Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53751) galaxys80 válasza krealon (#53746) üzenetére


galaxys80
veterán

A 2.4 GHz-es wifi atvitelt peldaul a kovetkezo dolgok zavarhatjak:
- vezeteknelkuli video-atjatszo
- BlueTooth
- USB 3.0-s eszkozok (!!!)
- mikrohullamu suto

Meg tudom erősíteni. Egyik-napról a másikra a 2.4 ghz-es wifin használhatatlanul lassú lett a youtube egy iphone-on és egy ipad-en. 5 Ghz-en meg száguldott.
Egyszer csak észrevettem, hogy ha kikapcsolom az eszközökön a BT-t, akkor megoldódik a lassulás.
Hogy ez a jelenség mikor és miért alakult így az rejtély marad.
Nem maradt más megoldás, mint az 5 Ghz.

(#53752) Wasquez válasza Mcrazy (#53750) üzenetére


Wasquez
senior tag

Azt szerettem volna megcsinálni, hogy a dokkolóban lévő hdd NTFS lemezét, ki szerettem volna csetélni egy ext3 fst lemezre, mert ezt a lassulást produkálja.
Ezért kezdtem el átmásolni az adatokat, de ebben a felállásban teljesen használhatatlanra lassult.
Közben eszembe jutott, hogy akár fel is cserélhetném a lemezeket, a dokkolóba mehet az ex3 fst, a hdd külső házba meg megy az NTFST.
És úgy látszik elsőre, hogy 1-3 MB/sec jelenleg a másolás sebessége wifin keresztül.
Nem gondoltam volna, hogy ennyit számít a fájlrendszer bizonyos esetekben!?

PC

(#53753) galaxys80 válasza galaxys80 (#53751) üzenetére


galaxys80
veterán

Kicsit visszatérve a problémámra:

Egy TpLink wdr 3600-as routerem van.
2.4 ghz-es wifit használva, ha egy eszközön be van kapcsolva a Bluetooth is, akkor elképesztően belassul a wifi. Youtube alig tölt be, FB szintén, speedtestben is látható a sebességcsökkenés. Bár,olyan is volt, hogy speedtest szerint rendben volt a sebesség, de mégis a fenti alkalmazások lassúak voltak.Először azt hittem, hogy csak a telefonomon, de minden más eszközön is, amin be van kapcsolva a BT.
Kipróbáltam minden beállítást a routeren. (20 mhz,40, auto, csatornaváltások, N only). Kikapcsoltam minden más BT-t használó eszközt. )hangfal, egér, fejhallgató. Kihúztam a mikrót. De semmi nem segít.

Maradt még valakinek ötlete? Vagy eljött az idő a router cserére?

(#53754) sunnyface válasza mezis (#53731) üzenetére


sunnyface
kezdő

Szia!

Esetleg olyan megoldásban is gondolkozok, h mivel a router nem nagyon helyezhető át jelenleg, az asztal szélére, h a gépház ne árnyékoljon valamilyen wifi vevő eszközt helyezni, amiből kábellel már tudok csatlakozni a géphez. Szerinted ez esetleg kivitelezhető, másrészről sebességet javítaná-e ez a megoldás? :)

(#53755) mezis válasza sunnyface (#53754) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

- Elromlott a 10 - 12Mbps ?

- Csak ismételni tudom magam: 5GHz (dual band USB WiFi adapter) vagy UTP kábel.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#53756) sunnyface válasza mezis (#53755) üzenetére


sunnyface
kezdő

Még tartja a sebességét, csak gondolkoztam, h tudom még gyorsitani egy kicsit kabelezés nélkül :D

(#53757) net91


net91
senior tag

A WiFi-t ezzel az átalakítóval szeretném kiváltani, tablethez, telefonhoz.
A leírásban az szerepel, hogy Android 4+ felett működik.
A kipróbált eszközökön Android 6 van, de nem működik, nincs net.
Valamit kell beállítani a csatlakozáshoz? Valaki használt ilyen adaptert és működött neki?

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#53758) B.A.T. válasza MaCS_70 (#53637) üzenetére


B.A.T.
tag

Köszönöm a válaszod, megoldódott. :)

"A vízipipa bölcsességet húz ki a filozófus ajkai közül, és befogja a száját a bolondnak."

