Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1851) tildy válasza Polllen (#1850) üzenetére


tildy
nagyúr

Én nem vagyok meglepődve. Azon lepődtem volna meg, ha az otp nem nyal be a kormánynak.

Amúgy többen írta kötelező mnypről, ezt találtam:

A munkavállalóknak 1998. január 1. és 1999. augusztus 31. között volt lehetőségük arra, hogy a társadalombiztosítás mellett egy magánnyugdíjpénztárt is válasszanak, így az I. pillérnél bemutatott nyugdíjjárulék, a jogszabály szerint meghatározott arányban a társadalombiztosításhoz és egy magánnyugdíjpénztárhoz kerül befizetésre.

Ez alapján úgy tűnik, hogy anno nekem sem volt kötelező belépni. (99. májusban szerződtem) Mondjuk egy percig sem bánom.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1852) amargo válasza tildy (#1849) üzenetére


amargo
addikt

Többek között ezért is írtam az OTP-ről azt, amit..
Pont az OTP volt az elején, aki fűt-fát beléptetett - olyat is, akinek nagyon nem érte meg!, mert kellet a kvóta.. mindig is híres volt a félretájékoztatásról.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#1853) Polllen válasza tildy (#1851) üzenetére


Polllen
nagyúr

Igen és utána mindenkinek kötelező... :U

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1854) tildy válasza Polllen (#1853) üzenetére


tildy
nagyúr

Csak a pályakezdőknek.:U

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1855) TheShow válasza tildy (#1854) üzenetére

Én is úgy tudom, hogy a rendszer kialakításakor húztak egy határt, hogy x éves emberek dönthetnek, mert nem biztos, hogy megéri nekik a magányugdíjpénztári tagság. Alatta viszont mindenkinek kötelező. Nyilván az ezután pályakezdőknek is kötelező.

(#1856) Alex91 válasza tildy (#1849) üzenetére


Alex91
félisten

Februarban meg majd hoznak egy olyan torvenyt, hogy a manyupbol visszalepok ertekpapirjait a nemzet bankja, az OTP fogja kezelni es ertekesiteni. (Termeszetesen jutalek es sikerdij elleneben :DD.)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1857) Alex91 válasza radamsky (#1848) üzenetére


Alex91
félisten

Apám élettársának van két lánya mindkettő hivatalnok, és mindketten átmennek az államiba, mert jo pozicioba vannak és nem akarják elvesziteni a melohelyüket, ennyit a szabad választásrol

Igen, talan az a legszomorubb, hogy ujbol felni kell ebben az orszagban...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1858) Alex91 válasza TheShow (#1855) üzenetére


Alex91
félisten

Akik mar dolgoztak, es fizettek jarulekot azok donthettek, hogy maradnak allamiban, vagy atlepnek a manyupba. Es azt is probaltak elmondani, hogy kinek nem eri meg, kinek erdemes elgondolkozni rajta, es hogy kinek erdemes a manyupba menni. (Parszor bizonyos eletkor felett szinten engedtek kesobb a visszalepest az allamiba.) Tehat senkinek se tartottak "fegyvert" a fejehez, nem koteleztek, hogy atlepjen. Adtak eleg idot a gondolkodasra, es probaltak is elmagyarazni, hogy mirol is van szo. (Es nem naponta valtoztattak az allaspontjukon.) Mondjuk a mostani "fulkeforradalmarok" mar akkor is megfurtak a rendszert, amikor hatalmon voltak.

Az ujonnan munkaba allokat valoban koteleztek, de ugye vagy akarunk reformot, vagy nem akarunk...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1859) Thunderzolee

"Diákként nyári munkából szerzett jövedelmed befektetéséről meggyőz édesanyád, hogy tegyétek félre egy kamatozó számlára, és amikor eléred a 18. életévedet, vesznek belőle neked egy motort. Rakod is félre a pénzt, és várod a 18. szülinapod, de édesanyád 17 . szülinapodon bejelenti, hogy nagyon síkosak az utak országszerte , emiatt az egész országban sok homokot kell szórni, így a félretett pénzedből vett 3 köbkilométer homokot és véletlenszerűen szétszórták az országban. A lényeg, hogy most már biztonágosabbak az utak és kevesebben csúsznak el. Jah és kapsz egy papírt, amiben az áll, hogy amennyiben a családod megengedheti magának, természetesen kapsz egy motorbiciklit 18. születésnapodra, de nagyon nem úgy néz ki, hogy matchboxnál nagyobb méretű lenne.

