Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) Nyugdíjas válasza *Ropi* (#600) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Az ténykérdés. Én is azzal dolgozok,de fényévekkel jobb az uj szoft., mint mondjuk a Display 2-é volt:K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#602) *Ropi* válasza Nyugdíjas (#601) üzenetére


*Ropi*
félisten

És teoretikus jelleggel: ha úgy hasonlítanád össze, hogy mondjuk a BasICColor v4 vinné az i1DPro-t, és azt a gyári szoftverével, akkor melyik a jobb?

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#603) Nyugdíjas válasza *Ropi* (#602) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Ezt még meg kell látnom. Pl. a tévémet annyira jól belőtte az i1 Display Pro, hogy nem si adom el, pedig tegnap már félig lebeszéltem az egyik barátommal :D Remélem az eszköz iylen jó, nem a szoftver :)

Mindezektől függetlenül én azt várom, hogy a jövőbeni munkaeszközöm az i1 Display Pro+BasICColor 5 lesz:K

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#604) *Ropi* válasza Nyugdíjas (#603) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nekem is ez az álmom. :K ;) :D

Ja, Hétfőn látogatást teszek nálatok. ;) Kár, hogy Szombaton nem vagytok nyitva. :U

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#605) Nyugdíjas válasza *Ropi* (#604) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Akkor kell szereznem neked addigra egy i1Display Pro-t, mert azt használom amit előtte neked tettem félre. ;] De megoldom...

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#606) *Ropi* válasza Nyugdíjas (#605) üzenetére


*Ropi*
félisten

Elprivatizélted? :N :DDD

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#607) Nyugdíjas válasza *Ropi* (#606) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

komolyabban... ;]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#608) *Ropi* válasza Nyugdíjas (#607) üzenetére


*Ropi*
félisten

Pedig már úgy örültem, hogy Szombaton elviszik az i1D2-őt és azzal a lendülettel repülök hozzátok a Pro-ért...Akkor ért az első meglepetés, hogy nem vagytok nyitva. ;] Aztán most kiderül, hogy Te játszol vele... :O ;) :)) :DDD

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#609) justaview válasza Nyugdíjas (#603) üzenetére


justaview
őstag

Csak a PC-dhez lőtted be, ugye? Mert ha leakasztod a PC-t, akkor az már egy másik történet. ...vagy valami trükkel be tudod lőni a TV műsorok képét is?

(#610) Nyugdíjas válasza justaview (#609) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Természetesen. Nincs is előfizetésem, vagy miazaminek hivják azt :) Csak egy 32PFL5604-et használok filmnézésre, mert nem túl felhasználóbarát a 21.5-ös kijelzőt nézni, főleg hogy az iMac talpa nem sok állítási lehetőséget kinál :)

*Ropi*: De hozatok neked hétfőre.:K Vagy akár megalkuszunk erre a darabra (tegnap este kalibráltam vele 4-et, szóval azzal sem jársz rosszul.)

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#611) ATM_automata válasza Nyugdíjas (#610) üzenetére


ATM_automata
őstag

Örülök, hogy végre rajtam kívül valaki más is elkezdtre végre használni vagy megnézni az i1D Pro gyári szoftverét. :D Beállítási trükkökről, javasolt kalibrálási beállításokról valaki tud mondani valamit?

Valaki világosítson fel légyszi!

- A Display Uniformity menü az mire való?
- Ha Advanced módba használom és kalibrálás végén nézek egy QA-t, akkor a végén kiír egy csomó értéket a QA Report menüben. Azokat hogyan kell értelmezni, mi mit jelent és mi számít jó vagy rossz értéknek?

Tapasztalat: A laptopomon már csináltam egy csomó kalibrálást....teszt jelleggel. Az utolsó amit advanced módba csináltam nagyon szarul sikerül valami miatt és sötét színek foltosak vagy inkább ilyen durva átmenetes, kissé kockásak lettek....nem jöttem rá, hogy miért. Újrakalibráltam Basic módban és jó lett, de igazából így kissé elbizonytalanodtam azt illetően, hogy akkor jó-e amit kalibrálok vagy sem.

(#599) justaview: Ezt már korábban írtam és kérdésem volt ezzel kapcsolatosan az, hogy ettől függetlenül még meg kell csinálni a Win7-nél azt a színprofil beállításos mókát, illetve, hogy a ezzel együtt a VGA-ba is betölti ez a loader amit kell?

