Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) ATM_automata


ATM_automata
őstag

Sziasztok!

Monitor kalibrációs kérdésekben van valaki, akitől kérdezhetek? Anno volt egy i1Display2-es készülékem, most jött meg az i1Display Pro-m, de van pár szürke folt a tudásomban, amit fel kéne világosítani, ha valaki lenne olyan nice és áldozna rám pár privát üzenetet. Sajnos rá kellett jönnöm, hogy többet felejtettem a témában, mint gondoltam.

Előre is köszönöm! :R

What else?

(#502) *Ropi* válasza ATM_automata (#501) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az i1DPro-hoz újra kell tanulni tulajdonképpen a teljes folyamatot: máshogy működik, mint az i1D2. ;)

Egyébként én is most várom az enyémet, ma vették meg az i1D2-öt. :R

Kérdezz nyugodtan! :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#503) old_artist válasza *Ropi* (#502) üzenetére


old_artist
addikt

Üdv!

Ez bizony így van, teljesen másképp működik, én is meglepődtem (már vagy 2 hónapja), amióta megvan! Szokni kell, de nagyon "ütős" a szoftvere a régebbi i1D2-höz képest! :K

(#504) ATM_automata válasza old_artist (#503) üzenetére


ATM_automata
őstag

*Ropi*: Ment pü
old_artist: Ahogy nézegetem a menüt, egy kevésbé értem hogy mi micsoda és mire kell állítani. Nincs valami gyorstalpaló tanfolyam a kezelésére? Kb 2 hónapot spórolnék. Egy kis pénzt megérne :DD

What else?

(#505) *Ropi* válasza old_artist (#503) üzenetére


*Ropi*
félisten

Sok mindenben ráver az i1D2-re, de azért az a 480 pontos kalibrálás tényleg húzós. Főleg feleanyi idő alatt, mint a másik. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#506) *Ropi* válasza ATM_automata (#504) üzenetére


*Ropi*
félisten

RePÜlt a válasz! :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#507) justaview


justaview
őstag

Sziasztok. Nekem is lenne kérdésem az új i1Display Pro-val kapcsolatban. A saját szoftverével hogyan tudok fekete-szintet mérni? Ugyanígy érdekelne a kontraszt arány közvetlen mérése is.

+ egy apró infó:
Írtam levelet a BasicColor gyártójának, és kérdésemre azt a választ kaptam, hogy az új BasicColor 5 -ben már támogatni fogják az i1DPro-t is. Reményeik szerint valamikor októberben jelenik majd meg.

(#508) *Ropi* válasza justaview (#507) üzenetére


*Ropi*
félisten

Szerintem sehogy. Mármint ő megméri, csak nem köti az orrodra. ;)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#509) justaview válasza *Ropi* (#508) üzenetére


justaview
őstag

Akkor a BasicColor 5 majd ezt megoldja, vagy az EIZO új Colornavigatora, mert ők is megígérték, hogy a nemsokára kijövő új verzió is támogatni fogja.

(#510) *Ropi* válasza justaview (#509) üzenetére


*Ropi*
félisten

Kíváncsi vagyok, melyik szoftverrel fogja a legjobb eredményt produkálni. :U

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#511) justaview válasza *Ropi* (#510) üzenetére


justaview
őstag

Arra én is kíváncsi leszek.

Az mitől lehet, hogy egy monitort (U2311H) D55 100cd/m2-re, vagy akár 80cd/m2-re elég pontosan bekalibrálja az i1Dpro, tehát dE átlag=0.3 , dEmax=0.67 , miközben a D65 100cd/m2-nél vagy a 80-nál is a dEátlag= 1.27, dEmax=3.6.

Nem mintha szemre ezt észrevenném, csak mint jelenség érdekel.
Minden esetben az RGB=100 (mindhárom). Lehet, hogy itt kellene állítanom?

