Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1551) KTTech válasza Sajty1 (#1550) üzenetére


KTTech
veterán

Sajnos nem tudom, de a hivatalos forgalmazó az Artwork Photo és a Szofver.hu, talán ők tudnak segíteni, egy telefont megér...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1552) *Ropi* válasza Sajty1 (#1550) üzenetére


*Ropi*
félisten

Majd írd meg a tapasztalataidat légyszives, hátha mást is érdekel majd később! ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1553) Joshi


Joshi
titán

Sziasztok. Vettem egy Acer K272HUL monitort kalibrálva aminek a kalibrációs fájlját meg is kaptam. A leírtak alapján betöltöttem a Win 8.1 alatt és újraindítás után is szépen betöltődik a színprofil. A gondom az hogy elvileg telepíteni kellett volna a Monitor driverét de mindig azt írja hogy már telepítve van a megfelelő driver és marad a PnP. Nekem nem probléma csak kérdezem hogy mennyire fontos hogy telepítve legyen a monitor drivere? A monitorhoz nem járt telepítő CD, erről az oldalról töltöttem le a drivert.

[ Szerkesztve ]

(#1554) KTTech válasza Joshi (#1553) üzenetére


KTTech
veterán

Semennyire nem fontos, főleg, hogy úgyis csak egy üzemmódban fogod használni...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1555) Arnetic


Arnetic
csendes tag

Szevasztok! Van egy elég nagy problémám. Vettem egy asus vx239-et és borzalmas rajta a szín. Aminek zöldnek vagy barnának kellene lenni az sokszor piros, a sárga túlerős, akármit csinálok (pl az itteni smiliket alig látom annyira világító srágák, vagy pl a mappákat a gépen). Próbáltam catalystba és a monitoron is állítgatni, de nem sikerült szinte semmi eredményt elérni. A monitort hozzákötöttem a ps3höz, és a laptopomhoz is hdmi kábellel és ott nagyon szép képet ad. Milyen drivert, vagy színbeállítót vagy..akármit tudnátok ajánlani ami megoldja a problémám? Nagyon zavaró, légyszi valaki segítsen.

(#1556) *Ropi* válasza Arnetic (#1555) üzenetére


*Ropi*
félisten

Első körben kapcsold ki a képelszabójavító funkciókat (Splendid, dinamikus kontraszt, stb...). Ha utána sem tetszik amit látsz, akkor kalibrálni kell a monitorod. Viszont mindenképpen "neonreklám" lesz, hiszen nagy színterű monitor. Vagy lebutítod sRGB-re, de akkor meg mi értelme a nagy színtérnek? ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1557) *Ropi*


*Ropi*
félisten

AMD / ATI tulajok örülhetnek! :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1558) XZoli


XZoli
aktív tag

leírná nekem valaki mit jelenetek a képen látható dolgok, tudom hogy életveszélyes a monitora nézve de érdekel :DDD

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#1559) KTTech válasza XZoli (#1558) üzenetére


KTTech
veterán

Gyakorlatilag a kiválasztható szín-üzemmódok RGB értékei láthatóak, az aktuális beállított fényerő, és hogy a monitor 2123 órát ment eddig... De ha lehet ne ebben az üzemmódban állítgasd :D

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1560) XZoli válasza KTTech (#1559) üzenetére


XZoli
aktív tag

azt én is tudtam, de a TPV, ES LOGO, AUTOCOLOR, BURMIM, COLORTEMP OFFSET, GAIN, AD PGA .... érdekelnének. :DD :R

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#1561) KTTech válasza XZoli (#1560) üzenetére


KTTech
veterán

A TPV az a panelgyártó cucca, valószínű ettől a kínai gyártótól származik a belseje.
Az ES Logo az az Energy Star logo megjelenítése.
A burnin akkor jön a képbe, ha beégett az LCD panel (igen, csont nélkül be tud égni az LCD is), és mosás szükséges - elkezdi kapcsolgatni a kijelzőt, hátha visszabillen...
A Colortemp az alatta levő részeknek a fejléce.
Az Offset és a Gain a bejövő RGB értékek alapvető eltolását és növelését adja meg a monitoron belül (normál menüben is benne van).
Az ADC FPA a monitor automatikus beállítását vezérli (megfelelő kalibrálóprogram esetében van értelme), és az aktuális firmware verziója lehet, amit kiír.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1562) XZoli válasza KTTech (#1561) üzenetére


XZoli
aktív tag

Köszi :C

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#1563) Joshi


Joshi
titán

Sziasztok. Érdeklődnék hogy otthoni felhasználásra melyik a legjobb hardveres színkalibráló? Tudom hogy a vételár is fontos de mondjuk hogy az nem számít, inkább a kalibráló használhatósága a lényeg a lehető legolcsóbban. Ha mondjuk ez az összeg 60-80k akkor annyi. Ja és fontos hogy OLED kijelzőkhöz is jó legyen. Köszi.

