Hirdetés
- Hieronymus: Új biztosítási kártyát kap a nagymama
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- sziku69: Szólánc.
- Vízügy: árvíz, belvíz, aszály, stb.
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- bacsis: Gyere el a 10. BRSZK-ra!
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- bacsis: Támogassááá', hogy ingyenesek maradhassúúúúnk!!!!
-
LOGOUT
Kerti grill és bográcsozó házilag (BBQ, tervek, ötletek, receptek)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Essejó
Topikgazda
Egy kis BBQ grill csirke? [link] A film alatt ott a Rub leírása.
-
lemmy71
Topikgazda
Talán ez a [tömítő szalag] megoldaná a problémádat.
-
Essejó
Topikgazda
Ezen ne szomorodj el! Én az UDS-em. [kép]
Nem cserélném el semmiféle kőből rakottra. Pedig volt kő grillem.
Az egy dolog, hogy alkalomadtán majd építek egy offsetet, amin akár a grill lehetőségét is megoldom. De nekem az esetek 99%-ban már csak a BBQ.
Aki 1x megkóstolta az már nem éri be kevesebbel. -
fonok87
aktív tag
A beton tetejébe lesz dübelezve zsanér, és így lesz neki lehajtható fedele. Azért így, mert lusta voltam
Ha csináltam volna egy léc keretet, ami pont akkora mint a rács, és betonozásnál belenyomom, akkor most pontosan illeszkedne a rács a tetőre. Nem csináltam, így nem a betonban van egy sima és vízszintes lépcsős perem, amire végig felfekszik a rács, hanem egy egyenetlen felületre teszem, és a csemperagasztó plusz lapvastagsággal értem el hogy egy szintben legyen a teteje. Nem billeg, de szelel. Szóval most olyan tetőt kell csinálni, ami a csempére zár szépen, különben lőttek a precíz levegőszabályzásnak.
-
Precorus
tag
-
fonok87
aktív tag
Igen, biztosan lesz ilyen. Sőt, már van is egy jó kis tepsim amit biztosan felhasználok. Pont a Te egyik hozzászólásod nyomán kezdtem el utánanézni, hogy is tudnám "BBQ-sítani" az eszközt
Rögtön van i egy kérdésem. A deflektornak ha jól sejtem az a szerepe, hogy felfogja a sugárzó hő nagy részét, így indirekt módon jut a hő a sütőtérbe. Ez a lemez lehet valami vékonyabb fém is, vagy kellene legyen valami hőtehetetlensége?
-
fonok87
aktív tag
Ha már négyszög rácsot szereztem, négyszög lesz a tűztér is. 5 kiló tarjánál ki kell használni a sarkokat is
Megfelelő sűrűséggel rakott 6-os 8-as vagy 10-es betonvasból pl tökjó rácsot tudok csinálni a parázsnak, amin megmarad de levegőt is kap alulról. Cserépkályha alkatrészeket is néztem, majd szép apránként meglesz minden a következő szezonra
A tetejét még nem tudom miből csinálom, de az biztosan saját kezűleg méretre fog készülni hordóból, vagy valami szerzett acéllemezből.
-
lemmy71
Topikgazda
Jó lesz az
Tegyél a belsejébe egy autó felnit hegesztett lábbal, abba mehet a faszén és a fa is nyugodtan, annyi hogy a közepén az agyfuratot hegeszd be egy két köracél darabbal hogy ne essen ki a parázs. Ajtónak meg vagy lomizól vagy a jófogáson találsz csempekályha ajtót, szellőző szemmel.
-
fonok87
aktív tag
Na, kezd végleges formát ölteni a tűzrakó
Tervben van még egy ajtó alulra, meg egy lemez fedél felülre, szabályozható nyílásokkal, hogy barbecue-ra is alkalmas legyen, de ez már valószínűleg jövő évre csúszik.
Úgyis a tűztér kérdését kell megoldani előbb:
Egyelőre kissé messze esik a rácstól a legközelebbi parázzsal beteríthető felület -
Essejó
Topikgazda
Készült egy új Bejegyzés, a téma összefoglalóban megtaláljátok.
Engedélyt kértem az eredeti szerzőtől és áldását adta a publikálásra.
Egy Reverse Offset Szmóker építése, lépésről lépésre. -
Essejó
Topikgazda
Azért lehet ívelt, mert a belső tartály egy darabja. Viszont Nem kellene bevagdosni! Pont az a lényege hogy átmelegszik a Baffle plate, és melegíti a felette kb 12-13 cm-re lévő rácson a húst , de a füstöt és a nagyobb hőt csak a kazánnal ellentétes oldalon engedi fel a sütő térbe, ezáltal egyenletesebb a hőelosztás a sütőben.
Egyébként nem muszáj íveltnek lennie, ha csak sík lemezt tudsz Durizni, az is pont jó.
A felső kép erősen stilizált, csak a hőfokok megjelenítése miatt érdekes. Az alsó meg a hő és füst áramlását mutatja a rácsra tett hús körül.
Igen a tűznek rácson illik lennie, mi több akár egy fém kosárban, és a levegő bevezetés a rács alatt kell történjen, úgy tökéletes az égés. Vagyis ezt lehet variálni is hogy alsó, + középső + felső bevezetés, mellékelek egy oldalt, természetesen a szöveg angol, de vannak magyarázó rajzok, és a google fordító is sokat segít.[link]
Egy példa a gooleval fordított oldalra.A felső szellőző akár pillangó szelep is lehet, bár üzem közben nincs jelentősége mert úgy is totálisan nyitva kell tartani, az égést az alsó szellőzővel szabályozod.
-
lemmy71
Topikgazda
Én siklottam el a járat felet, igen van benne hasonló mint a grillnél egy ívelt acéllemez bevagdosva, csak a gyors képváltás miatt nem vettem észre. Én is valami hasonló füstjáraton gondolkodom bár még képlékeny a dolog. Ezért jó hogy beszélünk róla, mire az építésre kerül a sor addigra szeretnék toppon lenni
A fekvő tartályos változatot szeretném elkészíteni, nekem az szimpatikusabb. Még két dolog amit érdekesnek találtam a képeken, az egyik a felső képen a faszén vagy a fa a tűzrács alatt van, az alsón pedig rajta a tűzrácson szerintem az utóbbi a jó mert így tökéletes az égés. A második a lenti képen a kéményen a "felső szellőző" jelzés, az nem egy pillangószelep lenne elméletileg.
