Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1051) AMD Power válasza Rive (#1050) üzenetére


AMD Power
titán

Özvegyi juttatás. Értem. És ezt mi alapján számolják ki? Meddig kapható?

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#1052) deicide válasza pitius (#1048) üzenetére


deicide
veterán

Akkor neked sem éri meg visszalépni...remélem azok maradnak, akiknek sok pénzük van benne és csak a minimálosok áramlanak vissza, hogy nagy pofont kapjon a kormányzat.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#1053) joysefke válasza lajafix (#1036) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

"Évi 360 milliárd az új befizetés, ebből max a feléért vesznek állampapírt + van a lejáró állampapírok megújítása."

1,
Igen, én is pontossan ezekkel az adatokkal számoltam, a befizetések kb fele megy állampapírba.

2,
Én úgy tudom, hogy ha állampapírról van szó, akkor hosszú távút vettek/vesznek leginkább az MNYP-k.

3,
3-4%-os CDS ár megenné a reálhozamot...

"'A garantált (és hatalmas) állampapírkereslet lenyomja a hozamokat (főleg a hosszú lejáraton)'
Mecsoda? a hozamszintre nincs állami előírás."

Nincs, de a biztos vevő jelenléte mindig lefele nyomja az árakat. Az MNYP-nek havi 30Mrd-ot eszközökre kell költenie, melynek egy bizonyos hányada az állami szabályozás miatt állampapír kell legyen.

[ Szerkesztve ]

(#1054) biker


biker
nagyúr

én megnéztem, a 12,évre lett összesen 31%, ami ugye kevesebb, mint évi 2,5%, ami bőszen infláció alatt van :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1055) joysefke válasza viharhozo (#1043) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az állam kibocsát valamennyi kötvényt, a magánnyugdíjpénztáraknak pedig törvényi szabályozás miatt elég sokat meg kell venniük ezekből, ergó az MNYP egy fix és biztos vevő, mely lefele hajtja a hozamot.

Ha az MNYP-k a teljes havi 30Mrd-ból bel- és külföldi részvényt, vállalati kötvényt vennének, akkor magasabbak lennének az állampapírhozamok.

Abban igazad van, hogyha az a havi 30Mrd egyből az államhoz kerülne és az állam ezt a bevételt nem költené egyből el és emiatt kevesebb kötvényt kéne kibocsátson, akkor alacsonybbak lennének a hozamok.

J.

(#1056) joysefke válasza biker (#1054) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Mit néztél meg?

(#1057) joysefke válasza pitius (#1048) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az állam 2009-ben kapott utánnad:

1078596 Ft-ot a munkáltatód 24 %-os TB járulékából
67416 Ft-ot a the TB járulékodból
1076424 Ft személyi jövedelemadót
+ez az amaz több százezer Ft értékben amit nem sorolok fel (EÜ járulék stb)

De ez NEM ELÉG nekik, most még kéne az a szaros 359.532 Ft is. (MNYP tagdíj 2009-re)

J,

[ Szerkesztve ]

(#1058) Rive válasza AMD Power (#1051) üzenetére


Rive
veterán

Ahogy tudom, egyelőre semmi konkrétum nincs. Az eddigi tempó szerint majd jövő év közepe- vége felé lesz róla törvény ;]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1059) Rive válasza biker (#1054) üzenetére


Rive
veterán

Nem az inflációval, hanem a várható állami jutatással kell összevetni: ráadásul a pénztárak befektetéseire vonatkozó törvényeket épp a válság előtt sikerült valamivel rendesebb formába pofozni: plusz az alacsony működési költség egyik feltétele itt a minél magasabb tőke, ami folyamatosan gyűlt a 12 év alatt.

Ja, és az első évben a jelen tőkének csak töredéke került be - ezt is számitásba kell venni.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1060) joysefke válasza biker (#1054) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

milyen képletet használtál?

