Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#552) Rive válasza szabi__memo (#551) üzenetére


Rive
veterán

... a környezetvédőkkel karöltve :(

Voltam már néhányszor leb@szva, amikor az egész ügyletnek a mérlegét firtatni mertem :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#553) erdoke válasza Dare2Live (#550) üzenetére


erdoke
titán

A mérések és a lazán hozzácsapott “katasztrófa felé tartunk” közötti kapcsolat elsősorban a kérdéses. Tényként jövőbeni dolgot csak propagandista kezel, tudós es józan eszű ember soha.

A legjobb aláírás a héten

(#554) attiati


attiati
veterán

Hogy legyen kontra érv is.
Végül is nem bagatellizálja el a klímaváltozás fontosságát, csak máshova helyezi a hangsúlyt.

[Lomborg: Egy métert emelkedhet a tengerszint, meg kell menteni az embereket]

(#555) Dare2Live válasza erdoke (#553) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Sajnos én ebben semmi kérdésest nem látok. Értem hogy a laposföldhívősök igen.

"Tényként jövőbeni dolgot csak propagandista kezel, tudós es józan eszű ember soha."
Ez szokásus BS tőled.
Holnap felkel a nap.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#556) attiati


attiati
veterán

(#557) erdoke válasza Dare2Live (#555) üzenetére


erdoke
titán

Vannak azok, akik mindent gondolkodás nélkül elhisznek, amit a médiában olvasnak, és vannak a “laposföldhívősök” [sic]? Értem. Vagy mégsem. Valójában egyszer régen a laposföldhívősök voltak azok, akik mindent elhittek kérdések nélkül, aztán jött valaki, aki –rámutatva az inkonzisztens részletekre– kérdezett és alternatív lehetőséget javasolt. Ugyanígy összezártak ellene és hülyének titulálták a “konszenzus hívők”.

A legjobb aláírás a héten

(#560) carl18


carl18
addikt

Én azt hittem azért egy ilyen topikba több élet van? :Y
Úgy látom, politika/háború/minden más fontosabb mint a klima és környezet védelem.
Minden év egyre melegebb lesz, és úgy látom ide valami nagyon komoly dolognak kéne történie hogy ezt vissza fordítsuk. Most 2024 El Nino miatt idén át lépjük a másfél celcius fokot. Magyarán ha ennek kéne a valaha volt megmelegebb nyárnak lennie.

Igaz én 2010 elött voltam gyerek amikor a klimaváltozás még javába jelen volt de akkor még volt hó és fehér karácsony. Lassan oda jutunk az is luxus logy tél legyen, más felől az Ukrán háború is kíváncsi vagyok milyen mértékbe emeli a CO2-őt.
Több emberrel beszéltem, mondták mások is Mad Max világ lesz.
Kapítalizmus pedig csak összeomlással vett véget magának. :(

Van újrahasznosított szövet szatyor, amit magammal visze és nem kell drága nejlon szatyrot venni ami úgy is csak szemétként végzi.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#561) erdoke válasza carl18 (#560) üzenetére


erdoke
titán

“Visszafordítsuk” – arrogáns elmebaj, ami nagyon terjed. Alkalmazkodni tudunk, nem irányítani. Az alkalmazkodáshoz a legfontosabb tényező pedig az olcsó energia. Egyébként az extrém hideg még mindig lényegesen több embert öl, mint a meleg.

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#562) carl18 válasza erdoke (#561) üzenetére


carl18
addikt

Vissza fordítás abba esetbe működne ha minden ember által levegőbe eresztett CO2 egyiknapról a másikra abba maradna és úgy telne el 30 év.
De úgy jó magam is azt látom, változás nehezen lesz az lesz hogy alkalmazkodunk ahogy tudunk.

"Egyébként az extrém hideg még mindig lényegesen több embert öl, mint a meleg."
Azért egy 45-50 fokos kánikulába akinek nem lesz otthon klimája már rosszul járhat.
Azért nem becsülném alá a klimaváltozás erejét, még innen onnan olvadhat ki a jégből Co2 ami emelhet szépen hőmérsékletet. :K
Visszafordítani ezt csak hosszú idő alatt lehetne 50+100év és elég nagy technikai fejlődés. De mondjuk mi lesz ha olyan 2022-es aszály több is lesz?

Csak úgy látom még magyarországon is rengetegen fűtenek fával/szénnel stb.
2024-be még ebből nagyon nem látom hogy lesz ebből Co2 semlegeség Mo-n.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#563) erdoke válasza carl18 (#562) üzenetére


erdoke
titán

Vissza fordítás abba esetbe működne ha minden ember által levegőbe eresztett CO2 egyiknapról a másikra abba maradna és úgy telne el 30 év.”
Ez csak számítógépes modellezés,, ami annyira érzékeny a bemeneti paraméterek minimális eltérésekre, hogy nem lehet komolyan venni. Leginkább hit kérdése.
A klímaváltozás nagyon nagy részéért szerintem nem a CO2 felelős.

Csak úgy látom még magyarországon is rengetegen fűtenek fával
A fa teljes mértékben megújuló energiaforrás. Mi a gond vele? A hatékonysága jelentősen javítható pl. rekuperátoros elgázosító kazánnal és megfelelően méretezett puffertartállyal.

A legjobb aláírás a héten

(#564) JoinR válasza erdoke (#563) üzenetére


JoinR
senior tag

Az a baj vele (azon túl, hogy nincs elég), hogy száraz fával kéne fűteni, de a többség vizes fával fűt.

[ Szerkesztve ]

(#565) szabi__memo válasza erdoke (#561) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Egyik nagy hiba ha csak a közvetlenül emberekkel kapcsolatos oldalát nézzük

(#566) erdoke válasza JoinR (#564) üzenetére


erdoke
titán

+ @szabi__memo
Én nem mondtam, hogy mindenkinek fával kellene fűteni, azt meg végképp nem, hogy agyatlanul kellene csinálni. Viszont a helye meglehet a rendszerben, akár kizárólagos, akár kombinációs fűtési megoldásként. Nálunk például a hosszabb távú terv a hőszivattyú és a rekuperátoros, külső levegős cserépkályha/kandalló együttese. (Az erdő közepén lakunk, nálunk akad évente családonként pár m3 fa tűrhető áron.)
Bármennyire ágálnak a környezetvédők ellene, az atomenergia + a hőszivattyú, különösen egy jól szigetelt házban, az egyik legbarátságosabb megoldás. Ha helyileg lehet fával, esetleg még hatékonyabb energia növénnyel kombinálni, annál jobbat nehezen találni.

A legjobb aláírás a héten

(#567) totron válasza erdoke (#566) üzenetére


totron
addikt

Energianövény, mint...?

Statisztikailag legjobb esetben is a kimutathatatlanság határán mozgolódik a fával helyesen tüzelni tudók és akarók aránya a ....többihez képest. Dehogy fogja ő 1-2-3 évig szárítgatni a fáját, hogy képzeli ezt, bárki is! Ő megdolgozott a vizes fáért, eképp joga is van eltüzelni azt, azonnal! Ázhat is az udvaron, ripsz-ropsz ugyanazzá a fűtőértékké változik majd a tűztérben. Kulturálisan egyszerűen nem vagyunk felkészülve erre, a proli arrogancia pedig mindent felülír.
A kintről jövő levegő hogyan melegszik fel? Vizuálisan nincs előttem. Az tényleg nem a legjobb, mikor gyakran kell szellőztetni, mert bent elfogy a levegő a lakók számára.

(#568) erdoke válasza totron (#567) üzenetére


erdoke
titán

Rekuperátornak hívják, tulajdonképpen egy hőcserélő. Egymástól elszeparáltan, de nagy (fém) felületen érintkezik egymással a bejövő levegő és a kimenő égéstermék.

A legjobb aláírás a héten

(#569) Polllen válasza erdoke (#566) üzenetére


Polllen
nagyúr

A levegő munkacsoportnak van egy melyik fűtés hogyan szennyez gyűjtése:
[link]

Meg a leírásban külön egy kiadvány a fa tüzelésről.

Ehhez nyugodtan vegyük hozzá, hogy talán 2021-ben lett utoljára elmarasztalva Magyarország a rossz levegőminőség miatt az EU-ban.
Érdekes adalék lehet még, hogy az NNK módszertana szerint most is van Magyarországon egy település, ahol veszélyes a levegő minőség, pedig kifejezetten jó idő van.
[link]

A Hungaromet-nél vissza lehet nézni, hogy azon a nem túl sok mérési ponton, ami van, mikor miből mennyi volt.
[link]

Érden pl nincs mérési pont, miközben Érd nagy része kertes ház és van olyan környék, ahova nem mész ki sétálni a szmog miatt egy átlagos téli napon. És ez csak egy az ezer település közül, ami pontosan ugyanilyen télen.

Ettől függetlenül persze, a fa tüzelés lehetne jó, csak itthon nem az.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#570) erdoke válasza Polllen (#569) üzenetére


erdoke
titán

Nálunk (apró Zempléni falu, tipikusan nagyobb telkeken kisebb házak, jó légmozgás) 80 % fával fűt, a maradék klímával, 1-2 vendégház esetleg Nobo panelekkel. Kristálytiszta a levegő télen is, persze kevés kivételes nap akad. Sok mindentől függ, a sűrű kis telkeken nagy házak, ráadásul egy szélmentes katlanban (lásd Érd), nem a legjobb példa. A nagy autó forgalom a környéken biztosan nem segít…

A legjobb aláírás a héten

(#571) Polllen válasza erdoke (#570) üzenetére


Polllen
nagyúr

Szerencsés vagy, én egy Fejér megyei kis faluban lakom (3000 fő) és itt van pár hét minden télen, amikor élhetetlen.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#572) carl18 válasza erdoke (#563) üzenetére


carl18
addikt

Nem feltétlen a fa fűtés a gond, hanem mikor ez együtt jár azzal mikor egy adott ház szó szerint ontja magából a meleget. Magyarán mindenhol szőkik és így a meleg miatt folyamatos fűtésre van szűksége.
Lehetne fával szénnel fűteni ha a ház hatákonysága megüt egy szintet.
Fal/fődém hőveszteség U érték 1 alatt mondjuk 0,5 esetén nem lenne nagy baj.
De egy sima tömör tégla fal 30 cm vastagság esetén hatalmas hőveszteséggel jár. (1,8-2.0) között. :(

Mert ha valami jól szigetel kevesebb energia is elég a befűtésére.
De elég át menni pár falun, manapság az is jó ha valakinek van új nyílás záró a házon.

Akkor vajon mi más váltaná ki az éghajlat változást? Nem lehet mondani természetes.
Történelem alapján 1,5 fok sehogy se jönne össze 120 év alatt...Erre még nem nagyon volt példa.
#564JoinR
Ez is egy gond, elméletileg 2-3 évvel korábban kéne venni a fát hogy később kiszáradjon.
De sokaknál ez úgy van hogy az adott tél elött veszi meg a fát aztán vizesen is fűt vele télen. Így nagy mértékbe csökken a hatákonyság mert a tűz erejének egy része arra megy el a vizet elpárologtasa.

Magyarországon meg igen erősen látni a klimaváltozás jelen van. Azért öregek mesélték 70-80-as évekbe voltak kemény telek havak. Most az is nagy dolog ha már minusz van, február végén is egész kellemes idő volt.
Most úgy láttam hogy most a 2024-es Januárba lehetett olyan idő mint mondjuk 1980 oktober/novemberébe.
Magyarán a tél megszűnik létezni lesz ősz-pici-tél-tavasz-giga nyár.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#573) Polllen válasza carl18 (#572) üzenetére


Polllen
nagyúr

Láttam másik topikban írtad, hogy 2050-ig elég a kőolaj.

Az most inkább 2070, ha nem változik semmi.
[link]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#574) carl18 válasza Polllen (#573) üzenetére


carl18
addikt

Uhhh az igen, akkor úgy látszik vannak még hatalmas tartalékok. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#575) Polllen válasza carl18 (#574) üzenetére


Polllen
nagyúr

Alapvetően, amit a másik topikban mondtak igaz, van készlet bőven, csak van belőle olyan, ami ma gazdaságosan nem kitermelhető. Ez az ár növekedésével és a technológia fejlődésével változik folyamatosan.

Én nem hiszek abban, h valaha is teljesen lejön az emberiség a kőolajról és jelenlegi formájában az elektromos autók sem oldják meg a problémákat.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#576) erdoke válasza carl18 (#572) üzenetére


erdoke
titán

A klímaváltozás mindig és mindenhol jelen volt, van, lesz. Csak az időszámítás kezdete óta lényegesen nagyobb ingadozások voltak az északi féltekén, mint az utóbbi 50 évben. (Ez független attól a kérdéstől, hogy mekkora részben az emberi tevékenység a felelős az utóbbiért.) Nem mostanában olvastam ezzel kapcsolatos részleteket, de nekem úgy rémlik, hogy a 20. századot megelőző 2000 évben is voltak 1,5 foknál nagyobb kilengések. A hosszabb éghajlati ciklusokat nem is említve.

A legjobb aláírás a héten

(#577) Polllen válasza erdoke (#576) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én csak ezt ismerem. Itt nincs szó ilyen nagy kilengésre ilyen rövid idő alatt.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#578) carl18 válasza erdoke (#576) üzenetére


carl18
addikt

Van kilengés senki nem mondta nincs, de a mostani "kilengés" nagyon nem természetes.
0,5 (nagyon max) fokos kilengés ami valójában megtörtént eddig, ahogy pollen linkelte a képet jól demonstrálja nagyon is látszik az ember iparosodása inditotta meg a folyamatot.
Volt kilengés de ez valójában 0,3 fok körüli lenne, szóval 1000 év alatt lenne az 1 fokos emelkedés.

#577Polllen
Én is ezt láttam, hogy ami most van klimaváltozás nagyon nem természetes.
De minden emberrel akivel beszéltem azt mondta nagyon megváltozott a idő.
Persze lehet tagadni, csak egy bolygón élek azzal aki tagadja így más hülye döntése rám is hatással van.

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#581) carl18


carl18
addikt

Ukrainian drone strike hits Russian oil refinery
Ez mennyi CO2 lehet?

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#582) erdoke válasza carl18 (#581) üzenetére


erdoke
titán

Az jó CO2, amit a tehenek pukiznak, az pedig rossz metán. Világos, mint a nap. :K

A legjobb aláírás a héten

(#583) Polllen


Polllen
nagyúr

2023 Air Quality report - IQAir

Interaktív térkép a világról, 2023 átlagos levegő szennyezettség:

A vizsgált 7812 városból Budapest a 2541. legszennyezettebb lett.

Ha valaki magyarul olvasná, Telex cikk. Persze itthoni adatot már lusták voltak nézni, csak egy Guardian cikket fordítottak le részben.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#584) attiati


attiati
veterán

(#585) attiati


attiati
veterán
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.