(#53759) ViharVadász


ViharVadász
őstag

Sziasztok! Van egy ASUS RT-N12 + B1 típusú Router-em. Napok óta nem tudtam belépni böngészőn a kezelőfeletébe, gondoltam ma reggel már nyomok egy restartot, mi baj lehet. Korábban is volt már ilyen, egy újraindítást követően helyreállt, ment minden rendesen. Ma viszont valami félresikerült, teljesen leállt az internet megosztása, a főoldalon azt írja, hogy “Your ISP's DHCP does not function properly”. Próbáltam még egyszer restartot, modemet áramtalanítottam a Router mellett, IP cím meg Gateway, Subnet Mask-nál csak 0-ás számok vannak. Hívtuk a szolgáltatót, hogy náluk mit lehet látni, de technikus csak hétfőn lesz, addig nem tudnak segíteni. :( Ti tudnátok valamit javasolni, hogy mit próbálhatnák csinálni vele? Másik Router-t is próbáltam, azzal se megy most abszolút.:(

[ Szerkesztve ]

"Video games are meant to be just one thing: fun. Fun for everyone"

(#53760) Gubek-Einste válasza ViharVadász (#53759) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Egy reset-et még csinálhatnál, utána csak az áram és egy gép legyen bedugva a router-be.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#53761) mezis válasza ViharVadász (#53759) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Egy kis olvasmány: [link]

mezis

(#53762) ViharVadász


ViharVadász
őstag

Nagyon köszönöm mindkettőtöknek a választ, sajnos nem működött az első eset, hogy ne legyen a másik gép csatlakoztatva a Router-hez, ugyanúgy semmi. Az olvasmányt köszi mindjárt elolvasom, csak most jelenleg a gép adta meg magát, kezdhetem egy újra telepítéssel.:DDD

"Video games are meant to be just one thing: fun. Fun for everyone"

(#53763) ViharVadász válasza mezis (#53761) üzenetére


ViharVadász
őstag

Szia! Próbálgattam amennyire értettem a leírást, sajnos nem változott az állapot, maximum már annyit ír ki, hogy az IP cím ütközik, de, hogy mivel azt nem írja. :( Pedig egy pillanatig volt internet, igaz csak azon a gépen amin LAN kábellel van összekötve, a WiFi nem tudta továbbra sem megosztani valamiért.

[ Szerkesztve ]

"Video games are meant to be just one thing: fun. Fun for everyone"

(#53764) mezis válasza ViharVadász (#53763) üzenetére


mezis
nagyúr

Lássuk azt a WiFi-t !

mezis

(#53765) Mcrazy


Mcrazy
őstag

Sziasztok!

Két megoldást szeretnék megosztani, amivel a HGW után kötött routereken lehet az IPTv-t használni kábelen, közvetlenül vagy switch-el, illetve Wifi-n egy Repeater közbeiktatásával.
Az első megoldást a neten találtam, a másodikra pedig próbálkozások közben jöttem rá.
Mivel nem vagyok hálózati szakember, sőt elég keveset értek a hálózatokhoz, ezért ne kérdezzétek meg, hogy „miért és hogyan működik” mert nem igazán tudok rá válaszolni.
Mindkét megoldás feltétele, hogy OpenWRT/Lede firmware legyen a router-en, mert csak ezekben lehet a módosításokat elvégezni. Cserébe nincs szükség IGMP támogatásra és a HWG Ip címéhez kötődő alhálózatra (x.x.1.1 – x.x.1.2), valamint WAN portból LAN portba dugott kábelre. A WAN port, Ip cím és tűzfal beállítás marad a helyén.
Azokon a routereken, ahol a Hálózat -> Kapcsoló menüben a VLAN ID-ban csak a CPU és +4 port látható (tehát a WAN port nem), ott a WAN port oldalára nem tudtam áthelyezni egyetlen portot sem a 4 LAN portból. Ezeknél a routereknél csak a vezeték nélküli megoldást tudtam alkalmazni és tesztelni. Ha valakinek beugrik valami megoldás, akkor szívesen várom.

1. Vezetékes megoldás:

Az egyik LAN portot, amit az IPTv-nek szánunk (A példában az 1-es port lesz módosítva), le kell választani a többi LAN port közül és áthelyezni a WAN port mellé.
Ehhez lépjünk a Hálózat -> Kapcsoló menübe, majd a VLAN ID 1. sorában az 1-es portot – Címkézetlen –ről (Untagged) állítsuk Ki-re (Off).
Ezután a VLAN ID 2. sorában ugyanezt (1-es) portot állítsuk – Címkézetlen-re (Untagged).
Router újraindítás és kész is vagyunk. Az 1-es LAN porton a HGW fog ip címet osztani, erről használható a set-top box, az összes többi porton a router beállításainak megfelelően kerülnek az ip-k kiosztásra. Természetesen több port is leválasztható, amennyiben szükség van rá.
Ha a számítógépünk a módosított portba volt csatlakoztatva, húzzuk ki a kábelt és dugjuk át egy másik (nem módosított) portba, mert innen már nem tudjuk tovább menedzselni a router-t.

2. Vezetéknélküli megoldás:

Lépjünk a Hálózat -> Wifi részhez és adjunk hozzá egy új Wifi-t (nem baj, ha van már egy, most 2 lesz )
Általános beállítások: ESSID: A meglévőtől eltérő név (Pld: Wifi2)
Mód: Hozzáférési pont (Acces Point)
Hálózat: WAN bepipálva, többi üres
Csatorna: Az optimális. Nálam u.a mint az első Wifi-nél, nem bántják egymást.
Vezetéknélküli biztonság és Mac szűrő: Ahogy szeretnénk.
Mentés és Alkalmazás, router újraindítása és kész.
A 2. wifi-n a HGW fog ip címet osztani, erről használható a set-top box. Az 1. wifi-n a router beállításainak megfelelően kerülnek az ip-k kiosztásra.
Érdemes a Qos-ben a WAN interfészt úgy beállítani, hogy ne vegyük el a sávszélt az IPTv elől.
Íme egy példa:
Nálam 40/10-es net van. A set-top box-oknak HD adásnál max 6 Mbit/s-ra van szükségük, ezért a Qos-ben a WAN résznél a letöltést 34 Mbit/s-ra állítottam. Így biztos marad elegendő sávszél letöltés közben is Tv nézésre.
Csatlakozás után lehet a 2. wifi ESSID-jét rejteni, valamint MAC szűrést beállítani, így teljesen védett marad az IPTv-s hálózat.

[ Szerkesztve ]

Üdv: Mcrazy

(#53766) ViharVadász válasza mezis (#53764) üzenetére


ViharVadász
őstag

Bocsánat, hogy még csak most válaszolok, de aztán az egész napos munka után inkább mentem egyet pihenni. Megérte, mert valahogy újra beindult a net. Szóval nagyon köszönöm a segítséget!:R

"Video games are meant to be just one thing: fun. Fun for everyone"

(#53767) Kolondrum

ASUS RT-N12 D1 jelerősítő üzemmódban téma. Bevált, bár online játékot nem vinne, de a yt és ami kell eldöcög.

(#53768) rothfb


rothfb
veterán

Sziasztok!

Lehet, hogy most banális kérdést fogok feltenni és már biztos volt róla szó, de nem olvasok vissza.
Szóval adott egy komolyabb router ami 5ghz-en tud 1300mbit-et. Viszont az adott frekvencián wifin egy legjobb ssd-s laptopommal is csak 320-350mbit körül tudok letölteni. Vezettékkel csatlakozva megvan a 940/330-as sebesség.
Mi az oka, hogy wifin keresztül nem megy a fenti sebességnél több?
Elnézést, ha már ez ki lett fejtve...

(#53769) Gubek-Einste válasza rothfb (#53768) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az 1300 Mbps csak a link sebesség vagy bruttó, amit mérni tudsz az a nettó, a többi a kapcsolat fenntartásához szükséges körítés illetve környezet miatti vesztesség.

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) van használva az eszközök?
Ezek közül kellene az egyikkel csinálni egy mérést a helyi viszonyokról és képernyőmentés berakni a 2,4/5 GHz-s csatorna képről.
Milyen router és kliens eszköz/adapter van használatban?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#53770) rothfb válasza Gubek-Einste (#53769) üzenetére


rothfb
veterán

A router Netgear R6400 ac1750-es.
A kliens eszköz jelen esetben egy Asus Vivobook s17, realtek ac-s wifi kártya van benne, a pontos típust most nem tudom megnézni. A proci egy u8550 8.-k generációs i7. Ssd és terás winyó van benne. Az ssd átviteli sebessége több száz megabájt írás olvasás. Pontosan nem tudom. De vezetékkel meg tudom mérni a gigabites sebességet.
De kliensként van egy ac-s wifis Huawei M3 8.4-es tablet is. Az is a fenti sebességet, azt a 300 körüli megabitet tudja.

A csatornakép úgy néz ki, hogy a 2,4ghz-es hálózaton a 11-es csatornára van állítva a router, az 5ghz-es hálózaton pedig a 36-osra.nincsenek zavaró más hálózatok. Bár a 2,4-esen nagyon távol van egy router, ami ugyanarra van állítva, de nem zavaró mértékű. Az 5ghz-n pedig csak a 48-as csatornán van egy router a szomszédban, de ez távoli csatorna a 36-hoz képest. Direkt állítottam így, hogy a legkevésbé zavaró legyen.

[ Szerkesztve ]

(#53771) rothfb válasza Gubek-Einste (#53769) üzenetére


rothfb
veterán

Ja és a mérések úgy történtek, hogy fal nélkül, direkt közeliek a mérések, hogy kizárjam az akadályokat.

(#53772) kali válasza rothfb (#53768) üzenetére


kali
legenda

Szia,

A kulcs az szokott lenni általában, hogy az ellenoldali wifi modul is tudja vajon a 3*3:3 MIMO 1300 Mbps kapcsolatot, amit a router, vagy csak kevesebbet, 2*2:2 MIMO 867 Mbps, vagy 1*1:1 433 Mbps, mert mindig a szűkebb keresztmetszet érvényesül, hiába jobb attól valamelyik oldali eszköz.
Mivel 350 Mbps (hasznos) mért sebességet is írtál, így a 433 Mbps kapcsolat kizárható, mert az ahhoz már kevés, de ha csak 2*2:" MIMO-s a modul, akkor 400 Mbps környékén szokott ideális esetben maximalizálódni a hasznos sebesség a 867 Mbps kapcsolaton.
A laptop eszközkezelőjében ellenőrizd a wifi modul típusát, illetve azt is, hogy a munkaállomás milyen kapcsolati sebességet ír ki a wifi hálózatra.

[ Szerkesztve ]

(#53773) rothfb válasza kali (#53772) üzenetére


rothfb
veterán

A wifi kártya típusa:
Realtek 8822BE vezeték nélküli LAN 802.11ac PCI-E NIC hálózati adapter

A iSSIDer program a következőt írja ki:
Current Data Rate: 585 Mbps, változik ugyan, de 520 alá nem esik.

Speedtest szerint max 350 körül van a letöltés.

(#53774) kali válasza rothfb (#53773) üzenetére


kali
legenda

A leírás szerint az ac 2*2:2 MIMO 867 Mbps modul, így nem tudja a router maximális wifi sebességét.
585 Mbps kapcsolatnál jó a mért 350 Mbps, ha eléred a 867 Mbps kapcsolatot, akkor 400 Mbps környékén, vagy valamennyivel felette is lehet a mért sebesség, már ha a csatorna, egyéb beállítások (titkosítás...stb.), az eszközök elhelyezése és a környezeti tényezők is úgy akarják.

[ Szerkesztve ]

(#53775) rothfb válasza kali (#53774) üzenetére


rothfb
veterán

De mi ez a bruttó meg nettó sávszél? Én értem, hogy elméleti sávszélt, de ha 585-öt tudja, akkor miért "csak" 350-et (illetve előbb 370-et mértem, mert letöltöttem az áruházból a speedtest alkalmazást, kizárva a böngészőt) tud valójában? Miért nem tud legalább az írthoz közeli sebességet, pl 500 körülit?

(#53776) MaCS_70 válasza rothfb (#53775) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azért, mert maga a rádiós átvitel, a környezet, mint átviteli közeg ennyit lassít rajta. Ezt a gyártó nyilván nem tudja belekalkulálni a műszaki paraméterlistába, hiszen teljesen független tőle. Ezért annyit adhat csak meg, hogy, hogy az "antennára" mennyi mehet ki.

Hiába van egy Ferrarid 300 km/órás végsebességgel, földúton csak a töredékét tudod elérni vele.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#53777) kali válasza rothfb (#53775) üzenetére


kali
legenda

Sarkítva: A forgalomban a hasznos adatok mélyen csomagolva utaznak, mérésre csak a hasznos adat kerül, de a forgalom elengedhetetlen részét képezi a szükséges körítés is, továbbá befolyásolják a környezeti tényezők is, ebből adódik a kapcsolat és a mért sebesség különbözete.

[ Szerkesztve ]

(#53778) mezis válasza rothfb (#53771) üzenetére


mezis
nagyúr

És a zavaró szomszédokat kizártad ? (Villanyóra->Biztosíték->Off ;] :DDD )

mezis

(#53779) rothfb válasza kali (#53777) üzenetére


rothfb
veterán

Köszönöm a válaszokat, azért erre a körítés dologra kíváncsi lennék még. Főleg úgy, hogy minden környezeti tényezőt kizárok, a router mellé teszem a laptopot.

(#53780) kali válasza rothfb (#53779) üzenetére


kali
legenda

A környezeti tényezőket még ha a lehetőség szerinti legjobbra is hozod, a hasznos adatok akkor is csomagolva utaznak, ami miatt nem érheti el a hasznos sebesség a kapcsolatét.

(#53781) rothfb válasza kali (#53780) üzenetére


rothfb
veterán

Értem. Akkor már csak csak azt nem értem, hogy a gyártók miért nem a legjobb környezeti viszonyok közötti és az adatok csomagolt voltát figyelembe véve adják meg az elérhető sávszélt?
Ez olyan, mintha egy Ferrarira megadnák, hogy tud 300-at, de valójában csak 250-el megy, mert mondjuk az egyik gyári alkatrésze miatt csak ennyit tud. Kizárva a külső tényezőt, ezesetben a földutat.

[ Szerkesztve ]

(#53782) kali válasza rothfb (#53781) üzenetére


kali
legenda

Mert a környezeti viszonyok mindenhol eltérnek, amikre nincs kihatásuk, ezért megfoghatatlan paraméterek.
A gyártók azt az értéket adják meg, amilyen maximális kapcsolatra képesek az eszközök.
Kábeles kapcsolatra is igaz ez, hiába a 100 vagy 1000 Mbps jelzés, nem lehet hasznosan/mérhetően átvinni annyit, hanem csak valamennyivel kevesebbet, vezeték nélkül pedig még több az eltérés aránya, mert a technológia úgy kívánja, ez ilyen sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#53783) uriember válasza rothfb (#53779) üzenetére


uriember
aktív tag

Kicsit szájbarágósan: a routered és a kliens (jelen esetben a laptopod) "beszélget" egymással, a wifi kapcsolat fenntartásához is kell sávszél a két eszköz között, ezért van a "nettó bruttó" sávszél. Megfelelő beállítással - akár fizikálisan, hogyan álljanak az antennák, merre álljon a laptophoz képest a routered frontja, milyen messze a klienstől (nem jelent előnyt a közvetlen közelbe rakás, sőt). Figyeld a kapcsolati sebességet pl az 530Mbps, a laptopon és úgy állítgasd a router pozícióját, cél a 867 Mbps linksebesség, de arra legyél tekintettel, hogy nem azonnal, a pozícióváltoztatás után fog változni az írt linksebesség, hanem néhány mp után. Ha ez alatt van, akkor a router pozicionálása rossz, így a mérhető sebességed nem fogja elérni az elérhető maximális sebességet, ami AC-nál kb a 867Mbps-os linksebesség 60-70%-a, vagyis max 5-600Mbps (ezt én mérem itthon bármikor jó beállításokkal). Nem csak úgy van, hogy leteszem a routert, beállítom úgy az antennákat ahogy, aztán jöjjön a 867Mbps...Talán így világosabb, próbálkozz. Ha esetleg a beállító felületen van kliens figyelő, akkor ott is csekkolhatod a linksebesség változásokat, akkor ideális, ha az RX TX linksebesség is 867Mbps-t mutat (asusoknál ilyen van).
Itt egy kép a jó beállításokkal elérhető mért sebességekről:

Kali jól mondja...