(#1564) KTTech válasza Joshi (#1563) üzenetére


KTTech
veterán

Az i1 Display Pro kb. megfelel a leírtaknak.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1565) pixelking


pixelking
tag

Sziasztok!

Az x-rite display pro meg a colormunky display mennyire mászik el? Mennyi idő alatt öregszenek el?
Bontatlanul is romlik, jól gondolom?

A választ előre is köszönöm. :)

(#1566) *Ropi* válasza pixelking (#1565) üzenetére


*Ropi*
félisten

A korai darabok már 1 év alatt is rendesen zöldbe húztak, az újabbakkal még nincs gond.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1567) pixelking válasza *Ropi* (#1566) üzenetére


pixelking
tag

Kicsit részleteznéd mi az újabb? :))

Az i1 Display Pro-t nem lehet utólag kalibrálni?

(#1568) *Ropi* válasza pixelking (#1567) üzenetére


*Ropi*
félisten

Kb. 1 éve jött egy újabb HW revízió, azokkal már nincs gond (vagy legalábbis eddig nem derült ki :D). ;)

Lehet kalibrálni (persze csak akkor érdemes, ha kémiailag nem fáradt el véglegesen), de ahhoz Németországba kell küldeni és az átfutása kb. 1+ hónap.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1569) pixelking válasza *Ropi* (#1568) üzenetére


pixelking
tag

Honnan tudom kideríteni, hogy új vagy régi?

(#1570) *Ropi* válasza pixelking (#1569) üzenetére


*Ropi*
félisten

A szoftverében írja a HW / SW verziót.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1571) KTTech válasza *Ropi* (#1568) üzenetére


KTTech
veterán

Az i1 Display Pro-val kapcsolatban még nem találkoztam ilyen problémával... a régebbivel az i1D2-vel igen, de a kettő felépítése alapjaiban tér el egymástól...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1572) Dudee válasza *Ropi* (#1568) üzenetére


Dudee
senior tag

Az i1DisplayPro-ban nincsenek az i1d2-ben használt színszűrők, nem?
Mi fárad el kémiailag?

G.

(#1573) KTTech válasza Dudee (#1572) üzenetére


KTTech
veterán

Az i1 Display Pro-ban is van színszűrő, csak nem műanyag, hanem üveg, ami jóóóóval tovább marad pontos (+ FW-ből korrigálható az esetleges elcsúszás, így garantálják a kompatibilitást is az újabb kijelzőfélékkel és háttérvilágításokkal)

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1574) *Ropi* válasza KTTech (#1571) üzenetére


*Ropi*
félisten

Oázisék viszont igen és tőlük van az enyém is: kezdhetek imádkozni... ;) :))

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1575) KTTech válasza *Ropi* (#1574) üzenetére


KTTech
veterán

Lehetett hibás példány is... előfordulhat. Viszont a Google nem ad túl sok találatot ilyen hibára (konkrétan ilyet nem találtam :) ) Az enyém még régebbi, USA beszerzés, de nincs zöld elcsúszás...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1576) *Ropi* válasza KTTech (#1575) üzenetére


*Ropi*
félisten

Náluk több is volt: lehet az a széria volt csak hibás.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1577) KTTech válasza *Ropi* (#1576) üzenetére


KTTech
veterán

Előfordulhat :)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1578) MIFtIli


MIFtIli
aktív tag

Érdemes egy ilyet megvenni?
Közelebb jutok a helyes színekhez ezzel?

(#1579) ATM_automata válasza MIFtIli (#1578) üzenetére


ATM_automata
őstag

hehe...ez gyakorlatilag az első kalibráló gépem, csak más a neve. i1 Display 2

What else?

(#1580) Sajty1 válasza KTTech (#1551) üzenetére


Sajty1
csendes tag

Hello!

