Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50501) Defearon


Defearon
csendes tag

Sziasztok!

Csomagot váltotunk a szolgáltatónál 250 megás netre. Sajnos az asztali gépembe nem tudom kábelen megoldani a csatlakozást, így marad az USB stick-es adapteres megoldás. Jelenleg egy Tenda u1 300Mbps adapterem van ( https://tenda.co.hu/termekek/2/110/u1__300mbps_ultra_fast_wireless_usb_adapter ), a routerem egy Asus RT-N18U. Az lenne a kérdésem, hogy ez az adapter-router kombó megfelelően át tudja majd vinni a sávszélességet, vagy érdemesebb lenne-e váltani valami komolyabb adapterre?
Valahol olvastam, hogy az aggregált maximum adatátviteli sebesség a feltüntetett 300Mbps-nak durván a fele, de 40MHz csatornán 300-at ír. Ez utóbbiba kicsit belebonyolódtam, elvesztettem a fonalat. Jó volna, ha az adapter képes lenne fogadni a maximumot, amit a router bír.

Köszi!

(#50502) mezis válasza Defearon (#50501) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

"Az lenne a kérdésem, hogy ez az adapter-router kombó megfelelően át tudja majd vinni a sávszélességet,"

Ha eddig nem volt gondod a sávszélességgel, akkor ezután sem lesz.
(A vízcsapot is maximumra nyitod mindig ? :F )

mezis

(#50503) Defearon válasza mezis (#50502) üzenetére


Defearon
csendes tag

A nagyobb, 250 megás csomag még nem lett bekötve, jelenleg egy röpke 30 megás van, amit nem meglepő módon visz. A kérdés inkább arra irányult, hogy ez a kombó elméletben képes lesz-e a 200-250 mega átvitelére WiFi-n, amennyiben várhatóan a jövő héten beköti a szerelő.

(#50504) kali válasza Defearon (#50503) üzenetére


kali
legenda

Szia,

A 300 Mbps 2.4 GHz N szabványos kapcsolaton nem megy át hasznosan (mérhetően) 250 Mbps.
A router mellé ha találsz olyan ellenoldalt, ami kezeli azonos kiterjesztést (nem egyszerű feladat) és 600 Mbps lesz a kapcsolat, akkor talán, de ha csak 3*3 MIMO 450 Mbps tudásút, akkor erősen kérdéses.
5 GHz AC router és ellenoldal kapcsolatában érdemes inkább gondolkodni ilyen sebességnél, de ott is inkább 2*2 MIMO 867 Mbps kapcsolatban, mert az 1*1 MIMO 433 Mbps esetén eléggé a felső határ környéke a 250 Mbps elvárás, sőt...

(#50505) MasterMark válasza Defearon (#50503) üzenetére


MasterMark
titán

2,4 Ghz-es 300-as link-en örülj, ha 100 mbps körül meglesz az átvitel.

Switch Tax

(#50506) Defearon válasza MasterMark (#50505) üzenetére


Defearon
csendes tag

Értem, köszönöm a választ. Esetleg powerline adapterrel érdemes próbálkozni? Tudom, hogy az nagyban függ a házban lévő vezetékek és egyebek állapotától, de legjobb esetben az kb. mennyit tudna?

(#50507) sony309


sony309
őstag

Sziasztok!

Milyen routerrel tudok kb. 300 Mbps körüli sávszélességet elérni media bridge vagy WDS bridge módban?
Az átvinni való távolság kb. 8 m, egy 10 cm-s Ytong fallal és egy fa ajtóval.

Kábelezés nem játszik sajnos, kénytelen vagyok wifi-n átvinni. Nem kellene atomstabil 300 Mbps, csak a NAS-nak lenne le és feltöltésre, talán nem lenne gond, ha ingadozna.
Javítsatok ki, ha valamit rosszul gondolok.

Köszönöm a válaszokat előre is!

