) üzenetére


#16939776
törölt tag

105W; Tcase max. és Tamb max.-ból kiszámol a max. szükséges hő ellenállás, a borda légsebesség/hőellenállás grafikonjáról leolvas a szükséges légmozgás. Megnéz, hogy ezt a nyomást->térfogatáramot milyen 80mm-es ventivel lehet előállítani, mekkora fordultnál.

Ez kb. vázolja mire lehet számítani, ennél csak halkabb lesz. Feltéve hogy nem veszi zokon az alaplap a magas külső hőmérsékletet, és nem pörgeti meg rend szeressen, vagy állítja min. 50%-ra a ventiket biztonság képen.

RGB nélkül is lesz rajta elég, led a bővítőkön, állapotjelzők az alaplapon stb. jól fog az kinézni. :)

[ Szerkesztve ]

(#38478) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok!

Itthonira szervernek keresek valamit a mostani ARM helyett, nem tudom jó helyen járok e. Ilyesmi feature-ökre gondoltam (nagyjából fontossági sorrendben), hogy jó lenne, ha megfelelne nekik:

- kis méret (házzal együtt elférjen egy 15x30-as területen)
- x86/64-es architektúra, gigabites net, sata3
- bővíthető RAM legalább 6GB-ig
- alacsony zajszint (ahol lehet passzív hűtés)
- alacsony fogyasztás
- a lehetőségekhez képest erős CPU
- lehetőleg az egész házastul, tápostul mindenestül jöjjön ki 80-ból (tőlem lehet használt is, periféria, HDD van)
- legyen lehetőség hardware RAID-re házon belül

Létezik ilyesmi? Ha nem, akkor mik a kompromisszumok?

Most egy Odroid XU4-em van, sebességben elégnek tűnik, ezen a benchmarkon [link] olyan 350-400 pont körül lenne az eddigi benchmarkok összehasonlító mérései alapján, de azért jó lenne valami combosabb. Pl egy J1900 kapásból 5x gyorsabb. További problémák, hogy nem annyira megbízható, mint egy x86, és csak 2GB memória megy bele.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#38479) alcsa válasza inf3rno (#38478) üzenetére


alcsa
senior tag

#csakametis :DDD

(#38480) inf3rno válasza alcsa (#38479) üzenetére


inf3rno
nagyúr

#csakametil :N

Buliban hasznos! =]

(#38481) D1Rect


D1Rect
félisten

Honnan érdemes rövid vga és tápkábelt venni?

(#38482) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Na, ide jön a pico. :K A paneltáp helyén meg elférnek a plusz kábelei. (ez eléggé ITX?)



[ Szerkesztve ]

[iTX-or-GtfO!]

(#38483) HookR


HookR
addikt

Az első adag Biostar X370GTN már el is fogyott újtojáson.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#38484) Yiggdrasil


Yiggdrasil
aktív tag

Köszi srácok a VGA-s kérdésemre a válaszokat! :R

Pár hete úgy volt, hogy napok kérdése, és összeáll a Corsair 250D kuckóba a kis méregzsák, de sajnos úgy hozta az élet, hogy újratervezés lett a dologból.

Jelenleg amim van, azt kellene kiegészíteni, viszont minél hamarabb (jövő héttől a rendelkezésemre álló gépek fogalmát egy régi iPad fogja betölteni).

Van egy CPU: Intel i7-4790, hűtő nélkül
Van egy alaplap: Gigabyte B85N Phoenix, ami kompatibilis a procival, teszteltem
Van egy Samsung mSata EVO 850 500GB már rajta az alaplapon
RAM-ot kapok haveromtól, 2x8GB 1600MHz Kingston-t (vagy alacsonyt vagy rendes méretűt, amilyen kell)

Tehát most ehhez kellene ház (eddig néztem: Corsair 250D, Lian-Li PC-Q33, de már ott vagyok hogy bármi jöhet amiben jó lenne a szellőzés, és befér egy jó hűtésű halk VGA), kellene egy táp (SF vagy sima az gondolom a háztól függ), kellene egy VGA (én nagyon preferálnék egy 1070-t, de legalább egy 1060 6GB-t, kb 5 évig nem bővíteném ezt, max ha felmondja a szolgálatot), illetve egy CPU-hűtő (eddig egy Thermalright AXP-100H Muscle volt a kiszemelt)

Ötletek? :F :B

[ Szerkesztve ]

(#38485) Ispy válasza Nirvanus (#38482) üzenetére


Ispy
veterán

Ilyen mindenkinek van itt ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#38486) Nirvanus válasza Ispy (#38485) üzenetére


Nirvanus
aktív tag

Nagyon-nagyon helyes. :DDD Időközben összepattintottam a rendszert, a pico tökéletesen megy (és ami fontosabb, stabilan) a QC5000-rel, meg 2x2 XMS3-1600-zal. Viszont csak egy 5400-as Fujitsu maradt itthon szabadon, így most cserélhetem a WD10EURX-et egy SSD-re. Azért felhúztam a Win 8.1EIP-et a Fusira. Tetszik, elég lesz, lényegesen jobb, mint az Ion.

[iTX-or-GtfO!]

(#38487) Seep válasza Yiggdrasil (#38484) üzenetére


Seep
senior tag

A Q33-ba csak rövid vga kártyák mennek, viszont beleférnek a legmagasabb Cpu hűtők is. A psu hossza sincs korlátozva. Szerintem a kettő közül ez a dekorativabb.
250d-m volt. Posztoltam is róla képeket. Nagyon jól szerelhető, szuper kezdő ház. A vga 300m-ig, psu 180mm hosszusagig megy bele. Proci hűtő max 110mm magasságig ha jól emlékszem.

(#38488) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Újabb project:
Uraim, Metis-be (nemröhög!) normál méretű ATX tápegységhez kellene nekem megfelelő videókari. Lehetőleg halk és max 75W-os (az SHA350M a GTX1060-at sem bírta el szegény, de lehet, hogy csak a 6pin kábele volt selejtes). Nézegetek sokfélét egy ideje. Nem vagyok hardcore gamer, és fullHD fölé nem szándékozom menni kijelzőügyileg. Igen, GTX1050/Ti és RX460 a kiszemeltek, az RX550 mintha gyengécskébb lenne. Félmagas karikról is jól jönne a tapasztalat. :R

[iTX-or-GtfO!]

(#38489) #16939776 válasza Nirvanus (#38488) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha tényleg ketté van osztva a 12V-os ág, és áganként 9A-re korlátozva, akkor az alaplap+cpu+vga(portból) egy ágra kerül, és a másik ág a pci-express power ami üresen marad. Ekkor sem fogja bírni a táp, túlléped a 9A/ág.

Vagy eladod, vagy közösíted az ágakat a tápon belül, az árammérő sönt után...

[ Szerkesztve ]

(#38490) #25954560 válasza #16939776 (#38489) üzenetére


#25954560
törölt tag

vagy valaszt 75W folotti kartyat, mert azok kozul sok a pcie-rol abszolut nem vesz aramot, csak az extra csatin keresztul, csak sajnos ennek utana kell jarni kartyankent. persze nem lehet tul nagy teljesitmenyu sem, mert azt meg huteni kell es mert a tapja is max ~100W-ig jo...

(#38491) Nirvanus


Nirvanus
aktív tag

Jól van, rábeszéltetek, jön majd egy modu sfx. ;]

[iTX-or-GtfO!]

(#38492) #16939776 válasza #25954560 (#38490) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ez nekem is eszembe jutott, de nem alapoznám erre a jövőt, mert ha egyszer ki kell/szeretné cserélni a VGA-t, akkor elég kiszolgáltatott helyzetben lesz.

(#38493) Pendra37 válasza #16939776 (#38492) üzenetére


Pendra37
tag

Szertem is. Ha az ember nem profi elektro muszeresz, kar ilyesmivel faradoznia. Kell venni egy rendes PSU-t aztan meg van oldva a problema orokre. Nem kell azon elmelkedni, fog-e menni vagy sem.

Egyebkent a 300W-os SFX tapom tokeletesen vitte aH81N+4570s/8GB/960 GTX + 2 HDD + 1 SSD + 1 DVD-RW + 2 12cm venti konfigomat. Annyi, hogy amikor 100%-on progott a gep, igen forro lett, jelezven, hogy ez azert nincsen igy teljesen jol. Az 960 meg az 1060 azonos W kategoriaba esik ha jol emlekszem.

Gondolj egy jeghegyre.

(#38494) HookR


HookR
addikt

Biostar X370GTN review - youtube

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#38495) Mercutio_ válasza shteer (#38469) üzenetére


Mercutio_
félisten

Bezzeg a Z270I-vel Dunát lehet rekeszteni :D

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#38496) #16939776 válasza HookR (#38494) üzenetére


#16939776
törölt tag

109 usd-ért holnap átvenném. :DD

4 pin-el 150W-ig jók vagyunk. Világítós műanyag biszbasz, PCH takarása lepattint nyom nélkül és elkezdeném dörzsölni a homlokom az ITX-kompatibilis AM4-es léghűtők után. :U

[ Szerkesztve ]

(#38497) #25954560 válasza #16939776 (#38496) üzenetére


#25954560
törölt tag

ne is mondd.
a szivem verzett, hogy a ket pcie slot miatt ATX lapot kellett rendelnem (MSI X370 SLI PLUS), pedig a levegoben logott egy ITX lehetosege. ceges penzen! :D

(#38498) poolbig


poolbig
aktív tag

Üdv, azt javasolták itt tegyem fel e kérdésemet, mert itt vannak azok akik válaszolni tudnak. :)
Szóval:
Van egy passzív CPU hűtésű alaplapom 24 tűs tápcsatlakozóval. Van arra mód, hogy ebbe olyan tápot csatlakoztassak, amely nem zúg, nincs benne ventilátor, vagy olyan tápot (nem értek hozzá, remélem ti majd megmondjátok) csatlakoztatni, mint amilyen a laptopokhoz van. Szeretnék egy teljesen ventilátor nélküli gépet összerakni. Mivel az egész gép csak az alaplapból, és egy HDD-ből állna (alaplapi VGA van) 300W bőven elég lenne a kiszolgáláshoz (egy Xpenology menne fel rá). A rászánt összeg nem lenne sok. Nézegettem ilyen tápokat, hát ez a nonszensz kategóriában vannak nálam, így ha olcsóbban (max. 20e Ft) nem oldható meg, akkor dobom a projektet.
Köszi

(#38499) Ispy válasza poolbig (#38498) üzenetére


Ispy
veterán

Picopsu a neve, magyarul paneltáp.

A többiek majd ajánlanak típust neked, nekem van egy, de még sosem használtam, szóval nem vagyok ebben szakértő.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#38500) D1Rect válasza D1Rect (#38481) üzenetére


D1Rect
félisten

Senki?

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Mini-ITX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.