Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-20 17:39:44

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a Gyakran feltett kérdések szekciót!
A topic célja, hogy segítsen eligazodni a NAS-megoldások folyamatosan bővülő, színesedő piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24251) Noxy válasza Borisz76 (#24250) üzenetére


Noxy
veterán

ÉS

ezen felül legyen biztonsági mentés a fontos adatokról.
Legegyszerűbb módja a NAS-ra kötött külső usb-s lemez.

Ha meg ezek fizikailag egy helyen vannak szintén sz.. se ér, mert ellophatják, elázhat, eléghet, stb..
Max villámcsapás ellen jó, ha éppen nincs bedugva.

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#24252) Borisz76 válasza Noxy (#24251) üzenetére


Borisz76
veterán

Ez így van.... :K

de jobb lenne másik kontinensen tárolni a mentést... ;]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#24253) Somatom válasza Borisz76 (#24252) üzenetére


Somatom
veterán

Ugye? Ezért szeretnék Gdrive szinkront. :)

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24254) Noxy válasza Somatom (#24253) üzenetére


Noxy
veterán

Én ezt 2 WD NAS-l oldottam meg.
Egyik ment ide, a másik meg vissza. [kép]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#24255) tompyka


tompyka
csendes tag

Sziasztok

Jelenleg egy ZyXEL NSA-310s-t használok. Meglepném magam karácsonyra egy új nas-al. :)
Csak filmeket tárolnék és torrenteznék.
2 típus férne most bele anyagilag: ZyXEL NSA 326 és a Synology DS119j.
Melyiket ajánlanátok és miért, a másikat miért nem?
Köszi

(#24256) tompyka válasza tompyka (#24255) üzenetére


tompyka
csendes tag

Szóval, összefogalva a kérdéseim inkább ;) :
- többen írtátok, hogy nagyon lassúak a j sorozatu Synology-k. Ez mit jelent a gyakorlatban? Gondolom így is fényévekkel gyorsabb a 310-nél. Vagy nem? Most is több mint 100 sorom van. Persze egyidejüleg nem töltenek le tőlem 100-an :) . Ez nekem elégnek tűnik.

- a mostani NSA 310s-el a legnagyobb probémám, hogy egyszerűen nem tudok távolról letöltést indítani. Ez gondolom egyátlán nem probléma az NSA 326-nál és a 119j -nél sem.

- a 2 lemez nem nagyon érdekes. Semmi fontos nem lesz rajta, majd törlök. Persze azért +,de nem alapvető szempont.

- a 326 "gyorsabb" a 119j-nél?

köszi előre is

(#24257) Somatom válasza tompyka (#24256) üzenetére


Somatom
veterán

Hogyhogy nem tudsz távolról letöltést indítani? Ott a PyLoad az extra csomagok között. Távolról kezelhető webes felületen és van Androidos kliensalkalmazása is. Sajnos, már levették a Play -ről, de nekem megvan valahol. Mindkét módon indítottam már letöltést távolról. Sztem a gyári letöltő kliens is elérhető távolról, bár azt még nem próbáltam.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24258) Buckey válasza tompyka (#24256) üzenetére


Buckey
senior tag

Én a helyedben egy Synology DS218j-t vennék és két egyforma lemezt raknék bele RAID0-ba (összefűzés, csíkozás), így a lemezek összeadódnak.
Mivel nem lényeg az adatok biztonsága, csak a sebesség, így gyorsabbak lesznek a lemezek. Én is így csináltam egy Qnap TS-228-al.
Vagy, ha a NAS legyen erősebb, gyorsabb, akkor egy Synology DS118/Synology DS 218.

De majd a nálam hozzáértőbbek is adnak tanácsot.

(#24259) Noxy válasza tompyka (#24256) üzenetére


Noxy
veterán

hogy egyszerűen nem tudok távolról letöltést indítani.

Most milyen letöltést indításról van szó?
Ha torrentről, akkor azt a NAS-n futóTransmission-l, távvezérléssel egyszerűen meg lehet oldani. [kép]
Az elérése meg vhogy így néz ki: http://xxxman.sytes.net:9092/transmission/web/
A 9092 portot meg forwardingolni kell a routerban, a NAS Ip címére .

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#24260) Somatom válasza Noxy (#24259) üzenetére


Somatom
veterán

Mi az az "xxxman.sytes.net"?

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24261) Gaben92 válasza Buckey (#24258) üzenetére


Gaben92
őstag

Nálam ugyanez a megoldás van. 2db 3TB-os WD Red RAID 0-ban. :K (Végül dobtam az SSD ötletet, így is elég halk, annyi plusz pénzt nem ért volna.)

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#24262) tompyka válasza Noxy (#24259) üzenetére


tompyka
csendes tag

Így nem megy. Nekem mondjuk 9091 de mindkettőt beállítottam nas ip-jét dmz be tettem, úgy sem.
Régebben ment, aztán újraraktam az egész nas-t azót nem lehet beállítani.
Nincs már hivatalos támogatás sem ...

(#24263) gbors válasza tompyka (#24256) üzenetére


gbors
nagyúr

A 119j-be még mindig volt képe a Synology-nak 256M memóriát rakni, szerintem az felejtős. Már a 115j-ben is nagyon necces, ami 4 évvel korábbi. A Zyxel NAS 326 nem rossz, ill. Synology-ból a 218j és a 118 jöhet szóba - kb. azonos árban vannak, a 218j-be két lemez megy, a 118-ben meg dupla a mem és a CPU.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#24264) Noxy válasza Somatom (#24260) üzenetére


Noxy
veterán

[kép] :)

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#24265) Buckey válasza Gaben92 (#24261) üzenetére


Buckey
senior tag

Na, akkor nem csak én vagyok ilyen különc. :DD

(#24266) Somatom válasza Noxy (#24264) üzenetére


Somatom
veterán

Ja, hogy ez a DDNS cím. :)

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24267) Noxy válasza Somatom (#24266) üzenetére


Noxy
veterán

Mert az IP címemet (73.134.74.xxx) mindig elfelejtettem. :DDD

[ Szerkesztve ]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#24268) Gaben92 válasza Buckey (#24265) üzenetére


Gaben92
őstag

Filmek, sorozatok vannak rajta csak, szóval ha bármi elveszik nem nagy érvágás, úgyhogy nekem tökéletes a Raid 0. :B

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#24269) Somatom válasza Noxy (#24267) üzenetére


Somatom
veterán

Van erre vmi megoldás a böngészőkben. Megvan! Könyvjelzőnek hívják. :)

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24270) Buckey válasza Gaben92 (#24268) üzenetére


Buckey
senior tag

Nekem is, meg még minden más is. Ami fontos, arról azonnal biztonsági mentés két helyre a fiókba, ami meg nem annyira (pótolható), arról kb. havonta, kéthavonta. A RAID1 (és társai) csak egy lemez meghibásodása ellen véd, ha külső hatás nem éri a NAS-t. De ez nem garantálható!

Én még a gépben lévő HDD-kről is így mentettem, mikor volt bennük. Tudom, hogy milyen csodákra képes a villamos energia (is), szakmai ártalom. Nem csak mechanikailag adhatja be a kulcsott a HDD (kopás, működés közbeni rezgés, ütődés).

[ Szerkesztve ]

(#24271) esoum


esoum
csendes tag

Sziasztok!

Kis segítségre, megerősítésre lenne szükségem.
Adott egy házban két TV. Mindkettő támogatja a DLNA- t. Sok sorozatot, filmet nézünk, de már meguntam a külső vinyót/pendrive ki- be húzgálását! Arra gondoltam beruházok egy NAS-ra. Az eszköz nagyrészt torrentezésre és a filmek tárolására szolgálna. Erről nézném az éppen aktuális sorozatot/filmet.
Az alábbi NAS-t és hozzá HDD-t néztem ki:

- [link]
- [link]

Fog működni a dolog, amit elképzeltem, és ha igen, megfelelő hozzá a kinézett konfig?
Vagy esetleg van olcsóbb, hatékonyabb megoldás?

Köszi a segítséget!

(#24272) Alex91 válasza esoum (#24271) üzenetére


Alex91
félisten

Jo lesz. Esetleg Synology ds 218play, qnap ts-228A, Ts-328 is megnezheto...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#24273) Borisz76 válasza esoum (#24271) üzenetére


Borisz76
veterán

Tudom ajánlani a Synology NAS Összefoglalót.

Lényegesebb bejegyzések a témában :

Kötet létrehozása, bővítése.

Médiaszerver ( DLNA )

Torrentkezelés : Download Station

Kényelmes letöltés : RSS beállítása

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#24274) footy válasza Kroni1 (#24243) üzenetére


footy
addikt

2db S905x boxom van, volt elotte raspi(1-2), ahhoz kepest fenyevnyi a sebessegkulonbseg.
- MECOOL M8S Pro+ TV Box Amlogic S905X
- Mini M8S II 4K Smart TV Box Android Amlogic S905X

Ma mar szerintem inkabb az odroid C2 vennem valoszinuleg ezek helyett.

(#24275) esoum


esoum
csendes tag

Köszönöm a válaszokat!

Fontolóra veszem az ajánlott típusokat. A linkelt leírások pedig nagyon sokat fognak segíteni, hogy kicsit kiokosítsam magam a témában! :))

(#24276) |AP|


|AP|
veterán

megéri a (nem kevés) felárat a Synology DS218 a Qnap 228A-val szemben?
Amire használnám:
-Tükörben lenne benne két HDD. Ezen lennének a munkáim, fotóim, ezen is dolgoznék és szerkeszteném a képeket
-USB-n rá lenne kötve egy külső HDD, erre mennének a letöltések, és innen játszatnám le a médiatartalmakat okostévén vagy chromecasten keresztül

A munkák és fotók biztonsága a legfontosabb, ezért menne a letöltés külön külső HDD-n

(#24277) Alex91 válasza |AP| (#24276) üzenetére


Alex91
félisten

Hogy neked mi eri meg...

De en esetleg elgondolkodnek egy Qnap TS-328-on is... Valamivel olcsobb, mint a DS218, es 3 lemezes, igy USB-s HDD se kell.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#24278) |AP| válasza Alex91 (#24277) üzenetére


|AP|
veterán

jó, nem voltam elég pontos :)
szóval ha a szolgáltatások minősége, a több RAM, jobban alkalmassá tenné a DS218-at arra amire használnám, akkor kiadnék annyit érte.
Viszont ha erre a felhasználásra elegendő a Qnap is, akkor inkább költeném a különbözetet másra.
A 3 lemezes megoldás is jó tipp, de már van egy külső 1 terás HDD-m és így azt is fel tudnám használni, plusz nem kellene költeni még egy HDD-re.
Vagy nagyon hülye ötlet az USB-s HDD-re letöltögetés?

(#24279) Alex91 válasza |AP| (#24278) üzenetére


Alex91
félisten

Alapvetoen a Qnap is elegendo erre, bar ott kevesebb a RAM a 2 lemezesben, a 3 lemezesben mar ott is 2 GB van.

Hasznalok en is kulsot, azon is vannak filmek, sorozatok, de arra en nem toltok kozvetlen.

Ha masra valoban nem akarod hasznalni (de majd biztos akarod, csak meg nem tudod :D), akkor az olcsobb qnap, azt inkabb hdd-re a maradek penz...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#24280) MaCS_70 válasza |AP| (#24278) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez nálam is állandó dilemma.

A Qnap mintha kevesebb pénzért nyújtana a Synology-val azonos szolgáltatást -- aztán mindig beugrik, hogy a Synology mögötti szolgáltatási háttér miatt megérheti a többletköltséget.

Magyarán, ha a paramétereket nézzük, akkor a Qnap jobb vétel, csakhogy valahogy mindig az ugrik be, hogy a Synology alkalmazáskészlete, támogatottsága, elterjedtsége komolyabb előny lehet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24281) |AP| válasza MaCS_70 (#24280) üzenetére


|AP|
veterán

akkor ugyanitt tartunk :)

Én sem tudtam volna jobban összefoglalni :) Fontosak a kényelmi szolgáltatások, szeretném pl. mobilról elindítani a NAS-on (vagy a NAS-ra dugott külső HDD-n) lévő médiatartalmakat és kiküldeni TV-re (Chromecasttel)

Ezért hajlandó lennék többet áldozni

(#24282) MaCS_70 válasza |AP| (#24281) üzenetére


MaCS_70
félisten

Erre mondjuk szerintem van egyszerű megoldás, amihez nem kell varázsolni: a Bubble UPNP emlékeim szerint kezeli a Chromecastot, forrásnak meg gyakorlatilag akármilyen DLNA-forrás megteszi.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24283) |AP| válasza MaCS_70 (#24282) üzenetére


|AP|
veterán

igen, de ez csak az egyik, amire használnám. Ott van még a biztonságos adattárolás és távoli elérés is.

(#24284) MaCS_70 válasza |AP| (#24283) üzenetére


MaCS_70
félisten

Noigen...

A Synology tudtommal abszolút elfogadható titkosítást nyújt -- a Qnapról nem tudom...

A Synology DLNA szervere tudtommal helyesen kezeli a névelős címeket, előadóneveket -- a Qnapról nem tudom...

A Synology-val tudtomal simán meg tudom oldani azt, hogy a vidéken elhelyezett másik NAS-ra szinkronizáljon -- a Qnapról nem tudom...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24285) Alex91 válasza |AP| (#24283) üzenetére


Alex91
félisten

Van mindketto NAS-nak demo oldala, ott lehet kicsit ismerkedni a fellulettel, OS-sel. (Mondjuk viszonylag feluletesen.) Azt is erdemes megnezni a dontes elott! Iszonyu nagy kulonbsegek nincsenek a ket rendszer alapjait tekintve. Tapasztalatom szerint kicsit talan optimalizaltabb, es jobban tamogatott a Syno, de lehet, hogy sok dolog eleve neked felesleges lenne, es foloslegesen fizeted ki a tobb penzt...

Nekem otthon 2 lemezes Qnap van, munkahelyen meg az SHR miatt inkabb a 4 lemezes Synot preferaltam...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#24286) Alex91 válasza MaCS_70 (#24284) üzenetére


Alex91
félisten

Mert te nem tudod, attol meg tudhatja... :)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#24287) Somatom válasza MaCS_70 (#24284) üzenetére


Somatom
veterán

A titkosítást nem vágom, de ami a másik kettőt illeti, még a "vacak" NSA310 -em is tud másik hálón levő NAS -ra szinkronizálni és szoktam streamelni róla a telómra, amikor németországban vagyok. Igaz, én sz@rra sem tartom az ilyen DLNA -s hókuszpókuszokat, amikor a Kodi (meg még néhány Androidos lejátszó) akár FTP -ről is tud streamelni.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24288) MaCS_70 válasza Alex91 (#24286) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezért írtam, hogy dilemma... :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24289) MaCS_70 válasza Somatom (#24287) üzenetére


MaCS_70
félisten

Jelenleg Zyxel NAS326-ot használok, és nekem igencsak zűrösnek tűnik a távoli NAS-sal szinkronizálás.
Tudom, Rsync, sima ügy, de nem szeretnék ezzel szórakozni, túl komoly a tét ahhoz, hogy linuxszal bénázzak.

Jelenleg én is a Kodi DLNA-szerverét használom zeneforrásként, mivel a miniDLNA névelőkezelése hibás.
Én sem szeretem a DLNA-t, de sajnos nincs más (ésszerű) megoldás, az erősítő ezt ismeri.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24290) Multibit válasza MaCS_70 (#24289) üzenetére


Multibit
veterán

:U
Mediaplayer + net share mint - egyértelműen jobb - megoldás.

(#24291) MaCS_70 válasza Multibit (#24290) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezt nem igazán értem. :(

Sem azt, hogy mire jobb megoldás, sem azt, hogy ez pontosan mit jelent. Lehet, hogy hosszú volt az éjszaka.

Viszont ha már szóba került a kérdés, megkérdezném a qnaposoktól, akik zenekiszolgálásra is használják a NAS-t, hogy a gyári DLNA program hogyan jeleníti meg a zeneszámcímeket, előadóneveket. Mondjuk a "The Beatles" a B vagy a T betűnél jelenik-e meg, vagy ez esetleg beállítható?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24292) Multibit válasza MaCS_70 (#24291) üzenetére


Multibit
veterán

MP+net share kevesebb korláttal jár, mint a DLNA.

(#24293) MaCS_70 válasza Multibit (#24292) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az bizony könnyen lehet, de akkor sem értem, hogy mi ez. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24294) footy válasza MaCS_70 (#24293) üzenetére


footy
addikt

Szerintem dedikalt lejatszora(kulso hardware) gondol mint pl. az amlogic boxok, vagy raspberry es ezek fernek hozza egy filesharehez (NFS vagy Samba).

[ Szerkesztve ]

(#24295) MaCS_70 válasza footy (#24294) üzenetére


MaCS_70
félisten

Tehát tegyek egy médialejátszót a médialejátszó elé???

Amúgy van az erősítőre kötve egy Raspberry, de teljesen értelmetlennek tűnik az a macera, hogy zenehallgatáshoz két eszközt kelljen vezérelnem.

A hálózaton a most is egy (másik) Raspberry látje el a SLNA-szerver szerepét (a NAS SMB-megosztásáról olvassa a fájlokat), és rendben is teszi, tökéletesen működik -- csak éppen pontosan hogy csökkenteni szeretném az eszközök számát. Ezért lenne jó, ha maga a NAS szolgáltatna használható címeket, és nem kellene egy harmadik eszközt működtetni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24296) footy válasza MaCS_70 (#24295) üzenetére


footy
addikt

Nem.

|||NAS||||--------------||||media player||||-----------------||||||||TV|||||||
(SMB+NFS) (Raspi/Amlogic) (csak megjelenito, nem lejatszo)

A lenyeg hogy nincs DLNA server a kepletben

[ Szerkesztve ]

(#24297) MaCS_70 válasza footy (#24296) üzenetére


MaCS_70
félisten

Tévé nincs a képben.

Kérdés, hogy egy extra médialejátszóval (= bonyolultabb vezérléssel) miért járnék jobban, mint ha a NAS szolgáltatna helyes címmel DLNA-t (vagy jelen esetben az éppen kiváltani kívánt PI).
Különös tekintettel arra, hogy a médialejátszók zenefronton messze nem annyira felkészítettek, mint videók esetén.

Arról nem is beszélve, hogy mobiltelefonos vezérlést én még nem láttam nem DLNA-eszközre.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24298) Alex91 válasza MaCS_70 (#24297) üzenetére


Alex91
félisten

Arról nem is beszélve, hogy mobiltelefonos vezérlést én még nem láttam nem DLNA-eszközre.

AppleTV+iPhone :DD!

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#24299) Somatom válasza MaCS_70 (#24297) üzenetére


Somatom
veterán

Kodit, VLC -t és Dune -t (Base 3.0) már vezéreltem Androidos telóról, SMB megosztással.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#24300) Multibit válasza MaCS_70 (#24297) üzenetére


Multibit
veterán

KODI-s mediaplayeremet vezérlem droidos telefonról. A NAS-on lévő dolgaimat NFS-en érem el. No DLNA ;)

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.