Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24301) MaCS_70 válasza Somatom (#24299) üzenetére


MaCS_70
félisten

Alex, Somatom, Multibit!

Köszönöm a tanácsokat -- bár kissé távol kerültünk a NAS-témától, bár szerintem OT-val még belefér.

VLC-t és Kodit én csak úgy tudok vezérelni, hogy a tévé a megjelenítő -- Dune-t meg nem szeretnék venni egy jól működő rendszerbe felesleges elemnek.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24302) Somatom válasza MaCS_70 (#24301) üzenetére


Somatom
veterán

Ha egy NAS, Box, PC, vagy Androidos teló vezérelhető távolról, akkor miért ne lehetne egy médialejátszót is így vezérelni? A Kodi biztosan vezérelhető Web interfészen, akár egy böngészőből is. Nem dúltam fel emiatt a netet, de nagyon meglepne, ha nem volna erre Androidos kliens.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24303) MaCS_70 válasza Somatom (#24302) üzenetére


MaCS_70
félisten

Van olyan távirányító, aminél a vezérlés a telefonon van, de maga a tartalom, tehát az, hogy mit vezérelek, az a tévén jelenik meg. Olyan esetekben, amikor eleve a tévén megjelenő tartalmat akarok távirányítani (tipikusan videómegjelenítés, pl. filmnézés), ez triviálisan pont tökéletes -- a Kodit meg egy haver médialejátszóját én is így bökdösöm a telefonomról.

De az esetemben ennek nem igazán van jelentősége, mert számomra szükségtelen, értelmetlen, sőt, hátrányos lenne egy médialejátszó beiktatása. Csak tovább bonyolítaná azt a jelenleg hibátlanul működő rendszert, amit pont egyszerűsíteni szeretnék.

Úgy tűnik, hogy a Synology DLNA-szervere korrekten működik -- de a Qnapról nincs információm. Ezért érdeklődtem.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24304) Milli82 válasza MaCS_70 (#24303) üzenetére


Milli82
tag

Én megértem a problémádat. Zenére egyértelműen jobb a DLNA megoldás.
Kérdés milyen DLNA szervert használsz a NAS-on?
Zyxel-hez legalább 3különbözőt kapásból tudok.
Nekem sem tetszik a beépített gyári, mert sokszor indexel és "elfelejti" főleg az USB-s HDD adatokat.
A többit csak felületesen nézegettem. Ki kell választani a számodra megfelelő kompromisszumot.
Egyébként a DLNA szervert is lehet paraméterezni. Én konkrétan csak a "By Folder" csoportosítást szoktam használni, de ezt is lehet állítani.
Ezért én nem vennék új NAS-t.

Egyébként én is elgondolkodtam rajt, hogy lecserélem a NSA310-et, de amennyi pénzt bele kellene tenni annyit nem ér meg.

- Ami nekem hiányzik, android-os cél szoftver támogatás. (helyette androidos totalcommender LAN(SMB))
- IP camera támogatás (erre is van speciális ffp-s csomag)
- Nincs gyári támogatás már (ffp csomagok 100-as nagyságrendben vannak)

Tehát minden megoldható csak túrni kell. Ha nem akarsz, akkor fizetni kell. Ez a két opció létezik.

Én a kolléga helyében olyan modelt vennék, ha mindenképp cserélni akar, ami friss modell nagy támogatással rendelkezik (gyártó és közösség), mert nem tudom milyen igényeim lesznek 1-2év múlva.

[ Szerkesztve ]

Asus AC85P - DS118

(#24305) MaCS_70 válasza Milli82 (#24304) üzenetére


MaCS_70
félisten

A 326-oson jelenleg 3 DLAN-szerver van, de egyik sem az igazi.

A gyári Twonky instabil és rossz a cím-/névkezelése,
A miniDLNA-nak rossz a cím-/névkezelése,
A Plex a teljes mennyiség töredékénél befejezettnek nyilvánítja az indexelést és leáll.