S3x, hifi & rock and roll

(#50508) MasterMark válasza Defearon (#50506) üzenetére


MasterMark
titán

De miert nem jo az UTP?

Switch Tax

(#50509) Defearon válasza MasterMark (#50508) üzenetére


Defearon
csendes tag

A ház fizikai felépítése miatt. Síkban közel van a router, de térben lejjebb. Konkrétan a plafon közepére kellene egy lyukat fúrnom, amit nem szeretnék, vagy körbehoznom az UTP-t, amit esztétikusan lehetetlen kivitelezni. Ezért maradt a WiFi vagy Powerline adapteres megoldás.
EDIT: Valamint arra sincs lehetőség, hogy alapból az emeleten legyen, az elég komplikált a többi, lent lévő eszköz miatt, valamint szerintem fali aljzat sincs neki az emeleten.

[ Szerkesztve ]

(#50510) MasterMark válasza Defearon (#50509) üzenetére


MasterMark
titán

Ez netto baromsag mar ne haragudj. Masok sem a plafon kozepet furjak ki. 100 meteren tudod vezetni az UTP kabelt. Biztos vagyok benne, hogy megoldhato...

Switch Tax

(#50511) Intruder2k5 válasza sony309 (#50507) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Látom próbálkozol több topikban is ezzel a kérdéssel, de akkor tisztázzuk az alap dolgot. Senki nem fog tudni Neked garanciát vállalni arra, hogy vezeték nélküli kapcsolaton elérhető lesz ez a sebesség. Drót nélkül eleve semekkora sebességre nem lehet garanciát vállalni (nem véletlen adnak rá a szolgáltatók is 0/0Mbps-t), de ez a 300Mbps meg egyébként is egy olyan magas érték, amit 2.4GHz-en lehetetlen elérni, tehát mindenképp két ac szabványt támogató eszköz kell hozzá, hogy egyáltalán az esélyed meglegyen, de garancia akkor sincs a sikerre. Ha neked az megéri, akkor legalább AC1900-as eszközpárban gondolkodj, külső antennákkal.

(#50512) sony309 válasza Intruder2k5 (#50511) üzenetére


sony309
őstag

Igen, próbálkozok, mert ...!

Garanciát nem kértem senkitől, nem is gondoltam rá érthető okból!

S3x, hifi & rock and roll

(#50513) Melorin válasza sony309 (#50507) üzenetére


Melorin
addikt

Kábelcsatorna valami pofás kivitelben, vagy powerline átvitel nem játszik?

(#50514) sony309 válasza Melorin (#50513) üzenetére


sony309
őstag

Régebben próbáltam egy powerline adaptert, 20-25 Mbps-t sikerült csak elérnem vele, így nem próbálkoztam vele többet.

Kábelcsatornát nem szeretek látni lakásban.

S3x, hifi & rock and roll

(#50515) MasterMark válasza sony309 (#50514) üzenetére


MasterMark
titán

Lehet kabelt vezetni a szegely alatt, padlo alatt, stb. stb. Nem akarasnak nyoges a vege.

Switch Tax

(#50516) sony309 válasza MasterMark (#50515) üzenetére


sony309
őstag

Köszönöm a kioktatást és az építő jellegű hozzászólást, biztos jobban tisztában vagy a körülményeimmel, mint én!

S3x, hifi & rock and roll

(#50517) MasterMark válasza sony309 (#50516) üzenetére


MasterMark
titán

Be is lehet vesni a falba. Akarat kerdese az egesz. Olyan nincs, hogy valamit nem lehet.

Switch Tax

(#50518) sony309 válasza MasterMark (#50517) üzenetére


sony309
őstag

Nem akarnék egy új építésű házat szétvésni ezért!

S3x, hifi & rock and roll

(#50519) MaCS_70 válasza sony309 (#50518) üzenetére


MaCS_70
félisten

Komolyan drukkolok, hogy találj megoldást, de sajnos a fizika törvényei új építésű házakban is kísértetiesen azonosak a régi házakban tapasztaltakkal.

