Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) hdsentinel


hdsentinel
őstag

Hello !

Ezúton szeretnék köszönetet mondani valamennyi eddigi és leendő felhasználónak! :R
Köszönöm a sok riportot, levelet, ötletet, melyek a program fejlődését segítették.
A továbbiakban is számítok hasonló észrevételekre, kérdésekre, felvetésekre, melyekre igyekszem a lehetőségek szerint minél hamarabb reagálni.

(természetesen külön köszönet karib-nak és a PROHARDVER csapatának :R )

Üdvözlettel

Máthé János
fejlesztő

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#52) hdsentinel válasza A`rpi (#18) üzenetére


hdsentinel
őstag

A felhasználóknak személy szerint én is az optimálisnak vélt 30-45 fok körüli hőmérsékletet ajánlom (otthoni körülmények között nem sűrűn fordul elő 30 fok alatti merevlemez).
Viszont nem ritka, hogy 50 fok fölött kell egy merevlemeznek működnie - különösen a pici, zsúfolt házakban, ahol nem megfelelő a szellőzés (régebbi kis gépek ill. HTPC-k egy része).

A tanulmány sajnos nem vizsgálta, hogy mi a helyzet az igazán forró (51 fok feletti) hőmérsékletből adódó meghibásodásokkal.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#53) hdsentinel válasza atiska007 (#31) üzenetére


hdsentinel
őstag

Driver gond van ... Vista alá elég szegényes a támogatás. Ez esetben a szoftverek nem képesek kiolvasni a S.M.A.R.T. adatokat (a cikkben is szerepel, 2. oldal 6-os pont).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#54) hdsentinel válasza ez_meg_emaz (#35) üzenetére


hdsentinel
őstag

A program a ''power on time count'' attribútum értékét olvassa ki és ellenőrzi, hogyan változik. Ez csak a valóban bekapcsolva töltött idő alatt növekszik, energiatakarékos üzemmódban, készenléti módban nem.
Természetesen a 311 nap az 311 x 24 órát jelent.

Gyanús értékek esetén érdemes az alábbi lépéseket végignézni:

1) először a programot hagyjuk futni, míg az értékek valóban nem látszanak feketével (nem szürkével), pontosan ahogy ez_meg_amaz írta
2) ezután feljegyezni a kijelzett működési értékeket
3) pontosan 2 óra múlva újra ellenőrizni a jelzett értékeket (közben a lemeznek nem kell feltétlenül folyamatosan írni/olvasni, de nem szabad, hogy leálljon energiatakarékos üzemmód miatt)

Így látható, hogy valóban növekszik-e a kérdéses számláló és az megfelelően működik-e (valóban annyival mutat többet, amennyivel kellene).

Eltérés, nem megfelelő számok esetén elképzelhető, hogy a számláló nem korrektül működik, de az is lehet, hogy egyáltalán nem növekszik (beragadt).

Ilyen esetekben ha lehet, kérnék e-mailt (riportot) a lemez állapotáról! (még jobb lenne, ha két riportot kapnék az eredeti és a két órával későbbi állapotról is. Így látható, hogy mely attribútumok és hogyan változtak).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#55) hdsentinel válasza kneedeep (#38) üzenetére


hdsentinel
őstag

Érdekes adatokat sikerült detektálni...
A hibás szektorok száma nagyon magas volt, emiatt riasztott. A következő detektáláskor pedig már semmi gond - viszont a 3. lemez neve lett igen érdekes.

Úgy tűnik, mintha a lemez felől érkező adatok módosulnának, nem jönnének fel tökéletesen.

Nincs a gép túlhúzva? Táp, adatkábelek, driverek rendben?
Az ''információk'' panelen az ATA információk között az ''ATA kontroll bájt'' és ''ATA ellenőrző összeg'' érvényes vagy érvénytelen a kérdéses 2. és 3. lemeznél?

