Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5401) janos666 válasza Kovbob (#5400) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Windows HDR10 asztal módban, vagy nVidia NVAPI-val használod? Én utóbbival (pusztán amiatt, mert akkor automatikusan vált SDR-ból és vissza).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5402) Kovbob válasza janos666 (#5401) üzenetére


Kovbob
senior tag

Utóbbi, csak AMD-vel.

(#5403) Kovbob


Kovbob
senior tag

Na, csak lenne még kérdésem, hátha valaki kiokosít :D Próbálgattam gamma curve beállításokat és azzal kapcsolatban lenne kérdésem, mert olvasgattam utána, de nem lettem sokkal okosabb tőle. Tehát most bekalibráltam a monitort rec 1886-ra, ami ugye 2.4-es absolute gamma, 0 black point offsettel. Illetve, kipróbáltam 2.4-es gammával is (relative, offset100). A 2.4-es gamma nekem egyértelműen túl sötét. Viszont a rec 1886-nak az eredménye nekem tetszik, számomra sokkal természetesebbnek tűnnek a sötét jelenetek egy filmnél így. 2.2 vagy 2.4-es gammával sötétebbek, igaz kontrasztosabb hatást kelt, de rec1886-ban meg sokkal több részlet látható marad. Ennek ellenére mégis mindenhol azt találtam, hogy nem szeretik ezt a beállítást, illetve nem ajánlott olyan kijelzőhöz ami nem képes a végtelen kontraszt arányra. Na ez lenne a kérdésem, hogy ez mi miatt van? Mindenki jobban szereti azt a "filmszerűbb" feketébb képet, vagy amiatt van, hogy a relative 2.2-es gamma illeszkedik leginkább az lcd természetes gammájához? Tény, hogy 2.2-es gammára kalibráva, monitort is 2.2-re állítva sokkal kevesebbet igazít rajta a színprofil, míg rec1886-ban erősen látható, mikor betölt a profil hiába 2.4-es gammára van állítva a monitor is.

[ Szerkesztve ]

(#5404) janos666 válasza Kovbob (#5403) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt leírtam lentebb, szinte mindenki a 2.2 vagy esetleg 2.4 relatív gammát használja (a kijelzőgyártók is a gyári preset-ekhez, és a legtöbb kalibráló szoftver is).
A Rec1886 direkt LCD-khez alkalmaz korrekciót, OLED-en pontosan gamma 2.4-et ad (de még a drága fizetős szoftverek is sima relatív gammát állítanak alapértelmezésképp, és nem is minden szoftvertől tudsz kérni igazi Rec1886-ot az LCD korrekcióval együtt).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5405) Kovbob válasza janos666 (#5404) üzenetére


Kovbob
senior tag

Azt értem, hogy mindenki azt használja csak az okot nem értem teljesen, mert nekem természetesebbnek hat a rec1886. A filmeket pedig rec1886 vagy rec709-en masterelik, nem? No, mindegy egyenlőre használom ezt, aztán ha valami hátrányát tapasztalom, majd visszaállok róla.

[ Szerkesztve ]

(#5406) janos666 válasza Kovbob (#5405) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A filmeket pedig rec1886 vagy rec709-en masterelik
A Rec709 görbét senki sem használja (igazából nincs is: ugyan van egy encode görbe a doksiban, de nem írják, hogy annak az inverzét használd decode görbének, és ha mégis kipróbálod az inverzét, mint decode, akkor egyértelmű lesz, hogy nem lesz jó), gamma 2.4 (esetleg 2.2) vagy újabban Rec1886 görbével kombinálják. Előbbiből kerülnek ki az R,G,B,W koordináták, utóbbiból a TRC görbe.
Én személy szerint inkább preferálom azt, hogy vesszen el egy kis információ a sötét tartományban, mint hogy fel legyen húzva, mert az agyontömörített és/vagy régi analógból scan-elt filmek/videók abban a tartományban általában eléggé blokkosak/zajosak, tehát tulajdonképp sokszor csak a zajt aplifikálod.
Itt van egy eltúlzott példa (1:10 kontraszt), amin jól látszik, hogy meredeken emelkedik ki.

Én személy szerint örülök, hogy már PDP-ken sem kellett ezzel foglalkoznom itthon, és most már a hazai colorist-ok is, akikkel van dolgom valamilyen OLED-et használnak, szóval már el is felejthettem, hogy van/volt ez a Rec1886 kérdés. :P

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5407) Kovbob válasza janos666 (#5406) üzenetére


Kovbob
senior tag

Igen közben, hogy hosszabban használtam tapasztalatból is rájöttem, hogy nem véletlen nem használják. Vannak jelenetek és filmek amiknél tényleg tök jól néz ki számomra, de van amikor meg tényleg fátyolos, tejfölös feketékeket csinál. Illetve, ahogy írtad is, gyengébb minőségű anyagnál a hibát is jobban kihozza, így mégiscsak egyenletesebb a kapott kép a gamma 2.2-vel.

[ Szerkesztve ]

(#5408) Bossp


Bossp
addikt

Sziasztok!

Egy ICC profilt szeretnék szerkeszteni. Mivel lehetséges ez?
Konkrétan ezen a linken : [link] található unspecified profilra szeretnék beállítani egy Max Luminance 1000-es értéket. Ahol találtam a CRU-t ajánlják de nálam sehogy nem akar működni és ezzel a profillal az auto HDR windows alatt 240 nit-en peakel. A többi profilnál 800 Nit van belőve ami tökéletes volt az előző kijelzőmmel. Enélkül a profil nélkül pedig nincs normális fekete HDR-ben :D se a windows sem a monitor icc profiljával.

