Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#351) csibor válasza g@bo (#349) üzenetére


csibor
őstag

Ha ma meghalok 2 gyerek örököl utánam,ha holnap visszalépek,és holnapután halok meg 1 forintot nem kapnak.

(#352) g@bo válasza Kobe (#339) üzenetére


g@bo
nagyúr

a pénz a legrosszabb megtakaritás hosszú távon. ha most lenne elég feles gempám, és választási lehetőségem, hogy tegyem a pénzem brókernet befektetésekbe és ők nyugger koromra megszaporázzák, vagy ugyanennyi léért kapnék vecsésen 400 négyszögöles telket 80nm új házzal, akkor egy fillért se látna tőlem a brok!net, mondjuk amúgy se. :P

amúgy vastagon teszek a nyugdijra, mert a korhatár állandó tologatása, a simlizés, magyarország tróger helyzete alapból aggasztó. inkább pattanék le innen a büdös francba ( család miatt most, még nem lehet ) és élj a mánap alapon vakargatnám össze a manit, amit ha úgy alakul földbe plus ingatlanba tennék /öreg napjaimra/.

(#353) Ivan15 válasza Ivan15 (#350) üzenetére


Ivan15
senior tag

Nincs kötelezö MNYP a nemeteknel. Konretan igy nez ki ez a piller:

Munkavallalo B fizetese --> Tarsadalombiztositasi jarulek --> Betegbiztositok --> Deutsche Rentenversicherung (100%ban allami).
(A masik reszet reszet a betegbiztositok a Munkaügyi közp.-ba utaljak)

bocs, az elöbb elcsuszott az egesz, talan igy nem fog

(#354) g@bo válasza csibor (#351) üzenetére


g@bo
nagyúr

kapnak 1 millát..... valszeg örülnének neki, vehetnek belőle egy rozzant suzukit, és a többit elbulizhatják.

köss életbiztositást, és ugyanúgy kapnak lét, ha ez megnyugtat. ;]

viszont az államnak most jobban kell az a sokszor 1 milla, amiből kimászhat a xarból, vagy elodázhatja.......... ha nem lopják el, talán mehet jó dolgokra is, most.

később meg kitudja mit ér a hüjére inflált ócska forint... :U

(#355) csibor válasza g@bo (#354) üzenetére


csibor
őstag

Hálaistennek,nem egyforma a világnézetünk :R Egyébként van életbiztosításom.Egyébként szeretnék úgy élni vacak 1 millió nem számít.

Konkrétan mire is kell a mnyp az államnak?Idáig még senki nem mondott konkrétumot,számokkal alátámasztva.

[ Szerkesztve ]

(#356) Ivan15


Ivan15
senior tag

persze az is erösen igaz hogy nincs egy egyseges rahuzhato recept a sikerhez. Az ilyen pedig meg igazan modellezni sem lehet. Lehet ebböl az intezkedesböl nagyon jol kijönni, ha a kormany esszel leepit es ugy hasznalja fel a kapott penzt.
100%-ban senki sem tudja megmondani erröl, hogy összesen a vegen igy rosszabb vagy jobb lesz. A kormany döntesein mulik ez.

(#357) MaUser válasza Kobe (#348) üzenetére


MaUser
addikt

Az, hogy az MNYP-k működési költsége csökkent volna erősen khm véleményes. Nézd meg, hogy gyakorlatilag ugyanezen cégekhez tartozó biztosítók minden évben sírnak, hogy milyen veszteséges itt a kgfb piac, aztán az elmúlt három évben gyakorlatilag harmadolódott az összes ismerős díja (kb. 12 autó), amivel végre megközelítettük a szlovák és román kgfb árakat végre. Nem is gondolok bele mekkora pénzt húztak ezek innen ki, miközben papíron veszteségesek voltak...

Na ugyanez megy MNYP szinten is. Ki tudja mennyi pénzt buktak valójában. Én 2008-ban és 2009-ben privát tőzsdei portfóliómmal 16%-ot kerestem mindkét évben adózás után. Ez egy egyirányú piacon (short ezerrel) elég egyszerű még munka mellett is. Az MNYP-m mégis bukott kb. 40%-ot ugyanezen idő alatt. Pedig ott elvileg olyan emberek ülnek akik értenek(?) hozzá, én meg csak egy egyszerű mérnök vagyok....

Az, hogy egy gazdasági szakértő mit nyilatkozik (és főleg mit engednek belőle hallani a média álltal) teljesen irreleváns. Ha itthon tőzsdézel pl. akkor érdemes sokszor az ellenkezőjét csinálni a portfolio.hu-n megjelent, "komoly gazdasági szakemberek" által írt cikkeben javasoltaknak és garantált a haszon. Ne feledd, egy gazdasági "szakembert" sem az érdekel, hogy neked/nekem vagy az országunknak jó legyen, hanem az, hogy neki és az országának. Ezt valahogy itthon mindig elfelejtik a médiában.... Lásd pl. egy francia "szakember" itthon közmű privatizációt javasol, otthon pedig tüntet ellene...

