Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-17 09:07:26

LOGOUT.hu

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a "Gyakran feltett kérdések" bekezdést!
A topik célja, hogy segítsen eligazodni a hálózati adattárak piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23251) BRobee


BRobee
tag

Sziasztok!

Nem rabolom az idotoket, roviden osszegeznem a szitut es tanacsot kernek, hogy milyen NAS-t vegyek :) :

- van egy AC-s Asus68U routerem
- adataim szanaszet, 2 laptop, ket kulso hdd, pendrive-ok, amit rendszereznek.
- media server-t futtattam a routeren, de nagyon maceras volt az asuswrt installal, de mukodott.
- seedboxom van, tehat torrentezni nem fogok, csak sftp-n szednem le a nasra, tovabbosztasra a cumot.
- 4K tv, de tobbnyire 1080p-ben neznek filmet, nyilvan jovoben sanszos a tobb 4K

A cel:
- Foleg adatrendszerezesre, raid 1-el tarolnam az adataimat, aminek bizonyos potolhatatlan reszeit lonek fel a nasrol a felhobe akar automatikusan. (Azure, gdrive stb.).
- Time machine es egyeb backup, iphone etc.
- Tv-re streamelnek (hdmi output kimenet eseten kabellel)
- local mini serverkent uzemelne, mindenrol mentenek adatot.

Esszeru megoldast keresek, ami ne legyen overkill, felesleges penzkidobas, ugysem hasznalnam ki, de esszeru es okosabb megoldast a "ramasolom kulso hdd-re"-tol. :)

Koszonom!

If I can see it and believe it, then I can achieve it. //Schwarzenegger

(#23252) Alex91 válasza BRobee (#23251) üzenetére


Alex91
félisten

iPhone-t nem fogsz backupolni, max. a kepeket tudod lementeni.

Qnap TS-228A,vagy Synology ds218j. Vagy ezek felettieket, ha tobbet aldoznal ra. A kvazi legolcsobb,meg ajanlott a Zyxel NAS326, de az elobbiek szoftveresen jobbak.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#23253) eldvor


eldvor
csendes tag

Sziasztok!
Tegnapi napon vettem egy Zyxel NSA310-et, ami tök jó, de a torrentet 70kb/s letöltésnél nem bírom rávenni, hogy magasabban fusson, erre van valami megoldás? :(

iT kontár

(#23254) BRobee válasza Alex91 (#23252) üzenetére


BRobee
tag

Koszi a valaszt! Synology ds218j-ban 512 ram van, az nem keves a fentebb emlitett dolgokhoz? Bevallom, lovesem sincs mihez szukseges nagyobb memoria, felvilagositanal?

If I can see it and believe it, then I can achieve it. //Schwarzenegger

(#23255) Alex91 válasza BRobee (#23254) üzenetére


Alex91
félisten

Arra amit irtal eleg lesz az is. Termeszetesen hosszabb tavon a tobb memoria elony lesz. Amugy a syno jobban banik a memoval, mint a qnap...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#23256) BRobee válasza Alex91 (#23255) üzenetére


BRobee
tag

Cserelni nem szeretnem par honap mulva. Ds218play-rol mit gondolsz? Az erosebb es intel proci, kiszolgalna par evig szerintem.. Edit: felejtos, mert nem tamogatja a plexet.. Na most akkor tenyleg hozom sincs :D

[ Szerkesztve ]

If I can see it and believe it, then I can achieve it. //Schwarzenegger

(#23257) Alex91 válasza BRobee (#23256) üzenetére


Alex91
félisten

Erosebb, de nem intel procis...

Termeszetesen jobb, de dragabb is. Ha van ra penz, akkor termeszetesen jobb valasztas!

Vegyel egy Apple TV-t, azt felejtsd el a Plexet :)!

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#23258) m0h0senator


m0h0senator
őstag

Sziasztok,

elérkezett az idő, hogy cseréljem (nem nevet ;] ) a qnap ts 210-t. Synology DS118-at néztem csak és kizárólag filmek tárolására és nincs szükségem 2 lemezesre. Ha bármi egyéb ajánlat van szívesen várom.

An odyssey through the realm of consciousness.