1-2 teszt riport a Beállítások menüből (különösen, ha ilyen ''érdekes'' jelenség fordul elő) segíthetne a probléma feltárásában ezen a gépen.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#56) hdsentinel válasza Mikiller (#41) üzenetére


hdsentinel
őstag

Sajnos nem mindegyik merevlemez szenzora pontos. Ha a Seagate meghajtónál bekapcsoláskor a környezeti hőmérséklethez képest ekkora eltérés van, akkor ott is ez lehet a helyzet (bár ez a Seagate-re nem túl jellemző, de nem lehetetlen, hogy egy nem túl pontos szenzor került valamely szériába).

Erről meg kellene bizonyosodni egy külső eszközzel történő méréssel és a kapott eredményt összevetni a szoftver által jelzett értékkel. A különbség pedig beállítható, így a program a későbbiekben a valós hőmérsékletet fogja jelezni a kérdéses meghajtónál.


A hátralévő élettartamot csak az után tudja teljes biztonsággal meghatározni és kijelezni, amikorra a működési időt is kiszámolta. Erre az első futáskor várni kell néhány percet (max. negyed órát). Addig világos szürkével látható egy becsült érték (nem biztos, hogy minden megjelenítőn jól látható, érdemes megvárni a fekete feliratú kijelzést).


[Szerkesztve]

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#57) EQMontoya


EQMontoya
veterán

hmm... azt furcsálom, hogy egy majdnem egy éves 0/24-ben üzemelő winchester 94%-os kondicióban van a progi szerint. Ráadásul samsung :D

Same rules apply!

(#58) hdsentinel válasza craine12 (#37) üzenetére


hdsentinel
őstag

Személy szerint az általam tesztelt lemezeken én sem érzékeltem különbséget az akusztika szint megváltoztatása után. De bizonyos gyártók a specifikációban is feltűntetik, hogy van különbség a max/min hangerő beállítás között (általában néhány dB).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#59) hdsentinel válasza EQMontoya (#57) üzenetére


hdsentinel
őstag

Miért furcsa?
Soknak vagy kevésnek találod?

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#60) EQMontoya válasza hdsentinel (#59) üzenetére


EQMontoya
veterán

soknak, főleg,h az előző 1 év után megpurcant.

Same rules apply!

(#61) rollins válasza hdsentinel (#59) üzenetére


rollins
őstag

nekem a v1.33 van, az is jó még ugye? vagy érdemes felrakni az újabbat? (ingyenest persze)

(#62) hdsentinel válasza EQMontoya (#60) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ezek szerint ez egy jobb széria, jobban bírja.

Itthon egy Samsung SP1614C-t már nagyon hosszú ideje nyúzok az 98% már nagyon hosszú ideje. Sokáig ment éjjel-nappal (a teljes működési ideje 784 nap), most külső hot swap-es eSATA keretben van, nincs fixen beépítve.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#63) hdsentinel válasza rollins (#61) üzenetére


hdsentinel
őstag

Igazából az 1.33 elég régi változat ...

Ha nincs vele gondod és meg vagy vele elégedve, akkor nem muszáj váltani, de ajánlott.
Az új 2.05 verzió lényegesen több funkcióval rendelkezik (az igyenes is - pl. nincs bosszantó ablak induláskor, testreszabhatóbb, grafikonon képes jelezni a korábbi állapothoz képest bekövetkező változásokat, stb...)

Az újdonságok teljes listáját itt tudod megnézni: [link] (nem kevés az 1.33 óta).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#64) Falatka


Falatka
tag

Sziasztok!

HDD Regenerator hogy dolgozik? Le kell mentsem a 140 giga adatot a vinyóról, vagy maradhat? Elég macerás lenne...

[Szerkesztve]

"És mondá az Úr a 8. napon: OK. Murphy, te jössz!"

(#65) ssolitude


ssolitude
őstag

Hardveres, vagy fizikai mérést a vinyó mely részén érdemes végezni? Hol a legmelegebb, illetve hol lényeges a hőfok?