(#1061) fordfairlane válasza joysefke (#1055) üzenetére


fordfairlane
veterán

Ezt én sem értem. Ha nem lett volna az MNYP rendszer, akkor eleve kevesebb kötvényt kellett volna kibocsájtania a magyar államnak, alacsonyabb lenne a GDP arányos államadósság, így a kamatteher és a kockázati felár is. Emiatt pont, hogy növelte a kamatszintet ez az MNYP finanszírozási szisztéma.

x gon' give it to ya

(#1062) joysefke válasza fordfairlane (#1061) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Én itt arról beszélek, hogy már van MNYP rendszer és ha az MNYP-nak nem írnák elő, hogy mennyit _kell_ állampapírba fektetni (stabilitási vagy milyen portfolió) akkor eleve magasabb lenne az állampapírhozam.

Ha a kutya nem szart volna elkaphatta volna a nyulat, abban a képzeletbeli helyzetben ahol nem hoznak létre MNYP-ket és a befolyó magasabb járulékbevételek (30Mrd/hó) terhére nem jutna eszébe eladósodni az államnak, akkor biztossan alacsonybb lenne a hozam.

J.

(#1063) fordfairlane válasza joysefke (#1062) üzenetére


fordfairlane
veterán

Az MNYP rendszer finanszírozása hiány- és adósságnövelő volt, ez a tény. A többi mind hipotetikus, az a szcenárió is, amit te írtál.

x gon' give it to ya

(#1065) TazLeacher


TazLeacher
nagyúr

Sziasztok!

A helyzettel tisztában vagyok, viszont a gyakorlattal nem. Leírná valaki pár szóban, hogy hogy a legegyszerűbb a magán rendszerben maradni?

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#1066) Rive válasza TazLeacher (#1065) üzenetére


Rive
veterán

Szerintem várd meg az újévet, addigra talán lesz végrehajtási utasitás a tövényhez - addig nem lehet igazán biztosat tudni (meg még azután se, ugye).

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1067) joysefke válasza Rive (#1066) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

polgár tervez, kormány végez :))

[ Szerkesztve ]

(#1068) lajafix válasza fordfairlane (#1063) üzenetére


lajafix
addikt

'Az MNYP rendszer finanszírozása hiány- és adósságnövelő volt, ez a tény. '

dehogy tény, etetik a nagyérdeműt ezzel. A nyugdíjbevételek elég szépen meg lettek támogatva az évek során:
1. az alkalmazotti járulékfizetés felső határa a 2002es 1,5 millió környékéről felment a jelenlegi 7.x millióra. Ebből bizony százmilliárdos többletbevételek jöttek évente.
2. a nyugdíjkassza akkora hiányokat termelt már 5 éve is, hogy a munkáltatói járulékok összegén nem változtattak, de az EÜből vagy 6%ot átpakoltak a nyugdíjkasszába. Ez is százmilliárdok évente.
Mindezek ellenére a hiány nőtt, merthogy a kiadások még jobban nőttek...

Ha elfogadjuk azt, hogy a manyup okozza a nyugdíjkassza hiányát, akkor tudok jóval nagyobb lyukat eredményező akcióról: a munkáltatói járulékok 10%os csökkentése 1998-2002 között jóval nagyobb hiányt okoz ma és ugyanazok csökkentették, akik ma azt mondják, hogy a manyup okoz hiányt ...

Merthogy köztudott, hogy mi okozza a hiányt: ha többet költünk, mint amennyink van.

Rock'n Roll

(#1069) fordfairlane válasza lajafix (#1068) üzenetére


fordfairlane
veterán

Ha elfogadjuk azt, hogy a manyup okozza a nyugdíjkassza hiányát...

Ezt nem mondtam. A nyugdíjkassza hiányát külön nem is érdemes számolni olyan rendszernél, ahol különféle címen keresztfinanszírozások vannak az ellátórendszerek között. Csak annyit állítok, hogy az MNYP rendszer tőkésítése plusz hiányt tett hozzá az egész költségvetési rendszerhez évről-évre, amit ugyanúgy államkötvényekből finanszíroztak. Ez egyébként egészen addig viszonylag működőképes is volt, amíg külföldi forrásokból viszonylag elfogadható áron finanszírozni lehetett, csak hát ebben a tekintetben nagyon megváltozott a helyzet.

x gon' give it to ya

(#1070) TazLeacher válasza Rive (#1066) üzenetére


TazLeacher
nagyúr

:R

Disney Infinity adok-veszek-csere: https://goo.gl/2CPMqH

(#1071) biker válasza joysefke (#1060) üzenetére


biker
nagyúr

milyen képletet használtál?