Régebben írtam hogy van egy rosz spyder4-em, amit ki kéne garisan cserélni és kértétek hogy osszam meg a tapasztalataimat. :)

Elmentem artwork.hu-hoz, ahol a spyder eszköz és az email-ben kapott Datacolor License Code megléte mellett szervizelik. Viszont csak akkor, ha rajtuk keresztül importált (Magyarországon vett) spyder-ről van szó, ami enyémre nem érvényes.
Ennek ellenére bevizsgálták és megerősítették, hogy hibás (adtak róla szerviz papírt is). Azt is mondták, hogy még nem láttak ilyen pontatlan spyder-t.
Ezután fordultam DataColor-hoz, nyitottam support ticketet...rengeteg feladatot/tesztet kellett csinálnom (legtöbb irreleváns volt a problémához, pl csináljak screenshotot msconfig/startup ablakról, küldjek icc profilokat(amiről azt állították, hogy jól kalibráltak), stb), majd végül fényképezzem le a nem kalibráltat és kalibráltat. A mobilommal (nem kalibrált fényképezőgép) lefényképezett kijelzőről azt állították, hogy az úgy jól kalibrált, de aztán hivatkoztam az artwork.hu-ra, hogy datacolor partner megerősítette, hogy hibás, stb...Errefel úgy döntöttek, hogy kicserélik. Csinálnom kellett egy fényképet, ahol elvágtam a spyder4express USB kábelét (látszódnia kell a teljes kábelnek, usb csatlakozónak és spydernek a képen), majd küldtek egy másikat (tehát nem kellett visszaküldenem a régit).

Színek az új spyder-en teljesen másak régihez képest! :D
Ennek ellenére senkinek se ajánlom ezt a terméket, mert nem tudod, hogy milyet kapsz és ha nincs referencia colorimeter-ed, akkor nem is tudod igazolni, hogy hibás!

(#1581) BigBlackDog


BigBlackDog
veterán

Sziasztok!
Néhány otthoni monitor (laptop és asztali) kalibrálásához mit ajánlotok? Nézegettem a topikban emlegetett eszközöket, de eléggé húzós az áruk ilyen minimális eszközszám mellett. Bérelni érdemes ilyeneket (ha igen, akkor hol)? Használt kalibráló eszköz mennyire veszélyes (gondolom egy idő után ezek is elöregednek és onnantól kezdve már nem ugyanazt az eredményt adják)?

(#1582) *Ropi* válasza BigBlackDog (#1581) üzenetére


*Ropi*
félisten

"Néhány otthoni monitor (laptop és asztali) kalibrálásához mit ajánlotok?"

X-Rite i1D3 minimum.

"Nézegettem a topikban emlegetett eszközöket, de eléggé húzós az áruk ilyen minimális eszközszám mellett. Bérelni érdemes ilyeneket (ha igen, akkor hol)?"

Bérelni egy dolog, de kezelni is tudni kell: pl. nem mindegy, hogy milyen panelt milyen szoftverrel kalibrálsz. ;) Plusz ahány monitor, annyiféle trükk a minél pontosabb kalibráció elérése érdekében. Szóval ez nem ilyen "next-next-next" típusú,folyamat. ;) Pontosabban lehet úgy is csinálni, de akkor az eredmény is olyan lesz. :))

"Használt kalibráló eszköz mennyire veszélyes (gondolom egy idő után ezek is elöregednek és onnantól kezdve már nem ugyanazt az eredményt adják)?"

i1D2 ill. Spyder 3 szériákig volt jellemző a gyorsan öregedő, kémiai alapon működő szenzor: ez nagyságrendekkel gyorsabban öregedett, mint a mostaniak.

Neked kell eldöntened, hogy megéri-e beruháznod egy olcsóbb, ~70-80.000 Ft-os eszközbe, vagy mással kalibráltatod a megjelenítőidet és kb. 6-8 alkalom alatt fizeted ki részletekben (ha félévente kalibráltatsz akkor ez 3-4 év ugye).

Ha úgy döntesz, hogy mással kalibráltatsz, akkor hozzám is fordulhatsz.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1583) BigBlackDog válasza *Ropi* (#1582) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Egyébként egy LG w2253v monitorról és két üzleti szériás lapos, -latitude, probook- kijelzőjéről lenne szó. Egyáltalán van értelme ezekkel foglalkozni kalibrálás szempontjából, vagy esetleg jó eséllyel nem lehetne kalibrálni őket akár megközelítőleg jóra sem?

(#1584) *Ropi* válasza BigBlackDog (#1583) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem tudom mi az elvárásod velük szemben. ;) Az az LG monitor TN panelos, tehát fotószerkesztésre eleve alkalmatlan, de az biztos, hogy kalibrálás után közelebb lesz a valósághoz. ;)

A laposokban *talán* IPS panel van, de ezt csak pontos típusszám alapján lehet megmondani (vagy még úgy sem, mert van, amit többféle panellel szerelnek és nem jelölik külön, szoftveresen lehet kiolvasni). Ha IPS-ek, akkor szerencséd van, mert azok jobb színvisszaadással rendelkeznek.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1585) BigBlackDog válasza *Ropi* (#1584) üzenetére


BigBlackDog
veterán

Sajnos azok is TN panelesek. Szóval akkor olyan nagy értelme nincs. Mondjuk ami különösképpen zavar, hogy a három megjelenítőn három különböző színvilágú képet látok, miközben egy fotót nézegetek. Ha legalább egymáshoz lehetne őket kalibrálni, akkor már jobb lenne sokkal (gyakorlatilag ez lenne csak a minimális elvárásom). De ugye ez nem ilyen egyszerű sajnos... :(

[ Szerkesztve ]

(#1586) *Ropi* válasza BigBlackDog (#1585) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az alapvető, hogy egyforma színviláguk lesz kalibrálás után (már amennyire a hardvereik engedik). :) Több monitoros rendszereket is közös nevezőre hozunk: ez a lényeg. :K

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1587) PodMAN


PodMAN
senior tag

*Ropi*:
Küldtem egy PM-et. Amennyiben a téma belefér a topicba, úgy itt is szívesen veszem válaszod.

(#1588) *Ropi* válasza PodMAN (#1587) üzenetére


*Ropi*
félisten

Most látom, hogy itt is írtál: amit ott válaszoltam az ide azért nem passzol, mert a TV-k, BR lejátszók és az X-Boxod kalibrálása teljesen más (speciális) követelményeket támaszt, mint egy PC-s monitorkalibrálás.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1589) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

Sziasztok.
Belefutottam néhány érthetetlen jelenségbe.
Egy CCFL-es LCD TV szerviz menüjében vannak fullscreenes R-G-B-W-Bk képernyők. A fehér képernyőnél Spyder3+HCFR segítségével beállítottam 121,3 cd/m2 fényerőt. (35% backlight, 20%fény, 80% kontraszt)
Aztán a media playeremen lejátszottam a HCFR MP4 tesztjei közül a 10% szürke lépcsőket. A 100% fehérhez viszont csak 65 cd/m2 fényerő tartozik. :F A másik HDMI-n a DVB-T player médialejátszójával úgyszintén 65 cd.
A 100% backlight-fényerő-kontraszt állásban van HDMI-ről 120cd, miközben a szervizmenüben ilyenkor 350cd/m2 a fényerő.

A másik dolog, hogy leszedtem néhányféle szürke árnyalatos tesztábrát. A media playeren lejátszva az egyiknél 14% fényerő mellett már határozottan látszik az 5(4,7)%-os szürke. A másik ábránál 45% kell, a harmadiknál 64%. :F

A harmadik dolog, hogy valamelyik HCFR tesztben ha felhúzom a fényerőt, a 0%-os fényerejű mérési téglalapot még sötétebb háttér veszi körül. :F

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1590) *Ropi* válasza mr_ricsi (#1589) üzenetére


*Ropi*
félisten

Mert az LCD megjelenítők működésének fizikájából következően a kontrasztként feliratozott csúszka állítja a fényerőt, a fényerőnek feliratozott pedig csak a fekete szintet emeli meg (magyarán rontja a kontrasztarányt). ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1591) mr_ricsi válasza *Ropi* (#1590) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ez a hozzászólásod a 3 közül melyik "jelenséget" magyarázza?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1592) *Ropi* válasza mr_ricsi (#1591) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az utolsót jelenség szintjén, csak a válasz eleje maradt le. :D

Mivel nem adtál meg pontos típusokat, így kissé vakrepülés...Amit én csinálnék (feltételezve, hogy a HCFR mintagenerátorral kalibrálsz PC-ről):

- Reseteld a PC-den a VGA LUT-ot, hogy véletlenül se szóljon bele egy másik eszközre történt kalibrálás a képbe!

