Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#827) HSM válasza Abu85 (#822) üzenetére


HSM
félisten

"Ennél jobb PCB-t nem fog kapni semelyik sem. Ez így is lényegesen drágább, mint minden ma létező VGA PCB-je. A nem gyári megoldások olcsóbb VRM-et kapnak. Ki van zárva, hogy bárki ezekre a csúcskategóriás alkatrészekre építene."

Ha valóban ez a legdrágább létező PCB, akkor az az 512bites memória miatti sok réteg miatt van, nem a csúcskategóriás VRM-től. :N Érdekes, a 7970 refiből tudtak egy erősebb 7 fázisost csinálni a 6 fázisú mellé, itt mi akadálya van ennek? Szvsz semmi. Az máris 16%-al erősebb VRM, és még semmi komoly módosítást nem írtam, minthogy pl. két külön Chil vezérlőre tenni a ramokat és a GPU-t, máris mehetne az egyik vezérlő mind a 8 fázisa a GPU-nak. Ez se lenne hatalmas, költséges bővítés. :U

Amit a munkafolyamatokról írsz az 5 éve is így volt, és 10 éve is. Akkor is volt játék/program, amiben izzott a kártya, volt ahol alig mozdult meg. Csak régen az izzasztó programokhoz volt méretezve, így átlagos használat mellett halkabb és hűvösebb is maradt. A 290X-et meg bekalibrálták a leglightosabb terhelésekre.
A szabványos 300W-ról pedig annyit, hogy lehet az több is, nem egy példa van rá, elég talán, ha csak a 375W-os 7990-et említem. Bár kicsit furcsállnám, ha annyira szüksége lenne, ha a 7990 6GB memóriája és 8,6milliárd tranzisztora belefér a 375W-ba, akkor csak elég a 290X 6 milliárdjának és 4GB memóriájának 300W. :U

Amúgy kipróbáltam a kombustort a refi 7970-en. Ugyanaz az ASIC %, mint a Vapor-X-em, talán még kevsebb, úgyhogy ugyanazzal a beállított feszültséggel elvileg még kedveztem is neki. A szobában néhány fokkal (2-3) hidegebb volt, mint a Vapor-X tesztemben, és ezt a kártyát is hűtötte hátulról egy 12cm-es venti, pont mint a Vapornál. Azért ebből látszik, hogy ezt a kártyát rendesen méretezték, mert felemelt power limittel, DVFS nélkül, műterhelésen is elfogadható paraméterekkel működött, a 10% tuning ellenére is éppen elérte a venti műterhelésben, amit a 290 egy lightos játékban produkál tuning nélkül, csaképpen ez nem 95 hanem csupán 80 fok mellett. [link] Összehasonlításul linkelem újra a Vapor-t: [link].
Az FPS értékek centire megegyeztek. Persze, a Vapor úgy vert rá 10 fokot a refire, hogy közben melegebb volt a szobában, és még mellette jóval halkabb is volt a hűtése. Bár nem mondanám úgy már azt se csöndesnek, de nagyságrendi a különbség 2500rpm-en üvöltő refi 7970/290 borzalmas zajához képest.

Igazából csak azt akartam kihozni ebből, hogy a jelenlegi 7970-eknél is már vannak a refinél erősebb megoldások. A minősége se lehet rosszabb a Vapor 280X-nek, mivel ugyanúgy IR Direcfet van rajta [link], mégha nem is pontosan ugyanaz a típus, ami a refi 7970/290X-en, de a képemből is látszik, hogy nem teljesít rosszabbul.
Ráadásul ez a 280X Vapor ez nem is csúcs, amit ebből a szériából kihoztak, egy Matrix vagy egy Toxic lényegesen erősebb VRM-el szerelt. ;)

Ja, és mégvalami. A Kombustor teszt alatt a komplett gép konnektorból kért 350W-ot. Ez az üresjárati 74W-hoz képest azt jelenti, hogy ha levonom a radeon 12W üresjáratát (legyen 14W konnektorból) tehát ha 350W-60 azaz 290W volt a VGA és CPU fogyasztása a konnektortól. A CPU-ra még vonjunk le egy 10-est, kb. annyi lehetett a Haswell Pentium alatta, korrigáljuk a CM GX 550W táp maximum 86%-os hatásfokával, és máris azt kaptuk, hogy durván 240W lehetett a komplett VGA fogyasztása ebben a teljesen szélsőséges műterhelésben. Ez azt jelenti, hogy a Hawaii-nak is hasonló körülmények között legfeljebb 40%-al lehetett volna többet kérni, mivel ennyivel van benne több tranzisztor, ami még mindig csak 336W, ami nem sokkal több, mint a 300W-os limit.

Szóval továbbra is meggyőződéssel állítom, hogy könnyedén lehetett volna mindenféle DVFS (és a felhasználók "átverése") nélkül is elég erős hűtést és VRM-et tenni a Hawaii alá, a normális hőfokú, hangú működéshez, ráadásul úgy, hogy minden körülmény mellett tudja tartani minden mukafolyamatban az 1Ghz-et, csak egy kicsit több anyag kellett volna a kariba. ;)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.