Előre is köszi! :R

"1 lehetsz vagy 0 vagy élő vagy hulla!"

(#5409) janos666 válasza Bossp (#5408) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Futtasd le a Windows Store-os HDR Calibration-t.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5410) Bossp válasza janos666 (#5409) üzenetére


Bossp
addikt

Azzal nem sokra megyek. Sajnos saját profilt csinál ami ugyancsak egy fakó feketét eredményez HDR tartalomnál windows alatt :U
Konrétan ezt az értéket szeretném növelni a profilban :R

[ Szerkesztve ]

"1 lehetsz vagy 0 vagy élő vagy hulla!"

(#5411) janos666 válasza Bossp (#5410) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Mennyit tud a kijelződ a gyakorlatban? Mert elvileg azt kéne megadni akárhogy születik a profil.
Ha magasabbat adsz meg, akkor lehet, hogy magasabb értéket küld ki a Windows, mint metadata (szerintem jelenleg nem csinálja ezt a Windows, még sohasem néztem meg HDFury dobozzal, hogy ilyenkor mit művel a Win11 >=22H2), és ha nincs letiltva a roll-off (alapértelmezetten ez sokszor be van kapcsolva), akkor ez sötétebb képet eredményez.

OLED-en nagyon egyszerű lefuttatni a Windows saját profil generátorát, mert a fekete az tényleg fekete, így csak le kell húzni a csúszkát nullára, és kész. LCD-vel még sohasem próbáltam.
De LCD-n pont nem is dob sokat az Auto-HDR, mert az LCD-nek szar a natív dinamikatartománya. Csak szaturációban tud érdemben többet produkálni az LCD HDR módban SDR-hoz képest, de azt szerintem nem nagyon próbálja fentebb tolni az Auto-HDR.

Illetve az Auto-HDR csak egy post-processing. Lényegében csak tippelget, hogy nézett volna ki a kép HDR-ben. Attól elvileg jobbat ki tudsz hozni a képből a "SpecialK"-vel (ezzel magasabb bitmélységre lehet erőltetni a játák által használt buffereket és tweak-elhető a tone mapping, akár szaturáció boost, stb), bár nekem az sem volt meggyőző, mikor tesztelgettem, illetve pont azokkal a játékokkal nem akart működni, amikkel szerettem volna (van játék, amivel úgy kapásból eleve nem működik jól a SpecialK, HDR hack ide vagy oda).

AutoHDR-ra visszatérve, lehet hogy akkor sem húzná ~250 a jelenet csúcsát, ha 10000 nit képes csodamonitorod lenne. A HDR filmekben is sokszor ilyen ~350 a valódi csúcsfény olyankor is, ha 1000 nit a névleges csúcs (van szoftver, ami úg elemzi a képet, hogy talál egyetlen pixelt 1000 nit-el, máris az a metadata csúcs).

Mivel elemzed, hogy meddig megy el az AutoHDR? Screenshot, profile tagging és képszerkesztő picker?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5412) Bossp


Bossp
addikt

Papíron 990 körül tud. Ugye ez qd-oled. Windows hdr profil generátornál 1040-nél tűnt el teljesen a + :D. De mint mondtam az a profil brutál gyenge. Első hozzászólásomban ha nézted a linket kiderül miért. Ott található pár profil 1 kivételével mind lg c2 tv-hez lett gyártva és ott a legjobb 800 nit-et ad meg maxnak. Azt használtam amíg nem váltottam az új monitorra. De van egy unspecified profil ahol nincs megadva lumi érték. A CRU-t ajánlják amivel a profil betöltése után be lehetne lőni a windowsnak a max luminance-t de nálom egyeltalán nem működik a CRU. A kérdés még mindig adott. Hogyan lehetne ezt az icm fájlt editelni hozzádobni azt a tulajdonságot mert addig 240 nit-en reked a max. A 800 nites profillal is elég jó eredményt kapok de szeretném belőni a másikat ha ez lehetséges. Van mód ezen fájlok szerkesztésére? :R
Az auto HDR egyébként minden játékra belehet már forceolni és nagyon jól néznek ki ha nem a gyári windowsoa srgb profilt használod hanem ezeket a gamma 2.2-ket. sőt a legtöbb nativ hdr-es játéknál is sokkal jobb így hdr off és helyette auto hdr mód. Még gyerek cipőben járnak a fejlesztők e téren ahogy nézem.

"1 lehetsz vagy 0 vagy élő vagy hulla!"

(#5413) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Most vettem észre, hogy a Microsoft saját képnézegetője is hülyeséget csinál, ha a Store-os HDR profil be van töltve. A sima sRGB képeket nagyon kéken nyitja meg. Ugyan így, ha a készítek egy screenshot-ot egy HDR játékról, és PhotoShop-ban hozzárendelem azt a HDR profilt, amit a Store-os kalibráció gyárt, akkor SDR-ban rózsaszín lesz absolute intent módban (tehát augyan úgy reagál, csak az ellenkező irányba, ami alapvetően rendben is lenne, ha egyzser input, egyszer output profil, csak épp mindkét esetben rossz az eredmény...).
A PS nem meglepő, mert a Mirosoft egy speciális profilt használ az OS HDR-hoz, amit nagyon kevés szoftver támoagt (nyilvános, consumer szoftver szerintem még egy sem). De az már kicsit fura, hogy a Win11 23H2 saját "Windows Photo Viewer"-e sem boldogul vele.
Nem tudom, hogy milyen szoftverrel készülnek a monitor gyártók által kiadott ICM file-ok, amik kompatibilisek a Win11 OS HDR-al (léteznek ilyenek). Valószínűleg, mivel azok csak "névleges" / szintetikus profilok (nem egyedi mérésekből állítják őket elő, hanem a hardware specifikációk alapján), így valami Microsoft által adott editorral, vagy valami Microsoft SDK-val készült belső, egyedi szoftverrel.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5414) Bossp válasza janos666 (#5413) üzenetére


Bossp
addikt

Én mondtam hogy katasztrófa :D arra ötlet nincs hogy ezeket az icm fájlokat mivel lehet szerkeszteni? Hexa Editorral próbáltam hackelni de nem jöttem még rá a pontos logikára.