Az, hogy megint mit látunk az EU-s ügyekből az megint más kérdés. Sajnos itt a médiát pártérdekek vezérlik, ezért a féligazságokból kéne valamit leszűrni. Orbán már jó ideje komoly tényező EU szinten (legerősebb frakció alelnöke ugye), ehhez vedd hozzá, hogy az EU még a szlovák nyelvtörvényt is csak akkor volt hajlandó elítélni, mikor az új szlovák kormány kért vizsgálatot az előző ellen. :W Szóval az EU addig nem fog lépni, amíg nem lesz nagyon nagy baj, de eddig szvsz nem olyan vészes a helyzet, mint ahogy a sok index-es bérblogger lefesti. MNYP jelenlegi beolvasztása rossz lépés, de annak létrehozása és jelenlegi formában történő engedélyezése is legalább ilyen hibás lépés volt nemzetgazdasági szinten.

A MNYP-k létrehozásuknál meglévő háttéralkukat jól példázza, hogy még a szintén egy évig elvont befizetések ellen az észt MNYP-k nem lázadoztak, sőt támogatták a kormányt, hogy így is növekedjen az ország stabilitása (hiszen ez lenne nekik is az elemi érdekük), addig itt az előző kormány gyakorlatilag szabad kezet akart nekik adni utolsó lépésként és most is ellenségesen állnak a 14 havi felfüggesztéshez. De ennek mi az oka? Hiszen ők csak pénzt kezelnek, a működési költséget tudnák vonni az eddigi befizetésekből is? Ezen is érdemes gondolkozni...

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#358) MaUser válasza csibor (#351) üzenetére


MaUser
addikt

Ahogy javasolták, köss életbiztosítást. Gyerkőcök esetén mindenképpen érdemes. Jó esetben lehet, hogy egy forintodba sem kerül, mert lehet, hogy alapból van több is a neveden. Például kaphatsz bankkártyához, munkáltató által, még a BKV-n utazva is van, stb. Ezek mind összeadódnak. Érdemes utánanézni, mert lehet, hogy nem is kell kötni mégis gondoskodtál már most is tudtodon kívül a családodról. :K

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#359) g@bo válasza MaUser (#357) üzenetére


g@bo
nagyúr

" Na ugyanez megy MNYP szinten is. Ki tudja mennyi pénzt buktak valójában. Én 2008-ban és 2009-ben privát tőzsdei portfóliómmal 16%-ot kerestem mindkét évben adózás után. Ez egy egyirányú piacon (short ezerrel) elég egyszerű még munka mellett is. Az MNYP-m mégis bukott kb. 40%-ot ugyanezen idő alatt. Pedig ott elvileg olyan emberek ülnek akik értenek(?) hozzá, én meg csak egy egyszerű mérnök vagyok.... "

én ugyan ezt mondtam az otp csajnak..... amúgy te sokkal hatékonyabban, gyorsabban pörgetheted a kis pénzecskéd, mint ők a százmilliárdokat, a bürokratikus és lassú rendszerükkel. :K ráadásul néha megkérdőjelezhető szakértelem mellett. persze a magánember is nyúlhat mellé. ;]

"Hiszen ők csak pénzt kezelnek, a működési költséget tudnák vonni az eddigi befizetésekből is? Ezen is érdemes gondolkozni..."

nem a befizetésekből kellene elvonni, leharapni, hanem a kitermelt haszonból..... tegyen le az asztalra inflációt meghaladó hozamot, mondjuk 5+7%, abból az ővé most 2, amig nincs állami átutalás. :((

[ Szerkesztve ]

(#360) fordfairlane válasza Flashcash (#333) üzenetére


fordfairlane
veterán

Az 5% működési költség egy könyvelési trükk. Működési költség, mikor ezermilliárdokat kezelnek? Még jó, hogy a bankok úgy tudnak nyereséget elérni, hogy nem díjat kérnek a lekötött betétemért, hanem kamatot adnak.

x gon' give it to ya

(#361) csibor válasza MaUser (#358) üzenetére


csibor
őstag

Mintha írtam volna hogy van :U

Majd olyan 8 év múlva visszanézek kinek volt igaz.

(#362) fordfairlane válasza Kobe (#348) üzenetére


fordfairlane
veterán

Ezek csatlakozási, vállalási szerződésekben vannak rögzítve, ez egyoldalú szerződésmódosítás ha úgy nézem, de az EU meg csak ül ölbe tett kézzel.

Nem várhatják el, hogy a nyugdíjjárulékaink az ő társaságaik eredményét növeljék, miközben ők nem üzemeltetnek ilyen rendszert. Nem a KGST-ben vagyunk, hogy Moszkvából diktáljanak ilyen kérdésekben.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#363) g@bo válasza fordfairlane (#360) üzenetére


g@bo
nagyúr

pedig a banknak is van működési költsége, nem? mitöbb, hasznot is termel.... nem is keveset.

a működési költség, egy lopás. nem több. termelje ki a költségét, és biztositson reálhozamot.

a bankok által fizetett 4.5 % os kamat ( cib raiff etc... ) de van aki kevesebbet ad, az inflációt se éri el, ebből még az állam lerabolja a 0.9% os (20) kamatadóját, marad neked 3.6% a mondjuk, a valós infláció fele... :))

