Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1401) syl5


syl5
őstag

Sziasztok!

Belefutottam abba a problémába, hogy a PC-m olyan jelet ad ki, ami levágja a fehér és fekete szinteket.

Ez alapján próbáltam bekalibrálni a TV-met. [link]
Viszont a fekete szintnél akárhogyan állítom a fényerőt sose látom a 20 alatti értékeket, és a fehér szintnél sose látom a 234-nél magasabb értékeket akárhogyan állítom a kontrasztot.

A TV-vel nincs gond, más eszközről láthatóak a teljes skálák.

i5-2400 proci igp-jét használom megjelenítésre. A TV-t HDMI-n keresztül kötöm a PC-re. Ugyanez a helyzet a DVI-al csatlakoztatott monitorom esetében is.

Tudtok erre valami megoldást?

Keress meg, ha Data Engineer, Scientist szeretnél lenni!

(#1402) *Ropi* válasza syl5 (#1401) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ne az IGP-n keresztül nézd. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1403) KTTech válasza syl5 (#1401) üzenetére


KTTech
veterán

Állítsd át limited RGB-ről a kimenetet full RGB-re. De 24p-s kadenciahelyes lejátszást ne várj az IGP-től...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1404) *Ropi* válasza KTTech (#1403) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ezért írtam, hogy ne azon nézze. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1405) KTTech válasza *Ropi* (#1404) üzenetére


KTTech
veterán

Ha 4-es sorozatú lenne, már jó lenne... igazából ebből is ki lehet facsarni. De ez már offtopic.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1406) syl5


syl5
őstag

Köszi az instrukciókat.
Egy a gond van csak, hogy bugos az IGP driver, és nem lehet állítani a kimenetet. :(
Itt is évek óta szívnak vele.
Nekem nem megy sehogy sem. Már rengeteg driver verziót megnéztem de egyszerűen lehetetlen előcsalni ezt a beállítást a driver-ből.

Tudtok esetleg valami megoldást erre?

Keress meg, ha Data Engineer, Scientist szeretnél lenni!

(#1407) *Ropi* válasza syl5 (#1406) üzenetére


*Ropi*
félisten

Konkrét megoldás nincs rá csak amit korábban is írtam: dedikált VGA-n keresztül kell nézni.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1408) syl5 válasza *Ropi* (#1407) üzenetére


syl5
őstag

Asus GT 520 megoldja a problémát?

Keress meg, ha Data Engineer, Scientist szeretnél lenni!

(#1409) *Ropi* válasza syl5 (#1408) üzenetére


*Ropi*
félisten

Konkrétan milyen TV és milyen hardverrel (koloriméter / spektrofotométer) kalibráltad? Vagy csak szemre?

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1410) syl5 válasza *Ropi* (#1409) üzenetére


syl5
őstag

LG 42LN5400
Kalibráló eszközöm nincs, szemre lőttem be a fent linkelt anyagok felhasználásával. Nagyjából jó eredményt is kaptam, csak ez a fekete, fehér szint.
Azt is írtam, hogy más forrásból teljese a fekete és a fehér is.

Az a kérdés, hogy Nvidia-nál nincs-e ilyen probléma?

Keress meg, ha Data Engineer, Scientist szeretnél lenni!

(#1411) *Ropi* válasza syl5 (#1410) üzenetére


*Ropi*
félisten

Én egy GTX460-at használok meg egy ATI 6450-et és azokkal nincs ilyen gondom. Mondjuk Samu tévén nézem őket... ;)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1412) Stitch


Stitch
őstag

Colormunki display-jel van értelme "nekimenni" egy Adobe RGB-s monitornak?

(#1413) *Ropi* válasza Stitch (#1412) üzenetére


*Ropi*
félisten

Próba cseresznye, max. zöld vagy rózsaszín lesz. ;) A LED-es háttérvilágításúakkal lehet gondod, ha a gyári programjával mész neki.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1414) Stitch válasza *Ropi* (#1413) üzenetére


Stitch
őstag

Nem gyári szoftvert használnék, hanem ArgyllCMS+dispcalGUI-t.

