Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4251) madgie válasza ottkar (#4247) üzenetére


madgie
titán

"Azt is észreveheted hogy az arány elötte egy mögötte két egység, ez is jellemző a mélységélességre."

Bizonyos, elég ritka esetekben...

(#4252) Degeczi válasza ottkar (#4250) üzenetére


Degeczi
nagyúr

vigyázat az obin lévő mélységélesség-skálával: azt filmhez jelölték be!

mivel egy cropos vázon sokkal kisebb szóródási kör engedhető meg, a fölrajzoltnál szűkebb a tényleges mélységélesség

(#4253) rumos14


rumos14
nagyúr

uraim, köszönöm a felvilágosítást, van még mit tanulni. bár 5-6 éve "digitálisfotózom", ez az átka az automata beállításoknak, az ember nem kényszerül arra hogy megértse a számok mögötti tartalmat. bezzeg régen, ha jól tudom, a profi gépeknél manuálisan kellett mindent beállítani.
ez a blendés dolog, és hatása a mélységélességre, minden gépnél megfigyelhető, vagy egy gagyi kompaktnál kevésbé, egy DSLR-nél sokkal inkább?
illetve ezért van az, hogy sok DSLR újonc anyáz, hogy nem tud a gépével olyan képet csinálni, amin minden egyformán éles? én már előre félek ettől, ha eljön a pillanat, majd :B

(#4254) ottkar válasza rumos14 (#4253) üzenetére


ottkar
addikt

Mint ahogy leírtam a kicsi gyújtótávolságú optikának nagyobb a mélységélessége. A kompaktok optikája 6mm fókuszú pld. A DSLR-é 50-60mm ugyanabban a tartományban.

(#4255) ottkar válasza madgie (#4251) üzenetére


ottkar
addikt

Mindíg.

(#4256) ottkar válasza Degeczi (#4252) üzenetére


ottkar
addikt

Egy adott optika a felvevősíkra ugyanazt a mélységélessget rajzolja mert nem TUDJA ÉS NEM TUDHATJA HOGY AZ A SÍK FILM E VAGY CCD!!

(#4257) ottkar válasza ottkar (#4256) üzenetére


ottkar
addikt

A LÁTÓSZÖGET MEG NEM KELLENE KEVERNI A MÉ-EL MERT SEMMI KÖZÜK EGYMÁSHOZ. FELVÉTELT KELL CSINÁLNI ÉS LÁTSZIK EGYÉRTELMŰEN.

(#4258) madgie válasza ottkar (#4255) üzenetére


madgie
titán

[Tessék], lehet játszadozni picit a dologgal. Nagyon ritka esetben lesz 1/3 - 2/3 az arány...

(#4259) ottkar válasza madgie (#4258) üzenetére


ottkar
addikt

Nézd meg már a fás ábrákat! Mindkettő 1/3 2/3!

(#4260) Degeczi válasza ottkar (#4256) üzenetére


Degeczi
nagyúr

durván félrevezető gondolatmenet!
(nagybetűvel kiabálva pláne)

az optikának mindegy, nekünk az azonban nem, h a vetített kép hogyan lesz fölhasználva, mekkorára lesz kinagyítva - ettől is függ uis a mélységélesség...

a képletekben a szóródási kör, "circle of confusion" fogalom utal erre, durván: "mekkorára szétszóródott pont az, ami még élesnek tekinthető egy átlagos nagyításon" - és ez teljesen más full-frame képkockánál mint egy cropos váz esetén!

rengeteg online mélységélesség számoló oldal van, lehet velük játszadozni: hogyan változik ugyazzal az obival elért látvány attól függően, mekkora érzékelő van a vázban, mekkora ez a szóródási kör

így ha egy obira rajzolt skála alapján dolgozol cropos DSLR-rel, kellemetlen meglepetésként érhet ha mégsem lesz elég éles az, aminek a jelölés szerint még annak kellene lennie...

(#4261) madgie válasza ottkar (#4259) üzenetére


madgie
titán

Félrebeszélsz, számokat írj be és nézd.

MOD: apró példa: Canon APC-C lapka, 200mm, f2.8, 5 méteres tárgytáv. Egyből fifti-fifti...