Sajnos ez a kemény, szűk keresztmetszet. A kábelcsatorna / vésés / esztétikai kompromisszum a lágyabb korlát.

Ami esetleg szóba jöhet, az szektorsugárzó AP-ok egymás felé fordítása -- de valahogy nem tetszik. Ágyú/veréb, nem elegáns megoldás. De talán van olyan típus (Ubiquiti, TP-Link...), ami erre jó lehet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#50520) Melorin válasza sony309 (#50516) üzenetére


Melorin
addikt

Vannak amúgy lapos utp kábelek is amiket el lehet vinni szőnyeg, szegély alatt akár.

(#50521) sony309 válasza Melorin (#50520) üzenetére


sony309
őstag

Köszönöm az agyalást, de van ahol se szőnyeg, se szegély nincs és a járólap alá sem tudom tenni a kábelt.

S3x, hifi & rock and roll

(#50522) MasterMark válasza sony309 (#50521) üzenetére


MasterMark
titán

Igen, két orbitális nagy irányított wifi antenna sokkal esztétikusabb lesz. ;]

Switch Tax

(#50523) sony309 válasza MaCS_70 (#50519) üzenetére


sony309
őstag

Bocsánat, de lejárt a szerkesztési idő!

Köszönöm!
Tudom, hogy régi és új építésű háznál is probléma, de talán egy régi építésűnél, főleg felújítás előtt könnyebb ilyen átalakításokat meglépni. Nekem az utóbbi időben megváltoztak a körülményeim (válás miatt), máshol néztem filmet, más volt a forrás, sok minden változott. Tehát amikor épült a ház, más volt a helyzet. Most több időm és pénzem lett a válás után, így feljebb léptem majdnem mindenben. Máshol nézek filmet és máshogy, más a forrás is, lett NAS, stb.-stb.

Az első elképzelés az volt, hogy a NAS marad a router mellett és innen streamelek a filmnézős szobába.
Erre kerestem először eszközt. Lett két darab Asus N18U, volt majd 200 Mbps a sebesség bridge módban, de folyton szakadozott a wifi. De csak streameléskor volt zavaró a szakadozás, máskor nem vettem észre. Ezzel szívtam majd egy hónapig, mert nem hittem el, hogy mindkét router hibás, azt hittem, hogy én szúrtam el valamilyen beállítást.
Nem, a két router volt hibás.
Most kaptam ajánlást két Asus routerre, de majd 50-60 ezer lenne a két router és bizonytalan a wifi sebesség, így úgy gondoltam, hogy talán jobb megoldás, ha a NAS-t viszem a lejátszóhoz és a bridge módú routerre lesz kötve mindkettő. Hiába gigabites a NAS LAN csatlakozója, csak 300 Mbps-t tud, gondolom a processzor ennyit tud.
Ennyi a történet és ezért kérdeztem több topikban, hol a "Milyen routert", hol a "TP-Link 1043" és itt is.
Talán akkor jövök ki legjobban, ha veszek két darab 1043ND-t és tölt a NAS annyival, amennyi átmegy wifi-n.

Bocsánat, hogy hosszúra sikerült, elnézést érte!

Ami itt a hozzáértőknek egyértelmű és kisujjból kirázza, az egy mezei felhasználónak nem az!
Még egyszer elnézést és köszönet mindenkinek, aki megpróbált segíteni! Nekik :C :R !

MasterMark:

Nem lesz esztétikus, ezért nem is lesz!

[ Szerkesztve ]

S3x, hifi & rock and roll

(#50524) MaCS_70 válasza sony309 (#50523) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hát, nem irigyellek...

Milyen NAS tud csak 300 Mbps-mal forgalmazni?: Kicsit már kevésnek tűnik.

De wifin a stabil nagy sebességű átvitel céleszköz nélkül elég neccesnek tűnik.

A 1043-astól ha van közben egy fal is, 5-6 méteren szerintem 50 Mbps fölött már nagyon szerencse dolga minden. 2,4 GHz...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#50525) sony309 válasza MaCS_70 (#50524) üzenetére


sony309
őstag

QNAP TS-228, 1 db 2 TB WD Red van benne.
A QNAP topikban is ezt a 300 Mbps írják le és feltöltésre.
LAN-n a másolással nincs gond, 70-100 MBps.

S3x, hifi & rock and roll

(#50526) PapaMaci


PapaMaci
őstag

Jó reggelt!
Azt lehet tudni, milyen wifi eszköz van az új almás eszközökben, amik simán tolnak 300Mbps-ot? Nem csak csatlakozik, hanem ennyivel dolgozik. Illetve, hogy lehet-e ilyennel upgrade-elni az én laposom? (DELL XPS13)

...mint az közismert...

(#50527) MasterMark válasza PapaMaci (#50526) üzenetére


MasterMark
titán

2x2-es AC.

Switch Tax

(#50528) kali válasza PapaMaci (#50526) üzenetére


kali
legenda

Szia,

Apple esetén is típusa válogatja, a jobbakban AC 3*3 MIMO 1300 Mbps sebességű, de amelyikben 2*2 MIMO 867 Mbps, az is tud 300 Mbps hasznos sebességet (többet is).
A Dell XPS 13-ba is tehető megfelelő modul.

(#50529) PapaMaci válasza kali (#50528) üzenetére


PapaMaci
őstag

És egy 3x3-as mekkora hasznos sebességre képes?
Csak mert erről a műremekről lespóroltak mindenféle csatlakozót. De ha meg tudnám közelíteni a drótos sebességét, nem kellene feleslegesen dugdosnom bele mindenfélét. Lévén néha elég nagy fájlokkal dolgozom.
Az antennák száma, csatlakozók ilyesmi nem okozhat gondot? Illetve abban tudtok segíteni, mit lenne érdemes venni?

A másik, hogy elkezdtem szemezni egy Tenda routerrel. Ezzel ki tudnám használni a 3x3-at? Vagy lenne erre a célra jobb megoldás?

...mint az közismert...

(#50530) kali válasza PapaMaci (#50529) üzenetére


kali
legenda

Több tényező függvénye (ellenoldal, beállítások és környezet), de mértem már kicsivel 800 Mbps felett is.
Ellenőrizni kell az eszközödet, hogy a három antenna adott vagy csak kettő, illetve azonos csatolásút és méretűt/magasságút kell bele venni.
Ami nálam volt XPS 13, abban mini PCI-E csatolású félmagas Broadcom modul volt.
Milyen típusú van a tiédben, az még nem AC képes?
A Tenda routereket én nem preferálom, Asus, Linksys, vagy valamelyik jobb TP-Link.

[ Szerkesztve ]

(#50531) PapaMaci válasza kali (#50530) üzenetére


PapaMaci
őstag

Ebben DELL 1820A van, és ez kisebb, mint a mini PCIe. 2 antenna van csak, egy main, és egy aux csatival. Nem egyértelmű, hogy ez csinálja-e a BT-t is, vagy nem.
Amgy a 800Mbps már baráti lenne!
Mi a baj a Tenda termékekkel? Vonzó az ára,és az 5 év gar. És papíron egész szép adatok vannak.

[ Szerkesztve ]

...mint az közismert...

(#50532) kali válasza PapaMaci (#50531) üzenetére


kali
legenda

Arra a modulra azt írja a Wiki, hogy 2x2 802.11ac 2.4/5GHz + Bluetooth 4.1, ami elég jó modul, még ha "csak" 2*2 MIMO-is, a 867 Mbps kapcsolat mellett 400 Mbps feletti hasznos sebesség is kihozható belőle ideális esetben.
NGFF/M.2 csatolós is van belőle, olyan van akkor a tiédben?
Sok rossz tapasztalatom van a Tenda routerekkel, elég sok helyen kellett más gyártósra cserélnem, mert sok volt a probléma, szoftveresen nem az igazi még az amúgy jobb hardverű típusok működése sem.