"1 lehetsz vagy 0 vagy élő vagy hulla!"

(#5415) Goblin12


Goblin12
őstag

Sziasztok.

Melyik monitorkalibráló eszközt érdemes megvenni?
Melyik képes mondjuk egy Odyssey OLED G8(OLED) és AW2723DF (IPS)-t színhelyesen kalibrálni, illetve felmérni az out of the box beállításokat?

Ezt az eszközt bárkinél bárki gépén lehet használni, vagy annyiszor kell megvásárolni kalibráló szoftware-t ahány helyen épp igénybe venném az eszközt?

Ő alklamas rá : "CALIBRITE DISPLAY PLUS HL" vagy inkább a Calman dolgai? :F

Köszönöm a segítséget. :R

(#5416) Joshi válasza Goblin12 (#5415) üzenetére


Joshi
titán

Ha már vásárolsz, akkor egyértelműen a Calibrite Display Plus HL. Persze a legdurvább OLED tévé is max ~2000nit-et tud, szóval a Pro is sokáig elég lesz. A Calman azért jó, mert a legújabb tévékkel teljesen automatikusan működik, neked nem kell semmit állítani a tévé menüjében. Én anno megvettem a Sony Calmant, de az én tévémen csak a szürkeskálát tudja csak állítani.

Egyszer kell megvenni az aktuális Calman Home-ot, de a későbbi verziófrissítés már újra fizetős. Tehát ha jól emlékszem nekem a 2021-es Calman van, de az újabbat már ismét meg kell vennem. A 2021-es verziót addig használom amíg csak akarom, nincs korlát. Calmannál a tévé gyártó specifikus változatot kell választani. Ha neked Samsung tévéd van, akkor azt kell megvenni.

Megveheted az általános Calman-t is, ami minden gyártó készülékével működik, de az sokkal drágább.

[ Szerkesztve ]

(#5417) Joshi válasza Joshi (#5416) üzenetére


Joshi
titán

"Megveheted az általános Calman-t is, ami minden gyártó készülékével működik, de az sokkal drágább."
Ez a Calman Ultimate. Gondolom ennyi pénzért mindig frissül és minden tévé gyártót támogat.

Ez pedig a megfizethető Calman Home.

[ Szerkesztve ]

(#5418) janos666 válasza Joshi (#5417) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Minden CalMAN verzió csak éves előfizetés, az ő megfogalmazásuk szerint az első éves díj ajándék az alap license mellé (ajándék, nem benne van az árban!). Viszont a Home-tól magasabb license-ek esetén már olcsóbb az éves hosszabbíztás, mint az első vásárlás (ugyanakkor meg kell venni a kimaradt éveket is, ha később hosszabítanál).

De amit ír, az alapvetően inkább monitor, mint TV, hiába "smart" és Tizen OS fut rajta Tudtommal nincs CalMAN integráció. Ezt PC monitorként lehet kalibrálni.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5419) Joshi válasza janos666 (#5418) üzenetére


Joshi
titán

Igen az Odyssey is monitor, sorry ez fölött elsiklottam. Akkor viszont nem kell a Calman.

Ja és köszi a Calmanos kiigazítást. :R Egyébként annak mi értelme, hogy meg kell venni a köztes eltelt évek licenszét is? Csak azért kérdezem, mert akkor értelem szerűen megveszem az aktuális legújabb évet.

[ Szerkesztve ]

(#5420) janos666 válasza Joshi (#5419) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Csak annyi értelme van, hogy $$$, semmi más. Ilyen előfizetős modellben is az lenne "tisztességes", ha hibajavításokat kapnál még évekig ingyen, csak az új funkciókhoz nem férnél hozzá. Tehát pl. a 2019-ben vásárolt Home frissülne, és ha azóta javult a kalibrálás minősége, akkor a 2019-est szebben húzná be, csak épp a 2020-as TV-t már egyáltalán nem lenne hajlandó kalibrálni. De nem, ha volt valami geb@sz a szoftverrel, mikor megvetted, és nem méltóztattak 12 hónapon belül ovsolni, akkor is vedd meg újra, ha kell a hibajavítás/minőségjavítás. Ugyan így, ha pl. 3 éven át nem volt képes hozni, amit vártál tőle, de hallod hírből, hogy most már jó, akkor is fizesd csak ki a köztes éveket (bár lehet, hogy adnak ilyenkor valami kedvezményt a köztes évekre, illetve igen, gondolom nagy kegyesen megengedik, hogy megvedd újra, ha a szumma több lenne, mint egy friss alap license, és talán van refund, ha rögtön vásárlás után meg X ideig azt mondod, hogy "bocs, de nem működik minden eszközön úgy, mint vártam, de pl. Studio/Ultimate license-nél simán lehet, hogy a 11. hónapban derül ki, hogy X eszközön nem jó...).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5421) Goblin12


Goblin12
őstag

Köszi a segítséget :R

Igen, csak monitorról lenne szó, tv-t nem kalibrálnék.

A hw akkor toszta, sw-ből akkor mit lenne érdemes, ha már a hw se egy gagyibb cucc akkor gondolom egy értelmes sw is társulna hozzá?