Édesanyád szerint jövőbeli extrabevételt a család onnan várhatja, hogy a homokszórás miatt kevesebb öreg néni csúszik el a jégen és ez valamiképpen hatást fog gyakorolni a család anyagi helyzetére. Viszont most karácsonyra kapsz néhány tábla csokit is az eddigi kamatokból.

Persze választhatod azt is, hogy inkább megtartod a pénzt, de ebben az esetben a jövőben neked kell fizetni az élelmezésedet és a családi hűtőbe nem nyúlhatsz bele."

Idézet innét:
http://logout.hu/bejegyzes/bada_bing/dontesek/friss.html#rel_msgs

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#1860) tildy válasza Alex91 (#1858) üzenetére


tildy
nagyúr

Alex mondja jól.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1861) Füleske válasza Alex91 (#1858) üzenetére


Füleske
addikt

Hát nem tudom , én 98 végén kezdtem dolgozni , ha 3 hónap múlva nem mondok fel azt se tudom hogy van magánnyugdíjpénztár. Akkor kezdték keresni amikor leszámoltam , majd engem kérdeztek róla én meg azt se tudtam miről van szó. Bementem az egyik biztosítóhoz , kitöltöttem egy papírt és a második munkahelyemen már manyup tag voltam.
Természetesen az első munkahely is hivatalos , bejelentett , adózott keresetet adott.
:F

(#1862) Alex91 válasza Füleske (#1861) üzenetére


Alex91
félisten

munkavállalóknak 1998. január 1. és 1999. augusztus 31. között volt lehetőségük arra, hogy a társadalombiztosítás mellett egy magánnyugdíjpénztárt is válasszanak, így az I. pillérnél bemutatott nyugdíjjárulék, a jogszabály szerint meghatározott arányban a társadalombiztosításhoz és egy magánnyugdíjpénztárhoz kerül befizetésre.

Na, akkor ezek szerint neked se volt meg akkor kotelezo... Vagy mi a gond?

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1863) Füleske válasza Alex91 (#1862) üzenetére


Füleske
addikt

Nincs gond , csak én azt hittem hogy 98 - ban már kötelező volt a dolog. Köszi , akkor ezért nem szóltak.

(#1864) vallas


vallas
senior tag

Egy újabb elemzés: [link]

.............IHB-MBM............. Let's Go MAVS!

(#1865) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Üdv, hosszú idő után először internetközelben:

2x kellet a szaros maradási nyilatkozatot kitültenem a XIII-kerben, mert a dec 21-én leadott nyilatkozatomat nem fogadták el, telefonon hívtak, hogy menjek be újra nyilatkozni, így 4.-én mégegyszer nyilatkoznom kellett. Betűről betűre meggegyezett a két formanyomtatvány :), csak a dátum volt érdekes...

(#1866) Rive


Rive
veterán

Váci út, reggel a nyitásra várók cirka fele (~10-12 fő) volt MNYP-ügyben. Az ügyintézés echte magyarosch: kapsz nyilatkozópapirt, töltsd ki három példányban. Sorszámot majd akkor adnak, ha kitöltötted. Aztán, ha a sorszámot olyan ablakhoz hivják be, ahol van rendes gép, nyomtató, akkor a papirt rögtön szét is tépheted: az ügyintéző beirja a TAJ számot, a gép feldobja az adatokat, néhány kattintás, nyomtat, itt kell aláirni, három példányban.
Akkor kell a saját kitöltésű példány, ha nem efféle ablakhoz kerülsz.

Mindennel együtt ca. öt-nyolc perc.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1867) joysefke válasza Rive (#1866) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Még 21.-én amikor a törvény sem volt meg, készítettem egy formanyomtatványt, hogy majd ezzel megyek nyilatkozni (nem tudtam, hogy a Nyugdíjfolyosító készült-e formanyomtatvánnyal). Gondoltam beleírok még ezt-azt. A második bekezdés az érdekes.
hosszú tanakodás után végül aláírták és bevették a papírt a saját formanyomtatványuk mellett.
Tudom, hogy nevetségesenek hat (kicsit az is) de legalább jeleztem, hogy kártérítési igényem van, így egy esetleges követelés nem évül el (olyan hamar)

Magánnyugdíjpénztár tag Neve/Címe: XXXXXXXXXX
Anyja leánykori neve: XXXXXXXXXXXXX
Született: XXXXXXX
Társadalombiztosítási Azonosító Jele: XXXXXXX
Személyi igazolvány száma: XXXXXX
Magánnyugdíjpénztár neve: OTP Magánnyugdíjpénztár, 1051Budapest, Mérleg u. 4.
XXXXXXXX
1. Nyilatkozat magánnyugdíjpénztári tagságról
A 2010 év végi, a magánnyugdíjpénztárakat érintő törvényi változásokkal kapcsolatban a következő nyilatkozatot teszem:

1, Kijelentem, hogy 2010 év után is folytatólagosan magánnyugdíjpénztár tag maradok, a magánnyugdíjpénztár-számlámon a múltban felhalmozódott megtakarítások kezelésével és befektetésével továbbra is a személyemmel mindenkor szerződésben álló magánnyugdíjpénztárat bízom meg.

2, Továbbá kijelentem, hogy nem áll szándékomban a magánnyugdíjpénztári számlámon felhalmozott tőkét és kamatait állami kezelésbe adni.

2. Nyilatkozat kártérítési igényről
Kijelentem, hogy 2010 év végi a magánnyugdíjpénztárakat érintő törvényi változások a választópolgári akaratommal ellentétesek, korlátoznak a magántulajdonhoz illetve az öngondoskodáshoz való jogomban, ezért a személyemet ért forintosítható anyagi károk után az állammal szemben a következő kártérítési igényt fogalmazom meg:
2.1 Kártérítési igény az elterelt 14 hónapnyi magánnyugdíj-pénztári tagdíj után
Az állam által az APEH mint közvetítőszerv segítségével 2010 november és 2012 január között elterelt összessen 14 hónapnyi magánnyugdíjpénztári tagdíjamat (illetve az azt kiváltó munkavállalói TB járulékot), illetve azok kamatait az elterelési időszak végével a magánnyugdíjpénztári számlámon írják jóvá. Az összessen 14 hónapnyi elterelt tagdíj (illetve az azt kiváltó munkavállalói TB járulék)után az adott időszakra az MNB által megállapított alapkamat kétszeresét kívánom büntetőkamat formájában felszámolni.

2.2 Kártérítési igény a munkaadói TB járulék (2011-től TB Adó) után
A fent nevezett szabályozás értelmében 2011-től a MNYP tagok a befizetett munkáltatói TB járulék (2011-től TB adó) után nem szereznek nyugdíj jogosúltságot, mely ellentétes az egyenlő bánásmód elvével és hátrányos megkülönböztetést jelent a MNYP tagokkal szemben. A személyemet ért erkölcsi és anyagi kár okán kártérítést követelek, továbbá követelem az egyenlőtlenség megszüntetését.
3. Nyilatkozat körülményei
A nyilatkozatot a magánnyugdíjpénztár tag a helyi Nuygdíjfolyósítási igazgatóságon nyújtja be, mely három példányban kerül aláírásra. A kövezkező személyek kapnak másolatot a nyilatkozatból:
• Nyugdíjfolyósítási igazgatóság
• Magánnyugdíjpénztár tag [XXXXX]
• Magánnyugdíjpénztár tag munkáltatója

A magánnyugdíjpénztári tag kötelezi magát, hogy munkáltatóját öt naptári napon belül postai úton vagy személyesen az aláírt nyilatkozat formájában tájékoztatja.

________________________________ ______________________
XXXX, nyilatkozatot tevő MNYP tag Nyugdíjfolyósítási igazgatóság

(#1868) joysefke válasza Mercutio_ (#1818) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nagyon jó gondolat, megfordult az én fejemben is :)

(#1869) amargo


amargo
addikt

A rokkantnyugdíjról is lemondanak a pénztártagok, nem lemond! Hanem kényszerül lemondani! Nagy különbség..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#1870) joysefke válasza Polllen (#1838) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

választhatnak

(#1871) Flashcash válasza amargo (#1869) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Könnyebben szerezhet rokkantsági-nyugdíjjogosultságot az, aki kibújik az adózás alól, mint aki pénztártag marad de tisztességesen adózik. A kasszákat választók csak piaci alapú biztosításokkal védekezhetnek egy esetleges baleset miatti pénztelenség ellen.

Erre szoktam én mondani, hogy igazi adócsaló, korrupt, banánköztársaság törvénye.

(#1872) fokukac


fokukac
nagyúr

még egy feltétel, amit eddig rosszul tudtam:

"Öregségi nyugdíjra jogosultság szempontjából kizárólag az 1998. január 1-je előtt folytatott felsőfokú tanulmányok idejét lehet figyelembe venni szolgálati időként."

Óhh, jeee, a legjobb generáció mi vagyunk, az tuti :)
mikor is kezdtük az egyetemet, '98. szeptember 1-jén? :U :- )
ez azért vicces, mert 6 éve dolgozom. ha ehhez hozzájött volna még 5 év, arra talán már járna valami az államiból is, még így jogfosztottan is.

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#1873) fokukac válasza Flashcash (#1871) üzenetére


fokukac
nagyúr

szánalom. komolyan mondom, szánalom.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#1874) Mercutio_ válasza fokukac (#1873) üzenetére


Mercutio_
félisten

Azt nem értem, mitől vannak ennyire bef*sva, ha tényleg olyan kevés lesz a maradó, vagy ez a szokásos kicsinyes bosszú a tévedhetetlen nagytestvértől?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#1875) tildy


tildy
nagyúr

No , gyerekkel otthon levo anyukat is elkuldtek a kovetsegrol...

fokukac :szinten zenesz. 98ban kezdtem az ELTE-t.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1876) bobsys válasza tildy (#1875) üzenetére


bobsys
addikt

Mondom en. Otthon meg kell irni a papirt 20-30 dollarert/fontert/akarmiert csinaltatni egy pecsetet, otthon lepecsetelni es kesz.

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#1877) Tibord


Tibord
senior tag

Sziasztok.

Lenne egy pár kérdésem.

Ha esetleg valahol volt előbb akkor elnézést de nem nagyon tudtam visszaolvasni.

Most akkor valaki le tudná nekem írni, hogy pl.: 200.000Ft-os bruttó fizetésnél mekkora rész az ami (ha maradok) a magánnyugdíj-pénztári számlámon valóban meg is fog jelenni?
Ha lehet pontos % hogy ez hogy jön ki.

Mi az a 24% amit nem kapok meg? Ez most a (jelen esetben) 10% nyugdíjjárulék 24%-a vagy pedig a 200.000Ft 24%-a? Mert ez nekem nem tiszta és ugye nem is mindegy :S

És végül valaki le tudná írni, hogy a már említett bruttó fizetés mellett mekkora a különbség 2010 és a jövőbeni befizetés között?

u.i.: Mint gondolom az látható nem vagyok a téma szakértője csak egy 25 éves fiatal.

Válaszotokat előre is köszönöm.

Emlékszem a tavalyi nyárra. Egy szerda délután volt.

(#1878) Flashcash válasza fokukac (#1757) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Most olvasom a Világgazdaság oldalán, hogy ez az ábra azóta úgy módosult, hogy 2 millió munkavállaló azaz több mint 52% már csak minimálbér után fizet járulékot. Szerintem a mostani MNYP lépésekkel könnyen elérhetővé válik a minimálbér vagy kevesebbet bevallók arányában akár a 60% is.

(#1879) Polllen válasza vallas (#1864) üzenetére


Polllen
nagyúr

Azokkal a fizukkal én se sokat vacillálnék. :)


Tibord

A 200.000 forintod 10%-a fog az mnyp-be kerülni, vagyis 20.000 forint havonta. Ez fog hozamot termelni úgy 40-45 évig, ha mnyp-ben maradsz.

A 24%-t megint csak a bruttó béred után fizetik, de a közhiedelemmel szemben, az soha sem volt a tiéd. Ezt befizetted az állami kasszába és cserébe jogosult voltál állami nyugdíjat kapni. Ez most úgy változik, hogy továbbra is fizeted a 24%-t, de cserébe nem kapsz semmit, és mivel átkeresztelték járulékról adóra, így nem is kell nekik.

Tehát, ha MNYP tag maradsz, a mindenkori bruttó béred 10%-a fog havonta befolyni az mnyp számládra. Az, hogy ez mennyi lesz 40 év múlva... Erős jóslás. Beütöttem neked egy kalkulátorba a következő értékekkel:

3%-s infláció
5%-s hozam
3%-s éves béremelés(tehát csak az inflációt tartja)
várható élettartam 85 év
70 éves korban mész nyugdíjba és most 200k van a számládon:
Mai értéken a havi nyugdíjad 109.530 forint. (2011-s adózással számolva a 200k bruttó olyan ~133k netto)

Hogy hol van a buktató a számolásban? Nem tudjuk mennyi lesz a tényleges infláció, nem tudjuk, hogy mennyi lesz a fizud tényleges emelése és nem tudjuk a pénztárad ténylegesen mekkora hozamot hoz. Ennél járhatsz sokkal jobban és járhatsz sokkal rosszabbul is. Pl. ha csak 4 % hozamot hoz a pénztárad és minden más változatlan marad, már csak havi 83k-ról beszélünk. (6%-s hozammal pedig 145k)

Azt hogy mennyi lesz az állami nyugdíjad, ha nem maradsz, végképp nem tudjuk megmondani, még csak megbecsülni sem, hiszen gyökeresen át akarják szervezni.

Ami mentőöv lehet a maradóknak, az hogy mégis csak idővel majd elismerik a szolgálati időt az állami nyugdíjhoz. És ugye nem rég csöpögtették a hírt, hogy a maradóknak mivel nem gyarapodik a szolgálati idejük, így egy esetleges súlyos betegség/baleset miatt kialakult rokkantságnál nem jogosultak rokkant nyugdíjra.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1880) Calogero válasza Tibord (#1877) üzenetére


Calogero
addikt

És végül valaki le tudná írni, hogy a már említett bruttó fizetés mellett mekkora a különbség 2010 és a jövőbeni befizetés között?

[link]

(#1881) Polllen válasza Polllen (#1879) üzenetére


Polllen
nagyúr

Kicsúsztam a szerkesztésből... Szóval a maradok hivatalosan jogosultak lesznek rokkant nyugdíjra, de a számítás alapja a ledolgozott évek után elismert szolgálati idő. Na ez pont nem lesz meg, hiszen nem gyarapodik.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1882) Tibord válasza Polllen (#1879) üzenetére


Tibord
senior tag

Nagyon köszönöm a gyors válaszod.

Végre érthetőbb egy kicsit a dolog.

Csak pár szót szólnék hozzá.

Én ahogy kivettem a dolgot nagyjából ez az az arány amit állami nyugdíj esetén is várható (~70%).

Természetesen arról a szép álomról már rég lemondtam hogy (ha megélem) csak a kötelező nyugdíjból meg tudok élni. Előtakarékosság, önkéntes nyugdíjpénztár, stb.

Ja a rokkantságiról annyit, hogy édesanyámat pár éve 2 gerincműtét után lerokkantották (60 valahány százalékra) 30 éves munkaviszony után és kapott 16.000Ft-os rokkant-nyugdíjat :F

u.i.: Esetleg meg tudod adni a kalkulátor linkjét?

Emlékszem a tavalyi nyárra. Egy szerda délután volt.

(#1883) erdoke válasza deicide (#1801) üzenetére


erdoke
titán

Nekem bőven 5M fölött van bent, de eszembe se jutott maradni. Az egy kulcsos SZJA-val és 3 gyerekkel annyival emelkedik a nettó jövedelmem, hogy kényelmesen tudok az önkéntesbe pakolni, és még marad is bőven a tavalyihoz képest. Kb. ezt hívják öngondoskodásnak, nem pedig azt, amikor kötelezően kell előre meghatározott összeget fizetnem, amit olyan hitellel pótol ki a központi költségvetés, ami után nagyobb kamatot fizetünk, mint a MNYP hozama. Nonszensz, ugyanis magasan átlag fölötti befizetőként az utóbbit is én fizettem az SZJA-ból, ÁFA-ból, tehát mindenképpen buktam a bolton, mert elszedték a bruttó fizetésem több, mint felét. A szokásos érveket (költséghányad, valódi verseny hiánya a pénztárak között, stb.) nem is kell sorolnom.
Ha komolyabb összegű (100+e) reálhozamot utalnak át, akkor azt rögtön továbbítom is az önkéntes pénztárba, egyébként meg le vannak ejtve.

A legjobb aláírás a héten

(#1884) Mercutio_ válasza erdoke (#1883) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ilyen jól keresel, vagy ilyen kevés munkaviszonyod van, hogy visszamégy az államiba, és lemondol az 5milláról?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#1885) Polllen válasza Tibord (#1882) üzenetére


Polllen
nagyúr

Itt a link:Tildy posztja

Egy dolgot még nem mondtam bár talán nincs is jelentősége. A 24%-t a munkáltató fizeti utánad, a 10%-t viszont a bruttó fizetésedből vonják le.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#1886) Flashcash válasza erdoke (#1883) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Az önkéntes pénztár milyen garanciákkal rendelkezik?
Van rá valamilyen OBA jellegű védelem mint ami a banki betétekre vonatkozik?

(#1887) erdoke válasza Mercutio_ (#1884) üzenetére


erdoke
titán

Jobban járok, ha nem fizetem utána a hitelek kamatait. Akinek komolyabb összeg van a kötelezőben, az mind jobban jár az egykulcsos SZJA-val, még gyerekek nélkül is. Aztán meglátjuk, miféle öngondoskodást valósít meg belőle...

@Flashcash
Nem tudom, utána kell nézni, de adókedvezményt ígértek.

@Mercutio_
Van még legalább 27 évem a nyugdíjig.

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#1888) Thunderzolee

Fészbúkon összejött pár cikk a különböző "kormányellenes" csoportokban:

Nem akarták elfogadni a Stabilitás féle nyilatkozatot:
http://www.vg.hu/penzugy/megtakaritas/nyugdij-nyilatkozat-az-onyf-a-pszaf-re-mutogat-es-viszont-337835

http://index.hu/gazdasag/magyar/2011/01/10/nyugdijugy_nyilatkozhatunk_hogy_kenyszerbol_valtunk/

http://hvg.hu/gazdasag/20110108_stabilitas_magannyugdijpenztaar

A Portfolio végzett egy kis közvéleménykutatást:
http://www.portfolio.hu/gazdasag/nyugdij/vallomas_nyugdijugyben_a_penztarak_partjan_az_elemzok.143823.html

Végre megszólalt a Stabilitás is:
"Nem igaz, hogy az állam garantálja a nyugdíjakat"
"A pénztárak nem folytatnak agitációt a maradás mellett, mivel úgy vélik, a döntés nagy felelősséggel jár, és számos egyéni szempontot kell figyelembe venni, tehát mindenkinek magának kell mérlegelnie. Annyit azért lehet segíteni, hogy hamarosan egy kalkulátort indul be a pénztárszövetség honlapján, amellyel ki lehet számolni, hogy egy-egy tag esetében mi az optimális megoldás, a kilépés, vagy a maradás."

És hogy mennyire veszteségesek a MNYP-ak 2010-ben:
http://www.vg.hu/penzugy/penzugyi-szolgaltatok/lehet-realhozam-a-nyugdijkasszaknal-337764
(Nincs valakinek hozzáférése?)

Azért az AB álláspontján lehidaltam.. :(((
http://hvg.hu/itthon/20110110_magannyugdij_ab_beadvanyok

Akik pedig maradni szeretnének, egy civil kezdeményezés:
Alakult egy Facebook csoport:
"Megyünk maradni - zenés sorbanálló piknik a Fiumei úton"

Az emberek sokfélék, de van két dolog a világon, amit biztosan senki nem szeret: ha elszedik a pénzét, és ha hivatalokba kell járnia.
A hírekből mindannyian tudjuk, hogy magánnyugdíj-célú egyéni megtakarításaink csak akkor maradnak a magánnyugdíj-pénztárunknál vezetett számlánkon, ha erről, a 2010. december 23-i kormányrendelet alapján, személyesen nyilatkozunk a Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság kijelölt ügyfélszolgálatain 2011. január 31-ig. Ha ezt elmulasztjuk, a tulajdonunkat képező eddigi megtakarításaink átvándorolnak a nagy közös állami kasszába.

Az emberek sokfélék, de van néhány dolog a világon, amit biztosan mindenki szeret: a derűt, a kellemes társaságot, egy tál meleg ételt és egy pohár forró italt a téli hidegben; és szinte bizonyos, hogy mindenki szereti a zenét. Ezért úgy döntöttünk, hogy 2011. január 20-án ügyfélszolgálati időben – a sorbanállást megédesítendő – zenés pikniket szervezünk a Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Fiumei úti épületénél.
A rendezvényt barátaink önzetlen anyagi támogatásából finanszírozzuk.

Időpont: 2011. január 20.
reggel 8:00-tól – délután 17:00-ig
Helyszín: Budapest, Fiumei út 19/a
(a Budapest Fővárosi Kormányhivatal, Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság ügyfélszolgálata előtti szabad terület)

Lesz: forró tea, egy tál lencse, élőzene és DJ, dohányzásra kijelölt hely, nemdohányzásra kijelölt hely; beszélgetés, éneklés, tánc, szóval reményeink szerint egy jó buli, na...

Nem lesznek: politikai lózungok, beszédek, pártjelvények.

Várunk mindenkit. Elsősorban azokat, akik úgy döntöttek, maradnak magánnyugdíj-pénztári tagok, de eddig még nem nyilatkoztak erről.
Az ő várakozásukat szeretnénk megédesíteni a gyűlölt hivatali ügyintézés közben. És természetesen várjuk azokat is, akik nem tagjai semmilyen magánnyugdíj-pénztárnak, vagy még tagok, de lemondtak a befektetésükről, vagy nem mondtak le róla, de már megtették nyilatkozatukat. Azaz: várunk mindenkit, aki nagyjából a föntebb felsorolt dolgokat szereti, illetve nem szereti.

Igen, őket is.

Kérjük, ha megtisztel bennünket jelenlétével, gondoljon arra, hogy nem a Fiumei úti ügyfélszolgálat munkatársai találták ki a magánnyugdíj-pénz-tári megtakarítások államosítását. Következésképpen a rendezvénynek semmiképpen sem célja, hogy az ő munkájukat megnehezítsük – fontos tehát, hogy kulturáltan mulassunk. Ennek feltételeit igyekeznek megteremteni a szervezők:

Nádori Lídia (műfordító)
Somogyi Gábor (belsőépítész)
Szüts Miklós (festőművész)

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#1889) Thunderzolee

Dr. Kolláth György alkotmányjogász rádiónyilatkozata, amelyben röviden és velősen elsorolja, mely alapvető emberi jogokat sért a magánnyugdíjpénztári tagságról teendő nyilatkozat.

http://klubradio.hu/data/files/20110110_kollath.mp3

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#1890) Mercutio_ válasza erdoke (#1887) üzenetére


Mercutio_
félisten

Bocs, de mi köze az egykulcsos SZJA-nak az MNYP tagsághoz?
Az egykulcsos adott, az MNYP pedig egy másik dolog.
A hiteleket meg egyáltalán nem értem hogy jönnek ide :(

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#1891) Thunderzolee válasza Mercutio_ (#1890) üzenetére

Én értem amit mond.
Bár nem értek egyet vele.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#1892) erdoke válasza Mercutio_ (#1890) üzenetére


erdoke
titán

Egykulcsos SZJA vs. kötelező MNYP = valamit valamiért. Egyikből finanszírozzák a másikat, és a végén jobban járok. Miért hőzöngenék?

Hitelek: Valamikor ('98-ig) a MNYP-ba fizetett pénzek az állami nyugdíjrendszerbe futottak be. Akkor egy tollvonással elirányították, viszont nem határoztak meg fix költségvetési pótlást, pl. hogy az ÁFA emeléséből kell finanszírozni az így kiesett bevételt, ezzel felborították a (felosztó-kirovó) nyugdíjrendszer egyensúlyát. Egyszerűen csak a nagy kalapból (SZJA, ÁFA, céges adók, stb.) mindig kipótolták az éppen kifizetendő nyugdíjakat. Ezzel nem is volt gond, amíg elfogadható feltételekkel jutott az állam hitelekhez, de az utóbbi években oda jutottunk, hogy a MNYP-ak működésének eredője (= összes befizetett pénzre vetített reálhozam) lényegesen rosszabb lett, mint amennyi kamatot fizettünk a miatta felvenni kényszerült plusz hitelre. Mivel a MNYP-ban jelentős vagyont parkoltató ill. a hiteleket törlesztő réteg nagyjából azonos, az egésznek nyilván nem sok értelme van, ha a felszámolással több pénz maradhat a zsebemben. Arról nem is beszélve, hogy a MNYP-i vagyon nagy része szintén államadósság (állampapír), ahol az állam gyakorlatilag a pénztártagnak tartozik. Végeredményben 70-80 %-ban pont úgy az államtól függ a MNYP-i nyugdíjam, mint az állami...
Érdekesség, hogy most lényegesen több fog nálam maradni, mint amit a meglévő befizetések után járadékként kapnék, aminek viszont 2013-tól nincs meg a fedezete, ha folyamatosan nem lesz 2 % fölötti gazdasági növekedés. Szerintem az utóbbi kérdésről érdemes vitázni, nem a kötelező MNYP-akról...

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#1893) amargo válasza erdoke (#1883) üzenetére


amargo
addikt

Három év múlva mi lesz? Vagy onnantól, amikor a 3 gyerek után nem kapsz már ekkora adókedvezményt?
Ezek szerint rendben van, hogy 34% fizetsz az államnak továbbra is és cserébe talán kapsz valamit?
Aláírom az öngondoskodás az, amikor mi teszünk félre. Ezek alapján egy pofont adsz neki, mert állításod szerint is a kedvezmények miatt léped meg, ami 27 évig kifog tartani?

Egy kérdésem lenne még, bár tettem már fel: a járulékfizetés felső határát nem piszkálják meg?

Szerk:
Amennyiben a mnyp és az állami között egyenlőségjelet tudsz rakni, akkor tényleg nincs értelme az egésznek?