[ Szerkesztve ]

(#50533) PapaMaci válasza kali (#50532) üzenetére


PapaMaci
őstag

Nem szedem most szét még egyszer, de igen, olyasmi, mint az M.2. Jóval kisebb, mint egy fél méretű mini PCIe. Az biztos, hogy azonos körülmények között egy új MBP forgalmazott 300Mbps-mal, az enyém csak 100-zal.
És nem kizárólag farok méret összehasonlítás lenne! Ha van lehetőség, akkor tényleg jó lenne, mert piszok kényelmetlen összedugni a TB3-as dokkolóval, azt megtápolni, majd arra az utp, miközben lehet, ennyi idő alatt már át is másolhattam volna az anyagot, amire szükségem lenne.

[ Szerkesztve ]

...mint az közismert...

(#50534) Multibit válasza PapaMaci (#50531) üzenetére


Multibit
veterán

Amgy a 800Mbps már baráti lenne!
Azért 800 Mbps (stabilan) igen ritkán jön össze. Arról nem is beszélve, hogy full duplex nélküli 800-ról van szó, tehát még mindig messze van a kábeles kapcsolat gyakorlati sebességétől.

(#50535) PapaMaci válasza Multibit (#50534) üzenetére


PapaMaci
őstag

Már 500Mbps is határeset lenne, hogy annyiért ne dugdossak össze mindent.
Mennyi lenne az elméleti maximum, amit ki lehetne hozni ebből a setup-ból?

...mint az közismert...

(#50536) Multibit válasza PapaMaci (#50535) üzenetére


Multibit
veterán

Mármint a 2x2 MIMO-s felállásból? Az elméletit nem tudom, nálam a gyakorlatban (fájlmásolás noti és NAS között) 480 Mbps volt a plafon. De úgy, hogy közben nem ment más forgalom!

(#50537) theuprising


theuprising
tag

Sziasztok!

Tudtok ajánlani olyan AP-t ami stabilan le tudna fedni egy kétszintes, 125nm-es családi házat? Semmi különleges, mediterrán stílus, középen nagy lépcsőházzal ami egy légtérbe teszi a földszintet az emelettel, falak 10 centis téglák bent, a főfalak pedig 32 centisek (bár ez szerintem annyira nem fontos).
Most egy TP-Link TL-WA901ND van, de az "nem bírja" lefedni az egészet, meg nem is stabil még ha szinte mellette állok sem.
Csináltam paint-ben egy móricka rajzot a házról. A fekete karika lenne az AP helye, az földszinten van a nappaliban, az emelet tőle jobbra van, szobák zöld színnel, a ház kb 14m széles, 10m hosszú.
Valakinek javaslat, milyen AP legyen a befutó?
Árban rugalmas vagyok, ha azt mondjátok hogy ezt a feladatot csak egy 30-40k-s AP tudja jól megoldani, akkor az lesz, de 100k-s azért ne legyen :)

[ Szerkesztve ]

(#50538) mezis válasza theuprising (#50537) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Nincs olyan AP. A kisugárzott teljesítménye mindegyiknek kb 100mW, függetlenül az antennák számától, méretétől.
Több AP.vel lehetséges, a routert, AP.ket lehetőleg UTP kábellel csatlakoztatva.

mezis

(#50539) PapaMaci válasza Multibit (#50536) üzenetére


PapaMaci
őstag

Ha a HW konfig engedi, simán lecserélném a jelenlegi wifi kártyát.

...mint az közismert...

(#50540) MaCS_70 válasza theuprising (#50537) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy Asus RT-AC87-es router egy hasonló alapterületű, de 3 szintes házat nálunk szépen kiszolgál -- kertestül.

