Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5001) Joshi válasza Teasüti (#5000) üzenetére


Joshi
titán

Nem az a lényeg hogy mennyire jó vagy nem jó ez a tévé, hanem a trend amerre halad a tech.

(#5002) Teasüti válasza Joshi (#5001) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Szerintem annál fontosabb az ár/érték mutató. High end-nél eddig se volt akadálya a DisplayHDR1400-nak se. Majd ha 1000 euró alatt is minden gyártó 1000+ nit-et ad, akkor majd elgondolkozom a Pro Plus-on.
Addig még lehet aludni egy párat. :)
Egyelőre ott tartunk még, h sehol. Monitorban kizárólag a videószerkesztős képernyők tudják ezt (1500 euró felett), tévében meg a high end ha nem tévedek nagyot.
Aztán arról nem beszélve, h hányan vesznek akár csak 1000 euróért monitort hobbira.
A videósok persze most is megveszik, ha kell nekik a HDR grading a foglalkozásukhoz, de hobbira ők sem.

[ Szerkesztve ]

(#5003) taranis válasza Teasüti (#5002) üzenetére


taranis
addikt

Sziasztok! Tudja valaki, hogy a mobiltelók kijelzőjére is igaz az, hogy amíg nincsenek bemelegedve, addig kicsivel más színeket mutathatnak, mint bemelegedés után? Nem akarom kalibrálni, más miatt érdekel.

colorizer.net

(#5004) kuyarashi válasza taranis (#5003) üzenetére


kuyarashi
őstag

Igen, nagyon valószínű. Az más kérdés, hogy ezt egy emberi szem és agy kombinációja mennyire képes megállapítani.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#5005) Teasüti válasza taranis (#5003) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A mintavételezéshez kéne vmi HDR képes cucc? :))
Az üzemi melegedésre és a környezeti hőmérsékletre is érdemes gondolni. Ha órákig megy a mérés és töltőre rakod, akkor lehet hűteni is kell.
De én előtte bemérném kalibrátorral, hogy egyáltalán mennyi az annyi mondjuk szobahőmérséklet és felforrósodott állapot között. Ha elég nagy a kilengés, akár vmi DIY is szóba kerülhet, ahol a kijelzőt leválasztva a készülékházról, esetleg aktív hűtéssel egész stabilan lehetne tartani.

[ Szerkesztve ]

(#5006) taranis válasza Teasüti (#5005) üzenetére


taranis
addikt

Ja nem kell hűteni, használtam már mintavételezésre és nem melegszik, csak gondoltam rákérdezek már, hogy érdemes e várni az elején, mint a monitoroknál.

colorizer.net

(#5007) gabro0 válasza FistXL (#4930) üzenetére


gabro0
őstag

Ezeket az adatokat utólag meg lehet nézni valahogy?
(kivágtam a képedből az érdekes részt)

(#5008) Teasüti válasza gabro0 (#5007) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jah, kiválasztod a profilt DisplayCal-ban és mellette kis ikonok közül az egyik.

(#5009) turorudi válasza _q (#4998) üzenetére


turorudi
aktív tag

Régebben X-rite Colormunki-nak hívták a legolcsóbb kalibrálóját a cégnek és amit már érdemes megvenni. Nekem olyan van. Az Oázisban vettem pár éve 50e Ft alatt. Az teljesen jó. Ha keresgélsz, lehet, hogy használtan találsz.

(#5010) _q válasza turorudi (#5009) üzenetére


_q
addikt

Az most a studio ami 10-essel drágább, de nem találtam még. Egyébként mennyire lassú?

(#5011) FistXL válasza gabro0 (#5007) üzenetére


FistXL
aktív tag

Huhh, őszintén megmondom hogy fogalmam sincsen azóta hova lett ez a mérés, mert azóta 5 monitort 30x kailbráltam újra :DDD

Szerk.: Félreértettem, azt hittem measurement reportot szerettél volna belőle, de ha csak újra elő akarod hívni ezt az ablakot, akkor kiválasztod a profilt és rákattintasz a letöltés ikonra.

