Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz Alteran-IT #23308 üzenetére
Szenvedés helyett wiki. Terraformmal csináltam a konfigurációt hozzá, szinte egyből ment, látatlanban.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
válasz E.Kaufmann #23206 üzenetére
Nem a böngészők nem szeretik, RFC 6724, az ipv4 előrébb van, mint az ULA a network stacken.
Tegnap még működött...
-
-
válasz E.Kaufmann #23192 üzenetére
Bár kitaláltak volna valamit, hogy ne 32/128 bites számsort, hanem valami megjegyezhető szöveg lehessen azonosító, pl.: router.lan
Tegnap még működött...
-
-
válasz lockdown90 #23180 üzenetére
Szerződésbontással. Abban ugyanis ott van, hogy csak az ő eszközükkel lehet menni rá. Észre is lehet venni, mert nem csak az ONT, hanem a mögötte lévő eszköz is távoli menedzselhető. Más kérdés, hogy észre akarják-e venni, azt nem tudom... Hallottam olyant, hogy pont ők ilyet engedtek is korábban.
Tegnap még működött...
-
válasz Tamarel #23177 üzenetére
Szerintem ez is menne már wifin.
Elsőre nem volt cél, hogy a LANon ne lásson semmit, de az lesz akkor a következő mérföldkő.Nyilván mindenkinek más megoldás kell, nekem most kellett, hogy a Tiken legyen a routing a smart résznek, hogy menjen a wireguard linken át. Másodlagos, hogy látja közben az igazi LAN-t, de szerintem nincs is ehhez kötve, izolálhatnám is. Azt viszont nem tudom, hogy tudna-e több eszközt kezelni, mert van benne NAT.
Tegnap még működött...
-
válasz user12 #23174 üzenetére
Nem tudom már mi volt régen, most sehová se kell VLAN, hacsak nem akarod teljesen leválasztani... De akkor simán mehetne a HGW-vel bridgebe, így csináltam meg elsőnek. Most volt rá alkalmam, hogy tovább fejlesszem.
Most elkezdem jobban tesztelni a funkciókat is, eddig csak elő adásra céloztam.
Tegnap még működött...
-
válasz Tamarel #23172 üzenetére
Nem biztos, hogy értem a kérdést. Logolással és IGMP snoopinggal először egyszerű bridge segítségével lenéztem a multicast groupokat és ha lett volna a VLAN id-t (a régi mintha a 10es ment volna).
Aztán visszaraktam a saját hálózatomra, de persze itt is van neki alternatív DHCP kliens a HGW felé, onnan jön a multicast, az internetes/smart része pedig a pppoe felé.Most pedig visszaellenőrzöm HGW reboot meg minden után, hogy mi a minimum, ami kell neki. És persze, hogy nem csak 10percig.
Utána, ha igény van rá beírom valahova.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
Nem volt egyszerű, de sikerült az új Telekom Android TV-t multicaston átengedni Tiken. Még jó, hogy minden leírás rossz valahogy.
Tegnap még működött...
-
-
-
-
válasz silver-pda #22971 üzenetére
Nem tudom, hogy javították már vagy nem, de saját magát nem tudja menedzselni.
Tegnap még működött...
-
válasz Audience #22868 üzenetére
A WG nem használ RSA-t. Az RSA valóban a prímtényezős felbontás problémájára alapul, de ez nem jelenti azt, hogy a prímszámok próbálgatása (bruteforce?) ne lenne algoritmus. A bruteforce is algoritmus, csak rossz a futásideje... És ez még rekurzív is, hiszen először keresned kell egy prím számot, amivel megpróbálod osztani, amihez ugye a nála kisebb prím számokkal tesztelni kell magát a számot is...
A szorzatukat viszont a publikus kulcs tartalmazza (modulus n), szóval minden megvan, csak nincs rá 2000 éved.Tegnap még működött...
-
válasz Audience #22866 üzenetére
Konkrétum: a mai általánosan használt aszimmetrikus kulcsolási módszerek nem arra alapulnak, hogy "nincs rá algoritmus", hanem arra hogy nem emberi idő alatt lehet kitalálni. Arra nincs megoldás, hogy a probléma egyszerűsíthető legyen egy gyorsabb algoritmusra.