[ Szerkesztve ]

What else?

(#612) Nyugdíjas válasza ATM_automata (#611) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Én eddig is használtam, csak használtam, és nem pofáztam róla...

Nagy tippekkel nem tudok szolgálni. Advancedben kiválasztottam a háttérvilágítás tipusát:
DELL U2711 esetében wide gamut CCFL
iMac esetében LED
Philips 32PFL5604 esetében sima CCFL

2711-et javarészt nappal használom, ezt 120cd/m2-re a másik kettőt otthon este sasolom, ugyhogy azokat 90cd/m2-re lőttem be fényerő tekintetében. Utóbbiakhoz készítettem D55-ös profilt is (este jobb szeretem), de egyébként D65.

Kontraszt maradjon Native, ahhoz sosem jó hozzányúlkálni.

Azt figyeltem meg, hogy sajnos az a funkció nem igazán működik jól (mondjuk ki, szarul működik...:D), hogy ő állítsa be a Brightness-t, és a Contrastot is DDC/CI-n keresztül. Nekem minduntalan erőszakolta a fullos Contrasot ami természetesen pocsék eredményt adott. Igy ezeket kézzel állítottam be. Kivétel ez alól az iMac kijelzője, azt jól megcsinálta,de azon amugy sem lehet az égvilágon semmit állítani kézzel (ebben a tekintetben hasonlatos egy notebookhoz, lehet azoknál is érdemes ezt megpróbálni).

QA-t nem csináltam,de majd a hétvégén még nyomkurászom, tegnap hajnali 3, és 4 közt (vagyis ma:D) nem volt már hangulatom ezekhez a dolgokhoz tovább.

Ha csinálok QA-t majd megnézem miket is mér, aztán ha tudom leirom mi mi.

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#613) ATM_automata válasza Nyugdíjas (#612) üzenetére


ATM_automata
őstag

:R

What else?

(#614) justaview válasza ATM_automata (#611) üzenetére


justaview
őstag

Ezt már korábban írtam és kérdésem volt ezzel kapcsolatosan az, hogy ettől függetlenül még meg kell csinálni a Win7-nél azt a színprofil beállításos mókát,

IGEN, mert legközelebbi indításkor a win nem fogja újra betölteni az általad kreált ICC profilt.

illetve, hogy a ezzel együtt a VGA-ba is betölti ez a loader amit kell?

Ezt nem tudom. "Ropi" szerint újra kell indítani a gépet a teljes átállításhoz Win7-nél is. Erről nem tudok nyilatkozni, mert ilyen mélyen még nem látom át. Amit én tapasztaltam, az az, hogy ahogy az i1profiler berakta az új ICC-t a helyére és én ezek után elindítom a QA-t és leellenőrzöm hogyan sikerült a kalibrálás, jellemzően 0.3 - 0.8 közötti értékeket kapok (talán néha ha egy deltaE érték 1 fölé megy, de az is csak jellemzően kicsit pl. 1.2 ). Ezek úgy gondolom, hogy elég jó értékek, és ha ezt követően újra indítom a gépet, akkor sem lesznek jobbak. Na ezek után nem tudom mit mondjak, meg azt sem, hogy bekerül-e valami még a VGA-hoz újraindításkor vagy nem, vagy az i1profiler kapásból megteszi ezt is....nem tudom. Egy biztos, nálam nincs különbség az újraindítás előtti és utáni kalibrált állapot között. A QA szerint a helyzet ugyanaz, de lehet, hogy valamit rosszul csináltam

(#612) Nyugdíjas: A DDC/CI-vel nekem a fényerőt tolja fel maximumra (100), aztán erre kalibrál be mindent. RGB-ből, meg a kontrasztból vesz vissza.

Amikor a több mint 4 éves TN monitoromat először bekalibráltam, én is nagyon meglepődtem....aztán azért mégis vettem egy U2311H-t. :) De azért döbbenet, mekkora életet tud lehelni egy kalibrálás egy régi monitorba is.