[ Szerkesztve ]

(#5012) turorudi válasza _q (#5010) üzenetére


turorudi
aktív tag

Sztem a sebesség nem szempont. A DispCal-ban be lehet állítani viszonylag kevés mintát és egyebeket. Tud 15 perc alatt is kalibrálni, és tud 2 nap alatt is. A nagyon hosszú kalibrálástól az általános monitorok nem lesznek jobbak, van egy beállítás mindegyikhez (ezt ki kell kísérletezni), ameddig érdemes elmenni. Nekem 1-2 óra körül van, ameddig érdemes emelni a beállításokat.

(#5013) Timer


Timer
veterán

Ha sebesség kell, ajánlom a SpyderX Pro-t. Nextnextfinish jelleggel megvan a folyamat maximum 5 perc alatt. Teljesen elégedett vagyok vele.

(#5014) gabro0 válasza FistXL (#5011) üzenetére


gabro0
őstag

Hmm, tegnap az X-Rite saját szoftverével kalibráltunk, ennek az .icc profilját nem tudja betölteni, csak szemre tudom megállapítani a fedést a Profile information menüből :(
Azért köszönöm a segítséget.

(#5015) FistXL válasza gabro0 (#5014) üzenetére


FistXL
aktív tag

Elvileg a DisplayCAL az ICC profilba tesz olyan sorokat, amiket csak saját maga tud értelmezni, ezért is pontosabb, mint pl a Windows saját színprofil kezelője. Lehet, hogy az X-Rite programja is csinál hasonlót, amit vagy nem tud értelmezni a DisplayCAL, vagy azért nem tudja betölteni, mert éppen hiányoznak azok az adatok.

Ha a DisplayCAL-ban kalibrálod be a monitort, akkor biztosan működni fog.

[ Szerkesztve ]

(#5016) gabro0 válasza FistXL (#5015) üzenetére


gabro0
őstag

Igen, ezt írja is a DislayCAL, amikor töltené be az beállításokat. Az X-Rite szoftvere (i1Profiler) is tud ilyen bootidejű betöltést, nem is szedtem le. Viszont újrakalibrálni nem tudom, mert haverom csinálta a saját hardverével :)

Nem baj, nagyjából fedi1, fedi2 az sRGB-t, 97-8% lehet.

[ Szerkesztve ]

(#5017) general


general
addikt

Lehet, hogy vitát gerjesztek, de ez is csak egy vélemény. Nekem az utóbbi időben egyáltalán nem pontos a DisplayCal kalibrációja. Tényelg nem tudom, miért, de egyértelműen elviszi a fehéregyensúlyt, általában a magenta felé. Mivel i1Display Pro-t használok, így mindig le volt töltve az X-Rite saját szoftvere, az i1Profiler is, és sok-sok összehasonlítás és kalibráció után azt kell mondanom, hogy az újabb, 3-as verziójú sw-k nekem pontosabb kalibrálásokat adnak. Macen dolgozok, hackintosh és macbook, mindkettőnél jobbak az eredmények (a macbookot is a monitoromra kötöm persze, de a saját képernyőjénél is ez a tapasztalat)
Ennek oka lehet egyébként maga a monitorom is, a típusa miatt, tudniillik GB-ledes Asus Proart PA279 típus, és a DisplayCalban sosem tudtam normális korrekciót beállítani hozzá, össze-vissza eredményeket kaptam általában. Az i1Profilerben nincs sok opció a korrekcióhoz, a monitor panel típusát beállítod és csá. De akkor is elég jó színeket ad, mármint korrektet, szemre is semlegesebb a fehér, validálás ide vagy oda.
Lehet, hogy sima W-ledes monitornál a DisplayCal jobban teljesít, nem tudom.

(#5018) Teasüti válasza general (#5017) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ha csak fennáll a lehetősége, hogy nem a megfelelő korrekciót használod hozzá, az okozhat ilyen eltérést. Ha semmi se jó hozzá, akkor érdemes lehet megnézni a gyártó nem-e mellékel egyet a saját szoftverében, amit be lehetne húzni DisplayCal alá (i1Profiler fájlokat pl be lehet, ha jól tudom). Ha nincs és találni se lehet hozzá, a generic profilok meg mind szar eredményt adnak, akkor nincs más hátra mint fogni egy spektrofotométert és készíteni sajátot, az adott mérőeszköz és monitor pároshoz.
(Reálisabban keresni vkit, akinek van.)

[ Szerkesztve ]

(#5019) general válasza Teasüti (#5018) üzenetére


general
addikt

Elvileg van "gyári" GBr-led family korrekció, igen, de ahogy írtam, nálam nem ad jó eredményt, nem semlegesek a fehérek. Tudom, hogy lehet sajátot is készíteni, az egészet csak azért írtam, hogy az újabb i1Profiler verziók (asszem 3.2., 3.3 Macre) kifejezetten jól kalibrálnak tapasztalatom szerint, nyugodtan lehet használni ezt a szoftvert is, nem csak a DisplayCalról szól az élet... :D

(#5020) Teasüti válasza general (#5019) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Vmi ott pedig nem stimmel. A kalibráció egy objektív dolog kéne legyen (korrekcióval), nem lehetnek szemmel látható eltérések két szoftver között, ha mindkettő optimálisan van beállítva. Ha jól láthatóan magentába húz a WB, akkor ott vmi nem jó.
Validálás után is ha azt hiszi a szoftver, hogy az úgy jó, akkor pedig a korrekciós fájl a ludas.

De én még nem vetném el azt sem, hogy becsap a szemed. Mármint nem a különbségre értem, mert a színkontrasztot azt jól látjuk. De a fehéregyensúlyt te szemre meg nem mondod, hogy az pontos vagy nem pontos önmagában. Hogy neked természetesebbnek hat ha jobban zöldbe húz a tint, az egy dolog. Nekem is eltartott egy ideig az első kalibrálás után megszokni, hogy a fehér az nem az az éles hideg kalibrálatlan képernyő, amit addig évekig használtam.

szerk: a "gyári" az miért van idézőjelben? Ez a generic DisplayCal általános gumiprofilja? Azt csak akkor érdemes használni, ha nincs jobb. De az nem egy univerzálisan jó eredményt adó profil, nem jó igazából egy képernyőhöz+mérőeszközhöz sem 100%-ban, csak ahhoz amihez készítették. Lehet nagy általánosságban közelítheti a jó eredményt, lehet egyes esetekben meg nem. Ezek a generic profilok olyanok, mint a one-size-fits-all zoknik. A többségnek megteszi, de lesznek akiknek túl kicsi vagy túl nagy. :D

[ Szerkesztve ]

(#5021) Teasüti válasza Teasüti (#5020) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A korrekció ugye arról szól, hogy egy adott konkrét* képernyő fényspektrumát ismerve, valamint az adott konkrét* koloriméter spektrum válaszát is ismerve megtudhatjuk mi a valós objektív szín, amit éppen mérünk. Ha ez nincs, vagy rossz a korrekció, akkor a mérés szubjektív és így nem pontos. Az, hogy mennyire nem pontos az változó. Jó esetben csak pár százalék vagy vmi inszignifikáns DeltaE. Rossz esetben ez lehet nagyon rossz is.

*Ugye van gyártási szórás, ezért ideálisan egy korrekciós fájl kizárólag ahhoz az egy-egy eszközhöz való. Ugyanilyen típusú másik eszköz már eltérhet tőle. Ugyan az a téma, mint a képernyő kalibrációnál, csak ez a mérőeszköz kalibrációja, hogy a spektrumválasz vagy a mért eredmény az tényleg pontos-e.
Ezért van az, hogy ha rossz a korrekciós profil, akkor kvázi használhatatlan a kalibráció.

[ Szerkesztve ]

(#5022) general válasza Teasüti (#5020) üzenetére


general
addikt

Nem tudom, te milyen rendszert használsz, de Mac-en a Kijelzőbeállításoknál baromi egyszerűen lehet a rendszerhez beállított színprofilokat változtatni 1-1 kattintással és így real time tökéletesen látszódnak a színprofilok közötti különbségek. Így láthatom azt is, ha az egyik magentába húz, a másik semleges. Nyilván ez az után, hogy a kalibrálás folyamán a fehérpont elméletileg tökéletesen a helyén van a műszer szerint. Ilyenkor persze megnyitok szürkét és fehéret tartalmazó ablakokat és/vagy fotókat és úgy váltogatom a színprofilokat.

A DisplayCalban nem lehet monitor panel-típust beállítani úgy, mint az iProfilerben, a DC-ban korrekciónak nevezik, igen, amit te is írsz. Főképernyő középtájt egy fülnél gördülőmenü.

Nyilván az a tuti, ha az adott képernyőhöz készítünk korrekciót, de azért na, ennyire a kutyát nem érdekli a színhelyesség, a monitorom sem 1,5 millás cucc, nem mozifilmeket vágok, stb.
Bőven teljesen jó az az igényesség, amivel csinálom (ami nem kevés). Arról nem is beszélve, hogy kvázi csak magamnak csinálom, hisz az ügyfelek a megkapott fotókat ki tudja épp milyen kijelzőkön nézegetik... :D Ha ad magára annyit, hogy sz.gép monitoron és nem telefonon, ott meg eleve a Windows b@ssza telibe a színhelyességet a gyári képnézegetőkkel. :O
Nyomtatni meg ritkán nyomtatok, persze csináltam már kiállításra is képanyagot, ott azért jobban odafigyeltem.
De ez az egész színérzékelés annyira szubjektív, hogy bizonyos tartományokon belül már nem érdemes vesződni vele. Ennyit nem ér. Így is tájékozódtam már annyit, ami egy oktatási anyagnak is megfelelő lenne... :) És sokszor az jön ki, hogy komoly cégek, bemutatók, technikák, elméletek is képesek ellentmondani egymásnak.

A Mac-et is ezért szeretem, mert itt legalább színhelyes a gyári képnézegető, nem csak a szoftverek kezelik az icc profilokat. Egy hátránya van a macOS-nek, hogy sajnos nem kezeli (jól) a LUT alapú icc profilokat, csak a mátrix 1 Curve alapúakat, és tudtommal a LUT profilok precízebbek. De szemre teljesen észrevehetetéen a különbség, max műszerekkel lehet kimérni, így említeni sem érdemes. A valós kontraszt és a színtér volumen sokkal fontosabb, az látható.

(#5023) Dagidög válasza Teasüti (#5020) üzenetére


Dagidög
senior tag

Jól értem, hogy i1display pro plusszal valami külön profilt kellett volna betölteni a displayCAL-be kalibrálás előtt?

Nekem kalibrálás után Samsung RU7102-n megszaladt a piros. Sok esetben ez szép, élénk képpel jár, viszont a sötétebb tónusokban a bőrszínek nekem túl pirosnak tűnnek. Én csinálhattam valamit rosszul vagy ez normális?

(#5024) Teasüti válasza Dagidög (#5023) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Persze. Úgy kezdődik a kalibrálás, hogy ki kell nyomozni milyen panel és milyen háttérvilágítás van az alanyban, majd ennek a típusához választani egy megfelelő korrekciós profilt kalibrálás előtt. Ez lesz a referenciája a kalibrátornak, amihez képest lehet viszonyítani a mérést. Ez olyan mint mondjuk a hőmérséklet mérés ahol a skálát gyártáskor jó esetben bekalibrálják (de ha már Prohardveren vagyunk, akkor ilyen a CPU hőmérséklet is, amit elvileg szintén kalibrálni kéne külső eszközzel és elmenteni ezt az offset-et, mert amit a szenzor mutat alapból annak nem biztos, hogy sok köze van a valósághoz). Vagy igazából bármilyen mérőeszköz esetén szükség van hitelesítésre és időnkénti újrakonfirmálásra, főleg digitális mérőeszközöknél.
Monitornál meg ugye fénymérés van, ami egy dimenzióval komplexebb dolog és ezek az olcsó kalibrátorok RGB színcsatornákat mérnek digitálisan, így ők csak szubjektív mérésre alkalmasak (gyártási szórás, nincs két egyforma minőségű eszköz, stb) amit el kell helyezni a színtérben egy referenciához képest.
Ez a referencia a korrekciós fájl, ami a monitor várható színképe és a kalibrátor által mért értékeket hozza közös nevezőre.
Itt azt kell látni, hogy mind a monitor, mind a kalibrátor mutat némi minőségi szórást, ezért ideálisan párban kellene bemérni őket spektrofotométerrel. Ekkor lehet kiküszöbölni a gyártási szórást.
Ha egy általános profilt választunk ("gyári" generic, vagy másik szoftverből betallózott, vagy mások által készített), akkor ott játszik némi pontatlanság, ami a mi eszközeink és a profil készítésekor használt eszközök minőségi különbsége lesz elvileg. Nemtom a generic profilok azok egy kiátlagolt ideális eszközre készültek-e és adhat egy jó kiindulási alapot olyan "jóvanazúgy" alapon, avagy IS szabvánnyal. Vagy ezek is egy valós eszközre lettek elkészítve és akkor a szórás nincs kiátlagolva, aztán történhet bármi ha a mi eszközünk színképe meg olyan távol áll a profil alapjául szolgáló képernyőtől, mint Makó Jeruzsálemtől. Gyanítom ekkor keletkeznek pl. magentába húzó fehérek. :)

A legideálisabb ha van kéznél spektrofotométer (valószínűtlen) és lehet készíteni saját profilt.
A második legideálisabb, ha vki más ezt elkészítette ugyanilyen típusú eszközökre, és akkor azt betölteni. Ekkor persze lehet egy kis szórás, de olyan nagyon nem lehet mellélőni, mert legalább a technológia az garantáltan megegyezik. A nem ideális eset, amikor nincs ilyen profil, és vmi generic korrekciót kéne választani, ami meg vagy jó lesz vagy nem. Eltérő fénydiódák eltérő színképet adhatnak, és eltérő technológiájú panelek eltérő eredményt.
Pl. egy TN+film teljesen máshogy viselkedik, mint egy IPS. Elég csak ránézni a feketére, ami az egyiken szinte nem is létezik. A másikon se igazán egy OLED-hez képest. Aztán a háttérvilágítás minősége ugyanez. Öregedéssel meg még változik is. Egy kalibrátornak meg tudni kéne mivel van dolga - egy referencia -, mert nagyon el tudja húzni az eredményt, ha szar a korrekció.
Lásd a kollégánál feljebb! :)

[ Szerkesztve ]

(#5025) ribarszki


ribarszki
őstag

Sziasztok! Kis segítség kellene: Az alábbi Xrite i1DisplayStudio kalibrátorommal HCFR-ben gyönyörűen bekalibráltam az LG Oledem SD adását.
1, Első kérdés, hogy HCFR-ben ezzel az eszközzel tudok HDR tartalmat kalibrálni?
2, Ha igen, akkor DolbyVision tesztábrát honnan tudnék letölteni? A Netflix ezt a HDR formátumot használja.

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#5026) Teasüti válasza ribarszki (#5025) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Az eszköz 1000 nit-ig van hitelesítve, szóval DisplayHDR1000 még belefér elvileg.
A tévés kérdésekben nem tudok segíteni.

(#5027) Joshi válasza ribarszki (#5025) üzenetére


Joshi
titán

"HCFR-ben gyönyörűen bekalibráltam az LG Oledem SD adását."
És ezt hogy sikerült? Mert ha Rec 709-es referencia anyagot adtál be mondjuk a tévé médialejátszóján keresztül, az nem azt jelenti hogy az SD adást kalibráltad.

(#5028) ribarszki válasza Joshi (#5027) üzenetére


ribarszki
őstag

Rosszul fogalmaztam, lemaradt egy R betű. SDR
AVSHD 709 tesztábrákat futtattam a B8 saját belső lejátszóján keresztül, HCFR-ben pedig kalibráltam.
Az SDR anyag számomra így tökéletes. Igaz 10x futottam neki, s embertelen, hogy Junior19 fórumtárs mit nem segített benne :R , de a végeredmény SDR forrás esetén számomra nagyon patent!

Csak a Netflix megszívatott, hogy elkezdte a filmeket, sorozatokat DolbyVision HDR-ben adni, és nem tudsz váltani, hogy SDR-ként szeretnéd nézni. A SDR patentül be van kalibrálva, a DolbyVision pedig nem. Tudom, hogy a B8-on nagy csodát nem tudok tenni a HDR tartalommal, de megpróbálnám a 20pontos WB-t és a színeket ha lehet pici helyrehúzni.

[ Szerkesztve ]

(#5029) Teasüti válasza ribarszki (#5028) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Távolabbi jövőben lehet érdekes lenne nekem is a TV kalibrálás, szóval nagyon érintőlegesen érdekelne csupán, hogy miként kell elképzelni ezt a kalibrálást?
Nekem úgy 6 éve volt utoljára tévém, vmi Samsung H6400 és ott úgy rémlik a képi beállításokból csak egy globális menü volt (nem rémlik, hogy bemenetenként külön mentette volna). Ez hogy működik egy HDR képes tévén, főleg ha alkalmazást is futtatsz? Van külön képbeállítás menü SDR-re és HDR-re?

Én azt gondolnám, hogy ha tévé adásra kalibrálsz, akkor arról a bemenetről kéne kapnia a tesztábrát, mert a saját médialejátszó alkalmazás és egy külső HDMI forrás között nem biztos, hogy túl sok közös van. Hacsak nem a TV dekódolja az adást, de ha van külső set-top-box, akkor az is beleugat a képbe tuti.

[ Szerkesztve ]

(#5030) Joshi válasza ribarszki (#5028) üzenetére


Joshi
titán

Létezik HDR10, HDR10+ és Dolby Vision teszt minta is. Nekem Sony tévém van és megvettem a Sony CalMan Home szoftvert. Mivel az én tévém még 2017-es, ezért csak a szürke skálát lehet vele automatikusan állítani, de nekem már az is óriási segítség. A HCFR-nél nekem is Junior19 segített sokat, a CalMan-ban pedig janos666. Így utólag sokadszor is mindegyik fórumtársnak nagy köszönet. :R

(#5029) Teasüti tévénél tulajdonképpen a 10 vagy 20 pontos szürkeskálán állítasz mindent. A tévéken van egy olyan menüpont hogy színbeállítás és ezen belül lehet ezt megtalálni. HCFR-ben ez teljesen manuális, sajnos mindent a tévé menüjében kell állítgatni. A CalMan annyiból jobb, hogy ott a MobileForge minta generátor szoftver ami Androidon fut, lehet beadni a mintákat. Vagyis teljesen automatikus ez a része, mindig azt adja be a MobileForge amit kér a CalMan. Az SDR és HDR kalibrálás úgy különül el, hogy nálam a Sony tévén van a színprofilok között két állítható profil (Profi1 és Profi2). Az egyikre be kell állítani az SDR-t a másikra meg a HDR-t. Sajnos ezt filmek között manuálisan át kell állítani, de kb ennyi.

(#5031) robi1979


robi1979
aktív tag

Sziasztok!

Képszerkesztéshez vásároltam rohangálósnak az asztali gépem mellé egy Dell XPS 15 9560 laptopot. 4K 400nit kijelző, Dell, dedikált videokártya stb. A problémám az vele, hogy sírba tesz a GLOSSY, fényes kijelző. Az OK, hogy sötét szobában qrvajól használható, egyéb helyeken meg semennyire. Olvastam hogy lehet venni kijelző védő fóliát amely matt. Használt itt valaki hasonlót hasonló probléma megoldására? Monitor kalibráló eszközöm van (Xrite i1 display pro), ezért fontos lenne ha a kijelző fényértéke, színhelyessége, kontrasztja megmaradna fóliával is. Ezekből melyik a minőségi ajánlott vétel?

(#5032) Rp526 válasza Teasüti (#5029) üzenetére


Rp526
aktív tag

Samsungnál beállíthatod, h összes forrásra kalibrálsz, vagy aktuális forrásra. Így pl a TV adást és belső lejátszót külön szedi, a HDMI-ket külön szedi.. sőt azt hiszem ott még a módozatokat is.. mint PC, Bluray stb. Így lehet trükközni profilokkal. Amennyiben HDR tartalmat kap, úgy a TV szintén másik forrásnak veszi és akk a HDR részét állíthatod. Rem. kb így érthető. :D

(#5033) general válasza Rp526 (#5032) üzenetére


general
addikt

Jaja, nálam is ez van. Samsung 55Q7FN.

(#5034) _seth_


_seth_
veterán

Otthoni felhasználásra milyen kalibralo eszközt érdemes venni? Olyan 50e körül vállalható lenne tekintve, hogy 3
monitor, 4 laptop lenne az alany (tobbert jönne ki vki mint amennyibe az eszköz kerül). Ami lényeges lenne az 2 db u2415 Dell és a hozzájuk tartozó 7390-es noti ezek lennének fontosak a fentiek közül.

Ez megfelelő lenne X-Rite i1 Display Studio ?

Koszi!

[ Szerkesztve ]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5035) Teasüti válasza _seth_ (#5034) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ez megfelelő lenne X-Rite i1 Display Studio ?
Jah.

tobbert jönne ki vki mint amennyibe az eszköz kerül
Meg gondolom 7 eszközt jól bemérni is eltartana egy-két napig. :))

[ Szerkesztve ]

(#5036) _seth_ válasza Teasüti (#5035) üzenetére


_seth_
veterán

Huh, ilyen hosszadalmas folyamat? Na majd utána olvasok a cuccnak hogy hogyan zajlik, pontosabban mindjárt veszek is egyet és kezdetnek megnézem a noti kijelzőt vele.

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5037) Teasüti válasza _seth_ (#5036) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Egy mérés simán eltarthat 15 perctől kezdve (gyors mérés és ellenőrzés alig néhány száz mintával) akár egy-két óráig is (lassú - értsd: precíz - mérés és több ezer mintás ellenőrzés).
A képernyő minőségétől függ leginkább mennyire kell precíznek lenni: egy minőségi monitor jó szürkeskálával és egyenletes gamma görbével kevesebb mintával is jó eredményt adhat, míg egy szar monitor meg több mérést kíván míg rendbe teszi nagyjából - amennyire lehetséges - a képet a szoftver. Vagy ha maximalista vagy, az itt csak időbeni hátrányt jelent. :D
És akkor hamar kiderül majd, hogy az első mérés nem optimális beállításokkal történt, de még a negyedik és ötödik se, mire kiismeri az ember a monitorát meg megismerkedik a technikával. Én első nekifutásra anno vagy két napig csak kalibráltam. De még most is van, hogy vmit máshogy csinálok újrakalibrálásnál. :) Ismerősnél is vagy három órát ott dekkoltam, mire a duál monitoros gépét belőttük videóvágáshoz - csak olyan nagyjából...

Aztán nekem még a gyors Pro változat van, míg a Studio elvileg lassabban is mér. :)

[ Szerkesztve ]

(#5038) _seth_


_seth_
veterán

Kalibráltam párat, de még teljesen elégedett egyik esetben sem voltam, azt már látom, hogy lehet fényerőt is előre megadni, alapon hagytam és minden monitornak kérte, hogy vegyem le a fényerejét, persze nem úgy használom, na ezzel majd eljátszok amikor ráérek :)
A 2db U2415 között 4 év van, azonos beállítás, azonos módszer a kalibráláshoz és mégsem egyformák :(

Köszi az infókat!

Ui.: Létezik valahol egy alapos leírás a program/eszköz használatáról?

[ Szerkesztve ]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5039) Teasüti válasza _seth_ (#5038) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mit használsz? Az iProfiler-t (ha ez a neve a gyári szoftvernek, nem emlékszem) vagy mást?
A legtöbben mi DisplayCal-t. Utóbbiban tudok segíteni, de a súgója forgatásával hamar képbe lehet kerülni az alapokkal, illetve a weboldalán is van egy határ infó. :K

A masszív eltérés két ugyanolyan monitor között meg ne lepjen meg! Én az említett ismerősnél a sima irodai alkalmazásra szánt monitorok között - ugyanazzal a kép profillal - vmi 30% különbség volt fényerő beállításban, mire mindkettőt 100 kandelára hangoltuk. :D
RGB gain is merőben eltérőre jött ki a kettő között.

[ Szerkesztve ]

(#5040) _seth_ válasza Teasüti (#5039) üzenetére


_seth_
veterán

Ha jól értem nem csak a gyari programjával használható, kiprobalom amit írtál :)

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5041) _seth_


_seth_
veterán

Displaycal látszólag sokkal alaposabban tesztel mint a gyári 1studio, viszont a gyári túl meleg színre hangolt, a displaycal pedig túl hidegre, kékes mint a kalibrációk előtt. Én naiv azt hittem futtatok egy kalibrálást és tökéletes lesz. Mint a mesében...

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5042) Teasüti válasza _seth_ (#5041) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Olvass vissza kicsit! :) Volt téma nem rég a monitor korrekciós fájl, ami nélkül gyakorlatilag értelmezhetetlen eredményt adhatnak a kalibrátorok.

[ Szerkesztve ]

(#5043) Teasüti válasza _seth_ (#5041) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Illetve a fehér szín is relatív, a szemed arra áll rá amit lát, beleértve a környezeti fényt is.
Simán meglehet, h a monitor valóban 6500 Kelvinen van, csak addig még nem volt viszonyítási alapod lehet.
Majd megszokod az új fehéret. :)

(#5044) _seth_ válasza Teasüti (#5042) üzenetére


_seth_
veterán

Hol lehet ilyen fájlt találni? A noti kijelző AUO142D/B133HTN01, ha jól sejtem ezt kellett megkeresni, de ilyen fájlt a google sem dob ki, talán az u2415-ökkel nagyobb szerencsém lesz. Bár itt jegyezném meg, hogy a displaycallal a dell noti saját monitora egészen jó lett és egy másik szinén fhd ips asus zenbook is.

[ Szerkesztve ]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5045) Teasüti válasza _seth_ (#5044) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ki kell nyomozni milyen kijelző technológia és háttérvilágítás van benne és ahhoz kell választani egy közelállót. Pl. LCD White Led Family. Ha lehet tudni a képernyő gyártóját, az is segíthet leszűkíteni.

(#5046) _seth_ válasza Teasüti (#5045) üzenetére


_seth_
veterán

Értem, tehát a programban már most is benne lévők közül kell választani, akkor ezért nem találtam a neten ilyen fájlokat :)

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#5047) Teasüti válasza _seth_ (#5046) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A programban van kereső is, ha véletlen szerencséd lenne - de ez nem valószínű, ha nem vmi populárisabb professzionális monitorod van. A "Correction" legördülő lista mellett vannak ikonok. Az egyik az online adatbázis.
Általában egy generic profil, mint az LCD White Led legalább kiindulásnak jó lehet.
Persze általában ez a korrekciózás itt véget is ér, hacsak nincs elfekvőben egy spektrofotométered is. :D

(#5048) Rp526 válasza Teasüti (#5047) üzenetére


Rp526
aktív tag

Szerinted százalékosan mennyit javíthat egy hozzá készült korrekciós fájl? Pl nem találom a típushoz a megfelelőt.. így auto/none-on hagyom és kalibrálom. Fényévekkel pontosabb eredmény nem jön ki, nem.. ez már csak a nagyon finomhangolás? Azt hozzáteszem, hogy ez csak sima multimédia felhasználás, term a profiknál ez más.

(#5049) Teasüti válasza Rp526 (#5048) üzenetére


Teasüti
nagyúr

3Ezt nem lehet megjósolni, mert hibás referenciával még a verifikáció is jónak tűnhet.
Egyedül spektroval lehetne ezt kideríteni, a digitális kalibrátorok nem abszolút pontosságúak.

Gondolom olyan eltérés lehet, amekkora a gyártási szórás az eszközök között (kalibrálás után), hisz ideálisan a korrekciós fájl csak arra az eszköz párosra való, amihez készült.
Szuper képernyőnél ez remélhetőleg ilyen 1 dE alatt van bőven, de csupán találgatok. Gyenge minőségű képernyőnél meg lehet bármi, hisz még a led chip-ek is nagy szórást mutathatnak kínai és minőségi között.

[ Szerkesztve ]

(#5050) Teasüti válasza Teasüti (#5049) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Eszközök gyártási szórása alatt ugye főként a mérőeszközt értem. Azt nem tudom az adott képernyő mekkora szerepet játszik a korrekciós fájl készítésekor. Gondolom a vmilyen minőségű fényspektruma el tudja húzni az eredményeket, ezért van technológiánként/típusonként más-más korrekció a kalibrátorhoz. Két technológia közt (pl. ccfl és wled) elég nagy diffi lehet, de egy családon belül (wled vs wled) remélhetőleg nem annyira mérvadó, amíg nem vmi dzsunka szar led chip-et raknak a monitorba. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.