Valójában pedig egyik sem számolható emberi időn belül a másikból, viszont a privát kulcsot tartalmazó specifikációk sokszor tartalmazzák mindegyik komponenst.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
Egy kis színesként: a mondat első fele nem így igaz. A valóságban a privát kulcs tartalmazni szokta a publikus kulcshoz tartozó kriptográfiai komponenst is. Kiszámolni ugyanis pont annyira problémás, mint fordítva. RSA-nál maradva 2 nagy prímszámról beszélünk, aminek matematikailag semmi köze egymáshoz.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
Tippek? Ha ez egy router és nincs forward szabályod, akkor minden általa ismert subnet között routeol... Mikrotikon default az accept.
[link] itt a szokásos leírás hogyan kell nulláról konfigurálni a Mikrotiket otthoni átjárónak.Ha a fentieket is nézem, pl a 20,21,80 port forward, uh. Szereted, ha a kínaiak bejárnak az biztos.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
Minek a Mac cím szűrés?
Ethernet oldalon a portok "lockolhatók", wifi oldalon meg kb értelmetlen, mindenki látja ki beszélget. Jelszó legyen jó, meg a wpa2/3.Port forwardhoz is teljesen feleslegesen állítod az ip címet, könnyen feltételezhető, hogy a digi interfészen 1 ip van, tehát elég az interfész feltétel. Nekem is úgy van, sőt, a lista van megadva, megy a portforward.
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
-
-
Csak hogy legyenek számok is, ajtón (nem légvonalban van) és/vagy 30cm főfalon+szekrény telerakva mögött, 20dBm eirp, szomszéd zavaró jelével (160Mhz szuperjó szolgáltatói eszköz az ajtó felett), 450Mbps. Hap ax3.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
válasz LaCeeN #22666 üzenetére
> Ha router + AP-ban gondolkodtam volna, akkor Ubiquity mellett tettem volna a le a voksom, de 80 nm-re overkillnek erzem.
88nm, és egy hap ax3 a rackben (ez router is) + cap ax a nappali+konyha+étkező közös legjobb pontján... ezek viszik a wifit nálam. Egy is elég lehetne amúgy persze, és le is vannak húzva a teljesítmények, inkább legyen roaming. A ház minden pontján 70dbm-nél jobbak az értékek, ez volt a cél. Na meg hogy ezek az ócska kliensek is tudjanak válaszolni, mert ezt néha elfelejtik, hogy ott nincs 1W sugárzás.
Bár nagyjából letojom a wifi sebességet, csak a laptopokon számít valamennyire, telefonnak édesmindegy, a többi kábelen van (CRS326). A lényeg, hogy stabil legyen, videótelefonálni vagy videózni lehessen az egész ház területén sétálva (aki végzi a háztartásbeli munkát, az tudja miért lehet erre szükség )> 2FA megkerulve mindenhol, nah mondom nagy ertelme van ennek is igy :)
> es ha mar Network Admin-kent dolgozomAkkor tudnod kéne, hogy a cookieban lévő tokenek önmagukban érvényesek rövidebb ideig. Mondjuk egyelőre nem látható nekem, hogy ezt a wifi ap HTTPS-en keresztül hogyan találta ki, de nem is fontos tudnom.
> Ha a klimakban az 50 forintos Wi-Fi modul helyett beraktak volna egy 100 forintosat
Természetesen ez így van, de végül mindig az 50 forintos lesz ott...
> Igy ott vagyok egy elvertem 50K-t es 2 hetet az eletembol, hogy rosszabb Wi-Fi legyen itthon, mint amilyen elotte volt ingyen es 5 perc konfiguracio utan.
> ha mar Network Admin-kent dolgozom, akkor veszek itthonra legalabb egy SOHO eszkozt, ami rugalmassagot ad a beallitasok teren.5 perc konfig volt, hogy ne menjenek az eszközeid egy része. De amúgy is, ha számít a sebesség, akkor nem a 2x2 rádiósok között nézeget az ember. Az, hogy csillagállástól függően éppenhogy megy a kívánt sebesség wifin, azért az sovány nálam.
Szerintem.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
válasz MaCS_70 #22561 üzenetére
Az egész mondat, minden eleme a NEM KELL kategória: "Bridge, hozzá tartozó dhcp szerver, network, pool"
A KELL kategória pedig: Eth1 passthrough, eth2 dhcp kliensNincs kifejtve, de a passthrough egy APN konfig, a helyes APN konfig is KELL.