-
Essejó
Topikgazda
Két féle Offset Szmóker létezik. Van a Standard ott nincs füstjárat, az egyik oldalon van a tűztér a másik oldalon meg a kémény. A másik a Reverse Flow Offset Szmóker, ott egy oldalon van a tűztér és a kémény is, csak van egy alsó hőterelő lemez ami az egyenletesebb hőelosztásért hivatott. A Standardban pakolni, cserélgetni kell a húsokat.
-
lemmy71
Topikgazda
A bekötő részt láttam, maga a smokerben nem mutatta a füstjáratot, de elképzelhető hogy nincs is benne. Az hogy lefestette itt ott belülről azt én sem értem, de úgy is az első használat előtt az ilyet ki kell égetni. Amúgy szerintem nem rossz, olcsó hulladék anyagokból hozta össze, kivéve a két kereket. A grillnél pedig a csavart hústűt azt nagyon eltalálta, rettentő egyszerű és praktikus
Így utólag belegondolva, lehet azért festette belülről az ajtót, mert bemutatónak szánta és csak jobban mutat így, mint rozsdásan. -
lemmy71
Topikgazda
Kis költségvetésű BBQ és Grill [építése] "duplafalú puffertartályból", nekem elég praktikusnak tűnik hogy még egy kis tűzhelyet is kialakított a mester
A smokernél a füstjárat építése mint ha kimaradt volna
-
jozsi252
veterán
Igen tudom hogy elviekben megoldható, csak sajnos (számomra) tényleg ilyenhez elég kicsi ez a 36cm-es gömbgrill. Kinéztem a Weber-nek az 57cm-es Master Touch gömbjét, biztos hogy abba jobban neki mernék ilyennek állni, főleg azért mert abba van hely rendesen mindennek. Nem kell attól tartanom hogy mondjuk csak pár kolbász fér el az indirekt zónában mint a mostaninál.
Persze ennyiért már ProQ vagy Napoleon szmókert is tudnék venni, ott pedig még jobban megnyílna a világ számomra, de ahogy említettem inkább a virslik kolbászok a kedvencek.
Nyilván a csúcs egy offset lenne, de oda már tényleg az kell hogy nagyon nagyon sok tapasztalatom legyen. Mondjuk meg kell hagyni hogy az oldalast nagyon szeretem, talán a sertésből azt szeretem a legjobban, és sokszor fb-s csoportokba olyan munkákat látok hogy miket hoznak ki belőle hogy hihetetlen. Igaz hogy elmegy rá fél nap legalább, de a végeredmény magáért beszél. -
Essejó
Topikgazda
Az elmúlt két évben én már nem grilleztem, hanem csak BBQ-t készítettem, de amíg nem lettem kész az UDS-el addig a legkisebb méretű Tesco-s göbgrillben készítettem a bbq-t
Szóval tudom, hogy megoldható, füstöltem én abban 2,5 kg-os lapockát is Pulled Pork-nak, szóval csak ügyeskedni kell. Persze most a hordóban lényegesen könnyebb elhelyeznem bármit a 2 db 54 cm-es rácson.
A Weber brikett mellett neked megoldás lehet a közvetett grillezés, amikor a parazsat nem teríted szét a rácson hanem csak a rács egyik felébe teszed, a kolbászt meg nem fölé, ha nem a másik oldalra. Amikor rajta a fedő akkor a meleg bent kavarog és kisebb az esély hogy a cucc megégjen. Ráadásul ha a lecsöpögő zsír nem a parázsra hullik akkor a fellángolásnak is kisebb az esélye.
Mondjuk a hús (kolbász) alá ilyenkor sem árt egy csepptálcát betenni a parázs mellé, könnyebben takarítható a sütő. -
jozsi252
veterán
Nagyon sokat olvasgattam a témában, de az az igazság hogy a családba a grill kolbászokat virsliket nagyon szereti mindenki, így igazából nagyrészt csak ezekkel foglalkoztunk.
A Weber brikett nagyon meglepett, mert nagyon magas hőfokon izzott, legalábbis az előtte használt faszénhez képest, illetve amikor a rácsra ráraktuk a virslit akkor pillanatok alatt megégett a külső fele sajnos. Ezután kicsit igazgattam a briketten hogy inkább a szélén legyen több, és így középen már sokkal jobb volt a helyzet.
Tudom hogy általánosítani nem lehet, de egy átlagos méretű virslit vagy kolbászt te meddig szoktál grillezni?
Igazából az első adagon kívül a többinek nem volt baja, legalábbis belül is szépen átsült, csak forgatni kellett azért. Csak kíváncsi lennék hogy ki meddig grillez ha kolbászokról van szó?
Ez elég kicsi grill szóval ilyennel nem fogok próbálkozni, de ha veszek nagy gömbgrillt akkor mindenképp megpróbálom a BBQ módszert, illetve akkor beszerzek egy hőmérőt is mindenképp. -
Essejó
Topikgazda
Na igen a Weberes brikett egy külön kategória, már ha az árát nézzük csak, akkor is. A Lidli-s brikett egy grillezőben megfelel, de Szmókerbe nem teszem. Ha kicsit tovább keresgélsz akkor kéményből is tudtál volna venni ugyanolyan jót kb harmada áron mint a Weber, nagyon megkérik a márkanév árát. A Gömb grillben is ki tudod próbálni a BBQ módszer szerinti sütést. Tehát a parázstartó rácsnak az egyik felére raksz faszenet, méghozzá az odaszánt mennyiség 2/3-át, 1/3 meg a kéménybe és az meggyújtod. A parázs mellé meg egy préselt alufólia tálcát csepp tálcának. A szénre rakod a füstölőfát, aztán a grillrácsra a parázs fölé teszel egy vizes tálat és a maradék helyre a húst. Aztán játszol a levegő adagolókkal hogy a rácshőfok max 130 °C legyen.