Ahogy látom a Calman-t minden gépre megkellene venni ha több helyen használnám a kalibrátort, esetleg egy ingyenes alternativa?

(#5422) janos666 válasza Goblin12 (#5421) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az alapján, amit a tesztek mutatnak róla, otthoni célokra és/vagy buta (vagy bután haszált) szoftverekkel kár is piszkálni azon túl, hogy SDR és HDR módban is a gyárilag legpontosabb módba állítod.
Ha kicsit visszaolvasol, kiderül, hogy HDR-t még nem is nagyon lehet szoftveresen kalibrálni Windows-on (Linux-on pedig kb. eleve nem nagyon van HDR dekstop).

Esetleg annyit érhet meg csinálni, ha van egy jó műszered, hogy a CIE 1931 helyett az új "ArgyllCMS OLED CMF"-el állítod be a fehéregyensúlyt. Ennek az alapjait a Samsung pénzelte (leültettek ~10 embert W-OLED, QD-OLED, RGB-OLED és még pár más új generációs kijelző elé, és állítgatniuk kellett, míg szemre egyeztek a színek, aztán Gremme, az ArgyllCMS fejlesztője csinált az általuk publikált adatokból egy új CMF-t, amit közvetlenül a régi CIE 1931-ben definiált koordinátákkal lehet etetni, ami egyedi és praktikkus megoldás, mert a legtöbb CIE 1931 utáni alternatív CMF-el az a gond, hogy más és más koordináták jönnek ki bennük D65 fehérre, a Rec709, Rec2020 R,G,B koordinátákat pedig nem is lehet olyan egyszerűen átszámolni, mert azokat úgymond önkényesen/hasraütésszerűen definiálták CIE 1931-ben, nem úgy, mint a D65-öt, ami a napfény spektrális méréseiben van eredetileg definiálva, így bármilyen CMF-hez kiszámolhatók hozzá az x,y koordináták).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5423) umfrider


umfrider
senior tag

Sziasztok!

Ezt a témát találtam legmegfelelőbbnek. Persze, ha van jobb tippetek, hol kérdezzek, szívesen fogadom.

Vettem egy Dell S2722DC monitort Oázisnál, premium kalibrálással.
Megkaptam a .icc fájlt, be is állítottam. Valószínű nagyon dilettáns lesz a kérdésem. Ezen kívül mit kell még állítanom a monitoron? A riport Lapján minden értéket állítsak be? Azt írja a rip, hogy 120 cd/m-en kalibrálták, azonban beüzemelést követően 70%-os a fényerő (51-re kellene állítanom). Ez alapján a többi érték sem megfelelő :F

Ez egy dolog, de a felbontással is van némi problémám, felvetésem

'Egy nap 24 órából áll; akkor, ha 6 órát alszol marad 18 órád. Persze mondhatod, hogy "várj egy picit, én 8 - 9 órát alszom". Ebben az esetben azt javaslom, aludj gyorsabban!'

(#5424) Joshi válasza umfrider (#5423) üzenetére


Joshi
titán

Nem célszerű fizetni ilyen szolgáltatásért, jobb ha a saját rendszeredben kalibrálja be valaki a monitorodat (pl saját videokártyáddal). A 120nit ott az Oázis műhelyében minden bizonnyal a fényerő 70%-val volt annyi. Elvileg a monitorod menüjében semmit ne állíts el, mert akkor a drága pénzért megvett profil mehet a kukába.

[ Szerkesztve ]

(#5425) umfrider válasza Joshi (#5424) üzenetére


umfrider
senior tag

Először választottam hasonló szolgáltatást, a jövőben vélhetően nem fogok…

Komolyabb problémám, hogy 1440i-t tud a monitor, erre is van beállítva a felbontás, de valamiert olyan mintha elmosódott lenne a kép. Ha 125%-ra növelem a tartalmat, akkor viszont tű élet. De én szeretném 100%-on tartani. Ennek mi lehet az oka? Nem tudok rájönni…
Fotóztam, de sajnos kamerán keresztül nem szembetűnő.

'Egy nap 24 órából áll; akkor, ha 6 órát alszol marad 18 órád. Persze mondhatod, hogy "várj egy picit, én 8 - 9 órát alszom". Ebben az esetben azt javaslom, aludj gyorsabban!'

(#5426) janos666 válasza umfrider (#5425) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

1440i, mint Interlaced? Az valami hatalmas hülyeség, a kijelző biztos tud 1440p75-öt (progressive). Ha HDMI-n nem engedi ezt beállítani a videókártyád (RGB-vel, nem YCC-vel, és valószínáleg még 10bit-et is fogadnia kéne, nem csak 8-at), akkor vegyél egy DisplayPort <> Type-C kábelt, és kösd be azzal (ha van szabad DP port a gépen, vagy ha nincs, próbáld meg 3.2-es Type-C <-> Type-C kábellel).

Az ICC-t elvileg elég telepíteni, és hozzárendelni a kijelződhöz Windows-ban. Gyakorlatilag jobb külön szoftver használni, ha nem statikus a rendszer (pl. ki/be húzgálod/kapcsolgatod a monitorokat, pl. laptop esetén).

A videókártyának minimális jelentősége van (csak a ditherelés változik, de azon rugózni olyasmi, mint ha egy 20 méteres acélrúd 1 mm-el rövedebb, mikor átveszed, mert picit más a hőmérséklet vágáskor és ellenőrzéskor). Mondjuk én általában és is úgy szeretek kalibrálni, hogy átmenetileleg letiltom a ditherelést, de az már csak OCD/maximalizmus. Sokkal több múlik a kijelző és műszer, illetve szoftver képességein, a ditherelés ezek mellett eltörpül.