[ Szerkesztve ]

(#512) *Ropi* válasza justaview (#511) üzenetére


*Ropi*
félisten

Mert más a fehérpont és teljesen máshogy viselkedik a monitor panelja 1000 Kelvinnel ide vagy oda.

RGB szinteket elvileg magától kell állítson, ha a monitor képes DDC/CI protokollon keresztül kommunikálni.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#513) justaview válasza *Ropi* (#512) üzenetére


justaview
őstag

RGB szinteket elvileg magától kell állítson, ha a monitor képes DDC/CI protokollon keresztül kommunikálni.

Na ezt még nem hallottam, illetve nem tudom, hogy az U2311H tud-e ilyet. Az i1DisplayPro eszerint képes erre? Ehhez elég a DVI csatlakozás, vagy Displayport kell hozzá? Mármint a kommunikációhoz.

Ok közben megtaláltam, a monitor képes rá. Eszerint, ha engedélyezem ezt, akkor az i1Dpro szoftveresen be tudja állítani a legmegfelelőbb RGB értékeket? Meg minden egyebet?

[ Szerkesztve ]

(#514) *Ropi* válasza justaview (#513) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ahogy mondod. Egyébként a sima D-sub csatlakozón is működik.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#515) justaview válasza *Ropi* (#514) üzenetére


justaview
őstag

Szuper, Köszönöm a segítséget, ismét tanultam egy hasznos dolgot. :)

(#516) justaview válasza *Ropi* (#514) üzenetére


justaview
őstag

Elnézést, még valami eszembe jutott ezzel a DDC-vel kapcsolatban.

Ha kalibrálás közben automatán beállítja az i1Dpro szoftvere a monitor fényerejét, kontrasztját, RGB szintjeit, ezek az értékek belekerülnek az ICC profilba is?

Ez azért lenne fontos, mert ha színprofilt váltok, akkor a monitor beállításai is automatán fognak ráállni az adott színprofilhoz illeszkedő (kalibráláskor belőtt) értékekre? Vagy ezt ilyenkor már magamnak kell beállítani?

(#517) Nyugdíjas válasza justaview (#511) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Nekem eddig hozta a te "jobbik" átlagodat a monitor más szoftverrel, és ColorMunki Photo-val. Tehát maga a monitor D65-ön tudja ezt.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#518) justaview válasza Nyugdíjas (#517) üzenetére


justaview
őstag

Köszönöm.
Persze alapvetően én sem a monitorban kételkedtem, hanem a kalibrációs tudásomban. :)

[ Szerkesztve ]

(#519) *Ropi* válasza justaview (#516) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem menti el (szerintem).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#520) justaview válasza *Ropi* (#519) üzenetére


justaview
őstag

Kár. De azért így is egy kiváló funkció.

(#521) justaview


justaview
őstag

Kipróbáltam az U2311H DDC funkcióját az i1DisplayPro-val. Valóban beállít mindent automatán a kalibrálás során (az RGB szinteket is), azonban fura módon a fényerőt mindig 100-ra teszi, és inkább a kontrasztból, meg az RGB szintekből vesz vissza, hogy elérje az általam kért beállítást (D65 100cd/m2, vagy D55 80cd/m2, vagy akármit).

Normális dolog ez, vagy én állítottam el valamit? Persze hozza az általam kért beállításokat, csak hát 100-as fényerővel !
Vagy mégis köze lehet ennek ahhoz, hogy milyen kábellel kötöm össze a monitort a PC-vel? Jelenleg DVI.

(#522) *Ropi* válasza justaview (#521) üzenetére


*Ropi*
félisten

Szerintem azért, mert a fényerővel együtt a panel fehérpontja (és ezzel együtt még sok más tulajdonsága, pl. színegyüttfutása) is változik és ott volt számára a legoptimálisabb.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#523) justaview válasza *Ropi* (#522) üzenetére


justaview
őstag

Értem. Ez csak nekem nem annyira optimális :) ...akkor lehet, hogy marad a manuális állítgatás.

Köszi a választ.

(#524) ATM_automata


ATM_automata
őstag

Az elmúlt napokban elég sok időt töltöttem az i1Display Pro társaságában, nézegettem a menüt, tutorial videókat (ezek teljesen kínaiak voltak) meg kalibrálgattam vele...hát, hogy őszinte legyek inkább a kérédések száma nő és nem a válaszoké :D

Ha valaki használja már és megválaszolna nekem pár kérdést, azért hálás lennék.

A korábbi i1Display2-es kalibráló gép esetében a kalibrálás során az RGB, Contrast és Brightness értékekt a monitor menüjében kellett állítgani annak megfelelőe, amit a gép kért/mért. Az i1Display Pro esetében eddig csak a Brightness értéket kellett manuálisan állítanom, ezen kívül semmi mást. A kalibrálás végén elmentem a színprofilt és kész. Viszont akkor itt minden beállítás érték az ICC profilban van nem? Tehát ha úgy tetszik, akkor nem a monitort kalibrálja, hanem a számítógépre tesz egy vezérlő profilt nem? Ami ezzel a bajom (ha így van egyáltalán és nem én rontok el valamit), hogy a monitor nem lesz bekalibrálva, tehát a csak egy pc-ről vezérelve és csak az ICC profillal együtt lesz "kalibrált", mivel az RGB értékek maradnak ugyan azok, mint kalibrálás előtt. Nem?

Ebből következően tehát nem tudok vele mondjuk lapos tévét kalibrálni úgy, hogy HDMI-n keresztül rádugok egy laptopot, mert ha leszedem róla a laptopot, akkor vissza áll az erdeti állapot a Brightness érték kivételével.

Kalibrálás tekintetében a Basic módot eddig nem mertem elhagyni, mert még itt is bőven van bennem kérdés.

1. Display and Technology type: Itt a lehetőségek CCFL, Wide-Gamut CCFL, White LED, RGB LED. A leírásból nem igazán derül ki számomra, hogy melyik mi és milyen monitor tipusnál kell őket választani. ASUS K53 laptop, LG DM2350D és Samsung SyncMaster 731BF monitor kalibráltam eddig. Egyiknek a leírásában sem találtam ezen technológiákra utaló jelzést.
2.White Point: Eddigi sakkozásom szerint a Kelvin érték lehet, ahol a D65 a K6500-nak a szebbik neve lehet.
3. Luminance: Itt mitől függ a beállított érték? Def. 120.
4. Ambient Light Smart Control: Gondolom itt állítom be, hogy a profilba bele tegye a környezeti fény beállítását.

Measure color patches menü/Display Hardware Setup
Automatic display control (ADC): Itt gondolom teljesen automatán próbálja meg kezelni a kalibrálás során a kijelzőt.
Adjust brightness and contrast manually: Itt a Brightness és Contrast értékeket kell manuálisan beállítani és a többit csinálja automatán a rendszer?

What else?

(#525) Nyugdíjas válasza ATM_automata (#524) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Az biztos, hogy RGB értéket csak akkor fog tőled kérni kézzel állítani, ha nem Basic módbn használod. Ahogy te is sejted, jobb lenne igy tenned:K

1. Display and Technology type: Itt a lehetőségek CCFL, Wide-Gamut CCFL, White LED, RGB LED. A leírásból nem igazán derül ki számomra, hogy melyik mi és milyen monitor tipusnál kell őket választani. ASUS K53 laptop, LG DM2350D és Samsung SyncMaster 731BF monitor kalibráltam eddig. Egyiknek a leírásában sem találtam ezen technológiákra utaló jelzést.
2.White Point: Eddigi sakkozásom szerint a Kelvin érték lehet, ahol a D65 a K6500-nak a szebbik neve lehet.
3. Luminance: Itt mitől függ a beállított érték? Def. 120.
4. Ambient Light Smart Control: Gondolom itt állítom be, hogy a profilba bele tegye a környezeti fény beállítását.