Viszont Nyugdíjas fórumtárs linkelt oldalai és rávezető válaszai után sem tiszta néhány dolog. Lehet bennem van a hiba. :) Mondjuk az utóbbi időben nem volt időm "mélyebbre ásni".

A profil típusok közötti különbségekről tudtok valami használható linket, olvasnivalónak?
(XYZ LUT + matrix, Single curve + matrix, Single gamma + matrix, stb.)

Wide Gamut monitornál nagyobb testchart is célszerű vagy a kevesebb, fő színmérési pontok alapján a finomabb árnyalatok is helyesen jelennek meg? (egy újabb pongyola megfogalmazás..)

Egyébként milyen "Testchart file"-t ajánlotok ArgyllCMS+dispcalGUI-ban? Egész napos kalibrációt azért kerülném..

(#1415) *Ropi* válasza Stitch (#1414) üzenetére


*Ropi*
félisten

LUT korrekciós kalibrálást csinálj mindenképpen valami egyszerűbb patch táblával, mert könnyen 3+ órányit kell ott ülnöd. ;) Azzal már elég pontos.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1416) Vasinger!


Vasinger!
nagyúr

Valaki nem tudna abban segíteni, hogy ha laptopban 2 darab VGA van, akkor hogyan kell beállítani, hogy mind a kettőhöz külön színprofilt állítsak be?

Az Intel GPU akkor aktív, amikor a noti kijelzője is az, az nVidia meg amikor HDMI-n kikötöm. Viszont a színprofiloknál, ha egyenként be is töltöm ezeket, akkor a rendszer alapértelmezésénél meg kell adnom, amit elvileg minden windows betöltése után be fog tölteni. Ezt hogy lehetne kikerülni, vagy megoldani? Kicsit kusza ez a sok ablak és fül, ahol be kell állítani.

A választ előre is köszönöm! :R

(#1417) *Ropi* válasza Vasinger! (#1416) üzenetére


*Ropi*
félisten

Tiltsd le a Virtu MVP-t és az Intelt, csak bekavarnak: az nVidia erősebb úgyis, ráadásul akkor csak 1 profilt kell kezelned.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1418) Vasinger! válasza *Ropi* (#1417) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Nekem Optimus-t használ a noti, nos azért azt nem szeretném, hogy csak az nVidiát használja folyton, mert az ha akksiról használom a notit, akkor nagyon enné, feleslegesen.

(#1419) *Ropi* válasza Vasinger! (#1418) üzenetére


*Ropi*
félisten

Optimust még nem használtam, de gondolom ott is be lehet állítani, hogy melyik alkalmazás melyik kártyát használja és a színprofilokat is (amiket természetesen megjegyez kártyához és monitorhoz társítva). Vagy nem? :D

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1420) ATM_automata


ATM_automata
őstag

Hali!

Bocsi az OFF-ért, de úgy rémlik, hogy anno volt ebben a topicban valaki az Oázis Computer-től. Ha még most is itt van, megtenné, hogy dob nekem egy privát üzenetet. Szeretnék kérdezni tőle.

Köszi! :R

What else?

(#1421) *Ropi* válasza ATM_automata (#1420) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nyugdíjas fórumtársat keresed, de már nem dolgozik ott.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1422) Nyugdíjas válasza *Ropi* (#1421) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

De attól még segít útbaigazodni :D

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#1423) ATM_automata válasza Nyugdíjas (#1422) üzenetére


ATM_automata
őstag

Ment pü.

What else?