[ Szerkesztve ]

Értem, hogy gőzgép, de mi hajtsa?

(#53784) kali válasza rothfb (#53781) üzenetére


kali
legenda

Sőt, azt még nem is említettem, hogy bár szabványról van szó, de azon belül sem mindegy, hogy milyen SoC/chipset dolgozik a routerben és milyen az ellenoldali eszközben, mert az is befolyásolhatja bizonyos szinten, milyen hatékonyan dolgoznak össze.
A fentiek miatt is előfordulhat, hogy valaki ha megszakad és minden ideális feltételt megteremt, akkor sem tud 867 Mbps kapcsolaton mondjuk 400 Mbps fölé menni, másnál meg nem probléma a gyorsabb sebesség.

(#53785) rothfb válasza uriember (#53783) üzenetére


rothfb
veterán

Köszönöm Mindenkinek, sokat tisztult a kép. :DD

(#53786) Lali-213


Lali-213
senior tag

Sziasztok,

Inviteles optikai 250/100-as internetemet egy TP-Link Archer C2 AC750 routerrel osztom meg. A környéken nincs az enyémen kívül másik 5 GHz-es hálózat. A következő értékeket állítottam be: channel 40, channel width 80 MHz. A kérdésem az lenne, ha átállítom 40 MHz-re (netán 20 MHz-re), akkor milyen változásokat vehetek észre?

(#53787) kali válasza Lali-213 (#53786) üzenetére


kali
legenda

Szia,

Arányosan csökken a wifi kapcsolat sebessége.

[ Szerkesztve ]

(#53788) Lali-213 válasza kali (#53787) üzenetére


Lali-213
senior tag

A hatótáv pedig növekszik? Vagy ezt rosszul gondolom?

(#53789) kali válasza Lali-213 (#53788) üzenetére


kali
legenda

Nem nő, sőt, a kapcsolat minősége akár romolhat is, ha két csatorna helyett csak egy adott.

[ Szerkesztve ]

(#53790) Lali-213 válasza kali (#53789) üzenetére


Lali-213
senior tag

Ezek szerint akkor a lehető legjobb beállításokat alkalmazom?

A 2.4 GHz-es csatornát is szórja egyidejűleg, azon 40 MHz van és a 9-es csatorna.

[ Szerkesztve ]

(#53791) kali válasza Lali-213 (#53790) üzenetére


kali
legenda

Az 5 GHz tekintetében igen.
2.4 GHz-en a max 40 MHz, csatorna pedig környezet és ellenoldali eszközök függvényében.
2.4 GHz sávon is jobb és gyorsabb ideális esetben a maximális 40 MHz, akkor szokták javasolni a 40 MHz helyett a 20 MHz-et, ha annyira telített elérhető idegen hálózatok kapcsán a sáv, hogy a két csatorna működése problémásabb, mint amikor egy csatornás a kapcsolat.
Mivel az 5 GHz nem terjed úgy, fogékonyabb az akadályozó tényezőkre, így ott ilyen probléma nem jellemző.

[ Szerkesztve ]

(#53792) Lali-213 válasza kali (#53791) üzenetére


Lali-213
senior tag

A szimultán 2.4 GHz és 5 GHz nem zavarja be egymást? A laptopom wifi kártyája nem kezeli az 5 GHz-et, ezért muszáj, hogy mindkettő menjen.

(#53793) kali válasza Lali-213 (#53792) üzenetére


kali
legenda

Nem, mehet párhuzamosan a kettő.

(#53794) hdekakas


hdekakas
senior tag

Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy a netem wifin keresztül laptopon 90 Mbit, de okostelefonokon már csak 45 Mbit.
Több laptoppal is próbáltam, és több telefonnal is, de ezek az eredmények.
Mi lehet ennek az oka, hogy a telefonokon csak a sebesség fele megy? :U
Valami beállítással megoldható a teljes sebesség elérése?

(#53795) kali válasza hdekakas (#53794) üzenetére


kali
legenda

Szia,

A telefonok többségében csak 1*1:1 MIMO 20 MHz 72 Mbps wifi modul van a 2.4 GHz sáv tekintetében, emiatt a ~45 mbps hasznos (mérhető) sebesség, a laptopokba meg minimum 1*1:1 MIMO 40 MHz modul dukál, ami a dupláját tudja, jobb esetben 2*2.2 MIMO, akkor meg még többet.
Vannak persze okostelefonok - jellemzően a csúcs-, vagy felsőbb kategóriában -, amik 2.4 GHz sávon többet tudnak.
5 GHz-en már az olcsóbb telefonok is gyorsabbak, mint 2.4 GHz sávon, sokszor nagyságrendekkel, ha már ac képesek.

[ Szerkesztve ]

(#53796) uriember válasza hdekakas (#53794) üzenetére


uriember
aktív tag

Laptop 2x2:2MiMo-s (2 antenna), a telefonok többsége 1x1:1MiMo-s, vagyis csak 1 antennás. A laptop 2 adatfolyamot kezel, a telefon csak 1-t, ergo fele az átviteli sebessége.
kali megelőzött, de asszem a lényeg ez(és az is persze).

[ Szerkesztve ]

Értem, hogy gőzgép, de mi hajtsa?

(#53797) Lali-213


Lali-213
senior tag

Van esetleg tapasztalat USB-s wifi stickkel? A laptopomban csak 2.4 GHz-es n-es szabványú adapter van és ezt lenne jó felturbózni egy kicsit. Néztem egy ASUS USB-AC53 Nanot, amivel elviekben menne az 5 GHz.
Érdemes belevágni szerintetek?

(#53798) hdekakas válasza kali (#53795) üzenetére


hdekakas
senior tag

Köszi, és neked is "uriember". :)
Hát a telefonom szerintem csúcsnak mondható, Samsung Galaxy Note 8. Jó, nem a legújabb, a 9-es, de azért még most is 200k körül van az ára.

-Van egy laptop is, ami tavaly került 120ezerbe, ő is csak 45 Mbit-tel megy, ellenben egy kb 5 éves laptop 90Mbit-tel. Akkor ezekkel sem tudok semmit kezdeni, ami 45-tel megy, az annyi és kész?

-Cserélni akarom a routert, mert egy régi gagyi DS-Link van, ami elvileg 150Mbit, de csak 90-et hoz wifin, és ethernet kábelen is csak 100mbit-et. És 150Mbit-es a netünk, szóval luxus nem kihasználni. ;]
Ezt a típust néztem ki, mert azért 30-50ezreket sem adnék ki egy router-re, de 5ezer is gagyi szerintem. [TP-Link Archer C1200 AC1200] Mi a véleményetek róla, megvehető?

-A fenti routerrel akkor elméletileg 5Ghz-en telefonon is gyorsabb lesz a net? Valamint a laptop ami most 45-tel megy és csak 2,4Ghz-et tud, de az új router már nem csak 90Mbit-et tud produkálni hanem mondjuk 140Mbit-et, akkor fog javulni a sebesség rajta? (Vagy mindegy mekkora a net, nem "felezi", hanem maximum 40Mbit-et fog tudni és kész?)

(#53799) uriember válasza hdekakas (#53798) üzenetére


uriember
aktív tag

Mindenképp javítani fog a linkelt eszköz, főleg 5GHz-en, de 2,4 GHz-en is jobb értékeket fogsz mérni (megfelelő beállításokkal persze).
Az S8 MuMimo-s elvileg, de nem biztos...

Értem, hogy gőzgép, de mi hajtsa?

(#53800) uriember válasza uriember (#53799) üzenetére


uriember
aktív tag

Ha a bluetooth ki van kapcsolva akkor is 45 a max? Olvastam, hogy a Bt lassíthat a wifi átvitelen Samuknál.

Értem, hogy gőzgép, de mi hajtsa?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.