- Állítsd a media player-ed YCbCr rec709-re, ezt a tévédnek HDMI-n keresztül automatikusan kezelnie kell 16-os fekete szinttel.

- Derítsd ki, hogy a PC-ben lévő VGA-d teljes (0-255) vagy korlátozott (16-235) tartományt küld-e ki a TV-nek HDMI-n! (A TV-t korlátozott HDMI módba állítod, a HCFR-ben a "view images output" 0-255 legyen, majd futtass egy szürke skálás tesztet!) Ha normálisnak tűnik (a feketék feketék, a fehér pedig 30 ftL tartományba esik a brightness-t középre állítva a contrast-ot meg 90%-on, akkor a VGA korlátozott RGB tartományt ad HDMI-n át, tehát jók a beállítások. Ha ez nem így van, akkor állítsd a VGA driverben és a HCFR-ben a "view images output"-ot 16-235-re majd ismételd meg a szürke skálás tesztet!

- Kalibrálhatod a TV-t.

- Esetleg keresztbe tesztelve ellenőrizheted a kalibrálást, mondjuk Mascior MP4 mintáival a médiaplayeredről.

Első lépésként ennyi, aztán az eredménytől függően tovább. :)

Ja és:

"A másik dolog, hogy leszedtem néhányféle szürke árnyalatos tesztábrát."

Ezek milyen formátumban és színtérben vannak? Pl. egy Adobe RGB színterű kép fakó kontraszttal fog sRGB (vagy REC709, ami nagyon hasonló) színtérben látszódni.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1593) mr_ricsi válasza *Ropi* (#1592) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Köszönöm a választ, így már kezdem sejteni, hogy milyen infókra van szükséged.
Nem PC a forrás, hanem egy ACRyan Mini1 player, és innen az MP4 tesztcsomag.

Azt tisztázzuk rögtön, hogy csak "méregetek", mert ezt a legnagyobb jóindulattal sem lehet kalibrálásnak nevezni.

Pár hete unalmamban a Spydert ráakasztottam a TV-mre, és lemértem a fényerőt. (Akkor még Panasonic DVD és PAL ISO tesztcd volt a forrás, komponens csatin). Kiderült, hogy évekig 45cd fényerővel használtam. Beállítottam a 120cd/m2-t, a fényerőt és a kontrasztot pedig tesztábra nélkül szemre.
Aztán napokig kerek szemmel néztem a filmeket és a műsorokat. Ugyanis a bőrszínek természetesek lettek, látszott, amikor a színész elvörösödik például. A bokrok már nem zöld pacák voltak, hanem különféle zöld árnyalatú leveleket láttam rajtuk.
Aztán pár nap után már feltűnt néhány hiba is:
- egy ponton túl a szürke színeknek nincs árnyalata, hanem fehér foltok vannak
- a fekete túl világos
- a színek csak világos, például napsütéses felvételeken gyönyörűek. Ahogy sötétül a képtartalom, úgy lesznek egyre természetellenesebbek.
Az utolsóról azt gondoltam, hogy gamma beállítási probléma lehet, de ilyen szabályzó nincs a TV-ben.
Az első kettőt pedig azzal szeretném megoldani, hogy beállítom a fehér és a fekete szinteket.
Ezügyben méricskéltem, amikor a leírt 3 jelenséggel találkoztam..

Azt olvastam, hogy a TV-t a leggyakrabban használt jelforrásról érdemes kalibrálni. De én leginkább TV műsort nézek. Ezért vagyok teljesen tanácstalan. Azt gondolom, hogy nekem valamiféle "szabványos" állapotot lenne célszerű elérnem, és aztán bízni benne, hogy a műsorszolgáltatók és a kábeltársaság is ugyanehhez kalibrál.

A 3. problémámat a leírásod alapján megértettem, azt hiszem. A tesztábra a 0% értékhez nem 0,0,0 RGB tartozik, mert az a szabvány nem enged meg ilyen mély feketét. Ezért lehet nála sötétebb a keret.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1594) *Ropi* válasza mr_ricsi (#1593) üzenetére


*Ropi*
félisten

Pontosan hogyan határozod meg a brightness / contrast / backlight értéket? Érdemes a backlight középre vagy maximumra állításával kezdeni, utána a mérőábra alapján belőni a brightness / contrast értékeket, majd vissza a backlight-hoz, amivel beállítja az ember a szemének kellemes nézési fényerőt. Ha a brightness és a contrast jól van beállítva, akkor a backlight bizonyos határok közötti állítása nem okoz részletvesztést a képben: ez a Te esetedben fenntartással kezelendő a CCFL világítás miatt, de hasznos lehet, ha különböző erősségű környezeti fényhatásoknak kitéve nézi az ember a TV-t (éjjel / nappal).