A Bridge az L2 switch alapvetően. Neked ilyen funkcionalitás NEM kell, mert nincs mit mivel összekötni.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
-
-
válasz Shkiz0 #22437 üzenetére
Ha stabilitás számít, akkor a modemet kell nagyon megnézni. Erről az újról sok tapasztalat nincs, a régiekről van, és elég vegyes. Itt a topikban is van olyan, akinek döglődik a Tik LTE...
Az enyém szerencsére nem olyan, szóval nekem meg jó.De azért a hap lite, meg a hap ax lite ég és föld. Előbbiben ugyan az a SOC, mint az L009... Csak ugye egy új ARM8 stabilnak számít-e.
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
-
-
válasz tothd1989 #22394 üzenetére
Az az Arris sok szempontból hulladék, de a bridge mód nekem évekig betonstabil volt, 2 féle eszközön is. Azt viszont nehezményezte, ha nem közvetlenül dugtam rá a routeremet.
Valamennyire lehetségesnek tartom, hogy ha nem elég mély a network ismereted, akkor nem a Mikrotik rOS lesz a neked való.
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
válasz E.Kaufmann #22237 üzenetére
Mert a Telekom híresen rosszul routeol este a CF felé.
Tegnap még működött...
-
válasz E.Kaufmann #22235 üzenetére
És ugyenem cloudflare?
Egyébként ha erre gyanakszol, használj DoH megoldást, és egyből kiderül.Tegnap még működött...
-
-
Ha a kolléga írását követed, akkor semmit nem kell tenni már a routeren, a helyi cím, amit NATolsz, hívható minden gépről.
Ha nem NATolni, hanem routeolni szeretnéd, akkor 2 út van, ha csak egy PC-n kell, akkor oda is felveheted static route-ként az összekötő AP-t, vagy felveszed az ax2 routing table-be azt a subnetet.
Tegnap még működött...
-
válasz E.Kaufmann #22180 üzenetére
Ltap minivel nekem az első perctől volt ilyen gondom, de végül lecseréltem az USB tápot 9V-ra... Igaz az EC modemes.
Az SXT R az megy most is, nincs kibe kapcsolgatva, abban R11e van.
Tegnap még működött...
-
-
-
-
válasz SirRasor #22137 üzenetére
Sajnos nincs minden benne egy menedzsment eszköz oktatóvideóban. Azt se mondták el, hogy hova kell tenni őket, a papírján is csak a minimum szerepel (tárgyaktól, embertől). Az, hogy az eszköz önmagától tudja kiválasztani a lehető(!) legjobb csatornát magának, még nem jelenti azt, hogy az jó. Gyárilag sajnos ez is teljes erőn dolgozik, ami több AP-s megoldás esetén biztosan nem lesz jó... hacsak nem egy póznáról dolgozol néhány szektorantennával. Ez az egyik legszembetűnőbb dolog. A wifin sajnos osztozni kell mindenkivel, szóval ha bármi bármit sugároz adott csatornán (amit még lehet fogni...), addig minden más csöndben van.
Tegnap még működött...
-
-
-
-
válasz Protezis #22115 üzenetére
Nem érted félre. Bár a fastpath nem switch chipen belüli dolog, de mivel semmilyen ágra nem használhatnál IP szűrést, nyilván egy routert nem lehet úgy üzemeltetni. A Fasttrack is fastpath-ot használ a háttérben, csak kell hozzá a connection tracking. FT mellett is pörgeti a CPU-t rendesen a ROS, senkinek se 0-5% mellett dolgozik.
Nehezen bírta az agyam elengedni, hogy ne lenne képes nagyobb sebességre, ha már ott a 9GBps hivatalos teszt és a 10G link a CPUhoz. Jómagam otthon a CRS326-tal (igen, L3HW) végzem el a piszkos munkát. Ezek szerint okkal kerül ugyanannyiba, mint egy RB5009. Így nagyjából teljesen mindegy mit teszek utána...
Most olvastam el a linket is, amit küldtél utoljára. 1 streamre nézted te is?
A hivatalos teszt egyébként frissült kiadás óta, nagyobb értékek vannak rajta, lehet érdemes FW-t is frissíteni.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
válasz Protezis #22108 üzenetére
Egy dolgot nem értek. Ha van bridge vlan filtering, akkor miért tettél rá IP filtert? Nagyobb belső forgalmat nem kellene a fasttrackre bízni, mert véges számú kapcsolatot tud kezelni.