[ Szerkesztve ]

(#615) KTTech válasza ATM_automata (#584) üzenetére


KTTech
veterán

Igen, pontosan.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#616) KTTech válasza justaview (#592) üzenetére


KTTech
veterán

A folyamat így néz ki: JPG -> képnézegető szoftver -> szoftver megnézni a JPG-be ágyazott profilt -> szoftver megnézni a monitor profilt -> a szoftver JPG színeit a monitor profiljához igazítja -> elküldi megjelenítésre -> a videokártya megkapja a konvertált képet -> betölti a kimeneti pufferbe -> a videokártya LUT-ján keresztül módosul ismét a kép megjelenítéshez, ekkor kapja meg a végleges kimeneti színeket -> átkerül a monitorba -> monitor LUT-jában ismét módosul a belső algoritmusok által (dither és egyéb algoritmusok) -> monitoron megjelenik a kép.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#617) justaview válasza KTTech (#616) üzenetére


justaview
őstag

Köszönöm. :) Azért lenne még kérdésem. (sorry)

JPG -> képnézegető szoftver -> szoftver megnézni a JPG-be ágyazott profilt -> szoftver megnézni a monitor profilt -> a szoftver JPG színeit a monitor profiljához igazítja -> elküldi megjelenítésre ->

A JPG-be ágyazott profilnak mi a szerepe?
A monitor profil az a profil, amit az i1profiler is legyárt kalibrálás után?...és én beállítom alapértelmezettnek.

a videokártya megkapja a konvertált képet -> betölti a kimeneti pufferbe -> a videokártya LUT-ján keresztül módosul ismét a kép megjelenítéshez, ekkor kapja meg a végleges kimeneti színeket ->

Amennyiben a sok szinprofil amúgy is “sorba van kötve”, mi értelme van a video kártya LUT-ba is belenyúlni? Nem elég a monitor profil és kész? A kalibrálás maga úgyis figyelembe veszi a video kártya esetleges egyenetlenségeit is, amit a monitor profilnál ki lehet egyenlíteni, vagy nem?

átkerül a monitorba -> monitor LUT-jában ismét módosul a belső algoritmusok által (dither és egyéb algoritmusok) -> monitoron megjelenik a kép.

Ez ok. A kalibrálás ezt is figyelembe veszi, hiszen ez is benne van a “sorban”.

[ Szerkesztve ]

(#618) KTTech válasza justaview (#617) üzenetére


KTTech
veterán

"A JPG-be ágyazott profilnak mi a szerepe?"

Ez mondja meg, hogy milyen színtérben van a JPG kép. sRGB, aRGB, ProPhotoRGB stb.

"A monitor profil az a profil, amit az i1profiler is legyárt kalibrálás után?...és én beállítom alapértelmezettnek."

Igen, az az.

"Amennyiben a sok szinprofil amúgy is “sorba van kötve”, mi értelme van a video kártya LUT-ba is belenyúlni?"

A monitor LUT-ja csak kevés monitornál érhető el közvetlenül, ezek jellemzően hardveres kalibrálóval is el vannak látva. Így a másik belenyúlási ponton, azaz a videokártya LUT-jában történik korrekció, és a monitornak már a számára kikorrigált kép kerül kiküldésre.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#619) justaview válasza KTTech (#618) üzenetére


justaview
őstag

Értem.

Akkor "már csak" az nem világos, hogy a monitor profil hogyan viszonyul a video kártya LUT-jához? (A profil meg a LUT összefüggése úgy általában sem világos.)

[ Szerkesztve ]

(#620) KTTech válasza justaview (#619) üzenetére


KTTech
veterán

Az ICC profil tartalmazza a videokártya LUT módosításához szükséges adatokat (ami gyakorlatilag a monitor korrekciós profil, ezért látszódik a hatása betöltődéskor), illetve az ezekkel az adatokkal korrigált monitor mérési profilját, melyet a többi alkalmazás fele "megmondja" ilyen a monitor valójában.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#621) justaview válasza KTTech (#620) üzenetére


justaview
őstag

Amikor az i1profiler beírja az újonnan készített ICC profilt a win7 színkezelési részébe, és be is állítja alapértelmezettnek, akkor azért látom azonnal a változást a képernyőn, mert ez (gondolom a win7) azonnal módosítja a videokártya LUT-ját?

(#622) Nyugdíjas válasza justaview (#621) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

:K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#623) justaview válasza Nyugdíjas (#622) üzenetére


justaview
őstag

OK, kezd összeállni. :)
Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#624) Nyugdíjas válasza Nyugdíjas (#612) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Lehet az én fogyatékom,de hájjákmeg nem sikerült rájönnöm ez a QA micsinál :) Nyilván értem,de mihez képest és mit mér, és mik ezek az értékek? Egy BasICColor report-ot értek,de ez... valami furaság :)

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#625) *Ropi* válasza Nyugdíjas (#624) üzenetére


*Ropi*
félisten

Majd este letesztelem. ;) :C

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#626) ATM_automata válasza *Ropi* (#625) üzenetére


ATM_automata
őstag

Hajrá! Meg a Display Uniformity-t is megnézhetnétek ha már arra jártok. :R

What else?

(#627) Nyugdíjas


Nyugdíjas
nagyúr

Bárkinek ajánlom aki a témánál akar maradni,de eltöltene egy üres délutánt, hogy próbáljon meg win alatt összehozni 7 monitort, ugy hogy ebből legyen ne legyen profil betöltve a többin viszont a hozzá tartozó alapértelmezettek legyenek állandóan. Egész jó mulatság. Mondjuk nem nevetek valamiért... Persze az is lehet hogy az én fogyatékom az ügy :D

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#628) *Ropi* válasza Nyugdíjas (#627) üzenetére


*Ropi*
félisten

Attól függ, milyen VGA-kkal...Ha a VGA-id multiLUT-osak, akkor simán. :U

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#629) Nyugdíjas válasza ATM_automata (#626) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Hátha ez segit picit addig.
Előre szólok, szörnyű a forma hangja :D

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#630) *Ropi*


*Ropi*
félisten

No, ígértem az i1D3 szoftverének boncolgatását, íme:

Csatlakoztattuk az eszközt, "advanced" módba váltottunk, jöhet a "display profiling". Kiválasztjuk a kalibrálandó monitorunkat, alatta beállítjuk a panel megvilágításának típusát (a legtöbb monitor ma CCFL világítást használ, a LED-esekre meg úgyis rá van írva, nem nagyon lehet eltéveszteni :D) a white point nagyszínterű (Adobe RGB-t tudó) monitorok esetén nem D65 (6500Kelvin), hanem "native", mert különben zöld lesz a végeredmény. A többi maradhat úgy, ahogy van. Tovább lépve a "profile settings" fülre, az "ICC profile version"-t állítsuk v2-re, mert akkor a Firefox is tudja kezelni a program által csinált színprofilunkat, valamint a "profile type" "table based" legyen, mert az pontosabb. A "patch set" fülön állítsuk be a "large" (478 pontos) mérést, ez a legprecízebb az összes közt. A "measurement" fülön hagyhatjuk akár "adc" állásban is, ekkor saját maga csinálja végig a mérési folyamatot (megjegyzem sokkal pontosabban, mint ha manuálisan állítja be az ember a kontrasztot és a fényerőt). ha végzett a kalibrálási folyamattal, mentsük el a profilt, ugyanitt tekinthetjük meg az "előtte / utána" ábrát is.

Kalibrálás után lehetőség van ún. validálásra (visszaellenőrzésre), ami itt "display q.a. - display quality assistance" néven fut. Kiválasztunk egy referencia tesztábrát (de betölthetünk sajátot is), majd a program összehasonlítja a mérési pontokat a referenciával és az eltéréseket jelzi. Mellesleg egészen korrekt módon, a színtér-koordinátarendszerben. Automata módban sikerült DeltaE <1 értékekre belőnöm a monitorjaimat. :C

Van még a "display uniformity" funkció, ami a kijelző különböző területeinek színhelyességének és fényerejének egységességét ellenőrzi és adja meg az eltéréseket Kelvinben és Candelában.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#631) KTTech válasza *Ropi* (#630) üzenetére


KTTech
veterán

"monitorok esetén nem D65 (6500Kelvin), hanem "native", mert különben zöld lesz a végeredmény."

Ez így ebben a formában nem igaz. Vannak olyan nagy színterű monitorok, aminek a native az 5800K... pl. az Eizo S2231 is ilyen, és nagy színterű. Megjegyzem nálam nem is lett zöld...

Az ADC nálam nagyon csúnya dolgokat művelt, jobb a kézi vezérlés.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#632) Nyugdíjas válasza KTTech (#631) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Igy van az ADC nekem eddig csak notebooknál, meg iMacnél jött be, tehát ahol amugy sincsen lehetőség túl sok mindent kézzel állítani.

A D65 meg szerintem is D65, ha zöldnek tünik, ha nem. Szerintem ez nem szimpátiára megy:)

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#633) *Ropi* válasza KTTech (#631) üzenetére


*Ropi*
félisten

Értsünk már egyet valamiben, mert meghülyül körülöttünk mindenki! :))

Monitora válogatja...Az enyém akár D65-re, akár 6500K-ra kalibrálva zöldbe húz, csak natív fehérponttal jó. Így viszont ADC-vel is. :)

Akkor módosítva a mondatot: "Nagyszínterű monitorok esetén nem D65 (6500Kelvin), hanem "native", mert különben zöld /rózsaszín lesz a végeredmény." :)

Kéne már az az N900, mert egyre inkább utálok mobilról írogatni! ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#634) KTTech válasza *Ropi* (#633) üzenetére


KTTech
veterán

Nem így van: mint mondtam nagy színterű a monitorom (nagyobb, mint a Tied), de a D65 is tökéletes eredményt ad. Ha neked natív, akkor valószínű máshol lesz majd a képed mindenféle színezetű.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#635) *Ropi* válasza KTTech (#634) üzenetére


*Ropi*
félisten

A szemre így természetes a színe. És a műszer szerint is rendben van. :D

A fehérponttól való eltérés csak az eltolás mértéke, kismértékű eltérést (nekem csak 126 Kelvinnel van arrébb a 6500-tól - 6626, ha jól emlékszem) ugyanúgy tud korrigálni a program, csak fényerőt vesztesz max. .

Egyébként meg felesleges kalibrálni ilyen színtartás mellett. ;] Szerencsére nem az enyém. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#636) ATM_automata válasza *Ropi* (#635) üzenetére


ATM_automata
őstag

Én egyre kevésbé hiszek a szemmel való kontrollálásban....nagyon jó szemének meg agyának kell lennie annak, aki erre képes...a nagyon durva eltérést biztosan látom, (tapasztalat alapján) de a kis eltéréseket már nem.

A 2 képpek kapcsolatban lenne kérdésem, meglátásom, amiket a postba linkeltél. Az első kép esetében a vissza mérésnél nekem is mindig 2 kockánál jelöl egy piros meg egy sárga négyzetet. Ez mit jelent? A kapott értékeket ami a jobb oldalon van hogyan kell értelmezni, mikor jó és mikor nem az eredmény?

Ezen a képen és a második képen is a kezelő paneleknél vannak állítható csúszkák (DeltaE Type és Tolerance levele). Ezek mit állítanak és mire érdemes őket beállítani? (ez a kérdés minden forumozónak szól, aki haszálja a műszert és a szoftvert vagy tudja mitől döglik a légy. :R )

[ Szerkesztve ]

What else?

(#637) *Ropi* válasza ATM_automata (#636) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az első képen a piros keretes a legnagyobb eltérést mutatja, a sárga az legkisebbet. A keretben a baloldali rész a referencia, a jobboldali a visszamért. Ami a képen nem látszik: ha ráviszed az egeret a programban, akkor alatta kiírja a konkrét eltérést számszerűsítve.

A csúszkákkal azt tudod beállítani, hogy honnantól vegye hibásnak a program a visszamért értéket. Én elég szigorúan visszavettem, mert gyárilan nagyon "elnéző" a program. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#638) ATM_automata


ATM_automata
őstag

Eizo és NEC támogatottá tette az i1D Pro-t. Ezeket a szoftvereket használta már valaki? Csak az adott gyártó monitoraival használhatók ezek, vagy bármilyen monitort lehet velük kalibrálni?

What else?

(#639) *Ropi* válasza ATM_automata (#638) üzenetére


*Ropi*
félisten

Úgy tudom, csak a gyártó saját monitorjait támogatja.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#640) Nyugdíjas válasza *Ropi* (#639) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Igyvan:K

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#641) biega


biega
aktív tag

Sziasztok!