A felbontásoknak sincs különösebb jelentősége.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5427) umfrider válasza janos666 (#5426) üzenetére


umfrider
senior tag

Bocsi, elírtam. Köszi az infókat!

Közben addig piszkáltam, hogy jó lett. Kevés volt neki a kábel, kapott egy komolyabbat. Tökéletesen működik.
A másik, 1080p-s monitornak pedig elég lett a korábbi vezeték.

'Egy nap 24 órából áll; akkor, ha 6 órát alszol marad 18 órád. Persze mondhatod, hogy "várj egy picit, én 8 - 9 órát alszom". Ebben az esetben azt javaslom, aludj gyorsabban!'

(#5428) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Van egy Datacolor SpyderX Elite hardverem.

A notebook kijelzőjével "csodát" tett, olyan részleteket hozott elő amiket korábban nem láttam.

Hogyan tudom a Hisense tévémet kalibrálni? Nem számítógéphez, hanem a tévé saját beállításainak optimalizálásával a tévé szolgáltatásaihoz. Szeretnék a tévén is csodát látni. :D

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#5429) janos666 válasza Hieronymus (#5428) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Más szoftver kell hozzá, pl. HCFR, de ez amúgy egy elég buta és pontatlan műszer.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5430) Hieronymus válasza janos666 (#5429) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Azt gondoltam, hogy nem ez a kalibráló eszközök csúcsa. Végkiárusításszerű kedvezménnyel vettem.
Ám ezzel is látványosan javult a noti képminősége.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#5431) janos666 válasza Hieronymus (#5430) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ja hát igen, a legtöbb laposban elég vacak LCD van és nincs semmi batch-kalibrált gyári képmód se, csak amit még az eredeti kijelzőgyártó "beleéet" a vezérlőbe.
De az ArgylCMS + DisplayCAL sokkal jobban kezeli ezt a kütyüt is (mint mindent, amit támogat). Ez pl. kiiktatja az olyan gondokat is, ha a skála egyik/másik végén van egy "luk" (összemosódnak az árnyalatok egyformába). Erre a Spyder is jó, a jobb műszer elsősorban a pontosabb fehéregyensúlyhoz kell, a szaturált színeken kevésbé veszed észre a pontatlanságát.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5432) zsero


zsero
aktív tag

Sziasztok, banding-el küzdök. DisplayCAL + i1D3 MacOS, ami ugye csak 1xcurve + matrix-t támogat.

Ez kikapcsolt profile mellett egyáltalán nem jelentkezik. Most kb. azt csináltam hogy műszerrel belövöm az RGB Gain-t és kikapcsolt profile-lal használom, így nincs banding.

Mit csinálok rosszul?

[ Szerkesztve ]

(#5433) zsero válasza zsero (#5432) üzenetére


zsero
aktív tag

DisplayCal forumban kaptam választ. Kikapcsoltam a kalibrációt és simán Profile Only módban futtattam le. Monitoron RGB Gain van állítva, semmi más.

Szerintem baromi jó lett a report, nem látok szemmel semmit, és a banding eltűnt.

(#5434) hunspikey válasza zsero (#5433) üzenetére


hunspikey
őstag

Élet szép valóban! Grat! Egyedül ire 5-nél van gányó, ennek mi az oka?

A whisky skót, a kávégép olasz, a TV meg Oled, épp egy LG77G3

(#5435) janos666 válasza zsero (#5433) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Próbálj kalibrálni konkrét célértékekre (D65, gamma 2.2 relative, out offset 100%) és ezt a testchartot használni az 1c+m profilozáshoz: minimal.ti3

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5436) zsero válasza janos666 (#5435) üzenetére


zsero
aktív tag

Köszönöm. Ez a test chart mit tud, illetve mi az out offset 100%?

Közben megtudtam hogy igazából ez a Profile-only mód, ez azt jelenti hogy kalibrálatlan a monitorom. Mivel ilyen szépen néz ki, ez csak úgy lehet ha gyárilag HW kalibrált. Én nem állítottam rajta semmit, csak RGB-gain-t.

Lehet ezért is volt csíkos a gradient, mert a monitor-ban is van egy HW LUT, meg a macOS is adott egy LUT-ot, és a kettő már ilyen csúnya lett. Asus PA279CV. Kb. a legolcsóbb 4K ProArt, nem lehet HW kalibrálni, de ezek szerint valahogy mégis gyárilag bele van égetve.
Volt a dobozban egyébként egy kalibrálási jegyzőkönyv, szóval ezért is gondolok arra hogy valamit beleégettek.

(#5437) janos666 válasza zsero (#5436) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

MacOS-nél még az lehet a gond, ha RGB-Full helyett YCC(-Limited) megy ki, mert azt sok kijelző bár fogadja, de nem szereti.
Erre én is keresek most épp valami jó megoldást, mert van egy fél-profi kliensem, akinél kalibráltam, nyilván RGB-Full módban, mint mindenkinek (a saját notimat használva), és most Apple-kerülő révén nem tudom hogy segítsek neki átrakni RGB-be a kimenetet az M1 chip-es gépén, én is csak Google-ről küldök neki linkekeket.
Persze nála megoldás lenne az is, ha megvenné a DeckLink monitorozó hardware-t a Davinchi-hez, nem CleanFeed-et tolna ki az M1 GPU-ból (az is OK, amíg jó, csak épp itt ugye nem az, mert a MacOS erőlteti az RGB->YCC konverziót, és egyik kijelző sem úgy néz ki, ahogy kéne, mert mind RGB bemenetre van optimalizálva... az oda-vissza RGB->YCC->RGB konverzió nem veszteségmented és bug-prone).
Tud esetleg ebben valaki segíteni? Van rá valami tuti általános megoldás?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5438) general


general
addikt

Nektek milyen tapasztalatotok van a Calibrite Profiler kalibráló szoftverrel? Én képtelen vagyok értelmes eredményt kicsiholni vele, rendre baromságokat mér, amikor csak xy/K/luminanciát mérek vele. Vagy valami nagyon kacifántos a módszer és én nem jöttem rá. Azért erőltetném ezt a progit, mert tudomásom szerint csak ezzel lehet miniled paneles képernyőket pontosan kalibrálni, ami az újabb macbookokban is vannak. Nekem M1 Max 16" macbookom van, illetve emiatt vettem meg a Calibrite Display Plus HL colorimetert is, amit tud nagy fényerejű miniled képernyőt mérni, kalibrálni.

Kínomban letöltöttem a basICColor v6 trial verzióját és láss csodát, ezzel elsőre tökéletesen sikerült mérni is, kalibrálni is. (régebben sokat használtam nagy megelégedéssel)
Az Xrite korábbi cc Profilerével sincs gondom egyébként, de ez utóbbi két szoftver elvileg nem ismeri fel a miniled panelt, nincs a programban és az megvásárolt kalibrátorom sincs az adatbázisukban.
Mondjuk tény, hogy fotó módban akarok kalibrálni (Photography P3 preset a macOS-ben), ott meg max 160 nitre van korlátozva, tehát nagy fényerőre nincs szükségem, hdr és társai.

(#5439) zsero válasza janos666 (#5437) üzenetére


zsero
aktív tag

Gondolom a HDMI porton használja. Ha USB-C -> DisplayPort kábellel vagy tisztán USB-C-n használja akkor RGB lesz.

[ Szerkesztve ]

(#5440) janos666 válasza zsero (#5439) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az egyik kijelző natív HDMI porton van, a másik Type-C HUB->HDMI, és mindkettőn YCC megy ki.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5441) zsero válasza janos666 (#5440) üzenetére


zsero
aktív tag

De DisplayPort bemenet nincs rajtuk?

(#5442) janos666 válasza zsero (#5441) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az egyik egy LG C3 TV, amin csak HDMI 2.1 bemenet van (elvileg a notin is 2.1-es a HDMI kimenet, mégsem enged neki 120Hz-et választani a MacOS, csak 24-60 Hz-et).
A másik egy Dell monitor, amire szerintem pusztán azért megy HDMI, mert épp az van a Type-C HUB-on, ami már ott volt, mikor új kijelzőket vett.
De mIndkettőre RGB-Full kéne menjen (és hosszabb távon néha talán jó lenne kihasználni a HDMI 2.1 sávszélt is, mikor nem munkára használja a TV-t --- ami jellemzően 2160p25 --- bár engem az már nem érint, csak egy érv a HDMI port mellett).
A TV max úgy mehetne DP-ről, ha két DP port lenne egy HUB-on, és passzív adapterrel DP->HDMI Alt-Mode menne az egyik DP port. De Windows-on az ugyan úgy viselkedik, mint a natív HDMI, és mindkét kijelző 4k(60+)10bit.
Szóval inkább HDMI-re kéne valami rendszerszintű megoldás, akár parancssorból.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5443) Stitch válasza KTTech (#5350) üzenetére


Stitch
őstag

Értem, köszi.

Azt viszont nem értem hova tűntek az itthoni kínálatból? :)

Helyette Calibrite Display SL-t és EIZO EX4 Colorimeter-t találtam.
Ezek közül melyik ajánlott, melyik nem mászik el az évek alatt?

[ Szerkesztve ]

(#5444) Stitch válasza Stitch (#5443) üzenetére


Stitch
őstag

Ja most látom az Eizo elvileg csak Eizo monitorokhoz használható, úgyhogy nekem az nem játszik..

[ Szerkesztve ]

(#5445) Ala


Ala
tag

Sziasztok!
Tudom, hogy egy kicsit más a topik témája, viszont bízok benne, hogy a tapasztalatotok segít a kérdésben.

Le szeretném cserélni a monitorom, és elgondolkoztam egy Benq SW240-en. A kérdés: egy ilyen régi konstrukciót érdemes még megvenni újonan?

pro: hardveresen kalibrálható
van hozzá árnyékoló (tumom hajtogathatok papírból is)
Adobe RGB színtér és egész jó P3 is.

kontra:
régi konstrukció
csak 14 bit-es LUT
Nincs USB-C (MAC minivel használnám, tehát vagy HDMI vagy USB-C)

Előre is köszönöm a tapasztalatokat, segítséget és tanácsot.

(#5446) zsero válasza Ala (#5445) üzenetére


zsero
aktív tag

Az USB-C meg a DisplayPort kb. ugyanaz, a legnagyobb előnye az USB-C-nek hogy ha laptopod van akkor tölti árammal is. Meg asszem DisplayPort-on nincs audio, de ebben nem vagyok biztos.
A kábelek passzívak és tök olcsóak.

(#5447) Ala válasza zsero (#5446) üzenetére


Ala
tag

Köszi az infókat. Esetleg magával a kijelzővel kapcsolatban van tapasztalatod?

(#5448) zsero válasza Ala (#5447) üzenetére


zsero
aktív tag

Nincs. Nekem Asus van meg azokról olvastam jókat.

(#5449) zsero


zsero
aktív tag

Legjobb referencia lista komoly monitorokról. Az Asus PA279CRV nem HW kalibrálható, de cserébe jóval olcsóbb mint a többi.
https://jonnyelwyn.co.uk/film-and-video-editing/affordable-colour-grading-monitors-2/

(#5450) general válasza zsero (#5449) üzenetére


general
addikt

és Ala-nak.