(#23259) Alex91 válasza m0h0senator (#23258) üzenetére


Alex91
félisten

Qnap ts-128A van meg egylemezesben...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#23260) m0h0senator válasza Alex91 (#23259) üzenetére


m0h0senator
őstag

Köszönöm

árban nagyjából ugyanaz mint a synology. Teljesítményben sem látok különbséget. Itt végülis azt kell eldöntenem, hogy maradok a qnap-nál vagy kipróbálom a syno-t. Bár mintha valaki azt írta volna itt, hogy a syno jobban bánik a rammal.

An odyssey through the realm of consciousness.

(#23261) here


here
tag

Sziasztok.

Sok hónapnyi nézelődés és ennek a fórumnak az olvasgatása után vettem egy ds118-at 3tb WD Red-el.
Torrentre, filmnézésre (tv-n xbox-on keresztül, mobilokon), családi képek tárolására.
Maximálisan elégedett vagyok vele. Csak azt sajnálok, hogy nem vettem hamarabb.
A biztonsági mentést egy 2tb-os WD green-re teszem külső rack-be.

Csak javasolni tudom, mert kis utána olvasással be tudtam állítani, és tudom használni. Pedig nem vagyok egy számítógép zseni. Azóta a laptop alig van bekapcsolva, mert mobilról elérhető, vezérelhető.

Üdv.
here

[ Szerkesztve ]

A google a barátom....az egyetlen....

(#23262) Formaster


Formaster
addikt

Sziasztok!

Egy Own NAS/HTPC építésébe fogok bele, tisztában vagyok az előnyökkel és a hátrányokkal. Ami jelenleg rendelkezésre áll, az egy i3-7100 processzor és egy Asrock h110M-DGS r3.0 alaplap. Sajnos ez nem kezel RAID-et, illetve jobban örülnék egy micro ITX lapnak, sokkal jobb házak vannak ebben a méretben, akár Hot Swap HDD Rack-el szerelve.

Első kérdés ami felmerült, hogy ha a lapot cserélem egy micro ITX AsRock Z270M-ITX -re akkor jó lesz-e nekem a lap saját RAID kezelése, mert sok helyen látom, hogy erre dedikált kártyát használnak. A józan ész azt diktálja, hogy az intergrált RAID is megfelelő, kérdés hogy ugyanolyan jó lesz a HDD management NAS OS-en belül, vagy adna valami plusz a dedikált hardware. :F

(#23263) m0h0senator válasza here (#23261) üzenetére


m0h0senator
őstag

Ennek örülök, megerősítettél benne, hogy azt vegyem. A wd green vinyot egy kulso házban USB-n keresztül kötötted hozzá?

An odyssey through the realm of consciousness.

(#23264) here válasza m0h0senator (#23263) üzenetére


here
tag

Igen, de csak akkor rakom rá, ha mentem az adatokat, mert amúgy nem állítja le a NAS.

A google a barátom....az egyetlen....

(#23265) Biga123 válasza here (#23264) üzenetére


Biga123
addikt

A wd green fejparkolását kapcsold ki ha jót akarsz. ;)

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#23266) here válasza Biga123 (#23265) üzenetére


here
tag

Szia.
Hogy tudom kikapcsolni?

A google a barátom....az egyetlen....

(#23267) Tomacko


Tomacko
senior tag

Sziasztok.

NAS vásárlás, vagy építés ? Ez a dilemma nálam is elérkezett. Van egy Asus E45 M1-M Pro deszkám 8GB RAM-l. Ház is van hozzá táppal...... Amire igényem van az nagyjából az, hogy frankón "zaj" nélkül tudjak róla média tartalmat lejátszani hálózati lejátszón, főleg zenét, de abból viszont jó minőség (FLAC, vagy egyéb más nagy felbontásúak) a filmeknél nincs nagy igény, max. full HD és kész. A zenei izlés kiszolgáláshoz a jelenlegi 80plus tápegység is jó alap lenne. Torrent is futna rajta 24/7. Három, max. 4 felhasználó lógna rajta egyszerre, tehát ha van két RJ45-s "behatolási" lehetőség az csak jó lehet :) Tárterület igény? Na azt még nem tudom, de kezdésnek 6 TB méretet céloztam meg. A 2 lemezes megoldást kevésnek tartom..... Ami biztonsági igény felmerült az az, hogy itt tárolódnának a fotók és videók amit a család "termel", tehát ezekről kéne tudja a rendszer, hogy x időnként duplikálja őket a NAS lemezein, nem szeretnék szőnyegszélére állni ha eltűnnének ezek :) Amit tudni érdemes, hogy az egész házat bekábeleztem, és egy switch is található a "polcon" már. Tehát a NAS egyenes elérése WIFI-n keresztül nem szempont. Lesz a hálózaton 2 okostévé is a hálózati zenelejátszás van, hogy egyszerre 2 helyen is menni fog. Szóval erre az igényre kellenének nekem ötletek. Ha azt mondjátok, hogy a meglévő alapanyagra ne kezdjek építkezni, akkor várnám a jó megoldásokat, és inkább a jó, jobb megoldások érdekelnének, mintsem a minél olcsóbb annál...... :)

Előre is köszönöm a válaszokat.

Tomi

szerk: nyilván a 2 RJ45 port miatt kell egy megfelelő kártya, ennek van hely a deszkán, és egy videokártyának is van helye.

[ Szerkesztve ]

Ha nem ismered meg a barátság titkát, igazán nem is tudsz semmit. Tomi ---ZTE Grand X IN--->Motorola Atrix 4G--->Sony Xperia S--->Huawei Ascend P6 ---> Asus Padfone S --> Xiaomi MI-A2 Lite

(#23268) gbors válasza Biga123 (#23265) üzenetére


gbors
nagyúr

Szerintem inkább ne kapcsolja ki, ha jót akar. Láttam több helyen is, hogy a teljes kikapcsolást a Green nem szereti, ill. nekem is volt egy nagyon fura esetem egy WD Greennel, ami a NAS-omban ment, ami szintén lehet, hogy ezzel függ össze (a NAS önállóan teljesen kikapcsolta a parkoltatást). Ha backupra használja, akkor amúgy is folyamatos üzemben fog menni, amikor megy.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#23269) Noxy válasza gbors (#23268) üzenetére


Noxy
veterán

Ja amúgy meg a Green nem éppen NAS-ba való. Ezen én a helyedben nem csodálkoznàk.

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#23270) Tonyk válasza gbors (#23268) üzenetére


Tonyk
veterán

"Ha backupra használja, akkor amúgy is folyamatos üzemben fog menni, amikor megy."

Ettől még parkolgat az szépen csendben. Ha jól emlékszem a greenben elég agresszívre van állítva a parking time (3s). Nem kell majd csodálkozni, ha ripsz-ropsz összejön az a párszázezer parkolás...

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#23271) Biga123 válasza gbors (#23268) üzenetére


Biga123
addikt

Pont backupra használja, ergo fontos az adatbiztonság, Sitty sutty tönkreteszi magát.
Aztán pápá biztonsági mentés.

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#23272) Biga123 válasza here (#23266) üzenetére


Biga123
addikt

[link]

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#23273) here válasza Biga123 (#23272) üzenetére


here
tag

Köszi.
Megnezem. Biztonsági mentésre használom. Csak akkor rakom a nasra ha mentek. Utána le választom és megy a fiókba. Ez 2 hetente történik.
Eddig ez volt a film nézős hdd. Akkor rack-be mentésre milyen hdd legyen? Amit havi 2 alkalommal kapcsolok be. A nason nem akarom lógva hagyni, nehogy kapjon túláramot vagy valamit.
Kösz a segítséget.

[ Szerkesztve ]

A google a barátom....az egyetlen....

(#23274) Biga123 válasza here (#23273) üzenetére


Biga123
addikt

Egy hdd sentinellel ránéznék, ha 100/100 as még , és kikapcsolod a parkoltatást, akkor maradhat ez is .
Amúgy bármi más jólehet erre a célra , tekintve , hogy nincs túlhajtva, csak a WD greenek ilyen suicidek. :DDD

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#23275) krealon válasza Formaster (#23262) üzenetére


krealon
veterán

"A józan ész azt diktálja, hogy az intergrált RAID is megfelelő"

Ez "sajnos" mar 15 eve nincs igy.

A szoftveres RAID implementaciok teljesitmenyben es megbizhatosagban is partiban vannak a hardveressel.

Radasul az alaplapi, eszaki hidba integralt RAID megoldasok is sima szoftveres RAID-ek, csak kotod magadat az alaplap gyartojahoz.
Szofveres RAID alatt pedig gond nelkul lehet vasat cserelni.

Ha pedig ZFS hasznalatara adod a fejed, akkor barmilyen RAID hasznalata karos a rendszerintegritasra.

(#23276) gbors válasza Tonyk (#23270) üzenetére


gbors
nagyúr

De mikor parkolgatna? Felcsatolja, adatot másol rá, lecsatolja. Amikor dolgozik a drive, akkor nem parkol. Amúgy 8 sec a default, és valóban érdemes átállítani. Csak nem kikapcsolni.

(#23271) Biga123: ld. fent. Ill. pont azzal teszed tönkre potenciálisan, ha teljesen kikapcsolod a parkolást. Fel lehet tolni 5 percig, az szerintem pont jó, ha valaki emiatt aggódik.

(#23269) Noxy: mit jelent az, hogy "nem NAS-ba való"? Szerintem leginkább azt, hogy a gyártónak van egy NAS-ra brandelt terméke 30%-kal drágábban :) Ha a NAS nem kapcsolta volna ki önhatalmúlag a parkolást, vszleg még ma is menne.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#23277) Tonyk válasza gbors (#23276) üzenetére


Tonyk
veterán

"Ill. pont azzal teszed tönkre potenciálisan, ha teljesen kikapcsolod a parkolást."

Na ne már!

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#23278) gbors válasza Tonyk (#23277) üzenetére


gbors
nagyúr

Most így hirtelen ezt találtam a témában, amikor anno ezzel a problémával téptem a hajam, akkor a legtöbb wdidle3 postban benne volt, hogy a teljes kikapcsolás nem javasolt.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#23279) Biga123 válasza gbors (#23276) üzenetére


Biga123
addikt

A szűk környezetemben 3 wd green ment tönkre a ki nem kapcsolt parkoltatás miatt, 1 volt nasban egy külső rack ben (usb) 1 pedig asztali gépben, szal a felhasználási módtól nem függ. " ld. fent. Ill. pont" ez hol mi ? :DDD /OFF]

(OFF)juj nem 3. pont hanem illetve :W fáradt vagyok (/OFF)

[ Szerkesztve ]

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#23280) gbors válasza Biga123 (#23279) üzenetére


gbors
nagyúr

Függ a felhasználási módtól, csak éppen a consumer felhasználási módon 90%-ában problémát okoz a 8 másodperces parkolás. A felvetés viszont pont a 10%-ba tartozik - ha backupol a HDD-re, akkor azalatt nincs parkolás, utána meg kikapcsolja.
Ettől függetlenül a 8 másodpercet érdemes átállítani magasabbra - kikapcsolni viszont nem biztos, hogy jó ötlet.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#23281) Tonyk válasza gbors (#23278) üzenetére


Tonyk
veterán

Nekem ebből a postból nem jön le az, hogy tönkremegy. ("react funny"). De hagyjuk, mindenki azt csinál amit akar.

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#23282) Galopp


Galopp
tag

Ha már green, akkor egy érdekesség...
Az alábbi vincsit tegnap bányásztam ki egy szerverből, ami levelező- és fájlszerverként működik ősi idők óta...

WDC WD5000AADS-00M2B0

ID Attribútum leírása Küszöb Érték Legrosszabb Adat Állapot
01 Raw Read Error Rate 51 200 200 14647 Rendben: Az érték normális
03 Spinup Time 21 117 108 7150 Rendben: Az érték normális
04 Start/Stop Count 0 100 100 392 Rendben: Mindig rendben
05 Reallocated Sector Count 140 200 200 0 Rendben: Az érték normális
07 Seek Error Rate 0 200 200 0 Rendben: Mindig rendben
09 Power-On Time Count 0 1 1 73019 Rendben: Mindig rendben
0A Spinup Retry Count 0 100 100 0 Rendben: Mindig rendben
0B Calibration Retry Count 0 100 100 0 Rendben: Mindig rendben
0C Power Cycle Count 0 100 100 390 Rendben: Mindig rendben
C0 Power-Off Retract Count 0 200 200 377 Rendben: Mindig rendben
C1 Load/Unload Cycle Count 0 1 1 6799300 Rendben: Mindig rendben
C2 Temperature 0 120 91 27 Rendben: Mindig rendben
C4 Reallocation Event Count 0 200 200 0 Rendben: Mindig rendben
C5 Current Pending Sector Count 0 199 198 105 Rendben: Mindig rendben
C6 Offline Uncorrectable Sector Count 0 200 199 11 Rendben: Mindig rendben
C7 Ultra ATA CRC Error Rate 0 200 200 0 Rendben: Mindig rendben
C8 Write Error Rate 0 195 1 1012 Rendben: Mindig rendben