x^y, mint ahogy illik.
12 évre számolva 1,025^12=1,34, vagyis 34% hozam 12 év alatt az évi 2,5%, tudom, az éves befizetések növekvése miatt nem valós, és a 2007-2008-as bukó is módosítja, én ÁTLAG-ról beszéltem volna.

ha 12 év alatt a hozam nem éri el az éves inflációt, akkor lehet a hozam 34% meg 80%-is, akkor is kevesebb jön ki, mint amit betoltál

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1072) Boxer001


Boxer001
veterán

Mnyp-k küldenek ki mostanság levelet arról, hogy ki hogy áll a befizetéseivel, stb?

(#1073) shteer válasza Boxer001 (#1072) üzenetére


shteer
titán

nem, évzárás után szokták

de én már nem is akarom tudni mennyi gyűjtöttem és azt mennyivel növelte a pénztár - nem nekem, hanem orbánnak

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#1074) shteer válasza Kalandor (#1064) üzenetére


shteer
titán

hihetetlen mértékben folyik a néphülyítés - bottal verném agyon a kedves sötét "nyugdíjvédelmi megbízottjukkal" együtt

..szerintem jónak tűnik

(#1075) joysefke válasza biker (#1071) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Off topic írom, mert nem akarom elvinni a témát.

Totálisan rosszul számoltad a hozamot. Ha kamatoskamatot számolsz, akkor a legapróbb tévedés nagyon elviszi az eredményt.

Ha H a Te MNYP portfoliód 12éves teljesítményéből számított éves átlagos hozam, akkor a következő összefüggés áll fenn:
t(i) = i.-ik tőkebefizetés időpontja évben
T(i) = i.-ik tőkebefizetés mértéke (Tagdíj 94,5 - 95,5%-a megy a számládra, a többit költség)
t(most) = jelen időpont évben
P = portfoliód jelenlegi értéke

P = SUM( T(i) x (1+H/100)^(t(most)-t(i))

A t(most)-t(i) az természetesen tört éveben van, nem egészre kerekítve.

Magyarul: Az összes tőkebefizetésedre külön, külön kell kamatoskamatot számolnod, majd az egészet összesítened hiszen mindegyik befizetés különböző időt kamatozott. Az a havi tagdíjad amit 12 éve fizettél be már 12 éve kamatoskamatozik, tehát azt (1+H/100)^12-vel kell szoroznod. Ami a 3hónapja van bennt, az három hónapja kamatozik, azt (1+H/100)^(3/12) -vel fogod szorozni.

[ Szerkesztve ]

(#1076) joysefke válasza joysefke (#1075) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az a H amit a fenti képlet implikál természetesen nem egyezik az éves publikált hozamok mértani közepével, hiszen az nincs súlyozva a már bent levő tőke nagyságával.

(#1077) biker válasza joysefke (#1075) üzenetére


biker
nagyúr

Miért kell minden hozzászólást doktori disszertaciokent beadnom, hogy ne kössenek bele?
Tudom, le is írtam, nem pontos, de a főbb vonalat megadja
Ezt egy folyamatosan számoló éxcelben lefuttattam, összes befizetés vs teljes jelen hozam vs évi befizetések+aktuális évi infláció
Nem lett túl fényes az sem, akárhogy szepitenenk

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1078) dabadab válasza biker (#1077) üzenetére


dabadab
titán

"Tudom, le is írtam, nem pontos, de a főbb vonalat megadja"

Nem adja meg, mert pont a lényeget sikerült elkeverned: vagyis azt, hogy a MNYP-k reálhozamot értek el. Matolcsy szerint (aki ugye biztosan nem fog szépíteni az adatokon) átlagosan 0,73%-ról van szó, ami egyáltalán nem rossz, tekintve, hogy ebben benne van a kezdeti idők bénázása (akkoriban simán megtörténhetett, hogy csak a mindenféle kötelezően küldendő értesítők postaköltsége meghaladta a befizetést, olyan kevés pénzt irányítottak oda (na meg persze nem volt már meglévő tőke sem)) meg a válság.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#1079) Szizol válasza dabadab (#1078) üzenetére


Szizol
tag

Ha egyáltalán van reálhozam azt már nem lehet rossznak nevezni. Más kérdés, hogy ez úgy jött ki, hogy a válság utáni 2 éves ralliban billentek vissza pozitív tartományba.
Amúgy meg Matolcsy annak idején önként lépett be a magánnyugdíj pénztárba, mivel az ő korosztályának egyáltalán nem volt kötelező. Tehát ő is simán rábízta a pénzét a rendszerre.