"- egy ponton túl a szürke színeknek nincs árnyalata, hanem fehér foltok vannak"

Ezt úgy nevezzük, hogy "ki van égve".
"- a fekete túl világos"

Feltolódott a fekete szint, ez lehet kalibrálási hiba is, meg a 16-os fekete szint is pl.

"- a színek csak világos, például napsütéses felvételeken gyönyörűek. Ahogy sötétül a képtartalom, úgy lesznek egyre természetellenesebbek."

Ez a gamma görbe hibája: 2 pontos kézi beállítással nem fogod tudni korrigálni csak komplett műszeres kalibrálással. Kell lennie gamma állítási lehetőségnek is a szervizmenüben (még mindig nem árultad el konkrétan milyen TV-ről van szó ;)).

"Azt olvastam, hogy a TV-t a leggyakrabban használt jelforrásról érdemes kalibrálni. De én leginkább TV műsort nézek. Ezért vagyok teljesen tanácstalan."

Szintén a szervizmenüből kalibrálható (akár a tuner csatornánként is, ha a TV támogatja).

"Azt gondolom, hogy nekem valamiféle "szabványos" állapotot lenne célszerű elérnem, és aztán bízni benne, hogy a műsorszolgáltatók és a kábeltársaság is ugyanehhez kalibrál."

A már említett REC/BT709 színtérhez kell belőnöd (vagy ha azt véletlenül nem támogatja - bár furcsa lenne), vagy a hozzá nagyon hasonló sRGB-hez.

"A 3. problémámat a leírásod alapján megértettem, azt hiszem. A tesztábra a 0% értékhez nem 0,0,0 RGB tartozik, mert az a szabvány nem enged meg ilyen mély feketét. Ezért lehet nála sötétebb a keret."

Így van. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1595) mr_ricsi válasza *Ropi* (#1594) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Pontosan hogyan határozod meg a brightness / contrast / backlight értéket? "
A Toshiba service manual azt írja, hogy gyárilag 20 bri és 80 cont értékekhez állították be. Ezeket vettem alapnak, aztán a service menüben a HCFR+spyderrel mértem a fehér képernyő fényerejét, és a backlight-ot addig növeltem, míg 120 körüli értéket mértem. Amikor ez megvolt, megpróbáltam tesztábrákkal és tesztdvd-kkel szemre beállítani a fényerőt és a kontrasztot. (nem sok sikerrel)

Tegnap a Datacolor Spyder3 TV szoftverével és a Pana DVD-vel végigmértem, és úgy is csak 75cd fényerőt mutatott. Feljebb húztam a backlight-ot, és még egy mérést végigcsináltam. (Kb. fél óra egy mérés, mert a Toshiba éppen a mérési területre teszi ki az OSD menüjét, így sokat kell a gombokat nyomogatni. A fényerőt pedig csak a teszt végén árulja el.)
Jelenleg 100cd/m2-ig jutottam. Most a fényerő és a kontraszt jól van beállítva. (Ránézésre) Sötét és világos képernyőkön is vannak részletek. És a DVD-s beállításokkal a TV műsorok is hasonlóan néznek ki.

A színbeállítás viszont óriási csalódás.

"Kell lennie gamma állítási lehetőségnek is a szervizmenüben"
Ezek vannak:
R CUT OFF, G CUT OFF, B CUT OFF
R DRIVE, G DRIVE, B DRIVE
BRIGHTNESS CENTER
COLOR CENTER
BASE BAND TINT
CONTRAST MAX

"Szintén a szervizmenüből kalibrálható (akár a tuner csatornánként is, ha a TV támogatja)."
De ehhez külső jelgenerátor kellene, nem?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1596) *Ropi* válasza mr_ricsi (#1595) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ne kelljen már harapófogóval kihúzni Belőled: milyen TV ez pontosan? ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1597) MIFtIli