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#66) metrichye


metrichye
csendes tag

Nekem az akkusztikai menedzsment sokat segített a WD 320GB-os, SATA-s vinyómon, mert eddig kattogott, mint a falióra, most meg szinte nem is hallom és gyorsabban is másol a két partíciója között, mint eddig :F Érdekes, nem értem az összefüggést, mert elvileg ahogy halkítom, a teljesítmény csökken, nálam fordítva van, de sebaj :C Viszont az érdekes, hogy én középértékre akartam lehúzni a csúszkát és rányomtam, hogy ok, de a progi szerint jelzett minimum értékre ugrott és azon megy most is. Sebaj, hogy ha így halk és gyorsan másol, hagyom így :)) Majd lehet, hogy kipróbálom a bootolható hitachi féle akusztikai menedzsment progival, már megvan 1-2 éve, csak az új vinyón még nem próbáltam.

Érdekes, hogy kb 1 napja fent van a Hard Disk Sentinel, és még mindig nem jelzi feketén a működési időt, de ha jól emlékszem, a számláló nincs beragadva, hanem nőtt, tavaly októberben vett vinyó, működési idő: 118nap 19óra, becsült hátralévő idő: több, mint 1000 nap :))

Viszont a felsikítva nyikorgó Excelstor vinyómon így nem tudok akusztikai menedzsmentezni, mert fel sem ismeri a progi, valszeg a már említett ide/sata átalakító miatt, mert nincs elég ide-m az alaplapon. (Asus P5B)

Ja, és még annyit a Maxtorokról, hogy havernak egymás után, 1-1-1 év alatt 3 db Maxtor 60GB-os vinyója szállt el; ezt megelégelte, azóta sincs semmi gondja a Samsungjával...
Pedig a mostani, ''puhacsomagolású'' Samsungokkal egyre több a gond, nyílván a szállítás során többet ütődnek, mint a régebbi, keményebb műanyag védőtokban szállított. Hiába vigyázol te a vinyódra, ha addig agyonrázkódott, míg a boltba került, meg a boltos sem bánt vele szakszerűen. Szóval a jó, 100%os vinyóhoz szerencse is kell :U

"Könnyű valakit ügyessé nevelni, de nagyon nehéz valakit a saját viselkedésére tanítani."

(#67) metrichye válasza Falatka (#64) üzenetére


metrichye
csendes tag

Hali!

Ezen a linken ezt olvastam a HDD Regenerator-ról [link]:
''During regeneration, the disk structure is not changed and the existing data is not affected.''

A regeneráció során a lemez struktúra nem változik és a meglévő adatokra sincs hatással.

"Könnyű valakit ügyessé nevelni, de nagyon nehéz valakit a saját viselkedésére tanítani."

(#68) sgergi válasza ssolitude (#65) üzenetére


sgergi
veterán

Általában a csatlakozókkal átelleni oldalon szoktán mérni a hőmérsékletet.

(#69) ssolitude válasza sgergi (#68) üzenetére


ssolitude
őstag

Thx. :R

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#70) hdsentinel válasza metrichye (#67) üzenetére


hdsentinel
őstag

Kérlek szóljatok, hogy mi történt a ''regenerálás'' után, mi változott a lemezzel kapcsolatban!

Nem ismerem a szoftvert, de elég furcsának tűnik, hogy hozzáfér a valódi, fizikailag hibás szektorokhoz, melyek elméletileg nem érhetőek el szoftveres úton (a cikkben a 2. oldal alján van ezekről szó).

De tegyük fel, van egy olyan módszerük, amellyel valóban elérhetik, valóban sikerül a rossz területre pozícionálni és azt újra aktívvá tenni. Miért is jó ez? Egy korábban (pl. porszem, karc, felületi sérülés) miatt kiesett területet miért is jó, ha újra megpróbál használni az ember? Valószínűleg néhány nap (hét, esetleg hónap) múlva újra meghibásodik az a terület és akkor megint kezdődik a móka előről.