Frissítve van?
Ha jól láttam (és remélem nincs belőle új rev), akkor egy switch-en vannak a portok, így switch ACL-lel (kb. stateless firewall) tudod tiltani az egyes irányokat. Leírás.U.i: > L3 HW Offloadot sajnos nem tud ez a router, szóval a CPU-n mindenképp átmegy az inter-VLAN routing.
Ez esetben a kommentem vége nem játszik.
Viszont ha nincs IP filter rá téve, akkor fastpath lesz, nem fasttrack.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
-
válasz ekkold #22027 üzenetére
Úgy értem, hogy bármilyen alkalmazás adott hoston, pl ez a port valakinek az eheti random torrent portja.
Van egy felhasználó szintű nevesített auth lépés, majd egy véletlenül is előidézhető lépés. De akár szándékosan, lásd fenti eset.. Ez nem fér össze a fejemben. Persze nem állítom, hogy kritikus hiba lenne, vagy könnyen kihasználható... Habár a te leírásaid sokunknak arany sztenderd.
Ha már itt tartunk, lehetne a php login egyben a mikrotikre is login, akár valamilyen fix átalakítás után. Úgy tárolni se kell.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
válasz ekkold #22022 üzenetére
A hsz. utolsó mondatával arra utaltam, hogy igen, autentikálni azt kell. Jelszót vagy tokent kezelni kell.
De ha nem push irányban gondolkozunk (ha már biztonság, meg DMZ, meg egyéb purdue model), akkor lementheted a felvételre szánt IP-t valahova, amit egy másik script (lehet routerosben is) felolvas, felvesz a listára percenként. Persze ezzel nem feltétlenül lett "egyszerűbb", viszont eltűnik a magic constant port a képletből, amivel amúgy kb bárrmi más is hívhat.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
válasz ekkold #21985 üzenetére
Mivel maga a wireguard csomagjai (amik amúgy UDP alapúak) töredezettségei a benne utazó TCP csomagokra nincs tördezettségi hatással, performancia hatással viszont lehetnek. Valamint úgy látom, hogy az IPv6 is bele van számolva az 1420-ba... azaz ott is lehet mozgástered.
Nem akartam jobban belefolyni, főleg vakon nem. Ahogy @Audience írta, egy jellegzetes MTU probléma jelentkezett, és most is megoldás volt ennek állítása. Egy ideig rendszeres szívásom volt VXLAN hálózaton üzemeltetett VM-eken, hogy a VM 1500as MTU-t látott (mit látott volna..), míg az alattas hálózat 1450-en volt...
Tegnap még működött...
-
-
-
válasz pitiless #21963 üzenetére
Értem, jogos, így automatikusan megy, egyéb script nélkül.
Valószínűleg akkor nem csak a AP-ken állítottad be az interfészeken a Configuration/Manager rész, avagy valamilyen profil zavarhat be a menedzseren... vagy utólag, miután megjelent (és nem dynamicként veszed fel), még állíthattál rajta, vagy ilyesmi... vakon kicsit nehéz tippelni, ezért szoktak exportot betenni a lényeges részről, főleg ha labor környezet.
@Tamarel: örülök, hogy meglett.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
-
-
-
-
-
-
-
válasz Longeye #21802 üzenetére
Ha ez lesz a fő interneted, akkor két irányt javaslok:
- 5G: Yeti home net, itt jár hozzá az 5G router. És ahol van 5G, ott tényleg ad sebesség löketet. Köthetsz persze utána saját routert is akár, nem ismerem mélységében a szoftvert. Ad publikus IPv4-et is (ahogy én tudom).
- 4G: Itt attól függ, hogy milyen környezetbe lesz, de az új LTE6ok minden hasznos sávot ismernek, és 2CA-ba tudnak tenni. (1+3/7/20/28, 3+7/20/28, 7+20/28), lefelé MIMO 2x2. A kintieket ki tudod tenni a ház tetejére/padlásra/akárhova, PoE-n kapja az áramot, kész. Ezeknél nincs ilyen USB, meg sorosport sebesség szenvedés, nem melegszenek szénné, mint az USB stickek. Nálam is éveket ment fő netnek egy sima SXT, itt sajnos nem volt sokáig CA lehetőség sem.Tegnap még működött...
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest