Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1151) csigi válasza Gyuri27 (#1150) üzenetére


csigi
addikt

Nincs PWM-es... :R

nofene

(#1152) Gyuri27 válasza csigi (#1151) üzenetére


Gyuri27
félisten

De ez jó egyáltalán?
Nem is rendelnek?
Ne hagyj kétségek közt :O

Amd - Radeon - Ryzen

(#1153) csigi válasza Gyuri27 (#1152) üzenetére


csigi
addikt

Hogy a hely jó-e? Vagy a ventik jók-e? Nem értem kérdésed... :U
A cica utcát ismerem, az jó hely az biztos.

nofene

(#1154) Gyuri27 válasza csigi (#1153) üzenetére


Gyuri27
félisten

A venti jó e? Van e nekik?

Amd - Radeon - Ryzen

(#1155) Sdi válasza Rosep (#1141) üzenetére


Sdi
addikt

A revoltec-nek van ilyenje itt, itt és itt biztosan kapható, de láttam már más boltban is.

"Ha az alkohol akadályoz a munkában, hagyd abba a munkát!" /Manuel Scorza/

(#1156) murdock01


murdock01
csendes tag

Sziasztok!

Olvasgattam a hozzászólásokat és látom van itt egy-két bölcs ember, akitől szívesen fogadnék tanácsokat bizonyos kérdésekben!

1.
Szerintetek a befújatott levegő mennyisége legyen több vagy a kiszívott levegő? Ezt úgy értem, hogy melyik módszer jobb, ha a befújó ventillátorokat járatom magasabb fordulaton és a kifújókat alacsonyabbon vagy fordítva!?

2.
Noctua ventillátorokhoz L.N.A./U.L.N.A. akkor is kell, ha ventillátor szabályzót használok!? Vagy akkor elég ha én állítom be?

Előre is köszönöm a véleményeket!

..::MuRdOcK::..

(#1157) BlacKSouL válasza murdock01 (#1156) üzenetére


BlacKSouL
addikt

1. Mindenki másra esküszik. Szerintem legyen kb egyforma, de ha mégis, én a kiszívóra szavazok. Mármint az legyen erősebb. Már csak azért is, mert tegyük föl hogy befújsz 10m3 levegőt, és kiszívsz 7m3-t. Elvileg. Egymás hatását így változtatják, mert a kiszívót jobban pörgeti a túlnyomás, míg a befúvót lassítja. És a házban lévő túlnyomás a réseken kifelé fújja a levegőt, aminek semmi előnye. Viszont fordítva az erősebb kiszívó alacsony nyomást hoz létre odabent, így a réseken beáramlik plusz hideg levegő, aminek azért inkább van előnye. Rácsozott oldalfal esetén pl - mint nálam,(a kiszívó erősebben pörög) hogy a vga magasságában rácsos, így oda beáramlik a hideg levegő - jelentősen.

2. Azok tudomásom szerint ellenállások, amit vagy használsz, tehát beteszed a csatlakozóhoz, vagy nem. Ha nem teszed be, akkor a névleges maximális fordulaton fog pörögni. Vagy szabályozhatod magadtól nyugodtan.

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1158) murdock01 válasza BlacKSouL (#1157) üzenetére


murdock01
csendes tag

Köszi BlacKSouL a gyors reagállást!

Az 1-esben én is hasonlóra gondoltam, de kínáncsi voltam, hogy más is így van-e vele!
Egyenlőre akkor 2:0 az állás! ;)

Igyekszem egy minél ideálisabb léghűtést kitalálni a következő gépembe és már előre tervezem!

Azért szivesen fogadom a további hozzászólásokat is!

..::MuRdOcK::..

