Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:59:05

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) #65675776 válasza gzbotii (#1700) üzenetére


#65675776
törölt tag

Az, hogy ez egyáltalán mint probléma vetődik fel bennetek bizonyítja, hogy még nagyon messze vagyunk attól az ideától, amire Roddenberry a ST filozófiáját felépítette. Ezért is egy utópia a ST világa mai szemmel nézve. És ha azt emberiség nem változtat a gondolkodásmódján, akkor az is marad.

A TOS eredeti pilotját elsődlegesen azért kellett visszavonni, mert nő volt az elsőtiszt. (A másik ok pedig az, hogy nem dohányzott senki sem benne, így meg nem látták biztosítottnak a reklámbevételeket. Újabb példa a begyepesedett gondolkodásmódra.) A CBS egyébként Uhura-t is le akarta cserélni egy fehér emberre, lehetőleg férfira. Csoda, hogy később engedték az orosz tiszt jelenlétét a hídon (a hidegháború középén ugye). A TNG-ben Worf sötét bőre már nem volt probléma, addigra ezen túllépett a világ. Legalábbis gondolták az emberek. Aztán a DS9 ezt megcáfolta, annál a feketebőrű kapitány csapta ki sokaknál a biztosítékot. A Voyager egy duplát robbantott: női kapitány, és feketebőrű vulkáni (gondolom sejted kiről van szó). A női elsőtisztet leszámítva minden esetben kitartottak a készítők a szereplőgárda mellett. Akkor ezt még nem nevezték PC-nek, pedig színtisztán az volt. Chakotay is csak azért lett elsőtiszt, hogy kielégítse a PC igényeket. Ha engedtek volna a stúdió nyomásának, akkor gyönyörű whitewashed legénysége lett volna a hajóknak minden sorozatban.

Én viszont annak nem látom az okát, hogy mindez problémát jelent bárkinek is. Az ST filozófiájának fő pillére pont az, hogy nincsenek nemek, nemzetek, fajok (stb) szerinti elkülönülések/elkülönítések. Csak föderációs polgárok vannak. Fennakadni azon, hogy bármely csoport túlsúlyban van, pont ellentmond az egész ST alapvetésének. Roddenberry sírna ha látná ezt a topicot. Gyakorlatilag süket fülekre talált amit mondani szeretett volna. Ráadásul pont a rajongótáborban...

(#1702) lezso6 válasza #65675776 (#1701) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Te a sokféleségről beszélsz, amivel nekem nincs bajom, sőt, pont ezt szeretem a Star Trek-ben, s Discovery-ben ez sajnos nem igazán létezik. Pedig ez egy nagyon fontos része a Star Trek-nek. Ebben jobban nem is érthetnék egyet.

Én arról beszélek, hogy eltolták női irányba az egészet. Nem kicsit, nagyon. Ez nem kiragadott részlet, hanem egész végig jellemző az egész első évadra. Vegyünk egy hímsoviniszta filmet, ahol csak férfiak vannak főszerepben, s a nők csak megdugni való idióták. Na a Discovery pont ugyanez csak fordítva.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1703) madgie válasza lezso6 (#1702) üzenetére


madgie
titán

És a Voyager nem ugyanez volt? Töketlen Chakotay, idióta Neelix, sótlan, súlytalan Tuvok, bamba Kim, álmacsó Paris. Nyilván sarkítok, direkt, de több töke volt Janeway-nek, Torresnek, Hétkilencednek egyesével, mint a komplett férfibrigádnak.

Meg hát Kes is nő volt, opé karakter létére, jajjdepécé, bezzeg Q az elegánsan örlgré-tesztoszteron TNG-ben.

Bocs a szarkazmusért, de nagyon igazat adok daa-raa-nak.

(#1704) lezso6 válasza madgie (#1703) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nem tudok nyilatkozni, mert én csak az Enterprise-t láttam. Azzal nem volt semmi gond.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1705) #65675776 válasza lezso6 (#1702) üzenetére


#65675776
törölt tag

Egy hajót látunk alapvetően. Ezért is írtam korábban az Intrepid-et. Ha azon a hajón játszódott volna a TOS, vagy egy akármilyen sorozat, akkor lett volna csak igazán eltorzított az arány.

"Az ST filozófiájának fő pillére pont az, hogy nincsenek nemek, nemzetek, fajok (stb) szerinti elkülönülések/elkülönítések. Csak föderációs polgárok vannak."

Ezt még annyival kiegészítném, hogy a Voyage Home-ban igazából ezen is túllépett GR: ott már nem csak az emberiség reprezentálja a Földet, hanem pl a bálnák is. Kb minden akármilyen szinten intelligens életforma. A ST a szűklátókörűségre probál rámutatni. A jelek szerint sikertelenül. A Voyage Home bizonyítja, hogy még a 23. század emberiségének is van hova fejlődnie ezen a téren.

Az Enterprise tisztikarában tokkal vonóval három fehér ember volt. Kevesebb, mint a tisztikar fele. Egyértelműen PC-nek kellene látnod.

[ Szerkesztve ]

(#1706) DS39 válasza madgie (#1703) üzenetére


DS39
nagyúr

Ez így van, bár a Voyager egy kutatóhajó volt, nem hadihajó, így nem feltétlenül kellettek kemény csávók a sztoriba.

(#1707) #65675776 válasza DS39 (#1706) üzenetére


#65675776
törölt tag

A Discovery is kutatóhajó.

(#1708) madgie válasza DS39 (#1706) üzenetére


madgie
titán

Ja, csak tele volt Maquis-val is a legénység :)

(#1709) DS39 válasza #65675776 (#1707) üzenetére


DS39
nagyúr

Igen, ezért magyarázható a több női karakter.
TNG Enterprise viszont nem.

(#1710) gzbotii válasza #65675776 (#1701) üzenetére


gzbotii
veterán

Én kérek elnézést. Leírtam már, hogy mi zavar. És azt is, hogy miért.
Melyik másik szerelmespár van a hajón, a melegen kívül? Nekem egy sem ugrik be. Pl.
Meg az egész DIS nem tetszik, és nem csak ezért.

De akkor itt többet nem írom le, ha ez valakit zavar, nekem nem gond.

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#1711) lezso6 válasza #65675776 (#1705) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Tehát a Star Trek mindig is a humanizmusról (nem emberi, hanem élőlény szinten) szólt, ez világos, s így jó ahogy van. De arra mi a magyarázat, hogy nők / nőies férfiak vannak feltűnően elnyomó többségben? Ez nem abban jó értelemben PC, hanem a szélsőséges mértékben.

Nekem nem tűnt fel, hogy az Enterprise ennyire "PC" (a te értelmezésed szerint), mivel nekem aztán mindegy, hogy milyen karakterek vannak. Legalábbis, amíg nem feltűnő kiszámolt vagy felborult. :D Egyébként ott szinte kivétel nélkül az összes karaktert nagyon bírtam.

A Discovery-nél nem igazán. Burnham szerintem elég idegesítő. Mondjuk Lorca és Tyler bőven überelik. Ha kell kedvenc, akkor talán Tilly és Stamets. A többi olyan közepes, talán még Saru aki érdekes.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1712) #65675776 válasza DS39 (#1709) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem volt kutatóhajó (csak a létesítményeinek a 2/3-a szolgált kutatási célokat, ezért is volt annyira túlméretes). Ahogy a többi Enterprise sem (és a kutatási létesítmények drasztikus csökkentésével tudták a Sovereign-osztály hajóinak méretét jelentősen csökkenteni).

Az egész Csillagflottában csak két hadihajótípus létezett a sorozatok alapján: a Defiant-osztály (négy vagy öt hajó) és a Prometheus-osztály (két hajó). A csillaghajók eredendő célja a felfedezés volt.

(#1713) lezso6 válasza gzbotii (#1710) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Jó, azért ennyire nem kell számonkérni szerintem mindent. :D Ez ténylegesen egy új dolog, hogy ennyire nyílt és természetes módon meleg pár van TV-ben, ez progresszív dolognak nevezhető. Engem nem zavarnak jobban, mint egy hetero pár nyalakodása. Meg maguk a karakterek is legalább jók voltak, beleírták a sztoriba őket, nem csak ott voltak, hogy meglegyen a melegkvóta.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1714) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

2016-os Prágai, egész estés ST koncert profi körülmények között: https://www.youtube.com/watch?v=yySw7vkdkZY

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1715) #65675776


#65675776
törölt tag

Szabad perceimben újranézem a ST filmeket. Éppen a The Voyage Home-nál tartok. Fekete vezértengernagy, a Saratoga kapitánya egy jamaikai nő, a Yorktown kapitánya egy indiai férfi. Más hajók és főbb vezetők nem isi igazán kapnak fontos szerepet a filmben (leszámítva a HMS Bounty személyzetét, akik között ugye megintcsak van orosz*, szuahéli, vulkáni, japán). De ugye akkor még nem volt divat PC-ről beszélni, így ez nem volt probléma. Bár gondolom nagyrészetek akkor még nem is élt.

* - És milyen szép kontrasztot mutat a film a 20. és a 23 század között. Mert ugye Csekovot az Enterprise fedélzetén kémként kezelik.

[ Szerkesztve ]

(#1716) madgie válasza #65675776 (#1715) üzenetére


madgie
titán

Kikérem magamnak, már öt éves voltam akkor :D

(#1717) #65675776 válasza madgie (#1716) üzenetére


#65675776
törölt tag

Én már a nyolcadikat töltöttem abban az évben. Idén meg XL-es leszek (hetek kérdése).

Egyébként érdemes megnézni Joel Randolph arcát. Mintha az IHM Derrick úrból látná az ember Varga Győzőt... (Sajnos nem találtam jobb minőségűt.)

(#1718) madgie válasza #65675776 (#1717) üzenetére


madgie
titán

A reboot ST filmekben volt már Beastie Boys, szóval ez is beleférhet majd, nem? :D

(#1719) #65675776 válasza madgie (#1718) üzenetére


#65675776
törölt tag

Akár.

Ez a film egy aranybánya... Mielőtt leszállnak és elindulnak szétnézni, felderíteni a Földön 1986-ban, a következőket mondja Kirk a legénységnek: "This is an extrmely primitive and paranoid culture.[...]"

(#1720) Plazmacucci válasza #65675776 (#1719) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Ettől még egy erőltetett gusztustalan szar az STD. :DDD

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#1721) #65675776 válasza Plazmacucci (#1720) üzenetére


#65675776
törölt tag

Akkor ne nézd.

Számomra a Voyager a mélypont. Statikus, unalmas, egy helyben toporog (egy lépés előre, két lépés bele), pedig elméletileg volt egy összefoglaló története. Ehhez képest alapvetően ugyanúgy self containing részekből állt, mint a DS9 előtt mindegyik ST. 80% stagnálás, 90% filler.*
Az egész szereplőgárdában kettő, max három karakter van, aki fejlődik: a doki és 7/9. A +1 pedig Q.
A történet nem halad. Az első két évad a kazonokkal kb instant kukázható. Láthatóan néha észbekaptak a készítők, hogy ha így folytatják, akkor real time lesz a sorozat, és tényleg 70 év(ad) alatt ér haza a Voyager. Ezekben a pillanatokban történt mindig valami. Űrcsúzli, quantum slipstream, transwarp conduit, stb.**
A szereplők döntő többsége csak dísz. Tuvok teljesen súlytalan (kb csak azért van, hogy legyen egy vulkáni a hídon, mert ez hagyomány. Igaz, hogy a TNG és a DS9 is tökéletesen el volt nélkülük), Chakotay elsőtiszt létére nem sok vizet zavar. Paris-t, hogy legyen vele kapcsolatban bármi változás, időnként előléptetik, majd lefokozzák. Kim még ennyit sem kap (és ezt ugye meg is említi). Neelix az egész ST legerőltetettebb, legidegesítőbb karaktere. 7/9 is erőltetett, de legalább fejlődik, változik. Neki és a dokinak több személyisége van, mint a szereplőgárda többi részének együttvéve.

* - Időrendi sorrendben haladtam a Voyager nézésének kezdetéig. Aztán a Voyager közben megnéztem a teljes Enterprise-t, és az összes korábbi sorozatot (a TAS-t is) mégegyszer. Aztán az Enterprise-t is mégegyszer. A Voyager kínosan érdektelen volt szinte végig.

** - Először a negyedik évadban vették észre, hogy sehol sem tartanak a történetben. Ekkor ugye előkerült újra Kes, és 9500 fényévvel repíti őket előre, 10 évet levágva. (The Gift). Aztán a Night-ban egy örvényen keresztül levágnak megint két évnyi utat. Ez ugye az ötödik évad első része. Aztán gyorsba ugyanazon évad 6. részében (Timeless) jön a slipstream drive-os téma, újabb 10 évvel közelebb kerülve. Aztán az 5. évadot lezárandó a traswarp conduit segítségével újabb 15 évet levágnak. Egy évad alatt 27 évvel kerülnek közelebb. Az évad többi részében kb semmi érdemleges nem is történik. Aztán a hatodik évad kilencedik részében (The Voyager Conspiracy) gyorsban levágnak még 3 évet a csúzlival. Itt megint lepihennek egy kicsit, és csak a hetedik, utolsó évad legvégén kapnak megint észbe, hogy hopp, haza kellene érni két rész alatt. Szóval gyorsba ott megtettek 28 évnyi utat. 58 évet tettek meg nyolc(!) rész alatt. A sorozat többi 164 része alatt kb 12 évnyi utat tettek meg.

(#1722) CPT.Pirk válasza #65675776 (#1721) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, a karakter jellemzés amit leírtál, abból semmivel se értek egyet. :D Chakotay többször szembemegy a kapitánnyal, Tuvok elég jól kibontja a vulkáni témát (van az a rész mikor ő lesz a kapitány, na ott eléggé kijön a vezetői képessége is), Neelix meg egyszerűen csak vicces, de nem idegesítő.

A többire meg így röviden azt tudom mondani, hogy egy kicsit túl komolyan veszed ezt az egészet. Ez még mindig csak egy heti rendszerességű sorozat, ahol vért izzadtak, hogy meglegyen az adott heti epizód. Kate Mullgrew maga nyilatkozta, hogy sajnos a sorozat heti 6 napos forgatása miatt pont a legfontosabb időben nem tudott ott lenni a lányai mellett mint anya...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1723) DS39 válasza CPT.Pirk (#1722) üzenetére


DS39
nagyúr

"Neelix meg egyszerűen csak vicces, de nem idegesítő."
én szeretem a Voyagert, de Neelixet utáltam benne. totál felesleges karakter, és idegesítő a bénázása.

(#1724) CPT.Pirk válasza DS39 (#1723) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Max a Naomi-s egy két rész, mikor kalandoztak a holofedélzeten.

Ezek a pillanatok viszont nagyon ott vannak a szeren, mint pl. mikor megfőzi a théra sugárzás elleni kotyvalékot és próbálja megenni :DDD [https://www.youtube.com/watch?v=gUNfnVuZppo]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1725) lezso6 válasza #65675776 (#1715) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Kissé elszálltál, s a szalmabáb-érvelés mintapéldáját sikerült produkálnod. :( Nekem még mindig nem azzal van a bajom, hogy sokféle rassz van a Star Trek-ben.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1726) #65675776 válasza CPT.Pirk (#1722) üzenetére


#65675776
törölt tag

A problémám Tuvokkal és Chakotay-jal is az, hogy bár utóbbi ellenkezik, előbbi meg ott van, valójában nincs érdemi befolyásuk a történésekre. Könyörgöm: a hajó személyi állományának harmadik és második legmagasabb beosztású tagjairól van szó! Ehhez képest alapvetően csak epizódszereplők. Q és Barclay sokkal többet befolyásolja az események alakulását, mint a két parancsnoki rendfokozatú. Két epizódszereplő oda-vissza lejátsza őket. Előbbi három, utóbbi hat részben szerepelt. Tuvok és Chakotay 170 részben.

Szerintem Tuvok-on keresztül semmit sem tudtunk meg a vulkáni kultúráról. Spock és főleg T'Pol messze többet mutatott meg ebből. Saavik a három (ami igazából csak kettő) filmes szerepe alatt jobban kibontott karakter volt, mint Tuvok 170 rész alatt. De olyan epizódszereplők, mint Sarek, Soval is többet mutattak a kultúrájukról/ból. Illetve pl a pon farr-ról is többet tudtunk meg Vorikon (egy újabb epizódszereplő) kerszetül. Tuvok egy egysíkú karakter volt, aki elméletileg mindent a logikának rendelt alá. Ez alól kb csak Tuvix-ként tért el. És ugye elméletileg ő lett volna szabályok szerint a Voyager elsőtisztje, amiért nem is próbált küzdeni, merthogy mint vulkáni, nincsenek ambíciói, nem lehet sértődött. De szimplán csak bárgyú volt. Szerintem egy totál unalmas karakter.

Chakotay egy fokkal jobb. De a PC kedvelőinek: az ő elsőtiszti kinevezése színtiszta PC Janeway részéről. Elvégre ő a vezetője a hajón a "Te mocskos lázadó!"knak. A kinevezését a posztra semmi más indokolja, mint a politika, a maquis tagok igényeinek és képviseletének kielégítése (és mellé még indián származású is). A legkomolyabb szerepe pár idegen civilizációval a kapcsolatteremtés. (Sky Spirits, Chaos entity, és ugye a 8472) Egyébként meg hiába ellenkezett, soha nem ért el vele eredményt. Ott volt ellenpontnak, akit mindig figyelmen kívül hagyott Janeway. Ki kellett nevezni a posztra a fent írt okok miatt, és semmi több.

Nem nagyon rémlik más elsőtiszt és tudományos tiszt a többi ST-ből, aki ennyire súlytalan lett volna. Még olyan alacsonyabb beosztású tiszteknek is nagyobb befolyása volt, mint Sulu (kormányos), Csekov (navigátor), Worf (taktikai), de még O'Brien is, aki ráadásul csak tiszthelyettes. És a kapitányuk is sokkal inkább hallgatott rájuk, mint Janeway Chakotay-ra. 7/9 volt a második legnagyobb befolyással bíró tagja a hajó állományának. Miközben hivatalosan nem is volt tagja annak.

Egyébként jó kis állománya volt a Voyager-nek. Hazatérésük után kb egy sem volt közöttük, akit ne kellett volna hadbíróság elé állítani.

lezso6: Elfogytak az érvek? Mert tipikusan akkor jön mindenki az érvelési hibákkal. Érvek híján ki kell kezdeni a másik szavahihetőségét, hitelességét, vitaképességét.

Egyébként meg egy űrben játszódó sci-fi esetén alap dolog a sokszínűség. De miért kellene bármiféle egyensúlynak lennie? Továbbra is csak az univerzum egy kis kiragadott részéről van szó.

(#1727) lezso6 válasza #65675776 (#1726) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Arról van szó, hogy elbeszélsz amellett amit írtam. Korábban is leírtam, hogy egyetértek ezekkel, főleg, hogy jóval a PC korszak kezdete előtt már ilyen volt. Mert ugye a PC a 90-es évek elején jött, mint politikai hozzáállás. Maga a sokszínűség eleve a ST világban elkerülhetetlen (sok-sok faj), s ugyanúgy progresszív* a TOS főszereplőinél az etnikai diverzitás, mint a korábban felhozott nyílt és természetes homoszexualitás az STD-nél. Ezek mind pozitív dolgok.

Te mást értesz PC alatt, én mindig negatív értelemben használom a PC-t, ez az ami mellett valahogy elsiklottál, sokadig alkalommal. STD esetén leginkább a pozitív diszkriminációval van a problémám. Etnikai alapon nincs baj a ST-kel, mert a műfaj stílusából következik a sokszínűség, nem pedig azért van, mert atom-PC emberek készítették. Tehát ez progresszív* tartalom, nem pedig PC.

Az STD már politizál, mert a PC gender-ágát képviseli számomra már idegesítően komoly mértékben, ami méltatlan a ST-hez annak tudatában, hogy a korábbi sorozatok milyen szinten progresszívak* voltak (az alapján amiket írtál). Az nem progresszív*, hogy matriarchizmus lesz a jövőben, 70%-os női kvótával. Ez a genderisták politikai álláspontja. Az lenne a normális, ha a nők és férfiak egymást segítik, kiegészítik. Az STD-ben nagyon nem ezt látom, s ez nem csak reprezentáció, hanem a férfi-női kommunikációban, szituációs szerepekre is nagyon igaz.

* progresszív alatt nem az amerikai atom PC, safe spaces, kvótás, stb álláspontot értem, hanem a tényleges progresszivitást.

Erre válaszolj légyszi. Vagy ne, de engem érdekel az álláspontod ezzel kapcsolatban, ha már ennyire odavagy a sokszínűségéért a star treknek. Amivel nincs bajom, mert én is pontosan ezért szeretem, pont nem ez a problémám az STD-vel.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1728) #65675776 válasza lezso6 (#1727) üzenetére


#65675776
törölt tag

A ST mindig is politizált. A Klingon Birodalom a Szovjetunió lenyomata volt. Ahogy összeomlott a Szovjetunió, úgy köttetett béke a UFP és a KE között (1991 ST VI: The Undiscovered Country). A STD elején a szétszórt klingon házak a terrorista sejteket jelképezték. (Valaki korábban írta, hogy a STD-ben a klingonok majdnem belehalnak minden egyes mondatba. Nos, sokszor a ST VI-ban is.) A ST sorozatok hangneme mindig is valamilyen szinten az adott világpolitikai helyzet lenyomata volt, fel lehetett fedezni benne az adott kor hangulatát. Ezért sem érti (és tudja értékelni) a fiatalok többsége a TOS-t.

Eleve nem értem az egész problémát. Lehet én vagyok túlságosan liberális gondolkodású. Hol érdekel engem az egy totálisan liberális ST-ben (mert az ST eredendően az), hogy ki milyen fajú, nemű, színű, stb? Miért kell, hogy ez egyáltalán szempont legyen? Az egész idea, ami a ST mögött van, pont az ilyen különbségek megszűnésére alapul. Abban látom a problémát, hogy sokan a mai viszonyokra próbálják levetíteni ezt is. Ellentmond az egész utópiának, amit bemutat az univerzum. De ha a gondolkodásmód nem változik, akkor utópia is marad. A ST a mai emberi felfogás kritikája. És ez az egész beszélgetés is azt mutatja, hogy jogos kritika. Az ST VI is az ilyen prekoncepciók leküzdéséről szól. Bemutatva mind a két oldalát az éremnek, és a maradiakat, akik mindent megragadnak, hogy megakadályozzák a változást, fenntartsák a "status quo"-t (ami önmagában a fejlődés gátlója egyébként). Valami hasonlót próbált meg egyébként az Into Darkness is.

(#1729) lezso6 válasza #65675776 (#1728) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ilyen logikával a Star Wars is politizál, mert a birodalmat meg a nácikról mintázták. Meg ne keverjük össze a politikai történésekre való reflektálást egy szélsőséges ideológiához való ragaszkodással. Ez nem ugyanaz, az STD-ben az utóbbit látom.

Lehet ez téged meglep, de én is liberálisnak tartom magam. Én se abból vonok le következtetéseket, hogy ki milyen fajú, nemű, színű, stb. De azt azért érzékelem, ha valahol kilóg a lóláb. Jó példa ugyanerre a jelenségre pl az új Ghostbusters, Ocean's 8 vagy a készülő Terminátor reboot (legalábbis az eddigi információk alapján).

Kulturálisan tényleg liberális a ST, bár azért totálisnak nem merném nevezni, mert az a safe space-ekben van. :D De én leginkább baloldalinak nevezném a ST-et, persze jó értelemben, mert míg a liberalizmusnál az egyén van a központban, a baloldalnál a közösség, azaz a sokszínűség, egymás segítése, stb. No meg főleg balos, hogy mivel nincs pénz, szóval gazdaságilag egyfajta kommunisztikus utópiát valósít meg. Bár ha meg nagyon megnézem, akkor inkább ideológiákon túli a ST (Enterprise alapján). Inkább újat mutatni akar, mint képviselni valami evilágit. Na az STD meg az utóbbit csinálja, újat nem mutat.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1730) #65675776 válasza lezso6 (#1729) üzenetére


#65675776
törölt tag

A ST-ben folyamatosan ott van narratívaként a politika. A ST VI pedig színtiszta politikai krimi. A sorozatokban sokkal jobban jelen van, mint a filmekben, csak kellemesen elrejtve, beleszőve a történetbe, nem tolakodva (időnként azért durván a felszínre tör, főleg a DS9-ban).

Szerintem a STD-ben nincs annyira beletolva az arcodba, csak akkor, ha azt akarod látni, semmi mást. A Ghostbusters az eléggé látványos volt ebből a szempontból, ott tényleg kilógott az a bizonyos lóláb. Persze lehet nekem magasabb az ingerküszöböm.

Leninnek van egy könyve, aminek az a címe, hogy A "baloldaliság" - a kommunizmus gyermekbetegsége Csak ugye a kettőt végül soha sem sikerült elválasztani egymástól.

De továbbra is tartom, hogy az első évad alapján még ne értékeljük az egész STD-t. Első évad alapján a TNG és a DS9 sem volt nagy eresztés. Utóbbi főleg akkor kezdett élni, amikor a TNG gárdája a sorozat végén teljesen felszabadult, és nem csak vendégművészként dolgozott a sorozaton. De pl Picard a TNG első évadában egy karótnyelt, by the book kapitány volt alapvetően (sok szempontból vulkánibb volt, mint Tuvok). Aztán Stewart elkezdte igazán élvezni a szerepet. Onnantól a show, és az egész ST egyik fénypontjává vált (azóta sem játszott ennyire jó színész a ST-ben). És rengeteget hozzátett a sorozat sikeréhez. A mostani stábon egyébként már az első évad során is látszott, hogy élvezik, amit csinálnak. Szóval adjuk már meg az esélyt nekik. Ha a Discovery-ből is lesz több (remélhetőleg hét) évad, akkor majd meglátjuk összességében mit ad. De már a második évad is teljesen más hangvételű lesz a trailer alapján.

(#1731) lezso6 válasza #65675776 (#1730) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Tényleg meg kéne néznem. :) A TOS filmjeit meg lehet nézni a sorozat ismerete nélkül?

Az biztos, hogy az utóbbi időben nálam alacsony az ingerküszöb. :D Filmeket sem igazán tudok nézni, inkább sorozatokat szoktam, mert annyira rossz a filmek nagy része -- és nem olyan problémám van velük, mint az STD-vel, hanem egyszerűen csak szarok, és nagyon unom. Max az értelmetlen trash-jellegű akciófilmeket szoktam csak megnézni, kikapcsolódásnak.

Nekem nincs problémám a baloldalisággal, megvannak ugyanúgy az értékei, mint a jobboldalnak vagy a liberalizmusnak. Nyilván amikor totalizálódik, akkor kifordul magából és nem sok köze lesz a gyökereihez, szerintem ennek a tünete ez a könyv is.

Én nem írtam le az STD-t. Végignéztem, csak szenvedés volt ez a genderista hangulat az első évadban. Várom a másodikat, nézni fogom. :K Remélem színesebb lesz.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1732) #65675776 válasza lezso6 (#1731) üzenetére


#65675776
törölt tag

Szerintem igen. Bár vannak visszautalások. Az első ST film mondjuk kihagyható szerintem. Egy erőteljesen 2001: A Space Odyssey beütésű film. Roppant vontatott, túlhangsúlyozott (sokszor már idegesítő, mert pl a párbeszédeket is alig hallani tőle) zenével (bár a TNG főcímzenéje a The Motion Picture főcímének rövidített és felgyorsított változata). A ST II: The Wrath of Khan előtt érdemes megnézni a TOS-ból a Space Seed-et (1. évad 24. rész, az egyik legjobb ST epizód úgy összességében, szóval egyébként is érdemes, ahogy pl a Balance of Terror-t is). A többi TOS film nagyjából organikusan követi egymást (az ST V megszakítja ezt, ráadásul teljesen feleslegesen és értelmetlenül, mert az a film a legrosszabb az összes ST film közül. És valóban egy hülyeség az egész).

A topic lakóinak többségétől eltérően szerintem miondenképpen érdemes megnézni a TOS-t is. Tudni kell hozzá elvonatkoztatni.

Ja, és ha az Enterprise-nam tetszett a mirror universe, akkor a The Tholian Web is kötelező.

[ Szerkesztve ]

(#1733) Plazmacucci válasza #65675776 (#1721) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Sokkal jobb lenne, ha úgy néznéd ezeket a sorozatokat mint Star Trekket... Tök jó, hogy fejből vágod az összes epizód eredeti címét mint egy gép, és úgy elemzed a történéseket, mintha egy pszichológus (pszichopata?! :DDD ), de gy csak magadat vágod el attól amit a sorozatok adni tudnak. Ezeket végig kell flashelni, minden részben a kedveset meg az aranyosat kell látni, amit a készítők szerettek volna átadni. Nem tudom jobban megfogalmazni, ezt érezni kell. Te egyszerűen nem vagy Trekkie, csak egy hideg droid (bocs). Így tényleg szar lehet sorozatot nézni, hogy a logikát keresed, meg az értelmet. Miért pont a Star Trek klasszikus részeitől várod ezt?
Azért tetszik neked az Discovery mert pont olyanok készítették mint te. Olyan is lett mint te. Nézni is rossz, olvasni is rossz. Kimért, hideg, mindenkinek megfelel, beillesztik az aktuálpolitikába, ami valójában nem is az, csupán egy kis erőszakos önző és végtelenül hangos és agresszív réteg nyomására kialakított valószínüleg rövid életű trend.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#1734) madgie válasza Plazmacucci (#1733) üzenetére


madgie
titán

"Ezeket végig kell flashelni, minden részben a kedveset meg az aranyosat kell látni, amit a készítők szerettek volna átadni."

Úgy érted filler epizódokkal kitölteni az évadok háromnegyedét, amelyek baromira nem szólnak se karakterfejlődésről, se semmiről, csak úgy lógnak a semmiben? :DDD

(#1735) Plazmacucci válasza madgie (#1734) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Ez mindig is így volt.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#1736) madgie válasza Plazmacucci (#1735) üzenetére


madgie
titán

Izé, a Discoveryben nem. Igen, ez a jelmemfejlődés kárára megy (bár a főszereplő eleve kábé annyira arckaparóan ellenszenves, mint Dzsénvély volt), de az tuti, hogy a Discovery majdnem végig egy nagy dara volt.

(#1737) #65675776 válasza Plazmacucci (#1733) üzenetére


#65675776
törölt tag

Szóval a zárt világnézettől lesz valaki trekkie? Roddenberry forog a sírjában.

A ST-et a lehető legnagyobb nyitottsággal kell nézni, akkor fogod tudni igazán élvezni. Máskülönben minden apróságon, berögződött hülyeségtől eltérő dolgon fenn fogsz akadni.

Azért van jópár klasszikus rész, amit illik ismerni. Az eredeti címeket ismerem, mert a szinkron trágya, nem is azzal nézem. De a szinkronos verzióban is ki van írva az eredeti cím. Nem nagy ördöngősség megjegyezni őket, főleg a legjobbak esetén.

[ Szerkesztve ]

(#1738) lezso6 válasza #65675776 (#1732) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Megnéztem két részt a TOS-ból. Ami egyébként nem semmi, mert anno kb 5 percet bírtam. És most nem rossz, de először valami enyhébbel kell kezdenem. Nem az zavar, hogy régen készült, hanem hogy hogyan is mondjam... olyan görcsös, s kissé érdektelen.

Ezért nekiálltam a TNG-nek, amiből anno szintén nem tudtam egy részt sem megnézni. De most valahogy tökre érdekesnek tűnik, tetszik. Jóval lazább és színesebb a TOS-nál. 3 rész simán lement, s jöhet a többi is. Picard tényleg mogorva, bár nem zavar. Szerintem végignyomom a TNG-DS9-Voyager hármast, aztán jöhet a TOS. Ez bele fog telni egy "kis" időbe. :D

Egyébként a három sorozat közötti átfedéseket érdemes párhuzamosan nézni?

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1739) lezso6 válasza #65675776 (#1737) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Szerintem arról beszél, hogy fasisztoid ideológiákra nem kéne nyitottnak lenni. :D És itt most nem arról van szó, amit az STD tartalmaz (pl a klingonok igencsak fasiszták meg a mirror univerzumi emberek is), hanem aminek szellemében készült (szélsőséges feminizmus).

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1740) #65675776 válasza lezso6 (#1739) üzenetére


#65675776
törölt tag

A klingonok már csak ilyenek. De inkább az egymással is vetekedő terroristasejtek lenne a megfelelő analógia szerintem. Bár igazából már egyesültek. Tökéletes kontrasztot adnak a mindenáron békés megoldásra törekvő UFP-vel. Az egész helyzet valahogy a II. vh-t megelőző időszakkal hozható párhuzamba. Aztán ugye az korlátlan háború, ami a keleti frontra volt jellemző. Ahogy a végén Q'onos megsemmisítésével való fenyegetés is olyan, mintha a japánoknak előre szóltak volna, hogy vagy megadják magukat, vagy dobják az atomot Tokióra.

A tüköruniverzum meg pont ezért tükör. Mármint egy olyan tükör, ami megfordítja a képet. (A TOS-ban a szakállas Spock odaver!)

A TOS igazából nem görcsös, hanem útkereső. Utóbbi miatt sokszor tényleg bizonytalanabbnak tűnik, mint a későbbi sorozatok. Senki sem bízott a sikerében, le is lőtte a CBS ugye három évad után, mert azt hitték, hogy a kutya sem nézi. Shatner mesélte, hogy a legelső ST Convention-re úgy ment el, hogy biztos lesz ott 20-30 ember. Kissé meglepődött, mikor látta, hogy ezrek vannak ott. Igazából ezután kezdtek el a Phase II-n dolgozni, majd azt lelőve a The Motion Picture-ön (a SW sikere után). Nyilván más szemlélettel kell nézni a TOS-t, mint a többit. Nem szabad pl látványorgiát várni tőle (bár akkoriban ebben is úttörő volt), elvégre 1966-ban indult. De összességében azért kellemes (az utolsó része modjuk majdnem annyira botrányosan gané, mint az Enterprise-é, csak más miatt). Sokszor lélektani harc az egész (pl a Balance of Terror egy kitűnő példa erre).

Én speciel továbbra sem látom szélsőségesen feministának.* Meglátjuk mit hoz majd Pike pl. Neki mindenképpen erős szereplőnek kell lennie, ahogy Spock-nak is. De a kontextus alapján Sarek is legalább akkora szerepet kell, hogy játszon, mint az Enterprise-ban Soval.

* - A Voyager-ben is a legerősebb szereplők nők. Janeway, Torres, 7/9, az elején Seska. És a Borg-nak is királynője van, nem királya vagy császára.

A tüköruniverzumbeli nőuralmat meg már az Enterprise megalapozta.

[ Szerkesztve ]

(#1741) lezso6 válasza #65675776 (#1740) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A klingonoknál az az érdekes (legalábbis az Enterprise alapján), hogy nem voltak mindig is harcosok, csak egy jó ideje a harcos kaszt dominál. Ezt említik a régebbiekben is?

Ja, hát első persze, nem szabad elvárni, hogy egyből olyan lesz mint a többi. Egyelőre pihentetem, még mindig sok egy kicsit. Látványban amúgy szerintem jó, néhol mondjuk mai szemmel vicces megoldások vannak, pl a jól láthatóan kézzel mozgatott fura növény. :D De engem ez nem zavar, bele tudom élni magam, nincs szükségem tökéletes CGI-ra, az max hab a tortán.

Én nagyon így látom, ez van, nem értünk egyet. De ezt a vonalat tényleg hagyjuk is, már túlságosan is kiveséztük.

Most végeztem a TNG negyedik részével. Ez nagyon nem PC, s utána is néztem, a legrosszabb TNG résznek tartották a fanok 2016-ban. Nem tudom azért-e, mert rasszistának tartották, hogy a feketék játszották a relatíve primitív népet, legalábbis elég fura erkölcsi kódexük volt. Ráadásul még szexisták is voltak.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1742) #65675776 válasza lezso6 (#1741) üzenetére


#65675776
törölt tag

Kahless hozta meg a változást. Annyira nem foglalkoztak a korábbi sorozatokban a klingonok őstörténetével. Előkerült egyszer-egyszer ugyan. De ez a része nem volt hagsúlyos. Inkább az öröksége, hogy egységesítette a klingonokat, és ezzel lehetővé tette a birodalom megalapítását. Hogy előtte mi volt, arról sok szó nem esik, csak, hogy a különféle házak háborúztak egymással.

Az Angel One-ban meg fogsz látni egy matriarchális rendszert, ahol a férfiak alárendeltek. Próbáltak többféle társadalmi felépítést megvizsgálni, bemutatni, kritizálni. Párszor eléggé félresiklott a dolog.

(#1743) lezso6 válasza #65675776 (#1742) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

De Khaless az a prófétájuk, nagyon régről, nem erről van szó. Az Enterprise-ban mond olyan az egyik klingon (Archer "ügyvédje"), hogy kb 100 éve dominálnak a harcosok, ezért ilyen agresszívek.

Na az ilyesmik hiányoztak nekem nagyon a STD-ből, remélem a második évad ezen változtat. Bár ha mégsem, akkor is ott az Orville. :D

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1744) CPT.Pirk válasza lezso6 (#1738) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Időrendben a TNG után a DSG kezdődött, a Voyager első 15 perec a DS9-en játszódik Quark-nál, aztán kb. párhuzamosan futnak. Minimális átfedés van csak közöttük. Így jobban látni:


[link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1745) DS39 válasza CPT.Pirk (#1744) üzenetére


DS39
nagyúr

nem rossz ez az ábra, bár nekem jobban tetszene egy olyan kronológiai ábra, amelynél az X tengely a történeti idősík, és az Y tengely a valós, mert így a történeti idősík átfedései nem annyira szemléletesek (alul a jelmagyarázatból látszik csak pontosan).

én tökre örülnék egy olyan ST sorozatnak, amely 2379 után játszódik, mert bár jók az előzmény sorik is, de a készítők kezét megköti, hogy illeszkedjen a későbbi történetbe.

(#1746) CPT.Pirk válasza DS39 (#1745) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mondjuk egy sorozat, ahol egy Prométeusz osztályú hajón játszódik a történet a Domínium háborúk után, abban lenne lehetőség. Sok sok témát lehetne tovább vinni, behozni olyan hajókat a képernyőre mint pl. a Vesta osztály a fézer ágyúkkal hmm...

Most kíváncsian várjuk, hogy mi lesz a Picardos új sorozattal. :K

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1747) #65675776 válasza lezso6 (#1743) üzenetére


#65675776
törölt tag

Még éjszaka megnéztem azt a részt, mert nem rémlett amit mondtál. Csak már túl fáradt voltam, hogy reagáljak.

Szóval Kolos az igazságszolgáltatás kapcsán beszélt erről. Miszerint az utóbbi 100 évben a perek igazából csak kirakatok, annyi a szerepük, hogy a harcos osztály becsületét bizonyítsák. Az adott per alapját adó eset kapcsán mondja, hogy abban hol a becsület, hogy legyőzöl egy (jóval) gyengébb ellenfelet. Régebben a becsületet ki kellett vívni valódi harccal és önfeláldozással, míg manapság erre elég egy vérfürdő is. A bíráskodás pedig ezt támogatja. Ezért van a védelem háttérbe szorítva, kb csak díszként van jelen a tárgyaláson. Korábban volt valódi igazságszolgáltatás, a perek valódi perek voltak, ahol számítottak a bizonyítékok. Ettől függetlenül korábban is harcos faj volt a klingon. Máshogy nem is lett volna képes birodalmat építeni, bolygókat meghódítani, fajokat elnyomni. Egyébként azt a tárgyalótermet a ST VI-ból vették át, bár méreteiben, arányaiban összenyomták az Enterprise-ban.

DS39: Az alapproblémával már nem lehet mit kezdeni a ST világában. Ez pedig a Eugenics war és a III. WW. Előbbi ugye a mi világunkban már meg kellett volna, hogy történjen, utóbbi pedig fél évszázadra van tőlünk. Szóval hiába mennek távolabb az időben, vagy hiába bootolt újra a JJverse, ezek az események már rányomták a bélyegüket a ST univerzumra, és meg is kötik az alkotók kezét.

Az adott grafikonból meg simán ki kell hagyni a sorozatok készítésének idejét. Semmi szükség rá. A Memory Alpha-n ugyan nem táblázatosan van fent, de pontosabb. [link]

(#1748) lezso6 válasza #65675776 (#1747) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

:K Lényegében arra gondoltam, hogy korábban nem voltak ilyen elvtelen idióták, akiknek mindenen elborul az agyuk, nulla önkontroll. ENT-ben legalábbis ilyenek voltak, kivéve azt az ügyvédet. Az STD-ben már jobbak, legalábbis ott már vannak elveik és szervezettebbek. TNG-ben meg ugye ott van Worf, aki ugyan a klingoni kultúrát képviseli, de jóval enyhébben, nem borul el az agya egyből, bármin.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#1749) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Short Treks mini sorozat. Erről csak én maradtam le eddig? Találni pár érdekes dolgot az https://urszekerek.blog.hu/ -n. - Amit szintén nem ismertem eddig. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1750) lezso6 válasza CPT.Pirk (#1749) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Megnéztem IMDB-n, ez valami STD spinoff, 10 perces részekkel. :D

Viszont találtam egy ilyen review-ek között, ez jó:

Here's the secret sauce to Star Trek's success, presumably they need it spelled out to them because it's clear STD is so far from success that it's living on borrowed time:

The ship is the body, and the main characters are aspects of human psychology. The logical to analyse situations without emotion, the emotional to analyse situations without logic, the tactical to react to threats, the Doctor to repair the mind, the Engineer to repair the body, the navigator to direct the body, and the communications officer to make contact with other people. The captain is the conscious mind making decisions based upon the input of all these senses.

This is the basis of every Star Trek show across the 20th and 21st centuries, and the reason for it's success. Whether the logic is Spock, or the android who does not understand emotion, or the changeling who has no experience with relationships OR emotions. Tech changes, so does futurism. That's why one generation of Trek hands off to the next, set even further into the future, but connected to the last. It doesn't try to rewrite the last iteration because it shamelessly wants to cash in on it.

It matters not if the engineer is a white Scotsman, a blind American man of color, an Irishman, or a mixed race Klingon/Human woman. They are all representative of the same, the physical body's sometime miraculous ability to heal, as well as it's functional limits.

The navigator moves us forward in our lives where there is nothing in our way, and tries to avoid danger where possible, but sometimes can no longer move onward, which risks coming about and going backwards to the person we used to be against our will. In the past this was depicted as a Russian character averse to danger, and a child genius with no experience of danger.

The communications officer is the voice to the outside world, portrayed in the past by a man of color, a woman of color, an Asian woman, and a fresh-out-of-starfleet Asian man. The emphasis has been on a typecasting stereotype of a perceived foreign person who might have better understanding of languages and communications. Their role is to not only understand what other people are saying, but also how to best respond to them.

They all report to the captain, the conscious mind, where everything is evaluated, struggles occur, and ultimately command what to do.

It is within these characters that all the human drama of Star Trek takes place. Each part of the human psyche features in each episode in various measures, ie the lead characters feature in various episodes in order to approach moral dilemmas.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.