-
Essejó
Topikgazda
Értelek, mondhatni egy övet tennél rá.
Az viszont már gáz ha a fedél belső fele festett. Az ilyen hordó füstölőknek a legnagyobb hőterhelése a fedél belső felén van. Belülről nem szabad festeni, hanem elég egy úgy nevezet seasoning. Az az egy rongydarabot étkezési olajba pl Repce mártani és kikenni a hordó teljes belsejét, majd a vizestál és a rácsok nélkül, csak a tűzkosárban tüzet rakni benne, amikor már tüzelsz benne egy darab ideje akkor még füstölőfát is rátenni. Az az olajos kikenés rásül és tökéletesen rozsdamentesen tartja a belső felületét.
Mondjuk én nem adnék pénzt érte, de ha magadnak csinálod meg, akkor valamivel tán olcsóbb. A csináltatott 200 literes UDS ára tudtommal 80K HUF-tól indul. -
jozsi252
veterán
Sziasztok
Pár hete vettem rá magam hogy kellene venni egy új szett grillezőt mert a régi már igen csak rossz állapotban volt.
Lévén hogy szinte mindig MOL kútnál tankolok, szembe jött velem a grillezős szett, és én ezt meg is vásároltam. Sajnos a faszén/brikett begyújtása mindig egy idegőrlő procedúra volt, ezért böngészgetve ráakadtam egy olyanra hogy begyújtókémény, és meg is vettem a Weber-nek a kezdő szettjét, ami iszonyat nagy segítség a brikett vagy faszén begyújtásában. Nem vicc, nekem felért egy Looftlighter-al a begyújtófolyadék után!
A Weberes brikett viszont 10/10-es, persze csak ha az árát nem veszem figyelembe, de amúgy a LIDL-be kapható brikett-ről is nagyon jókat olvastam, szóval egy zsákkal vettem abból is, nincs a 2.5k még 600ft sem. Weber begyújtókockát vásároltam hozzá, de ha elfogy akkor abból is jó lesz a LIDL-be kapható szerintem.
Jövőre viszont szerintem át fogok térni egy nagyobb méretű Weber gömbgrillre. Tudom hogy a következő lépésnek egy szmóker lenne az igazi vagy egy pit box, de ahhoz nagyon nagyon sokat kellene gyakorolni. Szóval egyelőre marad a gömbgrill, virslikhez, kolbászokhoz, vékonyabb pácolt húsokhoz az is nagyon jó.
Aki szintén a MOL-nál kapható gömbrillt megvette, annak ajánlom hogy a brikett tartót fúrja szét mert a gyárilag benne lévő pár lyuk, nem ér 1ft-ot sem. Semmi levegőt nem kap a brikett, így viszont 5*-ös! -
tvamos
nagyúr
Azon gondolkodtam, hogy hajlitanek egy-egy karikat (gyuru, vagy nem tudom, hogy mondjam...) alulra a nyilasokra, meg felulre a kemenyre, es igy tudnam szabalyozni a huzatot. Ennyit lehet, hogy megerne...
Mondjuk az a bajom ezel az eszkozzel, hogy nem nagyon talalok rola ertekelest, es amit itt olvasok egy hasonlo aru cumonal, az nem tul biztato: [link]
"Hullik a tetejének a belső felületéről a festék a sütés során"
"Eléggé gagyi készülék, papírvékony lemezből készült, folyton eldeformálódik."
Lehet, hogy csak penzkidobas megvenni egy ilyet. -
Essejó
Topikgazda
Nos megint egy kis olvasni való az angolul tudóknak, bár a beágyazott képek és a youtube videó azért sokat segít az olyanoknak mint én, akik nem vágják Shakespeare szintjén az angolt.
Magyarázatként: Egy KCBS verseny csirkecomb elkészítését láthatjuk. Ha valaki túl cincogósnak találná, elmondom ez egy egyszerűsített verzió. Eddig csak olyat láttam ahol lefejtették a combról a bőrt és kés élével minden zsiradékot lekapartak róla, majd újra csomagolták bele a combot. KCBS (Kansas City Barbecue Society) Annyit azért megjegyeznék, hogy egy versenyhús elkészítése nem feltétlenül jelenti azt, hogy otthon a baráti körnek is így kell készíteni.
-
papg79
tag
Sziasztok, videó ugyan nincs róla,de itt az ereszcsatornából készült begyújtó kémény használat közben.
-
lemmy71
Topikgazda
Hát a gránit sem lesz valami olcsó megoldás. Esetleg néz körbe kőkereskedőknél, néha szoktak lenni elég nagy darabok is. Vigyázz hogy nehogy valami műmárványt vagy műkövet adjon a sírköves, mert az a tűz felett olyan mint egy időzített bomba. Az öntvény lap nagyon jó, minél vastagabb annál jobb
-
Precorus
tag
Olyanban gondolkodtunk, hogy műköves-sírkövesnél hátha van maradék gránit, amivel nem nagyon tud mit kezdeni, és nekem pont jó lenne. Most ha két darabot veszek és csináltatok egy fém keretet nekik, azon sem borulok ki. Ennél jobb ötletem viszon nem nagyon van...talán ez a terméskő, mint amivel eddig csináltam. Csak haver mondta hogy munkatársa is akart ilyen követ vízszintbe hozni....gyomron vágta egy lepattant darab, úgy műtötték ki belőle
Vaslap...Háát.... Szerintem azon nem lesz ugyan olyan. De lehet még az is lesz majd
-
Essejó
Topikgazda
válasz
hegegabi80 #49 üzenetére
Az ereszcsatorna az általában horganyzott, és a horgany kipárolgása (melegítés hatására) mérgező. Szóval begyjutónak még szo-szo, de kerti sütögetőbe főzőbe nehogy olyat rakjatok ami horganyzott! Se horganyzott hordót, még ha csak a fedele is, se horganyzott víztartály nem alkalmas.
-
papg79
tag
válasz
hegegabi80 #49 üzenetére
Ha otthon leszek csinálok róla képet.
-
papg79
tag
Én tegnap ereszcsatorna csőből készítettem egy grill begyújtó kéményt. Holnap lesz majd a tesztje, hogyan működik. Az átmérője ugyan kisebb, mint a gyári grill kéményeké, éppen ezért egy kicsivel hosszabbra csináltam.
-
lemmy71
Topikgazda
Sütött ott azért az öreg rendesen, ahogy néztem a tarját a platnikon, 20 szelet az meg több mint három kiló, plusz a csirke a hal a gomba és az a rengeteg lecsós hagyma vagy micsoda. De ha megfigyelted az öregnek az egyik tepsije igencsak profi volt, ahogy néztem valami öntény, a másik meg olyan 3mm lemezből lehetett.Talán aki a blogot írta azt megkapta egy kicsit a nap vagy sok volt a házi pálesz, előfordul az ilyen, társasági eseményeknél
Nálunk is 3 fős a család, de 8 - 10 szelet hús alatt én sem szoktam nekikezdeni pácolni, még ha csak magunknak is csinálom. -
Flowtation
őstag
Én is a vasplatniban gondolkodom. Van egy masina, annak a tetejét szeretném ráilleszteni egy téglából rakott építményre. De ha ez nem jön össze, akkor meg a régi grillünk tűzrakója jó masszív öntvény, akkor azt építem be, a fölé pedig rács, platni, attól függően, hogy mire használnánk.
-
lemmy71
Topikgazda
Talán zsírkő, csak az a kérdés hogy hol árulnak akkora méretben
Nagyon jó a hővezető képessége és gyorsan le is adja. Kandallók és szaunáknál is használják, Amerikában nagy divat, komplett konyhapultokat munkalapokat készítenek belőle. Esetleg vaslapban nem gondolkodtál, 3 - 4mm kazánlemezből (vagy öntvényből, bár annak húzós az ára) csináltatsz egy tepsit 4 - 5cm oldallal, alá meg 2 - 3 centis samott lapot teszel, így a hő szép egységesen eloszlik, bár ha faszénnel melegítesz alatta akkor a samott felesleges. Esetleg valami hasonló mint Pista bácsi vasplatnija.
-
Precorus
tag
Na, pont jó az edigital, majd beugrok valamikor hozzájuk pécsre egy ilyenért. Ez az 1.700Ft nem is vészes.
Egyébként ismerőssel harmad ennyiért csináltatok rozsdamenteset.......Ezért akarok egy zártat. Majd. Egyelőre a BBQ-ra, meg a saját méretre gyártatott kőre vagyok nagyon ráizgulva(a kő olcsóbb/kevesebb idő megcsinálni, szóval először inkább arra
)
Egybként azon filózom, milyen kő lenne a legoptimálisabb vágatni. Néztem előre kiszabott lávaköveket, de elég piciket találok.....Kb 1,5-2x akkora kéne, mint ami most van(ca. 40x80), azon mehet egyszerre2-3 kg hús, meg a zöldségek.Köszi a begyújtós cikket
Szerintem ez mehetne is egyből összefoglalóba
-
Essejó
Topikgazda
Elég sok felé árulják, pl Webert már kapsz kb 8.000 Ft-ért
Nekem egy jóval olcsóbb van.Na jó a 8000-es Weber az kb rozsdamentes ez meg festett lemez amiről a festék elég hamar leég, de begyújtani ez is tökéletes.
A nyitott és a fedeles sütők közt ég és föld a különbség
Még bizonyos korlátok közt BBQ sütésére is alkalmasak.
Amit leírnak a begyújtásról az tökéletes. Egyetlen kivétel van: BBQ esetében sosem használunk brikett-et hanem csak Faszenet!
-
Precorus
tag
Ha én veszek húst, akkor igyekszem hentespultból venni. Ezt csak úgy bedobták, mert féláras volt. Konstatálták ők is, hogy ez így nem a legjobb.
Hát ja, a pácok is furák néha, meg hát ízlések és pofonok
Mondjuk nekem idáig egyik sem ízlettMa is tanultam valamit. Mondjuk én inkább leégetek pár rönk fát, minthogy szenvedjek a faszén-brikett kombóval. De mint láttad, arra is találtam megoldást hogy ne kelljen
Majd egy ilyen grillbegyújtó kéményt(vagy mit) kéne szerezni később. Kíváncsi vagyok, milyet lehet csinálni egy letakarható rácsosban faszénen(mint amilyet a kolléga linkelt feljebb). -
lemmy71
Topikgazda
Ilyet én is szoktam csinálni, de a bucit én nem teszem egyből a faszén fölé. Van egy kis öntöttvas lapom amit a rácsra teszek, ezen elfér két darab félbevágott buci (öntött vas híján egy 4 - 5mm kazánlemez is megfelel amit egy vasas cégtől fillérekért megkapsz). Legutóbb a lid -ben vásárolt szezámmag nélküli hamburgerzsemléből készítettem a hambit. Amikor jól átmelegszik a vaslap a rácson, ráteszem egy kicsit a félig sült húspogácsákat hogy a lap is zsíros legyen, de néha teszek rá egy egy csík bacont is, amikor már jó zsíros szaftos a lap akkor mehetnek rá a félbe vágott bucik. Közben megnyomogatom őket hogy jól felszívják a szaftot, olyan lesz mint ha most jött volna ki a kemencéből.
-
Essejó
Topikgazda
Az ilyen előre töltött vagy kompakt grillek általában Faszén brikettel vannak töltve. A brikett gyártás meg úgy történik, hogy őrölt lignittel és mészkő porral keverik a cuccot amikor nedvesen összepréselik. Nos akárhonnan nézzük a Lignit a Barna kőszén legfiatalabb verziója, az ott felszabaduló füstök igazából nem valók a nyílt tűzi ételkészítéshez. Egyetlen egy Szmoker-t gyártó cég sem ajánlja a brikett használatát a készülékbe. Egy nyitott grillezőbe, vagy egy tűzkosárba a bogrács alá még elmegy, de egy zárt pl gömb grill, vagy pláne szmókerbe sosem tennék brikett-et.
-
papg79
tag
Sziasztok! Én a hétvégén hamburgert készülök sütni grillen, mégpedig úgy, hogy a bucit is én magam sütném. Szülinapomra kaptam ezt a grill kocsit:
http://www.hpdecin.cz/cz/produkt/gril-deluxe-tarrington-house-na-drevene-uhli-memphis/ -
fonok87
aktív tag
Én sose veszek ilyen előre pácolt mindenfélét, pontosan azért, mert nem lehet tudni miből van... Jó fűszeres, piros vagy barna sár fedi a húst, esélytelen megállapítani milyen színe volt eredetileg (ami elsődleges támpont a frissesség / minőség megítélésénél). A másik "jó" tulajdonsága, hogy a lottó 5-ösre nagyobb esélye van, mint arra hogy olyan legyen ami nekem ízlik. Főleg mert agyonsózott/fűszerezett a pác, nem biztosan azért, mert régi a hús, de ki tudja. Vissza is értünk az előző ponthoz
-
Precorus
tag
Akkor nekem valami hasonlót sikerült összehoznom kövön.
A hús ropogós, feketés kérget kapott helyenként, messziről égettnek tűnt, de köze nem volt az égett, szenes ízhez.Ellenben finom füstös, fűszeres íze volt, kívűl vékony ropogós réteg, belül pedig finom(nem-kiszáradt), omlós volt.Anya néha vesz ilyen kocka, előkészített mini-grillező cuccot. Volt otthon LIDL-ös előre pácolt hús is.
Mind a kettő borzalmas. Annak a grillezőnek nem volt jó füstje(éreztem a húson is hogy nem finom a füstös íze), az előre pácolt hús meg...... szemétre való kb. Túlfűszerezett, húsból semmi nem érződött. Tippre a rossz minőségű húsokat rakják valami jó erős pácba, hogy az idiótája megvegye -
Essejó
Topikgazda
Őőőő .. Nem
Igen száraz pác, viszont van aki egy leheletnyi mustárral vagy olajjal vékonyan bekeni és aztán rubozza. Viszont nem magasabb hőmérsékleten, a max hőmérséklet 150°C lehet, de inkább ahogy írták 130°C. Nézd meg a fentebb megosztott oldalas képet. A külseje a Bark a belső körben piros csík a Smoke ring azért olyan csillogó a hús felülete mert nem szárad ki hanem olyan nedves szaftos ha két ujjal megszorítod akkor kicsurran a nedv és a hús rostjaira esik szét. [link] [link] [link]
-
Essejó
Topikgazda
-
lemmy71
Topikgazda
Érdekes írás volt. Akkor ahogy értelmezem ilyen "sütési" módnál nem csinálunk nedves pácolást, csak "RUB" "barnacukros" szárazpácot viszünk fel a húsra, gondolom bedörzsöléssel. És egy gyorsabb az átlagosnál magasabb hőfokon sütjük, így kapjuk meg a kérges kűlső réteget és a belső vöröses szint kicsit angolosan.
-
Essejó
Topikgazda
Az alábbi szösszenet nem az én szüleményem, de érdemes elolvasni.
Iron Workers Bbq "iwbbq"
BARK
Sokszor látom posztokban, hogy az emberek azt írják a gyakorlattal nem rendelkező társaiknak, hogy
- „BARK-ra sütök”
- „Akkor csomagolok, ha kész a BARK”
Szerintem sokan nincsenek tisztában ennek a szónak a jelentésével. Ezért is gondoltam, hogy kicsit írjak róla. Az én tudásom sem hiánytalan, de amit én tudok azt leírom, hogy akik még ennyit sem tudnak a BARK-ról azoknak legyen némi fogalmuk.
A BARK angol nyelvű szó. Jelentése: kéregNem vagyok kémikus nem nagyon vagyok tisztában a kémiai reakciókkal. De megpróbálom összefoglalni azokat a dolgokat amiket tanultam róla az internetről. (Ugyanis én is az internetről informálódom) Javaslom mindenkinek.
Igen bonyolult a füst és a hő által okozott kémiai reakciók tudománya. Minden a RUB-al kezdődik. A RUB-ot felvisszük és rátapicskoljuk a hús felületére majd a szmókerbe tesszük. A varázslat (kémia) akkor zajlik mikor a hús megkapja a hőt, a füstöt és az áramlást ami a szmókerben uralkodik. Az első dolog ami történik, hogy a húsban lévő zsírok és nedvek felszabadulnak, feloldódnak. A húsunk „izzadni” kezd. Ez a nedvesség összekeveredik a füstben lévő vízgőzzel így feloldják a sót a cukrot és az összes vízben oldódó elemet a RUB-ban. Az idő teltével egyre több zsír kerül a felszínre, ami pedig a zsírban oldódó elemeket oldja. Ezeknek a feloldott fűszereknek az egyvelege alkot egy fűszerkérget amiből majd kialakul a BARK. A hús maghőmérsékletének növekedésével és az idő elteltével egyre több nedvesség elpárolog és a hús felszíne elkezd száradni. Ezen a ponton a felszíni fehérjék összekapcsolódnak és így polimereket képeznek amelyek egy „kemény” réteggé alakulnak. De ezen kívül még számtalan kémiai reakció lezajlik. Ide sorolható még a Maillard reakció is amit most nem részleteznék. A füst részecskéi a nedves felületekre tapadnak fel, ahogy a húsunk „izzad”. Ezzel egy karakteres semmihez nem hasonlítható ízt kölcsönöz neki. Az oldódó fűszerek és a füst egyvelege okozza az íz komplexitását és a mahagóni színt.
A jó BARK kialakulásához fontos a jó füst. A fekete kátrány színű húsok rossz hamutartóra hajazó ízt nyújtanak. Nem akkor jó a BARK ha minél feketébb a húsunk. A megfelelő szín kezdetben a mahagóni. Majd a hosszan tartó sütés során sötétedik, de ez a sötétedés nem égett, csak a kinézete.
