Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9851) sasa134 válasza ttoth (#9850) üzenetére


sasa134
addikt

Nem fikáztam (nem az volt a célom), pusztán szerintem (mint írtam is) magamat alapul véve nem lenne rá szükségem. Nekem sincs pénzem 3-4 obira, meg értelmetlen is lenne hiszen tanulnom kell még. Anyagilag nem túl ésszerű, hiszen valszeg egy idő után eladó sorba kerül a KITobi, így én inkább vázat veszek, hozzá pedig vagy fix 35-öt vagy pedig 18-105-öt. Majd ahogy alakul.

Avanti Roma

(#9852) Freddy76 válasza ttoth (#9850) üzenetére


Freddy76
addikt

Kategóriájában kifogástalan obi a 18-55. Én is azzal vettem a d3100-at, majd karácsonyra kaptam egy 18-105-öt. Így jól jött a 18-55, mert azzal együtt könyebben és jobb áron adtam el a d3100-at, és vettem egy d5100 vázat. Most a 18-105 + 50 1.8 van használatban, de amennyire szeretem a fixet, valószínű, hogy nem a látószög-tartományt fogom bővíteni egy telével, hanem inkább beruházok még egy fixre.

A vaku mindenképpen kell... Egy másik fórumban Nesa fórumtárs adott ugyan egy szenzációs ötletet, hogy miként kerüljük el a szemenvillantást beépített vakuval, de azért mégiscsak egy rendes vaku kellene. Ami kemény, mert amit szeretnék az drága - részben ugyancsak Nesa beszélt le (bár nem nekem címezte sorait) az olcsó kínai vakukról.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#9853) flash-


flash-
veterán

most hogy megvan már a gép lassan 2 hónapja,(Nikon D3100+18-105 ös obi)egy 50mm es obit vennék a gép mellé szintén...:)

viszont ezt a rajzolat dolgot nemtudom hova tenni,mármint hogy szeretnék látni ugyanarról tárgyról készült 18-105 ös obival meg 50mm 1.8 as obival készített képet 50mm en.
tudtok linkelni ilyet?csak mert nagyon szeretném látni a különbséget...

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9854) aleister válasza sasa134 (#9835) üzenetére


aleister
veterán

Egyértelműen a fix 35 kell neked. A d3100-en ez van legközelebb az emberi szem által érzékelt látószöghöz,

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#9855) JohnyBlue válasza flash- (#9853) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Banyek :B tekerd a 18-105 ot 50mm re es nezz bele a keresobe...azt fogod majd latni a fixen keresztul.

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#9856) sasa134 válasza aleister (#9854) üzenetére


sasa134
addikt

köszi a megerősítést :K

Avanti Roma

(#9857) BiriBum válasza sasa134 (#9851) üzenetére


BiriBum
őstag

Nem akarlak a Nikonról lebeszélni, mert itt meg fognak kövezni.
Pentax k-r-t duplakitben kapsz (18-55+50-200) 160 ezerért, e mellé veszel egy 35 mm 2,4 AL-t 45-ért, így a D3100+18-105 áráért van egy géped 3 objektívvel. Az 50-200 nem rossz objektív, de tény, hogy az 55-300 jobb nála.
A Nikon 35 1.8 55 ezer, így már 260-nál tartasz.

A 18-105 igen jó lencse, valóban nem kell sokszor cserélgetni (persze a DSLR-ben pont ez az előny). Előbb-utóbb hiányozni fog a teletartomány. Egy Nikon VR-es tele igencsak zsebbenyúlós téma, stabilizátor nélkül pedig semmit nem ér az egész.

A Pentax 18-135 nagyon szenved az ultrazoomok hibáitól és erősen túl van árazva, jó hogy kiejtetted a körből.

(#9858) sasa134 válasza BiriBum (#9857) üzenetére


sasa134
addikt

Köszi a véleményed.
igen, nagy dilemma a váz is (ez itt off, bocsi a topictól) mert a K-x meg a K-r nagyon vonzó, jobban, mint a D3100. De utánanézek ennek a variációnak, engem a DA 18-135 (mint a 18-105VR alternatívája) riasztott el a brutális ára miatt. A pentaxhoz való 35mm 2.4 gondolom azért 'picit1 gyengébb rajzolatú mint az 1.8-as Nikon 35mm, nem?
Annyi kérdésem lenne még, hogy a Pentax és a Nikon 18-55-je közt van számottevő különbség?

[ Szerkesztve ]

Avanti Roma

(#9859) sasa134 válasza BiriBum (#9857) üzenetére


sasa134
addikt

Sajna Pentax K-r duplakit (18-55 és 50-200) inkább 195-200k, mint 160. :(
K-x lenne 162-ért

Avanti Roma

(#9860) BiriBum válasza sasa134 (#9858) üzenetére


BiriBum
őstag

A k-r szolgáltatásai szerint inkább a félprofi felé mutat, jóval több beállítási lehetőség, 6fps sorozat (!), stb. E tekintetben inkább a D5100 a párja.
A Pentax 35-ös nem gyengébb, sőt! Teljesen nyitva pl. jobban rajzol, mint a Nikon rekeszelés nélkül. A két lencse között 1 fényértéknyi különbség van.

A Pentax 18-55 AL II és a Nikkor 18-55 G VR kb ugyanazt az optikai minőséget hozza.

(#9861) BiriBum válasza sasa134 (#9859) üzenetére


BiriBum
őstag

Igaz.

(#9862) sasa134 válasza BiriBum (#9860) üzenetére


sasa134
addikt

Értem, köszi. A Pentax visszajött a képbe, /valamiért ez a 18-55 + 55-200 kitben elkerülte a figyelmem :U /
Valóban olcsóbban kijönnék (-50k), és le lennék fedve 18-tól 200-ig, egy szép 35 fixel. Csak több obicserélgetéssel járna, mint a Nikon szetten. Bár ez szerintem azon a szinten ahol én kívánok fényképezni, abszolút kibírható.

[ Szerkesztve ]

Avanti Roma

(#9863) BiriBum válasza sasa134 (#9862) üzenetére


BiriBum
őstag

A vázba épített stabi és a full manuális kompatibilitás is határozott előny. Én Nikon vázban inkább az D5100-at venném.

(#9864) csakb válasza sasa134 (#9862) üzenetére


csakb
őstag

A K-x-nél vedd azt is figyelembe, hogy AA akkukkal, vagy elemekkel megy, szóval szükséged lesz 1-2 garnitúra minőségi akkura és egy jó töltőre is, ha nincs még.

(#9865) sasa134 válasza BiriBum (#9863) üzenetére


sasa134
addikt

No igen, ezekről nem is szólva.
A D5100 sajna nem fér bele a keretbe. Tanulni szerintem megteszi a D3100 vagy a K-x. Most épp a K-x tűnik befutónak, hála neked. :R

Avanti Roma

(#9866) BiriBum válasza sasa134 (#9862) üzenetére


BiriBum
őstag

Mindenképp 18-55 AL II kittel vedd

(#9867) sasa134 válasza csakb (#9864) üzenetére


sasa134
addikt

Igen, ezt tudom, köszi h szóltál.
Akkuk (Duracell AA Hr6 2450mAh) és töltők is vannak (van 1 kompakt meg egy bridge gépem).

Avanti Roma

(#9868) Mikisys válasza sasa134 (#9858) üzenetére


Mikisys
őstag

A Pentax 18-55 obija jobb egy kicsivel.
Én ebből a márkából választanék gépet is, mert az összes eddig gyártott K-bajonettes objektívet lehet a géppel használni, ami nagy előny és jó áron kaphatók megfelelő objektívek.

Üdv!

(#9869) BiriBum válasza sasa134 (#9865) üzenetére


BiriBum
őstag

Sokáig volt k-x-em, korrekt masina.

(#9870) #56824064


#56824064
törölt tag

Valakinek van esetleg eladó Canon EF 17-35mm f/2.8 USM vagy valami link ahonnan lehet rendelni? sajnos nem találok sehol és NAGYON FONTOS lenne.

(#9871) BiriBum válasza #56824064 (#9870) üzenetére


BiriBum
őstag

(#9872) csakb válasza BiriBum (#9871) üzenetére


csakb
őstag

Sőt, EU-n belül olcsóbban is van, és még a vámmal sem kell szívni.

[link]

(#9873) BiriBum válasza csakb (#9872) üzenetére


BiriBum
őstag

Zustand: Gut, einwandfreie Linsen, jedoch staub zwischen dem Glas

Ez azért meggondolandó.

(#9874) csakb válasza BiriBum (#9873) üzenetére


csakb
őstag

Egy öregebb obinál teljesen normális, hogy megjelenik pár porszem belül, pl. a lepattogó belső festés miatt. Ami baj, hogy erről nincs fotója az eladónak, így valóban kissé necces. Esetleg meg lehet kérni, hogy rakjon fel, vagy küldjön ilyen képet is.

(#9875) BiriBum válasza csakb (#9874) üzenetére


BiriBum
őstag

Az új obinál is normális a porszem, főleg a zoomoknál. Ha viszont már ezt külön is emlegeti, akkor nagyon gyanús az ügy.

(#9876) Peethy válasza BiriBum (#9875) üzenetére


Peethy
őstag

Nem tudom, az én Tamronomban is van pár porszem, nem is vészes, de mikor hirdetem, mindig odaírom, hogy ne utólag legyen belőle probléma :)

(#9877) #56824064 válasza csakb (#9872) üzenetére


#56824064
törölt tag

Köszi mindkettőtöknek.

(#9878) flash-


flash-
veterán

a nagyobb fényerejű objektívek (1.8 vagy jobb) csak azért nagyobb fényerejűek mert jobban kinyílik a redőny,vagy a lencse is jobb minőségű?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9879) Peethy válasza flash- (#9878) üzenetére


Peethy
őstag

Csak azért nagyobb fényerejűek, mert nagyobbra kinyílik a blende. Redőny nincs az objektívekben (egyes esetektől eltekintve).

[ Szerkesztve ]

(#9880) BiriBum válasza flash- (#9878) üzenetére


BiriBum
őstag

A fényerő (belépő fényt milyen arányban engedi át a lencse) a lencse(rendszer) átmérőjétől és minőségétől függ (törésmutató, bevonat, stb). Ezért olyan drágák a nagy (állandó) fényerejű zoomok, és a nagy fényerejű fix telék, mert ott a rendszer minden tagját igen jó minőségű lencsékből kell felépíteni.

(#9881) BiriBum válasza Peethy (#9879) üzenetére


BiriBum
őstag

Nem nyílik nagyobbra a blende. Egy 2.8-as 50-es lencse nyitva 2.8, az 1.8-as nyitva 1.8. Minden a lencsék átmérőjétől és minőségétől függ.

(#9882) A Zéé válasza BiriBum (#9880) üzenetére


A Zéé
addikt

na ez már vagy a 4. variácó, amit az objektív fényerejére hallok :D
de eddig még egyben se láttam, hogy a bevonattól, vagy a törésmutatótól függne.

Just a simple Lineman...

(#9883) BiriBum válasza A Zéé (#9882) üzenetére


BiriBum
őstag

Egy nagyon lényeges dolgot kihagytál, mégpedig az átmérőt. Biztos láttál már BL meccsen Canon ágyúcsövet. Szűk pupillán csak kevés fény megy át.

Szerinted a lencse bevonatától és a törésmutatójától nem függ, hogy mennyi fény jut el a szenzorig?

[ Szerkesztve ]

(#9884) csakb válasza BiriBum (#9883) üzenetére


csakb
őstag

"Szerinted a lencse bevonatától és a törésmutatójától nem függ, hogy mennyi fény jut el a szenzorig?"

Függ, de a fényerő számértékének semmi köze a bevonatokhoz. Az csak a gyújtótávolság és a legnagyobb apertúra-átmérő hányadosa.

(#9885) Peethy válasza BiriBum (#9881) üzenetére


Peethy
őstag

Ez valóban így van, viszont tekintve, hogy az illetőnek nem egy alkalommal mondtuk, hogy néhány alapolvasmányt olvasson el, leegyszerűsítve így érthetőbb. De természetesen igazad van :) :R

Ha a legpontosabbak akarunk lenni: "A objektívek kezdő fényerejét az adja meg, hogy az objektív legnagyobb hasznos átmérője hányszor fér rá az objektív gyújtótávolságára (tehát a gyújtótávolság és a legnagyobb hasznos átmérő hányadosa)."

[link]

[ Szerkesztve ]

(#9886) Zozzant válasza flash- (#9878) üzenetére


Zozzant
addikt

Már megint ezzel a hülyeséggel zsibbadsz??? :W :(

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#9887) A Zéé válasza BiriBum (#9883) üzenetére


A Zéé
addikt

A nagy frontlencse átmérő inkább csak következmény, mint feltétel a nagy fényerőhöz.
Ott van pl a Pentax 40mm Limitedje, vagy akár említhetném a m4/3-os pancake obikat.
A frontlencse szerintem nem sokkal nagyobb azoknál a lencséknél. mint a max blendeátmérő.

[ Szerkesztve ]

Just a simple Lineman...

(#9888) kiskornel válasza csakb (#9884) üzenetére


kiskornel
addikt

"Az csak a gyújtótávolság és a legnagyobb apertúra-átmérő hányadosa." - :(
az objektív legnagyobb hasznos átmérője hányszor fér rá az objektív gyújtótávolságára. :K

Szerintem ez sem igaz, mert a beméréseket az objektívek mögött, a szenzor síkjában az egységnyi területre jutó fénymennyiség mérésével határozzák meg.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#9889) csakb válasza kiskornel (#9888) üzenetére


csakb
őstag

Az effektív szót lehagytam az apertúra elől, sorry.

(#9890) BiriBum válasza csakb (#9889) üzenetére


BiriBum
őstag

Ezt érdemes megnézni. Ötvenkettes filterátmérő 1,2-es fényerő. Azt hiszem valami meghatározó mégis lehet abban, hogy milyen alapanyagból vannak a csőben a lencsék.

(#9891) BiriBum válasza A Zéé (#9887) üzenetére


BiriBum
őstag

A frontlencséről így konkrétan nem volt szó, de nyilván csak ugyanakkora vagy nagyobb átmérőjű lehet, mint a többi. :DDD

(#9892) csakb válasza BiriBum (#9890) üzenetére


csakb
őstag

50/1,2 = 41,7 mm. Ennyi az effektív átmérője a teljes optikai rendszernek. Szerintem ez bőven elfér az 52 mm-es szűrőmenet mögött. :)

(#9893) BiriBum válasza csakb (#9892) üzenetére


BiriBum
őstag

Ez így igaz, de akkor miért nem 1,2-es fényerejű minden 52-es átmérőjű fix? Itt jön be az üveg anyaga, hogy miből is főtt tulajdonképpen a lencsefőzelék... ;)

[ Szerkesztve ]

(#9894) csakb válasza BiriBum (#9893) üzenetére


csakb
őstag

"Ez így igaz, de akkor miért nem 1,2-es fényerejű minden 52-es átmérőjű fix?"

Azért, mert egy objektív egy eléggé összetett, sok lencséből álló optikai rendszer, minden gyártmány más és más. Nézz csak rá pár metszeti rajzra. Amelyiket f/1.7-re, vagy f/2-re tervezték, az olyan lesz, és beférnek az 52 mm-be is.

"Itt jön be az üveg anyaga, hogy miből is főtt tulajdonképpen a lencsefőzelék... ;)"

A minőségi üveganyag és a bevonatok csak abban segítenek, hogy az egész rendszer fényáteresztése megközelítse a 100%-ot. Erősíteni egyik sem tudja a fényt.
Meg persze a különböző törésmutatójú üveganyagok használata jelentős szerepet kap a leképezés minőségének optimalizálásában is.

(#9895) Zozzant válasza BiriBum (#9890) üzenetére


Zozzant
addikt

[link] van 1-2 ilyen példa.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#9896) flash-


flash-
veterán

Van erre képlet amivel ki lehet számolni hogy egy objektívvel minimum milyen távoli tárgyat kell fotózni hogy az éles legyen?
Vagy pedig ez fényképezőtől és objektívenként eltérő dolog,hogy milyen messze kell legyen legalább a tárgynak hogy a gép befogja az élességet?

pl lemértem hogy a nikon d3100+18-105 ös kitemmel 105 ös állásban kb 24 centitől tud a gép élességet állitani,18 as állásnál meg kb 29 centitől...

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9897) csakb válasza flash- (#9896) üzenetére


csakb
őstag

Ez obiról obira változik, és nagyban függ az optikai és mechanikai kialakítástól is. Egy 50 mm-es makróobjektívnek pl. nyilván sokkal rövidebb a közelpontja, mint egy normál 50-esnek.

Nincs rá általánosan használható képlet, a legegyszerűbb magadnak kimérni, vagy megnézni a gyári adatlapot.

(#9898) A Zéé válasza flash- (#9896) üzenetére


A Zéé
addikt

nincs képlet, az objektívtől függ, és tök felesleges volt méregetned is, mert ha ránézel az obi aljára, akkor oda van írva, hogy végtelen-0,45m. Ezek a távolságok közt tudsz fókuszálni az objektívvel. Ez a távolság a képsíktól mért távolság, ami a gépváz bal oldalán a vaku mellett, egy áthúzott körrel van jelölve.

Just a simple Lineman...

(#9899) flash- válasza csakb (#9897) üzenetére


flash-
veterán

és amit megadtak az sem igaz,mert adatlapján 1,48 lábat(45 centit),én pedig 35 centit mértem
csajom meg toporzékol hogy vettem ilyen drága gépet,oszt a szemét nem tudom letofózni hogy jó közeli legyen,bezzeg ő a 18 ezres ótvar fosadék szar samsung gépével jobb képet csinál a szeméről :DD

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#9900) Zozzant válasza flash- (#9899) üzenetére


Zozzant
addikt

Elmérte az obi gyártó, írd meg nekik. :K :D

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.