Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21) parandroid válasza pilóta (#19) üzenetére


parandroid
nagyúr
LOGOUT blog

[link]

p

I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

(#22) pilóta válasza parandroid (#21) üzenetére


pilóta
nagyúr

:R

Aki él és nem boldog, az téved!

(#23) pilóta válasza Hikvision (#20) üzenetére


pilóta
nagyúr

Mekkora ez mm-ben? Mennyibe kerül?

Aki él és nem boldog, az téved!

(#24) shtml


shtml
őstag

Nem szabad csodát várni a LED-ektől sem. A minél nagyobb fényerő érdekében olyan erős árammal hajtják meg őket, hogy azon már elég hamar (párezer óra) észrevehetően csökken a fényerejük.

Emellett a ma kapható LED-es fényforrások hatásfoka éppen csak eléri a fénycsövekét, de gyakran még annyi sincs.

Kompakt fénycsövek helyett elektronikus gyújtóról meghajtott ötsávos fénycsöveket érdemes használni.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#25) pilóta válasza shtml (#24) üzenetére


pilóta
nagyúr

Ezt hogy érted, hogy éppen csak eléri a fénycsövek hatásfokát? Az általam ismert adatok alapján legalább 2X-es, de inkább 3X-os a hatásfokuk.
Az ötsávos fénycső azmiaz? :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#26) shtml válasza pilóta (#25) üzenetére


shtml
őstag

Általában 40-60 lumen/watt a fényhasznosításuk, bár akad 100 lumen/wattos is. Kár, hogy ez utóbbi meleg fehér, amit én utálok, mert olyan sárgás, mint az izzólámpák.

De ez pl. csak 40 lumen/watt.

Az ötsávos fénycsőben 5 emissziós csúcs van, ezért jobb a színhűsége. A fehér LED-ek egyelőre még 3-nál tartanak.

Edit: hatásfokok

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#27) Hikvision válasza shtml (#26) üzenetére


Hikvision
senior tag

Érdekes, Én úgy tudom, hogy a hatásfok mondjuk egy lednél az az, h ha 3W-ot eszik akkor abból 3W a hasznos fénye, tehát nem fűt el semmit fölöslegesen akkor mondjuk annak 100% a hatásfoka. Ilyen tudom, h nincs csak példának. Lednél szerintem csak az ellenálásnál van számottevő veszteség mert ugye az fűt valamilyen szinten x feszültség melett. Az elektronikus fénycsövekbe meg úgytudom, h kapcs.üzemü a tápegység és annak sincs extrém nagy hatásfoka. Tehát nekem furcsa, h egy megfelelő feszültség mellett hajtott lednek kisebb legyen a hatásfoka egy elektronikus fénycsőnél. De ha úgy van akkor úgy van. Mindig tanul az ember.

20 éve a PH-n.

(#28) shtml


shtml
őstag

Még annyit, hogy a fentiekkel összhangban a fehér LED-ek színhűsége (color rendition index = CRI) nagyjából a háromsávos fénycsövekével van egy szinten, azaz 80-85 körüli. Az ötsávos fénycsövek CRI-je 90 fölötti, jellemzően 95.

Ilyen CRI-vel nem nagyon kellene dicsekedni.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#29) shtml válasza Hikvision (#27) üzenetére


shtml
őstag

Egy fénycsőinverter még mindig sokkal jobb hatásfokú, mint a szokásos induktív ballaszt és a fénycső villogását (bekapcsoláskor és üzem közben) is megszünteti. A nagy üzemi frekvencia miatt valamelyest a fénycső hatásfoka is nő.

A LED-ek vesztesége nem a soros ellenállásból ered, ui. a világításra szolgáló LED-eket sorba kapcsolják és az áramkorlátozó elemen csak igen kis veszteség keletkezik. A veszteség (a LED hőtermelése) abból fakad, hogy a LED hatásfoka nem több 10-12%-nál, a többit elfűti. Nem véletlenül vannak a nagyobb LED-ek egybeépítve egy hőtőlemezzel. (Nem a sok kicsi LED-ből álló világítótestekről beszélek, hanem azokról, amilyet a 20-asban belinkeltél.)

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#30) Hikvision válasza shtml (#29) üzenetére


Hikvision
senior tag

Érdekes, én pont úgy tudtam, h a Led nagyon kevés hőt termel, ezért jobb a hatásfoka az összes eddigi fényforrásnál. Dehát mindig tanulok valamit.

20 éve a PH-n.

(#31) shtml válasza Hikvision (#30) üzenetére


shtml
őstag

Attól függ, mihez képest.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#32) pilóta


pilóta
nagyúr

Tegnap a Cora-ban jártam, és lehet kapni LED izzókat. Vettem egy 1W-os meleg fehéret kipróbálni, úgyis kiégett a konyhában a gáztűzhely fölötti izzó. Hát elég gyengusz, de egy 3W-os már elég lenne. Viszont hihetetlen "kemény" fénye van, nagyon élesek az árnyékok alatta. Várni kell még 1-2 évet, mire ebből lesz valami...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#33) akiss


akiss
újonc

Én is vettem egy 18 és 24 LEDes izzót kipróbálni. Megmértem, mert kíváncsi voltam, hogy tényleg annyit fogyaszt, mint amit írtak róla. Ebben nem csalódtam. A fényerőről meg annyit, hogy kb amennyit fogyaszt azt meg kell szorozni 10-zel és akkora fényt ad. Szerintem ez a legegyszerűbb megközelítés a LED izzók fényét tekintve.

(#34) Thunderzolee

A ledben még sok tartalék van.
Riminiben a SIB-en láttam először (fény-, hang-, és látványtechnikai kiállítás és vásár), talán 2002-ben, vagy 2004-ben. Már nem is tudom. Asszem SGM standján, ezeknek a lámpáknak az elődjeit. Épületmegvilágítók, led alapú világítás... szédületes volt. A spotlámpáknak befellegzett, ezentúl senki nem vesz majd reflektorokat, energiazabáló világítótesteket, még szórakozóhelyekre sem. AZ előtt a led egy kis pici sárga-zöld-piros fényforrás volt, amiből némi elektronikai ismeretekkel felvértezve mindenféle villogó sz×rságot forrasztgattunk. Ki hitte volna, h akkora fényereje lesz valaha, h reflektorokat fog helyettesíteni.

Aréna Plázánál is ledes épületmegvilágítók vannak. [link]

Hát igen, pár éve még csak plazmák voltak nagy képátlóval, aztán az LCD lassan átveszi az egy méteres képátló feletti kategóriában is a stafétabotot.
Még néhány év, és tovafejlődik a LED is. :)

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#35) Hequila


Hequila
őstag

Amíg a LED-es megoldások nem fejlődnek megfelelő szintre, próbáljátok meg a kompakt fénycsöveket úgy beszerelni, hogy felfelé mutasson.
Ugyanis jellemzően a bemeneti szűrőkondenzátor szokott bedögleni (minimálisra csökken a kapacitása). És az utána lévő multivibrátor a bemenő búgófeszültséggel nem tud mit kezdeni.
Ezt arról lehet legjobban észrevenni, hogy a fénycső elkezd 50Hz-en vibrálni.

Namost. Azért hosszabb üzem után ezek a fénycsövek is rendesen be tudnak melegedni, és a kondenzátor legnagyobb ellensége a hő (ha jól rémlik +10°C-onként feleződik az élettartamuk). Ha alul van a fénycső elektronikája, lényegesen hidegebb marad, mintha felül lenne (a hő felfelé száll ugye).
Nem nehéz belátni, hogy ezzel a módszerrel többszörösére kitolható a kompakt fénycsövek élettartama (feltéve, hogy ilyen meghibásodás végezne vele).

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#36) shtml válasza Hequila (#35) üzenetére


shtml
őstag

Esetleg nem árt pár lyukat vágni a műanyag burába, a foglalatnál, akkor jobban tud hűlni.

Természetesen csak saját felelősségre! Csakis az csinálja, aki tudja, mit tesz, mert kis mértékben ugyan, de rontja az érintésvédelmet.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#37) shtml


shtml
őstag

Érdemes tanulmányozni:

Edit: A LED adatlapjén az áll, hogy 500mA-en 41 lument sugároz ki. Csak hát ilyen áramerősségnél nagyon jól kell hűteni, különben a névleges élettartamának az ötvenedrészét sem éri el.

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#38) copin válasza shtml (#26) üzenetére


copin
őstag

[link] 60 wattos izzó fényével.

bár akad 100 lumen/wattos is. Kár, hogy ez utóbbi meleg fehér, amit én utálok

Engem meg pont az zavar, ha hideg, de nem csak világításban, monitort is ennek megfelelően állítom be.

[ Szerkesztve ]

(#39) pilóta


pilóta
nagyúr

Ez már döfi! :D :[link]
Bár szvsz nem led, de akkor is...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#40) lapa


lapa
veterán

nemrég vettem 5 db ilyet:

36 LEDs MR16 Weiß 12V, valami 1,8w és 1500 huf / db + posta volt. ezek 10 fokos reflektorok, az öt darabbal normálisan meg tudtam csinálni egy 10 m-es járda és egy 6 x 4-es terasz világítását. a mozgásérzékelőt a korábbi halogén refiből nyertem, az kapcsolgatja a feszt az izzó helyett bekötött 12v trafóra, azon meg párhuzamban lógnak a lámpák. merev 0,75 mm2 rézderóttal vannak kötve, a csokiba a két tüskét normálisan be tudtam szorítani és a merev kábelek segítettek a pozícionálásban is. egyelőre béta verzió, de abszolút elégséges. mondjuk még kéne 2 db, hogy homogén legyen a fény. nem egyszerű az elhelyezés, a 10 fok nagyon kevés, még eresz alól is 4-6 méterre kell világítani, hogy szórjon. még mindig jobb, mint a 110 fokos, de az igazi szerintem a 10 és 20 fokosak okos kombója (20 fok közel, 20 fok távol). ha kell rakok fel képet a gányolásról.

a következő művelet a korábbi ikeás 3 x 10w 12v spotok cseréje mondjuk erre:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=370109268278

de nem tudom még mennyire elég a fénye. meg a konyhában nem biztos, hogy szerencsés a nem kevert fény.

szerintem a ledek főleg úgy hasznosak, ha eleve 12v hálózatot készít elő hozzájuk az ember, tehát eleve 12v-osat vesz és gondol a külön 12v központi kábelezésre. akkor nem lesz oda-vissza konverzió, márcsak ha később valami csoda folytán lényegesen megváltoznának a napelemek, szélkerekek meg az akksik paraméterei. lásd még az eleve 12 v ikeás / akármilyen spotok.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.