(#1080) T 1000 válasza Szizol (#1079) üzenetére


T 1000
aktív tag

Szerintem egy kicsit a kormányzati kommunikáció miatt elfelejtkeztek a lényegről: a MNYP-i megtakarítás az Én pénzem, az Én negatív vagy pozitív hozamommal, amely az Én döntésem alapján az Én általam kiválasztott portfólióban van. Ennyi erővel államosíthatják a betéteket is, ha azok olyan alacsony kamaton ketyegnek hogy nincsen reálhozamuk? Nem a hozam a kérdés, hanem hogy ez az Én pénzem, függetlenül a hozam mértékéről.

Részemről értelmetlenül nézem hogy az emberek vacilálnak a visszalépésen. Süllyed a hajó, és erre a hajóra akarnak mégtöbb embert felrakni...vicces. Én ugyan vissza nem lépek. Eddig befizettem 2,8 millát 6 év alatt, ez most 3,1 milla. Az önkéntesemben is van 2,5. Ha csak annyit rakok félre mint eddig, és életem végéig is csak ennyit keresek, akkor több mint 300 e ft-os nyugdíjam lesz és ekkor még 0 ft hozammal számoltam. Kíváncsi leszek majd akkor (34 év múlva) a visszalépők mennyit fognak kapni....

(#1081) Szizol válasza T 1000 (#1080) üzenetére


Szizol
tag

Igen, persze. Én se értek egyet az államosítással (mert hogy ez az). Viszont nem teremtettek valami rózsás helyzetet a maradni vágyóknak. Továbbra is fizetheted a járulékot a MNYP-ba és az állami alapba is (!) csakhogy onnan nem kapsz vissza semmit, mivel teljesen megvonják tőled az állami nyugdíjat. Nyilván mindenkinek magának kell kiszámolnia, hogy mi éri meg és mi nem, de ilyen feltételek mellett nem hiszem, hogy sok embernek fogja megérni maradni. Persze ez nem véletlen.

(#1082) T 1000 válasza Szizol (#1081) üzenetére


T 1000
aktív tag

Hát ezzel nem értek egyet, a következők miatt: az eddig befizetett 24 % fejében eddig is csak egy ígéreret kaptál. Az sosem volt a te pénzed. A jelenlegi helyzet az, hogy bebizonyosodott: a 24 %-ból Te semmit sem látsz viszont! Jelenleg fizetek 24 %-ot az államba és az nem elég a nyugdíjasoknak. 30 év múlva mi lesz? Fele annyi dolgozó, kétszer annyi nyugdíjas. Szerintem a következő a szitu: akinek normális, tisztességes bejelentett jövedelme van (jellemzően az ő pénzük képezi a MNYP-i vagyon nagy részét), annak nem éri meg visszalépni. Elég csak annyit tenni, hogy maradnak MNYP tagok és a jövő évi Szja "nyereségüket" mondjuk egy TBSZ-be vagy Önkéntes NYp-be tenni. Ezek az emberek biztos nyugdíjra számíthatnak. Az alacsonyabb jövedelműeknek a MNYP eddig sem volt alternatíva, ők azt gondolják hogy csak nyerhetnek a visszalépéssel, talán igazuk is van. Ami mindkét csoportra közel igaz, hogy a befizetett 24 %-ért cserébe Senki de Senki nem tudja garantálni hogy mit kapnak vissza.

Összefoglalva: eddig is fizettem a 24 %-ot és nagy valószinűséggel 34 év múlva kitörlhetem vele, ezután is fizetem a 24 %-ot és biztosan kitörölhetem vele. Arról nem is beszélve, hogy a 3000 milliárdot el fogják tapsolni, az tuti. Mármint azoknak a pénzét akik visszatérnek. Majd jönnek a választások (nyugdíjas koromig még 8), kétlem hogy ne lenne egy kormány, aki majd ezt visszacsinálná (én csakis azokra fogok szavazni). A visszalépőknek akkorra bukó lesz a pénzük, az állami kassza ugyanolyan üres lesz, sőt dúrván mínuszos. Szolgálati időben ugyanott leszek mint egy visszalépő csak addig nekem szépen gyarapodik az egyéni számlámon a pénz, a visszalépők meg akkor fognak rádöbbenni hogy se pénz, se posztó, csak akkor már késő lesz.

