Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10812) Necronom


Necronom
senior tag

Sziasztok,

Kis helpre lenne szuksegem
Vettem egy 120GB Kingstone SSD es elso korben tettem ra egy Mintet uyg probabol
Eddig minden oks is, csakhogy nem erre lett szanva
Sajna a win nem latja az SSD-t...de meg drive szinten sem, sem az eszkozkezeloben sem sehol masutt
Akartam ra telepiteni win, de ott sem jart sikerrel a dolog
Ertem en hoyg ext4-et nem lat a win, na de hoyg a drive sem latszik ....az picit erdekes...
Mit lehetne kezdeni?

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10813) lev258 válasza Necronom (#10812) üzenetére


lev258
veterán

Egy kicsit írhatnál még a gépről. A Windows Lemezkezelőjét nézted?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10814) Necronom válasza lev258 (#10813) üzenetére


Necronom
senior tag

Igen persze, irtam is, hogy eszkozkezeloben sincs drive es termesztesen igy a lemezkezoleben sem
Egytalan nem latszik mint lemez, sem diskpart sem semmi sem latja
Termeszetesen a Linux vigan szorakozik vele
gparteddel mar mindent megcsinaltam amit csak lehetett MBR-t dos-osra es mindenre IS :)
szetparticionaltam darabokra es vissza, megformaztam NTFS-re
es ettol fuggeltlen nem tudok ra wint telepiteni, mert nincs lemezegyseg....
igy tehat a telepites soran sem latja es egy masik gepbe belepakolva egy telepitett win sem latja magat a driveot
Probaltam mindenfele wines particionalo programokat, wines ext4-es DiskGenuis nevu programot, de mivel nincs disk, igy nincs mit sem inicializani sem particionalni sem semmit...

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10815) Frawly válasza Bilal (#10798) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt általában a BIOS/UEFI-ben kell beállítani, hogy a CPU-nak ne legyen dinamikus órajele. Viszont arra számíts, hogy feleslegesen megpörgeti a hűtőt, ha állandóan max. órajelen jár, meg a gép fogyasztása is megnő.

(#10816) fecus


fecus
őstag

Linux Mint 18.3 Cinnamon, kernel: 4.4.0-142-generic, Virtualbox 5.1.38
A fenti kernel óta az összes újabb kernellel nem töltődik be a driver.
"VirtualBox Error: Kernel driver not installed (rc=-1908)"

Megtaláltam egy fajta megoldást:
1. Do you have Secure Boot enabled? This will prevent the kernel modules from being loaded.
2. Turn off Secure Boot and switch to Legacy mode.

Ez rendben is van de az én alapomon nincs ilyen menüpont a BIOS-ban. Asrock H67M

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#10817) fecus válasza fecus (#10816) üzenetére


fecus
őstag

6-os Virtualboxra váltottam. Azóta jó.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#10818) lev258 válasza Necronom (#10814) üzenetére


lev258
veterán

A gépről írjál. Olyat hallottam már (bár elég ritka), hogy pl. laptop-nál az ODD helyére szerelt tároló nem volt teljes értékű a rendszer szempontjából.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10819) Frawly válasza fecus (#10816) üzenetére


Frawly
veterán

Elég a Secure bootot kikapcsolni. A Legacy boot nem kell, ahhoz úgyis újra kéne telepíteni a rendszert vagy legalábbis a GRUB-ot.

(#10820) Necronom válasza lev258 (#10818) üzenetére


Necronom
senior tag

Nincs mit irni a geprol, mert 3 gepben probaltam, az eredmeny ugyanaz
Nem ODD helyere szerelt SSD-rol van szo, asztali gepen is ugyanezt csinalja
Sem a win telepito nem latja, sem pedig egy telepitett oprendszer sem....nincs drive
Bootolok egy Linux live es tokeletesen ott van az SSD

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10821) lev258 válasza Necronom (#10820) üzenetére


lev258
veterán

Akkor lehet az SSD csinál valami nem szokványosat. Gondolom nincs egy másik ugyanilyen SSD-d.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10822) Frawly válasza Necronom (#10820) üzenetére


Frawly
veterán

De, nyugodtan írj a gépről, amiben be lett üzemelve.
1) a te érdeked, hogy minél több infó legyen
2) a Kingstone SSD hamisítvány, az eredeti márkát Kingston-nak hívják, nincs „e” a végén.
3) Kingstonból is van egy csomó 120 gigás modell, megírhatnád pontosan melyik.
4) Live Linux alól egy fdisk -l és smartctl -a kimenet kéne
5) A BIOS-ban próbáld meg IDE módba kapcsolni a lemezvezérlőt, csak próbaképp.

(#10823) Necronom válasza Frawly (#10822) üzenetére


Necronom
senior tag

Elnezesed kerem, ha felreertheto voltam, hiszen tudom jol hogy segiteni szeretnel
De itt szerintem mas bibi lehet mintsem csak egy szamgep, hiszen mar az x-edik gepben kiprobalva sem latszik a drive telepitett win mellett sem es a telepitoje sem latja a driveot
1. gep Gigabyte P55 UD6 - 6db SATA vezerlovel - termeszetesen mindben probalva
Linux Mint rajta teljesen jol latja az SSD-t / a windows nem / telepitovel sem
2. gep HP ProBook - nem az ODD helyere, ebbe lett volna szanva az SSD
Itt telepitovel probaltuk

3. gep ASUS mITX lapocska 2db SATA vezerlovel
Linux Mint Mate - tokeletesen latja

4. gep Asrock B450
5. gep Asrock AB350 Pro4
Ezeken telepitett legalisan aktivalt windows van es mintha ott sem lenne a drive
ezekben is ki lett probalva a telepito pendiveval es mintha ott sem lenne, termeszetesen a BIOS latja

Az is igaz, hogy Kingston :)
A BIOS lemezvezerlok mind IDE modban vannak
Live Linuxot pedig mindjart csinalok, de mivel egyetlen egy pendrive van kezelnel igy most ki kell irjak majd

De szerintem es ez tenyleg csak a szereny es tudtalan velemenyem, nagyon elmegyunk a problema mellett

Szerintem leirom megegyszer :)
Adott egy SSD, betettem egy akarmilyen gepbe, amin windows volt, tokeletesen latta drivenak
Ellenorzes celjabol volt benne es persze keszitettem egy Linux pent
Majd a penrol az ominozus SSD-re tettem egy Linux Mint Cinnammont
Majd ezek utan miutan szorakoztam a Linuxxal az SSD-t szerettem volna a HP laptopba tenni, windowssal, ott volt eloszor, hogy az install pen nem latta a driveot
visszatettem az elozo gepbe es windows mellett sem latta magat a driveot (nem olvasni es nem irni akartam)
eszkozkezelo es nincs drive
viszont bootolaskor ismet az ominozos SSD-t kivalasztva vigyorogva bebootolt a linux
ismet at windowsba az ssd sehol....sem eszkozkezeloben sem lemezkezeloben nincs nyoma
ezek utan jott az osszes tobbi gep es mind uganazt produkalta
majd egy linux liveval toroltem rola mindent MBR-t meg mindent amit a gparteddel lehetett
a dolog semmit sem valtozott

"diohejben" ennyi a tortenet

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10824) Frawly válasza Necronom (#10823) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, ha nem látszik az SSD több gépben sem, akkor megdöglött. Ha van még rá jótállás, gariztast, egyébként kuka. Néha megtörténik ez, egyszer csak bedöglik, sokszor mindenféle előjel és kezdeti tünet nélkül, nem tudsz vele mit csinálni. Még a Kingstonnál nagyobb márkáknál, drágább SSD-knél is előfordulhat. Nem Linux-specifikus dolog, ha a hardver döglik be, akkor kuka. Attól hogy Mint-telepítés után adta be a kulcsot, az nem azt jelenti, hogy a Mint tette tönkre. Egyszerűen csak a véletlen műve, hogy pont most fosta össze magát hardveresen a cucc.

Egyedül az zavar, hogy azt írod, hogy Live Linux alatt látszik. Szóval összeszedettebben kéne írnod, ha hardverhiba miatt döglött meg az SSD, akkor Live rendszer alatt sem kéne látszania.

Az, hogy milyen gép, azt csak a SATA vezérlő miatt kérdeztem. Kizárandó azt az esetet, mikor túl régi gépbe teszik, és a vezérlővel inkompatibilis lesz az SSD.

Amit még megnézhetnél gariztatás előtt, hogy a BIOS-ban látszik-e az SSD.

[ Szerkesztve ]

(#10825) Necronom válasza Frawly (#10824) üzenetére


Necronom
senior tag

termeszetesen a BIOS latja
nem, nincsen HW hiba....
de ettol reszletesebb leirast nem tudok adni....nehol helyen atsiklasz az irasaimon :)
Tovabbra is irom, hogy barmi Linux feltelepszik ra es az SSD hibatlanul mukodik

De koszonom szepen a segito szandekot!
Udv: Necro

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10826) Frawly válasza Necronom (#10825) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor viszont csapongunk ide-oda. Ha a BIOS látja, meg Linux is feltelepül rá, akkor az SSD jó. Bár azért egy sudo smartctl -a /dev/sdazonosító kimenetet betehetnél róla.

Hogy a Windows miért nem látja, az rejtély. Legújabb Win10-zel próbálod (1809-es, amit a MS oldaláról is le lehet tölteni), BIOS-ban AHCI mód be van állítva?

Az SSD-s topikban volt valakinek hasonló baja, ő Linuxszal nem próbálta, de a Windows telepítők nem látták az SSD-jét, csak a BIOS és a már feltelepített Windowsok. Végül kiderült, hogy valami ún. Hitelesített (vagy valami Védett) Tárolóvá alakította az SSD-t, és azért nem tudott rá a Windows települni. Már nem emlékszem a pontos magyar nevére a beállításnak.

[ Szerkesztve ]

(#10827) gregory91 válasza Frawly (#10826) üzenetére


gregory91
senior tag

Bitlocker?

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#10828) Frawly válasza gregory91 (#10827) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet az lesz, igazad van. Nem ismerem ezt a megoldást. Valakinél abban a topikban véletlenül kapcsolt be, nem szándékosan. Nála is úgy jelentkezett, hogy egyik Windows telepítő sem akart települni az SSD-re. Igaz nála látták az SSD-t, csak települni nem voltak rá hajlandóak, hibaüzenetet dobtak.

Mondjuk ha az én SSD-mről lenne szó, én végigküldenék rajta egy secure erase-t első körben. Úgy nincs az az isten, hogy a Windows telepítő nem látja, de a BIOS/Linux igen.

Esetleg még az lenne elképzelhető, hogy a gépben valami nagyon spéci SATA vezérlő van, amihez nincs a Windows telepítőben driver, de ezt meg azért zárom ki, mert megírta végül milyen gépeken próbálta, és azokon nincs ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#10829) Necronom


Necronom
senior tag

Nos en mar csak ennyi infot tudok hozzaadni :)

Az ominozus SSD barmi Linux alatt (Linux Lite Live)

info a driverol

A masik SSD (ezen van a win)

Egy teljes prtsrcn (latszik mindket meghajto)

es vegul amit a windows lat (ugyabban a gepben - raadasul tettem fel egy friss windows)

termesztesen a BIOS latja mindket SSD-t, az SSD nem hibas, hiszen barmi Linux alatt hasznalhato
a windows telepito pen SEM latja (akkor sem, ha csak az az egy van benne) es barmi telepitett windows SEM
(sok gepben probalva, ahogy a kepen is latszik)

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10830) NeoPampalini válasza Necronom (#10829) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Ez inkább Windows probléma lesz, mindenesetre ez megér egy próbát Win alatt:

- nyisd meg az eszközkezelőt, azon belül pedig az IDE ATA/ATAPI vezérlőt
- nyomj rajta egy jobb kattot, uninstall, reboot

Szerk.: amúgy a legkülönbözőbb megoldásokat látni erre, volt, ahol a Windows Memory Diagnostic Tool bekapcsolása oldotta meg (wtf), volt, ahol a BIOS-ban a lemezvezérlő RAID módban volt AHCI helyett, szóval a fene tudja.

[ Szerkesztve ]

(#10831) Necronom válasza NeoPampalini (#10830) üzenetére


Necronom
senior tag

inkább Windows probléma lesz
Sok sok gepben a windows a problema :) Ezt adom :P

- nyisd meg az eszközkezelőt, azon belül pedig az IDE ATA/ATAPI vezérlőt
- nyomj rajta egy jobb kattot, uninstall, reboot

ez mar megvolt, koszonom :)
BIOS lemezvezerlok mar mindenhol IDE modban vannak
es a legfontosabb, hogy nem egy darab geprol van szo, fentebb listaztam mar hany gepben probaltam
es hozzateszem megegyszer, hogy az windows install pen sem latja az SSD-t akkor sem, ha egyedul van

Nos...ezt szerintem felreteszem, koszonom meg1x mindenkinek akik segiteni probaltak

[ Szerkesztve ]

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10832) gregory91 válasza Necronom (#10829) üzenetére


gregory91
senior tag

Újra kellene csinálni az egész particiónálást:
- Jelenlegi particiótábla törlése/új létrehozzása(próbaképpen pl mbr[msdos] vagy egyéb alkalmazássával).
- Új partició létrehozzása.formázása

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#10833) Necronom válasza Necronom (#10814) üzenetére


Necronom
senior tag

gparteddel mar mindent megcsinaltam amit csak lehetett MBR-t dos-osra es mindenre IS :)
szetparticionaltam darabokra es vissza, megformaztam NTFS-re

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10834) fecus válasza Necronom (#10833) üzenetére


fecus
őstag

fdisk vagy parted parancssorból. Mindent takarítani?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#10835) Necronom válasza fecus (#10834) üzenetére


Necronom
senior tag

Ettol jobban mar nem lehet mindent is takaritani....
Koszonom, mar feladtam.....vettem egy masikat, ezen pedig lett egy LM Mate a kis gepbe es ellesz

TAP - Tatabanyai Automodell Palya

(#10836) Frawly válasza Necronom (#10829) üzenetére


Frawly
veterán

Mint már írtam, terminálban futtasd a sudo fdisk -l /dev/sda-t és annak a kimenetét tedd be. Ez a GParted egy bugos grafikus valami, kényelmesebbnek tűnik, de fele annyi infót sem ír ki.

Mindenesetre elég érdekes az eseted. Az a baj, hogy akármit írok, a felét ignorálod, pl. hogy megpróbáltad-e az MS oldaláról letöltött hivatalos 1809-es Windows 10 telepítővel.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.