Sokkal jobb megoldás, ha a kiesett szektorokat valóban nem használja a meghajtó és helyüket a tartalék terület veszi át. A S.M.A.R.T. (többek között) erre lett kitalálva.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#71) mno


mno
tag

Nekem ezt írta ki:

Teljesítmény 100%
kondíció 0%

A lemez felületén található 2079 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve.
A lemez felületén található 3 gyenge szektor, mely(ek) későbbi használat során áthelyezésre kerülhet(nek).
Ajánlatos a merevlemez naplójának bizonyos időközönkénti figyelése. A program itt tárolja az esetlegesen előforduló újabb problémákat.

Ajánlatos az adatok sűrű mentése az adatvesztés elkerülése érdekében.

(354 nap 4óra 24 perc működési idő)
Becsült hátralévő élettartam: 0nap

80 gigás maxtor dm9es 7200, 8M cach winyó, 4és fél éves.

Joe

(#72) ez_meg_emaz válasza hdsentinel (#54) üzenetére


ez_meg_emaz
őstag

Köszi a választ.
Megnéztem, a számlálo nem ragadt be. Viszont kizárt hogy csak 311 napot ment mert 3éve tutira megvan mert anno néztem(tehát nem manapság) a garija már akkor lejárt (3év volt rá). Jah és napi 24 orát megy. Régen picivel kevesebbet napi 20h min. Szal nemtom hogy hozta ki a 317napot... :F
A szigorubb vizsgálat csak szerverekhez fontos vagy akkoris ha pl napi 24orát megy a gép, (nincs készenléti állapot meg egyebek) amikor nem játszok akkor letöltök?

metrichye: Ment pü. Pls válaszolj, mert fontos lenne.

(#73) hdsentinel válasza metrichye (#66) üzenetére


hdsentinel
őstag

Bizonyos meghajtókon (a WD pl. ilyen) csak néhány féle akusztikai szint állítható be (csak a két végállapot, a max. és min. beállítás létezik).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#74) hdsentinel válasza mno (#71) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ehhez sajnos nem sokat tudok hozzáfűzni, önmagáért beszél az eredmény :((
Pedig nem is futott sokat a korához képest.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#75) hdsentinel válasza ez_meg_emaz (#72) üzenetére


hdsentinel
őstag

Tudnál küldeni riportot (riportokat)?

A számlálónak ha fut a program kb. 15 percet (és a Fejlett opcióknál az Ellenőrzés gyakorisága nem lett megváltoztatva) be kellene ragadnia.

Érdemes lenne végignézni a lépéseket, amiket korábban írtam, hogy mennyire változik az érték folyamatos használat mellett, mivel lehet, hogy a számláló valahol ''beragadt''.
Kaptam már olyan riportot, hogy a S.M.A.R.T. tábla tökéletesen detektálható volt, de soha nem módosult (mindig ugyanazokat az értékeket tartalmazta a lemez állapotának egy korábbi pillanatképét).

A szigorúbb változat bárhol használható. Annyit tesz, hogy az egyes problémák drasztikusan lerántják a kondíció értéket, így bármilyen apróbb csuklás esetén is azonnal észrevehető az állapot romlása. Kritikus helyzetekben ajánlott.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#76) ez_meg_emaz válasza hdsentinel (#75) üzenetére


ez_meg_emaz
őstag

Csináltam egyet most. Meg csinálok majd egyet kb 1 ora mulva aztán elküldöm(a mailedre ahogy irtad). Az időt pontosan számolja. Legalábbis este néztem azota 14h telt el és a müködési idő is 14h-val több lett mind2 vinyonál.

A számlálónak ha fut a program kb. 15 percet (és a Fejlett opcióknál az Ellenőrzés gyakorisága nem lett megváltoztatva) be kellene ragadnia.
Ha ez igy van akkor nem jo a progi nem? Ugyértem nem szabadna beragadnia nem? Amugy nálam erre van állitva és tegnap este ota most inditottam ujra a gépet. De még ujrainditás előtt megnéztem és haladt a müködési idő 14h-t.