A konklúzió: JOBB MA EGY VERÉB, MINT HOLNAP EGY TÚZOK !!!!

(#1083) csibor


csibor
őstag

Nagyjából menyi az a bruttó bér ahol már érdemes a magánnyugdíj pénztárban maradni?

(#1084) Rive


Rive
veterán

Asszem' nem maradt ki semmi.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1085) brownus válasza Rive (#1084) üzenetére


brownus
veterán

:( egyre pesszimistább vagyok...

(#1086) dabadab válasza csibor (#1083) üzenetére


dabadab
titán

"Nagyjából menyi az a bruttó bér ahol már érdemes a magánnyugdíj pénztárban maradni?"

Erdemi valaszhoz sajnos ismerni kellene az elkovetkezendo par evtized torteneseit is, ez meg nem lehetseges.

DRM is theft

(#1087) csibor válasza dabadab (#1086) üzenetére


csibor
őstag

Akkor átfogalmazom. Mi számít jelenleg kis keresetnek Bruttó 130-150K vagy alatta?

(#1088) T 1000 válasza csibor (#1083) üzenetére


T 1000
aktív tag

Szerintem ilyen szintet nem lehet meghatározni. Én máshonnan közelítem meg a dolgot. A szakértők szerint az a fontos, hogy döntsd el, mekkora nyugdíjat szeretnél kapni. Ennek a 120 szorosát kell összegyűjtened nyugdíjas korodra. (ezzel azt feltételezik, hogy az emberek átlag 10 évig fognak élni nyugdíjbavonulásuk után.) Vagyis ha havi 200 e ft-ot szeretnél kapni, akkor 120x200= 24 M Ft-ot kell félretenned. Ebből vond ki a jelenlegi megtakarításaidat pl MNYP, vagy ÖNYP, a fennmaradó összeget oszd el a hátralévő évekkel és hónapokkal. Ez egy leegyszerüsített számítás, nem számol hozamot és inflációt, de nem is lehet mindent belekalkulálni.

A példánál maradva tegyük fel hogy 25 éves vagy, van a MNYP-adba 1 milla és nincs egyébb megtakarításod. Ekkor 40 év alatt kell még 23 m Ft-ot összehozni a 200 e ft-os nyugdíjhoz. ez 23 000 000/40/12= 47 917 ft. Ebből vond ki a bruttó béred 8 %-át és a maradékot kell hozzáspórolnod. A példa kedvéért ha modjuk 350 a Bruttód, akkor annak a 8 %-a 28 e Ft, vagyis még durván egy 20-ast kell félrerakni. A jövő évi adóváltozásnál egy ekkora bér kb 8-9 e ft többletet jelent, durván egy 10e ft-ot kell félretenned és nyugodtan aludhatsz.

Nyílván a havi megtakarítandó összeg függ az elvárt nyugdíj nagyságától, a hátralévő évek számától, a jelenlegi és jövőbeni fizetésedtől és az eddigi megtakarításaidtól is.

(#1089) deicide válasza Szizol (#1081) üzenetére


deicide
veterán

Én továbbra is azt mondom, leszarom, hogy kizárnak, maradok, mert kizárt, hogy az elkövetkezendő 10-20-30 évben (nekem még 31 a nyugdíjig) ne kerüljön vissza az állami rendszerbe is a most kirekesztendő embertömeg.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#1090) glutamin válasza T 1000 (#1082) üzenetére


glutamin
őstag

Teljesen egyetértek. Lassan kezdik egyre többen megérteni, hogy a csak MNYP-be betolt pénz is komolyan versenyképes lehet 20-30 év múlva az akkori állami nyugdíjakkal.

Persze biztosat mondai nem lehet. Mindkét verziónak megvan a maga kockázata.

„When you have money in hand, only you forget who are you. But when you do not have any money in your hand, the whole world forget who you are. It's life.“

(#1091) joysefke válasza T 1000 (#1082) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nagyon jó gondolatmenet, osztom is, csak pár dolog kimaradt.

1,
Eddig sem 24%-t fizettél az államiba, hanem:

24% + 1,5% + ÁFA/SzJA átcsoportosítások, tehát többet.

2,
Picit félek, hogy esetleg a 24%-t elkezdik növelni (Nyugdíjadó), a tervezett 10%-t pedig csökkenteni... Na az lenne a kibaszás és gyanítom, hogy ehhez 2/3 sem kell.

3,
Az államcsőd 8x4 év távlatában egy komoly kockázat (szerintem 100%), ha van egy portfoliód, aminek a fele állampapírban van, akkor az könnyen bukta lehet.

J.

[ Szerkesztve ]

(#1092) Rive válasza joysefke (#1091) üzenetére


Rive
veterán

Az államcsőd 8x4 év távlatában egy komoly kockázat (szerintem 100%), ha van egy portfoliód, aminek a fele állampapírban van, akkor az könnyen bukta lehet.

Viszont van 50% külföldi részvényed, aminek a magyar ára a forinttal ellentétesen mozog ;]
Az alternativ 'befektetés' ráadásul ez esetben ugye totál bukó.

Picit félek, hogy esetleg a 24%-t elkezdik növelni (Nyugdíjadó), a tervezett 10%-t pedig csökkenteni... Na az lenne a kibaszás és gyanítom, hogy ehhez 2/3 sem kell.
Hát ja. Mondjuk ebben semmi ujdonság nincs - ha a kormány meg akar b@szni, akkor megb@sz (vagy el lehet menni).

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1093) lajafix válasza csibor (#1087) üzenetére


lajafix
addikt

Ha a kereseted az igényeidet kielégítit akkor az nem kis kereset. Meg lehet nézni a létminimumot és hogy mekkora bruttó bér kell hozzá. Vagy szimplán azt mondani, hogy a nagy kereset a mindnekori kereseted kétszeresénél indul... :)

Rock'n Roll

(#1094) joysefke válasza Rive (#1092) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

"Az alternativ 'befektetés' ráadásul ez esetben ugye totál bukó."

Pont hogy nem. Attól eltekintve, hogy az utcán az emberek botokkal fogják egymást kergetni és egy darabig semmit sem ér a fizetőeszköz, az állami nyugdíjra az államcsőd nem jelent különösebb csapást, sőtt, hosszú távon szerintem jót is tenne neki:
Arra adtak igérvényt hogy az jövőbeli dolgozók járulékaiből fizetnek majd téged és nem arra, hogy X-Y-Z forint tőkét ilyen olyan amolyan hozammal kifizetnek. Ez az igérvény akkor is ér valamit /hogy mennyit az más kérdés/ ha mondjuk a forintot lenullázzák és bevezetik helyette a kiskrajcárt.

Az állami nyugdíjkassza csak egy újraelosztó kassza, nem halmozódik fel benne eszköz jellegű megtakarítás /államkötvény/ amit egy infláció megsemmisítene.

J.

(#1095) Rive válasza joysefke (#1094) üzenetére


Rive
veterán

Az állami nyugdíjkassza csak egy újraelosztó kassza, nem halmozódik fel benne eszköz jellegű megtakarítás /államkötvény/ amit egy infláció megsemmisítene.
Egy államcsőd nem csak az elszabaduló inflációt jelenti (ma már normális esetben addig, mint anno a pengővel nem jutna el a dolog, SZVSZ), hanem az egész gazdaság padlóra kerülését is jó ideig, illetve az állami ujraosztás átgondolását (jó esetben). Eféléből beszed/kioszt nyugdijasként az adott/várható demográfiai állapotok mellett jól (de akárcsak középsz@rul) kijönni nem lehet (mindazonáltal aláirom: valamennyit tényleg fognak osztani).

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1096) lajafix válasza joysefke (#1094) üzenetére


lajafix
addikt

na persze és higyjük el hogy a jelenlegi szint fenntartásához fizetett 34% járulék majd a + 2 millió nyugdíjasnak és -1 millió foglalkoztatotnak fenntartható felosztó kirovó rendszert eredményez?
Előbb hiszem el az ezeregyéjszaka meséit.