A hőmérséklet is kulcsfontosságú a BARK kialakulásában. A túl alacsony és a túl magas hőmérséklet sem megfelelő. Azt mondják, hogy a legideálisabb hőmérséklet a 105-130C°. Franklin videóit nézve ő 130C° körül süt. De minden szmóker másképp viselkedik. Egészen más egy kerámia vagy egy offset szmóker. Mindenkinek ki kell tapasztalnia a saját sütőjét, hogy a legideálisabb BARK-ot tudja megcsinálni.
A jó BARK alakulásában fontos szerepe van a spriccelésnek is. A sütés során a száradásra hajlamos részeket időnként nedvesíteni kell. (De nem eláztatni) A spriccelés lényege a hús felületének nedvesítése és visszahűtése. A füstrészecskék a hideg nedves felületekre tapadnak fel. Fontos, hogy ne spricceljünk magas cukor tartalmú löttyökkel mert a hosszú sütések alatt a cukor hajlamos a megégésre. Helyette inkább víz, almaecet, de én szeretem sörrel spriccelni a dolgokat.
Remélem tudtam valakiknek újat mondani. Vagy ha valami nem helytálló azt értelmes keretek között kifejtve kijavítja. -
Essejó
Topikgazda
Ugyan nem tartozik szorosan a topik témájához, sőt! Ezért off-ba is teszem, de nem árt azért ilyenekről tudni.
Gratulálunk a BBQ SunCity Szeged csapatának, a prágai KCBS versenyen elért ELSŐ helyezésért!
-
jim bcs
nagyúr
Összefoglaló:
Beraktam pár ikont és menüpontot kezdésnek. Mi legyen még benne, ötletek? Ahogy néztem Logout bejegyzések lennének a legjobbak, azokat könnyen át lehetne linkelni név szerint az egyes menüpontok alá.
-
lemmy71
Topikgazda
Egyszerű könnyedén és gyorsan elkészíthető pácolási recept mustár és majonéz nélkül, kezdő grillezőknek ajánlom. Természetesen felhasználhatók más fűszerek is, az ízeknek csak a fantázia szab határt.
Hozzávalók
8 – 10 szelet cirka 1.5 - 2 centi vastag csontos tarja én a zsírosabbakat kedvelem
3 fej vörös hagyma
1 db erős zöldpaprika
2 csomag magyaaros varázspác
1 csomag flekken fűszerkeverék
fél csomag grill páckeverék
fél csomag barbecue fűszersó
1 citrom
0.5 liter étolaj
Elkészítés
A felszeletelt tarjákat átmosom, majd egy olyan edényre teszem amin lecsöpög a véres víz. A hagymát megpucolom és vékony karikákra szelem, akár tehetünk közé egy lilahagymát is, a megmosott zöldpaprikát is vékony szeletekre szeljük a magot és a belső részt benne hagyjuk. A por alakú pácokat egy tálkába öntjük és összekeverjük, majd hozzá adjuk a varázspácot és jól elkeverjük, először egy kicsit csomós de alapos keverés után egy kellemes masszát kapunk. A lecsöpögött húsokat kés fokával átütögetjük egyszer, nem klopfoljuk. Kevés citromlevet csöpögtetünk a húsokra és kézzel átdörzsöljük, majd ezután a megkevert masszából egy diónyit teszünk a hússzeletre és jól bedörzsöljük mindkét oldalát. Keresünk egy edényt, amiben a húsok kettesével hármasával emeletesen elférnek, én erre egy kiürült nápolyis műanyag vedret használok. Az edénybe teszek hagymakarikákat majd rá a bekent húst arra jöhet húsonként 2 – 3 szelet zöldpaprika utána egy kis olaj, majd megint hagymakarikák hús és így tovább. Amikor bent az összes hús egy kicsit megnyomkodhatjuk hogy az olaj feljöjjön. A zöldpaprikától nem kell megijedni, nem lesz tőle erős csípős a hús. Majd alaposan lefedjük és mehet a hűtőbe, 2 – 3 óra múlva már süthető, akár faszénen tárcsán vaslapon vagy serpenyőben esetleg tepsiben. Amikor kiveszem a húst a pácból akkor a sűrű pácanyagot hagymát paprikát egy villával lehúzom hogy ne égjen rá. A leszűrt pác olaját is használhatjuk sütésre. Ha nem fogy el egy sütésre, a páclében a nyers hús a hűtőben 3 – 4 napig eláll.
Aki az extra puha omlós husit szereti annak ajánlom hogy tepsiben a sütőben süsse meg. A tepsibe óntök egy kis leszűrt pácolajat majd szorosan egymás mellé a húsokat teszem, arra vastagon szeletelt hagymakarikákat teszek, utána fél centire vágott krumpli karikákat megforgatok a maradék pácoljban és azzal befedem a húsokat és a hagymát. A maradék olajat rácsorgatom és az egészet befedem szeletelt bacon szalonnával, majd a tepsit jól lefedem alufóliával, cirka 1 orráig sütöm 230 fok körül az utolsó 5 – 10 percre leveszem a fóliát hogy piruljon a szalonna.
Jó étvágyat -
Essejó
Topikgazda
Bár ha egy évben csak pár alkalommal használnád, akkor még egy gömb grill is megfontolandó lehet, mint pl. ez vagy ez
A tűzrakó rácsra beteszel egy tégla alakú vizes edényt egyik oldalra, feltöltöd 3/4-ig meleg vízzel, melléborítod a kéményből a faszén parazsat, sőt jobb ha 2/3 faszén és 1/3 parazsat rá a száraz füstölő fát, beteszed a sütő rácsot és a füstölni kívánt húst a vizes edény fölé pakolod.
-
Essejó
Topikgazda
Ha nem túl drágán akarod, akkor megcsinálod magadnak, ettől valamivel olcsóbban kijön. Ezzel amit linkeltél csak pár gond van. Egyáltalán nem szabályozható a levegő bevezetése és a füst (huzat) elvezetése.
Márpedig a füstön sütés (BBQ) megkívánja a min 110°C - max 150°C közti hőtartományt, azt pedig csak a levegő adagolásával tudod szabályozni. Gillezni vagy pizzát sütni ettől még tökéletes lehet.