(#77) Dr. Romano válasza hdsentinel (#75) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Hali!

Nekem a Működési időt rosszul mutatja a másodlagos Samsug hdd-men. Használtan vetten kb 2 éves lehet, kondija 100%, de a progi szerint 17 napja és 5 órája megy csak. :F

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#78) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Küldtem én is egy riportot! :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#79) ez_meg_emaz


ez_meg_emaz
őstag

Ment mail 2 riporttal.

(#80) Blizzard.9 válasza hdsentinel (#70) üzenetére


Blizzard.9
tag

hali
Éjjel lefutott a hdd regenerator.
elötte: A lemez felületén található 200 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve. A lemez önteszt során talált 7 hibás szektort.

A hdd regenerator azt irta talált 23 bad szektort és 9et helyrehozott belőle..

utána:A lemez felületén található 200 hibás szektor, mely(ek) tartalma a tartalék területre lett áthelyezve.A lemez önteszt során talált 12 hibás szektort.

Tehát a regenerázor a 7-hez talált még 16-ot ezekből 9-et javított = 12

(#81) Lacika25


Lacika25
tag

Sziasztok, az én Hitachi winyóm már lassan 2,5 éves, és 100%-os :C .

Gigabyte GA-P61-USB3-B3, Intel Core i3 2100, 4GB Kingson RAM, ASUS HD6770 Direct CU 1GB, ACER monitor, 400 GB Samsung winchester, DVD író, FSP 350W-os tápegység, Cooler Master ház, Logitech EX110 billentyűzet és egér.

(#82) craine12 válasza hdsentinel (#58) üzenetére


craine12
tag

Mindegy, azért örülök a programnak, mert legalább ki tudtam próbálni, hogy működik-e az AM. A gép az asztal alatt van, a szellőzés ezért nem túl jó, az automatikusan szabályzott ventilátorok így maximumon mennek, úgyhogy úgysem a HDD-k hangja a legfeltűnőbb.

Az lehet amúgy, hogy a Hitachin levő bad sectorok a SATA kábel hibájából keletkeztek? időnként egyik HDD kiseik, akkor megcserélem a két Hitachin a kábelt, aztán mennek tovább. Következő körben meg visszacsere. Emiatt az Ultra ATA CRC Error is folyamatosan növekszik, de nem tudom, hibás szektort tud-e ez okozni.

No woman. No cry. No kidding.

(#83) Incognito


Incognito
senior tag

Nállam két samsung HDD van a gépben (160Gb,300Gb). A kicsi 29 fokos, a nagy 32. A 160-as már megvan jópár éve (talán van már 4 éves), de mindkettőre 100%-os kondíciót ír, aminek örülök, de nem tudom, hogy pontos-e. Van mögöttük egy 12 centis ventillátor ami a HDD-ket és a VGA-t is hűti (5 volton üzemel). Amit nem értek az az üzemidő. A 300-asra 133 napot ír, pedig biztos nem ment annyit, a 160-asra pedig 102 napot ír amit kevésnek ítélek meg. Viszont a S.M.A.R.T. -ból a 300-as Power On Time Count-ja 3112-n áll a 160-é pedig 294932. Szóval nem értem az összefüggést...

(#84) Incognito


Incognito
senior tag

Milyen progival tudom beállítani a HDD-k akusztikai jellemzőit? A HD Sentinel azt írja, hogy a meghajtóprogram nem támogatja ezt a funkciót. Tipp?

(#85) Füleske válasza hdsentinel (#58) üzenetére


Füleske
addikt

A programban nekem sem működik az akusztika állítás , de ezt már megbeszéltük hogy nincs az alaplaphoz megfelelő driver. Dos - os gyári állító programmal (Hitachi feature tool) viszont szépen lehet állítani , viszont a látszat ellenére csak 3 állása van : hangosabb , halkabb , leghalkabb. Szóval kis ugrások nincsenek , hiába lehet kb. 20 helyre állítani a csúszkát.