" Nem várhatják el, hogy a nyugdíjjárulékaink az ő társaságaik eredményét növeljék "

elvárják, csak nem nyiltan. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#364) fordfairlane válasza MaUser (#357) üzenetére


fordfairlane
veterán

Az, hogy egy gazdasági szakértő mit nyilatkozik (és főleg mit engednek belőle hallani a média álltal) teljesen irreleváns. Ha itthon tőzsdézel pl. akkor érdemes sokszor az ellenkezőjét csinálni a portfolio.hu-n megjelent, "komoly gazdasági szakemberek" által írt cikkeben javasoltaknak és garantált a haszon. Ne feledd, egy gazdasági "szakembert" sem az érdekel, hogy neked/nekem vagy az országunknak jó legyen, hanem az, hogy neki és az országának. Ezt valahogy itthon mindig elfelejtik a médiában.... Lásd pl. egy francia "szakember" itthon közmű privatizációt javasol, otthon pedig tüntet ellene...

A gazdasági sajtó cikkeinek nagy része a tőke szempontjából íródik, egyetértek. Ha az mnyp rendszer a bankok nyugdíjpénztárain keresztül a bankok számára nyereséget termel, akkor a rendszer mellett fognak érvelni. Tök mindegy, hogy nemzetgazdasági szinten van-e ennek az egésznek hozzáadott értéke, vagy csak átfolyatják a pénzeket a társaságokon keresztül (keresztfinanszírozás, amit már írtam párszor :) ), hisz nekik ez megéri.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#365) efge válasza g@bo (#363) üzenetére


efge
aktív tag

legközelebb mielőtt osztod az észt ellenőrizd az adataidat:
aktuális infláció 3.8%

A tűzfal a gyengék menedéke! A bátrak IEt használnak!

(#366) amargo válasza g@bo (#349) üzenetére


amargo
addikt

a nyugdijpénztárak nyervákolása meg csipi a szemem, megkérdezném azt aki a legjobban visit, mit félt, az én befizetésemet, vagy a saját és haverkái jó kis állását, és lecsippentett tuti pénzeket...

Gondolj bele abba, hogy mások dolgoznak az ilyen rendszerekben és a megélhetésükért vannak ott vagy Te mint mondanál anyádnak - aki egy ilyen helyen dolgozik - 2 évvel a nyugdíja előtt - 42 éves munkaviszony után -, amikor az utcára rakják?

Azt gondolom tudod, hogy most a 8% a munkáltatód fizeti az életbiztosítást pedig magadnak kell, de a különbséget leírom: első esetben a nettód nem változik viszont a második esetben a nettód csökken.

MaUser:
Ahogy javasolták, köss életbiztosítást. Például kaphatsz bankkártyához, munkáltató által, még a BKV-n utazva is van, stb. Ezek mind összeadódnak.
Tudnál egy ilyet mutatni, hogy hol adódnak össze? Én eddig az összes szerződésemben azt olvastam, hogy kizárják egymást. Lehet csak félre értettem.

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#367) g@bo válasza fordfairlane (#364) üzenetére


g@bo
nagyúr

" mnyp rendszer a bankok nyugdíjpénztárain keresztül a bankok számára nyereséget termel, akkor a rendszer mellett fognak érvelni "

márpedig termel, és most nem azért nyivákolnak, mert féltik a mi, a te nyugdijad, hanem a kis pénzecskéjüket....

nekem az otp magánynyuggerpt 2008 ban minus 600k t termelt, miközben a havi 2000 ruppót levonta a befizetéseimből, mint működési ktg. :DDD

egyébként, kiknek a kezében van a (magyar) magánnyugdij rendszer? külfüldieknek nem hoz a konyhára igaz? érdekes....

(#368) g@bo válasza amargo (#366) üzenetére


g@bo
nagyúr

a versenyszférában is kivágnak az utcára mint a rongyot, ha úgy alakul, te hol élsz?

orbán 30k embert rúgna vagy rúg ki a közszférából, spórolás cimén, ők mit mondanak?

senkit se érdekel, ez az intézmény nem x y munkahelyéről szól, hanem az én, te megtakaritásodról.

efge, ne kekeckedjél már, ébresztő.. én nem akartam inflációt gerjeszteni, de ha te elhiszed a hivatalos 3.8% ot, akkor nagyon naiv vagy. az én vásárlói kosaramban nem 3.8% a pénzromlás, nekem a benzin, a kenyér, a tej, a hús, a bkv, a upc 10% körül emelget, sőt, a teszkó is egyre drágább, miközben a csodainflációd nem indokolná. :(((

(#369) fordfairlane válasza amargo (#366) üzenetére


fordfairlane
veterán

Azt gondolom tudod, hogy most a 8% a munkáltatód fizeti az életbiztosítást pedig magadnak kell, de a különbséget leírom: első esetben a nettód nem változik viszont a második esetben a nettód csökken.