(#1424) KTTech válasza Vasinger! (#1416) üzenetére


KTTech
veterán

Egyszerűen... nem a vezérlőhöz, hanem a kijelzőzöz van rendelve a színprofil. A Windows remekül tudja válogatni, és betölteni induláskor. Azonban kézzel is kell tölteni, ha pl. lockolod a gépet vagy aludni megy. Nem kell letiltanod semmit, nem kavarnak be sem a Virtu, sem az Optimus.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1425) KTTech válasza *Ropi* (#1419) üzenetére


KTTech
veterán

Vagy nem... a színprofilok soha nem a kártyához, mindig a monitorhoz vannak társítva.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1426) *Ropi* válasza KTTech (#1425) üzenetére


*Ropi*
félisten

Azért azt is tudnia kell a Windowsnak, hogy melyik kártyához melyik monitor tartozik, mert jó LUT-ba kell írnia a korrekciós értékeket. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1427) KTTech válasza *Ropi* (#1426) üzenetére


KTTech
veterán

A videokártyát soha nem figyeli... a monitor EDID-et igen. Az alapján dönti el, merre fordul, akár 100 db videokártya esetén is :) (persze nem árt, ha korrekten kezeli a kalibráló program a multi-monitor környezetet, a kalibrálás alatt, viszont komolyabb szoftvereknél ez nem lehet gond)

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1428) gOldie


gOldie
tag

Sziasztok,

par oraja olvasgatom a forumot es ugy latom hogy ez is komolyabb tema, mint amilyennek elsore gondoltam..
Szoval a szakertok segitseget kernem, ugy lattam, hogy segitokeszek errefele az emberek :)
Az alapfelallas, es amit szeretnek: venni fogok egy LG LCD TV-t, ami foleg a sajat medialejatszojaval jatszana le filmeket egy halozati meghajtrorol. Elso kerdes, ehhez a hasznalathoz is szukseg van-e szinkalibralasra, vagy ezt a gyartok maguknak be tudjak allitani (leven semmilyen idegen hardvert nem tartalmaz a koncepcio, a media digitalisan erkezik, es a sajat maga dekodolja, jeleniti meg, van a TV-ben valamifele fenyszenzor is).
A tobbi kerdest is felteszem, habar attol fugg hogy az elozore igen vagy nem a valasz:
Nemetorszagban egy kisvarosban elek, ezert egy helyszini kiszallasos kalibralast minimum 50 eurora tippelnek, de inkabb tobbre (max. 100).
Szeretnem, ha ajanlanatok egy olyan kalibralo eszkozt, amivel magamnak meg tudnam csinalni a TV szinkalibraciojat. Szerintem nincs szuksegem teljeesn profi eszkozre, inkabb egy jo ar/ertek aranyut keresnek, amivel nem rontanek a jelenlegi helyzeten, hanem inkabb egy lathato (eetleg nagysagrendi) javulast tudnek elohozni a TV-bol. Ha 50 euro kornyeken lehetne ilyet talalni az lenne a legjobb.. olvastam hogy hasznaltan nagyon lotto a dolog, igaz ez akkor is, ha meggyozodok rola, hogy mondjuk 1 evnel nem regebbi az eszkoz? A kalibracio menetet stb. lenne idom, kedvem is megtanulni. (Alapismereteim is megvannak, muszaki mernok vagyok).
Gyanitom, hogy ezt a beallitast erdemes kulonbozo fenyviszonyok kozott is megismetelni, plusz ha esetleg egy szamitogepet kotok ra szinten, ez valoszinuleg szinten megnovelne a koltsegket ha szakembert hivok, mig ha en veszem meg az eszkozt, akkor nekem "csak" idombe kerulnenek a tobbletmeresek.

Elore is koszonom a valaszokat (kerdeseket:)

Boldi

(#1429) yodamastah válasza gOldie (#1428) üzenetére


yodamastah
őstag

Nem hinném hogy 100 euróért kapsz kalibrálást. Ha találsz ISF kalibrátort, akkor inkább 300 körül menne ki szerintem. Bár lehet hogy vannak olcsó és jó emberek arrafele.

TV és projektor esetében a kalibrálás teljesen eltér a számítógépeknél alkalmazott kalibrálástól. Szg. esetében a monitoron keresel egy jó alapbeállítást, és egy programmal lefuttatsz egy gyors kb pár perces automatizálst 1D korrekciós táblás kalibrációt. Ez gyors és egyszerű, de gamut kalibráció igy nem eszközölhető.

Házimozi (TV, projektor) esetében a teljes videolánc átvizsgálásra kerül (jó esetben), ha a megjelenítő engedi, gamut kalibrációt is illik csinálni. Ez többnyire teljesen manuális állítgatást jelent, rengeteg méréssel. (nem automazizált) Sokkal tovább tart, és sok tapasztalat kell hozzá.

Jó műszert 50 euróért nem fogsz találni, max mázlival használtat. Használt kolorimétert én csak úgy vennék ha a vásárlás pillanatában meg tudnék győződni arról hogy nem mászott el (minimum egy spektrofotométerhez hozzá kellene mérni).

[ Szerkesztve ]

(#1430) gOldie válasza yodamastah (#1429) üzenetére


gOldie
tag

igazabol arajanlatom nincs, csak elvetve talaltam es nem a kornyeken. Az hogy ez hogy jo szakember vagy csak valami kamu kontar azt plane nem tudom.
Szoval az en esetemben a TV-nel a teljes videolanc a TV-n belul van, ezek szerint ezeket nem kalibraljak a gyarban? pedig hirtelen nem latom, miert ne tudnak jol bealliani.

Hasznalt vasarlast csak vakon tudnek, ha szerencsem van gondolom talan az elado megigeri, hogy frissen ellenorzott keszuleket ad el.
Milyen arban mennek a nem profi de elfogadhato minoseget nyujto eszkozok? (Ha tipust irtok, ra tudok keresni)

[ Szerkesztve ]

Boldi

(#1431) KTTech válasza gOldie (#1430) üzenetére


KTTech
veterán

Még ha kalibrálják is (monitoroknál pl.), akkor is akkora a tűrés, hogy gyakorlatilag semmit nem ér a gyári kalibrálás (a TV-be épített izét elég durva médialejátszónak csúfolni, a kadenciahelyes lejátszás egyiknek se erőssége...)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1432) *Ropi* válasza gOldie (#1430) üzenetére


*Ropi*
félisten

A grafikai munkára is alkalmas Dell monitoroknál pl. a gyári kalibráció tűrése 5 Cd/m2, de 2 Cd/m2-től már szemmel is látható a különbség. Ennyit a gyári kalibrálásokról...

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1433) KTTech válasza *Ropi* (#1432) üzenetére


KTTech
veterán

Khm... a tűrés az nem cd/m2-ben van megadva ;) hanem dE-ben :)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1434) *Ropi* válasza KTTech (#1433) üzenetére


*Ropi*
félisten

Uppszikácska, kicsit fáradt vagyok... :N Az a fényerő, jogos. :D

Ma már nem szólalok meg többet. :))

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1435) gOldie


gOldie
tag

Koszonom a valaszokat, ugy latszik akkor marad a TV muszeres kalibralas nelkul, illetve tudnatok ajanlani olyan hazilagos modszereket amikkel legalabb hozzavetolegesen be lehet allitani a keszuleket? (teszt kepek vagy ilyesmi)

Boldi

(#1436) yodamastah válasza gOldie (#1435) üzenetére


yodamastah
őstag

(#1437) XZoli


XZoli
aktív tag

Beszeretném kalibrálni a Dell P2714H típusú monitoromat ehhez szereztem kölcsön egy Sypder 4 pro kalibráló eszközt. Az első kérdésem milyen értéken álljon a fényerő és a kontraszt?.