Rock'n Roll

(#1097) joysefke válasza lajafix (#1096) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Igazat adok neked, és az ellenkezőjét sem állítottam ;]

J.

(#1098) T 1000 válasza joysefke (#1091) üzenetére


T 1000
aktív tag

Jól látod, ez mind igaz. Én egy módfelett leegyszerüsített gondolatot követek, sok benne a bizonytalan tényező.

A kirovó rendszer ott bukik meg, hogy az adó csak egy bizonyos mértékig emelhető, azt követően mindenki agresszíven el fog mozdúlni a fekete munka irányába, akkor megb@...tják az adóemelésüket. A jövendő fiatal nemzedék nem fogja a jövedelme 60-70-80 %-át leadózni, hogy legyen mit kifizetni a nyugdíjasoknak. Így a gyugdíjasok max annyit fognak kapni hogy ne haljanak éhen.

Az államcsőddel nem tudok mit kezdeni, ha bekövetkezik és elszabadul az infláció, mindegy miben van a pénzed, milyen hozamokkal, hiszen lehet hogy egy kg kenyér mondjuk 300 e ft-ba fog kerülni és akkor a felhalmozott pénz, zsíros hozamokkal elég lesz mondjuk 8 hónapra....

Az eredeti rendszer alapján ugyebár az állam adta volna a 75 %-nyi befizetés (24 % járulék) után a nuygdíj 75 %-át, a MNYP pedig a 25 % befizetés(8 % járulék) a 25 %-nyi nyugdíjat.
Szerintem következő lesz a forgatókönyv:

A kövcsi kormányok egyike jóváírja a befizetett 24 % adó után a szolgálati időt és mindenki megkapja az eredetileg tervezett összeg 25 %- át (többre nem lesz pénz). Viszont a Mnyp tagok ezt még kiegészítik a MNYP-ban lévő pénzükkel kb 75 %-al.

Idézek a fentebb linkelt írásból:

"Számítások szerint pár évtized múlva az állami nyugdíj az eltartó-eltartott arány romlása miatt mai áron számolva 50 ezer Ft körül lesz, ami a mostani átlagnyugdíj 60%-a"

Szerintem az állami nyugdíj mértéke nem attól fog függni hogy ki mennyit fizetett e, hanem hogy mennyire van pénz. Na mármost ennél többre nem lesz pénz. Vagyis egy állami nyugger majd' éhen fog halni egy MNYP-i tagnak meg esélye van egy 200+-os nyugdíjra.

Ráadásul a MNYP-i tagok az eddigieknek megfelelően hajlamosabbak többet félre tenni, magasabb a megtakarítási hajlam. Az állami nyuggerek meg úgy gondolják hogy az államnak kutya kötelessége eltartani őket. Mire rájönnek hogy sz@r van a pitében Matolcsy meg Selmeczi Gabika már a köztemetőben lesz......

(#1099) joysefke válasza T 1000 (#1098) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az államcsőddel nem tudok mit kezdeni, ha bekövetkezik és elszabadul az infláció, mindegy miben van a pénzed, milyen hozamokkal, hiszen lehet hogy egy kg kenyér mondjuk 300 e ft-ba fog kerülni és akkor a felhalmozott pénz, zsíros hozamokkal elég lesz mondjuk 8 hónapra....

Ez így nem igaz, külföldi részvények, de még az ésszel összeválogatott magyar részvények is jó védelmet nyújtanak _szvsz_ a magyar állam fizetésképtelensége ellen (addig amíg nem államosítják őket) legalábbis jobbat mint egy állampapír. Ezért tartom hülyeségnek, hogy hosszú távon ennyi állampapír van a MNYP portfoliókban.

Az állami nyomda meg kifelyezetten profitálna egy államcsőd esetén, ha minden héten új címletet kellene nyomtatni :))

J

(#1100) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Ez is egy jó cikk, arról, hogy mely reformokat nem szeretné elkezdeni a kormány (adórendszer/szociális támogatások/nyugdíjrendszer/egészségügy). Írnak benne a Selmeci által szemrebbenés nélkül behazudott, de valójában nem létező egyéni számlákról is:

"A jó célt is hiteltelenítik a kormány rossz megoldásai" - interjú Mellár Tamással

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.