A Kodi és a Synology DLNA-ja a jelek szerint jól működik.

NAS-t nem ezért fogok cserélni, de tervezem. A Synology jónak tűnik, de lenyomoznám a Qnapet is -- ár a Synology szoftverellátottsága mintha bővebb lenne.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24306) Biga123 válasza MaCS_70 (#24305) üzenetére


Biga123
addikt

Nekem Qnapon a serviio vált be zenére.
A gyári dlna nemes egyszerűséggel nem jelenít meg mindent szal annak vannak kehéi.

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#24307) MaCS_70 válasza Biga123 (#24306) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

akkor Serviio-próbát tartok.

Azt hittem, a Qnapnál ilyen problémák azért már nincsenek. A Zyxelnél nem lepődnék (lepődöm) meg ezen.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24308) Patice válasza MaCS_70 (#24305) üzenetére


Patice
nagyúr

Zenéhez DLNA szervernek ajánlanám a minimServert.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#24309) Alvin76


Alvin76
tag

Sziasztok,

Építész hölgy ismerősöm kért meg, hogy "oldjam meg", hogy a dokumentumait (tervek, fényképek, tervdokumentációk .doc,.xls,.pdf) elérje az androidos tabletjén, és a laptopján is amivel megyén belül mozog.
Jelenleg adott egy tervező munkagép, amiben van egy HDD, amin vannak az adatok, és egy kis külsőHDD, amire ad-hoc néha átmásolja az új dokumentumokat, amiket hordoz magával (vagy nem).
meg DVD-re ki szokta írni adatmentés címen.
Nem torrentezik, nem tárol filmeket, nincs mediaserver funkció, csak képek, dokumentumok, kb 2-300 GB.

WD myCloud 2TB vs. Zixel NAS 326 + 2TB WD Red

megközelítőleg 45e Ft mind a kettő.

Melyik
Melyiken egyszerübb a helyi hálózaton kívüli elérés? (Laptop, Tablet)

Válaszotok előre köszönöm!

(#24310) Multibit válasza Milli82 (#24304) üzenetére


Multibit
veterán

Továbbra sem értem, hogy miért "kell" a DLNA :U
Zenéhez nem kapcsolom be a tévét, egyszerűen csak válogatok a NAS-ról a Yatse alkalmazás segítségével. A mediaplayeren KODI van, ami NFS-en éri el a NAS-t :K

(#24311) #42556672 válasza Alvin76 (#24309) üzenetére


#42556672
törölt tag

Tipikusan ez az a feladat ahová egy felhő szolgáltató lenne a legmegfelelőbb. Így a gépén lévő munkaanyagokról lenne egy kópiája ami mindenhonnan elérhető.

-szerintem!-

(#24312) Inferno1988


Inferno1988
csendes tag

Sziasztok!

Olvasgattam kicsit a témában, de szeretném kikérni a véleményeteket is.

NAS vásárlás előtt állok, most az egész dologra szánt összeg a NAS+HDD esetében 100 ezer forint, többet nem igazán szeretnék költeni.

Mindenképpen két HDD beszerzése a cél, RAID funkcióba kötve, hogy az egyik a backup szerepét töltse be. Egyelőre 2 TB a tárolási kapacitás, ami ideális lenne talán, de 3 TB-on még agyalok. Az alábbi típus a kiszemelt:
WD Red 2TB 3.5" 5400 rpm 64 MB SATA 3 WD20EFRX

Így tartunk kb 50 ezernél, ha marad a 2TB/HDD és 2 darab.

A NAS esetében volna két helyszín, az egyiken egy Pioneer BD játékos van, DLNA szabvánnyal, a másik helyen egy Dune HD beszerzése van tervben a jövőben.
A NASt a Telekom modem/router mellé tenném, minden eszközöm vezetékesen csatlakozik bele.

Ami a célom, hogy a NASról tudjak a két lejátszón filmet nézni, leginkább 1080pben, de a későbbiekben esetleg 4kban a Dune HD-val.
Szóval tudjon DLNA-t, el tudjam érni a NASt telefonról, torrent futna rajta egész nap, nem szeretnék rajta több százat futtatni, szóval nem hardcore torrent. Az asztali PC-t nem igazán szeretném belőni már, de ha szükséges, akkor onnan szeretnék időnként fájlokat mozgatni a NASra és arról is. Másrészt bizonyos adatokat szeretnék biztonságban tudni rajta, ezért lenne a 2 HDD RAIDbe kötve benne.
A legfontosabb, hogy nem kell csilli-villi sok minden alkalmazás, felhő egyéb dolgok. Legyen egyszerűen kezelhető, gyors, letisztult, az alap funkciók, amikre nekem kell, azokat elérjem.

Kiszemeltem, most jelenleg éppen 29K-ért akciós:

ZyXEL NAS326

Ez ajánlva van az összefoglalóban is.

Ha ennél van magasabb árfekvésben jobb, megbízható, akkor vevő vagyok rá, de ha nincs, akkor inkább vásárolnék 3-3 TB HDD-t még a NAS mellé, hogy egy ideig ne kelljen vele bajlódni tárolás ügyében. :)

Segítségeteket előre is köszi!

(#24313) Alvin76 válasza #42556672 (#24311) üzenetére


Alvin76
tag

Elsőre én is erre gondoltam, de nem találtam olyat, ahol jelenleg 250-300 GB, későbbiekben 4-500GB adat elfér, és nem kerül csilliárdokba...

Esetleg tudna valaki ajánlani felhőszolgáltatót?

Kérdés volt bennem még, hogy kell-e az összes adat elérése, de ragaszkodott hozzá, hogy igen, szeretné az összes doksiját látni. (tehát nem elég egy 15Gb google drive)

(#24314) Milli82 válasza Multibit (#24310) üzenetére


Milli82
tag

Neked a media playeren KODI van.
Nekem viszont ilyen van:

Ha erre rá tudod eszkábálni a KODI-t akkor Ász vagy :)
Peace

Asus AC85P - DS118

(#24315) Somatom válasza Alvin76 (#24313) üzenetére


Somatom
veterán

Nézz utána a Google One -nak! Mostanság lett nálunk is elérhető. Sztem megfizethető. Azt is nézd meg, hogy milyen típusú adatok foglalnak fizetős tárhelyet és milyenek lehetnek korlátlanok!

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24316) MaCS_70 válasza Alvin76 (#24313) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ár alapján OneDrive, GoogleOne, pCloud, JottaCloud, AsusWebStorage -- de nézz szét ebben a topicban!

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24317) MaCS_70 válasza Inferno1988 (#24312) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Mindenképpen két HDD beszerzése a cél, RAID funkcióba kötve, hogy az egyik a backup szerepét töltse be."

A RAID1-ben a két HDD egyanrangú, egyszerre, szinkronban működnek, nincs fő és backup egység.

"Másrészt bizonyos adatokat szeretnék biztonságban tudni rajta, ezért lenne a 2 HDD RAIDbe kötve benne."

Nagyon-nagyon sokszor megírtuk, hogy a RAID>1, ami ugye egy helyen, sőt, egy eszközön tartja az adatokat, csak korlátozott adatbiztonságot jelent, ami kizárólag HDD-hiba esetén jelent védelmet. Mivel sokat úgy gondolják, hogy ez elegendő, ezért gyakorlatilag rosszabb, mintha nem lenne -- ha ezt használják kizárólagos intézkedésként.

A Zyxel326 olcsó, hardverileg nem rossz, de a szoftverezettsége elég gyatra. Nem tartják karban a programjait, a szoftverboltja csenevész, a netes szolgáltatásai gyatrák.

Alap, helyi adattárolásra kiváló, de Neked szerintem már bőven megéri egy Synologyban (ha két lemezest akarsz, akkor DS218j-től) gondolkodnod.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24318) MaCS_70 válasza Multibit (#24310) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azért kell a DLNA, mert az erősítőm ezt ismeri, és rettenetesen bántja a műszaki-esztétikai érzékemet az, hogy egy tök felesleges közbenső egységet (RPI Kodival) kell használnom ahhoz, hogy rendben működjön.

A DLNA-val zene esetén nincs elvben semmi gond, a Kodi DLNA-szervere kiválóan működik. Az bosszant, hogy ha tud ez rendesen is működni, akkor miért nem tudom a NAS-omat (NAS326-os) rávenni egy rendes DLNA-ra.
A jelek szerint a Synology-é is jó.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24319) Inferno1988 válasza MaCS_70 (#24317) üzenetére


Inferno1988
csendes tag

Kedves MaCS!

Köszi, ez a Synology is most épp akciós, 55K, ez még beleférhet, ha a leírtak alapján jobbat kapok.

Nagyjából fogom a RAID dolgot, amit írtál és elolvastam az összefoglalót is.

Most akkor hogyan érdemes egy 2 fiókos NASba megvenni a HDD-ket, ha szeretném megóvni ha nem is az egész HDD tartalmát, de másolnék oda képeket, videókat, doksikat is?
Mert értem, hogy egyik RAID sem jó, de akkor hogyan jó nekem? Eddig márkás HDD nem döglött még be nálam, vagy ha igen, akkor voltak arra utaló jelek és tudtam intézkedni adataim mentéséről.

Köszi előre is a segítséget!

(#24320) Somatom válasza Inferno1988 (#24319) üzenetére


Somatom
veterán

HDD bedöglés ellen jó a duplázás, de ha leég a lakás, vagy a NAS, vagy ellopják, akkor cseszheted a RAID 666 -ba kapcsolt lemezeidet. Adatbiztonság és elérés szempontjából egy egylemezes NAS -sal + felhőmentéssel többet érsz, mint bármilyen RAID hókuszpókusszal.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24321) mckay


mckay
aktív tag

Sziasztok!

Van olyan NAS, amiben van lejátszó program, hdmi-vel, távirányítóval?
És nem horror az ára?
:-)

Úgy is kérdezhetném: van olyan médialejátszó, amit NAS módjára elérek lan-ban (smb) és esetleg torrentezni is tud?
;]

Köszi!!!!

(#24322) Real_Necro válasza mckay (#24321) üzenetére


Real_Necro
veterán

Asustor és Qnap... persze olcsó nem lesz. Én hónapok óta tervezgetem a 4bay-es Asustor megvételét... még bírom húzni, de nem sokáig. :D

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24323) Somatom válasza mckay (#24321) üzenetére


Somatom
veterán

1. Asustor NAS
2. Inteles MiniPC -re telepítesz médialejátszót, meg NAS OS -t.
3. Régebben használtam Dune médialejátszót. Abba lehetett rakni HDD -t, tudott SMB szervert és lehetett rá telepíteni torrent klienst.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24324) #42556672 válasza Alvin76 (#24313) üzenetére


#42556672
törölt tag

Csilliárdok? 21000ft/év pl. OneDrive 1TB amihez még office is jár, ez kevesebb mint 2000ft/hó.... a barátod kávéra többet költ egy hónapban lefogadom....hol vannak itt a Csilliárdok???

[ Szerkesztve ]

(#24325) Somatom válasza #42556672 (#24324) üzenetére


Somatom
veterán

Vagy, egy kisebb MS, vagy Google tárhely a változó adatoknak és egy data.hu korlátlan tárhely a statikus mentésnek.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24326) #42556672 válasza Somatom (#24325) üzenetére


#42556672
törölt tag

Igen, bármelyik megbízható szolgáltató amelyik nem turkálja az adataidat megfelelő, az árak is megfizethetőek mostanában.

(#24327) MaCS_70 válasza #42556672 (#24326) üzenetére


MaCS_70
félisten

Meg vannak kifejezetten archiválásszolgáltatók, amik elvben még olcsóbbak. Ezeknél az a poén, hogy írni tudsz a tárhelyükre, visszafelé nincs szinkronizálás, és ha gond van, mert megsérült a helyi állomány, nem azonnal kapod vissza az adataidat, csak órákon, napokon belül, nem túl gyorsan.

Tapasztalatom nincs velük, nem tudom, hogyan NOS-osíthatók, de elég sokan használnak ilyet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24328) mckay válasza Somatom (#24323) üzenetére


mckay
aktív tag

Köszi!

Máris utánanézek az Asustor kínálatnak - ez egyébként Asus, azaz taiwan design?

És azt az említett NAS OS-t egy linux disztripbként képzeljem el? Itt a fórumon kéne visszaolvasnom?

(#24329) Somatom válasza mckay (#24328) üzenetére


Somatom
veterán

Nem tudom, hogy milyen minőségű anyagokat szeretnél nézni, úgyhogy csak megjegyzem, hogy tudomásom szerint az Asustorokon 1.4 -es HDMI van. Manapság a 2.0 ajánlott.

NAS OS: OpenMediaVault.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24330) pippo76 válasza Somatom (#24329) üzenetére


pippo76
tag

Asustor AS6302T HDMI2.0

(#24331) gekkoXT válasza pippo76 (#24330) üzenetére


gekkoXT
senior tag

Asustor AS6404T szintén hdmi 2.0

(#24332) Inferno1988 válasza Somatom (#24320) üzenetére


Inferno1988
csendes tag

Köszi a tippet, reméljük, hogy tűz és lopás nem fog fenyegetni itt bennünket.
Az én hibám, de ez a felhő dolog számomra nem a legmegnyugtatóbb.

Igazából, ha a két HDD-n lévő anyag csak egy minimális része volna az, amit biztonságban szeretnék tudni, a többi letöltött filmek vagy egyéb pótolható anyagok, akkor akár az is megoldás lehet, hogy nem lennének RAIDbe kötve, hanem két külön háttértárként működnének és volna 1-1 backup mappa, melynek tartalma megegyezne? Esetleg valami program ezt a mappát szinkronizálná?

Mert ebben az esetben hasznosíthatnám jobban a 2 HDD-t is, mert a hely mindig jól jön. :)

(#24333) Real_Necro válasza gekkoXT (#24331) üzenetére


Real_Necro
veterán

Jelenleg 192 az Iponban 3 év gyári garival! :) mostanában 197 alá nem ment az ára...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24334) Buckey válasza Inferno1988 (#24332) üzenetére


Buckey
senior tag

Én RAID0-ba (csíkozás) kötöttem a HDD-ket és a fontos dolgokról külső HDD-re és pendrivera mentek (ha nagyon fontos, akkor azonnal).
Így tárhely is lett, nem kell variálni, melyik lemezre pakoljak, és a sebessége is jobb lett a NAS-nak/lemezeknek.
És egy külső behatás nem veszélyezteti a fontos adataimat.

[ Szerkesztve ]

(#24335) MaCS_70 válasza Buckey (#24334) üzenetére


MaCS_70
félisten

És van érzékelhető sebességnövekedés a RAID0 következtében?

SOHO környezetben nekem valahogy nem adja ki a matek.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24336) Buckey válasza MaCS_70 (#24335) üzenetére


Buckey
senior tag

A Qnap TS-228-as NAS-om van. Gyorsabban tölti be a mappákat (szinte azonnal, nincs gondolkozás mint single lemezeknél) és a NAS menüje is egy kicsit fürgébb (ez mitől, nem tudom). És olvasásnál/írásnál is szinte maximális sebességen megy az adatforgalom (nagy fájloknál!). Előtte érezhetően lassabb volt.
Gondolkoztam a JBOD-n is, de az csak szimplán összeadja a kettőt, így maradt a (veszélyesebb, de gyorsabb) RAID0. De van mentésem mindenről.

Én sem gondoltam, hogy észre fogok venni valamit, de a számok azt mutatták, hogy van sebességnövekedés. Vagy a Purple lomha, és a kettő együtt hozza azt, amit a Red-ek tudnak külön-külön is (vagyis a két Red RAID0-ba kapcsolása nem lesz (olyan) látványos), vagy tényleg van érzékelhető sebességnövekedés másik lemezekkel is. Ezt viszont nem tudom megerősíteni.
De olvasd el, itt is írják: RAID

[ Szerkesztve ]

(#24337) Real_Necro válasza Real_Necro (#24333) üzenetére


Real_Necro
veterán

185! Vááá ez nagyon jó ár...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24338) MaCS_70 válasza Buckey (#24336) üzenetére


MaCS_70
félisten

Érdekes.

Én eddig úgy okoskodtam, hogy a RAID0-nak alapvetően nagy fájloknál van sebességelőnye, amikor tulajdonképpen két csövön szívja fájlt -- mappabetöltésnél én ezt pont nem látom. De nyilván a gyakorlat mutatja a valós értékeket -- én a NAS326-nál viszont semmilyen különbséget nem tapasztaltam sebességben.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24339) mckay válasza pippo76 (#24330) üzenetére


mckay
aktív tag

Köszi!!

Igen jó cuccnak néz ki ez az Asustor, és már a hdmi 2-t is tudja.
Ezen még rágódok egy kicsit, tényleg nem kevés pénz.
De barátomhoz inkább ezt, mintsem minipc-ből építsek, és aztán meg hívogasson.
:-)
De ez még ráér januárban is.
Addig is: thx!
:R

Viszont közben beesett egy gyors igény, hogy gyorsan gyorsan kéne egy gazdaságos NAS, ami DLNA-t ad egy 4K tévének, etherneten keresztül.
Hirtelen ebből a kettőből kell választanom (vidéken vagyunk!!), ti melyiket nyomnátok, nagy hamar:
Synology DS119j
Zyzel NAS326
:U

Köszi a gyors szavazatokat!

(Ha végre megveszem az első NAS-t életemben, és kicsit próbálgatom, talán nem leszek ilyen határozatlan. Az induláshoz köszi minden tippet!)

Üdv.

(#24340) Buckey válasza MaCS_70 (#24338) üzenetére


Buckey
senior tag

Nem tudom, hogy milyen lemezeket használsz, no, meg a vas sem egyforma.
Én a win10 alatt, mikor megnyitottam a mappákat, a single lemezeknél kb. volt egy "fél fordulat" gondolkodási idő, de most kb. azonnal nyílik, nem jön be a win10 "homokóra".
És fájlok írásánál, olvasásánál is nőtt a sebesség (de főleg írásnál látványosabb).
Ja, és ezt két különböző win10 gépnél tapasztaltam.

[ Szerkesztve ]

(#24341) 4Grider válasza mckay (#24339) üzenetére


4Grider
nagyúr

Régebben Zyxeleket használtam, néhány éve csak Synology-t. Ég és föld a különbség, a Synology messze nem csak NAS, hanem az ingyen letölthető alkalmazások garmadájának köszönhetően rengeteg hasznos funkcióval bíró eszköz. Mondjuk a J a leglassabb eszközöket jelenti, de még egy ilyenen is vígan elvan az alap funkciókon kívül egy DLNA médiaszerver, egy VPN szerver és egy torrent kliens is együtt...
Szerk.:
Mondjuk egy egy lemezes NAS-t hasonlítasz össze egy RAID-es 2 lemezessel. Ez nem szokás, mert más szolgáltatási szint a két eszköz (még ha a Synology jóval több funkcióval is felvértezhető).

[ Szerkesztve ]

(#24342) mckay válasza 4Grider (#24341) üzenetére


mckay
aktív tag

Értem, köszi.
Igazából nem használnám ki a kétlemezesnek a raid funkcióit, nem bíznám a fontos adatokat egy raid kötetre.
nas+felhő megoldást tervezek
Ezért gondoltam, hogy összehasonlítható.

(#24343) Stehe


Stehe
aktív tag

Sziasztok!

Végül megvettem a kiválasztottat, egy Asustor AS3101T lett a befutó. Mélyebben csak két ünnep között tudok majd foglalkozni vele, viszont első körben szeretnék gyorsan egy torrent szervert rávarázsolni: Itt melyik app az ajánlott? Utorrent, transmission, rtorrent?

(#24344) Inferno1988 válasza Buckey (#24334) üzenetére


Inferno1988
csendes tag

Ez is egy jó ötlet, köszi.

Egyébként csak RAIDben lehet berakni a 2 HDD-t NASba? Mert én úgy gondoltam az elképzelésemet, hogy a két HDD-t kezelje a NAS teljesen külön és úgy lenne 1-1 backup mappám, ha nem szeretném duplikálni az adataimat és nem szeretném, hogy a fontos adataim a két HDD-n legyenek valamilyen módszerrel (csíkozás vagy bármi) elosztva.

(#24345) Real_Necro válasza Real_Necro (#24337) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ennyiért nem bírtam ki és berendeltem az Asustor AS6404-et 3 év garival...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#24346) Buckey válasza Inferno1988 (#24344) üzenetére


Buckey
senior tag

Be lehet rakni két külön lemezként is, én is úgy használtam pár hónapig. Csak míg az egyik lemezen alig volt adat, a másik meg már több mint félig volt, így nem akartam az "üres" lemezre egy második ugyanolyan nevű mappát létrehozni, így jött az ötlet, hogy a kettő HDD-ből egy HDD legyen. És ebből lett a RAID0.
A fontos adataim pedig külső adathordozókra kerülnek, be a fiókba és földrajzilag egy másik helyre (tűz, betörés stb.)

Egyazon eszközben mechanikai és elektromos hatás ellen nem véd sem a single másolat, sem a RAID1 és társai. Földrajzilag (másik kontinens :K ) teljesen elkülönülten (másik transzformátorkörzet) kell a másik NAS-t elhelyezni, hogy érjen valamit a biztonsági mentés, ha annyira kell az elérhetősége.
És a kártevőkről még szó sem volt.

[ Szerkesztve ]

(#24347) Somatom válasza pippo76 (#24330) üzenetére


Somatom
veterán

Azokat nem is néztem. Az Asustor 6xxx sorozat nálam a fájdalomküszöb duplája. Egyébként is az a tapasztalatom, hogy ami mindenre jó, az igazából semmire sem. Akkor inkább külön NAS és külön médialejátszó.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24348) MaCS_70 válasza Buckey (#24340) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nagyon régi, 10 éves desktop Seagate HDD-im pörögnek a Zyxelben, tehát az én tapastalataim nem mérvadóak.

De hasznos tudni, hogy van értelme a RAID0-nak NAS-ban.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24349) Buckey válasza MaCS_70 (#24348) üzenetére


Buckey
senior tag

Ja, az más.
De akkor ezek szerint lehet, hogy csak marketingfogás a különféle besorolása a HDD-knek? Mert nem egy helyen olvasom, hogy a nem NAS-ba való HDD is vígan elpöfög a NAS-ban, még a megfigyelőrendszerekbe készített Purple is elvan, és még asztali gépben adatmentésre is használják a NAS-ba való HDD-ket.
Mondjuk azt megfigyeltem, hogy a Purple lassabban indul, később áll készen, mint egy másik, desktop HDD.

(#24350) 4Grider válasza mckay (#24342) üzenetére


4Grider
nagyúr

A fontos adatok tárolására felhő nélkül viszont egy RAID tömb tökéletes lehet kettő vagy 3 HDD esetén. Kettő HDD-vel tükör, 3 HDD-vel RAID 5 bírja az egyik HDD megdöglését. Cserébe drága (de a felhő sem olcsó).
NAS+felhőhöz egy lemezes bőven elég lehet, ha a teljes fontos tartalom fent van felhőben is.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.