Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) madgie válasza janos666 (#200) üzenetére


madgie
titán

A basICColor tud fényerőt is szépen mérni, meg az iMatch is. Vagy azt elrontja az i1D2? Szépen behúzott WB-vel meg fényerővel már elég pofás lesz a monitor ICC nélkül is, persze egy profillal sokkal jobb. Én csináltam nemrég egy olyan ellenőrzést is, amikor nem volt semmi színprofil betőtve nekije, de be volt állítva korrektül a hardver, úgy az én monitorom 1.17-es átlag delta E-t tudott 3.47-es kékkel (érdekes, hogy nekem is mindig az a legrosszabb).

Kotyogást amúgy én nem nagyon hallottam még belőle, ha elmásznak a lencsék benne, az tuti nem kerek.

(#202) einstein válasza janos666 (#200) üzenetére


einstein
senior tag

Azt megerősítem, hogy kotyognia nem kéne. :(

(#203) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Elvileg leesett, és azóta nem 100-as, akkor ha az optika szabadult el, és szögben fordul a panel felé, akár még javítható is lenne, ha helyre tudnám tenni a ház maradandó roncsolása nélkül. (persze ha más mikrorepedéseket és elmozdulásokat nem szenvedett...)
Csak akkor kotyog ha finoman rázom, vagy hirtelen mozdulattal teszem arrébb.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#204) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Meg van mi kotyogott: Az ólomsúly. Az optika köré van ragasztva a ház alján, és fellazult. Így szétszedéskor az is nyilvánvalóvá vált számomra, hogy valaki, tőlem amatőrebb és barbárabb módon szét szedte, vagy legalább is szét akarta már szedni korábban.
Viszont nincs mit babrálni vele. A szenzoros rész jól be van építve az aljához. Egy nyákdarabon ülnek az érzékelők, ez be van ragasztva (vagy patintva? nem feszigettem túl erősen.) amire egy felső, nagyobb nyák van forrasztva ~10 réztüskével, és ezen ül pár chip, de egyik sincs megégve.
Így belenézve már van egy erős sejtelmem, hogy ezt az eszközt olcsóbb szalagon sorozatban legyártani, mint mondjuk egy Razer egeret. Alig van benne alkatrész, és ami drága lehet, az a 4 optika, de gondolom az sem a leg high-techebb űrcucc a marsról, annyira úgyse lehet a csúszkák léptetésével belőni a monitorokat, és nem is lenne látható...

Ezt dobtam most össze: [link]
A "natív" WB az a tegnapi ColorMatch-es szórakozással ~6430k-ra körbepontozott érték. A chroma eléggé eláll, elvileg 0.3135x0.3236 köré kéne esnie, így az Y koordinátában elég magas az eltérés. Annak lehet neki kéne menni még 1x
A normált DeltaE viszont egész jól fest. Persze baszhatom mint az a bizonyos nyuszi, ha beállításkor, és visszaellenőrzéskor ugyan úgy félremér az eszköz, ha pl teszek rá egy színszűrő fóliát, akkor lehet 0.01-es deltám is úgy, hogy rózsaszín az egész monitor. :))

Ami még fura: Leküldtem egy profilozást a laptop kijelzőjén is. Azon ugye nincs is semmi állítgatási lehetőség, csak fényerő, ami maxon sem túl erős (akár lehetne még 1 lépcsővel erősebb is a max), és mikor végzett, meredeken sárgába tolta a színeket, a LUT grafikonon a kék erősen a piros és zöld alatt mászik. Nem tűnik valami pofásnak. (Bár való igaz, hogy most az is jobban hasonlít a jó beállításokra, mint korábban, mert előtte nagyon szarul festett szegény TN panel)

Egy kontrollkérdés: A Ph ablakkerete nálatok inkább szürkés, vagy sárgás, illetve barnás?
A laptopon eredetileg inkább szürke volt, mint barna, most egyenesen sárgás-barna lett.
Az asztali monitoron mindig szürkés-sárgás barna (:DDD) volt, most mióta babrálom, picit sárgásabb és szürkésebb lett az a barna. (bár azt figyeltem, hogy a vásárlás körüli beállításhoz képest egyre jobban a vörösesség felé mászkált el, amitől ez barnult, ez megint jó pont lenne az eszköznek, hogy ne a kukában végezze.)

De az már kezd körvonalazódni nálam, hogy arra jó volt ez az aprópénzért vett hibás EyeOne, hogy játszadozzam a beállításokkal, és meghozza a kedvem ahhoz, hogy kerítsek egy hibátlan kalorimétert. :))

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#205) einstein


einstein
senior tag

Sziasztok, most így Karácsonykor egy CRT-vel próbálkozom.
A színek beálítása rendesen sikerül, de a szürkék ilyen szép ritmusosan "elmásznak".

Miért van ez?
Próbálgattam többféle gamma/white point beállítással.

(#206) i are robot válasza einstein (#205) üzenetére


i are robot
senior tag

"White Point Target: D9300"

OMG :DDD
Próbálkozz egy szolid 6500-al, és akkor talán jobb eredményt is ki lehet hozni belőle. Amúgy az sem kizárt, hogy ennyit tud.

(#207) einstein válasza i are robot (#206) üzenetére


einstein
senior tag

Természetesen azzal próbálkoztam alapból, és ugyanez lett az eredmény.
Végül azért próbálkoztam meg a 9300K-val, mert a gyári színprofilok közül (6500 v 9300) is ennél volt a szebb képe. (CRT)

(#208) mexel


mexel
veterán

Hali! Van egy icc színprofilom egy netbookhoz, de hiába állítom be alapértelmezettként a win7-ben, semmi de semmi változás nem történik. Mit csinálok rosszul? (javulnia kellene szerintem, mert nagyon pocsék a kép alapból.)

(#209) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Milyen beállításokkal érdemes a monitornak ereszteni a BasICColor programot, ha elsősorban bluray filmekhez szeretném hangolni a kijelzőt (eye one display eszközzel)?
A program Video peresetben D65-ös színhőmérsékletet (ami úgy nézem, valamiféle "eltolt" 5000k), és IEC szerinti sRGB színreprodukciót javasol, a 2.2-es gammához való igazítás helyett.
Van erről valakinek tapasztalata? Lehet tudni, hogy a filmstudiókban milyen beállításokkal kalibrálják a kijelzőket? Ott is 6500k, és 2.2-es gamma a standard, vagy sRGB (és ez az eltolt színhőmérséklet sem?) Nem lesz ez így sárgás?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#210) einstein válasza janos666 (#209) üzenetére


einstein
senior tag

Hogy érted, hogy eltolt 5000k? A D65 konkrétan 6500k. :) Szerintem kalibráld arra amit a program kínál.

Amúgy nekem is lenne kérdésem a basiccolorral kapcsolatban: Milyen contrast / brightness érték a "helyes" ? Ugye itt LCD-nél nincs ilyen beállítás külön, csak a színhőmérséklet.
Azért kérdem, mert többféle beállítással is megkaphatom a kívánt színhőmérsékletet, adott luminance mellett. Próbáljam meg az összes variációt? Akkor kalibrálgathatok egy darabig :)

Szerk: de most nézem, a videóhoz D50-t javasol....

[ Szerkesztve ]

(#211) janos666 válasza einstein (#210) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem teljesen, nézd meg az X;Y koordinátásan kifejezve:
6500K-es Blackbody temperature -> 0.3135 x 0.3236 , továbbá ∆a=0 ∆b=0
D65 CIE Daylight standard -----------> 0.3127 x 0.3290 ,,, illetve ∆a=-3 ∆b=2

LCD-ken álltalában a 100-as kontraszt a nyerő, az is szokott default lenni, és nem kell babrálni, ez, és a Sharpness érték inkább CRT-ken érdekes, főleg ha analóg kábellel használod, de DVI-n ez már másabb.

A brightness pedig belőhető vele tetszőleges cd/m^2 értékre, ott van a luminance fülön, és ott van mellette a Measure gomb, hogy belőhesd.
Itt tudtommal nincs olyan, hogy optimális érték, csak tapasztalati, mint LCD-hez a 120 (max 140). Arra kell belőni, hogy minél magasabb, annál nagyobb lehet a kontraszt (nem az OSD-s csúszka, hanem a viszonyszám, mint az 1000:1-hez a speckókban...), de a fehér már zavaróan erősen világít a szemedbe, illetve túl szürke lehet a monitor feketéje. Ehhez felkínálja a program azt is, hogy a maximális kontrasztot próbáld elérni.
Ez jó téma amúgy hogy nyerő.

És igen, videóhoz D50-et javasol.
De jó lenne egy kis agytágítás erről az sRGB-ről, mert alapértelmezésben sRGB lenne a standard, a windowsban is azon áll alapon, és a mi OSD-nkben is ott van, szóval nem lenne butaság ennek a standardnek előállítani a konkrét eszközre kalibrált verzióját. A 2.2-es gamma inkább a nyomtatókkal való békesség érdekében lehet fontosabb.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#212) janos666 válasza janos666 (#211) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Találtam erről valamit neten: [link]. Ez alapján a HDTV szabvány (ami vélhetően egybeesik a bluray-el is) ezt írja elő:
White Point: 6500 K (D65) - még konkrétabban: 0.3127 x 0.3290
Gamma: 2.22
Érdekes, hogy a basiccolor program D50-et javasol.
Az sRGB kérdésben pedig:
Rec. 709 and sRGB share the same primary chromaticities and white point chromaticity; however, sRGB is explicitly output (display) referred with a gamma of 2.2.
Az ITU-R Rec. BT.709-5 az a bluray és HDTV tartalmak színszabványa...
Szóval az sRGB nyerő lehet, de nem értem mi az, hogy explicit módon 2.2-es gammát ad, illetve milyen vonatkozása van ennek, hogy akkor most 2.22-es gammát kérjek, vagy sRGB-t állítsak neki.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#213) madgie válasza janos666 (#212) üzenetére


madgie
titán

A D50-et én sem értem, hacsak nem arra utal, hogy fotográfiában a napfény általában 5500K-nak felel meg (de a D50 meg ugye 5000). Továbbá kábé ennyin mennek a műtermi vakuk is és a "sima" vakuk is. De tudtommal a 6500K a szabvány a megjelenítőknél, sőt talán erre törekednek világításilag akkor is, ha kiállítják a képeidet (de ezt csak emlékezetből idézem, lehet nem így van).

(#214) i are robot


i are robot
senior tag

(#215) madgie válasza i are robot (#214) üzenetére


madgie
titán

Hopp, ezt otthon átrágom, köszi!

(#216) janos666 válasza madgie (#213) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Tovább olvasgattam, és arra jutottam, hogy az sRGB szabványban fel van darabolva a görbe, és egy nagyobb szakaszán a 2.2-es gammát követi, de egyes szakaszokban eltér, szélsőértékben olyan 2.0-ás és 2.4-es görbe közt mászkál.
Viszont most úgy saccolom sRGB-t fogok belőni (ha ideér az eyeone-om), mert filmezére és játékra is használom, a DirectX és OpenGL rendererek pedig tuti sRGB-ben dolgoznak, ahogy a webnek is alapvetően ez lenne a szabványa képekhez. Akkor érné meg kilépni az sRGB-ből, ha tágabb színtérben szeretnék képeket/videókat szerkeszteni, mint pl. az AdobeRGB, de ilyet nem nagyon csinálok.
A HDTV szabványban is van elvileg egy szakaszokra szedett függvény trió, ami megadja a gamma görbét, és a nagyobb középszakaszán ugyan úgy 2.2-es gamma görbét ad, úgyhogy nagy baj nem érheti a Bluray filmeket se. Mármint kimondottan ennek megfelelő szabványra nem tud kalibrálni a software, és az sRGB sem fog jobba eltérni ettől, mint az elejétől végéig 2.2-es gamma görbe, sőt, valószinűleg jobban hasonlít hozzá. (És az is valószinű, hogy jobb lesz neki a mostani állapottól, ahol a windows most is kalibrálatlan sRGB profilt használ...)
Bár még ez sem biztos, van ahol azt írják, hogy a HDTV is sRGB-t használ, illetve van, ahol 2.2-es gammára történő kalibrálást javasolnak videó szerkesztéshez.
És pillanatnyilag úgy hiszem, a D65 lesz a nyerő a 6500k-val szemben?
Valami javaslat/javítás a konklúziómhoz? :DDD

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#217) Palika71 válasza mexel (#208) üzenetére


Palika71
őstag

Én is így jártam. Egy XP-s gépre pár másodperc alatt beállítottam, de a Win7-tel nem boldogultam. :(

Mindenki a maga szintjén nyomorog!

(#218) mexel válasza Palika71 (#217) üzenetére


mexel
veterán

Azóta sem lett megoldás? Már mindent megpróbáltam, de a színek nem változnak semmit.

(#219) janos666 válasza mexel (#218) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem is fognak, a windows nem tölti be a VGA-ba a LUT görbéket, a kalibráló szoftware-ek mellett szokott lenni lutloader.exe (vagy hasonló), ami megteszi ezt bootoláskor.
A CMS beállítások onnantól kezdve érdekesek, mikor a forrásanyagok színeit akarja konvertálni egy color management-et támogató program a monitorod natív színterébe (amit kimért a kaloriméter a profilozás során).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#220) i are robot válasza janos666 (#219) üzenetére


i are robot
senior tag

Ezt kifejtenéd kicsit részletesebben? Mi az hogy a windows nem tölti be a kalibrációs profilt? Menet közben nem tölti be, bootoláskor viszont igen. Ezért van az, hogy ha nem kalibárció során akarsz egy profilt aktiválni, akkor újra kell indítani a windows-t (az OSX viszont onthefly tudja ezt), és akkor lehet látni a különbséget. Épp azt mondják, hogy XP-nél működik, viszont win7-nél nem sikerült beállítani. Akkor XP-n hogy sikerült, ha nem lehet? Nem értem.

A kaloriméter meg egy kicsit más. Gondolom kolorimeterre gondoltál, csak elírás volt. :DDD

A CMS beállítások meg egyáltalán nem csak szoftver szinten érdekesek, hanem már OS szinten fontos. Hogy szoftver szinten mit hogyan használsz (pl. PS-ban working space, beágyazott profilok), az már egy második lépcső.

(#221) janos666 válasza i are robot (#220) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hát, most XP-ről nem tudok mit mondani, de itt Win7-ben tuti, hogy van egy LUTLoader.exe az autostartban (ami a kalibráló softwarrel jön), és ha ezt kitörlöm, akkor a kis calibration_tester.exe progi is azt mutatja, hogy 0-ból 100-ba tartanak az egyenesek, nincsenek betöltve a görbék.
OSX az tudja, de a Windows szerintem egyik verzió esetén sem, talán XP-hez van valami MS féle megoldás arra, amit a LUTLoader.exe is csinál, nem tudom.

Jaja, jó lesz colorimert-nek is. :DDD

Az egyelőre még nem teljesen tiszta számomra, hogy ezen túl mit csinál, és mit nem a Windows Color Management Win7 alatt.

1-es példa: nézd meg ezt, ahogy a beágyazott profilú tesztképet megnyitom: [link]
A photoshop természetesen kezeli a beágyazott ICC profilt. A windows thumbnail generátora is, hisz már mappanézetben is megfelelően fest mind a négy kép. A Nero PhotoSnap figyelmen kívül haygja (ettől lila a kék) a beágyazott színprofilt.
A Windows Photo Viewer viszont nagyon trükkös: ablak üzemmódban felismeri a beágyazott profilt, de teljes képernyős diavetítésben figyelmen kívül hagyja (és ablak módban is van annyi bug, hogy a hátteret is elszinezi).

2-es példa: Akár beágyazott profil nélküli, akár sRGB 2.1 profillal együtt mentett képeket nézek, a PhotoShop (gondolom nem kapott rá a WCM beállításra, hanem külön be kéne neki állítanom a kalibráláskor kapott ICM filet -> vagy ez a helyes színleképezés...?) és a Nero PhotoSnap ugyan azt mutatja, az ablakos üzemmódú Windows Photo Viewer viszont egy szűkebb (egyelőre kérdés, hogy sRGB, vagy valami hibás, random) színtérben ábrázolja ugyan azt: [link], [link]
A monitorom színtere tágabb, mint az sRGB színtér, így gondolom a Windows Photo Viewer mutatja a helyes képet, mikor kevesebb rajta a szín. A katona arca is valószerűbb színt mutat a jobboldali képen.
Ugyanakkor szemre szebbnek tűnnek a képek a PhotoSnap programban, főként ezek a rajzolt munkák. Persze az is lehet a magyarázat, hogy AdobeRGB-ben készültek (többségükhöz nincs beágyazott profil), és ezért tűnik faszának a tágabb szinterű monitoron, mikor nem alkalmazzuk rá az sRGB-re vágást (mert ha nincs beégetett, akkor elvileg aszerint kezeli a windows).

Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a filmlejátszásra is hatással volt az, mikor a WCM advanced fülén átállítottam a Device profil-t a kalibrált profilra a System Default sRGB-ről, pedig fórumokon keresgélve pixel shaderes scriptekkel szokták elintézni a filmek színeinek korrigálását (a műszerrel kimért natív színtér referenciapoontjai alapján Rec 709-re).

Szóval nem kis káosz van itt Windows alatt, és én is pár napja vettem kézbe a kalibrátort, hogy elkezdjek utánajárni.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#222) i are robot válasza janos666 (#221) üzenetére


i are robot
senior tag

Na, akkor megnyugtatlak, hogy már a Windows is nagyon régóta kezeli a profilokat. A különbség Win és OSX között elsősorban abban van (persze nyilván több másban is), hogy a Win a betöltődésekor állítja be a használatos profilt, az OSX meg futás közben is. Ami tudtommal a Win7-nél (illetve már Vistánál is, csak most a Win7 került szóba) újdonság, illetve továbbfejlesztettek, hogy OS szinten is, meg eszközönként is kezel profilokat. Persze ennél is nyilván összetettebb a kérdés, de használati szinten ez a legfontosabb. (A Google jóbarátunk, a témában sokmindent megtalálni a neten.) Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy akár monitorhoz, szkennerhez, nyomtatóhoz, ésatöbbihez is rendelhetsz színkezelő profilt. Hogy szoftver szinten mi hogy van, az meg egy másik történet. Vannak programok, amik alkalmaznak CMS-t, vannak amik nem. Hogy a Nero PhotoSnap, meg társai hogy működnek, azt nem tudom. De pl. a PS az kezeli. Hogy milyen munkatérrel dolgozol, az nem függ feltétlen össze azzal, hogy mit használ a monitorod. A monitor kalibrációs profilja azt csinálja, hogy OS szinten jók legyenek a színek, de mivel a monitorod színtere nem szabványos, nem célszerű ezt használni PS-ban. A monitorod színtere és színhelyessége azt tudja, hogy azokat a színeket, amit a monitorod meg tud jeleníteni (vagyis ami a saját színterén belül van), azokat helyesen mutatja. Egy munkatér profil PS-ban meg azt jelenti, hogy milyen színtérben dolgozol egy adott képen, ami adott esetben lehet nagyobb színtér is mint a monitorod (pl. ProPhoto RGB), meg jóval kisebb is (pl. CMYK). Ha profilt rendelsz egy képhez, akkor a kép színeit a programok – már amelyik tudja – annak megfelelően kezelik. Ha pl. egy nagy színterű profil (pl. ProPhoto RGB) van beágyazva egy képbe, és nagy színterű monitoron (egy korszerű IPS, PVA monitor) nézed olyan programmal ami használja a CMS-t (pl. Photoshop), akkor pl. egy normális vörös olyan normálisan telítettnek fog kinézni. Ha ugyanezt a képet ugyanazon a monitoron de egy olyan programmal nézed, ami meg nem használja a CMS-t, akkor meg ugyanaz a vörös egy telített, élénk vörös lesz, mert ott az adott RGB értéket a monitor színteréhez igazítja, és annak megfelelően jeleníti meg. Aztán említsük meg a webes böngészőket is, ha már itt tartunk. A Mozilla a 3-as verziótól, meg tudtommal a Safari is, kezeli a színprofilokat. Ha ezt alkalmazod, akkor egy bekalibrált monitoron nézve a képeket meg fogsz lepődni, hogy mekkora különbség van ahhoz képest, ami színkezelés nélkül látsz. Ugyanis utóbbi esetben egy nagy színterű monitoron minden szín nagyon élénk, már már zavaró lesz, színkezeléssel meg először bántóan fakónak fognak tűnni a színek. Hozzá kell tennem, hogy a színhelyes nem egyyenlő azzal, amit szépnek tartunk, viszont hamar hozzá lehet szokni, és akkor lesz zavaró, ha ezt mondjuk kikapcsolod.

Kicsit csapongtam, meg lehet hogy pontatlan voltam pár helyen, ez azért lehet, mert én sem vagyok expert, de az elmendottak nagyjából helytállóak, meg a saját tapasztalatom mondatják velem. Vannak itt akik jobban értenek a témához, talán majd ők is elmondják amit erről tudnak. Nem mellesleg, nemrég vettem magamnak egy könyvet, és most olvasom. Akit érdekel a téma, annak érdemes lehet beszerezni, amazon-ról egész baráti az ára. (Persze nem árt hozzá némi angol nyelvtudás.)
http://www.colorremedies.com/realworldcolor/

Talán kicsit tisztábban látsz most, viszont nem csoda ha zavar van a fejekben, mert elég összetett téma, és elméleti alapok nélkül nem könnyű kiigazodni. Próbálgatni kell, csinálni, tapasztalni, olvasni, és idővel majd mindenr fény derül. Én is ezt teszem. :B

[ Szerkesztve ]

(#223) janos666 válasza i are robot (#222) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A HCFR szerint ez a monitorom színtere: [link]
Tehát a vörös is, de a zöld aztán jócskán túlvan a Rec709-en (avagy az sRGB-n is, mert a színterük ugyan az), a kék viszont problémás lehet (bár nem olyan durva, mint mondjuk a laptopom viccesen lapos kis háromszöge :DDD).
Van is egy régi képem, amire még a CRT-kről is kéknek emlékszem. Ha most megnyitom a Windows Photo Viewer-ben, akkor olyan bordós-lilásnak tűnik. Ha a nem CM-es PhotoSnap-ben, akkor kének. Szóval nem ártana venni egy jobb monitort, ha szeretem a kék színt, vagy lemondani a kalibrátorról. :))

A másik témában, én folyton ilyeneket találok neten:
WCS, like Windows XP, still does not load calibration curves from
monitor profiles. This one deserves a little background... After you
calibrate and profile your display, the profiling software saves the
graphics card's calibration curves inside the monitor profile so they
can be reloaded on reboot. The Mac OS has reloaded these curves
automatically since OS 8 but on Windows, a third-party utility is
required.

De ezt alátámasztják a saját tapasztalatim (ami mondjuk nem túl sok, hisz pár napja van kalibrátorom...), és a korábbi hozzászólások, ahol erre panaszkodnak, hogy hiába állították be a control panelben a profilt.
És miért tenné be Win7 alatt is a Win7 kompatibilis kalibráló software a LUTLoader.exe-jét a startup-ba, ha nem lenne rá szükség XP felett?
De mindegy, ez most a legkevesebb, ha nem törlöm ki a lutloader.exe-t, tuti nem lesz ebből gond, és nincs útban.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#224) i are robot válasza janos666 (#223) üzenetére


i are robot
senior tag

De figyejjé má. Amit beidéztél, az mennyiben mond ellent annak, amit én mondtam?

Ha nem kalibrálsz, hanem mondjuk letöltesz valahonnan egy ICC profilt, és beállítod alapértelmezettnek, akkor újra kell indítani a win-t, hogy betöltse a profilt. Ha kalibrálsz, akkor meg a szoftver rögtön be tudja állítani a lutloaderrel. A kettőnek nincs köze egymáshoz.

[ Szerkesztve ]

(#225) janos666 válasza i are robot (#224) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Mert ez a mondat mit jelent neked?
WCS, like Windows XP, still does not load calibration curves from monitor profiles.
Nekem ilyesmit: A WCS, mint a Windows XP, továbbra sem tölti be a kalibrációs görbéket a monitor prfilból.
Vagyis a Vistával behozott WindowsColorSystem továbbra sem tölti be a LUT görbéket az ICC fileokból.
Persze utalhatna ez arra is, amit te mondasz. De akkor még továbbra is értelmetlen a lutloader.exe-t a startupba tenni, ha bootoláskor a windows is betölti őket.

Kipróbáltam a PixelShaderes színtérkorrekciót MPC-HC-ben, és ugyan az az eredmény, mint Windows Photo Viewer-ben, vagyis a kék (a három közül csak a ez a csúcs nem fedi le az sRGB színteret) átmegy lilásba.
Ez olyan szempontból jó hír, hogy elértem mindent, amit egy monitorral, és egy colorimeter-el lehet. Már csak magával a monitorral van egy kis hézag. :DDD
Azért nem hittem volna, hogy ez a fasza kis S-PVA panel, ami így túllóg a másik 2 sRGB csücskön, a kéknél ennyire durván elmászik majd.
Így tulajdonképp már kérdéses, hogy megéri-e kalibrált profilt használnom. Anélkül túlszaturált a piros és a zöld, amitől neonvöröses lesz a piros szín, de így meg a kékek csúsztak át lilásba, vagyis most sem klappol minden. Másabbnak más lett, de szubjektív percepcióban talán rosszabb is (így elsőre szerintem könnyebb volt a túl vöröset pirosnak venni, mint most a lilát kéknek).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#226) i are robot válasza janos666 (#225) üzenetére


i are robot
senior tag

Tudsz értelmezni egymás után következő három összetett mondatot? Mert ott van a válasz. Betölti, de csak újraindításkor, nem automatikusan. Ellenben az OSX, ami rögtön tudja értelmezni, amikor onthefly beállítod. :U

A third-party utility pedig a kalibrátor szoftver, ami működés közben is be tudja állítani windowson. Enélkül csak felálláskor tudja a rendszer betölteni. Hogy miért teszi be neked startupba, azt nem tudom. Enélkül is működik. De csak újrainduláskor. Vagy azt állítod, hogy windowson nem lehet monitort kalibrálni, vagyis lehet, de fölösleges, mert magától nem tudja használni? :U

[ Szerkesztve ]

(#227) janos666 válasza i are robot (#226) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Azt én úgy értelmezem, hogy a program elmenti, tehát roboot után is visszatölthető, de nem kötelezően a Windows tölti vissza, csak arról van szó, hogy mentésre kerül, és bootoláskor betölthető, nem arról, hogy mi végzi ezt a műveletet.
Most nem próbálom ki, de elhiszem neked, hogy betölti magától (ha ennyire biztosan állítod, már biztos kipróbáltad). :R

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#228) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Közben találtam még egy érdekes programot: Monitor Calibration Wizard 1.0
Ha elindítod, el lehet vele menteni az aktuális LUT görbét is, de szerintem még az sem fontos, ellenben amiért érdekes, hogy ha bepipálod, hogy Persistent Profile, akkor a játékok alatt is megmaradnak a LUT beállítások (egyébként kihajátják őket, mikor indulnak, és kilépés után is úgy marad).

A Firefox-os CM addonnal viszont nincs szerencsém, minden kép, és háttérkitöltés ugyan úgy néz ki, mint operában. Illetve ha ráhúzok egy jpeg képet a winyóról, az is túlszaturált.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#229) i are robot válasza janos666 (#227) üzenetére


i are robot
senior tag

Igen, ha alapértelmezett profilnak van beállítva, akkor rendszerinduláskor alapból mindig betölti, nem kell külön semmi program hozzá.

A FF-ban pedig így is be tudod állítani hogy használja a profilt, ha valamiért a CM addon nem megy:
http://blog.duber.cz/misc/firefox-color-management-madness

(#230) janos666 válasza i are robot (#229) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Most 1-en áll, és olyanok a képek, mint operával. De megbukik ezen a teszten is: ICC V4 check, eszerint csak ICC V2 kompatibilis a böngésző (az opera 10.50alpha pedig nem foglalkozik a v2-vel se), a monitoromat pedig V4-ben profiloztam. Bár ettől még lehetne eltérés, sőt, akkár még drasztikusabb és hibás (hacsak nem direkt áll le a CM, ha V4-et adtak meg neki).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#231) madgie válasza i are robot (#226) üzenetére


madgie
titán

Ööö, nekem bármit betölt instant a Win7, látható lesz, ha például az L* gammás kalibráltra mászok át a 2.2-ről (nem tennék ilyet, csak egy példa volt)

(#232) i are robot válasza madgie (#231) üzenetére


i are robot
senior tag

Én igazából Vistát használok, Win7-tel testközelből még nem találkoztam, de feltételeztem hogy a kettőben ugyanúgy működik a WCS (Windows Color System, vagymiaszösz). Persze lehet hogy újítottak, de XP és Vista esetében nem töltődött be, csak újraindítással. (Majd ha egyszer nagyon sok időm lesz, a Win7-es dolgoknak is utánanézek.) Egyébként ha így van, akkor idáig ez az első érv, ami a nálam a váltás (Vista->Win7) mellett szól. :DDD

(#233) madgie válasza i are robot (#232) üzenetére


madgie
titán

Biztos, hogy nem kell reboot, most cseréltem le a VGA-t a gépben és kiszedte a kalibrált profilt magától és visszarakta az eredeti, általa "nemtom honnan előrángatott" EA231WMi ICC-t. Egyébként visszaraktam a 4870-es profilt, validáltam és ugyanolyan királyság egy 5770-nel is, tehát VGA szinten nincs nagy különbség, ha cserélünk (egy kis WB csúszás volt csak, kábé 20-30K), szerintem inkább a monitoroknál szokott látható diffi lenni. Természetesen nem D-Sub-ról van szó :)

Tehát az akart a lényeg lenni, hogy amikor visszaraktam a kalibrált profilt, látható volt, ahogy váltott.

[ Szerkesztve ]

(#234) einstein válasza madgie (#233) üzenetére


einstein
senior tag

A Színkezelés>Speciális fülön van egy olyan opció, hogy "Rendszer alapértelmezések módosítása..." Ha oda rákattintasz, szerintem ott van ez a "EA231WMi icc" beállítva alapértelmezésként.
Eddig nem tudtam, mire jó ez a külön opció. :DDD

(#235) weiss


weiss
addikt

Helló! Volna pár kérdésem:
1. Mennyi lehet kb. egy CRT fényereje maxon?
2. Szemmel látható a különbség a 6300 K és a 6500 K színhőmérséklet között?
3. Az járható út, hogyha BasICColorban bekalibrálom a színhőmérsékletet 6500 K-re, utána a Spyder3 Express programjával készítek profilt?

Köszönöm a válaszokat előre is!

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#236) *Ropi* válasza weiss (#235) üzenetére


*Ropi*
félisten

1, a crt képcsövétől függ, meg az életkorától, ahogy öregszik, csökken.

2, Igen.

3, Értelme nem sok van, mert a Basiccolor pontosabb.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#237) weiss válasza *Ropi* (#236) üzenetére


weiss
addikt

Kössz! Azért kérdeztem rá erre a kombinációra, mert a Basiccolor nem tudott profilt csinálni. A mérés után kiírta, hogy csinálja, de egyszerűen negyed óra után sem volt kész. A Spyder gyári programja meg pikk-pakk megvolt, de az meg egy eléggé kiherélt program.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#238) *Ropi* válasza weiss (#237) üzenetére


*Ropi*
félisten

Akkor keress hozzá másik khm..."örökéletesítést", mert az a baja. ;)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#239) The Bachelor


The Bachelor
tag

Pont egy ilyen cikket, köszönöm (bár már jópár éves) :D

There Are Only 10 Types of People in the World: Those Who Understand Binary, and Those Who Don't.

(#240) --Disztroj--


--Disztroj--
senior tag

Sziasztok!

Ez volt az egyetlen aktív kalibrálós topic, szal gondoltam ide írom a "bánatot".

Egy haverom kölcsön tudja a adni a kalibráló ketyeréjét, épp olyan mint a cikkben is szereplő Eye One Display 2
A kérdésem az lenne, hogy a dvi ról késöbb display portra váltás újabb kalibrálást igényel, vagy nyugodtam használhatom a korábbi dvi kábeles profilt?

Továbbá igazából jobb annyival a display port, hogy megérje olyan vga karit szerezni ami tudja?

A szóban forgó monitor egyébként egy Dell U2410

A jó bor is megárt, ha sok! Hallgasd meg Sono Matto Bozo

(#241) *Ropi* válasza --Disztroj-- (#240) üzenetére


*Ropi*
félisten

Majd ha meglesz a szoftveres támogatottsága is a DP-nak. És igen, újra kell hozzá kalibrálni.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#242) Traxx


Traxx
őstag

Sziasztok!

Van egy 21"-os Fujitsu Siemens CRT-m...és nem vagyok teljesen kibékülve a fényerejével és / vagy a színeivel. Ezen hogyan lehet segíteni azt figyelembe véve, hogy nincs pénzmagom arra, hogy megvegyek egy kalibráló kütyüt? :U Magyarán: lehetséges csak szoftveresen nagyjából helyes profilt kihozni a jószágból, vagy fenn áll az is, hogy mint a témában kevésbé (sőt: nem) járatos, elbarmolom? :B (esetleg az a helyzet, hogy csak szoftverrel értelmeset nem lehet alkotni?)

Ja és jórészt filmre, tv-re, valamint általános munkára használom a gépet, Photoshop, ilyesmi nincs.

Köszönöm a választ :R

[ Szerkesztve ]

"Amúgy a lekvár leszedésre jobb módszer is van: le kell nyalni... elképzelem, ahogy egy nagy PH!-s procitesztben fLeSsék nyalogatják a procikat" by Male (Hűtőpaszta vs. lekvár 2. rész)

(#243) *Ropi* válasza Traxx (#242) üzenetére


*Ropi*
félisten

Megkérsz valakit az apróhirdetésekből, hogy kalibrálja be. De 2-4 kalibrálás árából már vehetsz egy olcsóbb kalibrálóeszközt, mint pl a Spyder 2 Express. :U És ha szerencséd van, megy a Pro szoftverével is (hardverfüggő).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#244) Traxx válasza *Ropi* (#243) üzenetére


Traxx
őstag

Hát, ahogy keresgettem ezt a Spyder 2 Express-t, 25-30K környékén láttam csak...ez nekem drága :B Tudom, hogy a végeredmény a lényeg, de akkor is, azt figyelembe véve, hogy használnám egyszer, és kiadok érte ennyit...soknak találom, és ezt nem fikázásként mondom, csak tudomásul veszem, hogy nem az én pénztárcámhoz szabták ezeknek a kütyüknek az árait. Amúgy egy kis szabolcsi faluban élek, és kocsim sincs, tehát bajos lenne egy 30 pár kilós (és ami a nagyobb hátrány, hogy nagy térfogatú) dögöt becipelni valamilyen nagyobb városba kalibráltatni :) Ezért lennék kíváncsi a csak szoftveres lehetőségre. Azt tudom, hogy műszerrel lenne az igazi, de ha ez van, hát ez van :R

"Amúgy a lekvár leszedésre jobb módszer is van: le kell nyalni... elképzelem, ahogy egy nagy PH!-s procitesztben fLeSsék nyalogatják a procikat" by Male (Hűtőpaszta vs. lekvár 2. rész)

(#245) *Ropi* válasza Traxx (#244) üzenetére


*Ropi*
félisten

1, Használtan vedd: 10-ért már kapsz Express-t, csak keresni kell, lehet, hogy nem pár nap alatt lesz meg. 2, A kalibráláshoz az egész rendszered kell, tehát nem csak a monitor, hanem a gép is mellé. Ha a kalibrálás után bármi megváltozik a gépben (vga csere, vga driver csere, vagy pl. a monitoron elnyomod a fényerőt), kalibrálhatod újra. Egyébként kéhetente-havonta érdemes újrakalibrálni, mert például a környezeti hőmérsékletváltozástól is elmásznak a beállítások (alkatrészek hiszetrézise), főleg régebbi típusoknál.

Egyébként a szoftveres kalibrálás a hardverre épül, tehát anélkül nem tudod megoldani. Ha meg szemre állítod be, annak kábé annyi köze lesz a valósághoz, hogy nem sok. :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#246) --Disztroj-- válasza *Ropi* (#241) üzenetére


--Disztroj--
senior tag

"Majd ha meglesz a szoftveres támogatottsága is a DP-nak"

ezt kifejtenéd?

monitorom sRGB és Adobe RGB móddal bír, ez esetben be kell kalibrálnom külön külön?
vagy custom mód és csak ott?

A jó bor is megárt, ha sok! Hallgasd meg Sono Matto Bozo

(#247) KTTech válasza --Disztroj-- (#246) üzenetére


KTTech
veterán

Csak a Custom módot kell belőnöd igényeidnek megfelelően. A DP az remekül működni fog, nem kell tőle félni, de valószínű tényleg szükséges lesz a DVi-DP átállásnál az újrakalibrálás.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#248) KTTech válasza weiss (#237) üzenetére


KTTech
veterán

Tippelhetek, hogy nem a legújabb verzió volt Win7 alatt (hanem esetleg az okosított 4.1.9)? :) Akkor szokott ilyen gondja lenni 4.1.17-el nincs ilyen fagyás gond.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#249) --Disztroj-- válasza KTTech (#247) üzenetére


--Disztroj--
senior tag

"A DP az remekül működni fog, nem kell tőle félni"

Sztem se, ezért nem értettem ezt a szoftveres dolgot. :]

Köszi a választ :R

A jó bor is megárt, ha sok! Hallgasd meg Sono Matto Bozo

(#250) *Ropi* válasza --Disztroj-- (#246) üzenetére


*Ropi*
félisten

Félrekapcsoltam, az egy HP Dreamcolor-specifikus hiba volt.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.