Vettem egy notit, aminek a felbontását nem bírja a szemem, túl apró a szöveg :D
Kisebb felbontásnál viszont nagyon rondák a betűk, valami hasonlót keresek, mint a monitorokon az "Auto" gomb. Van tippetek rá, hogy mivel tudnám jól beállítani, hogy kisebb felbontásnál is jó minőségű legyen a kép?

(#642) ATM_automata válasza biega (#641) üzenetére


ATM_automata
őstag

A notiknak/lapmonitoroknak (ne kövezzetek meg a kifejezésért) van egy Nativ felbontása. Ezen az egy felbontáson lesz normális a képed, ha nem erre van beállítva akkor életlen, torz képed lesz. Ez nem úgy működik, hogy túl kicsik az ikonok meg a betűk, átállítom és akkor azon a felbontáson is jó lesz a kép :D

A noti leírásában benne lesz, mondjuk a gyártói oldalon, hogy milyen felbontású a kijelzője, arra kell beállítani a Windows képernyő beállításainál, vagy a VGA kártya driverében. Ha új a noti 15,6"-os kijelzővel, akkor nagy eséllyel 1366 x 768-as felbontást kell beállítanod.

[ Szerkesztve ]

What else?

(#643) biega válasza ATM_automata (#642) üzenetére


biega
aktív tag

A natív felbontása sok a szememnek, ha jól emlékszem 1440*900, ezen szeretnék változtatni.

(#644) ATM_automata válasza biega (#643) üzenetére


ATM_automata
őstag

Akkor az még nem HD képarányú noti, hanem 16:10-es (ha jól tudom), valami régebbi darab. Szerintem kezd el megszokni, vagy szemcsi csere, mert az összes többi felbontáson torz lesz a kép, ha nem a natívon használod....legalább is eddig én még nem láttam olyat, amikor más lett volna a helyzet.

1280*800 az ami még ennek a képaránynak fele meg és nagyobb képet ad, mint az 1440*900.

[ Szerkesztve ]

What else?

(#645) Nyugdíjas válasza biega (#641) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Ez TFT-nél sajnos csak ezen a két módon kivitelezhető, nem fog tudni ugy átméretezni mint egy CRT sosem. Lévén a pixelek fizikailag létező dolgok, igy ha nem jön ki egészre akkor hiába számolgat, ronda lesz.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#646) biega


biega
aktív tag

Úgy gondolom azért annyira nem elkeserítő a helyzet. Szülők hasonló problémával szembesültek az új LCD monitor 1280*1024-es felbontásánál, amit 1024*768-ra vettem le nekik, majd az "Auto" gomb megnyomása után egész használható lett, csak egy kis finomhangolás kellett a monitor menüjében.
A gondom ott kezdődik, hogy a notebook kijelzőjének beállítására sehol nincs lehetőségem (nincs menü hozzá), erre szeretnék megoldást találni.

(#647) KTTech válasza biega (#646) üzenetére


KTTech
veterán

Az "auto" gomb mindössze annyit tud, hogy a frekvenciákat behúzza... nem csodatevő. A monitorok csak és kizárólag natív felbontáson adnak normális képet, minden ami alatta van, csak interpoláció, és a minősége attól függ, hogy épp milyen jó az interpoláló algoritmus.

(Ráadásul a példádban szereplő 5:4-es monitoron egy 4:3-as kép csak és kizárólag torzítottan jelenhet meg, innen kezdve felesleges bármilyen minőségről beszélni).

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#648) biega


biega
aktív tag

Stimmel, kisebb felbontásnál (megfelelő képaránnyal) hogyan tudnék használható (ha nem is olyan szép, mint a natív) képet előállítani?

(#649) KTTech válasza biega (#648) üzenetére


KTTech
veterán

Kb. sehogy. Amennyiben a korábban leírt felbontás sem ok (1280x800), akkor gyenge az interpolálási algoritmus a TFT vezérlőjében. Innen kezdve meg nem sok lehetőség maradt...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#650) ATM_automata válasza biega (#648) üzenetére


ATM_automata
őstag

A képarány megtartásával, leírtam a megfelelő felbontást pár postal alább. De szerintem nem lesz használható a kép...legalábbis az én értékrendem szerint. Torz lesz és homályos, a korábban mások által is leírt okok miatt. Ez egy ilyen technológia.

[ Szerkesztve ]

What else?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.