1. LED, vagy hagyományos háttérvilágítású a kijelző (utóbbi a CCFL ugye...), illetve standard (sRGB), vagy wide-gamutos-e.
2. Ez igyvan. D65=6500K
3. Környezeti fényviszonyoktól, meg hogy te mire szeretnéd. Értelemszerűen ha kevés a környezeti fény akkor nem jó, ha erős a kijelző fénye, mert kisüti a szemed. Én pl. nappal 120cd/m2 körül használom, este pedig 90-100cd/m2-en.
4. Itt valóban csinál egy konkrét, az adot helyre jellemző környezeti fénymérést, és ehez igazitja a kalibrációt (mivel ez a legtöbb helyen ugyis változó, én nem szoktam belevenni egyébként,de természetesen ugy az ideális, ha benenvan).

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#526) justaview válasza ATM_automata (#524) üzenetére


justaview
őstag

Nyugdíjas: Ha előbb látom, hogy írsz, nem írok rád.

Én sem vagyok régi motoros ebben, ezért kérem, hogy javítson ki bárki, ha hülyeséget írok.

hogy a monitor nem lesz bekalibrálva, tehát a csak egy pc-ről vezérelve és csak az ICC profillal együtt lesz "kalibrált", mivel az RGB értékek maradnak ugyan azok, mint kalibrálás előtt. Nem?

Igazad van, így van.

Ebből következően tehát nem tudok vele mondjuk lapos tévét kalibrálni úgy, hogy HDMI-n keresztül rádugok egy laptopot, mert ha leszedem róla a laptopot, akkor vissza áll az erdeti állapot a Brightness érték kivételével.

Igen, igaz.

CCFL, Wide-Gamut CCFL, White LED, RGB LED. A leírásból nem igazán derül ki számomra, hogy melyik mi

A háttérvilágítás technológiája. A monitor leírásában benne kell, hogy legyen.

2.White Point: Eddigi sakkozásom szerint a Kelvin érték lehet, ahol a D65 a K6500-nak a szebbik neve lehet.
3. Luminance: Itt mitől függ a beállított érték? Def. 120.

Te állítod be mindkettőt, ahogy neked tetszik. Az első a színhőmérséklet Valaki a melegebb színeket szereti, valaki a hidegebbet, de ez függhet napszaktól is...mennyire süt a nap és világos a környezeted. A második, hogy mennyire erősen világítson a monitorod (cd/m2-ben), ízlés kérdése, meg szem-é. :)

4-es pont: IGEN.

Automatic display control (ADC): Itt gondolom teljesen automatán próbálja meg kezelni a kalibrálás során a kijelzőt.
Adjust brightness and contrast manually: Itt a Brightness és Contrast értékeket kell manuálisan beállítani és a többit csinálja automatán a rendszer

Igen.
Igen.

[ Szerkesztve ]

(#527) ATM_automata válasza justaview (#526) üzenetére


ATM_automata
őstag

Szuper. Szerintem ezek lényeges kérdések és örülök, hogy kaptam rájuk választ. Remélhetően más kezdő usereknek is segítséget adnak.

Ezekből következik az a kérdésem, hogy akkor van-e lehetőség a kijelző kalibrálására, mert akkor nem csak a géptől függ a gép és mondjuk TV-t tudok-e vele kalibrálni és ha igen, akkor hogyan?

[ Szerkesztve ]

What else?

(#528) justaview válasza ATM_automata (#527) üzenetére


justaview
őstag

A Chromapure szoftver azt hiszem erről szól, de sajna a retail i1DisplayPro-t nem támogatja, csak az OEM-et.

[ Szerkesztve ]

(#529) ATM_automata válasza justaview (#528) üzenetére


ATM_automata
őstag

Az akkor szívás...gondolom fizetős szoftver egyébként is.

What else?

(#530) justaview válasza ATM_automata (#529) üzenetére


justaview
őstag

+ egy video generátor is kell hozzá...ha jól értelmeztem a működését.