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#1894) erdoke válasza amargo (#1893) üzenetére


erdoke
titán

Valós probléma, hogy a politikai garnitúrával együtt mindig annyit változik a feltételrendszer, ami a hosszú távra tervezésnek teljesen keresztbe tesz. Elég csak visszagondolnom az elmúlt évekre, amikor a gyerekek (és minden más) után járó adókedvezményt szépen sorban kirángattak a lábam alól. Ezzel sajnos nem tudunk mit kezdeni.
Nem kalkulálok nagy adókedvezménnyel 2014-en túl, bár a 2013-tól tervezett valós 16 %-os SZJA-val a jelentősége komolyan csökken (mivel az adóalapból vonhatod le, de azzal a 16 %-tól vonsz el ugyebár). Mindazonáltal azt gondolom, magának a nyugdíjrendszernek, a nyugdíjak hosszabb távú biztonságának is alapvető szükséglete, hogy adófizető állampolgárokat gyártsunk és neveljünk. Korrekt felismerésnek tűnik, hogy ezek általában olyan családban nőnek fel, ahol a szülők is tisztességes adófizetők...

A MNYP szinte ugyanúgy az államtól függ, hiszen nagyrészt az állam tartozásáról kiállított elismervényeket gyűjtögeted benne, ráadásul az állam vállalt érte rendkívül gáláns kezességet. Maguk a pénztárak csak tárnák szét a kezüket állami garancia nélkül, ha beütne a krach. Példáért nem kell messzire menni, 2008-2009-ben elég komoly veszteségeket könyveltünk el sokan, és ha minden úgy marad, kb. akkora lutri a világgazdaság egyensúlyában és prosperálásában bizakodni, mint a magyar államban.

"állításod szerint is a kedvezmények miatt léped meg"
Erről szó sincs, inkább részben ezek miatt nem lépek ellene.

"Amennyiben a mnyp és az állami között egyenlőségjelet tudsz rakni, akkor tényleg nincs értelme az egésznek?"
Ebben a formában szerintem nincs. Ott az önkéntes NYP, tehetünk mögé állami garanciát, adókedvezményt, próbálhatunk hosszú távú kiszámíthatóságot teremteni a rendszerben, és akkor lehet kalkulálni, kinek mennyit éri meg pluszban fizetni. Jelenleg 34 % kell a nyugdíjak kifizetéséhez, és ez középtávon csak emelkedni fog. A lényeg, hogy lehetőleg legyen külön kassza az egész nyugdíjrendszer, ahol jól nyomon követhető a dolgok alakulása. Időzített bombánál ez igazán hasznos lehet...

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#1895) tildy válasza erdoke (#1894) üzenetére


tildy
nagyúr

Egy kérdés: Külföldön, igen sok országban miért nem kell nemhogy 34% a nyugdíjak kifizetéséhez, de még 25% se? Hogy lehet az, hogy nyugati országokban elég 25% elvonás adóra , nyugdíjra , tb-re összesen , úgy, hogy emellett a gazdaság is működik, a tb ellátás is jó, míg odahaza ennek a duplája kell alacsonyabb nyugdíjakra, olyan kórházi ellátásra, ami van , és így tovább ? Kérdésem költői.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#1896) _BM_ válasza tildy (#1895) üzenetére


_BM_
senior tag

Azért elég, mert ők a gyarmatokból szerzik be a plusz lóvét.

(#1897) fordfairlane válasza tildy (#1895) üzenetére


fordfairlane
veterán

Nálunk alacsony az aktivitási ráta és az adófizetési hajlandóság is, a nyugdíjak helyettesítési rátája ehhez képest túl magas.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#1898) kraftxld válasza _BM_ (#1896) üzenetére


kraftxld
nagyúr

A gyarmati vilag majdnem 100 eve megszunt. :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#1899) erdoke válasza tildy (#1895) üzenetére


erdoke
titán

Nalunk 5 % fizeti az adok/jarulekok 80 %-at, mig az atlag nyugdijazasi kor 57 ev, a rokkantnyugdijasok aranya pedig otszoros. Emellett tul magas nyugdijakat fizetunk (aranyosan).

A legjobb aláírás a héten

(#1900) dabadab válasza erdoke (#1883) üzenetére


dabadab
titán

"Nekem bőven 5M fölött van bent, de eszembe se jutott maradni."

Pedig pont azok közé tartozol, akiknek szinte biztos, hogy nagyon megérné: magas jövedelműként eleve hátrányban vagy az állami nyugdíjnál.

DRM is theft

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.