Az utóbbi 3-4 hétben kezdett hibázgatni. Mindenki döntse el maga, hogy egetverő baromság, vagy elogadható megoldás volt ez anno, mikor valaki megépítette a szervert...

(#23283) Tonyk válasza Galopp (#23282) üzenetére


Tonyk
veterán

Ha az a Load/Unload Cycle Count valós érték, akkor az nem semmi. :Y :R

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#23284) tobias88888


tobias88888
őstag

Sziasztok. Gondolkodtam NAS-on és persze én is olcsón szeretném mint mindenki, ezért ránéztem a Zyxel NAS326 -ra. Fent irta valaki, hogy nála csak 7-8 MB/s -et bir ami igy elsőre édes kevésnek hangzik. Nála van valami elrontva vagy tényleg csak ennyire futja? Nekem legalább 30 MB/s-re lenne szükségem, egy normális HDD ugye simán birja még az 50et is szóval nem kéne hogy gond legyen :)

A másik kérdés a zaj. Pontosabban gondolom hogy nagyobb sebességnél azért eléggé zajos a rendszer. Esetleg rá lehet kapcsolni valamelyik modelleket a wifi hálózatra külön wifi-s usb adapterrel? Valószinű megoldható a lan is, de gondoltam épitő jelleggel felteszem a kérdést :)

(#23285) Multibit válasza tobias88888 (#23284) üzenetére


Multibit
veterán

Jó magyar mentalitás. Olcsó legyen és gyors ;] 30 MB-os torrentezés igény esetén egy Synology DS118 ajánlott - legalább.
Minél nagyobb kapacitású HDD-t építesz be a NAS-ba, annál erősebb zajra számíthatsz. 6 TB-tól felfele nem túl kellemes a NAS közelében élni, éppen ezért javasolt elrejteni azt a NAS-t! Úgysem kell egész nap bámulni :D Persze nem zárt szekrénybe értettem, mert szellőzésre szüksége van.
A wifi megint olyan dolog, ami ellentmond a nagy sebesség igénynek. Ha egy NAS-t wifi-n keresztül érsz el, hiábavaló a gigabites vonal :K

(#23286) Alex91 válasza tobias88888 (#23284) üzenetére


Alex91
félisten

Torrentnel bir annyit...

Ahogy nezem qnap modelleknel van usb wifi kompatibilitasi lista...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#23287) krealon válasza tobias88888 (#23284) üzenetére


krealon
veterán

"ránéztem a Zyxel NAS326 -ra. Fent irta valaki, hogy nála csak 7-8 MB/s -et bir ami igy elsőre édes kevésnek hangzik."

Tekintve, hogy egy NAS, egy PC fogyasztasanak a toredekevel is beeri, illetve a torrent atvitel nagy szamitasi igenyu, radasul veletlenszeru lemezeleressel dolgozik, a 7-* MByte/s atvtel nagyon jonak szamit.

"egy normális HDD ugye simán birja még az 50et"

Persze. Soros (keretik nem politizalni) atvitel eseten.
De egy 4K random tesztben a vinyok 1-2 MByte/s-nel elvereznek.
google kepek crystal disk mark wd red

(#23288) MaCS_70 válasza tobias88888 (#23284) üzenetére


MaCS_70
félisten

Kérdés, hogy milyen sebességre gondolsz. Torrentre nem tudok nyilatkozni, de amint azt írták, az egy valóban erőforrásigányes üzem, messze nem lineáris jelleggörnével.

Maga a NAS326 hálózati sebessége viszont stabilan 90 MB/s fölött van.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#23289) tobias88888


tobias88888
őstag

Ez egy vagy vagy nálam. Ha lan akkor legyen gyors, ha wifi akkor meg elviselem hogy nem az.

Torrentnél kellene a nagy sebesség, 30MB / s lenne a cél. Jelenleg megy a gép napközben, ezt szeretném kiváltani. Pár év alatt behozná az árát abban biztos vagyok. Általában már napközben letöltődik az amire szükségem van, de sokszor előfordul hogy valami jó ha minél korábban lejön és 30MB/s helyett nem akarom azt látni hogy csak 7MB-al jön miközben beleöltem vagy 100 ezret. Inkább legyen 150 az a 100, de akkor birja a tempót :)

Egy normál 7200as belső HDD amúgy birná ezt a tempót torrent esetén? Vagy esetleg kell valamilyen NAS-ra optimalizált? Nem néztem rá hogy milyen torrent programok van a NAS-oknál, de gondolom ugyan úgy cache-be irnak azok is (csak nyilván nem tudok neki adni 1GB-ot), azért gondoltam hogy birnia kellene.

[ Szerkesztve ]

(#23290) Multibit válasza tobias88888 (#23289) üzenetére


Multibit
veterán

Ha wifi, az miért jó? Mit nyersz vele? Mi az, ami az állandó lassúságot kompenzálja?
A 7200 RPM-es vinyókat általában nem javasolják NAS-ba. Egyrészt zajosabbak a NAS HDD-knél, másrészt jobban melegednek. A gyártóknak vannak NAS-ba szánt modelljeik, azokból érdemes válogatni.
A Syno DS118 nem kerül 100 ezerbe.

(#23291) tobias88888 válasza Multibit (#23290) üzenetére


tobias88888
őstag

Albérlet, szóval nem fúrhatok igy ha valahogy el is tudom vezetni a kábelt, amit egyelőre nem találtam ki, akkor is látszódni fog.

Most ránéztem, azt irták hogy stabilan 12MB/s-et is tud, bár ritka. Látom hogy Synology DS118 már birja a 35öt is, szóval valószinű az lesz a választás valami NAS-ra optimalizált HDD-vel

(#23292) Multibit válasza tobias88888 (#23291) üzenetére


Multibit
veterán

Akkor legalább a router-NAS kapcsolatot oldd meg kábellel! Éppen eleget fogsz bosszankodni amiatt, ha nagy fájlokat mozgatsz szgép és NAS között wifi-n. A NAS USB stickkel történő LAN-ba illesztése a lehető legnagyobb hálózatos melléfogás!

(#23293) Tomacko válasza Tomacko (#23267) üzenetére


Tomacko
senior tag

Erre esetleg valaki?
I
I
I
V
Sziasztok.
NAS vásárlás, vagy építés ? Ez a dilemma nálam is elérkezett. Van egy Asus E45 M1-M Pro deszkám 8GB RAM-l. Ház is van hozzá táppal...... Amire igényem van az nagyjából az, hogy frankón "zaj" nélkül tudjak róla média tartalmat lejátszani hálózati lejátszón, főleg zenét, de abból viszont jó minőség (FLAC, vagy egyéb más nagy felbontásúak) a filmeknél nincs nagy igény, max. full HD és kész. A zenei izlés kiszolgáláshoz a jelenlegi 80plus tápegység is jó alap lenne. Torrent is futna rajta 24/7. Három, max. 4 felhasználó lógna rajta egyszerre, tehát ha van két RJ45-s "behatolási" lehetőség az csak jó lehet :) Tárterület igény? Na azt még nem tudom, de kezdésnek 6 TB méretet céloztam meg. A 2 lemezes megoldást kevésnek tartom..... Ami biztonsági igény felmerült az az, hogy itt tárolódnának a fotók és videók amit a család "termel", tehát ezekről kéne tudja a rendszer, hogy x időnként duplikálja őket a NAS lemezein, nem szeretnék szőnyegszélére állni ha eltűnnének ezek :) Amit tudni érdemes, hogy az egész házat bekábeleztem, és egy switch is található a "polcon" már. Tehát a NAS egyenes elérése WIFI-n keresztül nem szempont. Lesz a hálózaton 2 okostévé is a hálózati zenelejátszás van, hogy egyszerre 2 helyen is menni fog. Szóval erre az igényre kellenének nekem ötletek. Ha azt mondjátok, hogy a meglévő alapanyagra ne kezdjek építkezni, akkor várnám a jó megoldásokat, és inkább a jó, jobb megoldások érdekelnének, mintsem a minél olcsóbb annál...... :)
Előre is köszönöm a válaszokat.
Tomi
szerk: nyilván a 2 RJ45 port miatt kell egy megfelelő kártya, ennek van hely a deszkán, és egy videokártyának is van helye.

Ha nem ismered meg a barátság titkát, igazán nem is tudsz semmit. Tomi ---ZTE Grand X IN--->Motorola Atrix 4G--->Sony Xperia S--->Huawei Ascend P6 ---> Asus Padfone S --> Xiaomi MI-A2 Lite

(#23294) here


here
tag

Mindenkinek köszönöm a segítséget. Utána olvasok. És állítok rajta.

A google a barátom....az egyetlen....

(#23295) Formaster válasza tobias88888 (#23291) üzenetére


Formaster
addikt

Nem kell fúrnod, létezik elektromos hálózatot használó lan-extender.

(#23296) tobias88888


tobias88888
őstag

Fogyasztással kapcsolatban jól számolok állandó 1-2MB/s-es feltöltés mellett?

Desktop 50 watt vs NAS 10 watt
Évi spórolás: 35 Ft / kWh * 0.04 kW * 24h * 365 ≅ 12000 Ft?

DS118-nál teszt alapján valósnak tűnt ez az érték, 7-12 között mozgott. A pc-nél mennyit lőhettem mellé? Ahogy néztem az az érték is reálisnak tűnik.

(#23297) Tonyk válasza tobias88888 (#23296) üzenetére


Tonyk
veterán

Milyen desktop az, ami csak 50W-ot zabikál fel a hálózatból? (Nehogy azt mond, hogy sdd meg valami U-s Intel :) ) És sok nas is azért jóval 10W felett van. Egy egyszerűbb kétlemezes nas terhelve 16-18W-ot simán megeszik. Nem is beszélve a combosabbakról.
Bár ha a DS118 tényleg ennyi terhelve akkor az elég jó!
PC nyilván függ a benne lévő cpu-tól, videokártyától, memóriától, hdd-k számától, táptól, usb -re aggatott cuccoktól. HDD-k 3-5W, CPU pár 10W-tól akár 100W felett is, memória 2-3W, videokártya megint 10-től sok W-ig.

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#23298) tobias88888 válasza Tonyk (#23297) üzenetére


tobias88888
őstag

Nem tudom mennyire hiteles de ennyit találtam: [link]

Az újabb pc-k már egész keveset fogyasztanak. A gpu-k meg idle módban vannak, alig fogyasztanak. Cpu az ami a legtöbbet eszi, de az meg visszaveszi az órajelet. A normálisabb pc-k szerintem simán 50 alatt tudnak maradni (teljes rendszer, nem csak a cpu): [link]

Szóval szerintem reális a 10 és az 50, de ha van pontos és hiteles mérés, akkor azt megköszönöm :)

[ Szerkesztve ]

(#23299) sequator válasza Tonyk (#23297) üzenetére


sequator
senior tag

A PH CPU tesztekben még az erősebb CPUk is elég keveset fogyasztanak, ha nincsenek komolyabb terhelés (játék, videókonvertálás, stb) alatt. Ryzen teszt teljes konfig teljesítmény felvétele monitor nélkül.
Ehhez még amonitor jön hozzá, szerintem max mégegyszer ennyivel, mérettől függően.
Egy laptop még kevesebbel is beéri, és sokan már azt használnak otthoni gépnek is.
Persze egy kisebb NAS még mindig jóval kevesebbet fogyaszt.

sautia

sequator

(#23300) Tonyk válasza sequator (#23299) üzenetére


Tonyk
veterán

Biztosan igazatok van (mondjuk itt nem notebookról volt szó). Látszik, hogy nagyon-nagyon régen cseréltem gépet. (AMD Phenom 9650)

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen NAS-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.