(#86) Füleske válasza Incognito (#84) üzenetére


Füleske
addikt

Mint írtam DOS - os gyári programmal. Megtalálod a gyártó honlapján .
Samsung : hutil nevű program.

[Szerkesztve]

(#87) Nantucket


Nantucket
tag

Tényleg vannak hiányosságai a SMART-nak. 4 hónapja vettem új vinyót, és nagyon rossz állapotban volt. KB 5 percenként állt le a teljes rendszer, hogy a vinyó átrendezgethesse a gyengus szektorokból máshova a cuccait, egy ilyen ~10 másodpercig tartott, de előfordult kétszer is hogy teljes mappa eltűnt. Gariba persze nem vették vissza, mert hogy elindul fain módon, és a SMART értékek is rendben vannak. Ugyhogy 2 hónapig kellett nyúzni szerencsétlen vinyót, mire végre hajlandó volt ''rendesen'' elromlani és visszavették.

Gyűlölöm a HDD-ket

(#88) brazso


brazso
tag

Nem értem a cikkben leírt HD Sentinel kondició értékelő algoritmust.

A példa S.M.A.R.T táblázatban az alábbi releváns értékek szerepelnek, az aktuális érték kiemelve, headecimális alakban:
5 Reallocated Sectors Count 50 100 100 000000000015 0033 igen
196 Reallocation Event Count 0 100 100 00000000000F 0032
197 Current Pending Sector Count 0 100 100 000000000004 0032

''A kondíció számítása (figyelembe véve az 5-ös, 196-os, 197-es attribútumok Adat mezőjében található értékeket):
100 x (100 – 10 x 6) x (100 – 30) x (100 – 4 x 4) = 23,52%''

Nem értem milyen paraméterek kerültek az algoritmus kiértékelésébe. Szeretném kiszámolni a saját merevlemezemre is, ahol a saját adataim (ezek már decimális értékek):

5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 100 100 010 Pre-fail Always - 1
196 Reallocated_Event_Count 0x0012 089 089 000 Old_age Always - 25
197 Current_Pending_Sector 0x0033 253 253 010 Pre-fail Always - 0

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(#89) littlemole


littlemole
őstag

Felraktam én is a progit.
Csupán a legrégebbi (2.5-3 év) hitachi winyómnál írt 2db hibás szektort 97%os állapot. Hőmérséklet 36C. 359 napot ír ki üzemidőre.
Ez talán még pontos is lehet mert nem 24/7 ben használom a gépet. Ahogy elnézem itt mások winyójához kapott értékeket ez nem is rossz a korához képest.
Ez ráadásul egy alu rackben van benne. A többit egy 12cm venti hűti.

A másik kettő winyó 100% (34C-33C). Ezek jóval fiatalabbak (162nap Hitachi 250GB, 47 nap Seagate 320Gb). Ennél már kicsit kétségesnek látom az üzemidőt mivel a Seagate-et tavaly szeptemberben vettem.
Everest pedig 2007 márc 17. ét ír első rendszerindításnak. Azóta eltelt üzenidőnek meg 34 napot. Bár hogy ez mennyire pontatlan :F .

"We believe we have a moral responsibility to keep porn off the iPhone. Folks who want porn can buy an Android" From Steve Jobs to a Customer (Xiaomi Note 3 PRo)

(#90) flugi


flugi
tag

volna egy kérdésem. Két ugyanolyan vinyó van a gépemben, amiket nagyon nagy (kb egy év) időeltéréssel vásároltam, mégis ugyanazokat az adatokat adja a SMART a két vinyóra (pl ugyanannyi a reallocated sector count (379 !!). Én nem hiszem el, hogy tökegyformán hibáztak volna. Elképzelhető, hogy összeakad egymással a két egyforma vinyó SMART kezelés ügyében?

379 hiba borzasztó sok, de egyszerűen nem hiszem el ezt a számot :F

(#91) Blizzard.9 válasza flugi (#90) üzenetére


Blizzard.9
tag

A cikkbe is benne volt hogy van hogy nem tudja kiolvasni mind2 smart adatot csak az egyiket és ha mondjuk 2 vinyód van akkor mind2-höz ugyan azt fogja kiirni. Ezeke az adatok valószinüleg a master vinyóra érvényesek

(#92) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Hmm... a 29%-os kondicióm nem túl biztató. Lehet e ezen javitani?

(#93) lazydog válasza Johnny Cage (#92) üzenetére


lazydog
addikt

Igen, lehet. Lemented a képet, utána meg megnyitod a PaintShop-ban...... ;]

Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

(#94) jattila40


jattila40
tag

Tegnap elolvastam a cikket, és rögtön elkezdtem kísérletezni, bár ne tettem volna. A hard disk sentinel 91%-osra jelezte a 80 GB-os Maxtor winchesteremet, mivel 9 szektort át kellett helyezni. Nosza, ráengedtem a hdtune error scanjét (ezt nem kellett volna). Amikor már majdnem a végére ért, a gép kékhallállal kiakadt, és innentől kezdve nem tudtam újra bootolni. A winchester teljesen tönkre ment, egy másik gépben próbáltam helyre hozni az r-studio 3.6 demo verziójával (nagyon jó program, van valakinek licensze hozzá?). Többé-kevésbé sikeresen scannelte, miután már a file rendszer is egész jól hozzáférhetővé vált. A lényeg, hogy a fontos adataimat majdnem teljesen visszanyertem. Most újra megméztem a vinyót HDS-sel, és 16%-os, több mint 430 áthelyezett szektorral és kb. ugyanennyi gyenge szektorral.
A kérdésem, mi okozhatta a hibát? A hdtune rossz, vagy valami olyan helyre ért a teszt során a fej, ahova nem kellett volna (pl. porszem került alá? lehet hogy ez hülyeség)? Volt valakinek hasonló tapasztalata?

(#95) Peet


Peet
senior tag

Azt írtátok, akár gyártónként is eltérhet a S.M.A.R.T. működése. Kérdezem, hogy a Sentinelnél minden winyóra az ő saját S.M.A.R.T. értékeit vették figyelembe, vagy valami átlag tapasztalati küszöbértékekkel dolgozik a program? Most nem arról van szó, hogy kiírja a típust, hanem, hogy felismeri winyót és az ő küszöbértékeivel dolgozik. A program mellesleg nagyon jónak tűnik, még akkor is ha átlag értékkel dolgozik, de ha minden winyót külön vizsgáltak volna az lenne az igazi, persze az baromira megdrágítaná a programot gondolom. A KÜRT sem véletlenül olyan drága, hiszen mindenféle winyóhoz kell tartaniuk alkatrészt és ugye egy gyártónak is mint pl. a Seagate visszamenőleg 5-10 évre van vagy 100 féle ATA winchester típusa (és akkor még a SATA, SCSI és egyéb tipusokról nem is beszéltem.)

Érdkesség képpen arról, hogy kis szerencsével mit is kibírnak a winyót pár éve egyszer szétszedtünk egy winyót (sajnos típusra már nem emlékszem), majd piszkálgattuk, összetaperoltuk meg minden, és mikor összeraktuk tökéletesen működött tovább.

Végül pedig, nem bántásként, mert tényleg jó a progi meg minden, és MAGYAR! ,de ez egy jó reklám volt most nekik. Mellesleg lehetne gyakrabban ilyen jó kis program ajánló, és akkor nem lenne az az érzésem, hogy ez most csak egy reklám volt.