(#1159) Zájec válasza BlacKSouL (#1157) üzenetére


Zájec
veterán

akkor nekem a túlnyomástól lehet hogy nemsoká felrobban a gépem ;]
3venti fújja befelé , 1 meg szivja.... :U

(#1160) BlacKSouL válasza Zájec (#1159) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Hűtési rendszer felépítésétől függ hogy mikor melyik a jobb. Ha alaplappal párhuzamosan fúj a procihűtő, akkor jó eséllyel a meleget egyből kiviszi hátul valami venti, tehát odabent a ház nagy részében már csak a langyos merevlemez, meg a meleg chipset, meg a vga ad meleget. Ez esetben szerintem jobb ha kifelé van nagyobb szívás, és szerencsés ha a vga környékén jut be mondjuk rácsokon friss levegő. A procinak ekkor nem kell direkt friss levegőt közvetlenül bejuttatni, hiszen a házban bent eleve hideg van, így a procihűtő mindenképp hideg levegőt kap.
Ha alaplapra merőlegesen csapja szét a procihűtő a hőt, akkor a hátsó venti, meg a táp csak a meleg egy részét szívja ki egyből, de a másik része bekeveredik a ház belsejébe. Ilyen esetben a legjobb ha a procihűtő vagy ventivel, vagy csővel kintről rövid úton kap friss luftot(hiszen a házban bent meleg van, és ha azt szívja be, akkor csökken a hatékonysága), a ház belsejében a meleget meg jól befújt hideg levegővel lehet lejjebb hűteni.

Előbbi esetben elég a lassú de folyamatos elölről-hátra irányú huzat, utóbbinál nagyobb tömegű levegőt kell bemozgatni, ami nagyobb zajt jelent sok esetben. Előbbinél gyorsabban cserélődik hidegre a benti meleg, utóbbinál lassabban, inkább keveregve.

Nem robban fel, mert a túlnyomás csak addig nő, amíg a kiszívó által csökkentett nyomás eléri azt a szintet, mikor a befújó ventik hatásfoka kiegyenlítődik. tehát egy zárt térben csak egy ideig tudod növelni a nyomást, majd amikor ezt eléri, akkor a venti egyszerűen nem szállít több levegőt. De a kiszívó is felgyorsul kicsit ilyenkor.

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1161) csigi válasza BlacKSouL (#1160) üzenetére


csigi
addikt

Annyit tennék hozzá, hogy manapság már messze nem a proci adja a meleg nagy részét. Ezért annyira nem számít szerintem a procihűtő, meg az iránya. Kézzel megfogom a Zalman 9500 bordáit és szabályosan hidegek, azt fújja hátra/kifelé a ventije. Kicsit ezt pazarlásnak is érzem, inkább egy lapra merőlegesen fújót szeretnék már. :U

Alaphőmérsékletek nálam:
proci 30fok
chipset ~40fok
pwm 45fok
vga 50fok

nofene

(#1162) BlacKSouL válasza csigi (#1161) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Kazán vga-hoz meg olyan hűtőt kell beszerezni, ami zárt, és hátsó panelen szépen kinyomja a hőt. Mert a meleg is olyan mint a büfi meg a fing: Jobb kint mint bent. ;]
Egyébként próbaképp kikapcsoltam a hátsó ventit a proci mögött: alapból 38 fokos a Prescott(huzigálva) kikapcsolt ventivel 46-ra felkúszott. Egyszerűen mert a meleg bentragadt, és azt szívta vissza egy idő után. Leterhelni nem is mertem. Az mondjuk egy dolog, hogy a vga-m még terhelve sem olvasztja meg önmagát, ugyanis elég volt a pici aluhűtőjét egy pici rézhűtőre cserélnem, és máris elvisel 30%-os minituningot, és még úgyis csak meleg a hűtője. Dehát ez az én bajom, hogy nekem ez a vga is megfelel :)

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1163) csigi válasza BlacKSouL (#1162) üzenetére


csigi
addikt

Ja most látom, Nálad éppen fordított a helyzet, mint nálam...

A vga meleg kijuttatását megoldottam, az valóban nagyon kellett neki.

Ja és van egy újabb ötletem a PWM problémámra, ehhez mit szólsz: 8700NT?
Így lenne egy deszkára merőlegesen fújó ventim, ami hűtené a lap PWM szabályzóit meg a chipset-et. Plussz nincs szükségem PWM-es házventire.

[ Szerkesztve ]

nofene

(#1164) Egzee


Egzee
őstag

Sziasztok!!! Szeretnék venni, de nem találok 25cm-es, vagy nagyobb ventillátort! De az a baj, hogy sehol nem árulnak, csak házba, alapból beépítetten. Nem tudjátok, hol lehet ilyet venni??? Esetleg valaki nem tud ilyet szerezni?

(#1165) BlacKSouL válasza csigi (#1163) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Hmm, az ötlet jó. A hűtőről nincs tapasztalatom, a procihűtős topikban talán van valakinek tapasztalata, vagy esetleg tesztek fellelhetők valahol. De nem tűnik rossznak.

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1166) csigi válasza BlacKSouL (#1165) üzenetére


csigi
addikt

A neve garancia valamennyire, meg mint mondtam volt alább, nem igazán melegszenek ezek az újabb procik, csak megbírkózik vele...
Egyenlőre az a legnagyobb gond, hogy nem lehet még kapni, lehet belőle pár hónap is mire ideér. Igaz még a vezérlőm sincs meg. :(

nofene

(#1167) flegos válasza csigi (#1166) üzenetére


flegos
senior tag

Van nekem egy merölegesen hütö jó hütöm a számodra :K
[link]

''A lelkiismeret csak mutatja a jó irányt, de nem vezet oda!'' - William Petersen

(#1168) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

Nem tudjátok hogy a lightwrite-os efektventik csak egy fordulaton müködnek,vagy a sebességnek nincs köze az iráshoz? Ilyet szeretnék rakni a gépem tetejére,de ahogy nézem nem a leghalkabbak az ilyen ventik.Ezt könnyen orvosolnám,leveszem a feszültséget,na de akkor is látszódik az irás rendesen?

(#1169) murdock01 válasza HJ.Henry (#1168) üzenetére


murdock01
csendes tag

Szerintem csak azon a fordulaton működik, ami gyárilag van beállítva!
Na, nem mint ha a a fordulattól függne csak a kiírás...
Egy bizonyos feszültség érték alatt a LED-ek nem vezetnek, kvázi nem fog világítani!
+ egy bizonyos furdulat alatt nem látnád a kiírást, mert fix fordulatra van kikalkulálva a kiírás...
Azon a fordulaton a szemed tehetetlenségéből adódóan látod a folyamatos szöveget!

..::MuRdOcK::..

(#1170) Egzee


Egzee
őstag

Figyu... Sztem minimálisat lehet rajta csökkenteni, mert a szöveg még forog is... ha lassítasz rajta, megszűnik forogni... De menny el akármelyik Gubó PC-be, és ott mindíg ki van állítva 3db... Kérd meg az eladót, hogy húzza ki az áramból, és dugja vissza, akkor meglátod, hogy ahogy gyorsul, úgy hogy viselkedik majd a szöveg...

(#1171) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

Köszönöm a segitségeket!
Aszem inkább hagyom az egész lightwrite ventit a fenébe.
Az a baj hogy a gép tetején lenne az egész,és ugy van elhejezve a gép hogy szinte a fülemnél van 3 ventillátor ezek hütik a vizhütés radiátorját.Az egyiket gondoltam kicserélném egy ilyenre mert jol néz ki,na meg mutatná a levegö höfokát ami nem is rossz,de ha csak max fordulaton mutatja akkor hadjuk.A mostani ventik kb fele annyival forognak mint amennyit tudnak.Halkak és a radiátort jol lehütik igy is.

(#1172) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

Az az igazság hogy csak ugy rámjött hogy csicsázzak valamit a gépen :D
Lehet jobb lenne mind a három ventillátort kicserélni sima kromozott ventire az is sokkal jobban nézne ki mint a mostani sima feket ventik.
Csak ahogy nézem az árakat 3darab krom venti olyan cirka 7rongy......

(#1173) Egzee


Egzee
őstag

Valaki továbbra sem tud hol szerezhetek 25sm-es ventillátort külön?

(#1174) Egzee


Egzee
őstag

Most komolyan senki sem tud ehhez hozzászólni???

(#1175) Csapi007


Csapi007
veterán

Hello
Ilyet hol lehet kapni?

Egzee: Régebben kérdeztem erről a CM-es srácokat (amit te is megtehenél) és aztmondtád 7-8V-ig még olvasható a szöveg.

[ Szerkesztve ]

"Csak úgy mondom"

(#1176) csigi válasza flegos (#1167) üzenetére


csigi
addikt

Hű, ez nagyon brutál darab! :C
Ha javasolhatok valamit, tegyél róla ki képet a hirdetésedbe, a tuningbubusoknak hátha megtetszik.
De nekem egy fele ekkora is bőven elég lenne... köszi. :R

nofene

(#1177) HJ.Henry válasza Csapi007 (#1175) üzenetére


HJ.Henry
tag

Hát ilyet pont nem tom hol,de ha kell ArticCooling márkájú 12centis ujat igen.Szinte ugyan az,igaz fekete a lapátja. PWM-es max1500rpm,10.5-24dB,36.3CFM ja és folyadék csapágyas! Én 2000ért adom

(#1178) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

Azért még mindig furdalja az oldalamat ez a lightwrite-os venti :) Aszem csak el kéne mennem valahova megnézni/meghalgatni müködés közben.Csak az a baj hogy nem sok idöm van rá :(

(#1179) Csapi007 válasza HJ.Henry (#1177) üzenetére


Csapi007
veterán

max fordulaton hozza azt a légszállítást?

"Csak úgy mondom"

(#1180) Oibacsi válasza Csapi007 (#1179) üzenetére


Oibacsi
őstag

igen...nekem is olyan van, nem rossz venti, csak az ára...

(#1181) Egzee válasza Csapi007 (#1175) üzenetére


Egzee
őstag

Lehet, hogy ugyan az a képünk ember... De nem én nekem kelletett a hűtő! XD

(#1182) Csapi007 válasza Egzee (#1181) üzenetére


Csapi007
veterán

Oké, bocs. :B

"Csak úgy mondom"

(#1183) Egzee


Egzee
őstag

Nah továbbra sem tudja senki, hogy hol vehetnék 25Cm-es ventillátort? Vagy nagyobbat...
Persze gépbe... XD

(#1184) flegos válasza Egzee (#1183) üzenetére


flegos
senior tag

Szia!
Hasonló problémám volt :K minden lehetöséget megpróbáltam, de nem jártam sikerrel sajnos, még külföldröl se tudtam szerezni nagy ventit, itthon meg csak 14cm a legnagyobb.
Én eladtam a régi házam kipótoltam és vettem egy 25cm ventivel ellátott házat.
Csak ez a megoldás maradt :(((

''A lelkiismeret csak mutatja a jó irányt, de nem vezet oda!'' - William Petersen

(#1185) Egzee válasza flegos (#1184) üzenetére


Egzee
őstag

Hát nem toom... Én lehet, hogy bepróbálom 1-2 boltban ahhol látok ilyen házat, hogy ha visszahoznak ilyen házat akkor adnék érte 2-3K-t... Mármint a ventiért... Vagy lehet, hogy meg kéne keresni a magyar forgalmazót... Esetleg a gyárát... Ha véletlen idehaza készülne... Jah igen!!! Te írtad az egyik hirdetésedben, hogy ilyet keresel!

(#1186) HJ.Henry válasza Oibacsi (#1180) üzenetére


HJ.Henry
tag

Az ára? Na jo ezzel a saját malmomra hajtom a vizet,de szerintem 2000Ft egy minöségi,halk 12cm-es uj ventiért nem sok. Más 3-4ezret kér érte

(#1187) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

A light writes venti gondolata lemondva. Ugyanis nekem a ház tetejére kellene ahonnan kifelé szivná a levegöt. Ilyen felállásában viszont befelé vetitené a feliratot :(

(#1188) Egzee válasza HJ.Henry (#1187) üzenetére


Egzee
őstag

LOL... hát igen... ház oldalára tervezték... nem a tetejére...

(#1189) HJ.Henry válasza Egzee (#1188) üzenetére


HJ.Henry
tag

Ja.De nekem a ház tetején van a vízhütö radiátora,azt kell hütenem.Na mindegy marad a sima venti forditva.

(#1190) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

Egyébként egy szakmai kérdés! Mi is pontosan ez a PWM-es ventilátor? Mit jelent ez,nem a csak a rövidités szószerinti jelentését kérézem,hanem hogy valojában mi ez? Mivel jobb egy pwmes venti mint egy sima,miben térnek el egymástol stb

(#1191) BlacKSouL válasza HJ.Henry (#1190) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Pulse Width Modulation - Impulzus-szélesség-moduláció (ha hülyén tükörfordítjuk)

A lényege? Hogy a hagyományos ventilátoroknál rákötöd a tápra valamilyen csatlakozón meg kábeleken keresztül, ami általában 2 vagy 3 kábel (fesz, föld, sebességérzékelés) és megy magának, a benne lévő elektromotor és a rá kapcsolt egyenfeszültség nagysága alapján adott sebességgel. Ha kisebb feszre kötöd, akkor lassabban forog. Ha változtatni szeretnéd a forgási sebességét, akkor beköthetsz egy potmétert (potenciométer, feszültségszabályozó ellenállás) aminek segítségével változtatható nagyságú feszültséget adhatsz rá a névleges max, és akár 0V között is. (az alaplapi szoftveres szabályzás is ezt teszi, az adott csatlakozóra kevesebbet ad, mint 12 V) Ez mindig bizonyos veszteséggel jár, leginkább hőveszteség, hiszen a potméter ellenállás, tehát melegszik. Ráadásul folyamatosan teljesítményt vesz fel.
A PWM vezérlés esetén a feszültség nagysága állandó, viszont időnként megszakítja a vezérlés a feszültséget. Tehát nem adott alacsonyabb feszültséget kap folyamatosan, hanem hol kap, hol nem. A tehetetlenségből adódóan ha egyszer elindult, akkor ezek az impulzusok is forgásban tartják a ventit, minél hosszabb ideig van szünet, annál lassabban fog forogni. És ugye a van-nincs feszültség váltakozások az impulzusok, a váltások közötti szünet pedig adja a szélességét, innen a név.

Mórickásan. :) De guglizva számtalan találatod ad a témában

[ Szerkesztve ]

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1192) BlacKSouL válasza HJ.Henry (#1190) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Ja, és hogy miben jobb(más) egy ilyen venti mint a hagyományos? Hát nem kell hozzá se potméter, se külön szoftver, hogy a sebességét szabályozzuk, elvileg az ilyen vezérlős alaplapok BIOS-a kezeli egész egyszerűen a terhelés, és/vagy adott hőmérsékleti szenzor jelei alapján a fordulatszámot a PWM csatira kötött, és PWM-képes ventin. Felhasználói beállítások alapján. Az ilyen ventik 4 kábeleresek (12V, föld, sebességérzékelés, pwm vezérlés)

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1193) HJ.Henry válasza BlacKSouL (#1192) üzenetére


HJ.Henry
tag

Köszönöm a felvilágositást!
Értem,legalábbis azt hiszem :D Mivel most állok ventivásárlás elött,jo is hogy rákérdeztem.Majdnem PWMeset akartam venni házhütönek. Sajnos az alaplapom nem kezeli az ilyeneket,minden venti ajzata 3pines. Na meg nem is tudtam volna szabályozni az ilyen ventit.Ezt nem lehet simán egy potival.
Mégegyszer köszi!
Na ma megint okosabb lettem valamivel :)

(#1194) BlacKSouL válasza HJ.Henry (#1193) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Ácsi! :) Lefelé kompatibilis. Tehát a PWM-es venti ha 3 tűs aljzatra dugod, akkor úgy viselkedik mint a hagyományos venti. És potméter is ugyanúgy szabályozza ha rákötöd. Csak plusz extrát tud, ha lap is támogatja, de normál módon is tud működni. Ahogy a 4 tűs aljzat is meghajtja hagyományos módon a rákötött 3 tűs hagyományos ventit. Ekkor nem működik a PWM vezérlés, tehát simán állandó 12V-ot ad neki.
Tehát ha megtetszett egy csak PWM-es változatban kapható venti, vagy hűtő, akkor ne mondj le róla csak emiatt, legfeljebb egy szabályzót, potmétert, vagy efféle szabályzó eszközt kell beszerezni, ha szabályozni akarod. de ha kapható nem PWM-esben, akkor inkább azt vedd, mert ezekszerint úgysem tudod kihasználni.

[ Szerkesztve ]

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#1195) csigi válasza BlacKSouL (#1191) üzenetére


csigi
addikt

Jó leírás, köszi. :R
Mégsem értem azt, hogy minek a 4. madzag, a PWM vezérlő. Gondolom, akkor az azon kapott info alapját szaggatja meg magának a 12 Voltot a venti maga... Ezt jól gondolom?
De miért nem egyszerűen maradtak a három kanócos megoldásnál, és az alaplap vagy bármely más szabályzó szaggatja meg a 12 Voltot? A venti meg maradhatna olyan, mint volt, max. valami puffer elé, ami kiegyenesíti a jelet ~egyenfeszültséggé... :U

nofene

(#1196) HJ.Henry válasza BlacKSouL (#1194) üzenetére


HJ.Henry
tag

Áhá! Jo ezt is tudni. Nekem házhütésre kell 2darab 12centis. A pwm-es még drágább is,és ezekszerint ugysem tudnám kihasználni.Akkor inkább veszek 2sima 12centis ventit

(#1197) HJ.Henry


HJ.Henry
tag

Egyébként lenne mégegy kérdésem.Lehet nem itt kéne,beirtam az ide vonatkozó topicba,de az teljesen halott hely :(
Szoval : adott 3darab 8centis ventí ami egy vizhütö radiátorát hüt. Teljes sebességen elég hangosak,és nem is kell anyira hüteniük.Sorbakötöttem mind a 3-at,de az meg már elég lassu.Mivel ugyis ugyan akkora fordulatszám kell mind a 3nak igy párhuzamosan kötném be öket egy potméterel amivel tudom öket szabályozni. Csak nem tudom milyen értékü poti kellene. A ventik áramfelvétele 0.16A darabonként(3darab van) és természetesen 12voltosak.
Egyébként annak is nagy hasznát venném ha elárulná valaki hogy hogyan is kell kiszámolni a potméter értékét

(#1198) Oibacsi válasza HJ.Henry (#1197) üzenetére


Oibacsi
őstag

A zalman fan mate 2-es potinak el kell bírnia, 6w-ot bír hivatalosan, szal épp elég.

(#1199) HJ.Henry válasza Oibacsi (#1198) üzenetére


HJ.Henry
tag

Néztem én is azt.Azzal csak az a bajom hogy egyszer tudom beállitani a fordulatot és kész,a potiját nem tudom kivezetni sehogy csak ha kilógatom a házbol a"dobozát" Jobb lenne és olcsobb is egy sima poti amit oda furok fel ahova akarom.

(#1200) dzsóbácsi


dzsóbácsi
aktív tag

Üdv!..
Szeretnék egy 40mm-es ventit vásárolni, és feltenni az északi Chpre..Viszont a venti kissé hangos mivel 5000 körül pörög..azt hiszem 23.vagy 27 db-t írnak..Arra lennék kíváncsi, hogy ezeket a ventiket lehet-e BIOS-ból szabályozni, és ha igen akkor mennyire?..A lap egy P5B Deluxe lenne :U Bocsi, hogy itt kérdezek és nem a lap totyikjában.. :B :U
Elöre is köszi!..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.