Mellékelek egy fotót azén tavaly készült UDS-em ről. Kb 40.000 Ft-ba fájt meg némi anyagbeszerzés és pár óra barkácsolás. Ja a szakmám nem lakatos.A következő képen, fűszeres sajtkrémmel töltött Jalapeno paprikával töltött fűszeres csirkemell látható, Bacon szalonnába tekerve, a fenti füstölőben készítve.
-
tvamos
nagyúr
Gondolkodom egy nem tul draga fustolo beszerzesen. Olyan lenne jo, ami grillkent is hasznalhato. Nem hasznalnak, csak 4-5 alkalommal egy evben.
Eredetileg 25-30 ezerben gondolkodtam, de vegulis 50-ig talan ki tudom tolni a keretet.
Erre gondoltam: [link]
Van jobb ajanlat? -
Essejó
Topikgazda
válasz
hegegabi80 #3 üzenetére
Nos ez egy Töltény szmóker utánzat, és igen eléggé az ipari hulladék kategória. Bár jó időben megsütsz benne bármit, ha kicsit hűvösebb pláne szelesebb az idő, akkor már gondjai lehetnek, mert alulról nem zárt, hanem csak a bele biggyesztet parázstartó adja az alját és a parázstartó pereme valamint a henger palástközt szabályozatlanul kapja a levegőt, ergo csak a kéménnyel tudod az égést szabályozni. Az oldalán lévő ajtók viszont határozottan előnyösek a tüzelő, füstölőfa és víz utántöltése esetén.
A Méhteleppel tényleg jobban jársz, szerzel egy 120-as hajdú bojlert vagy egy 200 literes levehető tetejű hordót, vagy valami nagy átmérőjű vastag falú csődarabot. -
Precorus
tag
Egyébként igen, lehet ez a "mindenki leblogolja és utána belinkeljük" lenne a legegyszerűbb.
Excellel az a baj igazából(vagy bármilyen táblázatkezelővel) hogy az fix. Nagyon nem szép/effektív így tárolni a recepteket
(igazából ez relációs adatbázist kívánna, 3 szintű BOM-al(alapanyag, félkész-késztermék)+mennyiségekkel)
de ezt már csak nagyon halkan jegyzem megMég azt kéne kimatekozni, hogy rendes, legördülős összefoglalót hogy kell csinálni.
-
gzbotii
nagyúr
Nagyon jó ötlet volt ez a topic, szerintem fogom követni
-
jim bcs
nagyúr
Mindenkinél rendelkezésre áll a Logout, oda meg lehet írni a recepteket, vagy bármit. Ezek után nincknévvel és recept névvel be lehet tenni az összefoglalóba. De mehet a házi készítésű grillező, kemence is ugyanezen az elven. C. verzió a nyílt google doc. vagy excel és azt linkelni az összefoglalóba.
Ha meglesznek a Tg.-ák akkor simulékonyabb lesz ez, amúgy a topik jó ötlet volt.
A topik nevéhez zárójelben még lehet odaférne pl. ez -> Kerti grill és bográcsozó házilag (tervek, ötletek, receptek)
-
lemmy71
Topikgazda
Ahogy neked könnyebb, szerintem ne bonyolítsuk túl, legyen egyszerű és átlátható. Lehet hogy az lenne a legjobb ha mindenki saját maga töltené fel névvel a recepteket (elkészítési módot stb), a topicban pedig meg lehetne vitatni, hozzászólni reagálni. De akár ide is jöhetnek élesben, legfeljebb visszaolvasunk.
-
Precorus
tag
Szokott lenni nyitó-legördülő összefoglaló. Olyat nem tudom, hogy lehetne csinálni, de egy alapozó hogyan-süssünk-tutorial, vagy valami hasonló alap leírás mehetne.
Ez egpu topicban pl úgy volt, hogy volt egy excel-szerű munkalap google-docs-on(asszem), és bárki által szerkeszthető volt. Ott volt összefoglalóban a link, kolegál leírásaival(jelen esetben receptjeivel) és aki akarta, felvihette az övét új sorba.
Lehetne pl egy név, hogy kié a recept, egy összetevők lista(excelben ez 1 sor, most tekintsünk attól hogy ezt nem helyes így tárolni), meg egy "megjegyzések" cella, ahová mehet a mennyit pácold, hogy szokták elkészíteni, stb.
De ha azt úgy jobban kedvelnétek, akkor felviszem privátban, és read-only módban megosztom. -
lemmy71
Topikgazda
válasz
hegegabi80 #3 üzenetére
Én ehhez a vastelepen (MÉH) szereztem be mindent,cirka 1500 forintot fizettem a sok ócskavasért, otthon nekiálltam flexel és egy mezei villanyhegesztővel, pik pak készen is volt. Van még hozzá egy leszúrhatós bográcstartó ami persze forgatható, és egy perforált lemezmagasító a tűztérhez ha nagy lenne a szél, de ezeket most nem találtam, valószínűleg a telephelyen van a többi kacatommal együtt, de majd valamikor előásom őket. Régen használtam mivel már van épített tűzrakóm, ez csak a szomszéd kedvéért van itt ő szokta néha kölcsönkérni
Lehet vele grillezni is, telerakod faszénnel a peremre rakod a rácsot és már mehet rá a hús. A hamu és a salak nem esik ki mert van alatta egy fix hamu tálca így a füvet nem bántja. tűztér, hamutálca, felette a tárcsa
-
Precorus
tag
Díjaznék egy összefoglalót, valami online receptes táblázattal, ami bárki által tölthető. Meg lehetne listázni a grillsütés fajtáit, etc.
Szívesen megcsiálom(ill. segítek benn) ha valaki megmondja hogy kell ilyeneket csinálni
(mármint összefoglalót. gondolom excel helyett a google docs tökéletes megosztani) -
fonok87
aktív tag
Új topic a kedvencek-listára
A hétvégén haladni fogok a saját építésű kerti sütővel, mindenképp jelentkezem képekkel majd.