üdv Zoli

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#1438) KTTech válasza XZoli (#1437) üzenetére


KTTech
veterán

A monitort reseteld le, az pont jó lesz.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1439) XZoli válasza KTTech (#1438) üzenetére


XZoli
aktív tag

Az 75/75 re állítja a fényerőt és a kontrasztot , az mellett kiég a szemem :DDD

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#1440) KTTech válasza XZoli (#1439) üzenetére


KTTech
veterán

Azt kérdezted, hogy hova állítsd... a reset a kiinduló alap a monitoron. Aztán jön a kalibrálás a megfelelő fényerőre, gamma görbére és színhőmérsékletre (a fényerő ráadásul környezetfüggő, nálam pl. 100cd/m2, L* gamma és D58 a kalibrálási célérték).

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1441) *Ropi* válasza KTTech (#1440) üzenetére


*Ropi*
félisten

Legközelebb megnézem majd nálad ezt a D58-at: kíváncsi vagyok, hogy vált be. :U

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1442) KTTech válasza *Ropi* (#1441) üzenetére


KTTech
veterán

Már láttad nálam :DDD Már jó ideje ez az alap :) (persze aki sRGB-t akar, annak nem jó, de az sRGB kb. csak a net miatt van, ha esetleg már elő is hívat az ember, akkor nem az igazi a D65), mellesleg a monitorom "natív színhőmérséklete" is kb. ennyi. Ez is elgondolkodtató, nem?: "Ugra also suggests 5800k since its a better match to D50 light than calibrating your screen to D50".

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#1443) madgie válasza *Ropi* (#1441) üzenetére


madgie
titán

Én már 5500K-n vagyok egy ideje, persze ennek van egy "mellékes" oka is: az U2711-em natív fehérje 5200K körül van (nem mai csövek), így jobb lesz a kalibrációs eredmény is, ha nem ragaszkodom a D65-höz (és megvan az adobe RGB színlefedettség is normálisan).

(#1444) *Ropi* válasza madgie (#1443) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nekem a 2709-en 6500K-val 98% Adobe RGB az Argyll + DispCalGUI szerint (Papíron 96%-ot tud a monitor. :D). Na majd elszöszölök vele ha lesz rá időm, most nem bolygatom meg, mert egy munka van folyamatban. :)

(#1442) KTTech: Akkor jól láttam, hogy nem láttam (feltűnő változást). :DDD

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1445) Nyugdíjas válasza KTTech (#1442) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Én is régóta 5800K-ban utazom. Ez vált be a legjobban. És ismerősöknek is akiknek kalibráltam, és mondjuk készült több profil/beállítás, végül mindig a 5800K lett a mindennapos.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#1446) Stitch válasza *Ropi* (#1444) üzenetére


Stitch
őstag

Ha megkérdezhetem, a 2709-et használtan vetted vagy új kora óta használod?

(#1447) yodamastah válasza Nyugdíjas (#1445) üzenetére


yodamastah
őstag

Nekem 5000-5300k között vált be. Bár csináltam hidegebb profilt is melóba, mert ott nagy ablakok vannak, és nappal borult ég mellett meleg az 5000k. Viszont 2700k lámpáink vannak (itthon is) és ehhez este inkább az 5000k környéke ami passzol. A D65 nagyon hideg lenne. A házimozi persze D65re van kalibrálva, de ott az jó is, mivel más fényforrás nincsen ha filmet nézek.

[ Szerkesztve ]

(#1448) *Ropi* válasza Stitch (#1446) üzenetére


*Ropi*
félisten

1 évesen vettem és 2+ éve van meg, miért?

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#1449) tomic


tomic
addikt

Sikerült vennem egy X-Rite i1 Display Pro-t.
Kérdésem az lenne ,hogy ugye mindenképp regisztrálni kell a készüléket?

(#1450) *Ropi* válasza tomic (#1449) üzenetére


*Ropi*
félisten

Én regisztráltam az enyémet, így nem tudom mi lenne, ha nem lenne regisztrálva. :D

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.