[ Szerkesztve ]

(#4262) Szoles válasza madgie (#4261) üzenetére


Szoles
senior tag

Na, ez tényleg érdekes! Eddig én is úgy tudtam (mindenhol azt írták), hogy 1/3 - 2/3 a DOF megoszlása. Most bepötyögtem mindenféle értékeket, és marha érdekes dolgokat írt ki. Nagyon gyakran fele-fele körül van.
Most akkor mi van? Kinek van igaza? :F Nem ártana tudni, mi is az igazság. Van, amikor ez igen hasznos infó lehet.

Csak ne veszekedjetek!

(#4263) madgie válasza Szoles (#4262) üzenetére


madgie
titán

[Itt] minden le van írva, egyszerűen, szépen, magyarul :)

(ez az 1/3 - 2/3 dolog elég szomorú... a látszerész, meg a fotóriporter-suliban is így tanítják... no comment)

[ Szerkesztve ]

(#4264) Szoles válasza madgie (#4263) üzenetére


Szoles
senior tag

Na szép, ezek szerint a "profik" sem tudják, hogy ez nem így van. (Én is oktató anyagokból szedtem a dezinformációt...)
Kösz a linket, este lesz időm rendesen végigolvasni.

(#4265) ottkar válasza Szoles (#4262) üzenetére


ottkar
addikt

Úgy látszik megváltozott. 100 évig így volt most már nem (egyesek szerint) Lassan a lencsetörvények is érvényüket vesztik. Vagy csak nemtudásról van szó?

(#4266) Szoles válasza ottkar (#4265) üzenetére


Szoles
senior tag

Nekem fogalmam sincs ezek után. :F Mindenesetre kivárok, és ahogy titeket ismerlek, rövidebb-hosszabb harc után kiderül az igazság. :)

Én pedig lefölözöm a hasznot, és megtanulom a dolgot. ;)

(#4267) ottkar válasza madgie (#4263) üzenetére


ottkar
addikt

"az éles tartománynak az élesség síkja mögé eső része mindig nagyobb, mint ami elé esik"

Ezt a te linkedből vettem. Mégis van itt aki azt írta nem igaz. Pedig ott van a mondatban MINDÍG.

(#4268) ottkar válasza Szoles (#4266) üzenetére


ottkar
addikt

Soha nem fog kiderülni mert sokan már a fizikai törvények érvényét is megkérdőjelezik. Pedig az űrutazást azok használatával valósították meg. Leírtam hogy van egy optikám amin a mélységélesség táblázat mutatja az 1/3 2/3-ot. Mit írtak rá? Nme igaz mertaz filmhez van. Az optika egy síkra vetít nem tudja és nem is érdekli hogy elötte film van vagy CCD.

[ Szerkesztve ]

(#4269) madgie válasza ottkar (#4267) üzenetére


madgie
titán

Nem, te azt mondtad, hogy mindig 1/3 - 2/3. Ami ökörség, már ne haragudj. Dékán, meg a hasonló "profik" terjesztik ezt... az meg egyértelmű, hogy nem lehet az elé eső része nagyobb... mindössze egy félreértelmezett, városi legendáról van szó, amit ideje volna már elfelejteni...

(#4270) madgie válasza ottkar (#4268) üzenetére


madgie
titán

CoC. Említették már lentebb...

(ja, és mutass légyszíves egy linket arra a fizikai törvényre, amelyik kőbe vési a DOF 1/3 - 2/3 voltát)

[ Szerkesztve ]

(#4271) ottkar válasza madgie (#4270) üzenetére


ottkar
addikt

Az nem fizikai törvény hanem adódó érték. Van aki itt még azt is megkérdőjelezte hogy a távolabbi a nagyobb.

