Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4751) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Van valakinek cubieboard-ja?
Létezik rá raspbian-hoz hasonló rendszer?

Azért tetszik mert van rajta sata csatlakozó + 1GBram + erősebb proci mint a PI-n.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4752) sanchomuzax válasza Pulsar (#4749) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Egy aktív HUB-on át dugd rá a HDD-t a RasPi-ra.

Google: Sancho blogja

(#4753) g0dl válasza Honkydoo (#4751) üzenetére


g0dl
addikt

Igen, meg 1GB ram van benne. Viszont ami infót én eddig találtam róla, az alapján az allwinner a10 -re nem nagyon van elérhető hw dekódolás. Vagy ami van az döcögős. Egyébként nagyon szimpatikus, és most kapni is lehet.

(#4754) Drótszamár válasza Honkydoo (#4751) üzenetére


Drótszamár
őstag

Nekem van. A raspibian rámegy egy androidos telepítővel :)

Az USB-je működik rendesen (webkamera), a proci is gyorsabb, és a ram is több. Videókat nem próbáltam, az nem biztos hogy megy. Kattintgatás közben érezhetően gyorsabb mint a Pi.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#4755) wassermann válasza Honkydoo (#4751) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Csak a sebesség miatt nem érdemes a Cubieboard-ra váltani, mert hűtőbordákkal és jó táppal a Pi is stabilan fut 1GHz fölött. Viszont, ha az USB-t valamilyen stream-elő cucchoz (pl.webcam) használod, illetve a SATA miatt jobb lehet

(#4756) sanchomuzax válasza wassermann (#4755) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Tényleg, mi az egészséges üzemi hőfok a core-nak még, amit el kell viselnie hosszútávon? Most 850MHz-en 56°C körül vagyok gyári bordákkal átlátszó házban. Gondolkodom a 700-1000MHz dinamikus CPU beállításon.

Google: Sancho blogja

(#4757) Proci85 válasza sanchomuzax (#4756) üzenetére


Proci85
senior tag

56°C még teljesen jó. Hol méred? A belső mérőjével a proc fájlrendszeren keresztül?

(#4758) wassermann válasza sanchomuzax (#4756) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Asszem a maghőmérséklet 80-85 fölött gáz

(#4759) sanchomuzax válasza Proci85 (#4757) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Ezzel az Android appal csekkolom akárhonnan:
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.eidottermihi.rpicheck

Ez a magot méri, feltételezem.

Google: Sancho blogja

(#4760) wassermann válasza sanchomuzax (#4759) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Hú ez a program baromi jó, le is töltöttem!

(#4761) Pulsar válasza sanchomuzax (#4752) üzenetére


Pulsar
veterán

FireLord, sanchomuzax:
Köszi, nem értem miért kevés, mert egy 2A-es tápra van rádugva a pi. Vagy az USB nem ad ki elég delejt neki?

(#4762) peter9228 válasza Pulsar (#4761) üzenetére


peter9228
aktív tag

Nem vagyok benne biztos, hogy így van, de leírom. Ha nem jó, valaki javítson ki :) :
A táp majdnem mindegy, a polyfuse csak 1,2A-t enged át. A Pi-nek kell kb. 0,7, a HDD-nek kb. 1. Az már 1,7A.

(#4763) wassermann válasza Pulsar (#4761) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, a lényeg: hogy az áramköri lap védelmében nagy áramok nem mehetnek át a lapon, mert elfüstöl. Ezért van az áramkorlátozás.

(#4764) korcsi válasza wassermann (#4763) üzenetére


korcsi
veterán

A rev2-es panelen a mikró usb felől van egy 1,1A-es védelem, a kimeneten semmi. Ha visszatáplálósba használná, vagy USB kimenetek felől hajtaná meg a pi-t akkor működne.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4765) Honkydoo válasza Drótszamár (#4754) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ha van időd meg tudnád nézni, hogy megy e a hardveres gyorsítás? :R
A sata miatt tetszik nagyon, egy tv tuner lenne rákötve. Igaz, hogy itt írnak róla hogy PI-vel is mükszik.

Szerk.: nem azzal a tunerrel, amit linkeltem, hanem egy hasonlóval, ezt már nem kapni mo-n.

wassermann:
Nem tudom, hogy jól gondolom e, de ha TV-zni akarok akkor streamelnem kell az adást (akár magamnak is).

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4766) Honkydoo válasza Honkydoo (#4765) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ezt a tunert néztem ki [link], de most jövök rá, hogy nincs rajta a támogatási listán. Jaaj nehéz az élet...

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4767) wassermann válasza Honkydoo (#4765) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A DVB-T-s dolgokat Rpi-vel Azbest tudja igazán, keress a nevére és írj esetleg neki. Erről a stream problémáról én is csak olvastam. Ha jól emlékszem kamerát, hangkártyát és DVB-T vevőt említettek, de lehet, hogy ezt a hibát már kijavították, nem tudom. Nálam csak egy vezeték nélküli billentyű-egér páros lóg az USB-n, plusz belül csatlakozik a vezetékes hálózat. Ezekkel semmi baj nincs.

(#4768) Drótszamár válasza Honkydoo (#4765) üzenetére


Drótszamár
őstag

Debian (raspbian armhf) fut most rajta. 0-24-ben adatokat, és képeket archivál. Sajnos nem fogok tudni vele kisérletezni.

Ha mégis úgy alakulna akkor mivel lehet ezt egyszerűen letesztelni?

Egyébként itt a topicja, de eléggé halott: [link]

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#4769) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Köszönöm mindkettőtöknek a választ, utána nézek a dolgoknak! :R

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4770) sanchomuzax válasza Honkydoo (#4769) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

A tápellátás problémákról itt is olvashatsz: http://elinux.org/RPi_Hardware
Ha nem megy az angol, akkor a Google Fordító elég jó munkát végez vele.
Egyszer nekiszánom magam, és lefordítom. Ha még nem tette meg vki. :)

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#4771) sanchomuzax válasza wassermann (#4767) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Itt van a DVB TV-s probléma angol blogbejegyzése, talán itt volt megosztva:

DVB-C USB transport stream broken
https://github.com/raspberrypi/linux/issues/82

Google: Sancho blogja

(#4772) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

A visszatáplálásos aktív HUB-ról is találtam egy korábbi hsz-t:
http://prohardver.hu/tema/raspberry_pi/hsz_4423-4423.html

Google: Sancho blogja

(#4773) sanchomuzax válasza sanchomuzax (#4772) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Visszatáplálásos HUB készítése: klikk ide...

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#4774) azbest válasza Honkydoo (#4765) üzenetére


azbest
félisten

Ide is bemásolom, hátha másnak is hasznos:

a konkrét tunerhez nem volt szerencsém, viszont többféle másikhoz igen. A raspberry pi B változat két usb porta és lan portja a rajta lévő smsc chipre van kötve. Ennek a kezelése nem problémamentes, elvesznek adatcsomagok, amit némelyik tuner nagyon rosszul visel.

A dvb-T vételnél af9015-ös jól ment, de ilyet már nem igazán kapni. Az it9135 pid filter mellett, oprendszer/kernel verziótól függően vagy jól megy vagy sem. Legutóbb jól ment openelec-cel. Az rtl2832.es tunerváltozatok is működhetnek, de ezt régen próbáltam vele, nem tudom most mi a helyzet.

A dvb-C vételt egyik ismerősöm próbálja egy WinTV-HVR-1900 tunerrel. Sajnos elég rossz tapasztalatai vannak, mert állandóan "continuity error" üzeneteket kap és élvezhetetlen a kimaradó adatcsomagok miatt az adás. Nagyban függ a tuner driverétől, hogy milyen módon kommunikál a tunerrel, mennyire tűri a raspi által elvesztett adatcsomagokat. Ugyanezzel a tunerrel az analóg adást is próbáltuk (hardveres mpeg2 enkódere van, a sima analóg usb tunerek kezeléséhez gyengék ezek a boardok) sajnos úgy tűnik az analóg adás kezelésével problémák vannak, linux alatt a hardveres enkóderes eszközöknek elég gyatra a támogatása.

Amit tanácsolni tudok, hogy nézz utána, hogy a Technisat tunerhez milyen driver érhető el. Ha van linuxos drivere, akkor azt is meg kell nézni, hogy azt bináris formában adják-e vagy elérhető forráskódként, esetleg a linux alapból tartalmazza már a szükséges drivereket. Azért fontos kérdés ez, mert ha a linux kernel magától nem ismeri és külön kell hozzá bináris drivert telepíteni, akkor az x86-os processzorokra érhető el, de a boardok arm processzorán azok nem működnek.

Ha az adást a boardról akarod nézni (tehát nem csak streamelni akarod vele a vett adást másik gépre), akkor más jellegű probléma lehet. A raspi esetén már egészen tűrhető a videók hardveres gyorsítással történő lejátszása, például xbmc segítségével. Viszont a legutolsó információim szerint a cubieboard allwinner a10-es procija/gpu-ja esetén nem megoldott a videók gpu gyorsított lejátszása, tehát hiába erős, mégsem képes szépen és folyamatosan megjeleníteni az adást. (Szóval a raspi jobb lejátszásban, de bajok vannak az usb portjaival. A cubieboard állítólag jobb usb kezelésben, de bajos a videó lejátszásában)

Nemrég próbáltam az openelec-et, ahogy a 3-as verziót kiadták. Pécéről néztem a raspi-n a dvb-t adás streamjét (tvheadend). Sajnos a képarány megfelelő felismerése még mindig hibázik, kézzel lehet próbálni játszani vele. Most androidos tablettel művelek hasonlót :) Valamikor gatyába kéne rázni ezt a raspi set-top-box projektet, csak még nem látom a megoldást az usb problémára és az xbmc élő adásos rossz képarányára. :(
Lehet hogy egy raspi A változatot leszek kénytelen beszerezni (usb hub már adott) és wifi-vel hálózatozni. Picit kellemetlen, hogy a wifi hajlamos kicsit zavarni a dvb-t adást, főleg ha az gyenge.

[ Szerkesztve ]

(#4775) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Egyre jobban tetszik ez a cubieboard.
Ahogy írtam azbest kollégának is, még várok a vétellel, hátha lesz gpu gyorsítás cubieboard-ra is.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4776) Honkydoo válasza Honkydoo (#4775) üzenetére


Honkydoo
őstag

Itt azt írják a kiválasztott tuner nem támogatott linux alatt.

Lehet hogy más tunert kell keresnem.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4777) azbest válasza Honkydoo (#4776) üzenetére


azbest
félisten

Itt félig off a kérdés, de az sem mindegy, hogy milyen adást szeretnél venni vele? Ha dvb-t adást szertnél nézni, akkor 8 dolcsi körül kapni kínából it9135rev2 chipsetes tunert (2-4 hét szállítás). De kapni hasonlókat magyar boltokban is csak drágábban. Ez kb működik az openelecen. A dvb-c már nehezebb ügy, az analóghoz pedig hw mpeg2 encoderes mehet csak jól, ha egyáltalán van megfelelő driveres arm-ra.

(#4778) wassermann válasza azbest (#4777) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az 512-es Rpi belső USB-hubjának hibájára visszatérve: elolvastam az angol nyelvű linket és én azt veszem ki abból, hogy rajta vannak a hiba megoldásán!

(#4779) azbest válasza wassermann (#4778) üzenetére


azbest
félisten

A bibi az, hogy már sok hónapja rajta vannak sok fontos témán, de nem sok előrelépést látni (nem csak 512-est érinti).

A hw gyorsított X külsős önkéntes topic is lehalt licencelés probléma miatt, mert a fejlesztő nem szeretné kiadni minden kapcsolódó munkáját, csak az eredményt, de azt meg nem engedi a gpl. A belsős fejlesztőikről meg elég kevés hír van (elvileg ők is dolgoznak rajta).
De volt már android is raspi-re (semmi hír azóta). Az a baj, hogy sok minden titkos (broadcom), amíg készen nincsen és rá nem bólintanak.

[ Szerkesztve ]

(#4780) Drótszamár válasza wassermann (#4778) üzenetére


Drótszamár
őstag

Szoftveresen javítható, vagy új hw változat lesz belőle majd?

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#4781) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Srácok!

Miért indult hajnalban újra a RasPi? Reggelre hasonló volt a logban, mint ez, de akkor nem indult újra, hanem egyszerűen lefagyott.

Tegnap este visszaállítottam turbó módról (=0), és utána kezdte ezt a hisztit. Aztán reggel visszaállítottam a turbó módot (=1). Azóta nem fagyott ki.

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#4782) wassermann válasza Drótszamár (#4780) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Március közepén írta ezt a Gordon nevezetű főmérnök:

"There is definitely a hardware problem, but I've written suitably clever software to work around it!"
Fordítás: Egyértelműen hardver probléma, de írtam egy megfelelő, okos kis programot, ami kiküszöböli ezt.

[ Szerkesztve ]

(#4783) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Ha lesz előrelépés az usb kezelésben, akkor egyértelműen a PI mellé dől a mérleg nyelve nálam.

azbest:
DVB-C-s tuner kell, és az a gond, hogy nálunk kártyás rendszerben jön a kábeltv és elvileg párosítva van a dekóder a kártyához.
Mielőtt mindenki mondaná, hogy akkor nem megy a dolog, a szolgáltató weboldalán lehet a szolgáltatáshoz kérni dekódert és CA modult is. (Ebből én arra következtettem, hogy akkor a CA modulhoz párosítják a kártyát.)
Na pont ezért van szükségem olyan tunerre, ami CI interfésszel rendelkezik.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4784) Komplikato válasza Honkydoo (#4783) üzenetére


Komplikato
veterán

Csak kérdezem, hogy amit kint lehet kapni USB-s kártyaolvasót, az menne normálisan az RPI saját rendszerén vagy valamelyik mini Linuxon? Mert rendes linuxon megy, de nem tudom létezik ezekhez driver ARM procis kütyükhöz?
És ha megy is az olvasó, egy másik filléres de RPI képes DVB-T vevővel együtt működne?

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#4785) Honkydoo válasza Komplikato (#4784) üzenetére


Honkydoo
őstag

Elvileg igen.
Ha jól emlékszem oscam kell hozzá.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4786) wassermann


wassermann
Topikgazda

Hosszas vacakolás és millió összeomlás után megszületett a hardvermódosítás nélküli stabil tuningom (táp: Nokia, tápfesz: TP1 TP2 között mérve 4,9V
force_turbo=1 over_voltage_sdram=2 arm_freq=1000 core_freq=500 sdram_freq=500 over_voltage=5
Ezekkel az értékekkel az XBMC kifejezetten használható, egér kurzor használata "kisimult" teljesen és omlani sem omlik össze.

(#4787) Pulsar


Pulsar
veterán

Köszi a válaszokat. Ma beszereztem egy aktív hubot, azon keresztük dobtam össze a pi-vel, de nem látja. Mit ronthattam el? fstab-ba beírtam, hogy:
/dev/sda1 /media/STORENGO1/ ntfs defaults 0 0

(#4788) Pulsar


Pulsar
veterán

pontosítok a kérdésemen :)
sikerült bemountolni így:
mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/usbhdd
hogyan tudnám azt megcsinálni, hogy autómatikusan mountolja be?

(#4789) sanchomuzax válasza Pulsar (#4788) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Én innen néztem meg a megoldást:

[link]

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#4790) korcsi válasza Pulsar (#4788) üzenetére


korcsi
veterán

fstab-ba ntfs helyett ntfs-3g-t írj:

/dev/sda1 /media/usbhdd ntfs-3g 0 0

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4791) Pulsar válasza sanchomuzax (#4789) üzenetére


Pulsar
veterán

köszi, jó link :)
korcsi: köszi :)

[ Szerkesztve ]

(#4792) Pulsar


Pulsar
veterán

ez a 3g ez valami démon?

(#4793) korcsi válasza Pulsar (#4792) üzenetére


korcsi
veterán

ntfs-3g

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4794) moli.hu


moli.hu
őstag

jon a rev3 board

(#4795) Honkydoo válasza moli.hu (#4794) üzenetére


Honkydoo
őstag

Kíváncsi vagyok mi lesz benne. :)

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4796) azbest válasza moli.hu (#4794) üzenetére


azbest
félisten

a gratuláció mellé besírtam nekik, hogy cseréljék már le azt a nyavajás smsc-t bárkimásra :)
Amúgy annyira ügyesek, hogy titkolóznak, hátha megint valami banális hibát elkövetnek amit rögtön kiszúrna a sokezer felhasználó... a táp bemenetet limitáló polyfuse-t kikerülhetnék és közvetlen vezethetnék tovább a tápot az usb-kimenetekre.

[ Szerkesztve ]

(#4797) szalay_1 válasza wassermann (#4786) üzenetére


szalay_1
csendes tag

Szia,
mennyire megy fel a proci hőfoka ezzel a tuningal ?

(#4798) wassermann válasza szalay_1 (#4797) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A feszültségemelés miatt, kb. 10°C-al megy feljebb a maghőmérséklet. Nekem az Rpi-n van három pici hűtőborda. így 55°C, ami még nagyon messze van a 85°C-tól, ahol a belső védelme beavatkozik.

(#4799) tamas1985 válasza moli.hu (#4794) üzenetére


tamas1985
aktív tag

vagy lehetne rajta még egy usb

(#4800) korcsi válasza azbest (#4796) üzenetére


korcsi
veterán

Gondolkoztam azon, hogy az A panelen ugye csak egy direkt usb-van a BCM-ről az B-n ez a port van rákötve a LAN9512-re, ha le lenne szedve a panelről a R36 R37 akkor ezek BCM2835 felé eső lábán megtalálható a gyökér USB amit aztán rá lehetne kötni egy USB HUB-ra majd arra az eszközöket (hálózat stb.) így kapnánk egy 512M-ás A típusú pi-t.

Kapcsolási rajz

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.