A hiányt is te fizeted az adódból, ugyanis a nyugdíjrendszerből hiányzik az a 8%, ezért azt máshonnan pótolni kell. Márpedig honnan máshonnan pótolnák? Főként az adófizetők tőkésítik a rendszert (az államkötvények magas kamataiban), nem azok, akik 8%-ot mnyp-be raknak.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#370) fordfairlane válasza g@bo (#367) üzenetére


fordfairlane
veterán

Én nem vagyok bankellenes, tisztában vagyok azzal, hogy a bankok a saját érdekeiket képviselik, illetve a tulajdonosaikét. Én viszont a magamét. :)

x gon' give it to ya

(#371) amargo válasza g@bo (#368) üzenetére


amargo
addikt

a versenyszférában is kivágnak az utcára mint a rongyot, ha úgy alakul, te hol élsz?
Az, hogy én hol élek és anyám hol él az két külön kérdés, én bármikor találok munkát Ő nem vagy szerinted ez így van jól?

orbán 30k embert rúgna vagy rúg ki a közszférából, spórolás cimén
Nyilvánvalóan így teremt munkahelyeket. De lehet csak felfogás kérdése és a kirúgás is lehet új munkahely.

fordfairlane:
A hiányt is te fizeted az adódból, ugyanis a nyugdíjrendszerből hiányzik az a 8%,
Miért hiányzik? Én nagyon jól tudom, hogy ezt a hiányt én fizetem meg - mindenhol 2x-en is -, holnap bejelithetik, hogy 1 éven keresztül nem kapsz fizetést, mert hiány van. Ír és mond, hogy ezt miért ne tennék meg?
A kérdésem az lenne, hogy milyen haszna van ennek, azon kívül, hogy légből kapott hitegetéseket kell megfinanszíroznom megint. Mint írtam én ennél önzőbb vagyok, hogy higgyek a mikulásban.

De kérlek olvasd már el még 1x a mondatomat, mert ha Neked tényleg mind1, hogy kevesebb lesz a fizetésed, akkor bár én is rendelkeznék olyan fizuval.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#372) MaUser válasza amargo (#366) üzenetére


MaUser
addikt

Hmm, most gyorsan átfutottam a gépemen gyorsan elérhető három különböző életbiztosításom szerződését (bankkártya, céges, mnyp), de egy helyen sem írja, hogy kizáró ok lenne térítésre, hogy másik is biztosító is téríti a kárt. Vagyoninál van tilalma a többszörös biztosításnak (ettől még lehet több biztosításod ugyanarra, csak majd a bíróság dönti el a mennyi a valós biztosítási összeg, ha a biztosítók sokallják a kifizetést), de ez hogyan jelenne meg emberéletnél? Itt emiatt akárhány életbiztosítást köthetsz: [link] Amennyiben nem így lenne, kérem javítson valaki.

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#373) amargo válasza MaUser (#372) üzenetére


amargo
addikt

Nos én tényleg csak azért kérdezem, mert akkor az öröklődési tényezőt ki is lehet zárni a mnyp előnyei közül.

Most én is bele néztem a lapjaimba és életbiztosításnál nem találtam - csak olyannál, aminél egybe van, valamilyen más vagyontárgyi biztosítással - ilyen kikötést.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#374) fordfairlane válasza amargo (#371) üzenetére


fordfairlane
veterán

De kérlek olvasd már el még 1x a mondatomat, mert ha Neked tényleg mind1, hogy kevesebb lesz a fizetésed, akkor bár én is rendelkeznék olyan fizuval.

Egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi a fizetésem, de a társadalombiztosítás deficitjét 12 év alatt sem sikerült eltüntetni. Azt látom, hogy ez a nyugdíjrendszer a mostani mnyp konstrukcióval fenntarthatatlan, csak idő kérdése, hogy valaki hozzányúljon. Tudom, hogy többen azon a véleményen vannak, hogy sok a potyautas, és ki kéne szórni őket, mindenféle kompenzáció nélkül, csakhogy ezt senki nem csinálja meg, kvázi (politikailag is) kivitelezhetetlen.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#375) AMD Power válasza amargo (#373) üzenetére


AMD Power
titán

Ezek után már nem lesz örökölhető vagy mi?

(#376) amargo válasza AMD Power (#375) üzenetére


amargo
addikt

A magánnyugdíjad örökíthető, amit az államiba fizetsz az nem.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#377) AMD Power válasza amargo (#376) üzenetére


AMD Power
titán

Ez az egyik fő ok amiért nem szeretnék belépni az államiba! :W

(#378) biker válasza AMD Power (#377) üzenetére


biker
nagyúr

egy magánnyugdíjpénztár bármikor bezárhat, becsődölhet, vagy elb...hatja a pénzedet, ez jó?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#379) Flashcash válasza biker (#378) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Nézzük mondjuk az elmúlt 10 évet összehasonlítva az állammal.

Az állam működésénél sokkal kevesebb tényleges szabályzó van, nincs garanciaalapjuk sem talán ezért volt úgy pont 1 éve, hogy az állam fizetésképtelenné vált és az IMF mentette meg őket. Melyik nyugdíjpénztár ment csődbe ebben az időszakban konkrétan?

Az elb@szni a pénzt témára meg inkább nem írok semmit, de mégis szerinted az MNYP-ben összegyűjtött 2800milliárd FT-al mi fog történni, vagy minek neveznéd az évekig 100milliárdokért folyósított gázártámogatást, a 13. havi nyugdíjat, a 800ezer rokkantnyugdíjast a többi hülyeségüket?

A jelenlegi magyar államot felelős gazdának nevezni még egy rosszul működő MNYP-vel szemben is elég meredek téma. Ha meg esetleg fejlesztenének is az MNYP rendszeren (amit ugye ebben az országban nem szabad) akkor labdába sem rúghat.

[ Szerkesztve ]

(#380) AMD Power válasza biker (#378) üzenetére


AMD Power
titán

Nem! De ha én mondjuk 45 évesen felfordulhatok amire valljuk be a jelenlegi életszínvonal mellett ami ebben az "országban" van bármikor bekövetkezhet akkor legalább a kölykeim ,családom lásson már valami pénzt abból amit összegyűjtöttem "öreg" éveimre és az állam húzzon belőle hasznot! :U

[ Szerkesztve ]

(#381) DopeBob


DopeBob
addikt

Békekölcsön

Nem tudom olvaste e már valaki, nem nagyon bírom a pasit, de most egyetértünk

MZ/X

(#382) MaUser válasza Flashcash (#379) üzenetére


MaUser
addikt

Az MNYP-vel szembeni optimizmus egyik alapvető hibája. Lásd fentebbi hozzászólásom. Államcsőd esetén az MNYP-ben (forintban) tárolt megtakarításod is ugyanígy semmis (ha €-nk lenne, ez érv lenne de addig nem). Ha mindenképpen biztosra akarsz menni, akkor egy € számlát kell nyitni egy külföldi országban, mert ugye itthon az € számlára is csak forintban van a betét garancia.

A gázártámogatást a megfagyás elleni védelemnek nevezném: hányan is fagytak meg tavaly a gázártámogatott lakásukban, mert így sem bírták fizetni a gázt? A nyugdíjasok és a rokkantnyugdíjasok száma azért szépen csökkenésnek indult az elmúlt években, lásd az indexes topikot erről.

A magyar állam eddig nem volt jó gazda, de az állam alapvetően az, ezt kellene felfogni. Egy cég soha nem fogja a te érdekedet előnyben részesíteni a saját hasznával szemben. A megoldás nem az, hogy lázongunk fórumokban és bérblogolunk az indexen az MNYP-k védelmében, hanem a demokrácia adta lehetőségeket kihasználva változtatni kell a rendszeren. Pl.: mikor beszéltél választott képviselőddel az általad említett problémákról?

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#383) DopeBob válasza biker (#378) üzenetére


DopeBob
addikt

Milyen érdekes felvetés, hol is van az a pénz, amit a zemberek 40 éven keresztül fizettek az államnak? :DDD Ja, hogy nincs és ezért most elszedik másét. Az a baj, mire én nyugdíjas leszek, már nem tudnak kitől elvenni, amit viszont én befizetek az elkövetkező 30 évben, azt folyamatosan kiszórják másnak, hurrá

MZ/X

(#384) Integra válasza biker (#378) üzenetére


Integra
titán

a döntés joga a tied, az enyém, vagyis az egyéné.
az ENYÉM és nem az államé, meg holmi kiskirályé.
ez ilyen egyszerű. itt csak ennyiről van szó, semmi másról.
minden más, csak hablababla és körítés, mind tudjuk, hogy ez a pénz elfog tűnni.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#385) amargo válasza MaUser (#382) üzenetére


amargo
addikt

mikor beszéltél választott képviselőddel az általad említett problémákról?
Jogos, írok is levelet.
Kíváncsi vagyok a véleményére - noha kételkedem, hogy ezt megkapom, inkább valami betanított szöveg lesz.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#386) Flashcash válasza MaUser (#382) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Az MNYP-vel szembeni optimizmus egyik alapvető hibája. Lásd fentebbi hozzászólásom. Államcsőd esetén az MNYP-ben (forintban) tárolt megtakarításod is ugyanígy semmis (ha €-nk lenne, ez érv lenne de addig nem). Ha mindenképpen biztosra akarsz menni, akkor egy € számlát kell nyitni egy külföldi országban, mert ugye itthon az € számlára is csak forintban van a betét garancia.
Ez a kijelentésed nem teljesen felel meg a valóságnak, más működésű MNYP rendszer is kialakítható, de erről már korábban tettem be cikket.

"A gázártámogatást a megfagyás elleni védelemnek nevezném: hányan is fagytak meg tavaly a gázártámogatott lakásukban, mert így sem bírták fizetni a gázt? A nyugdíjasok és a rokkantnyugdíjasok száma azért szépen csökkenésnek indult az elmúlt években, lásd az indexes topikot erről."
Te valamit ebben a témában nagyon nem értesz, vagy egyáltalán nem ismerted a magyar gázártámogatási rendszert. Itt nem arról a célzott támogatásról beszélünk amely a kisjövedelműekhez kell hogy eljusson. Hanem a totálisan elcseszett évekig alkalmazott magyar megoldásról amellyel szó szerint milliárdokat égettek el a semmibe és nem a rászorulók, ahelyett hogy az energiafelhasználás csökkentésére költötték volna el ugyanezeket a forrásokat.
Vagy te mivel indoklod amikor kis és nagyfogyasztók alanyi jogon kaptak gázártámogatást és erre az állam elszórt 2006-ban 200milliárdFT-ot.

A magyar állam eddig nem volt jó gazda, de az állam alapvetően az, ezt kellene felfogni. Egy cég soha nem fogja a te érdekedet előnyben részesíteni a saját hasznával szemben. A megoldás nem az, hogy lázongunk fórumokban és bérblogolunk az indexen az MNYP-k védelmében, hanem a demokrácia adta lehetőségeket kihasználva változtatni kell a rendszeren. Pl.: mikor beszéltél választott képviselőddel az általad említett problémákról?

Remélem a fenti szöveget nem rám értetted, mert ha igen akkor nagyon hamar el foglak küldeni melegebb éghajlatra. Ha már ilyen bérblogolást emlegetsz ezekkel a választott képviselőd majd segít neked szövegekkel óvatosan bánjál mert gyanús leszel. :))
Egyébként én is egyetértek azzal, hogy nem kellene mondjuk össze vissza hazudozni az állami rendszerről, meg az MNYP-ről sem az MTV-n gyakorlatilag minden adásban.

(#387) MaUser válasza amargo (#385) üzenetére


MaUser
addikt

Levélírás tényleg felejtős, de képviselői fórumon (régebben voltam ilyenen, azt hiszem most is kötelezőek) érdemes nekik szegezni a kérdést (előtte persze fel kell készülni ezerrel). Amíg ilyen viszonylag emberi méretű választási körzetek vannak, addig vidéken elég egyszerűen meg lehet győzni a képviselő urakat/hölgyeket, hogy csináljanak valamit. Ha annyit elbírsz érni, hogy legalább támogatóan hőbörögjön a hallgatóság, akkor nyert ügyed van. ;)

[ Szerkesztve ]

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#388) amargo válasza MaUser (#387) üzenetére


amargo
addikt

Valahol a lényeget is leírtad, sajnos arra időm nincsen, hogy ebből felkészüljek..
Ezt csak így lehet csinálni és ezt jól tudják. Tapasztalatból írom, hogy a hőbörgés mit sem ér.. lásd: Velencei-tó kapuja..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#389) fordfairlane válasza MaUser (#382) üzenetére


fordfairlane
veterán

A magyar állam eddig nem volt jó gazda, de az állam alapvetően az, ezt kellene felfogni.

Na most attól még nem lesz jó gazda, hogy 14 havi mnyp befizetést államosítanak, méghozzá látható kártérítés nélkül. A legnagyobb baj ezzel az egészben, hogy a levegőben lóg a dolog, nem tudni, mi lesz a kompenzáció, sem azt, hogy 14 hónap múlva milyen új rendszer születik. Szóval megértem a felháborodókat is, abszolute jogos a felháborodásuk.

x gon' give it to ya

(#390) AMD Power válasza DopeBob (#383) üzenetére


AMD Power
titán

Erről nem is beszélve. Még egy ilyen ország nincs ezen a földön.. itt meglehet tenni bármit!!

(#391) MaUser válasza Flashcash (#386) üzenetére


MaUser
addikt

Persze, hogy lehetne csinálni más rendszerű MNYP-t, de a végén úgyis eljutunk odáig, hogy az a legjobb, ha az egyén döntheti el hány felé és hogyan rakja félre az MNYP-re szánt összeget, vagyis semmi szükség MNYP-kre.:) Legjobban annak örülnék, ha mindenki eldönthetné, mire rakja félre a pénzét, de ezekhez csak meghatározott esetben nyúlhatna hozzá (halál, nyugdíjkorhatár elérése, stb.). Tudom, bilibe lóg a kezem.

Gázár: ha jól tudom már vagy három(négy?) éve nem alanyi jogon jár, hanem csak igénylés alapján a rászorulóknak (a linkelt cikk több, mint öt éves!) Ezzel spóroltak valamennyit, ugyanakkor elkezdődtek a fagyhalálok és a budapesti téli szmog. (A környező településeknél szinte mindenki visszaállt a fa és széntüzelésre, persze ezekből is az olcsó és ezerrel kormoló fajtákat veszik az emberek, mert erre futja. A legnagyobb röhej, hogy a városházán meg nem esett le, hogy jé, mindig a leghidegebb napokon van csak olyan részecskeszint, hogy szmogriadót kell elrendelni és erre basztatni kezdték az autósokat. :W)
Abban egyetértek, hogy a szigetelést is kéne támogattatni ezerrel, de családi házak esetén ez alapból együtt jár az ablakok cseréjével, ami egy családi háznál 1-2mFt-os tétellé teszi a teljes szigetelést. Eddig erre volt néhány milliárd minden évben, de csak 30%-ot térítettek, amit ráadásul csak a számlák bemutatása után adtak oda, azaz egyébként is kellett, hogy rendelkezz a teljes összeggel. (Arról nem beszélve, hogy speciális magyar vonásként, a 30%-os támogatás 5%-ossá változott az építőipar áfához való viszonya miatt.) Ha mondjuk 0%-os hitelként kihelyezhető lenne évi 100-200mrd és a támogatás is legalább 50% lenne, akkor lenne értelme. (Ez érdemben még csak mindig 25-30%-os támogatás az áfatrükközések miatt.)