(#531) ATM_automata válasza justaview (#530) üzenetére


ATM_automata
őstag

Én azt gondolnám, hogy egy lapos TV kalibráláshoz nem kellenek ilyen extra dolgok.

What else?

(#532) ATM_automata válasza ATM_automata (#531) üzenetére


ATM_automata
őstag

Márint lehet, hogy kell, de kissé túlzóna tűnik, mert pl a Datacolornak van TV-hez való kütyüje amihez nem nagyon van más csak az alap készülék. Azt, hogy ez milyen azt perszer nem tudom, mert életembe nem láttam még.

What else?

(#533) justaview válasza ATM_automata (#532) üzenetére


justaview
őstag

Én anno szemre lőttem be különböző kalibrálást segítő ábrákkal.

(#534) *Ropi* válasza justaview (#530) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem kell hozzá semmi extra: csak annyit kell tudjon hogy a VGA LUT-jában módosítsa az értékeket. Ugyanúgy működikm mint az i1D2 gyári automata szoftvere. Tehát az i1DPro is meg tudja csinálni Basic módban. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#535) justaview válasza *Ropi* (#534) üzenetére


justaview
őstag

Lehet, hogy nem egy dologról beszélünk.

Én úgy értelmeztem a kérdést, hogy egy TV-t kellene bekalibrálni úgy, hogy nem lenne rajta PC később, hanem a DVD/BD lejátszó képe legyen a lehető legjobb rajta, vagy a TV műsorok képe pl. kábelTV-ről.

A PC-vel való bekalibrálással az a baj ebben az esetben, hogy a kalibrálás végén leakasztod a PC-t a TV-ről, és ezzel viszed magaddal az ICC profilt is. A TV meg ott marad ismét bekalibrálatlanul.

...vagy én nem értettem jól, amit mondtál.

[ Szerkesztve ]

(#536) *Ropi* válasza justaview (#535) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ez így van, ahogy an mondod, akkor félreértettem. Ha csak a TV-t akarja kalibrálni az ember, ahhoz tényleg kell chromagenerátor, stb.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#537) ATM_automata válasza *Ropi* (#536) üzenetére


ATM_automata
őstag

Ez azért furcsa nekem, mert az i1Display2-vel szerintem simán be lehetne kalibrálni egy TV-t, mint ahogy a !PH-s tesztekben csinálják is. Ez meg elvileg a modernebb "utódja" a Display szériának...de a nagy automatizálásba meg nyomkodás mentes kalibrálási folyamatba elveszett ez a fícsör :O

What else?

(#538) justaview válasza ATM_automata (#537) üzenetére


justaview
őstag

Hát meglátjuk. Talán más programokkal majd ez is menni fog, amelyek a későbbiekben támogatni fogják az i1Dpro-t.

(#539) ATM_automata


ATM_automata
őstag

Ezt látta valaki? Tényleg nem elég az, ahogy be teszi a szoftver az ICC profilt az oprendszer alá?

What else?

(#540) *Ropi* válasza ATM_automata (#539) üzenetére


*Ropi*
félisten

Persze, hogy nem elég: a kalibrálás 2 részből épül fel, egyik a másik nélkül nem ér semmit.

- a megjelenítő hardveres beállítása: optimális fehérpont és színegyüttfutás meghatározása, színcsatornák kiegyenlítése.
- szoftveres korrigálás a videokártya "Look Up Table" (LUT)-ban, ez a hardveres kalibráció finomhangolása.

Az így készül profil fájlok ún. bővített profilok, amik tartalmazzák a LUT módosított értékeit is, így amikor indul a gép, először beolvassa a profil fájlt, majd a LUT loader betölti a módosításokat a videokártya memóriájába. Onnantól színhelyes a kép, de ez látható is a Windows töltődése közben, amikor az asztal bejön. ;)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#541) Nyugdíjas válasza ATM_automata (#539) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

De még mennyire, hogy nem elég. A színprofil megfelelő betöltése elég fontos lépés. Próbáld csak meg LUTManeger-ben vagy valahol kapcsolgatni ki/be. Elég látványos a különbség:K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#542) ATM_automata válasza Nyugdíjas (#541) üzenetére


ATM_automata
őstag

Leszedtem a LUT Manager. Hogy tudom ezt ki-be kapcsolgatni benne? A kalibrálsához egyébként feltelepül az Xrite szoftver. Az nem végzi el a megfelelő beállításokat, icc profil elhelyezést és betöltést? A startupba bekerült 2 progi is (iProfiler Tray + CalibrationLoader 5.0).

Ami tetszik az i1Display Proban, hogy rá van dugva a gépre és legutóbb beállítottam, hogy 30 percenként csekkolja a fényviszonyokat és most egyszer csak felvilágosodott a monitoromon a kép ahogy elhúztam a függönyt és újramérte a környezeti fényeket.....

What else?

(#543) *Ropi* válasza ATM_automata (#542) üzenetére


*Ropi*
félisten

"Leszedtem a LUT Manager. Hogy tudom ezt ki-be kapcsolgatni benne?"

Ez alatt mit értesz? Kitörölted az automatikus indításból? Miért akarod ki/be kapcsolgatni?

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#544) ATM_automata válasza *Ropi* (#543) üzenetére


ATM_automata
őstag

A profilra gondoltam, nem a programra :D És nem a gépről szedtem le, hanem a netről. :R Mert hogy azt írta Nyugdíjas, hogy érdemes ki-be kapcsolgatni a profilt, mert elég látványos a különbség.

[ Szerkesztve ]

What else?

(#545) *Ropi* válasza ATM_automata (#544) üzenetére


*Ropi*
félisten

Lehet kapcsolgatni is, de egyszerűbb, ha figyeled a Windows alatt az asztal betöltődését, látni fogod. Egyébként is újra kell indítani mindig a profil újratöltéséhez, mert ha szimplán csak beadod a Windowsnak a profilt, attól még a LUT loader nem tölti be az adatokat, csak indításkor, így addig nem színhelyes.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#546) justaview válasza ATM_automata (#544) üzenetére


justaview
őstag

Win XP-d van?

(#547) ATM_automata válasza justaview (#546) üzenetére


ATM_automata
őstag

Nem. Win7 64bit. Miért?

What else?

(#548) justaview válasza ATM_automata (#547) üzenetére


justaview
őstag

Mert ott nem kell újraindítani a rendszert ahhoz, hogy kipróbáld, milyen az új kalibrálásod eredménye, vagy egy régebbi.

Vezérlőpult/Színprofil >> és itt alapértelmezettnek állítod, amelyiket szeretnéd. Azonnal átáll, és meglátod, mi változik.

monitorguru.hu-n olvasgatsz erről többet a tesztek oldalon.

(#549) *Ropi* válasza justaview (#548) üzenetére


*Ropi*
félisten

De a LUT loader attól még nem tölti be a saját részét. Kell az újraindítás ott is.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#550) ATM_automata válasza justaview (#548) üzenetére


ATM_automata
őstag

Próbálom felfogni az infókat amiket adtok. :R Mindig jön valami új infó, ami megkavarja a képet. Elolvastam ezt is. Egy kicsit érthetőbb, mint a korábbi írás. Két kérdésem lenne.

1. Ezt a beállítás sorozatot akkor is meg kell csinálni, ha a gépre telepítve van az Xrite iProfiler program és automatikusan indul a géppel együtt? A progit úgy is telepítem a kalibrálni kívánt gépre és nagy eséllyel rajta is hagyom.

2. A LUT progival hogy ellenőrzöm, hogy a kívánt profil be van töltve vagy sem? Mit kell nézni, keresni. Nem igazán jöttem rá eddig magamtól.

What else?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.