MIFtIli
aktív tag

Szeretnék venni egy monitorkalibráló eszközt. Kettőn gondolkozok konkrétan a spyder 4 pro-n és a colormunki display-en. Az utóbbiról azt olvastam, hogy ugyanaz a hardver van benne mint a proban, csak lassabb és a szofter sem enged annyi beállítást. A másikról semmit nem tudok.
Egy u2311h-m van és egy 8560w-m. Korábban voltam az ozásiban (a régi notimmal, 6910p dokkolóval dvi kimeneten), ott egy X-rite i1Display Proval volt kalibrálva és nagyon "erős" lett a piros szín. Használhatatlan volt konkrétan. Ez lehet monitor, vagy noti hiba is..
Attól tartok, hogyha a colormunki displayt választom előjön ugyanaz a piros szín, mivel a hardver elvileg ugyanaz.
40 ezer körül szeretnék venni valamit, van valami javaslat? :)

(#1598) mr_ricsi válasza *Ropi* (#1596) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A harapófogó sem segítene. Amit nem tudok, azt kínzással sem lehet kiszedni belőlem.
Ha nagyon követelőzöl, akkor tessék, erre hasonlít. De az enyém jóval porosabb. :)
És ugyan nem kérdezted, de azért mondom, hogy nálunk analóg kábelTV van!

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#1599) *Ropi* válasza MIFtIli (#1597) üzenetére


*Ropi*
félisten

"...nagyon "erős" lett a piros szín. Használhatatlan volt konkrétan. Ez lehet monitor, vagy noti hiba is..."

Az, hogy erős a piros szín sok minden függvénye. Pl. a legalapvetőbb, hogy amit előtte megszoktál az jóval fakóbb volt és ahhoz képest valóban Bloody Mary-nek tűnik a kalibrált állapot. ;) Jártam már így én is egy fotós kolléganőmmel, akinek a frissen vett Eizóját kalibráltam: kijelentette, hogy inkább használja kalibrálatlanul mert ahhoz szokott a szeme és azt a látványvilágot várják el tőle az ügyfelei is. Egy sima laptop képernyője után a nagy színterű monitorok neonreklámnak tűnnek az élénk zöld és narancs árnyalataikkal. Visszatettem neki az előző állapotra a gépét, azóta is használja boldogan. :))

Egyébként melyik kijelzővel szerelt a laposod?

- 15.6-inch diagonal LED-backlit HD+ WVA anti-glare (1600 x 900 resolution)
- 15.6-inch diagonal LED-backlit FHD WVA anti-glare (1920 x 1080 resolution)
- 15.6-inch diagonal LED-backlit FHD UWVA anti-glare DreamColor (1920 x 1080 resolution)

A ColorMunki Display valóban ugyanaz a hardver mint az i1D Pro, viszont pontosan 5x lassabb, ráadásul a szoftvere is butított (pontosabban nem a CMD a lassú, hanem az i1D Pro gyorsabb 5x a legtöbb koloriméternél. ;)).

"Attól tartok, hogyha a colormunki displayt választom előjön ugyanaz a piros szín, mivel a hardver elvileg ugyanaz."

Be kell kalibrálni egy másik műszerrel és utána meg kell mutatni valakinek, aki meg tudja ítélni, hogy rendben vannak-e a színek (függetlenül a validálástól, mert az is csalhat, ha egy hibás eszközzel kalibrálod és ugyanazzal teszteled vissza).

40 ezer körül szeretnék venni valamit, van valami javaslat?

Nincs más normális alternatíva: a Spyderek nincsenek egy súlycsoportban az X-Rite-okkal. :N

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1600) *Ropi* válasza mr_ricsi (#1598) üzenetére


*Ropi*
félisten

Lehet ha megpucolod a rárakódott portól, akkor visszanyeri a fényerejét. ;] :P ;) :DDD

A viccet félretéve: a Toshibákkal nem vagyok ismeretségben, konkrétan még egyel sem találkoztam élőben. :N

Itt is vannak használható infók Toshibákhoz, de egyet tarts szem előtt: minden panel egyedi beállításokkal működik, tehát mielőtt bármihez is nyúlnál fotózd le a menü képernyőit, hogy ha valami nem stimmelne vissza tudj állítani az eredeti beállításokat! ;)

Találtam egy másikhoz való szervizkönyvet, ennek alapján el lehet indulni, hogy mi micsoda, de most nincs időm végignyálazni mert dolgoznom is kellene. ;)

A forrás analóg vagy digitális volta nem számít a kalibrálásban feltéve, hogy ismerjük az adott forrás referencia paramétereit, tehát tudjuk, hogy mit kell látnunk a képernyőn helyes beállítás esetén.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.