De a wifinél annyira sztochasztikus a helyzet, hogy semmire sincs garancia, de még igazán analógia sem. Minden csak ott helyben dőlhet el.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#50541) kali válasza PapaMaci (#50533) üzenetére


kali
legenda

A sebesség különbözetének több oka is lehetett, egy jó routerrel és mind a két oldalon eszközölt megfelelő beállításokkal kellene kipróbálni az eszközödet, ha AC 2*2 MIMO 867 Mbps sebességre képes modul van benne, akkor ideális esetben megy a 400 Mbps feletti hasznos sebesség is.
Ettől persze cserélhetsz modult jobbra, ha adott a beépített harmadik antenna és teszel bele 3*3 MIMO-sat, akkor megfelelő routerrel, beállításokkal és környezeti tényezőkkel még jobb lehet a helyzet.

(#50542) PapaMaci válasza kali (#50541) üzenetére


PapaMaci
őstag

Akkor ezek szerint a 3. antenna hiánya lesz a szűk keresztmetszet?

...mint az közismert...

(#50543) kali válasza PapaMaci (#50542) üzenetére


kali
legenda

Ha csak kettő van kiépítve és a harmadik meg sem valósítható, akkor a 3*3 MIMO-s modulra történő csere során igen, de érdemes ellenőrizni, mert kerestem most a neten szétszerelős videót és bár két antennás modul van abban az XPS 13-ban, de jól látható a harmadik antenna megléte.

[ Szerkesztve ]

(#50544) PapaMaci válasza kali (#50543) üzenetére


PapaMaci
őstag

Attól tartok, azt nem az én gépemről láttad :(
Készítettem róla fényképet, meg raktam mellé egy miniPCIe kártyát is.
Nagy meló melléhekkelni egy 3. antennát? Mekkora egy ilyen antenna egyáltalán? Mert nekem a színesTV aljában van.

...mint az közismert...

(#50545) kali válasza PapaMaci (#50544) üzenetére


kali
legenda

Ezt az XPS 13 videót néztem: Link
Itt egy szétszerelés, hogy m a helyzet az antennákkal: Link

[ Szerkesztve ]

(#50546) PapaMaci válasza kali (#50545) üzenetére


PapaMaci
őstag

Igen, az első nem az én gépem. Abban eleve miniPCIe van. A második viszont megtévesztésig hasonlít rá.
Jól értelmezem, hogy ezek szerint lehet,érdemes lenne szétborítani, hátha megtalálom én is a színesTV mögött a 3. antennát?

...mint az közismert...

(#50547) PapaMaci válasza PapaMaci (#50546) üzenetére


PapaMaci
őstag

Most olvastam csak végig, hogy az nem antenna, hanem a kijelző kiszedésére szolgáló szál :(

De talán egy tabletben, vagy telefonban lévő antenna is elférhet a sarokban, ahol még nem fém minden.

...mint az közismert...

(#50548) mezis válasza PapaMaci (#50544) üzenetére


mezis
nagyúr

Nézd meg a fehér, fekete kábelek másik végét. :DDD
Nem véletlen az, hogy a kijelzőbe teszik az antennát ! Ott sokkal kedvezőbbek a vételi (adási) viszonyok.
Interneten találhatsz sokfélét, méretét meg a 2,4GHz-hez tartozó hullámhossz-ból saccolhatod. (12cm és pl a dipol hossza akkor kb 6cm

mezis

(#50549) woodworm


woodworm
veterán

Hogy ne halljak meg tudatlanul, a kijelző lenne a színes tv?

(#50550) Rubyra1n


Rubyra1n
tag

Sziasztok! Telekom Sagemcom modemem van. Olyan gondom van, iphone 7 plus mivel tud 5Ghz wifit így rákapcsolódtam, illetve beállították a telekomos szerelők, hogy jöjjön legalabb a 400mb net. Jön is szépen de valamiért leakad vagy 1-2 percre belassul majd ujra feleszmél a net és nem akar tölteni olyankor . Szerintetek mit kéne állítsak a sagemcom modem setup-ban hogy ne akadjon le a net és szépen tolja a min. 400 mb-ás netet?!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.