(#4272) madgie válasza ottkar (#4271) üzenetére


madgie
titán

Nézd, te ragaszkodsz az 1/3 - 2/3 kőbevésett tényhez, pedig szimplán nem igaz az esetek nagy részében. Nem csak Krisztián mondja ezt, nézz meg például egy gyártó által kiadott DOF táblát... [Itt] van egy példa... az Olympus már talán csak nem hazudik ;]

(#4273) belluska válasza madgie (#4272) üzenetére


belluska
tag

MADGIE ! MADGIE ! Hogy süllyedhetsz ilyen mélyre, hogy egy ilyen macskajancsival vitázol. Lehet, hogy falepkét tologatott még az utcán, mikor Te már ősrégi fotósnak számitottál és komoly blog-gal rendelkezel. Az a baj, hogy mindig talál valakit, akivel vitázhat és a végén csak elismeri, hogy neki se most, se korábban, se majdan nem lesz igaza.

(#4274) madgie válasza belluska (#4273) üzenetére


madgie
titán

Én nem is blogolok sehol... meg szerintem régebb óta fotózik, mint én. Amúgy tisztelem, mert nekem is segített már, csak kicsit makacs tag. Nem baj, a fórum erről (is) szól :)

(#4275) ottkar válasza madgie (#4272) üzenetére


ottkar
addikt

Az 1/3 - 2/3 soha nem egy tizedes pontosságú érték a lényege hogy a távolabbi érték mindíg a nagyobb.

(#4276) madgie válasza ottkar (#4275) üzenetére


madgie
titán

Te azt állítottad, hogy mindig pontosan annyi. Nem annyi. A távolabbi érték nagyobb, ez egyértelmű. Részemről a vita lezárva, szerintem ne OFF-oljunk tovább.

(#4277) philoxenia válasza shtml (#4244) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Arra gondoltam, hogy a fák ágai mivel merőlegesek a fotó síkjára, ezért van olyan hely ahol beleesnek, ezért élesek.... :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#4278) ottkar válasza belluska (#4273) üzenetére


ottkar
addikt

Most már tényleg közel állok hogy összepisáljam magam nem biológiai értelemben hanem pszihikailag.Mivel a honvédségnél fegyver belövő voltam azt mondhatom ennél nagyobb félretrafálást nem láttam pedig láttam egypárat amikor a katona a tőle nyugatra levő céltábla helyett a délre található vasoszlopot találta el. A tied olyan mintha hátba lőtted volna sajátmagad. :D
Tudod amikor Mon megjelent a színes negativ én már hívtam elő és a Forte papírt a gyártól kapva papírképet is csináltam.(kollegám a gyár vegyésze volt) Pedíg akkor már egy ideje fotóztam.

(#4279) shtml válasza philoxenia (#4277) üzenetére


shtml
őstag

Ezt bizonyára eldöntheted, ha ránézel arra a fotóra, amelyet nem linkeltél be. ;] ;]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#4280) Dare2Live válasza ottkar (#4249) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Menyire más véleménnyel vagyok én erről. No mind1 inkább most vmiért nem beszélgetnék veled erröl.... :) Nekem nincs olympus/roboter féle bizonyíték a kezemben. :DDD

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#4281) Pilács


Pilács
senior tag

Hi!

Olyan kérdésem lenne, hogy tavaly a world series by renault-on kellett-e fizetni, ha fényképezőt vitt be valaki, azaz kell-e fizetni ha fényképezni szeretnék? Ha igen, akkor mennyit?

Köszi!

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#4282) johnjohn


johnjohn
addikt

Kenko AF 1.5x DG telekonverterrel van valakinek valami tapasztalata ? Mennyire használható ?

(#4283) VINIKOR


VINIKOR
senior tag

CCD érzékelő számozását, hogy kell kiejteni helyesen? Pl. 1/2,3"

Köszi.

(#4284) Szmöre II.


Szmöre II.
csendes tag

Sziasztok,

egy kérdésem lenne,

Navigon 7110 navimban lévő 2GB SD kártyát akarom legalább 4GB cserélni. Nem fér rá a vele adott 2GB kártyára egész Európa.
Mire kell figyelni, vagy milyen SD kártyát ajánlatok?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

Üdv,
:))

(#4285) ottkar válasza VINIKOR (#4283) üzenetére


ottkar
addikt

Egy kétharmad coll. A műveletet nem kell elvégezni mert ez egy tipusszám valóban és van egy táblázat amin meg van hogy a méretei mekkorák. Alap hogy a nagyobb mamatematikai érték nagyobb CCD-t jelöl. Pld az 1/2,5"-os az ennél kisebb.

(#4286) ottkar válasza ottkar (#4285) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

Pld itt van egy hiányos tábla.

(#4287) Degeczi válasza ottkar (#4285) üzenetére


Degeczi
nagyúr

de nem kétharmadot írt!
Egy per kettőegészhármas - ami sokkal kisebb, mint egy kétharmad collos

(#4288) ottkar válasza Degeczi (#4287) üzenetére


ottkar
addikt

Én meg EGY KÉTHARMAD COLL-t írtam nem kétharmadot!

Nem a tizedesvessző a lényeg.

[ Szerkesztve ]

(#4289) ottkar válasza VINIKOR (#4283) üzenetére


ottkar
addikt

Természetesen ki lehet precizen ejteni " egy per kétegészháromtized coll" de ez nem matematikai művelet hanem tipusszám ezért lehet pongyolán is ejteni.

(#4290) delta9


delta9
senior tag

sziasztok!

létezik-e inkompatibilitás egy dslr gép és egy vaku között? tehát, ha van otthon egy régi vaku azt felrakhatom-e egy mai vázra vagy tönkreteheti az egyik a másikat? és ha van ilyen inkomp., akkor honnan lehet megtudni, hogy egy régi, egyébként slr géppel tökéletesen működő vakut rá tudok-e tenni egy belépő kat. dslr vázra?

(#4291) Jinxx válasza delta9 (#4290) üzenetére


Jinxx
senior tag

A régi vakuk talpfeszültsége lehet nagy, ami tönkreteheti a digitgépeket. Valahogy mérd, vagy méresd ki a vakud talpfeszültségét, és ha csak pár "volt", akkor használhatod nyugodtan.

(#4292) Zozzant válasza ottkar (#4288) üzenetére


Zozzant
addikt

Tegyük tisztába. A képérzékelő eszközök névleges mérete egy számítási eljáráson alapul, amely a vákuumos képérzékelő csövek feltalálásakor került bevezetésre. A korai 'vidicon' csöveknek a külső átmérője a méretükre utalt. Az 1/2.3" az ennek a csőnek a külső átmérője. Lejjebb egy durva táblázat lehet nézegetni:)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#4293) johnjohn


johnjohn
addikt

Akkor rákérdezek újból !Kenko AF 1.5x DG telekonverterrel van valakinek valami tapasztalata ? Mennyire használható ?

(#4294) delta9 válasza Jinxx (#4291) üzenetére


delta9
senior tag

köszönöm

(#4295) ottkar válasza delta9 (#4294) üzenetére


ottkar
addikt

A digit gépekhez illeszkedő vakuk talpfeszültsége 10V alatt van jellemzően 6V. Míg régi vakuk 300V-os talpfeszültségűek is lehetnek.

(#4296) ottkar válasza johnjohn (#4293) üzenetére


ottkar
addikt

Nekem ugyan Soligor 1,7x-ező van de az nagyon jó. Egyáltalán nem biztos hogy egy olcsóbb cikk rossz.

(#4297) Degeczi válasza ottkar (#4288) üzenetére


Degeczi
nagyúr

:F

a "2,3" semmilyen konvenciók szerint nem "kétharmad", távolról sem - így az 1/2,3 sem mondható "egy kétharmad"-nak...

(#4298) johnjohn válasza ottkar (#4296) üzenetére


johnjohn
addikt

O.K. Nekem konkrétumok kellettek volna, torzítás, vignettálódás, lágyulás a képszéleken,AF hiba, stb.

(#4299) madgie válasza johnjohn (#4293) üzenetére


madgie
titán

Nekem ugyan nincs, de láttam már vele képeket... TC-től természetesen nem kell csodát várni, de ennek a Kenkonak jó híre van, Canonéknál például majdnem eléri a gyári 1,4X minőségét... és ugye jóval olcsóbb :)

(#4300) johnjohn válasza madgie (#4299) üzenetére


johnjohn
addikt

Köszi,a neten nem találtam róla érdemleges információt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.