Illetve megosztom (itt is, részletesebben) a mindent ütő pác receptet, amit nagyszüleim fél évszázadon keresztül tökéletesítettek
Hozzávalók (kb., hús kg-onként):
- só, bors ízlés szerint
- 2 fej hagyma
- 3-5 gerezd fokhagyma
- pirospaprika (én édeset használok, csípőset tesz mindenki magának az elkészült húsra)
- 3-4 ek. mustár (egy nagy flotty)
- 1 ek. kecsap (egy kis flotty)
- 2 dl olajHúst felszeleteljük (én tarját szoktam ezzel a páccal készíteni, azt max. ujjnyi vastagra vágom). Hagymát karikázzuk, félretesszük. Fokhagymát passzírozzuk vagy apróra vágjuk, és a többi fűszerrel, kecsappal, mustárral elkeverjük az olajban. A 2dl olaj nincs kőbe vésve, annyira van szükség, hogy miután felvette a mustárt meg a többi sarat, maradjon egy kis leve. Ez ugye azért fontos, hogy amíg a hús pácolódik, levegővel ne érintkezzen, tehát a pác lepje el és közte se maradjon levegő. Edénybe rétegezzük a mindenfélét: aljára kis pác, hús, teteje megken, hagymával megszór, ismétlés az első lépéstől amíg megtelik az edény vagy elfogy a hús. Legjobb, ha egy napig ázik, de ha nincs idő, 5-6 óra múlva is nyugodtan lehet sütni.
-
Precorus
tag
Akkor azt hiszem, jelentkeznék a legolcsóbb sütőhely pozícióért
A téglák, illetve a kő is itthoni építkezésből maradt, szóval 0Ft volt gyakorlatilag a kis "kemence"De vidéki, kiépített tűzrakóban is tesztelve volt:
Előnyök: Bolondbiztos, a húst nem tudod megégetni. Illetve a láng sem csap fel a lecsöpögő olajra, és a hús leve, olaja sem fog kicsepegni, kevésbé fog kiszáradni.(illetve erről lefelé folydogált, mert nem volt normálisan megcsinálva. De majd lesz süllyesztett lapom. Egyszer valamikor.....
Hátrányok: Erre bizony sütés után rá kell szánni egy fél órát, hogy lesikáld.... Illetve hagyni kell kihűlni, mert különben reped, később pedig törik.
Egyebet a többszöri használhatóságról még sajnos nem tudok mondani, remélem idén még párszor lesz alkalmam használni, és kiderül.
Egyébként gránit, márvány lap érdekelne a későbbiekben, kb 2x ekkora. Ha esetleg van valakinek ötlete, hogy honnan lehetne olcsón szerezni, azt szívesen fogadnámJa, recept. Exem csinált páclevet, lehet azt majd kikuncsorgom, én lucullus csirke-sertés fűszersót szoktam használni. Ugyan úgy bekenni vele a husit, kis olajat rá, és állni hagyni legalább egy estét.
Múltkor próbaképp ~36-40 órát hagytam állni, nem jelentett igazán semmit. Vagyis én nem éreztem. -
hegegabi80
addikt
Nos akkor jöhetnek is a képek ide a mobil tűzrakó helyről.
Egyébként korábban én is nézegettem ilyen álló sütödés dolgot.
Meg külön mobil tűzrakót is. 1 2
De ezek a vékony izék nem sokat érnek szerintem. Jobban járok, ha elmegy egy méh telepre és turizok valamit. -
Essejó
Topikgazda
Sziasztok!
Szóval gyerekkorom óta imádok szabad tűzön sütni főzni: Flekken, Diszkosz, Grill, Bogrács, parázson fóliában, de két éve elcsábított a BBQ, az alacsony hőfokon lassan, füstön sütött ételek világa.
A barkács áruházakban kapható, elvileg hozzávaló eszközök, sajnos hajítófát sem érnek. Szerencsére egyre több cég gyárt itthon is már, professzionális eszközöket, amikkel csak egy bajom van, nem az én pénztárcámhoz vannak méretezve. Egyik ismerőst le is szúrtam, hogy hogy lehet egy 200 literes hordóból előállított UDS-ért akár több mint 80.000 Ft-ot kérni.
Én elkészítettem tavaly tavasszal a magamét, alkatrész áron kb a feléből.Külföldön a témának hatalmas irodalma van. Akik szintén építésre adnák a fejüket, azoknak egy kis segítség
Feldon kalkulátor, sajnos mindent inch-ben és gallonban ad meg, de létezik váltószám.
Ezeknél a szmokereknél miután a hőmérséklet igen lényeges és kényes szempont, ezért jól szabályozhatóknak kell lenniük.
Az sem mindegy, hogy hol és hogyan vezetjük bele a levegőt a tűztérbe.
-
lemmy71
Topikgazda
Tisztelt fórumtársak!
Ebben a topicban megoszthatjuk egymás közt, a kerti grillel, kemencével bográcsozóval és egyéb a szabadban használatos főző-sütő szerkezetek, építésével és használatával kapcsolatos információkat. Ezenkívül lehetőség van a jobbnál jobb receptek és a főző-sütő technikák megosztására. Várok még, minél olcsóbb újra hasznosított (lom, ócskavas, bontott építőanyag, stb.) anyagokból készített építményeket és szerkezeteket, fényképes illusztrációval.
Mindenkinek kellemes időtöltést és jó étvágyat kívánok!
Új hozzászólás Aktív témák
- ZIDOO médialejátszók
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Háztartási gépek
- Minden USB-C kábel egyforma? Hát NEM. És ez a baj. – Tech Percek #7
- PlayStation 5
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Budapest és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Autós topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- HP ProoBook 745 G7 laptop /Ryzen 3 4300U/4GB DDR4/256GB NVMe (Erősen "B" kategóriás esztétikailag)
- BESZÁMÍTÁS! ASUS TUF Z790 i7 14700KF 32GB DDR5 1TB SSD RX 6800XT 16GB Pure Base 500 White 1000W
- Kimaxolt verzió! - 100 - Lenovo Yoga Pro 9 (16IRP8) - Intel Core i9-13905H, RTX 4070, 1TB SSD, 64GB
- AKCIÓ! ASUS PRIME Z390-P i5 8600K 16GB DDR4 512GB SSD RX 6600 8GB GDDR6 DEEPCOOL Matrexx55 630W
- Xiaomi Redmi 9 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest