Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1251) liksoft válasza pcguru1 (#1250) üzenetére


liksoft
nagyúr

Megveszed, megadod neki, és soha többé nem fogja kérni. Ígérem neked.

U.i.: Amit kérsz nem törvényes, így tiltott itt. Sőt, a fejlesztő saját témájában ilyent kérni.... :Y :W

U.i.2: És Te vagy a PC Guru? A kérésed alapján inkább Torrentlovag!

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#1252) exabit


exabit
tag

Van egy új winchesterem egy 1Tb Western Digital RE4. A Sentinelben a SMART értékek között vettem észre hogy a Raw Read Error Rate ha lassan is, de nő (néhány nap alatt 3-ról 8-ra) miközben a program 100%-os kondíciót ír ki. Lehet tudni hogy ez mitől lehet?

(#1253) hdsentinel válasza exabit (#1252) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ennek az értéknek ilyen mértékű változása ennél a típusnál teljesen normális.

De ha egészen biztosat szeretnél, az új merevlemezt éles használat előtt érdemes alaposan letesztelni: [link]

[ Szerkesztve ]

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1254) exabit válasza hdsentinel (#1253) üzenetére


exabit
tag

Én ezekről a SMART értékekről keveset tudok, de ahogyan a sentinel honlapján is olvastam ez valamilyen hardveres problémára utalhat. Megfogadom a tanácsot és lefuttatok pár tesztet ugyanakkor hogy lehet ez pont egy ilyen kaliberű merevlemeznél normális? :Y
Kicsit azért ijedtem meg, mert nem tudom hogy ez az attribútum pontosan mit is takar. Ha jól értem a SMART az alapján számolja ezt az értéket hogy adott számú bitből hányat nem tudott beolvasni? Amíg ezeket a beolvasatlan biteket a hibajavító algoritmus ki tudja javítani addig adatvesztés nem áll fent?

(#1255) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Hello

Azt vettem észre, hogyha fut a sentinel, akkor a WD passport nem áll le.
Úgy kb 10 perc tétlenség után szokott megállni, ez egy usb 2 -eskb kb 2-3 éves (több is van, egyformák), azonosan is viselkednek

A progiban nincs semmi sem beállítva, úgy van ahogy feltelepült.

Ez mitől lehet ?
Lehet - e tenni annakérdekében, hogy ezentúl is leálljon

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#1256) hdsentinel válasza Core2duo6600 (#1255) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ez teljesen természetes: az időszakos állapot-kiolvasás nullázza a merevlemez belső üresjárati idejének számolását. Beállítások -> Fejlett opciók -> Ellenőrzés gyakorisága csúszkát kell jobbra tolni, hogy ritkábban forduljon a merevlemezekhez.

Ha a merevlemez támogatja (USB-s eszközök általában nem ....) az energiagazdálkodási funkciókat, akkor a Sentinel érzékeli az alvó üzemmódot és nem ébreszti fel csak azért, hogy az állapotról információkat nyújtson.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1257) Core2duo6600 válasza hdsentinel (#1256) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Oks, áttettem 30 percre.
Majd figyelem, hogy mit csinál.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#1258) hdsentinel válasza exabit (#1254) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ennek az attribútumnak a komolyabb eltérése (azaz ha a Sentinel hibát jelez ennél az attribútumnál) utal hardveres problémára. Ez esetben természetesen a kondíció és a szöveges értékelés is jelzi a hibát, de amíg ez nem történik meg, addig felesleges aggódni.
A tesztek során vagy megerősítésre kerül, hogy minden rendben működik vagy esetleg felszínre kerülhet olyan jellegű hiba, amit jelenleg a merevlemez nem észlelt (pl. ritkábban használt adatterülettel kapcsolatban). Ezeket a program jelzi természetesen.
Az is elképzelhető, hogy a tesztek lefutása után az érték változni fog, stabil működés esetén akár azonnal vagy némi használat után vissza is csökkenhet. De csak ennek az értéknek ilyen mértékű változása miatt tényleg nem érdemes aggódni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1259) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Nos.
Miután megemeltem az ellenörzés idejét 30 percre le is állt a WD passport, kb 10 perc idle mód után áll le, viszont ellenörzésre felébreszti.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#1260) Shady313 válasza Petiqe (#400) üzenetére


Shady313
aktív tag

Sorry valamit benéztem :B

[ Szerkesztve ]

(#1261) gedikart


gedikart
aktív tag

Üdv lenne egy kérdésem:

Adott egy notebook, benne WD6400BEVT hdd.
A fejlett energiagazdálkodásnál 96-os érték szerepel, és hiába mozgatom a csúszkát, majd okézom le az ablakot, marad 96-on az APM.

Arra jöttem rá, hogy a probléma akkor van, amikor a HDD áramot kap...

Amint bekapcsolom a notebook-ot elindul a windows, a quiet hdd (APM maximumon) és a sentinel is. Ekkor sentinel szerint érték 96-on van. Sentinel bezár/elindít esetén sem változik, marad 96-on.
Újraindítom a windowst, ekkor már 254-nek látja sentinel.
Viszont, ha ekkor csinálok egy hibernálást, ami többek között a HDD-t is leállítja, majd felélesztem a gépet (ismét kap áramot a hdd), a 254-es érték 96-ra csökken ismét...

Ez Sentinel bug lehet, vagy a hdd betegsége?

(#1262) gedikart válasza gedikart (#1261) üzenetére


gedikart
aktív tag

Quiet hdd automatikus indulását is kivettem (kiszedtem az indítópultból) és akkor is ezt csinálja, tehát nem az kever be... inkább firmware bugra gondolok.

(#1263) hdsentinel válasza Core2duo6600 (#1259) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ahogy sejtettem: ezért írtam, hogy USB-s eszközök általában nem adják meg, hogy valójában alvó vagy működő üzemmódban vannak-e. A program ilyenkor mindig azt látja, hogy a HDD működik és ezért kéri le az állapotot.

Egy megoldás lehet, ha egyáltalán nem hagyod leállni ( Beállítások -> Lemez figyelés -> Lemezek leállásának akadályozása ). Ez a zavaró várakozást is kiküszöböli, ami a felpörgéssel jár ha írnád/olvasnád a HDD-t.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1264) hdsentinel válasza gedikart (#1261) üzenetére


hdsentinel
őstag

A Sentinel azt az értéket mutatja, amit a HDD-től kap. Ha 96-ot ad a HDD, akkor annyit ;)
Tehát nem hiszem, hogy abban lenne bug.
Értelemszerűen ha bezárod/újraindítod a programot, nem fog változni (miért változna?)

A kérdés az, hogy bármikor sikerül-e módosítani (állítani) az értéket, főként, amikor 254-et látsz. Ugyanis valószínű az, hogy a merevlemez-vezérlő illesztőprogramja kavar be és el sem küldi a parancsot a HDD felé (ezért marad a 96, amikor leOK-zod az ablakot).
Emiatt lehet, hogy "a quiet hdd (APM maximumon)" sem csinál gyakorlatilag semmit (hiszen akkor nem 96 lenne az érték).

A Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opcióval tudnál riportot küldeni, abból látnám a HDD vezérlő típusát, annak illesztőprogramját, ami bekavarhat. Esetleg küldhetsz többet is, ha más-más értéket látsz a programban.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1265) gedikart válasza hdsentinel (#1264) üzenetére


gedikart
aktív tag

Szia, az értéket 96 és 254-es apm esetében sem tudom állítani, fix.

Készítettem 2 db txt-t a két állapotról:

[link]

[link]

(#1266) hdsentinel válasza gedikart (#1265) üzenetére


hdsentinel
őstag

Köszi !

Akkor a driver lesz a gond. Az Intel-nél ez előfordul, nem igazán támogatja az ilyen "extra" funkciók használatát.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1267) adnoctum18


adnoctum18
senior tag

Hello!

Van egy olyan gondom, hogy a HDSentinel nem olvassak ki a SMART adatokat egy Samsung S2 1TB vinyóból. Új a cucc. Ez miért lehet?

Üdv!

Adnoctum

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#1268) liksoft válasza adnoctum18 (#1267) üzenetére


liksoft
nagyúr

:R :R

[link] :B :B

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#1269) adnoctum18 válasza liksoft (#1268) üzenetére


adnoctum18
senior tag

Ah soo értem.

Hát ez sajnálatos.:(

Köszi!

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#1270) hdsentinel válasza adnoctum18 (#1269) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ha a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opciót használod, akkor meg tudom vizsgálni az aktuális helyzetet és esetleg tudok segíteni, hogy megjelenjen az állapot, pl. merevlemez-vezérlő illesztőprogramjának frissítésével.
Ezekből a sűrűbben előfordulókat a Driver Zóna oldalon találod: Driver Zóna

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1271) Anubis_9


Anubis_9
őstag

Szerintetek mit csináljak ezzel a vinyóval? Végigfuttattam a HD Tune felületi tesztjét és egy hibás szektor sincs rajta. Ez a 86% mégis aggaszt. Meg az, hogy miért változik így a kondíciója.

Köszi!

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1272) Csaba021


Csaba021
csendes tag

Hello Mindenki!
Lenne egy kérdésem arról hogy mi lehet a probléma a vinyóval, mert ha töltök le megáll x %-nál és (CRC)adathibát ír ki, és furcsa zizegő hangot ad ki.
Végig futtattam a HD Tune-nal egy keresést és talált néhány szektorhibát.
Az volna a kérdésem hogy orvosolható-e a hiba.
A válaszokat előre is Köszönöm!

(#1273) hdsentinel válasza Anubis_9 (#1271) üzenetére


hdsentinel
őstag

Miért nem a program által javasolt teszteket futtatod, ha a program által jelzett kondíciót figyeled? :B
Nem tökéletes a merevlemezem, mit lehet tenni?

Több tesztet tartalmaz és esetleg még használhat is :K

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1274) hdsentinel válasza Csaba021 (#1272) üzenetére


hdsentinel
őstag

ld. előző hozzászólást ;)

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1275) Anubis_9 válasza hdsentinel (#1273) üzenetére


Anubis_9
őstag

Eddig Rövid önteszt-et futtattam le, eszerint hibátlan.

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1276) hdsentinel válasza Anubis_9 (#1275) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ez csak egy alap teszt, ami általánosságban vizsgálja meg a merevlemez komponenseit, de felületi tesztet nem végez.
Érdemes lenne a komolyabb teszteket, főleg a felület-tesztet indítani (Lemez menü -> Felület teszt). Az olvasás-teszt az esetleges hibákat, gyengébben elérhető területeteket feltárja, az írás-teszt pedig azokat javítja is, ahogy a tesztek leírásánál olvasható.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1277) Anubis_9 válasza hdsentinel (#1276) üzenetére


Anubis_9
őstag

OK! Ma valószínű lefuttatom az olvasás felületi tesztet, írásit nem merek, mert nem tudom máshova átmenteni az adataim és félek, hogy eltűnnek. :)

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1278) hdsentinel válasza Anubis_9 (#1277) üzenetére


hdsentinel
őstag

Rendben !

Az olvasásteszt sem rossz, kiderül, ha valahol további probléma található.
Azért a legjobb az írásteszt lenne, mivel a kérdéses gyenge szektorok íráskor kerülnek felülvizsgálatra és javításra.

Ilyen szektorokat okozhat szabálytalan leállítás (pl. reset / áramszünet, stb....), egyelőre még nem érdemes aggódni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1279) Anubis_9 válasza hdsentinel (#1278) üzenetére


Anubis_9
őstag

Pont az a baj, hogy akkor csökkent először 99%-ra, amikor volt egy áramszünet és ment a gép. Aztán lett 98%, amikor a következő áramszünet volt. :((( A minap ránéztem és sokkot kaptam, amint láttam, hogy 86%, pedig azóta nem volt áramszünet. Van egy Belkin túlfesz. védőm, ezek szerint semmit sem ért teljes áramszünet esetén. :O

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1280) liksoft válasza Anubis_9 (#1279) üzenetére


liksoft
nagyúr

Túlfeszvédő áramszünetre? Szünetmentest meg villámvédelemhez? ;] :P

Szerintem inkább fordítva. ;)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#1281) Anubis_9 válasza liksoft (#1280) üzenetére


Anubis_9
őstag

Tisztában vagyok, hogy túlfeszvédő nem jó áramszünetre. :D De nekem csak ilyenem van. Arra céloztam, hogy csak sztem segít vmit a Belkinem, amikor hirtelen elmegy az áram és ugyan ilyen hirtelen vissza is jön. Tudom, hogy nem hidalja át az áramszünetet. :DDD

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1282) liksoft válasza Anubis_9 (#1281) üzenetére


liksoft
nagyúr

El kell, hogy szomorítsalak. Nem segít. Csak a villám, vagy túlfeszültség esetén lép működésbe, egyszerű áramszünetnél olyan mintha nem is lenne.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#1283) Anubis_9 válasza liksoft (#1282) üzenetére


Anubis_9
őstag

És amikor visszatér az áram áramszünet után, nem léphet fel túlfesz? Arra gondoltam, hogy ha ilyen van, akkor attól védhet.

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1284) Anubis_9 válasza hdsentinel (#1276) üzenetére


Anubis_9
őstag

Le akartam futtatni a felületi tesztet, de kaptam egy figyelmeztető üzenetet: "Nem sikerült a meghajtókat zárolni a különleges használathoz.Mindenképpen futtatni szeretné a tesztet? (nem ajánlott)". Majd a "C" meghajtóra hivatkozik. Sajnos ezen a 2TB-os vinyón van a rendszer és emiatt nem engedheti. :(((
Rá merjem engedni? :B

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1285) hdsentinel válasza Anubis_9 (#1284) üzenetére


hdsentinel
őstag

Természetesen mehet.
Semmi gondot nem fog okozni (OLVASÁS-teszt, azaz az adatokat semmilyen formában nem veszélyezteti).

Azért írja, hogy "nem ajánlott", mert ha nem sikerül zárolni (természetesen nem sikerül, ha fut az op.rendszer az adott merevlemezen), akkor a futó rendszer és más alkalmazások miatt a teszt során végzett sebességmérés (ami megmutatná, hogy hol találhatóak lassabban, nehezebben kezelhető szektorok) eredménye torzulhat, sötétebb zöld blokkok keletkezhetnek még akkor is ha a kérdéses felület-rész nem hibás.

Bővebben: Súgó -> Merevlemez tesztek -> Felület teszt

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1286) Telda


Telda
addikt

Ha a HD Sentinel szerint a kondíció 0% akkor lehet még valamit tenni vagy mindenképpen gari?
Amúgy már kb fél éve 0%, de én nem veszek észre semmit, bár szerintem ez egy időzített bomba és bármikor robbanhat magával víve a 500GB adatot. WD szutyok 1 évet bírt...

(#1287) Anubis_9 válasza hdsentinel (#1285) üzenetére


Anubis_9
őstag

Egy Részletes ön-tesztet lefuttattam: sikeresen végrehajtva. Ezek szerint nagy baja nem lehet, nem?

[ Szerkesztve ]

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1288) hdsentinel válasza Telda (#1286) üzenetére


hdsentinel
őstag

0 % esetén már a hibák száma elérte azt a szintet, amikor garanciális csere kérhető.
Nem érdemes ilyenkor tovább kockáztatni, ahogy írtad, valóban egy időzített bomba ami bármikor végérvényesen meghibásodhat és az összes tárolt adat elveszhet.

Ha olyan jellegű a probléma, akkor elképzelhető, hogy nem nagyon vehető észre, ám egyszer csak el sem indul többet.

Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opció után a pontos állapot ismeretében esetleg több is kiderülne, de érdemes az adatokat menteni és cserén gondolkodni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1289) hdsentinel válasza Anubis_9 (#1287) üzenetére


hdsentinel
őstag

Nagy baja nem lehet, csak kicsi :)
Ezért nem 100% a kondíció, de viszonylag magas.
Csak ismételni tudom az 1278-as hozzászólásban olvashatóakat...

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1290) Telda válasza hdsentinel (#1288) üzenetére


Telda
addikt

Értem, köszönöm!
Sikerült mindent lementeni, amint lesz időm visszaviszem a boltba.
Amúgy elképzelhető hogy szervizben is ezzel tesztelik?

(#1291) Melon87


Melon87
tag

Helló!

Az lenne a kérdésem, hogy egy fél éves újonnan vett gépben lehet e 876 napos vinyó?

Ma raktam fel a HD Sentinelt mert voltak problémáim és azt írja hogy azonnali csere kell mert meghibásodás várható!

Lehet hogy rosszul írja azt a 876 napot vagy szerviz? (gondolom ez a használatban lévő időt mutatja és nem a gyártástól eltelt időt)

Válaszokat / segítségeket előre is köszönöm!

(#1292) Anubis_9 válasza hdsentinel (#1289) üzenetére


Anubis_9
őstag

Lefuttattam a hivatalos WD LifeGuard tesztet, abból is az Extended-et. Látni lehet, hogy 85%-ról utána felugrott a kondíció 93%-ra.

A current pending sector count-ok száma ez a művelet után 17-ről "B"-re változott a SMART táblázat alapján..

[ Szerkesztve ]

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#1293) Telda válasza Melon87 (#1291) üzenetére


Telda
addikt

Én tegnap vettem egy új vinyót, este ráengedtem a HD Sentinelt és 4 órát írt, úgyhogy szerintem az üzemidőt mutatja, hogy eddig mennyit ment, gondolom a gyárban is tesztelték valamennyit.

(#1294) hdsentinel válasza Melon87 (#1291) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igen, a használatban eltelt időt mutatja, azaz 1 nap = 24 óra teljes üzemet jelent.
Elvileg nem lehet fél éves gépben 876 napos a merevlemez. Ha a Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek opciót használod, akkor ellenőrizni tudom az értékek valódiságát és a meghibásodással kapcsolatban is esetleg tudok tanácsot adni. Érdemes a fontos adatokat menteni mindenesetre, ahogy a program is jelzi.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1295) hdsentinel válasza Telda (#1290) üzenetére


hdsentinel
őstag

Lehetséges.
Sok szervíz nagyon szereti és használja a Hard Disk Sentinel-t, mivel elég alaposan rávilágít a problémákra (némelyek viszont pont emiatt nem szeretik, szerintük jobb a szőnyeg alá söpörni a hibákat, mint tudomásul venni őket :B )

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1296) hdsentinel válasza Anubis_9 (#1292) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ez várható volt.
A szektorok egy része már stabilizálódott, de még nem mindegyik. Elvileg a Hard Disk Sentinel-ben található írásteszt (amit írtam) tenné rendbe valamennyit.

A 17 és 0B értékek is hexadecimális számok, így konkrétan 23 volt és 11 lett (de a program a szöveges értékelésben is elvileg ezt mutatja).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#1297) Telda


Telda
addikt

Pár napja vettem egy WD 10ears nevü HDD-t és olyan gondom lenne vele, hogy játék közben bebe-akadozik a kép, eddig nem volt ilyen és nem csak egy játékban csinálja, hanem mindben. Átmásoltam a másik vinyóra a játékokat és gond nélkül mennek szóval tuti ezzel van a probláma. A HD Sentinellel tudok valami tesztet futtatni hogy kiderüljön mi a gond, vagy csak szimplán ez a winchester ilyen?

(#1298) PhoenixK válasza Telda (#1297) üzenetére


PhoenixK
őstag

Lemez menü -> Rövid ön-teszt és Részletes ön-teszt

Javaslom olvasásra: [link]
Nem kell túlreagálni a dolgot, valójában régebben (jóval a cikk megjelenése előtt) ismert jelenség... Vissza kell venni az idle timer-t 300s-re, utána szerintem nem lesz ilyen gond!

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#1299) Telda válasza PhoenixK (#1298) üzenetére


Telda
addikt

Ezzel a megoldással amit a cikkben írnak javítható ez a jelenség?

(#1300) hdsentinel válasza Telda (#1299) üzenetére


hdsentinel
őstag

HDSentinel-ben Beállítások -> Lemez Figyelés -> Lemezek leállásának akadályozása mezőbe írj egy * -ot.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.