Bérblogger: ne vedd magadra, mert gyanús leszel. :D Azokról az Indexes újságírókról (bár én nem hívnám őket így) és megmondóembert játszó szabadbölcsészekről van szó, akik névvel a világ minden kincsért sem vállalt blogjaikon sírják el folyamatosan bánatukat a jelenlegi kormány bármely intézkedése ellen. (lásd: ha nincs adócsökkentés az a baj, ha van adócsökkentés van az a baj és egyébként is minden baj.) Jópár pénzt kap ezért, de persze mind független, csak valahogyan mindig rettegnek attól, amit éppen a Fidesz csinál. (Sokszor persze igazuk is van, de ugye aki háromszor farkast kiállt...)

A lázongást viszont rád is értettem. Mivel demokráciát építünk (izé próbálunk), annak megfelelően kell eljárni. Egy képviselő sem fogja tudni az elefántcsonttornyában (tisztelet a kivételnek), hogy mit is akarnak a választói valójában. Lásd a mostani cécót az alkotmánymódosítás miatt. Az emberek 90%-át nem érdekli, ha cserébe visszaveszik a pénzt, ellenben megy a blog-os, facebook-os virnyákolás ezerrel ellene, meg gondolom megnyomnak három like-ot is érte, de arra egyetlen hős blogger sem venné a fáradtságot, hogy összeszedjen a körzetében párszáz, esetleg ezer támogató aláírást és azzal elmenne a képviselőjéhez... Ahh, na elnézést, kidühöngtem magam. :B

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#392) MaUser válasza amargo (#388) üzenetére


MaUser
addikt

Sok sikert az szervezethez! Tudom, hogy sokszor nehéz és egy idő után a család/munka mellett nem marad rá idő. Bence mindenesetre támogatva. ;)

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#393) Flashcash válasza MaUser (#391) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

A gázár témájában én csak pár egyszerű dologra gondoltam az elvesztegetett milliárdok kapcsán:
-sokáig alanyi jogon járt mindenkinek (nagyfogyasztónak is) hiszen a gázárba beépítve kaptad
-több-száz milliárdot pazaroltak el rá

Ez egy jó példa arra, hogy az állam képtelen hatékonyan felhasználni a forrásokat, de ezernyi más esetet is sorolhatnánk erre. A fenti esetben nyilvánvaló, hogy az energiahatékonyság javításával sokkal nagyobb eredményt lehetett volna elérni mint a gázár mesterségesen alacsony szinten tartásával. (amivel az adott időszakban elérték, hogy senki nem nézte a megvásárolt készülék hatásfokát, többet fűtött az állam pénzén mint amire feltétlenül szüksége volt, nem csinált hőszigetelést az olcsó gáz mellett stb.)

(#394) Kobe válasza Flashcash (#393) üzenetére


Kobe
veterán

azt nem is teszem hozzá, hogy a gázártámogatást direkt érvényesítették pl a villanyszámlában....legalábbis eonos villanyszámláknak van egy olyan (jelentős, nem jelentős, ki ki döntse el) tétele, ami valójában a gázártámogatást jelenti. Vagyis aki villanyt használ, de gázt nem, az (is) fizeti mások gázát.....ami nonszensz kicsit :)

(#395) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Visszatérve az állami rendszerre, sokan azt hiszik, hogy a jelenleg ismert feltételrendszer alapján kapják meg a nyugdíjukat majd ők is. Éppen ezért nem is igazán foglalkoznak vele, hogy csak az állami rendszerbe vagy vegyes rendszerben vannak-e.

Az állami rendszer pedig várhatóan egyre szigorúbb lesz ami azt jelenti, hogy szigorítják a nyugdíjba lépés feltételeit (korhatár, ledolgozott évek száma), és csökkentik a szorzókat is (kifizethető pénzek), illetve nem lineárisan veszik figyelembe a befizetett járulék nagyságát. (aki sokat fizetett be nem kap arányosan magasabb nyugdíjat)

Ez a nyugdíjszámítás módszerét meghatározó törvény, amely már 2013-tól változtatásokat tartalmaz, amit egyszerűen össze lehet hasonlítani a régi rendszerrel a 2013-tól életbelépő szigorításokat a Ratkó generáció (kb.200ezer nyugdíjas) miatt vezetik be:

Az 1997. december 31-ét követő és 2013. január 1-jét megelőző időpont között megállapításra kerülő öregségi nyugdíj

12. § (1) Az öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati időtől és a figyelembe vehető havi átlagkereset összegétől függ. Ezek alapján az öregségi nyugdíj összege
szolgálati idő havi átlagkereset
év százaléka
10 33,0
15 43,0
20 53,0
25 63,0
30 68,0
35 73,0
40 80,0