[Szerkesztve]

(#96) Johnny Cage válasza jattila40 (#94) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Nekem két Maxtor winchesterem adta fel a küzdelmet 1 éven belül. Többet nem is vettem Maxtort - előtte óvakodtam a Seagate-től, de azt kaptam garanciában: eddigi legjobb winchesterem. szélsőséges (értsd: dögmeleg, zsúfolt házban volt 5 évig + egy időben gyakori ak voltak nálunk az áramszünetek, melyet a winchester köztudottan nem tolerál) körülmények között sem mondta be az unalmast és olyan halk, hogy nem tudod mikor dolgozik és mikor nem. Közel 7 éve van meg, tán már közeledik élete vége felé, de eddig az adatvesztés számomra ismeretlen fogalom.

(#97) forceberg válasza brazso (#88) üzenetére


forceberg
veterán

Na ezt én se értem teljesen, hogy miképp is jött ki, de van rá ötletem...
5.= 15(hexa)--->21(dec)
196= F(hexa)---> 15(dec)
197= 4(hexa)---> 4(dec)

''100 x (100 – 10 x 6) x (100 – 30) x (100 – 4 x 4) = 23,52%''
5. attrib: 10x6(sztem azért 6 a 21 helyett, mert ennélt többet ez az attribútum nem tud rontani)
196. attrib: 2x15=30.
197. attrib: 4x4=16.
Tehát:
100% x (100-60)% x (100-30)% x (100-16)% = 100x0,4x0,7x0,84=23,52%

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#98) forceberg válasza Peet (#95) üzenetére


forceberg
veterán

Szia. Úgy tudom, hogy minden vinyót a saját SMART-jai alapján értékel.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#99) jattila40 válasza Johnny Cage (#96) üzenetére


jattila40
tag

Nem hiszem, hogy a Maxtorral, mint márkával volna baj. Több Maxtor vinyóm is volt, van, idáig csak ez az egy halálozott el. Most én is egy 200 G-ás Seagetet vettem, remélem beválik. Engem maga jelenség érdekel, hogy mitől lehet, és más is tapasztalt -e már ilyet? Egyébként újra futtatva rajta a hdtune error scant, 990 rossz és 560 gyenge szekort lett rajta, szóval drasztikusan romlik. Szerintem mégis valami olyanról lehet szó, hogy a fej alá került valami, ami összekaristolja a felületet (de lehet, hogy nem). Másik érdekesség, hogy mindkét vinyó 41 fokosra mondja magát, a Seagate kb. ilyen langyos lehet, a Maxtor viszont ehhez képest szinte forró.

(#100) Peet


Peet
senior tag

A cikk után most végigolvastam a fórumot is és pár hozzászólásom nekem is lenne:
- Lekopogom, nekem eddig nagyon beváltak a Seagate winyók, halkak és leálláskor nem dobják ki a fejet mint a Maxtorok.
- Az üzemidő értékekben nem nagyon hiszek, mert az csak abban az esetben lehet jó ha végig pl. egy gépben volt a winyó bekapcsolt működő S.M.A.R.T. -al, ez meg egy több éves winyónál nem valószínű.
- Akinek több winyója van egy gépbe, javaslom próbálja diagnosztizálni őket külön külön is, hátha más értékeket kap. Sőt valami eltérés biztosan lesz, de ha túl nagy akkor a diagnosztikai program elhasalt valamin.
- Ez a hőfokmánia egyre érdekesebb. Tudom egyre jobban melegednek a procik, vga-k, és hdd-k, és egyre kifinomultabb diagnosztikai progik és rendszerek vannak, de emlékszem régen, nem foglalkoztunk semmi ilyennel. Összeraktuk a gépet, és ment. Nem kaptunk szívinfarktust, ha a proci hőfoka a tálcán felment 60 fok fölé, mert nem volt ilyen és nem is érdekelt, de működött. Kérdezem, most ennek tényleg ekkora jelentősége van és régen voltunk baromira felelőtlenek, vagy paranojás lett a világ?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.