Nekem ennek az elődje van, a PA279Q, (2013) még "csak" 2k, de komoly színtér, 98% AdobeRGB, maximálisan elégedett vagyok vele jónéhány éve. Ez a PA279CRV ugyanez csak 4k-ban. A Proart széria nagyon ajánlott, bár mostanra ráaggatták ezt a nevet gyengébb példányokra is, utána kell nézni mindig. Ezzel szinte megegyezik még a Dell U2723QE monitor is, hasonló árban van. Az Asusnak nagyobb a színtérlefedettsége, a Dellnek jóval nagyobb kontrasztja ( 1:2000! pedig IPS) egy újabb technológiának köszönhetően, én mindenképpen az utóbbira szavaznék, szerintem most bestbuy monitor!

Egyébként a Benq monitorok is elég jók, de meg kell nézni, melyik mit tud. Erre ez a legjobb oldal: displayspecifications.com , illetve panelook.com .

[ Szerkesztve ]

(#5451) xEon1337


xEon1337
őstag

Sziasztok!

December végén vásároltam az Oázisnál kalibrálással egy monitort és mivel eddig Mac-et használtam, ehhez a rendszerhez kalibrálták és van egy icc profilom.
Lehet, hogy váltok Windowsra, viszont ennél a rendszernél icm kiterjesztésű szokott lenni a színprofil fájl.

Fogom tudni használni az icc fájlt windows alatt? Egyáltalán van jeletősége, hogy Mac-hez kértem a kalibrálást? :)

Köszönöm szépen!

"Less but better" - Dieter Rams

(#5452) karoli9 válasza xEon1337 (#5451) üzenetére


karoli9
tag

Rule of thumb, hogy az adott láncon kalibrálunk, az az ICC így nem sokat ér.

Nem elég hitelesnek lenni, annak is kell látszani.

(#5453) janos666 válasza karoli9 (#5452) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Elvileg teljesen mindegy bármi, mert minden eszközből ugyan annak a képnek kellene kijönnie. Bár én magam is panaszkodtam, hogy nem tudom hogy állítsam át a MacOS-t, hogy HDMI-n ne YCC-t küldjön ki, hanem RGB-t, mert egyik kijelző sem szereti az YCC-t.
De amíg mindkét gépből RGB-Full megy ki, addig nyugodtan újrahasznosítható az ICC.
Még annyi, hogy a MacOS csak egy bizonyos ICC verziót kezel jól, így visszafelé nem biztos, hogy működne a dolog, de ami jó a MacOS-nek, az jó a Windows-nak is.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5454) karoli9 válasza janos666 (#5453) üzenetére


karoli9
tag

Elmélet és gyakorlat között elméletileg nincs különbség, gyakorlatilag van :D A kérdés, hogy az oprendszer váltással a hardver is változik-e, ez jelenleg nyitott kérdés. Apple Mx CPU esetében erőteljesen kompromisszumos az élmény, Inteles vasak esetén nem. Feltételeztem, hogy hardvercsere is lesz. Érdemes lenne előtte-utána rámérni, hogy van-e csak szoftvercserével shift bármerre (3-5 mérés/oprendszer az átlag miatt).

Nem elég hitelesnek lenni, annak is kell látszani.

(#5455) general válasza janos666 (#5453) üzenetére


general
addikt

Oprendszer update-nél is újra szoktunk kalibrálni, nemhogy teljes rendszer váltásnál. Erről egyébként komoly viták vannak, hogy másik gépen végzett kalibralas jó lesz-e nekem, tesztelni/validálni kellene egy adott icc/icm fájllal a két rendszeren.

Egyébként nemrég leveleztem a basICColor supporttal (talán a legjobb kalibráló szoftver), ők határozott válasszal rövidre zárták a kérdést ( ugyanezt tettem fel én is kíváncsiságból, hogy Win és Mac ua a profil ua monitorhoz működik-e), hogy felejtsem el, tessék újra kalibráln, ha bármilyen összetevő változik a rendszerben! :D

MacOS alól csak Matrix Curves-zel lehet kalibrálni igen, Win kezeli a LUT alapút is, ami egyébként jobb, kontrasztosabb. Ez van.

(#5456) karoli9 válasza general (#5455) üzenetére


karoli9
tag

Noice, köszi.

Nem elég hitelesnek lenni, annak is kell látszani.

(#5457) janos666 válasza general (#5455) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

TI biztos, az intelligens Neadrathall pedig max ELLENŐRIZ. [Mikrofont eldob. PEICE.]
Minden OS update után veszel egy új spektrométert és colorimeter-t, mert nincs új driver?
Minden monitor ki/bekapcsolás után újrakalibrálsz?
Gondoljuk már végig, hogy elvileg minden a problámákat a gyökerüknél kell kezelni.
Tehát pl. áterőltetni a MACOS-t és az Mx chip GPU-t Full-RGB-re, és kész.

A kalibrációs LUT nem arra való, hogy kijavítsuk a host hibáit, hanem arról szól a kalibráció, hogy kijavítsuk a hibákat, mindenütt és mindenhol.
Ennek része pl. "hack-elni" a MacOS-t, vagy venni DeckLink kimenetet a MacBOOK-hoz, amiből kimegy a bitperfect Full-RGB, és kész.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5458) janos666 válasza janos666 (#5457) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A nem-lineáris, 3D-s dource hibákat csak sokzer patch lemérésvel lehet kompenzálni, de az akkor sem optimális megoldás, mert precizitásvesztéssel jár.
Ezerszer egyszerűbb és jobb kierőltetni a forrásból a bitperfect Full-RGB kimentet. (Még akkor is, ha ehhez eGPU kell. Minden más psedu-science hókuszpókusz, ACIDtrip.)
[Drops MIC.]
Ha szeretnétek ezt megvitatni, gyertek el ide: [link]

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5459) zsero válasza janos666 (#5457) üzenetére


zsero
aktív tag

janos666, kikerestem neked a legjobb thread-et arra hogy lehet RGB-t erőltetni Mac-en. EDID-et kell szerkeszteni és ki kell kapcsolni belőle a YCrCb módokat:
https://github.com/waydabber/BetterDisplay/discussions/1473

Ez a BetterDisplay tudja az EDID hacket beépítve, azon kívül elég nagy macera lenne.

(#5460) janos666 válasza zsero (#5459) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Kösz, ezt még megnézzük. :R Egy ex-Apple programozótól eddig egy vállrántás jött.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5461) general válasza janos666 (#5457) üzenetére


general
addikt

Ne haragudj, de ez mintha nem magyarul lenne, a felét nem érteni a fogalmazások miatt.
Pontosan, hiba korrekció a kalibrálás egy adott rendszeren. De ha kiveszel, kicserélsz komponenseket abban az adott rendszerben, akkor miért lenne vuduzás vagy kamu, hogy újra kell kalibrálni? :) Én nem állítom, hogy kell vagy muszáj, csak kissé ellent mondasz magadnak. És nem vitázni szeretnék, csak leírtam, mit javasolt maga a szoftver gyártója.

(#5462) janos666 válasza general (#5461) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

- Az a baj, hogy egy RGB->YCC->RGB konverzió 10 integer bit-el nem reverzibilis.
+ Amit elpusztít a konverzió, azt más semmi nem hozza vissza, főleg nem egy kalibrálás.
- Másrész sajnos vannak eszközök, amik rossz konstansokat használnak a konverzióhoz.
+ Ezt részben tudod kompenzálni kalibrálással, de rengeteg pontot kell lemérned és 3DLUT korrekciót használni. Namármost a MacOS csak 1 görbe + mátrix profilt támogat.
= Összeállt a kép, hogy miért az RGB->YCC->RGB konverziót kéni kiiktatni...?
Vezesd le, hogy miért nem...

A kalibrálás előzménye, 0. pontja kiiktatni az ilyen problémákat, mint a RGB->YCC->RGB.
Viszont a gyakorlatban alternatív opció egy megbízható, dedikált jelgenerátort használni, amiből tuti, hogy RGB-Full megy ki egy PC monitorra, visszakötni a felhasználó gépére, majd ellenőrizni. Ha nem jó, akkor helyre kell kalapálni a forráseszközt, míg úgy viselkedik, mint a megbízható dedikált jelgenerátor.

Láttál már ilyen jelgenerátorokat? [link] [link]
Ezek azért léteznek, hogy egy megbízható alapot adjanak, amivel ki lehet zárni a hibákat, mint a hülyén működő forráseszköz, mert mikor legelőször leülsz egy újonan összerakott gép elé, először el kell kezdened valahol sakkozgatni, hogy a monitor nem színhelyes semmiképp beállítva, vagy a forráseszköz van rosszul konfigurálva.

A saját story-m, amiből indult a vita, ott is csak meg kéne vennie a colorist-nak a edikált DeckLink eGPU-t, amit egyébként is javasol a BlackMagic, és kész.
Az a baj, hogy a GUI monitora is hiába hardware-kalibrálható, az is YCC-t kap, és még rosszabul kezeli a Dell monitor az YCC-t, mint az LG TV. Na azt már nem lehet a DeckLink-ből etetni. Már eGPU-ról igen, de az már megint egy új ThunderBolt eszköz lenne, és nyilván nem akarunk annyira elszállni. Ezért kéne egyszerűen rávenni az M1 iGPU-t, hogy küldjön ki RGB-t, és akkor a két hardware-kalibrált kijelző --- amit egy ismert, jó forráseszközzel kalibráltam és azzal ellenőriztem is --- máris jól működne.

Ez egy konfigurációs hiba, az orvoslása a kalibráció része, de nem konkrétan egy ICC/ICM, vagy akár egy 3DLUT feladata, hanem OS konfigurálás. Ez vagy a 0. pont a műászeres kalibrálás előtt, vagy a legutolsó, ha előbb ismert forráseszközzel kalibráltál, visszakötötted a Mac-re, és ámultál, hogy "de sz@r". De ez csak azt jelenti, hogy hegeszteni kell a MacOS-t, esetleg venni egy eGPU-t, stb.

Ha egy autóban szarul fog a fék padlóig nyomva, akkor nem egy másik fékpedált akarsz berakni mellé, hogy ha mindkettőt padlóig nyomod, akkor megáll az autó.

Így már érthető valamennyire? :U

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5463) janos666 válasza janos666 (#5462) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

"The SIX-G 8K is an advanced test patch generator and troubleshooting tools."

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5464) chungee


chungee
addikt

Sziasztok!
Tudja valaki hogy Pécsen hol végeznek monitor kalibrálás :F

(#5465) Ala válasza janos666 (#5462) üzenetére


Ala
tag

Mennyire csapom pofán az egész Colour Managementet ha egy M1-es mini-n hdmi->DVI-D csatlakozóval kötök össze egy monitort?

(#5466) zsero válasza Ala (#5465) üzenetére


zsero
aktív tag

Az átalakítótól RGB lesz a jel, kimondottan jót teszel vele. De így asszem 2.5k körül van a max felbontás 60 Hz-en, nem tudom pontosan.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.