A 2012. december 31-ét követően megállapításra kerülő nyugdíjak esetében:
szolgálati idő havi átlagkereset
év százaléka
20 33,00
25 41,25
30 49,50
35 57,75
40 66,00

2025-ig fokozatosan 65 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár (1960-ban születettek esetén 68 év az átlagos várható élettartam)

-a szocialista rendszerben egy nyugdíjast három dolgozó tartott el
-most 3,7millió munkavállaló 3millió nyugdíjast tart el
-a jövőben pedig azt várják, hogy a nyugdíjasok száma meg fogja haladni a munkavállalók számát

-Kérdés, hogy erre a szabályalkotók, hogyan fognak reagálni a jövőben, és mire lesz képes a felosztó/kirovó rendszer egy ekkora változásnál. Sokakat pedig joggal az érdekel, hogy a bejelentett jövedelmük után befizetett járulékukat mennyire veszik figyelembe.

degresszió:
A nyugdíj megállapítása előtt a kiszámított átlagkereset egy erőteljes csökkentésen is keresztülmegy (degresszió). Ennek megfelelően, ha a 2006. december 31-ét követő és 2008. január 1-jét megelőző időponttól megállapításra kerülő saját jogú nyugellátás alapját képező havi átlagkereset 202 000 forintnál több, akkor

- a 202 001-230 000 forint közötti átlagkereset kilencven százalékát,
- a 230 001-259 000 forint közötti átlagkereset nyolcvan százalékát,

Nyílván ha nagyon sok nyugdíjasnak kell fizetni és nagyon kevés munkavállaló tartja el őket, akkor a "magas"jövedelműektől egyre többet kell majd levonni, hiszen sokkal több embernek kell a megélhetéshez elegendő nyugdíjat fizetni.

(#396) fordfairlane válasza Flashcash (#395) üzenetére


fordfairlane
veterán

-a szocialista rendszerben egy nyugdíjast három dolgozó tartott el
-most 3,7millió munkavállaló 3millió nyugdíjast tart el
-a jövőben pedig azt várják, hogy a nyugdíjasok száma meg fogja haladni a munkavállalók számát

Az a helyzet, hogy ez ellen a magánnyugdíj rendszer sem ad igazán védelmet, de legalább meg lesz az az illúzió, hogy nem az állam nyelte le a felhalmozott pénzt, hanem a piac.

x gon' give it to ya

(#397) Flashcash válasza fordfairlane (#396) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

-az MNYP-t nem érinti a degresszió
-örökölhető ha végül a szigorítások miatt nem tudod teljesíteni a nyugdíjba vonulás feltételeit

Akkor konkrétan miért is érinti rosszul az MNYP-t ha megfordul az eltartottak és az eltartók aránya, és ebben az esetben a piac miért nyeli le a felhalmozott pénzt?

[ Szerkesztve ]

(#398) fordfairlane válasza Flashcash (#397) üzenetére


fordfairlane
veterán

Azért érinti őket, mert a reálgazdasági folyamatok alól semmilyen rendszerrel nem menekíthetők ki nagy tömegek, márpedig a reálgazdasági folyamatok abba az irányba mutatnak, hogy egyre kevesebben dolgoznak, és egyre több lesz az eltartott.

A pénztárak esetében például a pénzük egy része befektetésként államkötvényekben, másik része részvényekben, kisebb hányaduk különféle eszközökben van. Ha a korfa miatt kevesebb lesz a belépő, akkor a pénztárak kénytelenek lesznek folyamatosan eladni a papírjaikból, és az az adott papír piacán kínálati piacot teremt, folyamatos értékcsökkenést előidézve. Ez ellen nem igazán lehet szabályokkal védekezni. Ha olyan szabályokat hoz az állam, ami ezt lehetetlenné teszi, akkor pénztárak fognak csődbe menni.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#399) biker válasza Flashcash (#395) üzenetére


biker
nagyúr

ismét jó példa a néphülyítésre, és lázításra, egy apró szó kihagyásával.

most 40 év után 80% a nyugdíj, 2013-tól meg 66%, a qrva élet, menjek tüntetni?

nem, inkább olvasok, és tájékozódom, és rájövök, hoppá, a nettó 80%-a most, a bruttó 66%-a akkor.

ugye, mennyivel másabb így?

jó lenne tisztán és pontosan idézni!

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#400) Flashcash válasza fordfairlane (#398) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Szerintem a valóságban ennél jóval összetettebb a helyzet.

-a korfa miatt kevesebb belépő az 20-25 év alatt jelentkezik, ez még a magyar piacon sem teremt kezelhetetlen kínálati nyomást, ha esetleg nemzetközi piacokon is részt vesznek majd a jövőben ott pedig főleg nem (pont a hazai folyamatok kompenzálása, a több pilléren állás miatt ilyen tervek is voltak)
-a két rendszer között az arányokat kell figyelni, ha vesszük pl. egy teljes bejelentett bérrel dolgozó és egy minimálbéres nyugdíjszolgáltatását, az állami rendszernek mindenképpen el kell tartani ez utóbbi réteget is, az MNYP-nek a befizetett összeggel kell tudnia elszámolnia, persze nem mindegy kinek a szemszögéből figyelem a rendszert

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.